Er staat veel op het spel POLITIE De Islam Scholenproject Delta 2003 Goereese school 'Buten de Poorte' krijgt, als één van de weinige, het lespakket rondom de Ramp officieel uitgereikt DE TRENDY AVONTURIER. 52 e -<^ 0900-8844 ■(^innaard autoschade www.knopsbv.nl chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Themadag voor vrouwen in Dirksland Personenauto gestolen na woninginbraak Snelheidscontroles Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e^ QARAGE KnÖpS Ungeweg Midd*amts Tel. (0187)478767 Herdenking watersnoodramp 1953 in Grote- of Maria Magdalenakerli te Goes Automobielbedrijf Flakkee B.V. Hobby- en creatiefmarkt in Ebbe en Vloed instattatiebedrijf Veel activiteiten rondom herdenking Watersnood 1953 j^^ Visser Visser BARENDRECHT •TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS* TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Nieuwjaars Geldbingo kOf^lS. |£lSO9002 Chr. Jeugdlioor Bid en Zing hervat repetities mm^mËim Jaarvergadering Hout en Bouwbond CNV Vrijdag 10 januari 2003 75e jaargang nr. 7170 Nog ruim anderhalve week en de stemlokalen staan meer open. Het lijkt er een beetje op dat het gaat om de keus tussen Jan, Piet of Klazien. De campagne op de beeldbuis domineert steeds meer. Daar gaat het niet om lange verhalen. De tijd van de lange verhalen is Immers voorbij, zo saai. Het uiterlijk, de uitstraling en de manier waarop de politici zich In het debat weren, blijken steeds meer de doorslaggevende factoren te wor den. De tijd van de lange verhalen is voorbij. Dat is natuurlijk te begrijpen. We leven In een maat schappij waarin het beeld voor velen het commu nicatiemiddel bij uitstek is. Het gesproken woord is om het beeld toe te lichten of te onderstrepen. Het geschreven woord Is goed voor de ondertite ling. En daar houdt het bij velen mee op. Geen wonder dat het parlement - het praatcollege bij uitstek - gewantrouwd wordt. Toch zijn de lange verhalen die verkiezingsprogram ma heten, momenteel van groot belang. Er staat heel wat op het spel. Dit keer zijn drie hoofdlijnen te onder kennen. Deze campagne wordt bepaald door een fors economisch tegentij. De manier waarop partijen daar op reageren, zegt heel wat over de wijze waarop zij de verantwoordelijkheid van de staat invullen. De over heid is dus op het economische terrein niet neutraal. Veiligheid, vreemdelingenbeleid, de wachtlijstenpro- blematiek, beter onderwijs, allemaal onderwerpen die alle partijen aan willen pakken. Alweer geldt: ook daarin is de overheid niet neutraal, regeren stoelt op een ideeënwereld. Die werelden botsen. Dan is er nog het waarden- en normendebat De ont dekking van 2002. Vreemd eigenlijk, we doen niet anders dan met ons gedrag onze waarden etaleren en accepteren een begrenzing (normen) als anderen daarvan hinder hebben. Of niet. Hoe dan ook, de dis cussie rond de grenzen van het leven, de toenemen de vraag naar sociale samenhorigheid, de roep om respect voor elkaar en fatsoen onder elkaar, zijn terug te voeren op waarden en normen. We noemen ze zelfs bij naam. Als de democratie inderdaad het beste stel sel is om de volkswil tot uiting te brengen, moeten we nu niet verbaasd zijn over de samenleving waarin we terectit zijn gekomen. We oogsten, wat gezaaid is. De overheid is niet neutraal Waarden kunnen niet losgezien worden van de levensbeschouwing. Een voorbeeld. De Bijbel leert ons dat een huwelijk niet alleen gebaseerd is op lief de, maar ook op trouw. Huwelijkstrouw is een bijbel se waarde. Daar waar de liefde kwijnt, kan de trouw veel opvangen. Daar waar de trouw, ontrouw wordt (in daad ofgedachtenj, vermag de liefde veel te gene zen. De normering die het huwelijk begrenst, is kort en krachtig: Gij zult niet echtbreken, en: Gij zult niet begeren. Normen die vast verankerd zijn. Daar heb Je houvast aan. Een advertentie van een zorgverzekeraar. Donkere pagina: Een bureau, de laptop staat aan. Een tekst over de verschijnselen van een geslachtsziekte. Het beeld wordt toegelicht: Het komt neer op: Niet schrik ken. Een dergelijke ziekte kun Je oplopen als je vreemdgaat Ruim één op de drie Nederlanders vindt vreemdgaan acceptabel. Dat gedrag valt officieel niet binnen de huidige normen en waarden, maar een zorgverzekeraar moet er wel rekening mee houden. Zo gaat dat Volgens de statistiek vindt één op de drie Nederlanders het acceptabel dat de huwelijksband wordt opgerekt Wat doe Je er ook aan als Je na 7 Jaar huwelijk de kriebels krijgt? Dat is een' totaal andere benadering van de waarden liefde en trouw. Er ligt geen vaste nonvering aan ten grondslag waaraan we ons willen binden, maar het wachten is op normen die deze waarden eens temeer hechten aan het Ik-den- ken: Als ik maar. Over deze zaken gaat het ook op 22 Januari. Verkie zingen hebben alles te maken met een keuze voor een levensbeschouwing. Kiezen is ook een reflectie op vroeger Het is vrij makkelijk niet welgevallige ont wikkelingen in de samenleving af te doen mei: dat heb je na zoveel jaar paars. Veel beter zou zijn om eens na te gaan of er ook persoonlijke schuld is Degenen die zonder reden de stembus voorbijgingen, hebben geen recht van spreken en staan zeker schul dig. Woensdag 22 Januari hebben zij wel recht van spreken. We hopen dat u spreekt en dat daardoor de op de Bijbel geïnspireerde politiek een sterkere tegen stem zal krijgen. Een stem die tegen de revolutie van de autonome menselijke geest het Evangelie stelt. Daar kan onsjand alleen maar goed mee zijn. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476S55 Zaterdag 15 februari is er in het verenigings gebouw 'Onder de Wiek' een themadag voor vrouwen. Deze dag wordt georgani seerd door de werkgroep koffie-ochtend Dirksland en gaat uit van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Dirksland. Spreekster op deze bijeenkomst is Noor van Haaften en het thema zal zijn 'Geroepen om vrouw te zijnNoor van Haaften zal met en voor ons nadenken over dit thema in het licht van de Bijbel. De kosten voor deze dag zijn 12,-. De werkgroep koffieochtend hoopt dat vele vrouwen deze dag vrij kunnen maken om elkaar te ontmoeten, te bemoedi gen en om te groeien in geloof. Opgave voor deze dag kan schriftelijk bij: Dingena van Strien, Bloemendaal 62, 3247 XC Dirksland of Cokke Hoekman, Oudewei 10, 3247 XP Dirksland. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK - Maandagmorgen vroeg is er ingebroken in een woning aan de A. M. de Jongstraat. Onder andere een personen auto met bijbehorende papieren werd ont vreemd. In de vroege ochtenduren verschaften onbe kenden zich toegang tot de woning door het verbreken van een keukenraam. Uit de woning werden twee rijbewijzen, een credit card, twee camera's en de sleutels en papie ren van een auto weggenomen. De indrin gers veriieten de woning via de schuifpui, waarna men in de Mercedes stapte, die op de oprit bij de woning geparkeerd stond, en wegreed. STELLENDAiWOUDE TONGE - Politie personeel van de Verkeerspolitie hield dins dagmiddag en -avond op de N57 in Stellen- dam en op de N59 in Oude Tonge snelheids controles. Tussen drie en vijf uur 's middags hielden op de N57 Stellendam 50 van de in totaal 1758 passerende automobilisten het gaspedaal te diep ingedrukt. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 138 km/uur in plaats van de toege stane maximum snelheid van '100'. Op de N59 Oude Tonge werden tussen zeven en half tien 's avonds op de N59 270 van de in totaal 920 passerende autobestuur ders 'geklokt'Hoogst gemeten snelheid be droeg 140 km/uur in plaats van de toegesta ne maximum snelheid van '70'. Vorige week heeft u op Radio Flakkee in het programma 'Ontwaakt Radio', het eerste deel kunnen beluisteren van de uitleg over de Islam. Want wat weten wij feitelijk over de geloofsovertuiging van de Moslims? Daarom werd in die uitzending gesproken over het ontstaan van de Islam en de inhoud van de Koran. Maandag 13 januari om 21,00 uur wordt het tweede deel van het program ma uitgezonden. De presentatie is in handen van Nick Ehbel. Dinsdag 14 januari om 16.00 uur wordt het programma herhaald Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL Yoor aittorJIden mt plezier Op 1 februari aanstaande zal er in de Grote- of Maria Magdalenakerk te Goes een Her denkingszangavond worden gehouden. Dit in verband met het feit dat het op deze dag precies 50 jaar geleden is dat deze ramp, in ons gewest, heeft plaats gevonden. De avond wordt georganiseerd door het bestuur van het mannenkoor Elim uit 's-Gravenpolder. Dit koor hoopt dan ook op deze avond te zin gen o.l.v. hun dirigent André Overbeeke. De opening en meditatie zal worden verzorgd door evangelist Joh. Witte uit Merksem die ook zelf ooggetuige van de ramp is geweest. Verder wordt aan deze avond meegewerkt door het 140 leden tellende jeugdkoor Jedid- Jah eveneens uit 's-Gravenpolder. Dit koor staat onder leiding van Anneke Murre-Janse. Diverse instrumentalisten hopen dit prachti ge koor te begeleiden. Verder zal, o.a. door middel van een gedicht, op een waardige wijze deze ramp worden herdacht. De organist Henk Ruitenbeek uit Kinder dijk, vaste begeleider van Elim, zal het kerk- orgel bespelen. De avond begint om 19.30 uur. De kerk zal vanaf 19.00 uur open zijn. Bij koud weer wordt het publiek wel aange raden zich warm te kleden daar de verwar ming niet altijd kan branden i.v.m. CD opna me. Deze CD kan aan het eind van de avond bij de uitgang worden besteld. De toegang is gratis en de collecte die gehouden zal worden is bestemd voor het deputaatschap evangelisatie van Gerefor meerde Gemeente, Toyota RAV4. Vanaf 24.150,- Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel, (0187)48 44 66 ^jj,^ www,toyotaflakkee,nl «CSPTOYOTA MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel, (0187)482606 Op dinsdag 28 januari 2003 wordt er in ver zorgingshuis Ebbe en Vloed te Oude Tonge een hobby-creatiefmarkt georganiseerd. Er zijn nog plaatsen over op deze markt, meldt u zich dus gerust aan voor een plaats je. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Een ieder is van harte welkom om een kijkje te komen nemen. Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Net als in Zeeland en Noord-Brabant vinden in februari 2003 in de provin cie Zuid-Holland veel herdenkingsac tiviteiten plaats. Tal van organisaties en instellingen besteden aandacht aan de watersnoodramp die in 1953 ook in Zuid-Holland zovel slachtoffers eiste. Een korte indruk van een aantal acti viteiten ter nagedachtenis aan de ramp. De provincie Zuid-Holland opent op 31 januari in het provinciehuis een reizende watertentoonstelling die uitgebreid stilstaat bij de ramp, In maart sluit de provincie het 'Herdenken' van de watersnoodramp af en gaat de watertentoonstelling op reis door Zuid-Holland, Daarna wordt het accent ver legd naar 'Leren': Lessen, die geleerd zijn naar aanleiding van de ramp in 1953, Zo zijn er lesprojecten over de ramp beschikbaar voor scholen. In het Keringhuis in Hoek van Holland start in maart 2003 de Wereld Water tentoonstel ling. Op deze tentoonstelling staan water snoden in alle delen van de wereld centraal. Vanuit Hoek van Holland kijkt de bezoeker over de dijken heen naar gebeurtenissen in de wereld. Daarnaast zijn er diverse activi teiten in de gehele provincie zoals een water snoodroute in de Hoeksche Waard en het scholierenproject 'Water in de Stad' in Dor drecht, Het Nederlands fotomuseum presen teert de tentoonstelling 'De Ramp van '53 door het oog van de media' en het Museum voor Communicatie in Den Haag houdt de tentoonstelling 'noodlijnen'. HEGISTERACCOUNTANTS In het kader van de herdenking van de watersnoodramp van 1953 worden scholen hier in belangrijke mate bij betrokken. Op diverse wijzen worden kinderen van de basisschool en het voortgezet onderwijs bepaald bij de weerzinwekkende gebeurtenissen die zich, op twee weken na, precies vijftig jaar geleden in dit gebied voltrokken. In Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant wordt zo gestalte gegeven aan het Scholenproject 'Delta 2003'. In het kader van dit project is niet alleen een speciale 'Watersnood krant' uitgegeven, maar is ook een les pakket ontwikkeld, gericht op kinde ren van 10-14 jaar, dat - evenals de 'Watersnoodkrant' - wordt uitgereikt aan alle scholen (ca. 1000) in de getroffen gebieden. Het pakket bestaat uit lessen die aansluiten op de vakken aardrijkskunde of wereldo riëntatie. Het bevat, naast een docen tenhandleiding, de videoband 'Het water komt' en zes grote afbeeldingen die een impressie geven van de aard en omvang van 'de Ramp'. Drie scho len in bovengenoemde provincies wer den afgelopen dinsdag vereerd met een officiële uitreiking van de lespak ketten. En in Zuid-Holland was dat de openbare basisschool 'Buten de Poor te' te Goedereede, in verband waar mee burgemeester C. Sinke van de gemeente Goedereede speciaal een bezoek bracht aan de gecombineerde groep 7/8 van juf Verweel. Niet vieren, maar herdenken De juf had 's morgens in de klas al aange kondigd dat dit 's middags zou gaan gebeu ren. En blij waren de kinderen dat zij één van de drie scholen waren aan wie het lespakket zó officieel werd uitgereikt. Wel had de juf daarbij gezegd dat je zo'n Rampherdenking niet 'viert'. Je 'herdenkt' zo'n gebeurtenis, had ze uitgelegd. En dat begrepen de kinde ren wel. En ze zullen het nog beter hebben begrepen nadat de burgemeester over de Ramp vertelde, in de klas. Combinatie van factoren Hij legde uit waardoor het kwam dat in 1953 zo'n groot deel van Nederland verdronk, 't Was een combinatie van factoren, legde hij uit: een zware Noordwester storm, spring vloed én dijken die niet sterk genoeg waren. Van tevoren hadden er al wel waarschuwin gen geklonken dat het absoluut verkeerd zou gaan als het inderdaad zo zou stormen en als het dan inderdaad springvloed zou zijn, maar die waarschuwingen legde men eigenlijk gewoon naast zich neer, "t Zou zo'n vaart wel niet lopen,En toen gebeurde het toch! Verschrikkelijke nacht De burgemeester vertelde er wat van en pro beerde een indruk te geven van welke drama's zich in die verschrikkelijke nacht hebben afge speeld, waarbij hele gezinnen voorgoed uit elkaar werden gerukt. Gebeurtenissen die je je hele leven niet meer kwijtraakt Ook vertelde hij over de hulpverlening die op gang kwam. Eerst door vissers uit de streek, die met hun schepen mensen vanaf de daken van hun huizen of uit bomen of tele- füonpalen probeerden te redden. Maar een grootschalige hulpverlening kwam pas later op gang. Met de communicatiemiddelen van toen werd namelijk pas laat bekend welk 'n grootschalige ramp zich had voltrokken, 't Was een Belgische vliegenier die het had gehoord en die toen met zijn hehkopter was Burgemeester Sinke reikt het lespakket rondom de Ramp uit aan juf Verweel. Op donderdag 16 januari 2003 zal in de EHBO-zaal aan de Philipshoofjesweg in Dirksland een Nieuwjaars Geldbingo wor den gehouden. Aanvang 19,30 uur. Ook is er deze avond gratis soep. Elke ron de, volle kaart: 10 euro; superronde, volle kaart: 50 euro. .jiw Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KÏMA CERTlFIC*Tt 36570 opgestegen om zich ervan te vergewissen wat er gebeurd was. Die gaf toen aan de Nederlandse regering door wat een vreselij ke situatie hij beneden zich aantrof. Toen de hulpverlening eenmaal goed op gang kwam, werden geredde mensen per schip naar veili ger oorden gebracht. Dit nooit meer Het was een zeer harde confrontatie voor het Nederlandse volk en over één ding was iedereen het eens: dit nooit meer! Daarom werd een Deltawet gemaakt, waarin onder meer werd bepaald dat alle open zeegaten gedicht moesten worden. En zo gebeurde ook: de Deltawerken werden aangelegd. Behalve dat deze een bescherming bieden tegen het zeewater, leverden ze ook als belangrijk voordeel dat de eilanden onder ling uit hun isolement raakten. Want in plaats van alleen met een boot kon je nu voortaan over de weg 'naar de overkant'. Nog niet klaar mee Maar, zo maakte de burgemeester duidelijk, tóch zijn we er niet klaar mee. Want door die rigoureuze afsluiting van de zeearmen is ook rigoureus ingegrepen in de natuur. En dat dit later ernstige gevolgen voor het milieu zou hebben, heeft men zich tóen onvoldoende gerealiseerd, In het van de zee afgesloten en thans stilstaande water stuiten we nu bij voorbeeld op de blauwalgenproblematiek. En het zal nog heel wat hoofdbrekens kos ten, voordat we in Nederland dit probleem onder de knie hebben. Dat is de opdracht voor de komende jaren, zo liet de burge meester weten. Maar misschien zijn er wel een paar van jullie, zo stimuleerde hij de kin deren, die dan inmiddels ingenieur zijn of burgemeester en die dan belangrijke besliss ingen kunnen nemen over hoe het verder moet,,. Ook op internet Na zijn indrukwekkende verhaal - de kinde ren hingen aan zijn lippen - reikte burge meester Sinke het lespakket officieel uit aan juf Verweel; enkele leerlingen uit de klas mochten het openmaken, 't Was best span nend wat er allemaal in zou zitten. En toen ze alles hadden uitgepakt hebben ze mét elkaar en mét de burgemeester er zich nog 'n poos je over gebogen en over nagepraat. En als ook ouders of opa's en oma's het lespakket eens willen bekijken, dan kan dat via inter net, op website www,delta2003,nl. Organisatie De leiding van het onderwijsproject is in handen van het Zeeuwse instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur 'Scoop', Het project is tot stand gekomen in samenwerking met Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland, Cen trum voor de Kunsten ROC Zeeland, de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland en het Erfgoedhuis Zuid-Holland, es wat er allemaal in zit. Hallo, hou jij ook van zingen en ben je tus sen de 6 en 14 jaar? Dan ben je van harte welkom op ons koor, We gaan D.V. 14 janu ari weer beginnen met onze repetities op dinsdagavond van 18,15 uur tot 19,00 uur in Hervormd Centrum Elim, Zuiddijk 19 in Nieuwe Tonge, Kom je ook?? We gaan weer allemaal nieuwe versjes leren, want wij hebben 15 maart een zangavond op ons eiland en daar willen wij deze versjes zingen. Op deze zangavond zingt er nog een kinderkoor en wij hopen ook nog op een mannenkoor. Onze dirigent is Peter Wildeman. Wil je nog iets vragen bel dan op naar Riny Boerman, voorzitster van het koor, telefoon: 0187-651753. <Sh. Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 Voor de leden en hun partners van de Hout- en Bouwbond CNV afd. Kop van Goeree wordt de jaarvergadering gehou den. Deze vindt plaats op 17 januari om. 19,30 uur in het MFG 'Dorpstienden' te Ouddorp, Als spreker is deze avond uitgenodigd de bondspenningmeester, de heer H,A, van der Spek, Hij zal deze avond spreken over het thema: 'Het wel en wee van het CNV', Een belangrijk onderwerp!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1