Visafslag moet zich gedegen voorbereiden op de toekomst 'Waarden en normen niet alleen belijden, maar ook in praktijk brengen!' Rustige jaarwisseling...? Radio Flakkee op de Jaarbeurs ■(^innaard vimmmmm Sinke geen president-commissaris meer Vast voedsel voor de baby Wat God in deze tijd doet www.buijze.nl Reizenavond Ierland in Dorpstienden Ouddorp druk bezocht Documentaire 'De Ramp' tweemaal in Filmhuis Middelharnis Zangmiddag voor en met mensen met een handicap les Burgemeester Stoop roept burgers op tijdens nieuwjaarstoespraak: Middelharnis B.V. KIEVIT WARMTE actief in beeld en geluid Uw woning of bedrijfspand verkopen? ^2,2^-2 Dinsdag 7 januari 2003 rgang Een nieuwjaarstoespraak. Voor bur gemeester Stoop van de gemeente Dirksland was het een moment om goede wensen uit te wisselen, terug te blikken en een blik vooruit te slaan. Afgelopen vrijdagavond belegde de gemeente Dirksland haar nieuwjaars receptie, in het gemeentehuis, en daar voegde de heer Stoop zich met zijn gesproken woord graag achter de vele gelukwensen die dezer dagen gewis seld worden, met als persoonlijke kanttekening dat hij 'zijn' burgers hierbij ook Gods zegen toewenst. Jaarwisseling MeUssant De heer Stoop bekende eerlijk met enige spanning uit te hebben gezien naar de vie ring van de jaarwisseling in Meiissant. Dit vanwege de negatieve ervaringen uit het ver leden, waarom het gemeentebestuur besloot om voor de recente jaarwisseling de Melis- santse 'feestvierders' een alternatief te bie den: een speciaal neergezette feesttent. In eerste indruk zei Stoop een gevoel van lich te tevredenheid te hebben over het verloop van de 'Oud en Nieuw viering' in Melissant, dit keer zonder overlast aan het Plein. Dat er echter klachten zijn gekomen van buurtbe woners rond de feesttent, daarvoor zei de heer Stoop begrip te hebben. Een uitgebrei de evaluatie zal nog worden gehouden. Onrust Terugblikkend op 2002 moet Stoop conclu deren dat het achterliggende jaar zich zowel nationaal als internationaal liet kenmerken door onrust. De voortdurende spanning in het Midden-Oosten, Afghanistan, bestrij ding van het internationaal terrorisme, een politieke moord in eigen land alsmede een maatschappelijke onvrede die zijn weerslag vond op de laatstgehouden verkiezingen, het vertrek van politieke kopstukken, een snelle ondergang van het kabinet Balkenende, par lementaire enquêtes, e.d.; ook op gemeente lijk niveau waren er verkiezingen, de invoe ring van het dualisme en het gaan en komen van een burgemeester. Ontwikkelingen Als aandachttrekkende ontwikkelingen in de gemeente gedurende het afgelopen jaar noemde Stoop o.a. de bouwplannen aan de zuidrand van Dirksland, de herziening van bestemmingsplannen, de verbouw van de raad- en trouwzaal in het gemeentehuis, een geactuaUseerd rampenplan en het werken aan een nieuwe internetsite. Als belangrijke ontwikkelingen die ook het komende jaar de aandacht vragen, noemde Stoop o.a. een verdere invoering van het dualisme, en verdere verbetering van brand weerzorg en rampenbestrijding, het instellen van wijkraden in de afzonderiijke woonker nen, de bouw van twee nieuwe basisscholen en het wozoco-complex in Dirksland, aan dacht voor het Jaar van de boerderij en - gemeentegrensoverschrijdend: het komen tot besluitvorming inzake de niet-vrijblij- vende gemeentelijke samenwerking op het eiland, en het opzetten van een gezamenlijk streekarchief voor Goeree-Overflakkee. Onzekerheid Verder vooruitblikkend naar 2003, ook nu weer zowel nationaal als internationaal, ziet Stoop op veel onzekerheid. Een stagnerende economische ontwikkeling, oorlogsdreiging rondom Irak, ingrijpende uitbreiding van de Europese Unie, nieuwe Tweede Kamerver kiezingen en de vorming van een nieuw kabinet. Provinciale verkiezingen met de vorming van een nieuw college van Gedepu teerde Staten, terwijl de aanstaande nationa le Watersnoodrampherdenking wellicht weer emoties van verdriet teweeg zal bren gen. Waarden en normen Speciaal stond de heer Stoop stil bij de hui dige aandacht voor waarden en normen. "Dit moet geen oprisping zijn als reactie op die pingrijpende incidenten", zo zei hij, "maar het moet permanent bij iedereen op het net vlies staan. Verwoording van waarden en normen moet we niet alleen op papier en met de mond belijden, maar daadwerkelijk in praktijk brengen, zowel binnen als buiten de politiek. Hierin ligt dus een rol voor ieder een, in alle maatschappelijke verbanden, ongeacht godsdienstige gezindte of levens beschouwing! Het raakt immers de wortels van onze beschaving". Vandaar dat biu-ge- meester Stoop vrijdagavond vanuit het gemeentehuis een brede oproep deed uitgaan aan alle burgers om hieraan zijn/haar eigen bijdrage te leveren. Op zaterdag 11 januari verzorgt Radio Flakkee de programma's 'Uit-Je-Slof' en 'Aan de Draaitafel', rechtstreeks vanaf de vakantiebeurs in de Jaarbeurs in Utrecht. In 'Uit-Je-Slof' worden o.a. uitgaanstips gegeven. In het programma 'Aan de Draai tafel' kunnen de luisteraars een mooie prijs winnen. Tussen 10 en 14 uur zijn de pro grammamakers van Radio Flakkee te gast op de stand van de VVV Ouddorp aan Zee. Wilt u radio en vakantie komen kijken? Bezoek dan Hal 8 van de Jaarbeurs in Utrecht of stem af op Radio Flakkee. Heb je altijd al eens kennis willen maken met 'Het Groene Eiland', Ierland? Het geva rieerde landschap van heuvels, valleien, ber gen, ruige kliffen en schitterende baaien? Rabobank West-Flakkee, De Jong Intra Vakanties en de Dorpstienden in Ouddorp organiseerden onlangs een Ierse avond waar je uitgebreid kennis kon maken met dit bekende eiland. Meer dan 200 personen gaven gehoor aan de uitnodiging en genoten van een gezellige avond. De gasten werden vermaakt met live muziek van de Ierse band Opsession. Tevens konden de genodigden genieten van diverse Ierse dranken, zoals wiskey en bier. Country Floor uit Ouddorp verzorgde gratis whiskey, daarnaast konden mensen het speciale Ierse bier Murphy's kopen. Reisorganisatie de Jong Intra Vakanties was aanwezig met een uitgebreide presentatie over Ierland. Vanwege het succes van de avond zal er in de toekomst weer een bijeenkomst georgani seerd worden, waarin uitgebreide informatie wordt geboden over interessante reisbestem mingen. Heeft u de Ierse avond in de Dorp stienden gemist en bent u toch geïnteres seerd in een reis naar Ierland? De reisadvi seurs van Rabobank West-Flakkee informeren u er graag over. Ook voor advies over andere reisbestemmingen kunt u terecht bij de reisadviseurs van de Rabobank. Filmhuis Middelharnis presenteert de documentaire 'De Ramp' (op Schou- wen-Duiveland) op donderdag 16 januari om 20.00 uur en op zaterdag 18 januari om 14.00 uur. Regisseur Koert Davidse laat op een unieke manier zien hoe overlevenden de ramp hebben beleefd. De toegangs prijs bedraagt 5,50/2,75 (CJP/65+),- hlmhuisleden betalen €4,10. Reserve ren wordt aanbevolen, telefonisch bij 't Diekhuus: (0187) 482400 tussen 9.00 en 12.00 uur, of stuur een e-mail naar algemeen@hetdiekhuus.nl. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 maakte een fatale combinatie van een zware storm en springvloed een einde aan het leven van bijna 2000 bewoners van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Dui zenden huizen bezweken onder de druk van het water en vele mannen, vrouwen en kin deren brachten uren lang door op het dak van een schuur of drijvend op wat wrak- hout in het ijskoude water. Een ramp die bij de overlevenden diepe wonden heeft gesla gen, die tot op de dag van vandaag gevoeld worden. In de documentaire 'De Ramp', die Koert Davidse op Schouwen-Duiveland maakte, staan de overlevenden centraal. Aan de hand van hun herinneringen wordt die rampzalige nacht van uur tot uur gereconst rueerd. Ze vertellen wat ze deden toen de storm opstak. Hoe ze compleet verrast wer den door de aanrollende vloedgolf en met het hele gezin hun toevlucht moesten nemen tot het dak van hun huis. En hoe ze buren en familieleden in het water zagen verdwijnen. Hoe ze gered werden, en over de complete verslagenheid toen pas later de omvang van de ramp tot hen doordrong. De verhalen worden geïllustreerd met voor een deel nog nooit vertoonde amateurbeel den. Dit materiaal versterkt het beklem mende gevoel dat de verhalen oproept en geeft de kijker het idee nog dichter bij de gebeurtenissen van die nacht betrokken te worden. MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Oostdijk 49 •Meet- en regelsystemen •Service ondsrfioud Ceniralawiwmiing Sommelsdijk .L»d.«,**«* 0187-48 26 09 *VV^terirate«atJe4 COMBI I uur fpfo-t»rvit» OtMCW-tfenrraof 3J M (0117) MMt: hx U37» Zaterdag 11 januari hoopt het jeugdkoor 'luventa' van de Gereformeerde Gemeente een zangmiddag te houden in de kerk aan de Mozartsingel te Dirksland. Aanvang half drie. Deze zangmiddag is door het jeugdkoor aangeboden aan alle mensen met een handi cap. Behalve de mensen van deze doelgroep worden ook hun verzorg(st)er(s), ouders en verder veel belangstellenden verwacht. Er zal gezongen worden voor, maar met de mensen met een handicap en samenzang. In deze 'rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebtien dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Vol verbazing lazen wij het stuk in Eilanden Nieuws van 3 januari jl. over de jaarwisse ling. Het initiatief van de feesttent wordt zeer geslaagd genoemd. De bewoners van het plein hebben met verademing kunnen genieten. Er wordt echter totaal voorbij gegaan aan de overlast die veroorzaakt is door de zeer doordringende 'muziek?' uit de feesttent. In een grote straal rondom de tent was de hou- sedreun te horen, vele inwoners van Melis sant hebben zich geërgerd aan de Godslas terlijke muziek en het overdreven volume. Onze woning bevindt zich ca. 20 m. van de feesttent. Toen wij om ca. 23.00 uur van familiebezoek thuiskwamen, werden we overvallen door een heidens kabaal. De reac tie van de kinderen varieerde van paniek tot heftige huilbuien. Biimen in huis was de geluidsoverlast aanzienlijk, trillingen van de 'muziek?' gingen door het huis en door de maag. We hadden gehoopt als gezin een gezellige jaarwisseling te vieren, dit werd echter onmogelijk. De positieve trend in het stuk is zeer eenzij dig. Wij zijn blij voor de bewoners van het Plein en Voorstraat dat zij een rustige jaar wisseling hebben gehad. Het is echter niet redelijk dat er overlast, hoewel van een ander gehalte, bij de inwoners aan de andere kant van dorp terechtkomt. Dan is het nog de vraag of het 'feest' heeft voorkomen dat de onregelmatigheden op het dorp minder waren, waarschijnlijk is dit effect bereikt door de verhoogde politie inzet. Daarnaast zijn wij ook nieuwsgierig wat de kosten geweest zijn van het totaal. Mogelijk kan de beveiliging, die ruim schoots aanwezig was op het feestterrein, volgend jaar op het dorp ingezet worden? B&W en de gemeenteraad hebben wij mid dels een schrijven onze negatieve ervaring te kennen gegeven. Wij roepen andere bewo ners op dit ook te doen. Wij hopen dat het voor de gemeente duide lijk wordt dat hun initiatief voor veel inwo ners van Melissant niet blijkt te kunnen! Fam.P.G. Struik jr. Pnmus 2 3248 XA Melissant tel.: 0187-603473 STELLENDAM - Om het hoofd te kunnen bieden aan tal van ontwikke lingen is het noodzakelijk dat de in de United Fish Auctions (UFA) verenigde visafslagen zich in 2003 nadrukkelijk gaan bezighouden met het maken van een langetermijnvisie. Dat zei direc teur Johan van Nieuwenhuyzen zater dag tijdens de nieuwjaarsreceptie in Stellendam. Hij vond het te vroeg om een oordeel te geven over de nieuwe quotaregeling, zoals die onlangs door 'Brussel' is bekendgemaakt. Die quotaregeling heeft voor de nodige onrust gezorgd. Maar directeur Van Nieu wenhuyzen had er desondanks enige positie ve punten in ontdekt. Hij noemde de beperk te verlaging van de quota voor tong, die goed is voor 60 procent van de aanvoer binnen de UFA (naast Stellendam ook Scheveningen en Colijnsplaat). Nog een positief gegeven in het kader van de quota, noemde hij het uit blijven van verkleining van de vissersvloten. "Er zijn geen schepen uit de UFA-havens aangemeld voor sanering. Dit geeft de kracht van onze aanvoerders aan", aldus Van Nieu wenhuyzen. Meerjarenplanning 'Brussel' en de visserijbestuurders kregen een 'punt ter overweging' mee van de direc teur: "De quotabesluiten eerder in het jaar nemen en tevens een meerjarenplanning opzetten, zodat de totale keten hier actiever en meer beleidsmatig op kan inspelen." Van Nieuwenhuyzen wist te melden dat de waarde van de op de Nederlandse visafsla gen aangevoerde vis en garnalen in 2002 met 16 procent is gedaald (ten opzichte van het jaar daarvoor). "De cijfers van de UFA tonen een gelijke ontwikkeling. Daarbij die nen we ons te realiseren dat deze daling van aanvoer geen incident is", aldus de UFA- directeur. Bij de afslagen in Stellendam, Scheveningen en Colijnsplaat werd in 2002 bruto 18 miljoen kilo vis aangevoerd. Dat staat gelijk aan 45 miljoen porties vis. Kosten gereduceerd Naast de verminderde aanvoer (quota) heb ben ook andere ontwikkelingen invloed op de visafslagen. Van Nieuwenhuyzen noem de 'de biologische beschikbaarheid', het kri tische consumentengedrag, de economische ontwikkelingen, de vervangbaarheid door kweekvis, de arbeidsschaarste en de stijgen de vraag naar verse en snel te bereiden pro ducten. Vandaar ook zijn mededeling dat er een lan getermijnvisie gemaakt moet worden. In 2002 heeft de UFA reeds een kostenverla ging doorgevoerd en in 2003 zullen de kos ten verder gereduceerd worden. "Dankzij deze maatregelen hebben we investeringen kunnen doorvoeren en kunnen ook geplande investeringen in 2003 doorgaan. Zo wordt eind januari reeds aangevangen met een ver betering van de aanlegsteigers in Stellen dam", aldus Van Nieuwenhuyzen, die ook de aanpassing van de CAO noemde. Deze aanpassing op de verminderde aanvoer van vis noemde hij uniek in de wereld van de CAO's. Delicatesse Volgens de nieuwe directeur - Johan van Nieuwenhuyzen trad aan in september 2002 en was direct getroffen door de professiona liteit, kennis en ervaring, gecombineerd met tradities en een hoge mate van vakmanschap - is en blijft wilde vis een hoogwaardige maaltijdcomponent uit de natuur. "De con sument waardeert dit in hoge mate. Wilde vis wordt meer en meer als een delicatesse beschouwd. Het wordt door de UFA dan ook als een taak en uitdaging gezien om wilde vissoorten als wijting, schar en poon, welke nog steeds veilingprijzen noteren onder de 1 euro, te promoten." Tijdens de nieuwjaarsreceptie ontving de Stellendamse visserij school 3000 euro. De helft, 1500 euro, was de opbrengst van de video die de heer Van Koppen had gemaakt over de Nationale Dag van de Zeevisserij, terwijl de andere helft ter plekke beschik baar werd gesteld door de UFA, Directeur Redert van de school was uiteraard zeer con tent met het bedrag en met de grote betrok kenheid van de visserij bij deze onderwijsin stelling. Scheidend president-commissaris Sinl<e omvangt een cadeau. Ambassadeur Burgemeester Sinke van de gemeente Goe- dereede deelde de aanwezigen mee, dat hij vanaf 1 januari 2003 geen president-com missaris is van de UFA. "De tijd is er rijp voor", aldus Sinke, "dat de combinatie gemeentebestuurder en voorzitter van het bestuurscollege van de afslag vervalt. Daar naast gaat het privatiseringsproces verder en zal ook de gemeenteraad op den duur op gro tere afstand komen te staan." De burgemeester gaf tevens aan dat hij als portefeuillehouder visserij en als 'ambassa deur' betrokken blijft bij de sector. Ook blijft Sinke voorzitter van de Stichting Ondersteuning Visserijonderwijs. Ter gele genheid van zijn afscheid als president-com missaris ontving hij een fraai kunstwerk, vanzelfsprekend in de vorm van een vis. De opvolger van Sinke, die de functie vier jaar vervulde, is de heer L.X. den Hollander. Prijswinnaars Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in Stel lendam werden ook de prijzen voor de 'best verzorgde vis' uitgereikt. De prijswinnaars waren Kees Grinwis (Goeree 21), Jaap de Waal (Goeree 10) en Jacco Costerus (Stel lendam 2) in de categorie 'garnalen'; Koos de Visser (Goeree 58), Jan de Visser (Goe ree 29) en Louis Stouten (Goeree 57) in de categorie 'eurokotters'; Jaap Tanis (Goeree 30), Wout Bakelaar (Stellendam 3) en Jan Redert (Goeree 8) in de categorie 'grote kot ters'. De voeding voor de moeder en het overgaan van borstvoeding naar vast voedsel. Hier over wordt gesproken op onze maandeUjk- se informatiebijeenkomst van Borstvoe dingorganisatie LLL, die ditmaal gehouden wordt op donderdag 9 januari aan Molen- blok 24 te Ouddorp, aanvang 20.00 uur. De informatiebijeenkomst is bedoeld voor zwangeren, moeders (evt. met baby) en anderen die zijn geïnteresseerd in het geven van borstvoeding of die ermee te maken hebben. Er is op deze avond ook gelegen- Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 heid tot het stellen van algemene vragen over borstvoeding. De deelnamekosten bedragen 2 euro voor donateurs van LLL en 3 euro voor niet donateurs. Telefonische hulp bij en informatie over borstvoeding wordt verschaft door Francisca Wagenaar, tel.: 0187-684433, ook voor verhuur van de elektrische kolf. Op zondag 12 januari a.s. wordt in de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp de twee de dienst in de serie 'Wat God in deze tijd doet...!' gehouden. In deze dienst zal spre ken Lt. Kol. Mevr Ine Voorham - directeur Welzijns- en Gezondheidszorg van de Stich ting Leger des Heils. Aanvang: 18.30 uur. INKOMENS- EN ERMOG EN5PLA NMNG

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 1