In 2003 'Alles uit de kast voor veiligheid' EiuürfEOf-niEuws Bespaar jaarlijks 900 euro: tien tips van NI BUD en Milieu Centraal Alle besparingen op een rij Korpschef A. J. Meijboom van Politieregio Rotterdam-Rijnmond: Prestaties 2002 Veiligheid/wijkpolitie Samenwerking Wijkpolitie/samenwerking Resultaten op internet Effect op straat Drie speerpunten Jeugd (Drugs)overlast Andere 'facts and figures' Actie Focus en Fijnmazigheid Intake Service Dualisenng Audit in 2003 Vooruitblik Gooi minder voedsel in uw vuilnisbak Doe de weggooi-test! Isoleer uw woning en begin met het dak Pas uw rijstijl aan Pak voor korte afstan den wat vaker de fiets Minder energle=minder kosten=meer milieu Stook het een graadje lager Was met lage tempera tuur en volle trommel Vervang vijf gloeilam pen door spaarlampen Gebruik een water besparende douchekop Laat uw PC en TV niet stand-by staan Hang bij mooi weer de was buiten MKieu Centraal oo- V PAGINA 9 VRIJDAG 3 JANUARI 2003 'A]Je.s uit de kast voor veiligheid', dat zal ook in 2003 het motto zijn voor de poUtie Rotterdam-Rijnmond, aldus korpschef Meijboom tijdens zijn nieuwjaarstoespraak vanmorgen, waarbij hij zowel terug- als vooruitblikte. "Met een korps dat met 5130 fte's op sterkte is, maken we de regio veiliger. Om dat te bereiken halen we onze lastigste, overlast veroorzakende, klanten uit de anonimiteit. Ook wanneer ze in handen van justitie of hulpverlening zijn, en ook als ze daar weer uit komen. Daarnaast bestrijden we andere vormen van criminaliteit en zorgen we voor een goede dienstverlening. Zo laten we de burgers in de regio, maar ook onze partners in de veiligheidsketen, zien wat we doen. Met het Openbaar Ministerie zijn prestatie afspraken gemaakt om politiewerk niet zon der vervolg te laten. We werken met een persoonsgebonden en met een gebiedsgebonden aanpak. Bij de ge biedsgebonden aanpak hanteren we, indien nodig, gebieds- en verblijfsontzeggingen. Ook gaan we door met preventief fouilleren in buurten waar dat nodig is, en met onze 'horeca-acties' in het weekend. En als een gewone aanpak niet werkt bestrij den we drugs- en andere overlast projectma tig en intensief. Voor de ondersteuning van deze aanpak wordt een permanent regionaal team geformeerd", aldus Meijboom. "In 2002 leverden we meer dan 9000 ver dachten voor drugsgerelateerde feiten bij justitie aan, ruim twee maal zoveel als het jaar ervoor. In 2003 gaan we dat aantal ver hogen. Wij concentreren ons op onze kerntaken van dienstverlening en handhaving. Essentieel is echter dat politie-activiteiten onderdeel uit maken van een weloverwogen overheidsop treden, waarbij preventie en repressie, hand having en zorg aan elkaar verbonden zijn", zo vervolgde hij. "Daartoe zetten we ons maximaal in voor een goede samenwerking met de diensten en instellingen van onze regiogemeenten en niet in de laatste plaats met de bevol king, zodat het ook werkelijk veiliger wordt in de steden en dorpen in onze regio". Als het gaat om de prestaties van het korps in het afgelopen jaar valt op dat de pakkans in de regio Rotterdam-Rijnmond het afgelopen jaar aanzienlijk is gestegen. Het aantal aan gehouden verdachten is over de gehele linie hoger dan vorig jaar: in 2002 lag het aantal gemiddeld rond de 1500 per maand, terwijl het in 2002 gemiddeld ruim boven de 1600 lag. Het aantal aangiften blijft daarbij dalen. Vooral vooT woninginbraken, diefstal van fietsen en motorvoertuigen en diefstal uit bedrijven. Ook het aantal (aangiften van) straatroven is in 2002 gedaald: met 7% ten opzichte van 2001. De ervaringen met de genoemde volume afspraken met het Openbaar Ministerie zijn zeer positief. In het afgelopen jaar zijn aan zienlijk meer verdachten voor rechtbankza ken bij het OM aangebracht: meer dan 20.000, ruim 10% meer dan in 2001. Bij kantonzaken was de toename nog groter: het aantal steeg met 40% van 14.000 in 2001 naar ruim 20.000 in 2002. Het Regionaal Callcenter kreeg het afgelo pen jaar veel telefoongesprekken te verwer ken. Via de 1-1-2 alarmcentrale kwamen zo'n 173.000 meldingen binnen, terwijl er via het 0900-8844 nummer ruim.998.000 gesprekken werden aangeboden. Ruim 696.000 gesprekken werden door het perso neel van het Callcenter zelf aangehandeld, de overige werden doorgeschakeld naar de districten/afdelingen. De gemiddelde wacht tijd was begin 2002 bij de opbouw van de centrale veel te lang, maar werd terugge bracht van twee minuten naar minder dan één minuut op dit moment. Het Callcenter kent een bezetting van 119 fte's. Het zijn collega's met een administratieve status (geen agent) die allemaal voor deze functies speciaal zijn geworven en opgeleid. Het Regionaal Verbindingscentrum en wel de meldkamer moest het afgelopen jaar bij na 62.0{X) prioriteit 1 en 2 meldingen en ruim 128.000 prioriteit 3 en 4 meldingen verwerken. Het aantal personen dat door misdrijf om het leven kwam, daalde ten opzichte van het jaar 2001. In de regio werden 43 men sen (in 38 zaken) om het leven gebracht. In 30 zaken werden verdachten aangehouden. Ook 2003 zal weer veel van het korps Rot terdam-Rijnmond vergen. De turbulentie in 2002 op het terrein van veiligheid zal ook in dit jaar grote druk op het korps uitoefenen. Met de resultaatafspraken voor de aanpak van geweld, jeugdcriminaliteit, drugs en overlast, maar ook met de interne 'Actie Focus', zet het korps Rotterdam-Rijnmond alles op alles voor een maximale instroom van nieuwe medewerkers en om een zo groot mogelijke capaciteit op straat te krijgen voor de wijkpolitie en opsporing. "We zijn ons er daarbij van bewust dat we het niet alleen kunnen", aldus Meijboom. "Dat de samenwerking met onze partners in de veiligheidsketen voorwaardelijk is om te kunnen slagen in onze gezamenlijke op dracht om duidelijke en zichtbare resultaten te boeken bij het veiüger maken van stad en regio. En we weten dat, naast poUtie en jus titie, ook diensten en instellingen in de regio, de gemeenten en zeker de bewoners op wijk en buurtniveau, onontbeerlijk zijn bij het behalen van onze doelstellingen". Op basis van resultaatafspraken, die zowel persoons- als gebiedsgebonden zijn, neemt de politie haar deel voor haar reke ning met zowel dienstverlening alsook een duidelijke handhaving. Het belangrijkste oogmerk: zichtbare resultaten op straat, verhoging van de veiligheid. Kortom: samenwerken en samen resultaten boe ken. Het door 'Den Haag' in het Nationaal Vei ligheidsplan (najaar 2002) zo belangrijk geachte integrale veiligheidsbeleid bestaat in deze regio al en gaat zelfs verder: met afspraken over doelen, elkaar daarop aan spreken en tussentijds meten van de resulta ten, met onder meer de Veiligheidsindex die in het afgelopen jaar werd geïntroduceerd. Vanuit de gedachte van de integrale samen werking is het afgelopen jaar verder gebouwd aan de wijkpolitie. De wijkteams en de buurtagenten nemen hierbij een bij zondere positie in. De wijkpolitie staat voor een buurtgerichte aanpak, samen met part ners, bewoners en bedrijven op wijk- en buurtniveau. Zij signaleert en informeert, wisselt informatie uit en overlegt met rele vante partners. Zij organiseert ook mede stand om veiligheids- en leefbaarheidspro- blemen aan te pakken vanuit een gedeelde verantwoordelijkheid. De buurtagenten gaan overleggen in wijkta- fels, kennen de overlastgevers, weten te boefjes te vinden en spreken winkeliers en burgers. De wijkpolitie kijkt naar de 'voor kant' van de problemen. 'Wat zijn oorzaken van de problemen? Wat kunnen wij daaraan doen, en wat kunnen onze partners doen? Wat leeft er onder de lokale bevolking?' Inmiddels vervullen 281 buurtagenten hun spilfunctie voor veiligheid op buurt- en wijkniveau. Zij gingen aan de slag, bereik baar en zichtbaar voor iedereen. Óp basis van hun straatervaring zorgen zij voor een goed netwerk in de wijk, adviseren en coachen zij biimen het wijkteam en zorgen zij Voor samenwerking met partners, teanüe- den en collega's uit andere onderdelen van het korps. Maar zij zijn en blijven all-round politiefunctionaris en treden dus ook zelf krachtdadig op als dat nodig is. Ook zijn in 2()02 62 wijkteamchefs benoemd en hebben alle teams hun actieprogramma voor het nieuwe jaar vastgelegd in een wijk- werkplan. De resultaten van de wijkteams en districten worden maandelijks gemeten en zijn voor de korpsleiding en voor de lokale driehoeken uitgangspunt voor (bij)sturing. De regionale resultaten van de inspanningen van de politie ter vergroting van de veilig heid, die al enige tijd maandeUjks worden gepresenteerd aan de media, zijn binnenkort ook voor burgers en andere geïnteresseerden eenvoudig opvraagbaar. Met ingang van de resultaten van januari zullen de speerpunten elke maand worden gepubliceerd op internet. De korpsleiding is ervan overtuigd dat de burgers de effecten van de wijkpolitie op straat zullen merken. De vorig jaar aange stelde buurtagenten waren nog maar het begin. Er wordt nu een nieuwe slag gemaakt en de veroorzakers van de overlastproble- raen worden uit de anonimiteit gehaald. De wijkpoUtie en opsporing kennen in de persoonsgebonden aanpak de 'namen en achtergronden' van overlastgevers en de antecedenten van deze zgn. 'veelplegers' en halen de grootste overlastgevers en veelple gers van de straat. Deze aanpak is onderdeel van de met bestuur en justitie gemaakte resultaatafspraken, waarbij vanzelfsprekend ook de hulpverlening en zorginstellingen een belangrijke rol hebben. Enkele van de resultaatafspraken die het korps Rotterdam-Rijnmond voor dit jaar, tot aan 2006, met het bevoegd gezag heeft gemaakt voor de speerpunten geweld, jeugd criminaliteit en (drugs)overlast, zijn: 1. Het korps houdt een lijst bij van veelple gers van geweld; op jaarbasis worden ten minste 500 verdachten op die lijst aan jus titie overgedragen. 2. Elke maand is er minstens één preventie ve fouilleringsactie in een aangewezen gebied, gericht op het bezit van (vuur)wapens; 3. Alle poiitie-interventies bij huiselijk geweld leiden bij een verdachte tot aan houding. 4. Van de jaarlijks aan te brengen verdach ten voor geweld behoort zeker 15% tot de groep jeugd. De situatie rondom de veiligheid in deze regio maakt zulke ambitieuze resultaataf spraken nodig. Het aantal geweldsmisdrij ven bijvoorbeeld blijft zorgen baren. Al met al waren dat er in 2002 ca. 12.000, waarbij overigens wel moet worden aangetekend dat de stijging grotendeels voor rekening komt van het aantal bedreigingen en niet voor en daadwerkelijke toepassing van geweld. In elke wijk of (deel)gemeente stuurt de politie dit jaar en de daarop volgende jaren op de strafrechtelijke aanpak van de 25 meest overlastgevende jeugdigen. In 2003 moet 80% van de processen verbaal biimen dertig dagen na eeerste verhoor zijn aangeleverd bij het OM. Ons korps haalde in 2002 al 55%, dat is zo'n 10% hoger dan het landelijke gemiddelde. Het aantal Halt-afdoeningen bedroeg in 2002 circa 1500, ongeveer 5% meer dan in 2001. In het nieuwe jaar willen we 2000 Halt-afdoeningen bereiken. Als het gaat om het bestrijden van (drugs)- overlast zijn de volgende afspraken van belang: 1. De politie houdt in 2003 tenminste 250 van de 700 overlastgevende verslaafden aan en brengen deze in bij justitie of bij de hlupverlening; 2. Jaarlijks houdt de politie tenminste 700 dealers aan en draagt ze over aan justitie; 3. In 2003 maakt de politie tenminste 6000 processen-verbaal op voor overlastfeiten bij de APV; 4. Illegale criminelen worden uitgezet. De volume-afspraken die het korps heeft gemaakt met het Openbaar Ministerie heb ben betrekking op het aantal aan te brengen verdachten in rechtbank- en kantonzaken en op 'Mulderfeiten'. Met deze afspraken benutten we alle beschikbare capaciteit, zowel bij de politie als bij de magistratuur. De goede ervaringen die in 2002 zijn opge daan met de volume-afspraken met het O.M. wil de politie in 2003 doorzetten, maar met een hoger ambitieniveau. Dit jaar wil het korps 24.000 verdachten aanbrengen. De politie heeft de lat dus een stuk hoger gelegd. Ook het O.M. heeft zijn capaciteit afgestemd op dit hogere aantal. Goede afstemming en voldoende capaciteit in de strafrechtsketen blijven echter onontbeerlijk. In het najaar van 2002 is het korps ook gestart met de Actie Focus. Deze moet op 1 april 2003 zijn afgerond. De kern van Focus, alle capaciteit aanboren en aan wenden ter vergroting van de veiligheid, is gericht op de wijkpolitie. Zoals eerder geschetst moet alle capaciteit aan dit proces van fijnmazige politiezorg ten goede komen. Biimen de opsporing is regiobreed inmiddels een onderscheid in incidentgerichte en pro bleemgerichte aanpak gerealiseerd. Dit blijkt een efficiëntere werkwijze aanmerke lijk ten goede te komen, zo is gebleken. Voor Intake Service zijn in 2002 ruim 100 personen geworven en opgeleid. Het publiek kan aangifte doen aan de balie, maar ook telefonisch of via internet. Rotterdam-Rijn mond is het eerste korps in ons land dat die service biedt. Sinds 1 juli 2002, toen de poli tie ermee is gestart, zijn al bijna 12.000 aan giften via telefonisch contact (40%) of inter net (60%) opgenomen. In 2003 moet 25% van alle aangiften via telefoon of internet binnenkomen. De lokale en landelijke verkiezingen hebben veiligheid hoog op de agenda gezet. Ook de bevolking maakt steeds duidelijker wat men wil op dit gebied. Samen met de introductie van het dualisme in het lokaal bestuur heeft dit zeker ook in onze regio geleid tot een veel grotere aandacht voor de politie. Een ontwikkeling die moet worden toegejuicht. De intensievere betrokkenheid van de gemeentebesturen, gemeenteraden en bevol king kan bovendien het bewustzijn vergro ten dat de politie geen bedrijf is wat bij alle gesignaleerde problemen op bestelling levert. Natuurlijk zal ook in 2003 moeten worden gekozen wat wel en wat minder pri oriteit heeft. Maar bovenal zijn sommige problemen zo complex dat er voor een oplossing niet alleen meer tijd nodig is dan ook de politie lief is, maar is een echte oplos sing te vinden in een consequent en samen hangend optreden van de overheid. In 2003 zal het werk van het korps voor de tweede keer worden getoetst door collega's uit andere regio's. De door Rotterdam-Rijn mond ingezette verbeteringen en initiatieven zullen dan tegen het licht worden gehouden. Meijboom is er van overtuigd dat zal blijken dat we reeds stevige stappen in de goede richting hebben gezet. "In 2003 zal er in onze regio op het gebied van veiligheid, naar mijn stellige overtui ging, het nodige verbeteren, mede dankzij de politie", aldus de korpschef. "De resultaatafspraken met bestuur en justi tie staan voor het korps. Ook de andere part ners weten zich eraan gebonden. Binnenkort zal dat ook nog eens worden geïllustreerd met de ondertekening van het convenant voor de landelijke veiligheidsprioriteiten, dat de Minister van BKZ en de korpsbeheer der als eerste in onze regio zullen onderteke nen. De weg naar duurzame veiligheid is ook in onze regio al ingeslagen!" Minder uitgaven, meer milieu Vliegen de euro's bij u de portemonnee uit? En is het uitzicht op een extra loonstijging gering? Geen nood, v/ant met enkele (kleine) aanpassingen In uw huishou den kunt u makkelijk tot wel 900 euro besparen. En tegelijkertijd helpt u het milieu een handje. Het Nibud en Milieu Centraal geven u tien tips over wat u kan doen. Met de meeste tips kunt u direct beginnen. Elk jaar gooit een huishouden gemiddeld 110 tot 165 kilo voed sel weg: 10 tot 15 procent van de gekochte voedingsmiddelen. Dat is een verspilling van het voedsel zelf en van het geld. Per jaar ver dwijnt er gemiddeld 330 euro in de vuilnisbak. Maar ook is het een verspilling van de energie die nodig is geweest voor het telen, bewerken, verpakken, bewaren en vervoeren van de voedings middelen. Een groot deel van het weggegooide voed sel verdwijnt ongebruikt in de vuilnisbak. Het is bedor ven voordat u kans zag het op te j eten. Veel voed- selverspilling kunt u dus makkelijk voorko men door uw bood schappen beter af te stemmen op wat u daadwerkelijk gebruikt. Bijvoorbeeld door voor de verse producten wat vaker naar de winkel te gaan in plaats van grote voorraden ineens te kopen. Of door goed te kijken wat u nog in huis heeft, voordat u naar de winkel gaat. En een boodschappenlijstje te Veel mensen denken dat ze zelf weinig voedsel weggooien. Het weggooien van eten gebeurt immers met kleine beetjes tegelijk. Door 14 dagen op te schrijven wat u aan eten weg gooit, krijgt u een goed beeld van uw eigen gedrag. Zo kunt u nagaan hoeveel kilo's voedsel - en dus euro's en energie - in uw vuilnisbak verdwijnen. Bestel de gratis weggooi-test bi| Milieu Centraal (0900-1719,15 cpm) gebruiken. Een halvering van de verspilling levert u 165 euro op. Milieu Centraal en het NIBUD geven vele praktische tips die u kunnen helpen om de verspil ling in uw huishouden terug te dringen. Kijk op www.milieu- centraal.nl onder 'voeding, milieu en budget' of ga naar www.nlbud.nl voor het bestel len van de brochure. Houd de warmte binnen. Door uw woning te isole- •■'j^ ren kunt u uw stook- ■-■ kosten aanzienlijk ver minderen. Er zijn twee dingen die u makkelijk zelf kan doen en dus weinig investering vergen: het vti, isoleren van uw dak en het dichten 1 van naden en kieren. Het gasver- bruik voor centrale ver warming is per jaar gemid- f deld 1575 m3. Door uw dak te isoleren kunt u gemiddeld per jaar 550 m3 gas besparen (uitgaan de van een verwarmde zolder). Uw jaarlijkse stookkosten dalen dan met 235 euro. Voordat u zelf aan de slag gaat met het isoleren van de binnenzijde van uw dak, is het van belang om na te gaan of dat wel mogelijk is. Verkeerd isoleren kan leiden tot het rotten van uw dakconstruc tie. Kijk eerst op www.milieucen- traal.nl of bel de Informatielijn 0900-1719 (15 cpm). Het dichten van naden en kieren levert een jaarlijkse besparing op van 80 m3 gas. Dat scheelt 35 euro per jaar aan stookkosten. En het draagt flink bij aan comforta bel wonen, omdat onaangename tocht verdwijnt. Autorijden kost een aardige duit. Maar het kan met minder. Door uw rijstijl aan te passen kunt u 10 procent op de brand stofkosten besparen. Uitgaande van 16.000 kilometer per jaar en een auto met benzinemotor met een verbruik van 1 op 1 3, scheelt dat per jaar zo'n 120 liter. Per jaar geeft u dan 130 euro minder uit, zonder een kilometer minder te rijden. En u beperkt de uit stoot van vervuilende stoffen. Gewoon door rustig op te trek ken, eerder door te schakelen naar een hoge versnelling, gelijkmatig te rijden en op de snelweg niet te hard rijden. Heel vaak als u de auto pakt, blijft u in de buurt. Het loont zeer de moeite om voor deze korte afstanden wat vaker de fiets te pakken. Een rekenvoor beeld. Stel u gebruikt 10 keer per week de auto voor een korte rit van 2 kilometer heen en 2 kilometer terug. Per jaar is dat ongeveer 2000 kilometer. Het brandstofverbruik is bij korte ritten hoog (1:10). Het kost u dus 200 liter benzine. Door de helft van het aantal korte ritten met de fiets te doen, bespaart u 100 liter benzine ofwel 110 euro. Bovendien zijn korte ritjes extra vervuilend, omdat de kata lysator nog koud is en daarom niet goed werkt. Veel tips hebben te maken met minder energie verbruiken. Gas, elektriciteit en autobrandstof kosten flink wat geld. Zuinig zijn met energie is dus gunstig voor uw portemonnee. En het is goed voor het milieu. Want onze energie komt vooral van gas, steenkolen en aardolie. Bij verbranding hiervan komt er kooldioxide in de lucht.Te veel kooldioxide leidt tot een verandering van het klimaat. Het wordt dan warmer op aarde, en het weer wordt veel extremer (hevige regenval, hitte, droogte). Dit heeft grote gevolgen voor de mens en de natuur. Als u de thermostaat overdag één graad lager zet, bespaart u gemiddeld 7 procent op uw energiegebruik voor verwar ming. Jaarlijks verstookt een gemiddeld huishouden 1575 m3 gas voor de centrale ver warming. Een besparing van 7 procent is 110 m3 gas ofwel 47 euro. Veel mensen denken nog altijd dat hoge temperaturen noodza kelijk zijn voor een schone was. Maar de meeste wasmiddelen die nu op de markt zijn werken goed bij lagere temperaturen. Maak er een gewoonte van om zo veel mogelijk bij 40°C te was sen. Stel u draait 150 wasbeur ten per jaar, waarvan 30 op 40^C en 120 op 60°C. Door voortaan 120 keer op 40''C en 30 op 60'C te wassen bespaart u 10 euro per jaar U kunt ook energie water en waspoeder besparen door altijd met een volle trommel te was sen. Stel u doet gemiddeld 4 kilo wasgoed in de machine in plaats van de 5 kilo die mogelijk is. Per jaar zal u dan 188 keer wassen, in plaats van 150 keer. Dat scheelt 38 keer het gebruik van energie, water en waspoeder. U bespaart daarmee 35 euro. stel er branden bij u in huis vijf lampen gemiddeld 3 uur per dag. Wanneer u hierbij spaarlam pen (15 Watt) gebruikt in plaats van gloeilampen (60 Watt), dan levert u dit een besparing op van 250 kWh oftewel 40 euro per jaar. Dat is ongeveer de helft, van het totale jaarlijkse elektriciteitsverbruik voor ver lichting. Spaarlampen zijn de afgelopen jaren wat afmeting en lichtkleur betreft, steeds meer op de gewone gloeilamp gaan lijken. Ze passen nu in de meeste arma turen. Spaarlampen leveren veel licht met weinig energie en gaan lang mee. De hogere aanschaf prijs heeft u er daardoor al binnen een jaar uit. Gemiddeld staan we 8 minuten onder de douche. Met een nor male douchekop kost dat 80 liter water (8 volle emmers), met een waterbesparende douche kop 44 liter. U wordt er niet min der nat om. Het douchecomfort is het zelfde als die van een "normale" douchekop. Het water wordt verdeeld in fijne drup pels, zodat het lijkt alsof er evenveel water uit de douche komt. Jaarlijks bespaart u met een waterbesparende douche kop 10 m3 water en 45 m3 gas. Dat scheelt per jaar 35 euro. De stand-by stand van uw com puter Is bedoeld voor het over bruggen van een korte pauze. Bent u klaar met het gebruik van uw computer, schakel deze dan uit. Het is een fabel dat het regel matig uitzetten van een compu ter slecht voor het apparaat is. Met de komst van kabel- en ADSL-verbindingen voor inter net laten sommige mensen hun PC dag en nacht stand-by staan. Dit kost evenveel stroom als altijd een lamp van 20 Watt laten branden. Op jaarbasis bespaart u 25 euro door de PC uit te zetten als u deze niet gebruikt. Ook andere apparaten, als de televisie, cd-speler en oplader Minder voedselverspilling 165 Dakisolatie en tochtstrips 270 Zuinig rijden 135 Wat vaker de fiets 110 Een graadje lager 47 Efficiënt wassen 45 •Vijf spaarlampen 40 Waterbesparende douchekop 35 PC en TV echt uit 35 Bij mooi weer de was buiten 30 Totaal €907 van de tandenborstel, verbrui ken energie als u ze niet echt uitzet. U kunt per jaar eenvou dig 10 euro besparen door allerlei apparaten daadwerke lijk uit te schakelen. In veel huishoudens staat een wasdroger. Erg handig, dat wel. Maar per beurt verbruikt een droger veel stroom: ongeveer 3,5 kWh ofwel 60 eurocent per keer. Een gemiddeld huishouden droogt ongeveer drie keer per week de was, zo'n 150 keer per jaar. Door bij mooi weer de was buiten te hangen, kunt u de wasdroger zo'n 50 keer minder gebruiken. Dat scheelt zo'n 30 euro per jaar. Milieu Centraal geeft aan con sumenten praktische en betrouwbare informatie over milieu in het dagelijks leven. De informatie is getoetst door een forum van onafhankelijke deskundigen en is beschik baar via de Informatielijn 0900-1719 (15 cpm) en via www.milieucentraal.nl. Het Nationaal Insti tuut voor Budget voorlichting (Nibud) nibud is een onafhankelijke stichting die particuliere huis houdens adviseert over hun inkomsten en uitgaven. Meer informatie over het Nibud vindt u op www.nibud.ni.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 9