Overdenking z^ Genezen met een lach A en een traan Akties Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij in 2002 Concertwebsite Zierikzee online uit de Heilige Schrift Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes rA5 EIIAtfCBMlIEUl/S Gymnastiekverenigingen starten met Gymmie- en Dïplomaturnen Ouddorp Oud papier ophalen Dirksland Oud papier ophalen Goedereede Brandpreventie Overgave (i) Er bestaan geen problemen, alleen oplossingen. A\s er geen oplossing is, kan men zich afvragen of er een probleem is. Volgens lach-experts moet iedereen op z'n minst 3 maal per dag 7 seconden lachen. VRUDAG 3 JANUARI 2003 De Kustwachtpost in de vuurtoren van Ouddorp heeft de reddingboten van de KNRM, gestationeerd op de kop van het voormalige eiland Goe- ree-Overflakkee, in het afgelopen jaar 2002 155 keer moeten oppiepen, waarbij in totaal 250 mensen en 2 honden aan wal werden gebracht. Daarnaast is er tevens een dolfijn, die in de binnenwateren was terecht gekomen, naar zee gebracht. Stellendam-buiten "De Zeemanspot", de vroeger in StelJendam gestationeerde reddingboot, lag in de maand januari weer op haar oude ligplaats. Het vorig jaarbericht eindigde met de informatie dat die oude vertrouwde boot weer in Stel- lendam was, ter vervanging van de "Prinses Margriet", die voor een grote beurt op de werf lag. Eind januari was de "Prinses Mar griet" weer terug in Stellendam om haar werkzaamheden uit te voeren en kon "De Zeemanspot" weer naar IJmuiden terug. Het station Stellendam-buiten heeft in 2002 60 tochten gemaakt. Drie minder dan vorig jaar. Bij de tochten van 2002 werden 104 perso nen aan de wal gebracht. Daarvan werden 4 tochten met 8 personen door "De Zeeman spot" uitgevoerd in de maand januari en 56 tochten met 96 personen door de "Prinses Margriet" gedurende de rest van het jaar. Bij deze 60 tochten waren 9 motorbootjes, 11 zeilboten, 11 surfers, 23 vissersschepen, 4 schepen voor andere beroepsvaart en 4 diversen betrokken. Als u dat optelt komt u aan 62, toch is er geen fout gemaakt, want er zijn door de reddingboot twee tochten uitge voerd, waarbij twee schepen werden gehol pen. In 2001 waren er vanuit dit station 63 acties met 139 personen en 1 hond. Stellendam-binnen Het station Stellendam-binnen, waar de John Stegers voor het Haringvliet is gestatio neerd, heeft in 2002 een record aantal toch- De gymnastiekverenigingen uit Middelhar- nis (MH-SD), Ouddorp (De Kriekel), Oude Tonge (OKK) starten met Gymmie- en Diplomaturnen. 'In turnen kun je nu ook scoren!' MH-SD, De Kriekel en OKK intro duceren Gymmie- en Diplomaturnen. Een geheel nieuwe wijze om de jonge gyranasten te belonen voor de prestaties die ze leveren tijdens de gymnastiekles. Gymmies, prachti ge gymmie bewaarmappen en diploma's, ondersteund door de vrolijke mascotte Gym mie, moeten de sporters nog enthousiaster maken voor deze sport. Tot voor kort konden de jonge turners en turnsters, die nog niet aan wedstrijden moch ten deelnemen, niet laten zien wat zij tijdens de gymles hadden geleerd en gepresteerd. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld zwem mers die een diploma kunnen halen en judo ka's die banden kunnen verdienen. De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU) heeft nu op twee niveaus een belo ningssysteem ontwikkeld; Gymmietumen en Diplomaturnen. Met de invoering hiervan worden jonge gymnasten beloond voor hun prestatie tijdens de gymles. Net als zwem mers, voetballers, judoka's en alle andere sporters. Gymmieturnen Voor de jonge gymnasten (circa 6 t/m 8 jaar) is er Gymmietumen. Tijdens de gymles kun nen de kinderen door een oefening goed uit te voeren gymmies verdienen. Deze gym-- mies kunnen zij in een gymmiemap over zichtelijk opbergen en tevens aan het thuis front, vriendjes en vriendinnetjes laten zien. In totaal zijn er dertig oefeningen en kunnen de gymnasten evenzoveel gymmies verdie nen. Daarnaast is er na elke tiende gymmie ook een bronzen, zilveren en gouden gym mie. Diplomaturnen Voor de oudere gymnasten (vanaf circa 8 jaar) is er Diplomaturnen. Tijdens de gymles ten gemaakt. Vanaf 1995 heeft zij haar lig plaats in Stellendam. In 1996 waren er 30 acties. De jaren daarna was er steeds sprake van een lager aantal. Het afgelopen jaar daarentegen heeft zij 32 keer uit moeten varen en daarbij 44 personen geholpen. Dat aantal personen is geen record, want in 1996 waren er 45 personen en in 2000 76 perso nen door deze reddingboot geholpen. Eén van de acties van het afgelopen jaar was een wel zeer bijzondere en strekte zich uit tot buiten haar eigenlijke werkgebied. Op zater dag 14 december werd een dolfijn begeleid naar zee. Het dier was in de binnenwateren terecht gekomen en werd door een bootje vanuit Dinteloord via het Haringvliet naar Stellendam gebracht. De reddingboot had het dier wel eerder over willen nemen, maar het weigerde de reddingboot te volgen en bleef achter het bootje uit Dinteloord zwem men. Pas in de schutsluis van Stellendam, nadat beide boten met uitgeschakelde motor hadden stil gelegen, was het bereid de "John Stegers" te volgen, die het daarna naar zee heeft begeleid, bijna tot aan de uiterton van het Goereese Gat. In 2001 heeft deze red dingboot 15 tochten gemaakt, waarbij 16 personen waren betrokken. Het station Ouddorp heeft de Griend paraat voor zowel uitrukken op de Noordzee als op de Grevelingen. Dit station heeft het relatief rustig gehad, met minder tochten dan vorig jaar, waarschijnlijk voor een deel veroor zaakt door het feit dat de buurstations nu alle over snelle reddingboten beschikken Het merendeel van de acties vond dan ook plaats op het Grevelingenmeer. De bemaiming is 63 keer opgepiept en bij die tochten werden 102 personen en 2 honden aan de wal gebracht. Er is wel één heel drukke dag geweest, op 23 juli kwamen er 5 meldingen binnen, die dag werden er 13 personen uit benarde situaties gered. In 2001 heeft de Griend 76 keer gevaren en werden 178 per sonen en 6 dieren aan wal gebracht. Het nieuwe jaar is nog maar net begonnen en een geheel nieuwe website voor de muzika le cultuur in Zierikzee is gelanceerd. Via www.concertzierikzee.nl kan iedereen op de hoogte blijven van concerten in Zierikzee en omgeving. Tevens bestaat de mogelijkheid gratis lid te worden van de nieuwsbrief die via e-mail verstuurd wordt. De website is simpel van opzet om een zo duidelijk moge lijk overzicht te geven. Organisatoren heb ben de mogelijkheid hun concerten op te geven via de website, na controle verschijnt het concert binnen 24 uur op de concert agenda. De functies van de website zul len de komende maanden worden uitgebreid met leuke/handige diensten. Kom eens vrij blijvend langs op www.concertzierikzee.nl! kunnen gymnasten voor het goed uitvoeren van een oefening punten scoren. Bij een bepaald puntenaantal verdienen zij het bron zen, zilveren of gouden diploma. De verenigingen verwachten met de invoe ring van Gymmietumen en Diplomatumen het sporten voor de kinderen nog aantrekke lijker en spannender te maken: er valt immers iets te verdienen. Gymmietumen en Diplomatumen zijn geen op zichzelf staande beloningssystemen. Het is een uitwerking van het Landelijk Oefen stof Systeem (LOS) van de KNGU. Een sys teem waarmee gyranasten systematisch toe werken naar turnen op een hoger niveau en/of wedstrijdniveau. Met de introductie van het Landelijk Oefenstof Systeem wordt de kwaliteit van de gymles verhoogd en zal bij gymnastiekverenigingen in geheel Nederland volgens hetzelfde systeem geturnd worden. Interesse? Neem dan contact op met het secretariaat van MH-SD (487997) De Krie kel (494256) of OKK (602882) De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, .Middelharnis. Tel. (0187) 48 27 84 Zaterdag wordt het oud papier weer in Dirksland opgehaald. Graag voor 8.30 uur gebundeld buiten zetten. Bij voorbaat dank namens de vrijwilligers. P. Koppenaal, 06 20744567 en A. Brand, 490515. De Stichting Koninklijke Fanfare ApoUo te Goedereede haalt zaterdag weer oud papier op in Goedereede en op het Havenhoofd. Ook huishoudelijk karton kan er bij gezet worden. Een ieder wordt vriendelijk ver zocht het oud papier voor 8.30 uiu" goed gebundeld buiten te zetten. In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de Inhoud van wat lezers schrijven. Het ingezonden verslag van Job van Klaos en Gerda van Koos in uw krant vorige week, over de brandweer was interessant en het waren mooie foto's, vooral die van de lad derwagen. Alleen bij het laatste stukje, het gezegde van de brandweer, behoort in deze tijd wel een aanvulling. U schreef; "Het is altijd beter een brandweer met een brandweervoertuig zonder brand, dan een brand zonder brandweer en zonder brandweervoertuig". Nu mijn aanvulling: Maar in deze tijd met veel grote gebouwen op Flakkee, Gaat de brandweer niet met deze hoog bouw mee. Veel zieken en bejaarden wonen drie en vier hoog in flat of gebouw, Maar daarmee neemt men het minder nauw. Men kijkt wel naar veiligheid op de grond. Maar men heeft geen materiaal voor boven het tweede plafond. Wat er nodig is in deze dagen. Miniaal een ladderwagen. Stel u voor, dat vlammen boven uit het ziekenhuis komen. Is er op heel Flakkee geen ladderwagen om dit in te tomen. Men zal dan moeten wachten op hulp uit Spijkenisse of Rotterdam, Wat slachtoffers eist, want dat duurt veel te lang. Het is toch in Dirksland al twee keer voor gekomen. Dat men er door de hoogte niet bij kon komen. Dus gemeenten op Goeree-Overflakkee Denk hierover na en doe er iets mee. Men komt op wedstrijden met het nieuwste materiaal opdagen. Maar ziet zelfs geen tweedehands ladder wagen. Neem dus actie, het is hoog tijd. Voor dat dit ons allen spijt. A. de Blok Pr. Bernhardlaan 15 3247 AP Dirksland Tel. 60 19 44 "...en alzo zal ik tot de koning ingaan, hetwel niet naar de wet is. Wanneer ik dan omkom, zo kom ik om". (Esther 4:16b) Over de Joden, verspreid over het gehele Perzische rijk, heerst grote verslagenheid. De grote Jodenhater Haman heeft zijn koning Ahasveros er toe overgehaald over alle Joden in zijn rijk het doodvonnis uit te spreken. Grimmig, omdat de Jood Mordechai, die een of andere dienst in het paleis van de koning verrichtte, geweigerd heeft hem afgodische eer te brengen, heeft Haman de Joden afge schilderd als verderfelijk van godsdienst en Zeden. In het belang van de staat, diende dit volk als een kankergezwel uit het volksleven te worden uitgesneden! En zo geeft de koning aan Haman volmacht alles te doen, Wat hij nodig acht. Koeriers brengen brieven, voorzien van het koninklijk zegel naar alle stadhouders, land voogden en vorsten. En deze brieven bevat ten het bevel van de koning, dat op één dag, nl. op de dertiende van de twaalfde maand, alle Joden, niemand uitgezonderd, moeten worden omgebracht! Verslagen zit het volk der Joden neer en scheurt ten teken van rouw de kleren. Wat moet dat ten dode opgeschreven volk doen? Het oordeel schijnt onafwendbaar! Maar zie dan Gods wakend oog over zijn volk. Zie dan Gods wondere voorzienigheid! Im mers... naast koning Ahasveros zit op de troon koningin Esther. En deze Esther is een Jodin. Ze is een pleegdochter van Morde chai. En deze begrijpt; zal er nog verlossing mogelijk zijn, dan zal het zijn door bemid deling van Esther. Hij brengt zijn pleeg dochter op de hoogte van de dreigende ondergang van het volk, dat ook haar volk is. En tevens ontvangt zij het bevel van Mordechai, dat zij, Esther, tot de koning moet gaan "om hem te smeken en van hem te verzoeken voor het volk". Maar in de ziel van Esther vermenigvuldigen zich de vragen... zal zij... mag zij tot de koning gaan? Immers... wie ongeroepen tot de koning gaat, loopt gevaar te worden gedood. Alleen wanneer de koning hem of haar de gouden scepter toereikt, is het leven verzekerd. En Esther is reeds in 30 dagen niet geroepen om tot de koning te gaan. En zou ze dan de gang naar de koning maken? Dat durft ze niet. Het kan haar het leven kosten! En zo ontvangt Mordechai als antwoord, dat ze niet gaat. Maar dan laat Mordechai aan Esther weten, dat de wraak van Haman ook haar zal treffen. Al zit ze op de troon, ze behoort tot het geha te volk. Ook zij, Esther, ligt onder het vonnis van de dood. Ook zij moet sterven. Hoe is dit alles vol lering ook voor ons. Het Joodse volk van die dagen werd bedreigd door een zekere dood. Maar wij allen worden eveneens bedreigd door de dood! Er is door de Koning der koningen een vonnis uitge sproken, een doodvonnis en het luidt; "Stof zijt gij en gij zult tot stof wederkeren". Het doodvonnis over het volk in het rijk van Ahasveros zou op een bepaalde dag voltrok ken worden, maar wij die onder dat algeme ne doodvonnis vallen wij weten niet dag en uur van onze dood. Maar komen doet het! En wat dan...? In Ahasveros' rijk zullen er geweest zijn, die zich weinig bekommerden om het naderend oordeel... tijd genoeg... waarom zicih nu al druk gemaakt? En anderen waren wel als Mordechai in rouwgewaad gehuld, maar deden niet wat hij deed: zoeken of er nog een weg ter ontko ming was. Tot ons is een vonnis uitgegaan van de eeuwige dood.wat vangt gij aan met deze oordeelsprediking? Er zijn velen die zeggen: leven is leven en dood is dood. Laat ons eten en drinken en vrolijk zijn, want mor gen sterven wij en dan is alles voorbij. Behoort gij ook nog tot hen? Neen niet in die ruwe vorm, maar meer beschaafd, in de zin van maar uitstellen, maar ver van zich af schuiven de dag van de dood en opgaan enkel in de dingen van de wereld: geld, eer, vlese lijke genieting? Er zijn ook anderen. Ze maken misbaar, klagen over de ellende, pra ten over zonde en dood, maar onder dit alles leven ze rustig voort. Tot Esther komt de tij ding om tot de koning te gaan.tot ons komt de tijding om tot de Koning der koningen te gaan, vragend of het oordeel mag worden afgewend. Maar dan komen de overleggingen van het hart. Dan is er één die zegt: "als ik tot de Koning ga, dan zet ik al het mijne in de weegschaal, dan moet al het mijne er aan. Dan moet ik mijzelf loslaten en mij geheel ove:rgeyen. Neen, dat is mij onmogelijk, dat kan ik niet". En een ander zegt: "Zal ik tot de Koning gaan, ik de vervloekte tot Hem, de Hooghei lige, Die een verterend vuur is voor al wat onrein is? Ik moet toch eerst zekerheid heb ben van mijn roeping; ik ben niet geroepen, evenmin als Esther geroepen was. Neen ik kan niet komen, ik ben niet uitverkoren. Eerst moet ik dit hebben, eerst moet ik dat door maken, zal ik tot de Koning kunnen gaan. Eén antwoord bereikte Esther en het komt ook tot ons, namelijk dit, alle vonden uit de handen weggeslagen...: "toch sterven". Dat, dat alleen is het enig antwoord van de Wet. Die Wet veroordeelt u, die Wet slaat u neer, die Wet slaat u alle uitvlucht uit de hand. En die Wet wordt u gepredikt, opdat ge tot de Koning moogt gaan, smekend om genade voor recht. Alle overleggingen moe ten er aan, de goddeloze maar ook de vrome, de farizese, de eigengerechtigde. Tegenover al uw overleggingen, tegenover al uw tegen werpingen, tegenover al uw 'maar's' en 'och's', tegenover alles wat uit het arglistig hart opborrelt, staat de sprake van God; "Gij zult toch sterven". Ontzettend woord! Je denkt: "ik ben nog jong"... gij denkt; "ik ben toch zo slecht niet"... gij denkt; "ik ben niet geroepen"... tot u allen komt ook nu het woord; "toch ster ven". Alles wordt u ontnomen! Dit is een afsnijdend woord! Laat u dan alles ontne men, opdat uw zonde u waarlijk tot zonde worde; opdat ook gij met Esther, horend het onherroepelijke, onafwendbare: "toch ster ven", en deze tijding vernemend in het diepst van uw ziel, ook gij moogt spreken, bij aan vang of voortgang; "ik zal tot de Koning ingaan, hetwelk niet naar de Wet is. Wanneer ik dan omkom, zo kom ik om". (wordt vervolgd) B. H.H. Spanningen en onrust staan bovenaan de lijst van welvaartsziekten. Volgens sonunige deskundigen schijnt een daverende lach of een flinke huilbui op z'n tijd beter te werken dan welk geneesmiddel ook. Veel en hartelijk lachen is hèt middel bij uit stek om spanningen en pijn te doen vergeten en soms zelfs te doen verminderen. Lachen heeft een heilzame werking op al onze orga nen. Wanneer wij regelmatig lachen, blijven onze gezichtsspieren soepel, de longen krij gen meer zuurstof en ons bloed gaat sneller stromen. U krijgt een gezonde kleur op uw wangen, het bevordert de hartactiviteit en u herstelt sneller na een ziekte. Uw spijsvertering en inwendige organen krijgen een stimulans, doordat het midden rif, het spiergewelf dat onze borstkas scheidt van de buik, op en neer gaat. Boven het middenrif bevindt zich het hart en de longen. Hieronder de lever, de maag, de alvleesklier en de darmen. Deze organen krijgen door het lachen een flinke massagebeurt. Lachen kan ook bij langdurige en chronische pijnen verlichtend werken. Het is gebleken dat wanneer er spanning en angst bij de patiënt gevonden wordt, er ook duidelijk meer pijn gevoeld wordt. Door onderzoek is aangetoond dat bij het lachen stoffen vrij komen, die endomorfinen genoemd worden. Feitelijk zijn het stoffen die het lichaam produceert om pijn tegen te gaan. Daarnaast worden ook de stoffen sero- tonine en dopamine geproduceerd. Dat zin stoffen die een anti-depressieve werking hebben. Maar ook tranen hebben een geneeskrachti ge uitwerking. Veel opgekropte spanningen, verdriet, teleurstellingen en ingehouden emoties kunnen tot allerlei klachten leiden. Enkele voorbeelden zijn maagklachten, maagzweren, hartklachten, hyperventilatie. Onderzoekers van de Russische Akademie kwamen tot de conclusie dat door een fikse huilbui het genezingsproces versneld kan worden. Dit geldt niet alleen - zoals vaak gezegd wordt - voor vrouwen, maar ook voor mannen. Over mannen gesproken: zij hebben de naam stoer te zijn, dus zij mógen niet huilen. Onzin en ongezond, zeggen experts, huilen is een normaal en gezond proces dat opge kropte spanningen doet ontladen. Evenals lachen is ook huilen goed voor de gezond heid. En bovendien.het lucht lekker op! 9- Marieke knikt. Het maakt haar niet uit waar ze terecht komt, als ze maar droge kleren krijgt en kan slapen. Ze voelt zich ongelooflijk moe en haar hele lichaam doet zeer. Het lijkt wel een eeuw te duren, maar eindelijk komt Middelharnis in zicht. Als hun boot het stadje nadert schrikt Marieke enorm. Ook hier staat bijna alles onder water en ziet ze veel ingestorte huizen. De roeiboot baant zich een weg door wrakhout en dode beesten en Marieke trekt huiverend de deken nog verder over zich heen. "We brengen jullie naar de boerderij van Verschoor, daar staat alleen beneden wat water. Op zolder zullen ze jullie droge kleren geven en eten." Marieke is opgelucht, dat er bijna een einde komt aan hun tocht. Medelijdend denkt ze aan alle mensen, die hier ook moeten zijn verdronken. Sommige huizen staan bijna helemaal onder water en de half ingestorte daken vertellen haar genoeg. Varend door de straten van Middelharnis, ziet ze soms een witte vlag hangen uit een zolderraam en ze vraagt zich af of ze daar ook lang hebben moeten wachten op hulp. "Kijk, daar is de boerderij", roept de jonge roeier ineens. Hij wijst met zijn roeispaan naar een grote boerderij en Marieke zucht opgelucht. Eindelijk is hun barre tocht voorbij, eindelijk zullen ze het wat warmer krijgen. Het bootje meert aan bij de voordeur, waar het water maar twintig centimeter hoog staat. Een huivering gaat door haar heen als ze in het koude zeewater stapt. Hen- kie kijkt met grote ogen om zich heen, niets begrijpend van alles wat er met hem gebeurt. Vervolgens wordt Elske uit het bootje geholpen en dapper pakt ze een uitgestoken hand aan. "Kom maar snel naar binnen", zegt een vriendelijke man, "jullie zullen het wel koud hebben!" Het kind knikt en gedrieën willen ze hem naar binnen volgen maar dan bedenkt Marieke zich en draait zich om. Ze heeft haar redders nog niet eens kunnen bedan ken. "Meneer... Arie...!" schreeuwt ze naar de man nen, die al aanstalten maken om verder te varen, "bedankt voor juUie hulp!" Schipper Arie draait zijn gezicht naar haar toe en kijkt haar ernstig aan. "Graag gedaan meisje. Ik woon bij de haven, als jullie nog eens hulp nodig hebben, kan je me daar vinden!" De beide mannen zwaaien nog een keer en pakken dan de riemen, wetend dat er nog veel radeloze mensen wachten op redding. Met zachte drang duwt boer Verschoor Marieke naar binnen. "Kom meid, loop die trap maar op, mijn vrouw zal je warme kleren en eten geven." Elske is al naar boven gelopen en moeizaam stommelt Marieke met Henkie in haar armen, de trap op. Boven op zolder is het een drukte van jewelste. Wel veertig mensen hebben zich daar verzameld en overal ziet Marieke matrassen en dekens liggen. "Geef mij die kleine maar hoor", zegt boerin Ver schoor vriendelijk, "ik denk dat het beter is, dat jij eerst droge kleren aan doet." Marieke knikt maar de doodsbange Henkie wil haar niet loslaten. "Lc neem hem wel mee", zegt Marieke, wanneer Henkie het op een schreeuwen zet. De boerin wijst hen een plekje achter op de zolder. De meisjes krijgen wat kleding toegestopt en de boerin geeft hen een matras, waarop ze kunnen liggen. "Jullie hebben zeker honger en dorst, blieven juUie soep?" Marieke en Elske knikken heftig, want hun knortende magen hebben al dagen niets gehad. Onder een deken trekt Marieke haar natte kleren uit, terwijl haar zusje kleine Henkie vasthoudt. Haar vingers zijn nog steeds stijf van de kou en het duurt wel een kwartier voordat ze droge kleding heeft aangetrokken. Ze trekt een grimas als ze zichzelf hierna bekijkt, want de broek is veel te wijd en de trui is zo groot dat ze er bijna in verzuipt. Toch zijn de droge kleren een wel komstgeschenk, nadat ze zoveel kou heeft geleden. "Geef Henkie maar snel aan mij, Elske", zegt ze haas tig en zo vlug als ze kan begint ze haar broertje uit te kleden. De natte kleertjes gaan moeilijk uit en zijn kou de lijfje is blauw van de kou. Een vrouw die vlakbij haar op een matras zit toe te kij ken, geeft haar een droge luier. "Hier meid, trek hem deze maar snel aan, die kleine vergaat van de kou!" Marieke knikt en wrijft Henkies billen schoon. Handig doet ze hem de luier om, iets wat ze al tientallen keren thuis heeft gedaan. De kleertjes die de boerin aan haar heeft gegeven, passen haar broertje precies en het ven tje stopt met huilen, nu hij het wat warmer krijgt. Elske heeft zich ondertussen ook omgekleed en stille tjes gaan ze naast elkaar op het matras zitten. Even later is boerin Verschoor terug met drie mokken, gevuld met dampende erwtensoep. Het is het lekkerste, dat Marieke ooit in haar leven heeft geproefd. Warm en behaaglijk eten ze dankbaar de soep en vergeten even alle ellende, die ze de afgelopen dagen hebben moeten doorstaan. Op deze zolder zijn ze eindelijk vei lig, is het warm en hebben ze te eten. Zachtjes en onhoorbaar voor de rest prevelt Marieke een gebed en hoopt dat God ook voor de anderen uit hun gezin een veilige bestenrnung heeft gevonden. "Alles komt nu vast goed", zegt ze tegen haar zusje. Elske knikt glimlachend, vertrouwend op Marieke's troostende woorden. HOOFDSTUK 6 Henkie is na het eten van de soep in slaap geval len. Ondanks de drukte op zolder heeft het uit geputte kind niet langer wakker kunnen blij ven. Liefdevol dekt Marieke hem toe. "De stakker", fluistert boerin Verschoor, als ze de mokken van de meisjes nog eens vult met erwtensoep, "hij heeft vast heel wat meegemaakt." Vragend kijkt ze naar Marieke, maar het meisje zwijgt. Ze heeft geen zin om te vertellen, wat er in die vrese lijke nacht is gebeurd. Ze bedankt de boerin voor de heerlijke soep en begint stilletjes weer te eten. Met de grote soepketel loopt boerin Verschoor verder om nog meer hongerige mensen te voeden. De jonge vrouw, die vlakbij Marieke op een matras zit, kijkt hen peinzend aan. Marieke, die voelt dat ze beke ken wordt, staart terug. Er blinken tranen in de ogen van de vrouw en beschaamd buigt ze haar hoofd. Het meisje wendt haar gezicht af en eet verder. Om haar heen wordt het steeds drukker op de zolder. Overal zitten en liggen mensen. Sommigen zitten te eten met een groepje bij elkaar, anderen zitten stilletjes alleen, met een wazige blik in hun ogen. Dan krijgt Marieke een idee. Misschien heeft er iemand op deze zolder wel iets over haar familie gehoord. Misschien zijn er zelfs wel familieleden van haar hier! "Elske, blijf hier bij Henkie, ik ga even rondvragen of iemand iets meer weet over ons gezin!" Haar benen voelen nog steeds vreemd aan, maar de stijfheid is verdwenen. Voorzichtig schuifelt ze over de volle zolder, zoekend naar bekenden. Verscheidene mensen kijken haar medelijdend aan, alsof ze weten wat ze heeft meegemaakt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 5