GEEN EUTHANASIE VOOR MENSEN DIE HET LEVEN MOE ZIJN e 11) i e b Nieuws PREDIKBEURTEN Jeugdcursus Geologie Twee jubilarissen bij IJsclub 'Dirksland' Bingo SVIK Abotihements- tarieven 2003 uit de kerken Beperking risico's veevoer vraagt samenwerking Ophalen oud papier Ouddorp Een nieuw begin EllimiQfJtlEUWS EIIAI1DEI1-I1IELW5 Start teken- en schilders- cursussen 'Diekhuus' n^iii^fi EIIAI1DEI1.niEUW5 Aangepaste Kerkdienst Uitslagen Dam- en Schaak vereniging Dirksland Een uitspraak van de Hoge Raad De praktijk is veel verder Een nadere verklaring Het standpunt van de artsenorgani satie W. H. Velema De nieuwe abonnementsprijzen voor het jaar 2003 zijn: Jaarabonnemerit...35,00 Machtiging Periodieke overschrijvifig Zondag 5 januari 2003 Lezers van weten het BETER. Op zaterdag 28 december werd in een feestelijk versierde 'Schakel' door de ijsclub 'Dirksland' twee jubilea gevierd. Teleurgesteld in gemeentebestuur PAGINA 2 VRIJDAG 3 JANUARI 2003 De Hoge Raad heeft gesproken. Zijn uit spraak trekt een streep in de eutlianasiedis- cussie en -praktijk. De Haarlemse arts Suto- rius had in 1998 een eind gemaakt aan het leven van de oud - PvdA - senator Bron- gersma. Hij was levensmoe maar leed niet aan een ernstige lichamelijke of psychische ziekte, die als ondragelijk leed kan worden gekenmerkt. Brongersma had genoeg van het leven. Hij was het leven moe. Dat viel volgens de arts Sutorius binnen de door hem opgerekte norm voor euthanasie: ondraaglijk leed. Hier heeft de Hoge Raad een streep getrok ken. Het is niet het recht noch (voeg ik eraan toe) de taak van de arts om in zo'n geval euthanasie toe te passen.- Wij van onze kant staan afwijzend tegenover euthanasie, al beseffen we dat er gevallen zijn waarin de dokter handelend moet optre den ter verlichting van pijn. Zelfs al zou daardoor het leven verkort worden. In radio lezingen heb ik ruim dertig jaar geleden reeds dit standpunt verdedigd. Het past ons niet met een zeker fanatisme, als de dood daar is, te trachten het leven met enkele uren of langer te verlengen. Er is een moment waarop de medicus als geneesheer terug treedt en nog slechts stervensbegeleider is. Ik Schrijf dit niet als iets nieuws, maar wel om te voorkomen dat men mij en anderen met mij, in de laatste fase van het leven een fanatisme toeschrijft dat mij vreemd is. Het is goed dat daarover open en rustig overleg plaatsvindt tussen de betrokkenen, waarbij indien mogelijk ook de patiënt een stem heeft. Wij weten allen dat de praktijk veel verder is. De Wetgever heeft ruimte geschapen voor euthanasie. Ik herinner nog eens aan het overzicht van James Kennedy, 'Een wel overwogen dood. Euthanasie in Nederland' (2002). Daar vindt men het hele proces naar legalisering van euthanasie beschreven. In het verleden heb ik wel eens op dit mijns inziens belangrijke historische document gewezen. Het proces inzake de euthanasie van de dr. Brongersma valt echter buiten de door de wet gestelde grenzen. Dat is in één zin de uit spraak van de Hoge Raad. Men bedenke waarom de arts meende dat hij in dit geval wel euthanasie mocht toepassen. In eerste instantie is deze arts door de Haar lemse rechtbank vrijgesproken, met een beroep op eerdere uitspraken van de Hoge Raad. Deze Raad heeft zich nu nader ver klaard. Het vonnis stelt dat iemand die levensmoe is, geen levensmoed meer heeft en daarmee van het leven genoeg heeft, geen beroep kan doen op de arts om euthanasie toe te passen. De arts is hiermee ontslagen van de verplichting om in dit geval euthana sie toe te passen. Hij zou indien hij het toch doet, de wet overtreden en strafbaar zijn. Dit is een duidelijke uitspraak, zowel naar de kant van patiënten als van artsen en van heel de samenleving. Ik denk dat velen de Hoge Raad dankbaar zullen zijn voor deze uit spraak. De samenleving weet dat er een grens getrokken is. Ik zie er niet aan voorbij dat deze grens wijder is bepaald dan mij ethisch geoorloofd lijkt. Niettemin wordne artsen ontslagen van de taak om op verzoek levensmoede mensen aan hun einde te hel pen. De grote artsenorganisatie KNMG heeft ver klaard zich te kunnen vinden in dit arrest. Zij respecteert de regeling die door de wet is getroffen. Haar leden zijn gebonden aan het eerbiedigen van deze grens. Toch zijn we hiermee nog niet aan het eind. Ik kan niet nalaten de vraag te stellen, waar om de KNMG niet reeds eigener beweging op de noodzaak van het trekken van deze grens heeft gewezen. De artsenorganisatie heeft afgewacht hoe de rechter de wet zou interpreteren. Dat is precies de gedragsregel waarop James Kennedy in zijn bovenge noemd boek heeft gewezen. De artsenorga nisatie heeft afgewacht hoe de rechter de wet zou interpreteren. Dat is precies de gedrags regel waarop James Kennedy in zijn boven genoemd boek heeft gewezen. Een afwach tende houding aannemen, in plaats van een duidelijke standpuntbepaling. Iets van diezelfde houding klinkt ook door in hetgeen de artsenorganisatie aan haar com mentaar heeft toegevoegd. De KNMG pleit voor een maatschappelijk debat over de pro blematiek van mensen die - zoals dat nu genoemd wordt - lijden aan het leven. Is dit een poging om via een maatschappelij ke discussie toch ruimte te scheppen voor het recht op sterven als iemand levensmoe is? Ik kan er niet veel anders van maken, als ik dit voorstel lees als aanhangsel bij zo'n ingrijpende uitspraak als de Hoge Raad heeft gedaan. Ik zeg niet dat de organisatie levensbeëindi ging in geval van levensmoeheid ais een taak van artsen ziet. Ik zou me kunnen voorstel len dat men pleit voor een speciaal daarvoor in het leven geroepen instantie. Het lijkt mij in elk geval geen aangenaam vooruitzicht voor artsen dat zij behalve geneesheer of geneesvrouw te zijn, ook te hulp geroepen kunnen worden als levensbeëindiger op ver zoek. Dan wordt hun taak wel in tegenover gestelde richting van geneeskunde omgebo gen. Er zijn nu reeds protesten van artsen tegen een mogelijke dergelijke verplichting. Vols trekt terecht. Dat de artsenorganisatie niette min om een maatschappelijke discussie vraagt, herinnert aan de gang van zaken die op legalisering van euthanasie uitliep. Wil de KNMG met deze suggestie toch de kant uit van hulp bij zelfdoding in geval van levensmoeheid? Ik zeg niet dat deze organisatie artsen als uit voerders van de wil van de levensmoede mens ziet. Ik zeg wel dat het aanzwengelend van een maatschappelijke discussie uitloopt op door de samenleving gelegaliseerde en verstrekte hulp tot beëindiging van het leven. Deze discussie volgt precies het pad dat door James Kennedy is beschreven. Het is tüet moeilijk er nog een voorspelling aan toe te voegen. Dat is deze: als levens moede mensen het recht hebben op hulp bij beëindiging van het leven, blijft dit recht niet beperkt tot oudere mensen die van het leven genoeg hebben. Allen die om welke persoonlijke reden ook, van het leven genoeg hebben, moeten dan aan het door hen gewenste einde geholpen worden. Wij leven in een pro-euthanasie kli maat. Daaraan zijn geen grenzen als de mens zich het recht toekent zelf over zijn leven en dood te beslissen. We zullen zien hoe de discussie in dit nieu we jaar gevoerd gaat worden. Halfjaarabonnementt8,00 Kwartaalabonnement .;.w.w.,v€ 9,25 Bij de abonnees die ons een mach tiging voor incasso hebben gegeven zal het bedrag in december van de bankrekening worden afgeschreven. De abonnees die hun bank gemach tigd hebben voor het afschrijven van het abonnementsgeld verzoeken wij het nieuwe tarief aan hun bank door te geven. De abonnees die geen machtiging of periodieke overschrijving hebben, ont vangen een acceptgiro. Indien u op een andere wijze betaalt, altijd het abonneenummer vermel den. clir. streeltblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,27; contracttarieven op aanvraag slidtingstennijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn. overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,25. Per Jaar €35.00. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Maandag 6 januari start het tweede deel van de teken- en schildercursussen o.l.v. Harald J. Jassoy in 'Het Diekhuus' te Mid delharnis. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursussen bestaan uit twaalf lessen van twee uur van januari tot april. De maan dagmiddag en avond zijn gereserveerd voor beginners, dinsdagochten, middag en avond voor gevorderden. Voor informatie: Harald J. Jassoy, 0187 492134 of 0187 491878. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. L. M. Jongejan, Oldebroek en 18.30 uur ds. J. G. Blom, Poortvliet. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. G. Blom en 18.30 uur ds. L. M. Jongejan - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. T. Stortenbeker en 18.30 uur ds. J. Smink en drs. C. C. Stavleu. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. C. Klein, Sint Philipsland en 18.30 uur ds. R. van Koeten, Soest. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. E. K. Foppen, Benschop en 18.00 uur kand. M. Diepeveen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. D. A. J. Sonneveld en 18.30 uur de heer C. B. van Beek. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur kand. H. Lassche, Staphorst - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur mevr. ds. A. Worst en 17.00 uur ds. E. Schipper - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik, Huizen en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERIQNGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. Prins, Sint Annaland en 18.00 uur ds. G. C. Kunz - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. L. Smelt-Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. M. van Manen, H. I. Ambacht, Doopdienst - CAMA Christengemeen te, Het Prieel 10.00 uur M. Domburg, Avondmaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. de Lange, Kerkwijk en 18.00 uur ds. C. Gielen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Karels. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. C. de Groot en 18.00 uur dr. P. H van Harten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. de Jager, Huizen en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Rijssen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. O. J. v. d. Ploeg, Rot terdam en 18.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur de heer Arehs- man en 18.00 uur ds. P. C. Koster. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur dr. T. E. van Spanje en 18.00 uur kand. H. van Kralingen, Ridderkerk - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. V. d. Wal en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. van Duij venboden en 18.00 uur ds. A. van Vuuren, Barendrecht - Ger. Kerk 9.30 uur de heer P. de Jong en 18.00 uur drs. J. G. Arensman. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom. Eilander gaat dit jaar voor de klassieke goede voornemens. Afslanken is niet nodig en al jaren geleden is hij gestopt met roken. Actiter andere minder goede gewoontes heeft hij in het verleden even eens een punt gezet. Het is de hoogste tijd voor zaken die hij zich heeft voorgeno men. Er liggen op Flakkee onmiskenbaar veel doelen in het verschiet. Het eiland ligt in letterlijke en figuurlijke zin niet braak, maar lacunes zijn er genoeg. In het vlakke polderland staan molens die behouden moeten blijven. Bescherming van de natuur en het opwekken van groene stroom zijn zaken die thuishoren op het 'land' over de 'vlakke ee'. Ook op andere gebieden is genoeg te doen, zoals het bewaren van (oude) persoonsgegevens en het vastleggen van de geschiedenis van het eiland. In een van fraaiste dorpen van het eiland is een nogal waterige werkgroep historisch besef van de koude grond gekomen. Die kan wel wat stevigheid gebruiken; ik heb mij voorgenomen dit loffelijke initiatief moreel te ondersteunen en reik de werk groep hierbij het uitgangspunt aan voor lokaal historisch besef: kennis van de geschiedenis van de eigen omgeving. De werkgroep is op de goede weg, beter gezegd de Voorstraat, de winkel van de oudste neringdoende van het dorp is uit geroepen tot museum. Dat is winkelge- schiedenis van formaat. Het blijft niet bij goede voornemens. Ik heb mij voorgenomen deze in het nieuwe jaar naar eer en geweten tot uitvoering te brengen. Het cultuur-historisch erfgoed heeft de voorkeur. Waar vinden we zo'n samengaan van rust, natuur en cultuur? Dat evenwicht moet behouden blijven en waar mogelijk uitgebreid. Voor de bewo ners van deze streek zijn er genoeg goede voornemens te bedenken. Er valt op aller lei gebied nog veel te doen. Neemt u zich voor ook een steentje bij te dragen? Zwerfvuil in de daarvoor bestem de bak, graffiti van de muur en overlast beperken tot aanvaardbare proporties is het halve werk. Als de uitvoering hiervan daadwerkelijk ter hand wordt genomen wordt Flakkee weer het eiland van uw en mijn dromen en krijgen de goede voorne mens voor volgend jaar weer het persoon lijke tintje dat ze verdienen. Een goed 2003 gewenst. Op zondag 19 januari is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden' in de Nederlandse Hervorm de Kerk te Dirksland waarin ds. H.A. Samson hoopt voor te gaan. De aanvang van deze dienst is om kwart voor diie. De Interkerkelijke Commissie Aange paste Kerkdiensten heet een ieder van harte welkom. De VU Hellevoetsluis organiseert in januari (aanvangsdatum nog onbekend) op zater dagmorgen een cursus mineralen en fos sielen. Heb je iets met stenen, of wil je er meer van weten, dan is deze cursus iets voor jou! Het gaat over: vulkanen, de verschil lende soorten mineralen, de hardheid en kleur. Verschillende soorten fossielen worden bekeken. Iedere morgen eindigt altijd met een doe- activiteit met stenen in groepjes (eenvou dig slijpen, operthakken, enz.). En je gaat nooit met lege handen naar huis De cursus wordt afgesloten met een bezoek aan de steengroeve in Hemelen ('t Rooth) in Limburg, in mei/juni, om het geleerde echt in praktijk te brengen! Docent(e): R. Mostert, voorzitter GEA (geologische Activiteiten Kring Rotter dam). Tijd/duur cursus: 10.00-12.00 uur 4 les sen a 2 uur. Deelname: voor kinderen vanaf 10 jaar. Cursusprijs: 30,-. Opgave: Jan Lageweg TeL (0181) 312387 (na 21.30 uur) NED. HERV. KERK Beroepen: te Rotterdam-IJsselmonde, als geestelijk verzorger verzorgingshuis Sonne- burgh, A. L. A. den Besten, kandidaat uit Nieuwerkerk aan den IJssel, die dit beroep heeft aangenomen; te Ruinerwold, J. Wol- tinge te Zwolle; Uithuizen, K. M. Zwerver, kandidaat uit Groningen; tot vlootpredikant, G. J. van der Ende te Mijnsherenland; te Den Haag, R. Q. Kouwijzer, kandidaat uit Amsterdam, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen: naar IJsselmuiden en Graf horst (wijkgem. 2), F. Hoek te Hendrik Ido Ambacht; naar Zwolle (Stinskerk), parttime, G. de Goeijen te Made; naar Sliedrecht (wijkgemeente 3), J. de Jong te Lunteren. Bedankt: voor Klundert, C. van den Berg te Broek op Langedijk; voor Urk (De Bron), C. M. Buijs te Nieuwleusen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Eindhoven (SoW), wijkge meente Stratum-Tongelre, E. J. S. van Sluijs te Vught; te Laren/Blaricum/Eemnes (SoW), A. H. B. Breukelaar te Oude en Nieuwe Wetering, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Eindhoven (Sow gemeente), E. J. S. van Sluijs te Vught. GEREF. KEKREN (VRUG) Beroepbaar: J. H. F. Schaeffer, Tak van Poortvlietware 15, 8014 WJ Zwolle, tel. 038-3312511, e-mailjhschaeffer@planet.nl. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude, C. Sonnevelt te Veenendaal; te Hendrik Ido Ambacht, P. van Ruitenburg te Chilliwack (Canada); te Nun- speet, G. J. N. Moens te Goes; te Rotterdam- Centrum en te Utrecht, W. Visscher te Amersfoort; te Rotterdam-IJsselmonde, C. Hogchem te Bameveld; te Scherpenzeel, G. J. N. Moens te Goes; te Zwijndrecht, P. Mul der te Dordrecht; te Gorinchem, C. Sonne velt te Veenendaal; te Naaldwijk, M. Mon- dria te Waardenburg. Bedankt: voor Doetinchem, W. Visscher te Amersfoort; voor Emmeloord en voor Urk, M. Karens te Werkendam; voor Middel burg-Centrum, C. Hogchem te Bameveld. Allereerst werd stilgestaan bij het feit dat de heer Cok de Bonte, veertig jaar geleden op 28 december 1962 in het gebouw 'Odeon' toetrad tot het bestuur. In zijn toespraak memoreerde voorzitter Knöps aan de kwaliteiten van de heer De Bonte met name op het gebied van electroni- ca, verlichting en koudtechniek. "De heer De Bonte heeft zich altijd ingezet voor de vereniging!" zo vatte de voorzitter zijn werkzaartiheden samen. Voor zijn waardering kreeg hij namens het bestuur - in het bijzijn van zijn dochter, kleinzoon en familie - een gouden schaatsd- asspeld en mevrouw De Bonte een fraai boe ket bloemen. De tweede jubilaris was de heer C. Groenen dijk, die het afgelopen jaar twintig jaar Aan de voedselveiligheid van dierlijke pro ducten worden hoge eisen gesteld. Het gebruikte veevoer speelt bij die veiligheid een belangrijke rol. De herkomst en bestem ming van het voer moeten daarom traceer baar zijn. Verschillende organisaties binnen de keten hanteren daarvoor eigen systemen. Maar zowel de overheid, de mengvoerindus- trie als de detailhandel onderschrijven het belang van één ketenomvattend systeem van 'tracking en tracing'. Op verzoek van het rrtinisterie van LNV heeft het LEI samen met het IMAG en het Praktijkonderzoek Vee houderij de bestaande situatie in kaart gebracht en scenario's geschetst voor de invoering van zo'n ketenomvattend sys teem. Die invoering vraagt samenwerking tussen de betrokken partijen. Het gezamen lijk inschakelen van een vierde, onaflianke- lijke partij kan het proces bevorderen. Tracering in de mengvoerketen is nu deels al mogelijk, maar daarvoor moeten systemen van verschillende organisaties gekoppeld worden. Doordat deze systemen nog nauwe lijks op elkaar zijn afgestemd, duurt trace ring vaak (te) lang. Vooral kleinere partijen en productstromen blijven daarbij vaak bui ten beeld. Verder loopt veel informatie over calamiteiten nog via het informele circuit. De belangrijkste geledingen rond de meng voerketen hebben elk hun eigen belang bij de invoering van tracking en tracing. De overheid let vooral op de publieke belangen van volksgezondheid en voedselveiligheid. Voor het mengvoerbedrijfsleven zijn de 'license to produce' en een goede beheersing van het productieproces belangrijk. De detailhandel wil klanten binden door veilig heid te garanderen. Omdat de belangen ver schillend zijn, zijn de drie geledingen gebaat bij een vierde, onafhankelijke partij met behulp waarvan ze tot een open samenwer king kunnen komen. Dit kan hen helpen bij de ontwikkeling van een ketendekkend sys teem met een privaat karakter, waarbij de overheid zich kan beperken tot 'toezicht op toezicht'. Op zaterdag 4 januari a.s. komt de Kon. Beatrixschool te Ouddorp weer langs om oud papier op te halen. U mag ook uw karton inleveren. Ook in de Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles s.v.p. goed zichtbaar, goed gebundeld en droog aan de straat, uiterlijk om 8.30 uur. Vriendelijk ver zoek hierbij is, met het oog op de vrijwilli- gertjes die helpen bij het ophalen, de pakket ten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kg. Ook degenen die hun papier en kar ton tot nu toe in afvalbakken deponeerden, worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton meer bij de containers van gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, dan kan het op telefonische afspraak ingeleverd worden (682124, 683676 of 682490). De ouders wordt verzocht kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om papier op te halen. De organisatie is niet aansprakelijk als zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan 9 jaar en niet onder begeleiding van een ouder, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand oktober was 1.655,79 (34.140 kg) en de opbrengst over de maand november 1.487,16 (29.160 kg). Allen hartelijk dank hiervoor. De jubilarissen Cok de Bonte (rechts) en Cees Groenendijk (midden), naast voorzit ter Rien Knöps van IJsclub 'Dirksland'. bestuurslid was. Hij is nu gestopt maar voor zijn inzet en waardering kreeg hij de ztlveren schaatsdasspeld uitgereikt. Ook Cees Groe nendijk heeft volgens de voorzitter veel voor de IJsclub gedaan. "Zelfs zomers verrichtte hij nog opruimwerkzaamheden en contro leerde de werktuigen of ze nog in goede staat waren", volgens de voorzitter. Tijdens zijn toespraak sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit dat niemand van het gemeentebestuur gehoor had gegeven aan de uitnodiging om deze feestelijkheden bij te wonen. Na afloop van het officiële gedeelte was er voor het bestuur, de jubilarissen en de zeer gewaardeerde vrijwilligers een koud buffet en werden er nog herinneringen opge haald over de diverse vorstperiodes. Op 9 januari zal in de Victoriahal te Dirks land een bingo worden georganiseerd door Stichting SVIK. Er zullen acht ronden en één superronde worden gespeeld. De Victo riahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dhks- land opent haar deuren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat de Stichting garant voor een klinkend pakket en heet een ieder welkom op de gezellige avond. Maandag 23 december: Afdeling 1: H. Keuvelaar - Joh. Wolfert3-0 J. Knöps - L. van Prooyen3-0 Jaq. Wolfert - D. Wolfertl-I Afdeling 2: A. Los - W. Stolk1-1 W. Nieuwland - C. v.d. Kroon0-3 Bij de aanvang van dit jaar, is het duidelijk en klaar; dat de tijden ernstig zijn, veel vervlakking, slappe lijn. De toegevendheid is groot, maar niet minder wordt de nood; want de eisen die men stelt, staan in 't teken van geweld. Minder zijn is er niet bij, want men denkt, ik ben toch vrij; ja, daar zit nu juist de fout, het is donker, angstig koud. Liefdeloosheid kweekt verzet, daarmee zijn we niet gered; dit euvel moet dus wijken, om niet de vlag te strijken. Heeft het 'Ik'de boventoon, wil men heersen over loon, en beslissen over werk, gaat het mis, al schijnt men sterk. Zie de revolutie macht, brengt ons zeker in de nacht van terreur, gepaard met dwang, naar de wisse ondergang. Laat ons in het Nieuwe jaar trachten, om steeds met elkaar; voort te gaan in trouw en plicht, dat geeft kans op helder zicht. Nodig heeft ons volksbestaan, om de rechte weg te gaan; een biddend leven. Hem ter eer vragend, wat wih Gij o Heer'! Laat die vraag de onze zijn, want Gods leiding is geen schijn; God beoogt als hoogste doel, redden uit dit aards gewoel. M.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2003 | | pagina 2