LITIE Vangstbeperking minder dan gevreesd; tocli wordt liet nooit meer zo als vroeger OPEN AVOND 0900-8844 3ooci.e Vuurwerkteams politie actief ■(/Minnaard Zestienjarige jongen aangeliouden na opblazen brievenbus Stoffelijk overschot gevonden Nieuwjaarsreceptie SWO Jubilate Deo hervat repetities Aanrijding met letsel ^yjsn- h Let opl iCCt c\iT. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inbraak auto Stelende postbezorger aangehouden Hond verjaagt inbreker Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Paviljoen 'De Zeemeeuw' door brand verwoest Auto tegen boom Diefstal auto Woninginbraak Mis DIRKSLAMD rtlO€T U€G! Alle KlhDCRKLÉDIhC 2 $t. 30,- $t. 55,- 6 $t. 75,- Alle D<vmes/ tieiierklediiKi'. 1850/2250/2650 Alle iiiWei blevzerJ/ T-shirts. Limoxig Dirksland U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? Dirkslands Mannenkoor Jeugdzorg krijgt nieuw gezicht Dinsdag 31 december 2002 GEMEENTE GOEDEREEDE NIEUWJAARSRECEPTIE Burgemeester en wethouders nodigen u uit voor de Nieuwjaarsreceptie, welke gehouden wordt op Donderdag 2 januari 2003 van 19.30 tot 20.30 uur in het raadhuis van Goedereede Een ieder is van harte well<om. Tijdens de receptie is ool< de presentatie van de Ruimtelijke Kwaliteitsprijs Zuid-Holland 2002, met het winnende ontwerp van nieuwbouw in bestaande historische omgeving te Ouddorp te bezichtigen. GEMEENTE DIRKSLAND Nieuwjaarsbijeenkomst In verband met de jaarwisseling zal op vrijdag 3 jan uari 2003 in het gemeentehuls van Dirksland een nieuwjaarsbijeenkomst worden gehouden. De nieuwjaarsbijeenkomst is bedoeld als een Informele ontmoeting tussen het gemeentebestuur en de burgerij, zowel persoonlijk als in groepsver band. Een ieder is daar van harte welkom. Vanaf 19.30 uur Is er gelegenheid tot het wisselen van nieuwjaarswensen. Voorts zal tijdens deze bijeenkomst de burge meester een nieuwjaarstoespraak uitspreken. Speciale vuurwerkteams van de politie van het district 'De Eilanden' hielden zaterdag in Spijkenisse, Hellevoetsluis, Brielle, Zuid- land, Rockanje en Stellendam in totaal 71, voornamelijk jeugdige, vuurwerkafstekers aan. Daarbij werden enkele honderden rot jes, strijkers en vuurpijlen in beslag geno men. Op enkele meerderjarige na, zij kregen een proces-verbaal, werden alle jeugdigen voor een taakstraf verwezen naar het Bureau HALT. Ook werden zaterdag bij diverse vuurwerk- verkooppunten in Sommelsdijk, Stellendam, Melissant, Ouddorp, Hellevoetsluis, Brielle en Vierpoiders controles uitgevoerd, waarbij alles in orde bleek. Het vuurwerk mocht vanaf zaterdag aan meerderjarigen worden verkocht. Het mag slechts worden afgesto ken op Oudejaarsdag vanaf tien uur 's mor gens tot Nieuwjaarsmorgen twee uur. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Rotterdatn-RIjnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee NIEUWE TONGE - Dinsdagmorgen ont dekte een 45-jarige bewoonster van de Molendijk dat onbekenden in de nachtelijke uren in haar bij de woning geparkeerd staan de auto hadden ingebroken. Uit de auto, waarvan een portier was geforceerd, werd een radiominidisc weggenomen. De autokraker was in de nachtelijke uren ook actief bij een iets verder op de Molen dijk geparkeerd staande auto van een 47- jarige bewoonster. Het bleef hier bij een poging, waarbij werd getracht het slot van één van de portieren te forceren. MIDDELHARNIS - Dinsdagmorgen even na twee uur werd door medewerkers van de PTT in een locatie van TPG-Post aan de Langeweg een 25-jarige Dordtenaar aange houden. De man, die briefpost in containers kwam afleveren, liep na het uitladen naar een container met daarin postpakketten en maakte er twee van open. Daaruit nam ij onder meer een handtelefoon en een ketting weg. De Dordtenaar werd vervolgens over gedragen aan gealarmeerd pohtiepersoneel van het Bureau Middelharnis en sloot hem voor nader onderzoek en verhoor in. NIEUWE TONGE - Dinsdagmorgen rond kwart voor drie sloeg in een woning aan de Burgemeester Overdorpstraat de hond des huizes aan en maakte de bewoners wakker. Na onderzoek bleek dat een inbreker aan de zijkant van de woning het slot van een deur had verbroken om zo biimen te komen, maar door het blaffen en grommen van de hond ijlings de benen had genomen. Ondanks een onderzoek in de omgeving door poUtiemen- sen werd de inbreker niet meer aangetroffen. Makelaarskamoor Tamboer beëdigd makcliuir/la.Kalcur. lid NVM ()187-476.S,'i,S OOSTVOORNE - Zaterdagavond rond acht uur ontstond een felle brand in het paviljoen 'De Zeemeeuw' van het Zuidhollands Land schap aan de Strandweg bij het autostrand. Brandweerkorpsen van Westvoome, Bemis- se en Brielle maakten direct 'middelbrand' en kwamen in totaal met negen brandweer wagens om het vuur te blussen. Niet verhin derd kon echter worden dat het paviljoen geheel afbrandde. Rond tien uur rukte de brandweer in. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. MELISSANT - Politiepersoneel van het district 'De Eilanden' hield vrijdagmiddag tegen vijf uur in zijn woning in de Pieterstraat een zestienjarige jongen aan, verdacht van openlijke geweldpleging tegen goederen. De politiemensen waren eerder op de middag naar de Bin nenweg gegaan, waar een TPG-brievenbus door een vuurwerkbom compleet was vernield en waarbij diverse poststukken zwaar werden beschadigd. Getuigen attendeerden de politiemensen op een drietal jongens, die korte tijd later bij een bushalte aan de Nieuweweg werden aangetroffen. Bij de drie jongens (twee van zestien jaar en één van achttien jaar) werd vervolgens huiszoeking gedaan. Bij één zestienjarige jongen werd in een schuurtje een ijzerzaag, een stuk van een metalen buis, een potje met kruit en twee zakjes met rookbommetjes aangetroffen en in beslag genomen. De knaap werd aangehouden en later op het politiebureau in Spijkenisse voor nader onderzoek en voor verhoor in verze kering gesteld. OOLTGENSPLAAT - Maandagmorgen om streeks half acht reed een 22-jarige automo- biUst uit Ooltgensplaat door nog onbekende oorzaak op de Langeweg met zijn auto tegen een boom. Een negenjarig jongetje uit Slie- drecht, dat naast de bestuurder zat, raakte hierbij gewond. De jongen werd, met nog onbekend letsel, door GGD-personeel voor onderzoek vervoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. OUDE TONGE - Maandagmorgen deed een 49-jarige bewoner van de Stationsweg aan gifte van diefstal van zijn blauwe Volkswa gen Golf. De auto, die afgesloten geparkeerd stond in de Wilhelminastraat, werd tussen zondagavond elf uur en maandagmorgen zeven uur daar weggenomen. OUDE TONGE - Donderdagavond om streeks tien uur werd ontdekt, dat er was ingebroken in een woning aan het Jupiter- hof. Men was de woning vermoedelijk via een bovenlicht aan de achterzijde biimenge- gaan. Uit de woning werden onder andere een computer, een laptop, een televisietoe stel en een geluidsset weggenomen. Ook werd er een portefeuille met geld gestolen. De poütie stelt een nader onderzoek in. Op het recreatieterrein aan de binnenzijde van de Grevelingendam tussen Bruinisse en Oude Tonge is zondagmiddag rond het mid daguur het stoffelijk overschot van een man gevonden. Hij is het slachtoffer van een mis drijf, deelde de politie zondagavond mee. Een passant trof de dode man aan. Aan de hand van de 18 tips die de politie bin nenkreeg na de uitzending van de politiebe richten jl. maandagavond op televisie is de identiteit van de dode man die zondag jl. aan de Grevelingendam werd gevonden vastge steld. Het betreft een 34-jarige inwoner van Den Haag. De Plaatselijke Commissie Oude Tonge, onderdeel van de SWO organiseert een Nieuwjaarsreceptie voor 55-H'ers in het Info- centrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. De receptie zal gehouden worden op woens dag 8 januari 2003 en iedereen is van harte welkom, van 14.00 tot 16.00 uur. Er staan hapjes en drankjes klaar en er zijn geen kos ten aan verbonden. Na de drukke decembermaand en de kerst vakantie starten op zaterdag 4 januari 2003 de repetities van Chr. Mannenkoor "Jubilate Deo" te Ouddorp Het bestuur nodigt haar leden dan ook uit om de repetities bij te wonen. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Het koor repeteert van 17.45 tot 19.15 uur, vooraf drinken we eerst een kop je koffie. Dit alles gebeurt in Verenigingsge bouw 'Eben-Haëzer', Preekhillaan 3 te Oud dorp. Eenmaal per week wordt er gerepeteerd onder leiding van onze dirigent Jan Bezuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden Psalmen, Gezangen, Geestelijke en Vader landse liederen ingestudeerd. Tot ziens op D.V. 4 januari! Het bestuur. owcjeAcht de prijJ. Uitzoeken.- RokkeM-BloMien-Truien-SweAteri -»ft 50/10 50 I Alle kinder T-shirts, I De laatste uitzoeken voor 4,50 [en 6,50!! Aite dames tjener Nu weg voor maar 10,50!! Ijan. gesloten. Kom kijken Dit moet u gezien hebben Kwaliteitsklediiig tegen kleine priisjes! Voorstraat 52 TeL 0187-605084 Vanuit Brussel zijn de quota (vangst- hoeveelheden) bekend geworden wel ke de vissers in 2003 mogen binnenha len. Benieuwd naar wat de gevolgen zijn voor de vissers van de Goereese vloot, bezochten we de heer H. Tanis van Goedereede-Havenhoofd. Ruwweg komen de vangstbeperkingen, die vanuit Brussel voor de EU worden vastge steld, hierop neer: de vangst van Tong moet met 1 verminderd worden, schol met 5%, kabeljauw 45%, wijting 61% en de makreel 14%. Tanis, eigenaar van de GO 11, benadrukt, dat naast het bekend worden van de vangst- hoeveelheden er nog veel onzeker is. "De eerste week van januari zal duidelijkheid brengen over verdere afspraken die nog gemaakt moeten worden. Dat wordt een heel spannende week", volgens Tanis. Want er moeten nog afspraken worden gemaakt over de zogenaamde 'zeedagenregeling' waarin geregeld wordt hoe lang de visserschepen van de EU-landen op zee mogen zijn. De afgelopen weken gaven de voorspellin gen over de uitkomst van de onderhandelin gen op EU-niveau, geen reden tot optimis me; begin vorige maand werd er zelfs nog gesproken over een totaal vangstverbod op Kabeljauw. Tot opluchting van de vissers is hiertoe niet besloten, dat wil niet zeggen dat de uitkomst van het afgelopen overleg weer voldoende hoop geeft voor de toekomst. Volgens Tanis laten deze cijfers zien dat de Visserijsector in ons land behoorlijk in moet krimpen. En dat heeft ook heel wat gevolgen voor de vissers in Goedereede. Schol Een groot probleem vormt, volgens Tanis, de visserij op schol. "Als er in het vooijaar vtjl schol gevangen wordt, stopt men met deze visserij anders zou de toegestane hoe veelheid in dat jaar te vlug zijn gevangen. Als de vissers dan in het najaar weer 'op de schol gaan' komt het voor dat men zijn toe gewezen hoeveelheid niet vol vist", aldus Tanis. Het blijft dus lastig om aan het begin van een nieuw jaar een planning te maken waarin het toegewezen deel zoveel mogelijk economisch wordt benut. Dit vergt veel vin dingrijkheid van de ondernemingen. Al sprekend over de nieuwe vangsthoeveel- heden komen we terecht bij de algehele situ atie in de visserij. Tanis noemt deze verte van rooskleurig. "In 2002 en 2003 gaan er zo'n 25 schol/tong vissers uit". Langzaam krimpt de Nederlandse visserijvloot dus in. Vooral op Urk worden er behoorlijk wat schepen voorgoed aan de kant gelegd. Toch denkt Tanis dat er in de toekomst altijd wel vissers zullen blijven. Maar dit kunnen alleen maar sterke familiebedrijven zijn. Voor starters in de zeevisserij ziet Tanis geen toekomst meer weggelegd. Ook aan de vanzelfsprekende opvolging binnen het bedrijf van vader op zoon lijkt in steeds meer gevallen een einde te komen. De financiële gevolgen van de achteruitgang in de visserij hebben, volgens Tanis, een grote invloed op het economische gebeuren in de gemeente Goedereede en daar buiten. De visafslag zit - evenals dergelijke bedrij ven elders - in de rode cijfers. Door de wei nige nieuwbouw en teruggang van het aantal De heer H. Tanis repareert de netten voor de GO 11. kotters waar onderhoud aan moet worden gepleegd zal ook in de scheepsbouwbedrij ven de economische teruggang gevoeld wor den. Dit geldt natuurlijk ook voor de toele veringsbedrijven. "Nu de verdiensten in de visserij minder worden kan er ook minder besteed worden bij de middenstand in de gemeente", aldus de 58-jarige visser. Zo moet de teruggang in heel de gemeente merkbaar zijn. Personeeltekort De visserszonen kiezen dus niet automatisch meer voor het beroep van visserman. Voe gen we daar nog bij dat de beperkende vangstmaatregelen onder meer als gevolg hebben dat de lonen naar beneden gaan, dan hebben we hier de oorzaken van het ontsta ne personeelstekort in de visserij. Volgens Tanis gaat dit "steeds meer problemen ople veren". Bij de Goereese vloot is het al langer gebruikelijk dat er mensen van buiten de gemeente op de vloot werken. Er zijn veel Katwijkers, die na sanering van hun bedrijf, in de visserij willen blijven werken. Ook komt men op de Goereese vloot een aantal Polen tegen. Volgens Tanis is het taalpro bleem een belangrijk obstakel in het werk met deze laatst genoemde groep en daarom ziet hij dit niet als dé oplossing voor het per soneelsgebrek. "De lol is eraf', mijmert de visser. "Vroeger was dit een vrij beroep; je kon binnen zeke re grenzen doen en laten watje wilde. Je was écht eigen baas". De controlemaatregelen die er toen waren hadden geen vergelijk met die van tegenwoordig. De visser erkent dat er aan de wal, zoals in de agrarische sector, ook wel veel regeltjes zijn. En daarom zal hij zich daar wel bij neer moeten leggen. "Het wordt daarom nooit meer zo als vroeger". Als we teruggaan naar de oorzaak van de vangstbeperkende maatregelen komen we terecht bij de zeebiologen van het RIVO. Deze overheidsinstelling luidde de afgelo pen vele malen de noodklok als de stand van een bepaalde vissoort in aantal achteruit bleek te gaan. "Zwaar overtrokken" De voorspelling van de biologen noemt Tanis "zwaar overtrokken". Hij weet uit het verleden situaties te noemen waar de vis stand er in kwantiteit even slecht voor stond. "Er is nu evenveel kabeljauw in de Noordzee als in de zestiger jaren. Toen werden er geen drastische maatregelen getroffen" Haring was er volgens hem toen weinig, maar er kwam wel veel schol. Hij ziet in de visstand van de Noordzee - vanuit zijn ervaring - een soort golfbeweging; dan is er van de ene vis soort een overvloed aanwezig en vervolgens van de andere. Hij herinnert zich nog dat in 1987 er gewaarschuwd werd voor de lage tongstand. "Er was toen zelfs sprake dat de tongvangst gesloten zou moeten worden". Maar tijdens die waarschuwing was de nieu we generatie tongen weer al geboren. De hoeveelheid was zo groot dat er in 1989 heel veel tong werd gevangen. Ook denkt Tanis dat in Nederland de wetge ving beter wordt nageleefd dan in andere EU-landen. De 'grijze markt', welke in Nederland enkele jaren geleden gemeen goed was, schijnt in België nog steeds gehanteerd te worden, er wordt dan vis bui ten de markt en dus buiten het quotum om verkocht. "En onze vissers kijken vreemd op als ze op vakantie in het buitenland bij een bezoek aan de visafslagen tongetjes aantref fen die behoorlijk onder de 24 cm zijn", zo verwoordt de visser de twijfel die hij heeft over de handhaving van de voorschriften in de andere EU-landen. De visserijgemeenschap blijft dus nog steeds in spanning uitzien naar de verde re uitwerking van de plannen vanuit Brussel. De komende weken zullen heel belangrijk worden. OUDE TONGE - Vrijdagavond rond kwart voor zes belandde een 18-jarige automobi list uit Hendrik Ido Ambacht op de Provin- cialeweg N215 met zijn auto, waar achter een aanhanger, in een sloot langs de weg. Het slachtoffer kwam bekneld in zijn autot te zitten en moest door brandweerlieden uit de auto worden bevrijd. Met een gebroken been werd de automobilist naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen een 21-jarige man uit Rijswijk op de onveriichte weg een daar met pech staande auto op een auto ambulance wilde takelen en slechts zijn alarmverlichting aan had gedaan. Een ach teropkomende 46-jarige man uit Oude Ton ge in zijn auto zag dit op tijd en remde af, maar de daar achter rijdende automobilist uit Hendrik Ido Ambacht ontdekte dat te laat, reed de auto van de man uit Oude Ton ge aan en blenadde vervolgens met zijn auto en aanhanger in de naast de Provincia- leweg gelegen sloot. De Provincialeweg moest als gevolg van het ongeval voor eni ge tijd worden afgesloten, waarbij het ver keer werd omgeleid. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen© gebr-dewaal.com Op woensdag 8 januari om 20.00 uur, houdt het Dirkslands Mannenkoor een open avond. Onder leiding van dirigent Frans Cornet en met begeleiding van organist Jan Hoek wor den die avond psalmen en andere liederen ingestudeerd, waarbij speciaal voor de gas ten op heldere wijze uitleg wordt gegeven. Er wordt iets verteld over stemvorming en zangtechniek, afgewisseld met oefeningen. Ook jongeren vanaf 16 jaar zijn van harte welkom. Het koor heeft de laatste maanden weer een aantal nieuwe leden mogen ver welkomen en telt bijna 100 leden. Wie een maal de sfeer geproefd heeft kijkt steeds weer uit naar de woensdagavond, eenmaal per 14 dagen als het koor oefent in een van de ruime nieuwe zalen van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Mozartsingel te Dirksland. Opname Het is de bedoeUng op die avond na de pau ze enkele stukken op te nemen, als proef voor een eventuele nieuwe CD opname medio 2003. Dit wordt dan de kans om de opname van een geluidsdrager bij te wonen. Er kan dan worden geluisterd naar en even tueel meegezongen met het koor en vervol gens het resultaat beluisterd worden zoals dat op een CD zou klinken. Een unieke kans, die alleen bij een proefopname mogelijk is. De opname is tevens een test van de geluids kwaliteit van de nieuwe kerkzaal, die een goede akoestiek Ujkt te hebben. De begelei ding vindt plaats met het uit de oude kerk meeverhuisde en opnieuw opgebouwde en aan de ruimte aangepaste pijporgel, wat in Per 1 januari 2003 gaat Stichting Jeugdzorg Den Haag/Zuid-Holland Noord over in Bureau Jeugdzorg Haaglanden en Bureau Jeugdzorg Zuid-Holland. De beide Bureaus Jeugdzorg worden verbonden door de Stichting Bureaus Jeugdzorg Haaglan den/Zuid-Holland, waarin de directie en centrale diensten zijn ondergebracht. Bureau Jeugdzorg is de instelling waar ouders en verzorgers, jongeren, kinderen en andere betrokkenen terecht kunnen met vragen of problemen op het gebied van opvoeding, ontwikkeling en verzorging. Bureau Jeugdzorg bekijkt samen met dege ne die hulp vraag hoe de situatie kan wor den verbeterd en helpt verder. Indien het nodig is om een beroep te doen op gespe cialiseerde jeugdzorgvoorzieningen, wor den deze door Bureau Jeugdzorg ingescha keld. Bureau Jeugdzorg verleent daarnaast begeleiding en toezicht in het kader van jeugdbescherming en jeugdreclassering. Binnen Bureau Jeugdzorg wordt samenge werkt met de Geestelijke Gezondheidszorg voor Jeugdigen en de Raad voor de Kinder bescherming. de nieuwe kerkzaal veel beter tot zijn recht komt dan in de oude kerkzaal. Grijp deze unieke kans, kom geheel vrijblij vend luisteren, meezingen en stel alle vragen die U maar wilt. Als U straks deel uitmaakt van deze vriendenclub zegt U zoals velen voor U: "Dat had ik jaren eerder moeten doen." Tot ziens op DV 8 januari 2003, de koffie staat klaar! InUchten kunnen worden ingewonnen bij: J. M. Aamoudse, bestuurs lid koor, tel:0187-603646.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1