Populierenkap bij Slot Haamstede Un Amerekaanse brandweerauto Eiyyruoi-iiiEiJwa Tuinder krijgt meer zicht op pieken in zijn gasbehoefte Chinese en Europese tandheelkundigen ontmoeten elkaar in Nederland Op zun Oudurps èschreeve Maximum gasverbruik per uur Verschillende bedrijfssituaties Model schat gasverbruik riJP'- Kloosterweg PAGINA? DINSDAG 24 DECEMBER 20Qa„ Een tuinder moet weten hoeveel gas hij onder extreme winteromstandig- heden per uur maximaal nodig heeft. Met die kennis kan hij straks een goed contract afsluiten op de vrije ener giemarkt. In opdracht van het Pro ductschap TXiinbouw en met steun van Gasunie en het Ministerie van LNV heeft het LEI in de winters van 2001 en 2002 onderzocht welke factoren dat maximum in de praktijk bepalen. De kenmerken van de teelt en van de kas spelen daarbij een belangrijke rol. De uitkomsten zijn verwerkt in een rekenmodel waarmee de tuinder beter kan inspelen op de nieuwe tariefstruc tuur van de gasleveranciers. De maximaal af te nemen hoeveelheid aard gas per uur die de tuinder overeenkomt met zijn leverancier en met het regionaal netbe- drijf, wordt aangeduid als de contractcapaci teit. Deze capaciteit heeft in de nieuwe tariefstructuur grote invloed op de energiere kening van de tuinder. De gewenste capaci teit hangt onder meer af van wat de teler als minimumtemperatuur voor zijn teelt accep teert, van het verwarmingssysteem en van de verwachte buitentemperaturen. Rekening houdend met toekomstige investeringen en contractuele verplichtingen kan hij vervol gens de door hem gewenste contractcapaci teit vaststellen. Het gasverbruik per uur wordt vooral bepaald door het verschil tussen buiten- en binnentemperatuur (delta T), de windsnel heid en de instraling. Maar ook als deze fac toren voor twee bedrijven gelijk zijn, kan het gasverbruik tussen die bedrijven nog sterk verschillen door uiteenlopende bedrij f sken- merken. Bij extreme weersomstandigheden (delta T van 30oC en een windsnelheid van 6 meter per seconde) varieert 's nachts het geschatte gasverbruik per uur per hectare op vruchtgroentebedrijven tussen 148 en 199 m3 als zij een gesloten energiescherm heb ben en tussen de 229 en 294 m3 als ze geen scherm hebben. Bij rozenbedrijven ligt het verbruik tussen 143 en 260 m3 voor bedrij ven met een gesloten scherm en tussen de 289 en 373 m3 voor bedrijven zonder scherm. Door het gebruik van energiescher- men wordt het gasverbruik per uur met gemiddeld 37% verlaagd. Voor bedrijven die 's nachts wel een scherm gebruiken en overdag niet, ligt bij extreme kou het gas verbruik overdag ondanks de lichtinstraling het hoogst. Op rozenbedrijven met assimila tiebelichting en een eigen w/k-installatie ligt het gasverbruik gemiddeld 24% hoger dan op vruchtgroentebedrijven. Het ontwikkelde rekenmodel is ook toepas baar voor bedrijven die zelf niet alle gege vens meten zoals in dit onderzoek is gebeurd. De ondernemer kan in het model invoeren wat de kenmerken zijn van zijn bedrijf en op welke extreme weersomstan digheden hij wil kunnen reageren. Het model berekent vervolgens het te verwach ten maximum gasverbruik per uur. De uit komsten van deze berekening worden sterk beïnvloed door het al of niet aanwezig zijn van een energiescherm en gevelisolatie, de assimilatiebelichtingscapaciteit, de opper vlakte van de gevel en de leeftijd van de kas. Onder het motto 'East meets West' introdu ceert RBV Leaf, producent van XyliFresh 100, een nieuwe variant gebitsverzorgende kauwgom waarin xyUtol wordt gecombineerd met groene thee. Bei de ingrediënten remmen de groei van bacte riën in de mond en voorkomen daarmee de vorming van tandplak, een belangrijke ver oorzaker van verkleuring van tanden. Deze combinatie van Oosterse en Europese ingrediënten ver mindert de kans op gaatjes en draagt er daarnaast aan bij dat tanden hun oorspron kelijke kleur behouden. Tevens is dit aan leiding voor de wetenschappelijke ontmoe ting tussen Chinese en Europese tandheel kundigen in Nederland begin 2003. In XyliFresh 100 White is aan xylitol een groene thee-extract toegevoegd. De natuur lijke suikervervanger xylitol remt de groei van cariësveroorzakende bacteriën in de mond en wordt gewonnen uit (onder ande re) de bast van de Europese witte berk. Groene thee is van oudsher afkomstig uit het Oosten (onder andere China) en bevat de actieve stof poly- fenolen (cathechinen). Ook deze stof doodt bacteriën in de mond en gaat daarmee de vorming van tandplak tegen. Groene thee voorkomt daarnaast tevens de aanhechting van tandplak. Gebitsverzorgend duo De stoffen vullen elkaar aan en bestrijden de oorzaak van het ontstaan van gaatjes én de verkleuring van tanden; tandplak. Zowel xylitol als groene thee zorgen voor vermin dering van de vorming van tandplak doordat zij de groei van bacteriën in de mond rem men. Voorkoming van tandplak vermindert de kans op gaatjes en draagt bij aan het behoud van de oorspronkelijke kleur van de tanden. De nieuwe variant XyliFresh 100 White (verkrijgbaar in de smaak Menthol Ice) heeft net als de andere varianten van XyliFresh 100 het endorsement van Het Ivoren Kruis ontvangen voor het gebruik van het aanbe volen 100% gebitsveiUge xylitol. XyliFresh 100 is in Nederland de eerste en enige gebitsverzorgende kauwgom gezoet met 100% xylitol, de suikervervanger waarvan is bewezen dat het ook op langere termijn blij vende bescherming biedt tegen caries. Ieder een - van jong tot oud - kan zelf de kans op gaatjes verminderen door regelmatig XyliF resh 100 te kauwen. XyliFresh 100 White is zoals alle varianten van XyliFresh 100 ver krijgbaar bij supermarkten, benzinestations, drogisterijen en tabakszaken (adviesprijs 0,85 euro). 'East meets West' Zowel China als Nederland heeft een grote reputatie op het gebied van tandheelkunde. Beide landen beschikken over specifieke expertise op het gebied van cariëspreventie. Initiatiefnemer van de wetenschappelijke ontmoeting in 2003 is RBV Leaf, in nauwe samenwerking met de gezamenlijke tand heelkundige faculteit ACTA van de univer siteiten van Amsterdam. Tijdens de ontmoe ting zal onder andere een internationaal symposium over Oriëntaalse en Europese cariëspreventie plaatsvinden. Tevens zal er aandacht worden besteed aan de voorlich ting over caries. Nederlandse tandheelkundi gen maar ook het ministerie van VWS zullen faal- en succesfactoren presenteren aan hun Chinese collega's. In Nederland is de laatste jaren veel ervaring opgedaan met voorlich ting aan zowel jeugdigen als ouderen. Te denken valt aan de voorlichting over fluori den, dieetmaatregelen, mondhygiëne en sui kervrije zoetwaren. Voorts zullen de Chine se tandheelkundigen tijdens hun bezoek ken nismaken met diverse relevante instanties, zoals het Ivoren Kruis, het Nationaal Insti tuut voor Gezondheidsbevordering en Ziek tepreventie (NIGZ) en de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde (NMT), alsmede met universiteiten en bedrijven die te maken hebben met tand- verzorging. XyliFresh 1(X) voelt de verant woordelijkheid om tandheelkundigen van de Universiteit van Beijing tevens te ondersteu nen bij het leggen en onderhouden van inter nationale contacten. Chinese ambassade Namens de Chinese ambassade nam han- delsattaché Zhou Guang Hua, woensdag avond uit handen van RBV Leaf Marketing Directeur Ewald Frenay, de uitnodiging aan de Chinese tandheelkundige delegatie op symbolische wijze in ontvangst. Omdat groene thee oorspronkelijk door de Oost- Indische Compagnie in Nederland is geïnt roduceerd, vond de overhandiging van de uitnodiging plaats op het VOC-schip 'De Amsterdam'. Langs de Kloosterweg en de Nieuwe weg in Haamstede zal Vereniging Natuurmonumenten deze maand tachtig populieren kappen. Dit gebeurt vooral met het oog op de veiligheid. De populieren staan binnen de grenzen van natuurgebied 'Slot Haamstede' van Vereniging Natuurmonumenten. De bomen zijn verzwakt door ouderdom. Voor een boom heeft een populier een relatief korte levensduur van circa veer tig jaar. De verzwakte populieren staan dicht langs de openbare weg. Vallende takken kunnen in de nabije toekomst gevaar opleveren voor passanten. Snoei en is niet zinvol; de bomen zijn 'kap- Door de kap van de populieren krijgt de eikenlaan aan de Nieuweweg meer licht en ruimte voor een volwaardige groei. Vijftien jaar geleden heeft Natuurmonu menten deze laan aangeplant. De eik beeft een aanzienlijk langere levens duur, en past in het historisch landschap rond Slot Haamstede; ook nabij het slot zelf zijn eikenlanen te vinden. Op en rond een eik komen bovendien tot vijftig keer meer organismen voor dan rond een populier. Paddestoelen, insec ten, kleine zoogdieren en vogels zullen hier voordeel aan ondervinden, eiken hebben voor deze organismen veel meer te bieden dan populieren. Met de kap komt Natuurmonumenten een afspraak na met de gemeente Schou- wen-Duiveland. Tijdens de boomplant- dag van vorig jaar heeft de gemeenten Schouwen-Duiveland aan de Klooster weg vijfentwintig platanen in laanver- band geplant. Destijds zijn afspraken gemaakt over kap van de populieren. De grote populieren van Natuurmonumen ten nemen veel licht weg van de net aan geplante platanen. Tijdens de zomer zijn reeds enkele jongen platanen doodge gaan. De gemeente zal ze binnenkort vervangen door nieuwe exemplaren. "Kenbrie Valve" is un bedrief dat in 1983 deur de hieer R. Sterkman anvankeluk in de schuure achter zun huus in Koolwegt op Oudurp wier opèstart. Eigeluk was hut un bedrief dat in ofsluuters e.d.voor de petroche mische industrie handelende. Deurdat de aktiviteiten toenamme, gieng in 1986 "Kenbri Valve" naer un nieuwe behuuzieng op Delta in Stellendam. Sins 1991 hao "KenbrieValve hut diejlerschap van de Amerekaanse bouwer van brandweervoertuugen Emergency-One E-ONE uut Ocala (Florida) èkreege. Deeze tak van hut bedrief woort deur Rex Hob bel behartugt. Mit Rex Hobbel gienge we praete oover de anschaf van un Amerekaans brandweervoer- tuug. De anbiedieng van Kenbri bestong uut un Intemational-Navistarsjassie mootorvur- meugen 300 pk mit un E-ONE opbouw in un pomp kapasiteit van 6000 Itr./min. in un leevertiet vier maenden. Hut priesvurschil was van dien aerd dat Kenbri dit voertuug eigeluk voor hutzelfde geld anbood as un Nederlandse leveranssier van brandweer voertuugen, wêêr van hut mootor vermen gen 125 Pk was in de pompkapasiteit mar 2500 Itr/min weeze, mit un leevertied van unjaer! Toe was de keuze niejt zoeo moeluk méér; 31 jannewaori 1996 wier hut voertuig bie Kenbri besteld. Op maendag 11 maert 1996 zouwe ze mit dun bouw van hut voertuig beginne. Noe is hut zoeo dat wannéér je un brandweervoertuug laet bouwe je dêêr wel us bie goot kieke. Dat was hier oak hut geval .Op zaeterdag 9 1996 maert vurtrok onger- geteekende in gezelschap van Rex Hobbel mun baes van Schiphol mit un vliegtuug van Martinair naer Orlando (Florida) in Amere- ka. Nae 10 uuren vliege, kwamme we in Orlando Florida an. Hier hewwe hut weck ende deur èbrogt in us wat rond èkeeke. 's Maendagsochens 11 maert 1996 binne we al reedeluk vroeg in un gróóte Amerekaanse auto, naer de E-ONE febriek in Ocala Florida vurtrokke. Dêêr zouwe we dus de rest van de weeke deurbrienge om dun bouw van hut voertuug te volgen, in om instructie te kriegen. Toe mun dêêr ankwamme hing de Nederlandse in de Amerekaanse vlagge uut dus ze hao al op uus èreekend.( zie footoo We wiere op un buutengeweune wieze ont- vange, mok zeagge. Nae un kennesmae- kingsrondje, kreegen we un rondleiding deur de febriek. Bie de voertuugen die ze onger haon hao leek die wiele besteld hao wel un speelgoewdbrandweerautoi! Om an te gee- De E-ONO febriek in Ocala. bint mot je nutuurluk oak un Disneypark bezoeke wat we dan oak èdae hewwe. Dur bin dur wel un stik of wat mar wiele kooze voor Epcot.Wat me eigeluk hut méêste opviel dat hut dêêr zoeo schoeone was. Je zag gêên pepiertie op de grond ligge. As je dan hier bie uus kiekt in soortgelieke parken of geweun op straete schaem je je eige weig. Voor degeenen van joele die niejt bekend binne mit die parken in Amereka zal 'k nog Nae de inspannieng was dur oak nog tied voor ontspannieng. Dit is de ingang van hut Disnie park wêêr je deur Micky Mouse woordt vurwelkomt ven hoe gróót die Amerekaanse brandweer voertuigen binne, dat kon je zieje toe deeze voertuigen bie de anslag van 11 september 2001 op hut World Trade Center in New York in èzet waere in zelfs onger de puije terechte kwamme. Teegen de middug wier mit dun bouw van hut bestelde voertuig begonne. leerst wier de aluminium karosserie mit vier stroppen op hut sjassie, wéér de pompe al op zat, vast èzet. Dat was hut moeojste, je kon toe nog zeage wat je wel of niejt dur op of an wouw hewwe.Je kan zeagge wat je wil van die lui dêêr, mar ze leevere wel un moeoj in goewd stikje weark. Wat ze dêêr niejt konne was koffie zette! Nae hut ieerste bakje 't was net of dat ze de pot omme èspoeld hoa. Toe hew=k mar èvrooge of dat ik voor uus eige koffie mochte zette. Dat was gêên punt as hurlie dur mar niejt van hoevende te drinken. Dus wier op uuze pot un briefje èhange mit 'Extra Strong' durop Ongermekaore dee mun dialekt praete, want Rex Hobbel weunt op Stellendam in is ètrouwd mit un Oudurpse, Loes van Cor van Kees van 't Steetje Taenis in mun baes un Nieuwe Tongenaer, dan góó je ongerme kaore gêên aore Hollands zitte praete.Op un gegeeve oagenblik, we zatte op un terassi in hut wienkelcentrum wat te drienken In toe vroege ze dan oak an uus wat voor taele we sprakke teegen mekaore, Rex zei 'ZuidAf- fiikaans' mar dat geloafende ze toch niejt. In die weeke bin mun oak nog wel un paer uutsteppies weeze maeke zoeoas naer 't Sil ver-Springs. Dat is un pragtug moeoj nutuur- park. We zagge dêêr zelfs witte Reigers. Deur hut park loapt un riviertje wêêr van hut waeter zoeo helder is dat je dun boom dur van kan zieje. Dur zwemme oak nog al wat krokedillen in rond. In ja, wannéér je dêêr eeven uutleage wat of ur in dat Epcot Dis neypark te ziejen in te beleeven is. Wannéér je net binne bint, kan je ieerst un rit mit un treintje deur un gróóte weareldbol- le maeke .Dat is dan un reize deur dun tied, van of de prehistoorie toet an dun tied wêêr we noe in leeve. Dan bin dur nog al wat lan den die dêêr dur eige preezenteere, in de belangriekste gebouwen uut dat land laete zieje.Zoeo kan je van hut ieene oagenblik op hut oare van uut un lengelse pub in un echt lengels straetje anieens voor dun Eifeltoren in Parijs stóó of op hut San Marcoplein van Venetië. Mar kon je oak van China naer Noorwegen mit zun houte huuzen loape. Noe mot je niejt dienke an Madurodam, mar hut waere dêêr leevensgróóte gebouwen. Wêêr we hut mêêste van genoote hewwe was un leezersjoow, je voelende as hut wae re de muuzen in de rotten langs je bieenen loape wat mieenig vrouwtje dee gille van benaowdheid. 't Was zelfs zoeo dat de vloer in al bewoog. Op hut leste van de sjoow kwam dur un gróóte hond in beeld die begong te niesen ,in wel zoeo earg dat je de spetters in je gezicht voelende. Toe mun vriedags weig gienge was de brandweerauto eigeluk al klaer, allieene de beletterieng most ur nog op. Op 28 maert 1996 wier hie verscheept naer Amster dam, wéér 'k un saeme mit Rex Hobbel half april in de Corsica haeven op bin weeze hae- le. Ongerweege naer Stellendam hew=k nog al wat bekieks èhaod. De leste weeke van april stong uus voertuig op de stend van Kenbri in de Rai in Amsterdam as blikvan ger voor Brandweer-Nederland! 1 meije 1996 wier hut brandweervoertuig deur Rex Hobbel of èleevert .Van de brandweer uut Beverwijk kreege we hut vurzoek om in augustus 1996 ,ze bestonge dan hondeijaer, bie hurlie in un défilé van zoo=n honderd alluriei ouwe in nieuwe brandweervoer tuugen mee te riejen. Dat dee mun graeg nutuurluk. Zoo=n dag kiek je je oagen uut. Want hut mêêste wat mee ree was uut de ouwe doeoze, zelfs kruuwaegens in hand- karren. Kees Poortvliet mit zun brandweer- waegen v/h van Goereetroffe we dêêr oak om mee te riejen in dun optocht. Laeter wie- re we nog weilus èvrooge mar hut is bie iee ne kêêr èbleeve, want wannéér je dêêr an begint bin je gêên ienkele zaeterdag mêêr tuus in je mot gereegeld voor un vurvangend voertuig zurge.Toch bleef ur wel belang- stellieng voor hut voertuig bestóó. Noe hao mun un oefenruumte wêêr mit gas in èstookt kon woore zoeodat je toch vier, in niejt te vurgeeten un flinke hitte, kon ont- wikkele. Dat zou je kunnen vraege an de Flakkêêse brandweerploegen, want die kwamme bie uus oefene in anpersant naer uus voertuig kieke. Trouwens dur bin nog zat oare brandweerploegen uut Zuud-Hol- land in die oefenruumte, (wat de indéélieng van un geweun huus hao) weeze oefene. Nae ofloap waere ze fienael ofgepeigerd, mar dat hoa ze dur graeg voor oover zeije ze.Want hut was toch wel wat realistieser oefene dan hier of dêêr in un ouwe boereschuure. Wéér je je eige mot behelpe mit roeoje lampen in vlammeborden die dan dun brand motte voorstelle Op un prachtug moeoje zaeterdag 't was 7 juni 1997 wiere dur bie uuz Brand- weerwedstriejen èhouwe. De ieerste ploeg die most speele was die van Oudurp, dun vierden Nieuwe-Tonge. Alius vurliep naer weans, toe dat net nae de middug de locht betrok in dur un onweersbuuje op kwam zet te, 't Wier anieens stikdonker, reegene zoeo hei je niejt. Dur trok un windhoas oover uus heene, de boamen brakke as luusifersstok- jes, gevolg was dat de wedstried stille èleid wier, want hut was géén doen om buute te weezen. Nae un goewd uure toe de ravaozji deur de bedriefsbrandweer opèruumd was, in hut noeodweer voorbie was, kon de wedstried wéér voader èspeeld woore. Gelokkug wae re dur gêên slachtoffers, want dur waere nog al wat toeschouwers op hut febrieksterrein, in is de schaede achterof nog al mee èvalle. Al mit al mok zeage dat toet op heeden we dur nog gêên spiet van èhoad hewwe dat we un Amerekaans brandweervoertuig anè- schaft hewwe, want bie flinke branden heit un zun diensten beweeze. Dur bin nog wel wat bedrieven die oover un E-ONO brandweervoertuug beschikke n.l. de Dow in Temeuzen,Pechiney in Vlissin- gen,Paktank in de Botlek. De Gezaemelukke brandweer in de Europoort in Botlekgebied beschikt zelfs oover zoeo'n gróóte E-ONE. Trouwens in Haerlem hewwe ze un E-ONO, hier in Hellevoet bin alle brandweervoer tuugen Amerekaans in deur Kenbri èlee- vert.In Menheersen in Sommerdiek stóó brandweervoertuigen die deur Kenbri zelf èbouwd binne."k Hewwe begreepe dat Ken bri noe brandweervoertuugen voor de Lucht macht in de Mariene an hut leeveren is. Nog eeven voor alle duudelukheid de offi- siëele naem van Kenbri is eigeluk: Kenbri Fire Fighting BV. te Stelendam mit nog un vesteging in Waalwiek N.Br Dur is un gezegde in de brandweer:. Hut is allied heeter un brandweer mit un brandweervoertuug zonger brand, dan un brand zonger brandweer in zonger brandweervoertuug. Hellevoetsluus winter 2002 De groewten van Job van Klaos van Job Padmos Gerda van Koos van Gurp. Un echt Amerekaans brandweervoertuug ondanks dat alius op in an hut voertuug elektronisch werkt woordt de belle die je reks op dun bumper ziet stöó, deur middel van un koorti as je goewd kiekt kan je hut zieje) uut de cebiene mit de hand bediend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7