Elders in deze Kersteditie staat het 'Het Kerstevangelie in Ouddorps verteltrant' van de schrijver van dit artikel 'Sors van Piejt van Sors'. Onderstaand van de - in 1916 geboren schrijver - nog een uitleg bij dat Kerstevangelie. In 't Ouddurps natuurlijk. Beste leezers, "Plezierege korstda- egen"! Niee: "Gezeegende Korst- daegen!", mot ik netuurlek zeage aok in vooral as je 't meschien niejt al te brieed heit. Uitnodiging Alcohol en drugs. Hedendaagse onderwerpen die deel uitmaken van de samenleving. In de Grutterswei te Oude- Tonge zal een voorlichtingsavond over deze middelen gehouden worden. Deze avond is bedoeld voor mensen die beroepsmatig dan wel als vrijwilliger betrokken zijn bij de jeugd en hun deskundigheid aangaande deze onder werpen willen bevorderen. Ook bewoners van Oostflakkee die op andere wijzen betrokken zijn bij de jeugd, zijn van harte welkom. Tijdens deze avond wordt informatie verstrekt over de werking en de risico's van alcohol en drugs. Uitleg vindt plaats over het signaleren van het drugsgebruik en het bespreekbaar maken ervan. Tevens worden richtlijnen beschikbaar gesteld om passend binnen de regels en de sfeer van de vereniging, instelling of school correct te handelen wanneer er sprake is van alcohol en drugsgebruik. Op maandag 13 januari 2003 van 19.30 tot 22.00 uur vindt deze avond plaats. U kunt u voor 6 januari 2003 opge ven bij mevrouw Dionne de Rooij-Bosmans. Bel naar 0187-642200 voor meer informatie of een stuur een e-mail naar dbosmans@oostflakkee.nl. VaststeliJng verordeningen De gemeenteraad van Oostflakkee heett in zijn vergadering van 12 december 2002 de navolgende verordenin gen vastgesteld: 1. Verordening Premiebeleid; 2. Wegsleepverordening. Deze verordeningen liggen bij taakgebied Burger, Bestuur, Communicatie en Organisatie voor een ieder ter inza ge. De verordeningen treden in werking zes weken na de dag waarop zij zijn bekend gemaakt. De Wegsleep verordening werkt terug tot 1 februari 2003. De Verordening Premiebeleid werkt terug tot 1 januari 2003. Tijdelijke referendumwet Burgemeester en wethouders hebben besloten te bepalen dal een referendum kan worden gehouden over: 1Verordening Premiebeleid; 2. Wegsleepverordening Op grond van artikel 144 van de Tijdelijke referendumwet kunnen belanghebbenden tegen deze besluiten beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-GRAVENHA- GE. De termijn voor het indienen van dit beroepschrift bedraagt zes dagen. Deze termijn vangt aan met ingang van de dag na die waarop de besluiten bekend zijn gemaakt. Binnen drie weken na de bekendmaking van deze besluiten kan iedere kiesgerechtigde een verzoek tot het hou den van een gemeentelijk referendum indienen. De indiening geschiedt in persoon op het gemeentekantoor van de gemeente waar de verzoeker als kiesgerechtigde Is geregistreerd. De verzoeker ondertekent het formulier ten overstaan van de daartoe door de burgemeester aangewezen ambtenaar en geeft daarbij blijk van zijn identiteit. De door de burgemeester aangewezen ambtenaar tekent in aanwezigheid van de kiesgerechtigde op het for mulier de datum aan waarop het verzoek is ingediend. Een ingediend verzoek kan niet worden ingetrokken en een verzoeker kan niet meer dan één verzoek over hetzelfde besluit indienen. Aangevraagde vergunningen Burgemeester en wethouders maken bekend dat een aanvraag om bouwvergunning Is ontvangen voor: - het bouwen van een bedrijfsloods aan de Boezemweg te Oude-Tonge, plaatselijk bekend gemeente OosHlak- kee, sectie H, 430(ontvangen op 12 december 2002 - het uitbreiden van de woning op het perceel Bommelsedijk 39 te Achthuizen (ontvangen op 13 december 2002); - het bouwen van een afdak op het perceel Langstraat 17a te Achthuizen (ontvangen opl6 december 2002); - het veranderen van een sportcentrum op het perceel Kaai 14 te Oude-Tonge (ontvangen op 16 december 2002) - het uitbreiden van de woning op het perceel MarinienA/eg 35 te Oude-Tonge (ontvangen op 17 december 2002); - het bouwen van een bedrijfsloods en een bedrijfswoning op een perceel aan de Blauwe Pannenweg, kadastraal bekend gemeente Oostflakkee, sectie K, nummers 521 en 522 te Oude Tonge (ontvangen op 17 december 2002); - het bouwen van een bedrijfsloods met bedrijfswoning op een perceel aan de Lage weg, kadastraal bekend gemeente gemeente Den Bommel, sectie F, nummer 276 (ged.) te Den Bommel (ontvangen 17 december 2002). Nadere informatie over de ontvangen aanvragen om bouwvergunning is verkrijgbaar bij het taakgebied Volks huisvesting Ruimtelijke Ontwikkeling en Milieu. Deze publicatie strekt uitsluitend ertoe om het publiek te informeren. Tegen de ingekomen aanvragen kunnen geen bezwaarschriften worden ingediend. Verleende vergunningen Burgemeester en wethouders maken bekend dat een bouwvergunning verleend is voor: - het veranderen van een loods op het perceel Zuiddijk 22 te Oude-Tonge (besluit verzonden 17 december 2002); - het bouwen van een schuur op het perceel Langeweg 37 te Oude-Tonge (besluit verzonden 18 december 2002); - het veranderen van een woning aan de Langeweg te Ooitgensplaat, plaatselijk bekend gemeente Oostflakkee, sectie M, nummer 139 (besluit verzonden 18 december 2002); Met toepassing van artikel 19, lid 3 WRO is vrijstelling van het bestemmingsplan 'Den Bommel kom 1980' en daar naast een melding bouwvoornemen geaccepteerd voor: - het bouwen van een tuinhuis bij de woning op het perceel Molendijk 68 te Den Bommel (besluit verzonden 18 december 2002) Nadere informatie over de verleende bouwvergunningen en over de geaccepteerde meldingen bouwvoornemen is verkrijgbaar bij het taakgebied Volkshuisvesting Ruimtelijke Ontwikkeling en Milieu. N.B.: Ingevolge artikel 7.1van de Algemene wet bestuursrecht kunt u tegen deze besluiten binnen zes weken na de dag van verzending een gemotiveerd en ondertekend bezwaarschrift bij het college van burgemeester en wethouders indienen. Wanneer een bezwaarschrift is ingediend kunt u de voorzieningenrechter van de rechtbank verzoeken een voor lopige voorziening te treffen. Indien onvenwijlde spoed dit, gelet op de betrokken belangen, vereist. Het bezwaar schrift schorst namelijk niet de werking van het bestreden besluit. Houdt u er wel rekening mee dat voor een ver zoek om voorlopige voorziening griffierechten verschuldigd zijn. Indien u over de besluiten en over de wettelijke mogelijkheden informatie wenst, kunt u terecht bij het taakgebied VROM van de gemeente Oostflakkee. Eisenhowerlaan 1, Postbus 75, 3255 ZH Oude-Tonge. Internet www.ooslflakkee.nl. Tel. (01871 64 22 00 fax 64 27 93 e-mail: info@oostflakkee. nl Openingstijden: ma t/m vr 08.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur, elke eerste en derde dinsdag van de maand 's avonds geopend van 18.00 tot 19.30 uur. Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee Mededeling, namens burgemeester en wethouders van de hier genoemde gemeenten, van het dagelijks bestuur van het ISGO. Wet müleubeheer Besluiten ingevolge artikel 8.19 Wet milieubeheer Op 16 december 2002 (verzonden d.d. 16 december 2002) is het besluit genomen om de volgende melding te accepteren: 1G.M. Yachting aan de Scheelhoekweg 8-10 te Stellendam; de melding heeft betrekking op uitbreiding van de inrichting door het vergroten van de verkoop- en opslagruimte. Wij zijn van mening dat voornoemde verandering niet zal leiden tot andere of grotere nadelige gevolgen voor het milieu dan die de inrichting ingevolge de verleende vergunningen en de daaraan verbonden beperkingen en voor schriften mag veroorzaken en niet leidt tot het ontstaan van een andere inrichting dan waarvoor vergunning Is verleend. Het besluit en de bijbehorende melding liggen ter inzage vanaf 2 januari 2003 gedurende zes weken op werkda gen van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur op het gemeentehuis te Goedereede (nr 1). Tegen dit besluit kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de verzenddatum een gemotiveerd bezwaar schrift indienen bij burgemeester en wethouders van Goedereede, p/a Postbus 313, 3240 AH Middelharnis (nr 1). Daarnaast kan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag, verzocht worden een voorlopige voorziening te treffen. Zo'n verzoek kan overigens alleen worden gedaan als tevens een bezwaarschrift is ingediend. Dit besluit treedt in werking met ingang van de dag na de dag waarop de termijn aftoopt voor het indienen van een bezwaarschrift. Indien gedurende die termijn bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak een ver zoek om een voorlopige voorziening is gedaan, treedt het besluit niet in werking voordat op dat verzoek is beslist. Meldingen 2. Camping Klarebeek, Klarebeekweg 20 te Ouddorp (Besluit horeca-, sport- en recreatie-Inrichtingen milieube heer); 3. Diepenhorst Sleegers, Halsweg 3c te Melissant (Besluit akkerbouwbedrijven milieubeheer); 4. Flakkee Verhuizingen, Gerard Walschapstraat 9 te Sommelsdijk (Besluit opslag- en transportbedrijven milieu beheer). Correctie 5. Sunstore Flakkee, Simon Stevinweg 26 te Middelharnis (Besluit detaiilhandel en ambachtsbedrijven). In de vorige publicatie is per abuis het adres Westelijke Achterweg 55 te Sommelsdijk vermeld. De meldingen liggen ter inzage vanaf 2 januari 2003 gedurende zes weken op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur op het kantoor van de gemeente Goedereede (nr. 2), Dirksland (nr. 3) en Middelharnis(4, 5). Besluit Op 24 december 2002 is een revisievergunning ingevolge de Wm verleend aan: 6. HM. van Floresteijn voor een rundveehouderij aan de Middelweg 1 te Stellendam. Naar aanleiding van ingebrachte bedenkingen is het besluit gewijzigd ten opzichte van het ter inzage gelegde ontwerp. Het besluit en de overige stukken liggen ter inzage vanaf 2 januari 2003 gedurende zes weken op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur op het kantoor van de gemeente Goedereede (nr 6). Degene die niet in de gelegenheid is om de stukken overdag in te zien, kan dit doen tijdens genoemde termijn op dinsdagavond van 18.00 tot 21.00 uur Hiervoor moet een telefonische afspraak worden gemaakt met het ISGO, telefoon 0187 -48 81 11. Beroep tegen het besluit kan vanaf 3 januari 2003 gedurende zes weken worden ingesteld door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit; b. de adviseurs die gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp-besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ont werp daarvan zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkera/ijs niet kan worden venweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp-besluit. Het beroep moet worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Zij die beroep instellen, kunnen bij een spoedeisend belang de Voorzitter van de genoemde afdeling tevens vragen een voorlopige voorziening te treffen. Hier moet in een afzonderlijke brief om gevraagd worden. Het besluit wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor deze datum een verzoek om een voor lopige voorziening is gedaan. Het besluit wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Voor nadere inlichtingen en voor kopieën van de ter inzage gelegde stukken (dit laatste tegen betaling), kan con tact opgenomen worden met het ISGO (tel. 0187 - 48 81 11). Langeweg 74, Postbus 313, 3240 AH Middelharnis Tel. 10187)48 81 11 /fax 4881 99/e-mail: isgo@tref.nl Openingstijden: mo t/m vr 08.30 tot 12.00 en 13.00 tot 16.30 uur. Milieuklachten: tijdens kantooruren (0187) 48 81 11, na kantoortijden (0187) 48 Grofvuilhjn: ma t/m vr tussen 08.30 en 10.30 tel. (0187)48 77 11 Overslogstaüon; Johannespoldersweg 19, Middelharnis, tel. (0187) 48 68 50 Openlngstl[den: ma t/m vr 08.30 tot 11.45 en 13.00 tot 1Ó.45 uur Za 10.00 tot 12.00 uur Korsemisse 2002 Beste leezers, wat zouw je d'r van dienke, as m'n 't verhael van de Geboorte van van 't "Kindeke Jezus" noe 's saeme zouwe leeze uut Lukas 2. Is dat goewd? Dan mot je dat hoof'stik eige- lek wel eeven opzoeke in d'n biebel. Dan kan je meeleeze. Hei je 't evonge? Dan goeo m'n noe beginne, oeor. Vers 1 dus: 't Was in die daegen da 'r 'n gebod uutgieng van keizer Augustus, dat de meansen van de hieele waereld d'r eige in moste laete schrieve in die daegen stoeot 'r. Wèlleke, in wat voor daegen waere dat dan? vraeg je je eige of. Wel, alderberoerdste daegen voor die meansen in Israël, zouw 'k zeadaegen net as b'uus in d'n oorlog 40-45. Israël was tocii ommers bezet deur de Romeinen, net as wiele deur de Duu'sers. In wie dat bewust mee'emaekt heit, die hoef 'k niks te vertelle- ne. Die weet 'r alles van. Daegen van gevaer, bommen, ongerdrukkeng in honger, waere dat. In die Romeinen, die waere gieen haer bee- ter as die Duus'ers, oeor. Glaoft dat mar niejt! In in "die daegen", was keizer Augustus dus hieerser oover de hieele bekende waereld. Augustus Wat voor 'n man was dat eige- lek? Die naem Augustus beteekent in ieder geval de "verheevene", de man die booven alles in iederieen uutsteekt, an God gelieke, zou je haest dienke. In dat vonge ze aok z'n Romeinse ongerdaenen. Alle Romeinse kei zers wiere as god verleerd, al waere 't de groeo'ste schurreken die je je'eige mar in kan dienke. Mar, an d'aore kante, was d'r wèl vreede in die daegen. Noe ja, dat wil zea: "vrede" mit 'n kleine letter, oeor. D'r wier niejvers mieer 'evochte. D'r was gieen oorlog. Voor de Romeinen temiss'n niejt. Dus kon Augustus 's rusteg orde op zaeken stelle. De meansen in de bezette gebiejden moste d'r eige in laete schrieve bie zei mar de burgerleke stand, óf- dat zou je aok kun ne zeaege - bie de kommies van de belasten- gen bie de tollenaers dus. Dat waere dich te 'n soort Joodse landverae'ers, die tolle naers. Joden die best wel voor de senten 'n beetjie woe kollaboreere mit de viejand, lanwachters, NSB-jers dus, of nog eareger Dieer hao de Jooden 't niejt zoeo op. Dat spreekt! Mar we goeo noe gaow nae vers 2. Aors komme m'n noeojt an 't vemaemste van uus verhael toe. Vers 2: Die teerste inschrieveng was in d'n tied dat Cyrenius stadhouwer was oover Syrië Goewd dat vers 2 dieer kunne m'n kort oover wee. De geschiejdkundegen zitte mit diejn Cyreneus - Quirinius woort 'n aok wel 'enoemd - 'n bee'ie in d'r maege. Die kunne ze niejt zoeo goewd tuusbrienge, begriep je. Dus laete m'n dat prebleem mar ruste in goeo m'n gelieke deur nae vers drieje. Vers 3: In ze trokke d'r allemaele op uut om in'eschreeve te wooreneiederieen nae z'n eige stad. Je begriept 't. 't Was dus druk op de wegt. De meansen woe naemelek graeg in'e schreeve woore in de stad of 't durrep wieer ze oeorspronkelek vandaen kwamme, zeeker as ze nog ofstammende van Juda. Dat ka' je begriepe, want Juda hao van z'n vaoder op z'n sturfbeade "de belofte" ekreege dat z'n naegeslacht de Verlosser de Messias zou voortbrienge. Juda was toch ommers voor z'n vaoders liej- veliengetjie Benjamin in de bresse 'espron- ge, toe die strenge ongerkeuneng van Egyp te 'n dieer gevange woe houwe, omdat 'n zoeogenaemd z'n zuivere beeker estoole hao, wee' ie wel? Vers 4 in 5: In Jozef trok aok op, uut Galilea, uut de stad Nazareth, nae de stad van Dao- vid in Judea, Bethlehem, om persies te wee- zene, (omdat'n uut 't huus in 't geslacht van Daovid was)om in'eschreeve te woorene mit Maria mit wiedat'n in ongertrouw was. Maria was dus al vóór d'r trouwene in verwachteng deur tussenkomst van de Heile ge Gieest.... in verwachteng van de beloofde Messias. Zoeo is toch 't verhael? In Jozef heit 'r niejt in de steek elaete. Dieer hao God 'n van wieerhouwe zoeo leeze m'n iej- vers in Mattheüs. Jozef mocht geweun voor de vaoder van de Hieere Jezus deurgoeo onger de meansen. Jozef was trouwens niejt zoeomar iejmend, oeor. Jozef stammende of van keuneng Dao vid. In Daovid kwam uut Bethlehem. Dat weet 'n kind! Dus waere ze ongerweege, hie mit Maria nae Bethlehem 't Broeod- huus. Die naem heit dus al 'n simboolische betee- kenisse. Want "broeod" is 'n leevensbe- hoefte voor de meansen. Broeod kan je niejt misse, 't Broeod voor 't lichaem niet, in 't broeod voor je gieesteleke gezondheid al hieelemaele niejt. In strakkies woort dieer, in dat Bethlehem dus, dat "Broeod des Leevens" eboore. Mar goewd die twiee Joozef in Maria dus die hao d'r in ielek geval toch wel hieel veel voor óóver, om in de burgerleke stand van Bethlehem op'enoome te woore ne. Ik zea dat niejt voor niks, oeor, dat "die twiee d'r hieel wat voor oover hao", want Maria liejp toch zeeker op alle dag. In om dan zoeo 'n tocht te ongemeemene van Nazareth hieelemaele nae Bethlehem. Da's gieen kleinegheid, oeor. Glaoft dat mar niejt! 't Was dus kort dag voor d'r. Kiek mar nae vers 6 in 7, want dieer stoeot: In 't was zoeo, dat toe ze dieer ankwamme, dat 't "d'r tied" was. In ze brocht d'r ieerstgeboore zeune ter waereld, rollende 't kind in wat doeken die ze bie d'r hao, in lei 't in de kribbe,- omdat 'r gieen plekke voor d'r was in de herrebe- arege. Mieer stoeot 'r niejt oover. Zoeo ieenvoudeg zonger ieenege opsmuk woort die geboorte van de Messias deur Lukas beschreeve Ze rollende 't kind in wat lappen "wat lappen" omdat ze niejt veel bie d'r hao, netuurlek die twiee jon ge meansen want ze zulle 't wel niejt brieed ehaod hea, mo'je raar reekene. Per slot was Joozef mar geweun tummerman. In dan küenkt dieer ommiddelek ooverheene - dat hei' je 'ehoeord - "omdat ze gieen plek ke voor d'r hao in de herrebearege Ken- nelek was alles al vol, toe ze ankwamme of zagge Jozef in Maria d'r niejt voomaem genoeg uutzag die waerd zoeo al bie d'n ieersten aogopslag dat'r niejt veel haelene viejl, bie die twiee? Mar och, dieer geeft d'n tekst gieen uutsluutsel oover. Da's allemae le mar 'n beetjie gisse. Hoe zoeo'n herrebearge d'ruut zag, wi' je meschien weete? Niejt zoeo as op veel van die plaetjies, die m'n d'rvan hea op kerstkaerten, oeor. 'k Heae d'r wel 's 'n beschrieveng van elee- ze in d'r 'n plaetjie van 'ezieje. Zoeo'n her rebearege was om 'n binnepleintjie voor de rietuugen heene ebouwd mit de stallen voor de paer'en in de eezels ommelieege, in de kaemers voor de gasten langs 'n buutegeld- erieje boove de stallen. Je kwam op 't terrein binne deur een poorte die 's nach's dichte gieng, teegen rooversbenden in dat soort gespuus, want die hao je toe aok al, oeor! Mar hier - bie dat: "omdat 'r gieen plekke voor d'r was in de herrebearge" - houwt 't verhael oover de geboorte zoeo mar inieens op. Haest plompverloore, zou je zea. In van meansen die toevalleg bie de geboor te 'n hajndjie ehoUepe hao? Dieer hoeor je gieen woord oover. Lukas stept inieens oover nae 't verhael van de herders. Hoedat'n dieer zoeo gaow bie kwam? Dat kun je niejt weete, mar hie hao netuurlwek wel in Micha 5:4 oover die "zeeve herders" eleeze in verband mit de geboorte van de Verlosser. Dus dat was belangriek, mot 'n evonge heae.! Die herders moste as ieerste van die geboorte hoeore, dienk 'k dan. Die d'r verhael begint mit vers 8 Vers 8: In d'r waere herders in de buurte, die d'reige ophiejwe in 't oope veld. Ze hiej- we dieer de wacht oover d'r kudde. Die herders waere de ieerste die van de geboorte van de messias moste hoeore vong Lukas. In ieder geval was 't belangriek om te vertellene hoe die op 't groeote nieuws reeageerende. Ik hea wel 's eleeze mar je weet niejt of Lukas dieer as buutelander wel weet van hao dat die herders van toe noe niejt bepaeld voor nette, beschaefde meansen deurgienge. De priejsters, de farrizeeërs in de schrift- gelieerden moste niks van d'r hea. Die beschouwende ze as 't uutschot van de sae- meleeveng, want die herders konne d'reige vanweege d'r beroep onmeugelek an al die ingewikkelde voorschriften van de Joodse wetten houwe. In dan hoeorende je d'r niejt bie. Die ieenvoudege, ongeletterde herders die zatte - zoeo stel 'k m'neige dat voor - rond d'r kampviertjie, want 't kon dieer onger d'n bloeoten heemel toch knap koud weeze 's nachts In ze zulle vast wel nae die heldere sterrelocht hea zitte kieke, mo'je mar reeke ne. Dat schient aedembeneemend te weeze- ne in die oeosterse landen. Die roopt gedach ten op oover je eige niejtegheid in de groeot- heid van de Schepper. In 't Ouwe Testament woore die sterren iejvers zellefs 't hieer des heemels" - dat wil zea "de leegerschaeren van God" - enoemd. In dan is d'r inieens in d'n tekst die onver- wach'se boo'schap oover de geboorte van de Messias. Vers 9: In dieer inieens dieer stieng d'n lengel des Hieeren voor d'r. In de hieerlek- heid van de Hieere was as 'n oogverblin dend licht om d'rheene. In ze vrieezende mit groeote vrieeze Geeft 't wonder, zei je dan, dat zokke ieen voudege meansen, d'reige weezenloeos schrokke, toe diejn iengel dieer zoeo mar inieens voor d'r neuze stieng? Die vrooge d'reige netuurlek of: Hieere, wat hea m'n noe toch edae, want ze wiste mar al te goewd wat d'r allied ezeid wier zoeo'n lengel uut d'n heemel, die kwam je doeod ankon- dege. Zellefs Zacherias was d'r aok al zoeo van eschrokke dieer in d'n tempel. Weetje nog? Mar noe gaow deur nae de Boo'schap, oeor. Die lees je in vers 10 in 11: Schrik mar niejt beste meansen, want ik komme juust 'n boo' schap van groeote bliejschap brienge, die voor alle meansen bestemd is Dat is, dat vandaege de zaalegmaeker, Christus, de Hieere, eboore is, in de stad van Daovid. Dat mot wel 'n groeote opluchteng voor die eareme ziejlen eweest hea, mo'je mar reeke ne. Bie 't rossege schiensel van d'r kampvier ziej je d'r gezichten geweun opklaere ziej je't langsaem toet d'r deurdrienge dat d'n dag an'ebrooke is wieer alle Jooden iee- wenlank op hea zitte wachte Hoe is't meugelek! Dat ze dat magge meemaeke! Mar houw je mond d'n lengel goeot nog deur: Vers \2:In dit teeken kriegje d'r nog bie: Je zal dat Messiaskind in schaemele doeken erold, in de voerbak van de bieesten antrejfe Lukas is d'r haest zelf van ongersteboove, as 'n dat opschrieft. Hie vergeet d'rbie te ver tellene dat die kribbe in de herrebearege stoeot Mearek je dat niejt? Dat komt hie heit haest, hie heit nog mieer ongelaof- leks te vertellene in Vers 13 in 14: In van meetofan was dieer, mit d'n lengel, nog 'n hieerleeger aore lengelen in die hovende God in d'n heemel mit de woorden: "leere zij God in d'n haogen Heemel, in vreede op aerde voor de meansen in wiedat 'n 'n "wel- behaegen heit! Meansenliejve, 't is asof de sterren van d'n heemel valle aedembeneemend is dat schouwspel voor de herders. In hoeore ze dat goewd? Kondegt dat heemelse leeger de Vreede an? Sjaloom? Ja, de beteekenisse van dat woord "sjaloom" hea 'k toch mar eeven op'ezocht in 't Bie- belse Woordeboek van Pop, want dieer is nogal 's misverstand oover. Pop zeit: Sja loom betekent in 't Heebrieews: 'n goewd leeven zonger earemoewe, zonger gebrek in goeje gezondheid netuurlek". In earem wae re ze, die herders. Allieene in uuterste noeod koos je dat beroep, want je kwam d'rmit buuten de saemeleeveng te stoeone. God zeit dat 'n welbehaegen heit in meansen die dat waerd binne .In zien aogen, netuur lek! In die herders waere 't waerd kenne- lek. Mar goewd, de heemelse boo'schappers ver- dwiene toch aok wieer, in dan zitte ze inie ens geweun wieer bie d'r viertjie. Noe kiek je netuurlek mit spanneng uut nae wat ze goeo doewe mit die boo'schap? Wee te ze d'r raed mit, of dutte ze meschien toch mar wieer in nae 'n stuitjie net as de lieer- liengen in d'n hof van Gethsemanee Mar niee oeor dat doewe ze niejt. Weetje wat ze zeie naedat de heemelse gezanten vertrokke waere? Toe zeie ze ommiddelek tee'n mekaore in vers 15: Lae'm'n dan toch nae Bethlehem goeo om mit eige aogen te ziejene dat 't echt waer is wat de Hieere uus heit verkondegd. Wat opvalt is dat ze niejt twuufele, dat ze niejt zeage: Lae' m'n 's goeo kieke of 't wel echt waer is, mar dat 'r wel deegelek stoeot: "dat 't echt waer is wat de Hieere uus heit verkondegd". Ze kunne zellefs gieenieens wachte toet de zunne opkomt, want wat zeit vers 16?; In ze kwamme mit haest in vonge Maria in Joozef mit 't pasgeboore kind dat in de kribbe lei We binne inieens wieer bie 't kind in de voerbak. In dan stoeot 'r niks vaorder bie niejt dat ze op de kniejen gienge of iejtewat van diejn aerd, zoeoas op de plaetjies niee, 't Uekent wel ofdat ze dieer op dat aogenblik gieen tied voor hao. Ze hea 't kind mit eige aogen ezieje in weig bin ze Lees zellef mar: Vers 17: In toe ze 't - dat was netuurlek 't Messiaskind - ezieje hao, gienge ze ooveral rondvertelle wat'r oover dat kind ezeid was Gieen lang verhael dus gieen otnhael van woorden zoeo geweun in ieenvoudeg stoeot 't d'r allemaele Die simpele ziejlen vertelle d'r verhael an wie d'r mar nae luus- tere wil. In hoe de meansen op straete 't opnamme? Dat komt'r niejt zoeo duudelek uut, vind 'k. Ze keeke verwonderd op zeit vers 18: /n alle meansen die 't hoeorende stienge verwon derd oover wat die herders tee'n d'r zeie Ze stienge dus verwonderd Mar wat beteekent dat? Vonge ze't vreemd? Je leest niks van uutzinnege vreugde of zoeo 't Woort in ieder geval gieen uutbundeg fieest dieer in Bethlehem Zoev'l is wel duud elek uut 't verhael. Die fieestvreugde komt pas bie d'n intocht in Jerusalem, wee'ie wel? Dus bi 'm'n toe an 't voorlaopege slot al van 't geboorte verhael in Vers 19: Mar Maria nam die woorden allemaele goewd in d'r op in ooverdocht ze in d'r harte Maria nam ze niejt voor kennesgeeveng an Ze docht 'r diejpe oover nae. Ze wist mieer! Ze hao toch d'r Lofzang al ezonge bie d'r bezoek an Elizabeth. Kennelek woe ze de Messias niejt voor de voewten laope. In de herders? Hoe gienge die mit 't Goeje Niews omme? Dat lees je in Vers 20: In de herders gienge vromme nae d'r schaepjies in ze verhieerle- kende in preeze God voor alles wat ze 'ehoe ord in 'ezieje hao Wel beste meansen dat was't dan 't verhael van de geboorte van de Vreedevorst, de man van Gelaof, Hoope in Liejfde van Heil, Gerechtegheid in Vreede In dat kind, dat goeot uus strakjies de pad wieze hoe je d'r komme kan in z'n keunenkriek dat hier ...in dit leeven al mot beginne, zoeoas d'r stoeot in de katechis- mus. Mar - in dat mot toch aok 'ezeid woore - 't Valt niejt mee mit dat "hier al beginne". As je de kranten leest, as 'je nae de tilleviezie kiektmit al die misdaed, die oorloogen in geruchten van oorloogen dat verval, diejn honger in die ellende dan binne m'n d'r nog belangenae niejt, oeor! In toch mag je de moewd niejt laete zakke die herders gienge vromme nae d'r weark 't leeven goeot deur in die "vreede op aer de voor meansen van goejen wille" die komt 'r, al weete m'n niet hoe in wannieer. Sors van Piejt van Sors.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 6