(0oltsenöpIaat VISBEEN A. C. Hotting P. in 't Veld DE Vos Vakanties OKKER'S A. J. G. van Rossum Kievit B.V, Fa. J. M, VAN REIJEN ZN. EmnDBi-tficiJws Financieel Adviesburo Holding Aardappelhandel Prettiae^ Kevstda^ett Mevr. J. M. Kampen 'Prettige JCerstdagen en poor 2003 Geluk, Gezondheid en Succes mmsmm m ^^^m m m^mm. zaden en zakkenhandel Qoexk ^Kerstdagen en een -voorspoedig 2003 Begrafenisverzorging P. Mans "Prettige feestdagen en een voors-poedig 2003 Bergings-, Taxi- en Garagebedrijf een gezegend Kerstfeest en een voorspoedig Ylieuwjaar Wijnand en Teunie v. d. Welle-Bom Landbouw- en Loonbedrijf Qezegemk kerstdagen en ten Uoorspoedig 2003 Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' Ooltgensplaat Prettige Feestdagen en een voorspoedig 2003 prettige kerstdagen m een voorspoedig 2003 Fijne Kerstdagen en een Voorspoedig Nieuwjaar Kammeraad Doe-het-Zelf Elektro-Installatiebedrijf jPrettige Kerstdagen en een voorspoedig 2003 Voor al uw: Qezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Voor al uw inlijstwerk, modestoffen, handwerkart. PANORAMA OOLTGENSPLAAT Wij wensen u (We zijn GESLOTEN t/m 6 januari) ^ij zvensen u gezegende 'Kgrstdagen en een voorspoedig 2003 Aardappelhandel Meijer Zn. v.o.f. en medewerkers Groothandel in Landbouwprodukten goede 'Kg.rstdagen en een voorspoedig niemvjmr brandstoffen smeermiddelen granen kunstmest veevoeders wenst iedereen prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar wenst u een gefukkig Kerstfeest en een voorspoedig 2003 Molendijk 91. Telefoon (0187) 632329 Fysiotherapie, zwangerschap-gymnastiek bejaardengym en conditie training Direktie en personeel wensen u i<C<(y'^ Prins Hendrikstraat 1Ooltgensplaat www.de-vos.nl ^^###^#«>######^#####^#4^#^ 'In deze tijden zoelcen velen gezelligheid dichtbij huis en elkaar' PAGINA 46 DINSDAG 24 DECEMBER 2002 *Vrede' op aarde... ^^ena/s meer e, 9^Plaatst ""^schouwend teger ^rant. 'maar stukje Het was een dag net als alle andere. Een gewone oorlogsdag. Een dag waarop je weer in de rij moest staan voor groenten. Met een beetje geluk kreeg je voldoende mee. Een dag waarop je sokken verstelde, de zoveelste alweer. Een dag waarop mensen elkaar hiel pen door elkaar een schuilplaats te bieden. Een dag waarop mensen elkaar verraadden door over te lopen naar de vijand. Een dag waarop je met spanning de radioberichten volgde. Zou het einde nabij zijn? Zou de oorlog nu zijn afgelopen? Maar de radio kraakte en vertelde over de geboekte over winningen door de vijand. Het leek alsof de oorlog nooit zou stoppen. Alsof het nog jaren zo door kon gaan. Alsof nog jaren mensen opgepakt, gemarteld en vermoord zouden worden. Grietje wist waar ze het over had. Zij had elke morgen in de rij gestaan om groenten te kopen voor een gezin van twaalf kinderen, waar zij de vierde van was. Zij had haar moeder getroost toen haar vader opgepakt werd. Ze had geholpen waar ze kon. Ze had de vuile tronies van de mannen die haar vader meenamen, gezien. Maar enkele se conden, doch die gezichten zeiden genoeg. Haar vader was nooit teruggekeerd. Pas aan het einde van de oorlog, in 1945, hoorde het gezin, dat het hoofd van hen, vader, nooit meer terug zou keren. Toen leek de oorlog pas te beginnen. Grietje haatte de vijanden meer dan ooit. 't Werd haar persoonlijke oorlog om de landvenaders op alle manieren dwars te zitten. Maar ze wist dat het onrede lijk was. Het was haar taak niet om de land verraders te straffen. Hoe vaak had ze niet haar handen omhoog geworpen van wan hoop? Hoe vaak had ze niet vragend naar de hemel gekeken, zonder antwoord te krijgen? Zwarte dagen toen, en nog steeds. Vragen over het hoe en waarom, toen en nu nog steeds. Het was onrechtvaardig, ze kon haar vuisten wel ballen. Maar het hielp niet. Ten einde raad had ze zichzelf erbij neerge legd. Gevraagd of de haat weg mocht ebben. Maar de heuse vrede, in de volle betekenis van het woord, dat had zij nog nooit meege maakt. Een dag als andere. Met veel geweld, haat en verdriet. Zo worden de dagen hier immers ingedeeld. Het prachtige Israël is al jaren het symbool van oorlog, geweld, moord en heel veel haat. Door elkaar op alle mogelijke manieren te wreken, dwars te zitten en de bevolking van groepen uit te moorden, den ken de beide partijen hun standpunt te reali seren. Dat de bloedbaden de fundamenten zijn voor beide standpunten hindert niets. Dat is immers realiteit, dat is gewoon. Je -'- lagen de ^r^/,, ^^m kijkt immers raar op als de Joden en de Pale- stijnen even niet in het nieuws zijn. Joshua voelde de spanning elke dag groeien. Hij wist dat alle spanningen zich vandaag nog konden ontpoppen tot een ontploffing. Als de Israëli's de Palestijnen gewroken hadden, was het wachten op de wraak van de Palestijnen en andersom. Joshua en zijn vader, moeder, zus en broer hielden zich zoveel mogelijk aan de zijlijn van het strijd- veld. Dat de kans op lang neutraal blijven klein was, wisten ze. Maar dat het zo snel over zou zijn? Joshua's zus was naar een trouwfeest van een vriendin, met als achter grondmuziek het ratelen van de tanks. Dat was de dag dat de spanningen hoog oplie pen, té hoog. En op die dag kwamen ze tot ontploffing. Maar dat juist zijn zus, juist die plaats, juist dat gebouw het doelwit moest zijen zijn. Dat juist die plaats erbij betrokken moest zijn. Zijn zus kwam zwaargewond uit het gebouw en zal nooit meer kunnen lopen, nooit kunnen dansen als de oorlog, het con flict, voorbij is. Want ja, daar hoopt Joshua nog steeds op. Het was een dag zoals andere. Een hele gewone septemberdag, zoals deze elk jaar terug komt. Maar déze was anders. De tijd leek stil te staan en alles leek tegelijk met de torens in één te storten. De gezinnen, de beurzen, alles stortte als een wankele kaar- tentoren inéén. De vliegtuigen werden veraf schuwd, door sommige werd dé plaats angst vallig gemeden. Anderen legden bloemen en vergoten tranen tot ze niet meer konden. Men hoefde de datum maar te noemen en iedereen wist wat men bedoelde. Niemand kon de voorpagina' s der kranten ontwijken, niemand kon de beelden gemist hebben, nie mand die niet wist welke gebeurtenis bij dé datum hoorde. In gedachten zien velen de vliegtuigen weer gaan, in luttele seconden werd een einde gemaakt aan een paar dui zend levens. Mensen vluchtten, sprongen uit de ramen, baanden zich een weg door het puin. Journalisten renden voor de stofwol ken uit en probeerden voor zichzelf alles op een rijtje te zetten. Het leek onmogelijk, maar een tweede vliegtuig kwam... met dezelfde taak als het eerste. Mensen gilden, waren ontdaan en volgden de televisie, volg den de namen, zaten in angst over dierbaren en wisten dat elk moment de vermiste per soon bij de naam kon worden genoemd en kon worden bestempeld als: niet meer in leven zijnde. De onzekerheid vrat de mensen op, de beelden en berichten vaagden alle hoop van tafel, alles leek verloren. An kon er over meepraten. De eerste kerst daarna was vreselijk geweest. De familie was er in zijn geheel, maar toch had ze zich een zaam gevoeld. Omdat de familie toch niet compleet was. De mensen bespraken het bij na voleinde jaar, maar het noemen van die datum werd omwille van haar gemeden. Maar het hielp niet, je kon er inmters niet rond heen? Ze zag tegen de kerst op; het was een tijd die eenzaamheid en gemis met zich mee bracht. Boven op het dressoir brandde een klein kaarsje met een roosje ernaast. De roos had de taak om zwijgend de dadg te gedenken die zo gewoon begon en zo abnormaal ein digde. De hoge rokende torens hadden haar doen beseffen wat dit betekende: oorlog, nijd, pijn, verdriet en heel veel haat. Bush sprak krachtig en leek heel de wereld aan te kunnen met zijn indianenkreten, maar toch hadden ze - zonder dat er een oorlog was geweest - al verloren, hopeloos verloren. Het was een dag zoals andere. Een hele gewone oktoberdag die elk jaar weer terug kwam. Voor sommige mensen was het een dag met en dikke zwarte rand. Het was een oktoberdag, de zevende om precies te zijn. De perfecte dag om te beginnen met de afre kening. De afrekening met één persoon en een groep mensen die diegene hielpen. De perfecte dag om gezinnen uit elkaar te ruk ken die er niks mee te maken hadden. De perfecte dag om van gelukkige kinderen wezen te maken, van gelukkige ouders een kinderloos gezin te maken. Het was de per fecte dag om te beginnen met het gooien van bommen, met maar één doel voor ogen: destroying, alles vernietigen wat je tegen komt, hopen de ene persoon te vinden, hopen dat je alle wraak in jezelf kunt af reageren op die ene persoon, hopen dat je de daders vindt. Hopen dat er in één van de hui zen misschien wel eens een gevaarlijk per soon zal zitten. Hopen.Voor de onschuldi ge gezinnen was er geen hoop meer. De bommen maaiden alle hoop weg. Mohammed wist waar hij over sprak, hij zag zijn ouderlijke woning voor zijn ogen weg- gemaaid worden. Hij wist dat daar zijn vader en moeder en zusje waren. Hij wist dat zij de verjaardag van zijn zusje vierden. Hij wist dat er veel mensen binnen waren. Hij wist niet hoe hij de mensen, die dit op hun gewe ten hadden kon wreken. Hij wist niet hoe hij het moest verwerken. Maar hij wist wel dat dit niet de eerste en ook de laatste bom was. Hij wist dat dit het begin was van een lange reeks. Hij wist dat de hjst met namen, waar ook zijn familie en vrienden op stonden, zou groeien. Hij wist niet wat hij kon doen om het te stoppen. Wanhopig was hij, binnen enkele seconden, met één druk op de knop was zijn gelukkig leven veranderd in dadt van een dakloze wees. Hij zou willen vechten tegen degene die dit op zijn/haar geweten heeft, hij zou ze... Maar hij wist dat, al zou hij dat gevecht winnen, hij toch al verioren had. Daar sta je dan, met je tasje vol met peper munten. Afsluitend aan de dienst zingt een ieder het 'Ere zij God'Met de aloude woor den; 'vrede op aarde'. Weten wij wat vrede is? Binnen 100 jaar, twee wereldooriogen en vele gesneuvelden? Ja, natuuriijk weten wij wat vrede is, we leven immers in een vrij land, zolang het duurt. Door als een kluize naar te leven, je af te sluiten voor het nieuws, de radio en de kranten kun je jezelf voor de gek houden door te zeggen dat je weet wat vrede is. Door de vallende torens in gedach ten overeind te zetten, door de gevallen bommen in gedachten terug te stralen, kun je jezelf gelukkig voelen. En dan nog durven wij als mensen de Nobelprijs voor de Vrede uit te delen aan mensen die deze volgens ons verdienen. Die 'vrede' kunnen we op aarde echter niet als feit bezingen; we blijven er op hopen. Stoofstraat 26 - Ooltgensplaat Tel. (0187) 63 16 92 f/w adres voor: uienzaad, pootgoed, groente, bloem- en kruidenzaden. Netzakken, plasticzakken, hemddraagtas sen Weespad 34, Ooltgensplaat Tel. (0187)63 13 36 Wïj wensen vrienden en bekenden gezegende kerstdagen en een voorspoedig 2003. Wij wensen u Cliënten en medewerlcers Achthuizen, tel. (0187) 6314 65 6317 77 Wij wensen familie, vrienden en kennissen Zuid Achtenweg 36, 3257 BG Ooltgensplaat en medewerkers Noordzydsedreef 1 OOLTGENSPLAAT Telefoon (0187) 631800 wij wensen u Raad van Toezicht, bestuur en personeel wenst u Mariniersweg 80 3255'VG OudeTonge Tel. (0187) 63 24 84 Fax (0187) 63 09 08 Wij wensen u Voor het in ons gestelde vertrouwen in het afgelopen jaar zeggen wij u hartelijk dank. Wij wensen u Dorpsweg 16, 3257 LB Ooltgensplaat Tel. (0187)63 20 17 wenst familie, vrienden en cliënten Telefoon (0187) 6312 09 Beatrixstraat 16 LANGSTRAAT •k beitswerken (binnen en buiten) schilderwerken (binnen en buiten) beglazingen (enkele, figuur- en dubbele beglazing) -k sauswerken (gevels buiten, binnen, wanden en plafonds) behangwerken (nieuwbouw en duplexbehang, verschillende soorten vinyl). Julianastraat 26 OOLTGENSPLAAT TeL (0187) 632732 Mob.teL (06) 20949612 Wij wensen familie, kennissen, vrienden en relaties Ö^togstüde dinsdag- t/m vrijdagmiddag en zaterdagochtend Molendijk 1, telefoon 631424 OOLTGENSPLAAT Ooltgensplaat - Lindenlaan 15 Tel. (0187) 6312 84 wenst familie, vrienden en relaties ACHTHUIZENSEDUK 53 3256 AP ACHTHUIZEN Tel. (0187)63 13 02 Fax (0187) 63 26 55 www.vanreijen.nl Fysiotherapeute te Ooltgensplaat Jinénciegfil^iesburo VVV Vakanties verwacht dat de groei van het aantal vakanties in eigen land ook in 2003 doorzet. De grootste op Nederland gespecialiseerde touroperator kende in 2002 een groei van ruim 6 procent, voor volgend jaar wordt een grotere toename verwacht. "Het is duidelijk te merken dat steeds meer Nederlanders in hun \'akantie- gedrag reageren op de onzekere economie en de dreigende omstandigheden in de wereled. Dus blijft men dichtbij huis, voor in Nederland", aldus Erik Bos van VVV Vakanties, de touroperator van de VVV Vakantieboekingscentrales (VBC's). "Dit jaar hebben we al gemerkt dat de belangstelling \oor \akanties in het eigen land blijft groeien en ik ga er\'an uit dat die ontwikkeüng zich \oortzet". aldus Bos bij de presentatie van de nieuwe brochures 'Bungalowvakanties' en 'Hotelvakanties' (inclusief fiets- en wandelvakanties) 2003. VVV Vakanties haakt het komend jaar nog gerichter in op de nieuwe trends en wen sen van de Nederlander die lekker in eigen land op pad wil. Volgens Bos is het op dit ogenblik ook steeds meer en meer een trend om in groepjes met familie en/of vrienden er op uit te gaan. "Het lijkt er op dat veel mensen in deze tijden proberen de gezeüigheid weer nadmkkelijk bij elkaar te zoeken. Vandaar dat naast hotelvakan ties ook bungalows steeds meer als over- nachtingvorm worden gevraagd". Daarom biedt VVV Vakanties dit jaar het complete aanbod van de Landal Greenparks bunga lowparken. Maar slapen in een goed bed is voor de (soms wel \'erwende) Nederlander niet meer voldoende. Daarnaast wil hij ook actief zijn; wandelen is erg populair, maar de typisch Hollandse tweewieler scoort daarbij ook hoog. "De Nederlanders wil veel dingen zien. zodat hij later thuis ook nog een interessant verhaal heeft te vertel len", aldus Bos, die in de nu op de markt gebrachte nieuwe brochures een aantal verrassende vakanties heeft opgenomen. Een goed voorbeeld daarvan is de bunga- lowvakantie in Ooitse Sferen, waarbij de Kleine Bazen het voor het zeggen hebben. Slapen in een echte originele indianentent, de tipi, is ook erg in. Bij de hotelvakanties verwacht Bos een grote vraag naar een Maastricht-trip in de sfeer van d'Artagnan - de kompaan van de Drie Musketiers die in de Limburgse hoofdstad overleed. In Overijssel is er rond het groene en grens overschrijdende evenemente Laga 2003 een speciale fietsvakantie uitgezet. Kunstminnaars kunne het komend jaar in het Brabantse terecht voor de herdenking van 150 jaar Van Gogh en in de Achter hoek kun je meedraaien 'op de pedalen van het woord'. Daarbij maakte de fiet- stoerist kennis met veel pennenvruchten van Nederlandse dichters en schrijvers. Op enkele pleisterplaatsen kan ook wor den geluisterd naar poëzie, proza en muziek. In Friesland kan de bezoeker per fiets of sloep de Turfroute ervaren, maar de echte fanatiekeling kan ook de Elfste- denroute afleggen. Per step. De nieuwe VVV Vakantiegidsen liggen bij de VVV-kantoren, bij de ANVR-reisbu- reaus en bij de reizen verkopende Rabo- banken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 44