Deze eeuw nog weinig winterkou! Verrukkelijk vuurwerk! Het Kerstevangelie in Ouddorps verteltrant De ff.r./lf. door de ogen van dn HJ. van Zuylen Nieuwjaarsreceptie Tennisvereniging Ooitgenspiaat chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Drie op een rij Vakantiemarkt voor mensen met een beperking Straks aehoortekaarijes nodig? pracht modellenboek EIIAI1DEI1 Dinsdag 24 december 2002 74e jaargang nr. 7166 niEUws Een koude, strenge winter lijkt de laatste jaren verder weg dan ooit. Een winter, waarin sneeuw en ijs domineren en de temperatuur voor langere tijd beneden nul daalt, zou vooral de ijsliefhebbers goed uitko men. Schaatsen op natuurijs is voor veel mensen een speciale belevenis. Niet zonder weemoed zullen de schaatsliefhebbers ook denken aan de laatste elfstedentochten in Fries land. Die werden gehouden in 1985, 1986 en 1997. De laatste van 4 janu ari 1997 trok niet alleen duizenden deelnemers, maar ook een zeer groot televisiepubliek. In de vijf winters daarna bleef een langdurige strenge vorst vrijwel uit. De laatste winter (2001-2002) was heel erg zacht. Op zaterdag 2 februari 2002, de trouw dag van kroonprins Willem-Alexan- der en prinses Maxima, werden over al in het land temperaturen tussen de 18 en 20 graden gemeten. Meer hete zomers dan strenge winters Zonliefhebbers komen in Nederland door gaans meer aan hun trekken dan sneeuw- en ijsfanaten. Nederland is zeker geen land met een tropisch klimaat, maar onze zomers mogen er soms zijn. Wie de gegevens over de zomers en winters in de voorbije eeuw goed bestudeert, kan niet anders conclude ren dat strenge winters in Nederland veel minder voorkomen dan warme zomers. In de twintigste eeuw, die pas enkele jaren achter ons ligt, kwamen de meeste strenge winters voor in de jaren veertig. Dat is dus inmiddels meer dan zestig jaar geleden. De winters van 1940, 1941 en 1942 behoren tot de koudste van de twintigste eeuw. De absolute topwinter was die van 1947, een winter die overigens al in december van 1946 begon. In geen enkel decennium van de vorige eeuw werden vier of meer strenge winters gehaald. De jaren veertig zouden wat dat betreft ongeslagen blijven. Het tragi sche was wel dat het tijdens de winters van 1941 en 1942 (steeds vanaf januari gere kend) oorlog was, toen de kolen op de bon waren. Dat drukte de sneeuw- en ijspret natuurlijk ten zeerste. Veel mensen leden onder de zware kou en dat was zeker ook nog zo in de winter van 1946-1947, de strengste van allemaal. Na de bevrijding van Nederland in mei 1945 was er nog jaren sprake van armoede en gebrek bij een aan zienlijk deel van de bevolking. De barre winter van 1947 kwam dan ook voor velen jaren te vroeg. Pas in de jaren vijftig ging de welvaart er langzamerhand op vooruit. De enige winter uit de vijftiger jaren die als een topper mocht gelden, was die van 1956. Ook de zestiger jaren brachten slechts één stren ge winter voort, namelijk die van 1962- 1963.Veel sneeuw en barre temperaturen kenmerkten deze winter. De elfstedentocht in 1963 vond plaats onder welhaast Siberi sche omstandigheden. Opmerkelijk is ook dat de jaren zestig van de vorige eeuw geen topzomer voortbrachten. In de jaren zeventig was het aantal topzo- mers- en winters ook schaars. Er waren twee topzomers, te weten die van 1975 en 1976. Juni van 1976 was de heetste maand van de eeuw. Hoewel de winter van 1970 met veel sneeuw en ijs met de kerstdagen "ouderwet se" trekken vertoonde, zou het tot eind 1978 duren, alvorens eindelijk weer eens een zeer strenge winter ons land ging domineren. Wekenlang regeerde Koning Winter met botte kracht. Grote delen van het land wer den geteisterd door enorme sneeuwval en na de jaarwisseUng van 1978-1979 ging het zeer hard vriezen en ijzelen. Veel Nederlan ders voelden zich overvallen door de barre kou, die zij voor het laatst in 1963 hadden meegemaakt. Dan de jaren tachtig. Die zouden wat zomers en winters betreft voor een verrassing zor gen. Mooie zomers waren er in de jaren tach tig meer dan in de overige decennia na de Tweede Wereldoorlog. De zomers van 1983 en 1989 rekenen we tot de top, maar ook in 1982 en 1986 liet de zon zich veel zien. Ook de ijs- en sneeuwliefhebbers in Neder land kwamen in de jaren tachtig aan hun trekken. Drie strenge winters op een rij, in 1985, 1986 en 1987, steeds vanaf januari gerekend. Vooral de winter van 1985, die direct na de jaarwisseUng begon, mocht er zijn. Veel sneeuw en lage temperaturen. Voor het eerst sinds tweeëntwintig jaar was er weer een elfstedentocht. En een jaar later zowaar een herhaling van het Friese schaats- festijn. Overigens was de winter van 1986 minder streng dan die van 1985. Pas in februari ging het echt vriezen, zodat pas aan het eind van de maand het ijs sterk genoeg was om een elfstedentocht mogelijk te maken. De winter van 1987 speelde zich voornamelijk af in de maand januari. Een snerpende oostenwind zorgde voor barre temperaturen. Op het nippertje ging een der de elfstedentocht niet door. 1996 winter jaar Geel anders verliepen de jaren negentig. Wat zomers betreft verliep dit decennium weer positief. In geen enkel decennium van de vorige eeuw waren er zoveel mooie, zonnige zomers als in de jaren negentig. Slechts de zomers van 1993 en 1996 kwamen niet boven het gemiddelde uit. De zomers van 1992, 1994, 1995 en 1999 waren toppers. Terwijl de zomers van 1990, 1991 en 1997 de sub-top haalden. Pover stak daarbij het aantal strenge winters af. Dat waren er slechts twee en die concentreerden zich voor een groot deel in 1996. Na een koude jaar wisseling ging het in januari 1996 pittig vrie zen en koud bleef het ook in februari. Tot een Friese elfstedentocht kwam het niet, maar de meningen over de juistheid van dat besluit waren verdeeld. Zowaar ging het in december 1996, dus aan het begin van de volgende winter, weer fors vriezen. Al voor de kerstdagen begon men over een elfstedentocht te praten. Op zater dag 4 januari 1997 ging deze tocht van start en dat zou de tot nog toe laatste elfsteden tocht zijn. Noch de winter van 1998, noch die van 1999 kon de ijsliefhebbers in ver voering brengen. De eerste winter van de nieuwe eeuw bracht weinig vorst maar de winter van 2000-2001 zou veel sneeuw brengen, vooral rond de kerstdagen. De win ter van 2001-2002, de laatste, was van het zachte soort. Bijzonder zacht was vooral de maand februari. Op de dag van "het huwe lijk" was het rond de twintig graden. Qua temperatuur kunnen de winters dus erg ver schillen. De laagste temperatuur die de vori ge eeuw is gemeten was 24,8 graden en werd gemeten op 27 januari 1942. De hoogste temperatuur die tijdens een winter werd gemeten bedroeg vijftien graden boven nul en Wél op 13 januari 1993. De strenge winters van de vorige eeuw waren het koudst in januari. De winters van 1942, 1947, 1963, 1979, en 1985 zijn daar voorbeelden van. Sommige winters waren het koudst in december. Een voorbeeld daar van is die van 1996, zodat er al begin januari een elfstedentocht kon worden gereden. Een nog treffender voorbeeld van een ijskoude decembermaand is die van 1933. Toen werd de elfstedentocht zelfs al in december gere den en dat is daarna niet meer gebeurd. Het is uit overlevering niet bekend of de Chinezen ook 'ooooh' riepen wan neer zij vuurwerk afstaken om de boze geesten te verdrijven. Zoals zoveel uitvindingen staat ook deze op hun naam. Lang voordat in Europa het buskruit werd ontdekt, wat een essentieel bestanddeel van vuurwerk is, staken zij het al af bij hun religieu ze feesten. Hoewel zy zeker hebben ingezien dat de vernietigende kracht ervan van grote militaire betekenis kon zijn, hebben zij het destijds nooit voor oorlogsdoeleinden gebruikt. Het geheim van de kleuren Wie vuurwerk zegt, denkt aan evenementen waarbij de donkere hemel kleurrijk verlicht wordt door veelsoortige uiteenspattende figuren. Mensen kijken omhoog en hun gezichten worden plotseling even zichtbaar onder de rode, gele, groene, gouden en zil veren kleurguirlandes. Het pubüek steekt zijn bewondering niet onder stoelen of ban ken. Op oudejaarsavond, het moment dat het oude jaar wordt vervangen door een nieuw, wordt veelvuldig de straat opgegaan om de gekochte voorraad vuurpijlen en knallers af te steken. Er zijn vele soorten vuurwerk, ver deeld in drie afdelingen. We hebben het grootvuurwerk, waarvan we de resultaten bij speciale evenementen kunnen bewonderen, we zien het kleine vuurwerk dat tijdens de jaarwisseling van 31 december 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur mag worden afgestoken, en er is vuurwerk dat voor praktische doel einden Wordt gebruikt, bijvoorbeeld bij het reddingswezen, voor signalen en raketten voor reddingstoestellen, bij de landbouw om de vogels te verjagen, in het leger als licht- kogels enz. Veiligheid De veiligheidsvoorschriften op het terrein van vuurwerkfabricage kunnen niet streng genoeg zijn. Ruim negentig procent van het vuurwerk dat in ons land wordt ingevoerd komt uit China en vier procent uit België en Luxembiu'g. Het wordt aan strenge kwali teitseisen onderworpen voordat het in Nederland verkocht mag worden. In totaal wordt in ons land ongeveer zeven miljoen kilo ingevoerd tegen een uitvoer van circa 1 miljoen kilo. Uit ons land wordt professioneel vuurwerk geëxporteerd, dat alleen door speciaal opge leide en erkende specialisten mag worden afgestoken. Nederlands vuurwerk gaat voor namelijk naar België, Luxemburg en Polen. Het lijkt een beetje tegenstrijdig maar er wordt in ons land ook vuurwerk geprodu ceerd dat in eigen land niet verkocht mag worden. Het spul mag dan wel vervoerd worden naar landen waar de regelgeving minder streng is. Wat zit erin? Het mengsel dat voor de verbranding wordt gebruikt, het zogenaamde sas, bestaat uit diverse zouten waaraan bindmiddelen wor den toegevoegd en harsproducten om de ver branding naar verkiezing te laten verlopen. Het geheim van de prachtige kleuren berust in het toevoegen van metaalvijlsels, waar onder ijzer en staal, zink en aluminium. Om bepaalde effecten te bereiken is de vuur werkfabrikant vaak genoodzaakt om eerst een paar proefexemplaren te vervaardigen, om na te gaan of er geen storingen optreden en de uitschietende kleurmotieven wel op het juiste moment ontbranden en of er kans is dat er problemen ontstaan. Ontwerp Een groot vuurwerk, ter waarde van vele duizenden guldens, moet zelfs helemaal ont worpen worden. Een in tekening gebracht ontwerp is onontbeerlijk, bovendien moet het geheel in een bepaalde vorm worden gegoten, er moet een verloop zijn waarin een chmax, valt te onderkennen. Er zijn bepaal de wensen van de opdrachtgevers waar men rekening mee moet houden en men ver wacht ook niet altijd hetzelfde, iets nieuws is vaak een van de wensen. In de meeste vuurwerkfabrieken zijn uiter aard ook goede voorzieningen getroffen die ongelukken moeten voorkomen en tegelijkertijd, warmeer er een ontploffing mocht plaatsvinden, de gevolgen beperken. Uitvinder Op de bekende vraag wie het buskruit in Europa heeft uitgevonden, is geen afdoend antwoord te geven. Een document uit 1326 vermeldt reeds kanonnen en kogels, waar voor zeker buskruit nodig is geweest, maar wie het precies was weet men niet. Kandida ten zijn de Engelsman Roger Bacon, de Duitser Albertus Magnus en de Duitse mon nik Berthold Schwarz, die zelfs voor zijn vermeende uitvinding een standbeeld in zijn geboorteplaats Freiburg kreeg, waarop te lezen staat dat hij in 1354 zijn vinding wereldkundig maakte. Erg twijfelachtig, gezien het bovenvermeld document en het feit dat er in 1340 al een kruitfabriek in Augsburg stond. Belangrijker is echter de invloed die het buskruit in het toenmaUge Europa had. De gehele militaire techniek werd er door veranderd en de samenleving werd er door beïnvloed. Toch duurde het tot de helft van de negentiende eeuw voordat het zwarte buskruit verdrongen werd door andere, krachtiger samenstellingen. De datum van de uitvinding wil echter nog niet zeggen dat Europa de explosieve stoffen daarvoor niet kende. De bekende reiziger Marco Polo noemde reeds in zijn geschriften over het verre oosten de Chinezen die in staat waren tot het maken van bliksem en donder met helse middelen. Hoe betoverend vuurwerk ook mag zijn, met het afvuren ervan moet men zeer voorzichtig zijn. Vooral op oudejaarsavond wil het daar aan nog wel eens mankeren. Vooral de jeugd wil nogal eens roekeloos te werk gaan. Door de acties van de Stichting Ideële Reclame (SIRE) hebben we een aantal jaren een daling in het aantal slachtoffers gezien. Tij dens de laatste jaarwisseling ging het echter weer helemaal fout. Vuurwerktoerisme Een groot aantal ongevallen vond plaats vóór 31 december en de meeste slachtoffers vielen in de leeftijdscategorie tussen tien en negentien jaar. Het meeste letsel werd ver oorzaakt door rotjes, strijkers en meervoudi ge klappers. De vuurwerkverkopers in de grensstreken hebben de laatste jaren hun omzet zien dalen. Zij zien veel van hun klan ten de grens oversteken naar de concurrentie in België en Duitsland. Honderden vuur werktoeristen gaan in de buurlanden op zoek naar goedkoop maar gevaarlijk of in hun ogen mooiste vuurwerk. In België bestaan veel minder strenge regels wat vuurwerk betreft. Bekende trekpleister is Baarle Her- tog/Baarle Nassau. In december zijn daar veel 'gewone' winkeltjes omgebouwd tot vuurwerkpaleisjes. Ze liggen vol met aller hande kanonslagen, zwarte weduwen en andere gevaarlijke troep. Elk jaar wordt er veel illegaal vuurwerk in beslag genomen door de poUtie, maar er is geen houden aan. Er wordt gepraat over een uniforme regelge ving op Europees niveau maar België en Duitsland houden vooralsnog de boot nog af Op vrijdagavond 3 januari 2003 houdt de tennisvereniging Ooitgenspiaat een nieuwjaarsreceptie voor al haar leden, donateurs, sponsors en adver teerders. De receptie wordt gehouden in het feestelijic versierde clubhuis van de vereniging aan Sportlaan 1 en begint om 20.00 uur. Het Steunpunt Vrijetijd, Vorming Gehandicaptensport van de SPD Zuid-Hol land Zuid organiseert in januari 2003 op drie plaatsen in Zuid-Holland Zuid een vakantiemarkt voor mensen met een beper king. Op de vakantiemarkt kunnen belang stellenden informatie krijgen over aange paste vakanties in Nederland, Europa en wereldwijd. Diverse reisorganisaties zullen op de markt aanwezig zijn met een geva rieerd aanbod. Dit is het zevende jaar dat de SPD Zuid- Holland Zuid een vakantiemarkt organi seert. Voorheen werd deze markt alleen in Dordrecht gehouden. Door het grote succes van afgelopen jaren en op verzoek van vele bezoekers, is besloten dit evenement te houden op drie plaatsen in de regio. De tijden bij alle drie de vakantiemarkten zijn van 13.00 tot 16.00 uur. De lokaties en data van de vakantiemarkt zijn als volgt: Regio Dordrecht: 11 januari 2003, SSF de Plint, M.H. Trompweg 235 in Dor drecht; Regio Gorinchem: 18 januari 2003, Buurthuis Aanlegsteiger, Vissersdijk 30 Uit het dit jaar, bij Uitgeverij C. van Kop pen BV verschenen boek "'t E^vangeelie van Matteus, Markus, Lukas in Johan nes in verteltrant vertaeld in 't Oud- durps" door George Tanis, laten we u mee luisteren met de aloude woorden van het Kerstevangelie in de Ouddorps taal: In die daegen kondegende Augustus 't besluut of dat alle meansen die in z'n groeo- te waereldriek wennende, d'reige moste lae- te inschrieve. Deeze ieerste riggestrao'sie wier uitevoerd in d'n tied dat Quirinius landvoogd was oover Syrië. lederieen gieng vromme nae de plekke wieerdat z'n famieUe oeorspronkelek vanda- en kwam, om z'neige dieer te laete inschire- ve. Dat dee Jozef dus aok. Die gieng van Naza- ret in Galilea nae Judea, nae de geboortestad van David - naue Betlehem dus - want hie was 'n ofstammelienk van keuneng David. In Belehem zouw 'n z'neige dus laete inschrieve, saeme mit Maria, 't meisjie mit wiedat 'n in ongertrouw was. In, zoeoas de leezer weet, was Maria in verwachteng. Toe ze dieer ankwamme, in Betlehem dus, was dat net d'n tied wieerop ze op lederen dag stieng. In Maria beviejl van 'n zeuntjie - d'r ieerste kind. Ze wong 't in doeken in lei 't bie gebrek an beeter in 'n voerbak van de biees- ten, want ze moste in 'n stal slaepe, omdat 'r gieen plekke voor d'r was in de herrebearge. In de buurte van die stal waere herders die de nacht butte deurbrochte om de wacht te bou wene bie d'r kudde. In op 'n gegeeve aogenblik stien d'r inieens 'n iengel van de Hieere voor d'r, in ze zagge d'reige omstraeld deur de hieerlekheid van de Hieere God. Ze iwere zoeomar doeo'sbe- nauwd vanweege wat 'r allemaele om d'r- heene beurende. in Gorinchem; Regio Zuid-Hollandse eilanden; 25 januari 2003, Jongerencentrum Focus, Molenweg 26 in Rozenburg. Tijdens de vakantiemarkten kan er een vakantiegids worden meegenomen. Deze gids kan ook worden opgevraagd bij de SPD Zuid-Holland Zuid. Voor meer informatie kan er contact opge nomen worden met de SPD Zuid-Holland Zuid: 0900 20 20672 (€0,10 p/m). Mar d'n iengel zei: Maek je'eige mar niejt ongerust, want luuster mar 's nae wat 'k je te vertellene hea. Ik konrnie 'je 'n hieele feine boo'schap brienge, "n boo'schap die bestemd is voor 't hieele volk Israël. Vandaege is in de stad van David je Redder eboore: Chrisms, de Hieere! In dit zal 't bewies weeze dat 't "n boo'schap van God de Vaoder zelf is die 'k je brienge: Je zal een kind vinde dat ze, in doeken erold, in 'n voerbak voor de bieesten eleid hea. In inieens stienge d'r behalleve diejn ieenen iengel, nog ik weet niejt hoeveel aore iege- len uut d'n heemel om d'rheene. In allemae le begonne ze de Hieere God te loovene in priezene. Ze zonge: leere zij God in d'n Heemel in Vreede op aerde voor de meansen in wiedat 'n 'n welbehaeugen heit! Toe de iengelen wieer opesteege waere nae d'n heemel, zeie de heders teegen mekaore: Kom op! Lae' m'n nae Betlehem goeo. De Hieere heit uus laete weete wat dieer allema ele an de hand is. Lae' m'n dieer dan toch goeo kieke. Dus gienge ze d'r op 'n hoUetjie naetoe, in vonge Maira in Jozef mit 't kind in z'n krib be. In toe ze dat allemaele ezieje hao, vertellen de ze an wie 't mar hoeore woe, wat de ien gel oover 't kind ezeid hao. Alle meansen die dat hoeorende, stienge ver steld oover wat de herders allemaele liejpe rond te vertellene. Maria bewaerende al die woorden die oover 't kind ezeid wiere in d'r harte, in docht 'r in stilte oover nae. De herders gienge vromme nae d'r kudde. In ongerweege preeze, in loovende ze God voor alles wat ze ehoeord in ezieje hao. Want ze hao mit eigen aogen kunne zieje, dat alles in wearkelekheid net zoeo was as d'n iengel ze dat ezeid hao. Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal Deel 17 in de reeks over de RTM stoomtram. Aan de hand van ruim 90 foto's, gemaakt door de oud-directeur van de RTM dr. H.J. van Zuylen (1911-1997), heeft samensteller Bas van der Heiden opnieuw een waardevol deeltje weten samen te stellen betreffende de geschiedenis van de in 1878 opgerichte Rotterdamsche Tramweg Maat schappij. Héél bijzondere foto's ditmaal, omdat het beeldmateriaal nog nooit gepubli ceerd werd. Na het overlijden van Van Zuy len kwam dit materiaal, vaak nog niet eens afgedrukt en soms als dia, tevoorschijn. Gezien de verdienste van de samensteller op het gebied van RTM-publicaties, vertrouw de mevrouw J. van Zuylen-van Zalm hem al het archiefmateriaal toe, in de wetenschap dat veel tramliefhebbers er op deze wijze kennis van kunnen nemen. In deze uitgave een mix van zowel kleurfotografie als zwart wit, maar elk beeld op zichzelf uniek! Dr. H.J. van Zuylen werd op 8 augustus 1911 te Haarlem geboren. Na het behalen van het HBS-diploma ging hij naar Utrecht, alwaar hij Sociale Geografie studeerde. Op 17 mei 1940 promoveerde hij tot doctor in de Sociale Geografie. In 1929 was hij werk zaam op de afdeling buitenlandse correspon dentie bij Philips te Eindhoven. Later werd hij leraar aan de Rijks-HBS te Roermond. Niet voor lange tijd, want in hetzelfde jaar (1935) werd hij leraar aan het Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam, een functie die hij tot 1946 vervulde. Gedurende de schoolva kanties maakte hij met zijn leerlingen reizen naar zowel binnen- als buitenland. Door de bezetting in mei 1940 was dit nauwelijks meer mogelijk. Van Zuylen wilde zijn vrije tijd op een nuttige wijze doorbrengen en begon in juli 1940 met een aantal leerlingen een sociaal en economisch geografisch onderzoek in de Hoeksche Waard. Al gauw werd het verkeersvraagstuk bij dit onder- Voormalig RTM-directeur dr. H.J. van Zuylen zoek betrokken. Hij kwam door dit onder zoek in aanraking met de RTM, zeker niet vermoedende dat hij na een paar jaar direc teur van dit bedrijf zou worden. Naast zijn functie als directeur van de RTM, vervulde hij belangeloos allerlei functies in diverse verenigingen en instellingen. Hij was direc teur van de Belangengemeenschap Particu liere Autobusdiensten, medewerker aan de Oosthoek Encyclopedie, voorzitter van de Raad voor Lichamelijke Opvoeding te Rot terdam en secretaris van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond, afdeling Rotter dam. Ook in zijn woonplaats Haamstede vervulde hij tal van openbare functies. Een man, zoals hij zelf ooit in een interview zei, die niet stil kon zitten. De suikerbietencampagne eer. tgtepunten van het goederenvervoer bij de toenmalige RTM. Uitgave: Uitgeverij Deboektant Klaaswaal; titel: De RTM door de ogen van dr. H.J. van Zuylen; samensteller: Bas van der Heiden; ISBN: 90-5534-184-3. Prijs: €17,95 Deltawerken Gedurende zijn loopbaan bij de RTM maak te hij veel 'ups and downs' mee zoals de Watersnoodramp in 1953, het jaar waarin de RTM 75 jaar bestond. Hij kreeg landelijke bekendheid door het grootste deel van de (rail)voertuigen te voorzien van een afbeel ding van een dier of bloem alsmede de modernisering van het trambedrijf, waarin tot de laatste jaren werd geïnvesteerd. Het 'Sperwer'-stel is daar een mooi voorbeeld van. Door de uitvoering van de Deltawerken werden in het RTM-vervoersgebied nieuwe bruggen en dammen gebouwd, waarmee de eilanden met elkaar werden verbonden. Veerdiensten verdwenen, nieuwe busdien sten verschenen. Een modem bedrijf werd op- en uitgebouwd. Er werden grote investe ringen gedaan voor de bouw van nieuwe schepen, dit ten behoeve van de bevordering van het toerisme. Ook andere streekvervoer- bedrijven kwamen onder zijn hoede en ver antwoording. Ze werden samengebundeld tot de ZWN. In 1968 vierde hij zijn 25-jarig jubileum bij de RTM. Op 1 juli 1977 ging hij met pensioen en werd daarbij opgevolgd door J. Delst, jarenlang zijn naaste mede werker. In deze uitgave verhaalt samensteller Bas van der Heiden over deze fotograferende directeur en doet verslag van de onderzoe ken op vervoersgebied die onder zijn leiding werden uitgevoerd. Uit de tekst en de prach tige foto's blijkt hoeveel energie de heer Van Zuylen in het moderniseren van het bedrijf heeft gestoken. Door middel van de door hem genomen foto's 'schrijft' hij, zoveel jaren na zijn overlijden, nog steeds geschie denis. De lezer, maar vooral de RTM lief hebber, zal deze bijzondere uitgave zeker op zijn waarde weten te waarderen! Het boek werk is tegen 17,95 te koop bij iedere boekwinkel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 23