Krantenkop Jaagt deel van Goerees' raad op LITIE 0900-8844 Vuurtorenwachter verricht specialistisch werlc op eenzame hoogte Tot 50% korting op alle kerst- artikelen WEKEN EUROPAlUIN 32S9 /9-(& Algemene verzamel- ruilbeurs Artsen tonen minder interesse in liomeopatliie Verschijning laatste editie Eilanden- Nieuws 2002 www.buijze.nl Kerstzang te Goedereede Nieuwjaarsfeestje MOOI WEER.*-—pv ■(/Mjnnaard 4 Groot deel apparatuur Kustwachtpost Ouddorp vernieuwd Dinsdag 24 december 2002 74e jaargang nr. 7166 chr. streekblad op gerefctneerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Inwoner van Sommelsdijk ernstig gewond door vuurwerk Woninginbraak christen democratiscli appèl De C.D.A.-afdelingen van Goeree-Overflakkee wensen een ieder en in het bijzonder liun leden, raadsfrakties en kiezers gezegende Kerstdagen en voorspoedig 2003 toe 3^ijne ^Kersttfagen en een <^oorspoct(ig 2003 Automobielbedrijf Flakkee B.V. actief in beeld en geluid KIEVIT WARMTE IW^HiHiVfnii^'fliiil Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? om. Radaraanwijzing Hulpvragen Verkeerstoren Gereedschap Eenzjoam Tijdens de donderdag gehouden raadsver gadering bleek het twee weken geleden in onze krant geplaatste interview met wet houder A. Lokker nog een staartje te krij gen. En juist de kop boven het artikel werkte als een rode lap op een stier bij sommige raadsleden. In het bewuste arti kel liet wethouder Lokker weten dat hij zich niet door de Raad op laat jagen voor wat betreft de planvorming voor de bouw van de Wozoco's. En om op deze bijzon dere uitspraak van de wethouder de aan dacht te vestigen werd dit in de kop boven het artikel verwerkt. G. Moerkerk van de ChristenUnie had er geen goed woord voor over dat de wet houder in het bewuste artikel de raad bele digde. "Wethouder Lokker laat voorko men dat wij niet voor kwaliteit zijn", aldus Moerkerk. Hij raadt Lokker wat meer bescheidenheid aan. Wethouder Lokker was te verwonderd om op de kritiek in te gaan. Hij kon de kritiek naar aanleiding van het interview niet begrijpen. Hij heeft juist positieve reacties op het interview gekregen, zowel uit bestuurlijke als ambtelijke kringen. Lok ker vindt dat hij mag zeggen hoe hij over bepaalde zaken denkt. T. Bakelaar vond het interview ook wat vreemd: "Naar de raad reageren via de krant doe je toch niet?" zo vroeg hij de wethouder. Hij waarschuwde de wethou der om voortaan zijn woorden op een goudschaaltje te wegen. VVD'er Van der Meer had ook wat moei te met de uitspraken van de wethouder. "De raad stelt kaders en die mag u uitvoe ren. Als u dit niet doet dan kunt u rekenen op problemen", volgens de WD'er. Ook de opmerkingen van Lokker dat de SGP- fractie voor ze haar motie indiende even langs de wethouderskamer had moeten komen, wekte de toom van de VVD'er. Hij vond dit in scherpe tegenstelling tot het dualisme waarin raad en college apar te verantwoordelijkheden hebben. De liberaal waarschuwde de wethouder om zijn mening voortaan in de raadszaal naar buiten te brengen en niet via de pers. Van Oostenbrugge was milder in zijn oor deel. Hij kon zich wel inleven in de beweegredenen van de wethouder, maar de gewraakte uitspraak kon ook bij hem niet goed door de beugel. Wel was Van Oostenbrugge benieuwd naar de reactie van de partij van de wethouder de SGP. Die reactie kwam van de B.L. Noorthoek. Hij begreep dat de wethouder zijn bood schap kwijt wilde want hij ziet soms de wethouders zitten te popelen om iets te zeggen, maar in het dualistisch stelsel is dit niet meer mogelijk. Waar een prikkelende krantenkop al niet toe kan leiden Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee SOMMELSDIJK - In de nacht van donder dag op vrijdag omstreeks half twee is op de Oostdijk een 28-jarige inwoner van Som- melsdijk ernstig gewond geraakt door vuur werk. Het slachtoffer was vermoedelijk aan het experimenteren met strijkers. Tijdens het afsteken ging een aantal strijkers in zijn hand af. Hierdoor werd zijn hand gedeeltelijk weggeslagen. Het slachtoffers werd door de GGD met een spoedtransport overgebracht naar het Eras mus Medisch Centrum in Rotterdam. MELISSANT - Zaterdagmiddag is er inge broken in een woning aan de Secr. Rooijstraat. Men kwam binnen via een raam. De bovenverdieping werd doorzocht en men nam een aantal sieraden weg. Zaterdag 28 december wordt van 10.00 tot 15.00 uur in 'De Palm', v.d. Palmstraat 3 te Papendrecht een grote algemene verzamel- ruilbeurs gehouden, met alle soorten en variëteiten verzamelmateriaal (geen trei nen). De standhouders zorgen voor een uitstalling van onder andere postzegels, clips, brieven, speldjes, munten, ansichtkaarten, curiosa, flippo's, smurfen, (strip)boeken, telefoon kaarten, eierdopjes, koningshuis, oud speel goed, miniatuurauto's, pennen, lucifermer- léen. Ook is militaria, e.d. aanwezig, evenals vele Euromunten. De bezoekers kunnen ook rekenen op een mooi en divers aanbod van verzamelmateri aal op deze gezellige beurs. Er is ruime par keergelegenheid aanwezig en de entree is gratis. Voor nadere info en tafelreserveringen: 010-52116731 of drecht.merwestreek@tiscalimail.nl. Terwijl de Nederlandse consument steeds meer belangstelling krijgt voor natuurgeneeswijzen, komen er juist min der natuurlijk werkende artsen bij. Vol gens het tijdschrift Gezondheidsnieuws is het aantal artsen dat een aanvullende homeopathische opleiding volgt in tien jaar tijd met negentig procent gedaald. Eind 1993 telde de artsenvereniging voor homeopathie VHAN 443 leden. Nu zijn dat er nog maar 262. In september begonnen der tien artsen aan de driejarige basisopleiding homeopathie. Tien jaar geleden waren dat er ruim honderd. Tegelijkertijd klopt een groei end aantal Nederlanders aan bij een natuur-, homeopathisch- of orthomoleculair arts voor een consuh. Wachtlijsten zijn door beide bewegingen inmiddels niet langer voorbe houden aan de reguliere geneeskunde. Alternatieve artsen zijn 'overlopers' Gezondheidsnieuws noemt twee redenen voor de dalende belangstelling bij artsen. Op de eerste plaats is dat het ontbreken van vak ken als homeopathie en acupuncmur binnen de studie geneeskunde. 'Als je er zeven jaar niet mee in aanraking komt, blijft het iets van een andere wereld. Homeopathie blijft een scheldwoord, iets waar reguüere artsen om lachen. Als medisch student moet je sterk in je schoenen staan om in zo'n cultuur iets te willen met natuurgeneeswijzen.' In het buitenland is de situatie geheel anders. Tweederde van de Amerikaanse universitei ten geeft stodenten geneeskunde les in onder meer acupunctuur, homeopathie en fytothe- rapie (kruidengeneeskunde). Volgens Gezondheidsnieuws horen de vakken Üiuis in het onderwijsprogramma van elke medisch student. 'Het is belangrijk dat een aanstaande arts weet wat er te koop is. Ook als hij tegen is, hij moet wel weten waar hij tegen is. Het is volstrekt onwetenschappelijk om te zeggen: homeopathie werkt niet ter wijl je de Üieorie er achter niet kent.' In de tweede plaats durven steeds minder art sen openlijk voor hun interesse in natuurlijke geneeswijzen uit te komen. Ze worden door collega's gezien als 'overlopers' en lopen het risico van stigmatisering. En sommige artsen vrezen de Vereniging tegen de Kw^alverij die gemiste ziektegevallen overdreven zou uitvergroten. Volgens Gezondheidsnieuws is het echter een kwestie van tijd dat de nataur- geneeskunde haar plaats zai vinden binnen de gezondheidszorg. Directie en medewerkers danken u voor de prettige samenwerking n het afgelopen jaar en wensen u Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 www.toyotaflakkee.nl QC3TOYOTA Dinsdag 31 december verschijnt de laatste krant van 2002 Voor opgave van advertenties gelden gewijzigde sluitingstijden: adverten ties kunnen vrijdag 27 december tot 15.00 uur ingeleverd worden, fami lieberichten moeten uiterlijk maan dag 30 december om 10.00 uur bin nen zijn. INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING gQIXRI I uur foto-tmnncm I OUDDORMMihtml 3S M. 10117) «1611 hu W]7M 'TZ'TTT Oostdijk 49 •C&itndeverwamiing SomtTielsdijk .u^^^*^ 0187-48 26 09- •GafflnstaHattes •Sanitar Makelaarskantoor Tamboer hcëtliüd makelaar/laxateur, lid NVM 0187-476SS5 Denkt u nog aan de kerstzang, vanavond in de kerk van Goedereede! U bent allen van harte welkom. De aloude deuren staan vanaf 20:30 uur wijd open. Er staan bekende psalmen en gezangen, betrekking hebbend op het kerstfeest, op het programma. De liederen zullen door middel van het lezen van bijbelteksten aan elkaar worden verbonden. De begeleiding op het orgel komt deze avond voor rekening van Jan Bezuijen. Het programma vangt aan om 21:00 uur. and a happy new year!!!! Kom zaterdagavond 4 januari naar het Dan hebben we namelijk een nieuwjaars feestje Onder het genot van een hapje en een drankje kun je iedereen een goed nieuw jaar wensen en de vakantie die achter jul lie ligt met elkaar bespreken. Zorg dat je erbij bent om het nieuwe jaar, samen met het OJW, in te luiden. Vanaf half 8 zijn jullie van harte welkom in de Hoeksteen, we beginnen om acht uur. Be there!!! Een hartelijke nieuwjaarsgroet, het OJW. 't Is inderdaad op eenzame hoogte dat de vuurtorenwachter zijn werk verricht. Op vuurtoren 't Westhoofd te Ouddorp gebeurt dat op 50 meter boven de bega ne grond. Bij helder weer is het uitzicht er dan ook bijzonder, maar windkracht zes en een temperatuur van -4 °C voelen op die hoogte besUst koud aan. Voor de vuurtorenwachter is dat echter geen pro bleem: in zijn werkruimte heerst een behaagUjke temperatuur, en een verdie ping lager bevindt zich een keuken waar in hij zichzelf van een warme kop koffie kan voorzien. Verder heeft hij de hele dag niemand om zich heen, tenminste niet in levende lijve. Wél staat hij regel matig in verbinding met de stuurlui van schepen die zich in 'zijn' werkgebied bevinden. Voor de vuurtorenwachter van Kustwachtpost Ouddorp omvat dit het Noordzeegebied tot 10 mijl uit de kust vanaf de Maasvlakte tot aan West- kapelle, het Haringvliet, de GreveUngen en de Oosterschelde tot aan de Zeeland- brug. En daarbij bedient hij zich van een inmiddels onmisbaar geworden instru ment: de radar, met de daaraan verbon den computerapparatuur. En omdat dit onlangs voor een groot deel is vernieuwd, zijn we eens een kijkje wezen nemen. Vuurtorenwachter Bas Mierop heeft die dag dienst. Op een scherm, boven in de toren, heeft hij al gezien wie er beneden aan de deur staat, nadat hij eerst op afstand het toe gangshek aan de Groenedijk al had geopend. Via een lift gaat het omhoog; die doet daar een minuut over. Maar natuurlijk zijn er ook trappen. Als we uiteindelijk boven zijn, nemen we nog 'n paar trapjes en dan zijn we waar we wezen moeten. Als we door het raam kijken, zien we meteen een paar visser schepen die een eindje uit de kust varen. Voor het oog lijkt het alsof ze bijna het strand op varen. Maar de computerschermen die aan de radar verbonden zijn, geven anders aan. En Mierop legt een en ander uit. Stippellijntjes op het scherm geven aan waar op zee zich geulen en droogtes of ondiepe plekken bevinden; kleine rondjes geven de betonningen aan. Verder geven kleine witte streepjes aan waar er schepen varen of voor anker liggen. Ook geeft het systeem aan hoe snel de schepen varen, van welke afmetingen ze zijn welke richtingen ze hebben gevaren en van weUce afmetingen de schepen zijn. En het is de kunst van de vuurtorenwachter om aan de hand van de radarbeelden de stuurlui die daarom vragen aanwijzingen te geven en van advies te dienen, om ze - indien gewenst - te begeleiden in het varen De heer Mierop houdt vanachter zijn beeldschermen een gedeelte van de Noordzee in de gaten. van de juiste koers. "Radaraanwijzing geven, heet dat, ofwel 'peiling en afstand' doorgeven, zegt Mierop. In situaties van mist en storm bijvoorbeeld is dat van groot belang. "Je begeleidt een schip van boei tot boei; en gebruikmakend van een kompas kan zo'n schipper dan blindelings op de plaats van bestemming komen, al zou z'n stuurhut helemaal dichtgeplakt zijn," aldus de vuurtorenwachter. "Maar" zo benadrukt hij, "wij geven uitsluitend advies; wij dwin gen dus niets". Ook hulpvragen vanaf zee komen bij de vuurtorenwachter binnen. Dat kan een schip betreffen dat op een zandplaat is vastgelopen of met motorstoring of brandstofproblemen te kampen heeft gekregen. Of als er aan boord iemand onwel geworden is of een dus danige verwonding heeft opgelopen dat 'ie zich onder medische behandeling moet stel len. Kustwachtpost Ouddorp vangt die berichten op en zorgt ervoor dat de verdere hulpverlening op gang komt, met al wat daarbij kan komen kijken, van reddingboot tot huisarts of ambulance. "Als er hulpverle ners naar een schip moeten, is het belangrijk dat daar de positie van bekend is, zodat het schip zo snel mogelijk bereikt kan worden. In dat verband is het ook belangrijk" zo legt Mierop uit, "dat men de juiste apparatuur aan boord heeft, zoals een marifoon, een middengolfzender/ontvanger of peilinstalla- tie. Als via die middelen gecommuniceerd wordt, kunnen ook anderen op zee een hulp vraag ontvangen en zo mogelijk de helpende hand bieden en kan bijvoorbeeld de redding- boot binnenblijven. Om die reden is gebruik- Met een zeer sterke verrekijker wordt de omgeving afgespeurd naar mogelijke onregelmatigheden. RUIM DIRKSLAND, 0187-601354, VRI}DAG KOOPAVOND making van een gsm-telefoon niet gewenst; bovendien kan daarvan - op grotere afstand van de kust - de verbinding wegvallen." Verder functioneert de Kustwachtpost als een verkeerstoren van een vliegveld. Sche pen - met name van de beroepsvisserij - die de Stellendamse haven in willen, moeten via het Slijkgat. En als daar in verband met getij - evt. in combinatie met een aflandige wind - te weinig water staat, is het een schipper geraden om niet door te stomen, wil hij niet aan de grond raken. Hij zal dus de vuurto renwachter moeten raadplegen om te weten te komen of er voldoende water staat om door te zetten en, zo niet, wanneer dat dan wél kan. Ieder uur worden vanaf de vuurto ren de weersgesteldheid, windkracht en waterstanden doorgegeven, óók voor de aan komende dagen, zodat de scheepvaart ook daarmee haar voordeel kan doen. Verder waarschuwt de vuurtorenwachter schepen die elkaar (te) dicht naderen of die op een ondiepte lijken aan te stevenen, waardoor ze vast zouden kunnen lopen. Ook controleert hij of de bebakening en betonningen op zee nog op de goede plaats liggen én of ze bran den. En verder bestaat er een goede samen werking met de douane en de rijkspolitie te water, of geeft hij aan de desbetreffende dis ciplines door als er iets mis is, bijvoorbeeld een duinbrand of een verkeersongeval dat hij waarneemt. Een en ander geeft wel aan dat het werk van een vuurtorenwachter best wel specialistisch is en daarom ook een speciale opleiding ver eist. Kustwachtpost Ouddorp teh 7 vuurto renwachters, die bij toerbeurt de vuurtoren 24 uur per dag bemannen. Ze zijn in dienst bij de Scheepvaartdienst Westerschelde, die de vuurtoren huurt van de Directie Noord zee, onderdeel van het Ministerie van Rijks waterstaat. In zijn werkruimte - één verdieping onder de lichtkoepel - staan de vuurtorenwachter onder andere drie marifoons, een 26 me-bak, een oppiepinstallatie voor de reddingboot en enkele sterke verrekijkers ter beschikking. Maar het belangrijkste instrument is de radar. Sinds 1990 werkt de Kustwacht Oud dorp daarmee. Die draait boven op de vuur toren, niet alleen in Ouddorp maar ook in Haamstede. Op de Ouddorpse vuurtoren staat nu nog een verouderd radarsysteem, maar in Haamstede is die vernieuwd. Omdat echter indertijd de bemanning van de vuur toren in Haamstede werd overgeplaatst naar die van Ouddorp, zijn beide torens via een datalijn aan elkaar verbonden en maakt de toren van Haamstede onderdeel uit de Kust wachtpost Ouddorp. Het is de bedoeling dat volgend jaar ook de radar op de Ouddorpse vuurtoren - 56 meter hoog - wordt ver nieuwd. Vindt de vuurtorenwachter het geen een zaam bestaan, een dienst van acht uren zo alleen en geïsoleerd door te brengen? Mier op zul je er niet over horen klagen, '"k Vind het prima zo. Als je wist wat een drukte het hier dikwijls is aan conmiunicatie met de scheepvaart, dan is het heerlijk als je dat zo geconcentreerd mogelijk kan doen; dan zou ik niet graag mensen om me heen hebben. Maar als er weer een dienst van acht uren opzit, kijk je toch wel uit naar de aflossing. Dan is het welletjes geweest" MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. {0187)482606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1