voorbeeld van Israels' moed en onverzettelijkheid ^^KcrstgerfacFite EliMIDEII-IIIEUWS Provincie Zuid-Holland stelt samen Sociaal Prijs in De provincie Zuid-Holland looft prij zen uit voor de beste projecten op het gebied van sociaal beleid. Gemeenten en maatschappelijke organisaties in Zuid-Holland die zich bezighouden met sociaal beleid kunnen zich tot 1 maart 2003 inschrijven voor deze Samen Sociaal Prijs Zuid-Holland. Provincie geeft impuls aan Sociaal Beleid Israël verkeert vaak in een eenza me, aangevochten positie. De wereldpers meet met twee maten. Ze stelt zich ten opzichte van Israël dikwijls negatief en eenzij dig op. Geen volk op aarde is door alle eeuwen heen zo gehaat en ver volgd als het volk der Joden. Ze zijn in getto's samengeperst, ze hebben door alle woestijnen van deze barre wereld gezworven. Een vliegtuigkaping Landing in Oeganda Israël in actie De landing Terug in Israël J. van Hoorn PAGINA 19 DINSDAG 24 DECEMBER 2002 Het woord kerstgedachte roept verschillende gevoe lens op. Het zijn gedachten van vrede en saamhorig heid die in onze kille maatschappij wor den gemist. Vrede en verbroedering worden rond kerst waargenomen op plaatsen van dood en verderf, op de slagvelden waar bloedige twisten werden uitgevochten. Soms onderbrak kerst het oorlogsge weld, en was er een kerstbestand. Uit de Eerste Wereldoorlog zijn verhalen bekend van soldaten die kaarsen brand den bovenaan de loopgraven en die in het 'niemandsland' contact hadden met de 'vijand'. Bij de kerstgedachte hoort het gemeen schapsgevoel. Symbool van de kerstge dachte is het 'kerstkind', dat het ideaal van vrede moet bewerkstelligen. Maar dit kerstkind is niet bij machte de vrede wer kelijkheid te laten worden. Daar is meer voor nodig. De ommekeer van de gierig aard Scrooge uit het bekende kerstver haal van Dickens is mooi, maar een ver andering van leefwijze is niet genoeg. Om gedachten van vrede werkelijkheid te laten worden is het nodig om te gaan in het spoor van hèt Kerstkind, om te gaan in het spoor van het Kind van Beth lehem. Het Kind van de Vader, de Zoon van God. In het spoor gaan, wat is dat in een tijd van buitensporige zaken? Het is volg zaam gaan in het goede spoor. Gehoor zaam gaan in het spoor van Hem die ons is voorgegaan, luisterend naar Zijn woor den. De goede geboden van God. In het spoor. Niet dwalend of verdwalend maar wetend waar je eindigt. Aan het eind van de baan wacht de Vader ons op. Het Kind in de Kribbe is de goede Herder. De Meester wordt geboren en Hij roept ons. Er is een weg. Een gebaande weg. Dé weg. Hét Kind ging de weg van kribbe naar kruis. Het is de weg die leidt naar echte vrede. Elke andere weg loopt let terlijk dood, dat is het verkeerde spoor. Die weg leidt tot eeuwige verlorenheid, niet tot gevondenheid. De 'kerstgedach te' is meer dan saamhorigheid en hoog gestemde gedachten over vrede. Kerst is fevonden worden door het Kind in de ribbe en door Hem geleid worden in het goede spoor. Ga niet met de kerstgedachte door het leven. U raakt spoorloos. U raakt de weg kwijt. Keer terug naar de stal. Daar wordt u gevonden en tegelijk meegenomen. U wordt barmhartig opgetild, zoals de man uit de bekende gelijkenis. De Samaritaan vond hem, geslagen en gewond. De man was alleen op weg. Alleen op de weg. Rovers kwamen en deden hun werk. Pas santen liepen voorbij. In een spoor, dat wel. Maar niet in hèt spoor. Zij weken af en liepen met een boog om de man heen. Gaan wij anders? In het spoor van de Meester? Het Levensspoor. Dat is het spoor van Jezus, het Kind van Bethle hem. H.J.G. Met de Samen Sociaal Prijs Zuid-Holland wil de provincie het sociaal beleid inzichte lijker maken voor een breed publiek, de uit wisseling van ervaringen bevorderen en mensen enthousiasmeren. Met lopende, toekomstige of inmiddels gerealiseerde samenwerkingsprojecten op het gebied van sociaal beleid kunnen gemeenten en maat schappelijke organisaties (inclusief vereni gingen en stichtingen) meedingen naar de prijzen. Er is een categorie gereahseerde (gestarte) projecten en een categorie nieuwe (voorge nomen) projecten. Voor beide categorieën is er een eerste prijs van 25.000,- en een tweede prijs van 10.(X)0,-. Tot 1 maart 2003 kunnen gemeenten en maatschappelijke organisaties zich met hun projecten inschrijven voor de Samen Soci aal Prijs Zuid-Holland. In mei volgt een voorronde, waarbij per categorie vijf pro jecten worden genomineerd. De winnaars worden in juni bekend gemaakt. Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Zuid-Holland investeren de komende jaren fors in het sociaal beleid. Dat is de meest in het oog springende conclusie uit de Nota Soci aal Beleid. In de nota blikken GS terug op het sociale beleid dat 3 jaar geleden is gestart en vooral is gericht op maatschappelijke participatie en sociale activering. Verder worden op basis van die evaluatie de hoofdlijnen voor de komende jaren geschetst. De belangrijkste thema's op het gebied van sociaal beleid zijn integratie en inburgering, sociale veiligheid, sociale wijkontwikkeling en maatschappelijke participatie. Deze the ma's komen ook terug in de regionale pro gramma's die de provincie samen met de gemeenten ontwikkelt. Voor deze regionale aanpak groeit het budget de komende jaren toe naar 1,13 miljoen. Tenslotte regelt de nota Sociaal Beleid blijvende aandacht voor de 'vraagzijde': voor organisaties als De Arme Kant van Zuid-Holland, het Provinci aal Overleg Cliëntenraden en het Platform WAO is in blijvende subisidiëring van pro jecten voorzien. Ook stellen GS voor 750.(XX),- te investe ren in een Kennisnetwerk Sociaal Beleid. Dit netwerk is bedoeld voor het overbrengen van kennis en methoden tussen provincies, gemeenten en maatschappelijke organisa ties. Op 29 januari 2003 zullen Provinciale Staten zich uitspreken over de voornemens van GS. De overval op Entebbe; Het verhaal van de Joden is er één van bloed en tranen. Overal tref je datzelfde gif, die afkeer, die Jodenhaat aan. In de loop der tijden is aan het leven van minstens 13 mil joen Joden door vervolgingen een eind gekomen. Berucht zijn de kruistochten, de inquisitie en de holocaust. Ook na de holocaust werden nog Israëh- sche pelgrims op het vliegveld Ben Goerion neergeknald; werden Israëlische sportbeoe fenaars op de Olympische Spelen in Mün- chen afgeslacht; werden onschuldige schoolkinderen te Maalot gegijzeld en ver moord; werden Israëlische vhegtuigpassa- giers te Entebbe van niet-Joodse passagiers afgescheiden. De Joden zijn een lijdend volk, ook een moedig volk. Over één van die heldendaden gaat het in dit verhaal. Het was op 27 juni 1976, in de tijd dat Yitz hak Rabin premier en Simon Peres minister van Defensie was, dat een luchtbus van Air France op weg van Tel Aviv naar Parijs door de terreurgroep 'het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina' wordt gekaapt. De twee leiders van deze groep blijken Westduitsers te zijn, beiden leden van de Baader-Meinhofgroep. Zij willen de maat schappij vernietigen en op haar puinhopen een volmaakte samenleving stichten. Het zijn lieden, die steun verlenen aan terroris ten in de hele wereld. Ook de Palestijnen delen in hun 'gunsten' De twee Duitsers zijn tijdens een tussenlan ding van het vliegtuig in Athene met twee zwaar bewapende Palestijnen aan boord van het toestel gegaan. Vanwege een belangrijke voetbalwedstrijd was de doua necontrole er ininimaal. Al gauw na het opstijgen dringt één van de Duitse kapers de cockpit binnen en drukt het koude staal van een revolver in de nek van de gezag voerder. Hij geeft hem bevel naar Libië te vliegen. Daarna maakt hij zich aan de 246 passagiers bekend. Hij eist dat ze nauwkeu rig zijn aanwijzingen volgen. Men hun handen op het hoofd worden ze rij voor rij naar achter in het vliegtuig gestuurd, terwijl JoHiiiluin \t'ihiin\iihii. i>t'snruvi'Ule commandant van de reddmgsactie in Entebbe. de andere drie kapers met de revolver in de hand grimmig toekijken. In Lybië wordt bijgetankt. Tijdens het tanken worden de paspoorten en andere identiteitspapieren ingenomen. "Ze willen weten wie Joden zijn", fluistert een Israëliër. Eén passagiere, die hoogzwanger is, mag uitstappen. Dan gaat het naar Oeganda in Afrika, waar het toestel de volgende mor gen vroeg arriveert. Oeganda, eens een Britse kolonie, is in 1962 onafhankelijk geworden. De eerste president sloot vriendschap met Israël. Als gevolg daarvan trainden de Israëh's het Oegandese leger en legden in Entebbe een modem vliegveld aan. Terwijl deze man in het buitenland was, greep een kapitein, Idi Amin, de macht, ruimde zijn tegenstanders uit de weg en riep zichzelf tot veldmaar schalk uit. Zijn verzoek aan Israël om Phantom-straaljagers te leveren om daar mee buurlanden te kunnen bestrijden, wordt van de hand gewezen. Daarop verbreekt Amin alle betrekkingen met Israël. Een uur na de landing van het toestel komt Idi Amin, gekleed in een donkerblauw offi ciers-uniform, bezaaid met onderscheidin gen, met een helikopter op bezoek. Onder de passagiers bevinden zich meer dan 80 Israëli's. Amin deelt mee dat hij wil meewerken aan een spoedige vrijlating van de gegijzelden als Israël aan de eisen van de kapers voldoet. Bij deze eisen blijken ook andere landen betrokken te zijn. Vóór 1 juh Hercules-vliegtuig, dat aan de actie deelnam. moeten 40 terroristen in Israël en 13 in andere landen - door de kapers vrijheids strijders genoemd - zijn vrijgelaten, anders zullen de gegijzelden streng gestraft wor den. Nadat zich nog zeven terroristen - die zich al in Oeganda bevonden - bij de kapers gevoegd hadden, werden pamfletten uitge deeld met propaganda voor "de verheven strijd van de Palestijnen tegen de bloeddor stige Joodse staat' Na verloop van tijd mogen de passagiers en de bemaimingsleden het vliegtuig verlaten en worden ze tussen twee rijen gewapende Oegandezen door naar een hal van het oude vliegveld gebracht. "Oeganda heet u wei- kom" staat er met grote letters boven de ingang. Op oude matrassen brengen ze de nacht door, gekweld door hitte en muskie ten. De volgende dag krijgt een aantal pas sagiers de opdracht naar de naastgelegen zaal te verhuizen. Het blijken de mensen met een Israëlische nationaliteit te zijn. Ze worden apart gezet. Vlak daarna verschijnt Amin opnieuw, nu in een grote zwarte Mercedes. Hij richt zich tot de niet-Israëli's met de mededeling dat de helft van hen met een gereedstaand vhegtuig naar huis mag. Als het aan Israël gestelde ultimatum verlopen is komt Amin opnieuw, nu om de overige niet-Israëlische passagiers naar Parijs te laten vertrekken. De gezagvoerder en de overige beman- nings-leden van het Franse toestel weigeren mee te gaan.. Amin deelt aan de Israëlische gegijzelden mee dat het ultimatum met drie dagen verlengd is. Om deze mensen te inti mideren scheren - vooral 's nachts - met donderend lawaai Mig-straaljagers over de luchthaven. Ondertussen zit men in Israël niet stil. In het diepste geheim wordt een actie voorbe reid. Het Israëlische leger zal met vier enor me transportvliegtuigen en twee Boeings707's naar Entebbe vliegen. De 150 commando's zijn via foto's en kaarten van uit de tijd dat het vliegveld is aangelegd, van de situatie op de hoogte gebracht.. Zij zullen de mensen 'naar huis' halen. Com mandant is de 30-jarige Jonathan Netanjahu (broer van de oud-premier), een man die door zijn soldaten vanwege zijn moed op handen gedragen wordt. Het is zeven uur vliegen. Elk heeft zijn taak. De mannen van het eerste toestel moe ten de terroristen uitschakelen; die van hét tweede toestel moeten de gegijzelden aan boord nemen en eventuele gewonden ver zorgen; de soldaten in het derde toestel moeten zich gereed houden voor een even tuele strijd met het Oegandese leger en de maimen van vierde toestel moeten de op het vliegveld aanwezige Migs vernietigen. In de eerste Boeing bevindt zich een com plete operatiekamer en de tweede Boeing zal rondcLrkelen en als radiografische scha kel tussen de commando's en het thuisland fungeren. De operatie mag niet langer dan een uur duren. Daarna zullen de toestellen in Kenia - een vijand van Oeganda - tanken. De officieren hebben vanwege de voorbe reidingen al twee nachten niet geslapen. Ook in de komende 24 uur zullen ze geen oog dicht doen. Nadat de stafchef de laatste instructies heeft gegeven kan de operatie beginnen. Met de commando's verdwijnt ook een zwarte Mercedes en een chauffeur die zijn gezicht zwart gemaakt heeft in de buik van één van de vhegtuigen. Om geen argwaan te wekken vhegen de toestellen elk een verschillende route. Na een tocht van meer dan 4000 kilometer landen ze, kort na elkaar, en taxiën tot op anderhalve kilometer van het luchthavenge- bouw. En al gauw gUjdt de glanzend zwarte Mercedes met naast de chauffeur aanvoer der Jonathan (Yonni) in de duisternis van de nacht, gevolgd door landrovers die met scherpschutters zijn bemand. De Oegandese militairen denken opnieuw bezoek te krij gen van hun president, begeleid door een escorte. De controletoren wordt veroverd en het luchthavengebouw bezet. Wie niets met de operatie te maken heeft, wordt in een kamer opgesloten totdat alles ten einde is. Toch kan een vuurgevecht met de terroris ten en de Oegandese militairen niet uitblij ven. Als Gabriëlle Kröcher, de Duitse terroriste, beseft dat de gijzeling voorbij is en dat ze sterven moet, werpt ze met een van duivel se haat vertrokken gezicht nog een handgra naat naar de weerloze gegijzelden. De actie kost aan 20 Oegandese militairen en 7 kapers het leven. Onder hen bevinden zich de twee Duitsers. Helaas komen bij de operatie ook drie gegijzelden en aanvoerder Yonni om. Er zijn 10 gewonden. Idi Amin is woedend. Een van de gegijzel den, een weerloze vrouw, die naar het zie kenhuis in de hoofdstad Kampala was gebracht, wordt uit wraak doodgeschoten, waarna haar lichaam verbrand wordt. "Het is voorbij", heeft Yonni tot de gegij zelden gezegd, "we gaan jullie naar huis brengen". Plotsehng klinken er vanuit een vroegere verkeerstoren nog schoten. Een daarvan treft Yonni in de rug. Bloedend zakt hij in elkaar en veriiest het bewustzijn. Kreten van ontzetting stijgen op. Ondertus sen worden er aan het eind van de startbaan elf Oegandese Migs opgeblazen om een achtervolging te voorkomen. Na 53 minu ten vertrekken de toestellen met aan boord de bevrijde gegijzelden. Een rokende ruïne blijft achter. De chirurgen die meegegaan zijn, vechten voor Yonni's leven. Ze kunnen hem niet redden.. Enkele gewonden worden tijdens het tan ken in Kenia overgebracht naar de Boeing die als hospitaal dient.. De toestellen worden op een klein vliegveld in Israël opgewacht door premier Rabin en minister Peres. Rabin wacht in de kantine, Peres klimt in het toestel waarin Yonni zich bevindt. Roerloos staart hij in het verkilde gezicht van de man, die zijn leven gaf voor de vrijheid van de gegijzelden. De brancard wordt tussen een erewacht van twee rijen door naar een wachtende rouwauto gebracht. Nog eenmaal moeten de commando's het vliegtuig in. Op het grote internationale vliegveld bij Tel Aviv zal de officiële ont vangst plaatsvinden. Duizenden mensen staan te wachten. De eerste die uitstapt is de dappere Franse piloot, Michel Bacos. Hij wordt gevolgd door de gegijzelden die zich in de armen van hun familie en vrienden storten. De emoties zijn met geen pen te beschrijven. Een uitzinnige menigte draagt de helden van Entebbe het platform op. Een oude rab bijn blaast op de sjofar. Zo werden in oude tijden de vreugdefeesten ingeluid. De volgende dag wordt Jonathan Netanjahu onder enorme belangstelling op de militaire begraafplaats op de Herzlberg ter aarde besteld Michel Bacos, die zichzelf had weggecij ferd, werd door enkele mannen op de schouders genomen Kort daarop ontving hij van zijn president de hoogste Franse onderscheiding, het Legioen van Eer, Opnieuw had Israël een voorbeeld van moed en onverzettelijkheid getoond. Israëlische soldaten komen de gegijzelden redden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 19