CZAV betrekt nieuw, ruim en goed bereilibaar onderkomen in Sommelsdijk Koor Laudando viert naamsverandering met taart Molens van de Zuid-Hollandse eilanden in oude ansichten omantische kaarten Eiuunnai-raEuii/s Flakkeese problemen kwamen ruimschoots aan de orde Aan de Rijzenburgseweg in Sommelsdijk werd donderdag de nieuwe vestiging van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Ver koopvereniging (CZAV) geopend. De heer Joh. A. van Nieu- wenhuyzen, lid van van de Raad van Commissarissen van de CZAV viel de beurt om de openingshandeling te verrichten. Prachtig pand Canada Noordrand Flakkee Wat nu? Bezuinigen ,v*jivt 'Om tfi prijzen' Bij Uitgeverij Europese Bibliotheek in Zaltbommel is onlangs het fotoboekje 'Molens van de Zuid-Holland se eilanden in oude ansichten verschenen'. De uitge verij is gespecialiseerd in boeken met een historisch thema. En juist de molens zijn zo'n 'historisch thema'. De samensteller - Arie Jan Stasse - zegt in zijn inlei ding bij het fotoboek dat het waterrijke gebied van de Zuid-Hollandse eilanden omosmakelijk verbonden is met traditionele windmolens. Al voor 1300 werd begonnen met bewuste activiteiten om het water te beheersen. Waterschappen ontstonden en de eerste houten windmolens werden gebouwd om de natte gebieden weer droog te maken, zodat erop geleefd en gewerkt kon worden. voor verloving of huwelijk Gebr. De Waal Drukkerij (0187)47 10 20 PAGINA 17 DINSDAG 24 DECEMBER 2002 Het mooie gebouw van de CZAV, met voldoende ruimte voor producten en materieel, aan de Rijzenburgseweg in Sommelsdijk. Met een heftruck, waarvan de bak gevuld was met ballonnen, werd door Van Nieu- wenhuyzen de 'eerste' vracht gevuld in het zes weken geleden in gebruik genomen pand. In zijn openingstoespraak liet de heer Van Nieuwenhuizen de problemen van de Flak keese boeren de revue passeren. Maar aller eerst voelde hij zich vereerd dat hij de ope ningshandeling van het nieuwe pand mocht verrichten want hij noemde de voorbeelden die het lidmaatschap van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging hem zoal gebo den had. "De CZAV betaalt de hoogste graanprijs van Nederland en sleept daarbij de rest van de boeren in het zuidwesten mee. De gewasbeschermingsprijzen? De concur rentie richt zich naar de CZAV, aldus van Nieuwenhuyzen. Het oude pand dat bij de haven van Middel- hamis stond bleek niet meer aan de eisen te voldoen. Ook werd door allerlei omstandig heden de bereikbaarheid slechter. Het nieu we pand aan de Rijzenburgseweg in Som melsdijk ziet er prachtig uit. Rondom het gebouw is er ruimte volop voor eventuele opslag voor producten en materieel. "Graan en bieten rijden worden een feest, want het is kippen en wegwezen", aldus Van Nieuwen huyzen. En in tegenstelling tot het vorige is dit pand - dicht bij de doorgaande weg - heel goed te bereiken. Maar er waren niet alleen maar positieve zaken te melden. In zijn openingstoespraak wees Van Nieuwenhuyzen op de "donkere wolken die zich boven de boeren en Flakkee samen pakken". Hij refereerde aan de slech te inkomenspositie van de boeren. Toch ligt dit niet aan de boeren volgens Van Nieu wenhuyzen want de landbouw op Flakkee kan uitstekend concurreren met de rest van de wereld. Ook in de toekomst! "Waar kan men in de rest van de wereld voor 10 euro cent fatsoenlijk graan telen", zo vroeg Van Nieuwenhuyzen zich af. Dit kan men alleen maar in een ontwikkelingsland waar heen men ontwikkelingshulp stuurt of in een land waar de mensen uitgebuit worden, volgens de Flakkeese landbouwer. "Met uien zijn we concurrerend op de wereldmarkt, zonder subsidie, tot aan Singa pore toe, zolang we maar dezelfde gewasbe schermingsmiddelen mogen gebruiken als onze collega's" Van Nieuweiüiuyzen herinnert aan een bezoek van hem aan Canada dat daar de kostprijs van de aardappelen eerder hoger dan lager waren dan in Nederland. "Echt, de prijs van een John Deere trekker, of een New Holland is over gelijk en de kunstmest moet overal gewoon betaald worden". Hij somde de voordelen van de Flakkeese boeren op: "We zitten kort bij de havens, het vakman schap van onze boeren is hoog. De grond is uitstekend, zonder stenen en voldoende regen. De Flakkeese boer komt er heus wel bovenop als onze overheden tenminste hun verstand gebruiken". Het areaal landbouwgrond gaat volgens Van Nieuwenhuyzen, het komende jaar sterk terug lopen of Flakkee. In gedachten liep hij samen met de aanwezigen van 'west naar oost' over het eiland. "Bij de vuurtoren pikt Natuurmonumenten 150 ha in van een in Nederland vrij zeldzame open strand polder. 'De Enden', in Nederland zeldzame en van cultuur historisch belang zijnde duinakker tjes worden gesloopt ook voor meer natuur. Binnenduinrand gebied bij de Oude Oost dijk, strandwallen gebied, bij de Schans en nog op wat andere plaatsen bij elkaar zo'n 300 ha, moet binnen tien jaar allemaal natuur worden. Daar komen nog nieuwe recreatieterreinen bij en er schiet rondom Ouddorp niet veel landbouw meer over", volgens Van Nieuwenhuyze. Meer naar het oosten wordt, volgens Van Nieuwenhuyze, de gehele noordrand van Flakkee bedreigd; van de Zuiderdieppolder via de Westplaat tot voorbij Den Bommel, vele honderden hectares. De oorzaak van deze bedreiging is de openstelling van de Haringvlietsluizen, gecombineerd met Del tanatuur. Aan de zuidkand, bij Herkingen, het plan brakke kregen, 40 hectare wordt sowieso nataur "Van enkele duizenden hectares wordt gepoogd te beweren dat de ze door het De ganzen boven de Flakkeese landerijen welke, volgens Joh. van Nieuwenhuyzen, het veel te goed hebben door toedoen van Natuurmonumenten. brakke slootwater minder geschikt zijn voor de landbouw. Dit is onzin natuurlijk, want dan kunnen de boeren in heel Zeeland de tent wel sluiten", aldus Joh. van Nieuwenhuyzen. Volgens de spreker wil over heel Flakkee het Waterschap kreken verbreden, daar zijn enkele honderden hectares voor nodig. "AJ met al praat je dan, grof geschat, over dui zend tot vijftienhonderd hectare voor de natuur en waterberging. Daar komen nog bij de vele hectares die nodig zijn voor de recre atie, ressorts*, landgoederen, golfbanen»^ industrieterreinen, woningbouw en "'"fefl'^ Van Nieuwenhuyzen verwacht dus dat het landbouwareaal een zodanige klap zal krij gen dat deze doordreunt bij de toeleverings bedrijven zoals loon- en mechanisatiebedrij- ven. Ook bedrijven als de CZAV zullen daar behoorlijk schade van gaan ondervinden, evenals de handel die de producten afneemt en de verwerking verderop in de keten. Hij waarschuwde voor het risico van het verpau peren van de bedrijfstak. "Onze overheden beweren wel dat Flakkee als uniek akkerbouwgebied bewaard moeten blijven, maar ze handelen daar niet naar!" "Wat nu te doen?" zo vroeg de spreker zijn gehoor af. Volgens hem moet er een grens gesteld worden aan wat de natuur krijgt. "Flakkee heeft nu al 20% nataur, moet dat nu echt 30% worden? Een eeuw geleden had Flakkee helemaal geen nataur, alles wat er is en komt is kunstmatig. Dat is geen natuurbe scherming maar nataurbouw. Ik denk dat onze inwoners het meest gebaat zijn met wat nataurontwikkeling langs kreken met fiets en voetpadverbindingen erlangs tassen de dorpen en dat we de rest maar moeten verge ten", aldus de spreker die tevens heemraad waterbeheersing van het Waterschap Goeree Overflakkee is. Alle noordrand nataur is volgens hem com pleet overbodig, ook de openstelling van de Haringvlietsluizen is behalve duur ook een slechte zaak. Er is extra opvanggebied nodig voor ganzenopvang, zegt Natuurmonumen ten. Als wij vragen om meer snelwegen dan zeggen die milieujongens dat heeft geen zin want dan lok je alleen maar meer autover keer uit. Met meer natuurgebieden lok je alleen maar meer ganzen. Ze worden nu zo verwend door Natuurmonumenten dat ze in de zomer te beroerd zijn om nog naar Spits bergen te vUegen, hier jongen krijgen en behalve aan het graan nu ook al aan de aard appelen en bieten begiimen", aldus de ver bolgen landbouwer. Het HaringvUetwater is van goede kwaliteit, evenals het drinkwater. Nu de sluizen straks opengezet worden veroorzaakt dat in de hele provincie Zuid-Holland zoute kwelproble- men, niet alleen hier, maar ook in de veen- weidegebieden. Zoet water wordt niet alleen kwijtgeraakt voor de landbouw, maar ook voor de tainbouw in het Westland en de Rot terdamse industrie. Er moeten te hoge kosten gemaakt worden om nieuwe zoet waterkana len te graven volgens Van Nieuwenhuyzen. "Ik lees in de krant dat het nieuwe kabinet vele miljarden extra zal moeten bezuinigen, welnu, het gesloten houden van de Haring vlietsluizen levert de diverse overheden als een besparing op van één miljard oude gul dens op zonder dat iemand er last van heeft". Van Nieuwenhuyzen zou het wel weten als hij staatssecretaris van Verkeer en Waters taat was. Nadat de heer Van Nieuwenhuyzen getoond had dat hij van zijn hart geen moordkuil maakt, werden de genodigden in de gelegenheid gesteld om de prachtige vestiging te bezichtigen. Jan Duim, de bedenker van de naam, snijdt temidden van de koorleden de taart aan welke met de nieuwe naam plus foto is opgemaakt. Het was een grote verrassing voor de koorleden van 'Lau dando' toen woensdagavond tijdens een 'gewone' repetitie een kolossale taart werd binnengereden. De reden van het feestelijk versierde 'bakkie koffie' in de pauze was de naamsverandering van het koor. Het koor heeft al een lange geschiedenis in 1961 werd de Christelijke Gemengde Zangvereni ging 'Sursum Corda' opgericht. Na een tiental jaren kwam er wat verandering in de muziekkeuze en werd de naam veranderd in Chris telijke Oratoriumverening Middelhamis. Volgens dirigent Rinus Verhage bleek dat deze laatste naam niet de lading dekte. "De toevoeging Middelhamis was niet meer van toe passing, want de zangers komen van heel Goeree-Overflakkee en zelfs uit Tholen en Rockanje. Daarom moest er een andere naam gezocht worden". Het leek het bestuur goed om een prijsvraag uit te schrijven onder de zestig leden van het koor. Uit de ideeën die bin nenkwamen werd de inzending van koorlid Jan Duim geacht het best de dgelstelling van het koor te verwoorden. De door de heer Duim bedachte naarh is 'Laudando' dit is de Latijn se betekenis van het Nederiandse 'Om te prijzen'. De voorzitter van het koor, Lettie Tiele, benadrukt dat dit steeds het doel zal blijven van het koor. Het koor probeert de Naam van God te prijzen met kwali tatief goede kerkmuziek. De koorleden met hun dirigent hopen nog vele jaren onder deze kers verse naam hun hobby in de praktijk te brengen. Aan de leden zal het niet liggen. Verhage noemt het koor "jong en vitaal" omdat er vol doende aanvoer is van nieuwe zangers. Tevreden kon hij constateren dat er onlangs vijf jonge bassen zich bij het koor hebben gevoegd. Graag zag hij nog wat nieuwe tenoren. "Het ideaal is om tweemaal twaalf herenstemmen te hebben en tweemaal twintig damesstemmen", aldus de dirigent. De belang stelling voor de damespartijen is groot; hiervoor is zelfs een wacht lijst. Het bestuur en de dirigent hebben nog grote plannen voor de toe komst. Allereerst is daar 1 februari 2003, de Nationale Herdenking van de Watersnood. In het middagprogramma hopen zij op te treden in aanwezigheid van Hare Majesteit de Koningin, in de Grutterswei in Oude Tonge. Er zal dan een nieuwe compositie van Arie J. Keijzer worden uitgevoerd, wat gebaseerde is op de woorden uit Openbaringen: 'Zalig de doden die in de Heere sterven'Dit is een stuk wat in vijf talen wordt uitge voerd. In het komende jaar hopen zij verder nog de Johannis Passion uit te voeren en wordt er een 'Schratch Messiah' georganiseerd. Voor 2004 is het de bedoeling dat er een Handelprograimna wordt uitge voerd. Voor informatie over het koor kan contact worden opgenomen met Lettie Tiele, telefoon: 0187-603604. De opkomst en bloei van het agrarisch bedrijf in Holland zou zonder molens niet mogelijk zijn geweeest. Daarnaast hebben ook koren- en industriemolens voor economische bloei en wel vaart gezorgd. De industriële revolutie maakte een eind aan de prominente rol van de windmolens. Hun taak is overgenomen door mechanische gemalen. Volgens de samensteller tellen de Zuid-Hollandse eilanden nog 33 korenmolens en drie poldermolens. In totaal dus 36. Hij heeft geprobeerd om van alle nog bestaande en na 1 januari 1940 verdwenen molgens uit genoemde streken foto's en ansichtkaarten af te drukken. Enkele foto's uit het boekje zijn nog niet eerder gepubüceerd. De verkoopprijs van dit boek bedraagt 15,95 en is in de boek handel verkrijgbaar. Eén van de foto 's uit het boek: molen 'De Dankbaarheid' aan de Langeweg te Middelhamis. De molen werd in 1965 afgebroken. De bovenas ging naar de Grote Molen te Zoeterwoude-Rijndijk. R

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 17