Reünie Italiaans kindervakantiekamp na de watersnoodramp GEZOND WEL Geef goede voornemens een kans tot slagen I iiunDEn-iiiEuws M^ Qezegende Kerstdagen en een Voorspoedig 2003 FNV helpt leden bij vergelijken ziekenfonds Good Luck sluit 2002 winnend af Z7 WIJ BELOVEiy NIETS, WIJ DOEHI HET! Han Nieuwland Oi^anlsaties voor visueel gehandicapten gaan samenwerken Ui^tbreiding middagbezoek Ikazia Ziekenhuis H N H H H N H H AUTOSCHADEBEDRIJF I Restylen (uitdeuken zonder spuiten) Ruitschades mp'-"*!^" 0 Uitdeuken spuiten Kortom,_conMr^-^^^rtu>9 aan' wenst u allen gezegende Kerstdagen en gelukkig Vlieuwjaar P. Robijn-van Sliedregt IPrettige Kerstdagen en een gelukkig Vlieuwjaar In de zomer van 1953 is er op uitnodiging van het Nederlandse en Itali aanse Rode Kruis een vakantiekamp georganiseerd voor kinderen uit de getroffen gebieden na de Watersnoodramp. Willy de Waal uit Bruinisse en Bart de Ruiter uit Arnemuiden zouden graag de deelnemers van toen weer eens bij elkaar zien om wat bij te praten in een reünie. Piancastagnaio Bossen Heimwee Weg met die sigaret Nog één laatste oliebol De spierpijn voorbij Gelukkig nieuwjaar! PAGINA 15 iSDAG 24 ÏER 2002 Zernikeweg 10, 3241 MG Middelharnis Tel. (0187) 48 72 19 Fax (0187) 48 24 88 GARANTIEBEDRUF r3C6^464@9849464640i646< Rembrandtlaan 144, 3241 AL Middelharnis Lijsterbesweg 25, Middelharnis Op 6 januari 2003 start de FNV met een grote campagne rond de ziekenfondsen. Leden van de FNV kunnen dan hun verzekering vergelijken met die van andere aanbie ders. De FNV helpt bij het vergelijken van het aanbod en bij een eventuele overstap naar een andere aanbieder. Voor gezinnen kan zo'n overstap een besparing van hon derden euro's per jaar opleveren. Leden kunnen bij 50 steunpunten in het hele land hun bestaande ziekenfonds verzekering onder de loep laten nemen door vrijwilligers van de FNV (kaderleden), die zijn gespecialiseerd op het gebied van sociale verzekeringen. Mensen die geen lid zijn van één van de FNV-bonden, kunnen via de website zelfde vergelijking maken. Tweederde van de Nederlandse bevolking is verplicht verzekerd bij het ziekenfonds, maar pakketten vergelij ken en dan overstappen naar een ander ziekenfonds doet bijna niemand. Het gros denkt namelijk dat ze verplicht verzekerd is bij het fonds in de regio. Onterecht, want sinds 1992 mag de consument kiezen bij wie hij of zij verzekerd wil zijn. Toch is nog steeds circa tachtig pro cent aangesloten bij hun traditionele - regionale - verze keraar, terwijl een overstap flink kan schelen in de porte monnee. Het verschil kan soms oplopen tot enkele hon derden euro's per jaar. Slechts één tot twee procent maakt gebruik van die keu zemogelijkheid. Reden: het ondoorzichtige woud aan pakketten en de ingewikkelde contracten. Stijgende premies Ziekenfondsverzekerden kunnen slechts één keer per jaar Overstappen naar een andere verzekeraar - bovendien Jnoet de verzekering uiterlijk 31 januari van dat jaar wor den opgezegd. Daarom start de FNV in januari een grote ziekenfondscampagne. Zeker nu de premies van de basis verzekering volgend jaar met zo'n zeventig procent omhoog zullen gaan en de aanvullende verzekeringen met tien tot twintig procent, is het de moeite waard de wensen en gboden pakketten eens naast elkaar te leggen. Uit onderzoek van FNV Financieel Advies blijkt dat de meeste mensen in het ziekenfonds niet optimaal verze kerd zijn en dat zij zich niet bewust zijn van de keuzemo gelijkheden. Mensen zijn onderverzekerd of betalen teveel premie voor een te karig pakket. FNV Financieel Advies is een onafhankelijk financieel adviseur, opgezet door de vakbeweging. -Verscliillende dekldng Werkgevers schrijven deels uit gewoonte, deels uit gemak nieuwe werknemers automatisch in bij de regio nale zrgverzekeraar zonder de werknemer te wijzen op de keuzevrijheid. Daarnaast hebben zorgverzekeraars geen direct belang bij concurrentie. Vanuit die hoek worden werknemers dus weinig geprikkeld om hun bestaande Zaterdag 21 december waren de korfballers uit Middelharnis te gast bij NIO uit Schiebroek. Good Luck heeft dit zaalseizoen nog geen uit wedstrijd gewonnen. Er werd telkens nipt ver loren en daarom staat het momenteel met 4 pun ten op een vijfde plaats. NIO heeft ook nog niet veel gewonnen en staat onder Good Luck met 2 punten. Bij Good Luck begonnen Arno Doorn- hein, Gijsbert Gilie en Annemieke Breeman op de bank. De beginfase was overduidelijk voor Good Luck, want in een aantal aanvallen stond het O - 2. Good Luck was duidelijk de betere ploeg en liep uit naar 3-6. NIO zette even aan en Good Luck verslapte wat, waardoor het 5 - 6 werd. Echter kwamen de korfballers uit Middelharnis voor rust nog goed op 5 - 8. In de tweede helft had de Schiebroekse forma tie helemaal geen antwoord op de verdedigende tactiek van Good Luck. Het kwam vrijwel niet meer tot scoren. Anderzijds had Good Luck ook moeite de kansen af te ronden, maar het creëer de zelf zoveel kansen, dat de bal er wel een keer in moest gaan. Aanvallen met 10 doelpogingen waren geen uitzondering. Bij 5 - 13 kwam Gijs bert Gille het veld in voor Nico Overduin en niet veel later verliet Marielle de Looze het veld voor Annemieke Breeman. De wedstrijd kon uitgespeeld worden en de eindstand werd op 7 - 15 gezet. Een goede en zeer belangrijke overwinning voor de ploeg van coach Van Hooydonk. Hier door neemt Good Luck in eUc geval afstand van NIO en heeft het enigszins aansluiting bij de kop van de ranglijst. Doelpunten Good Luck: Marcel Kievit (4), Samantha Krijgsman (4), Liesbeth Los (2), Jan- Willem de Vos (2), Arjan Zondervan (2) en Heidi Kamerling (1). ziekenfonds te vergelijken. Er zijn echter wel enorme verschillen in premie en dekking tus sen de aanvullende verzekeringen van de 31 Nederlandse ziekenfondsen. Vooral in de gevallen waar een regionale zorgverzekeraar beperkte keuzemogeUjkheden aanbiedt, zou den honderdduizenden verzekerden beter af zijn bij een andere aanbieder. De FNV wil als belangenbehartiger mensen bewust maken van de keuzemogelijkheden die er zijn zodat mensen goed verzekerd zijn en niet onnodig veel premie betalen. Kijk voor meer informatie op www.fhv.nl of bel met 020-58 16 335, bereikbaar op werkdagen van 09.30 -16.00 uur. Volgens mevrouw De Waal waren er ook veel kinderen van Goeree-Overflakkee aan wezig. De namen zijn voor een groot gedeel te bekend na navraag bij het Rode Kruis in Den Haag. Moeiüjker is het om de juiste adressen te achterhalen; daarom vraagt ze de medewerking van de lezers van deze krant of zij misschien zelf aan de reis hebben deelge nomen of dat ze iemand weten die deelne mer is geweest. Bij de initiatiefnemers van deze zoektocht komen in het kader van de 50-jarige herden king van de Watersnoodramp weer veel her inneringen boven. Vaak wordt er terug gedacht aan die vier weken in Piancastag naio.. Er is een verslag van de reis gemaakt wat hier na volgt: "De kinderen konden zich voor de reis, uiteraard in overleg met hun ouders, opge ven. Onze ouders vonden het ondanks onze leeftijd (9 en 10 jaar) goed dat we ons opga ven. Immers, misschien kreeg je nooit meer een kans om naar Italië te gaan! De tijd toen was niet te vergelijken met de tijd nu! Toen we wisten dat wij mee mochten, moes ter er veel voorbereidingen worden gedaan. Er moest een toeristenkaart of paspoort komen. Hiervoor was een pasfoto nodig. Bruinisse bood voor het maken van een foto geen mogeüjkheden. Dit moest gebeuren in Steenbergen, toen bijna een dagreis ver! Van de verdere voorbereidingen herinneren we ons niet veel meer. Wel van het afscheid van onze ouders bij de pont op Zijpe. Via Anna Jacobapolder gingen we naar Eindhoven, waar we met de trein verder zou den gaan en we ook kennis maakten met de andere deelnemers aan de reis (86 kinderen, bijna allemaal in dezelfde leeftijd met 15 personen leiding). We kregen daar eerst nog een maaltijd. Willy: "Wat we precies aten weet ik niet meer. Wel herinner ik met het toetje. Dat was een puddinkje in de vorm van een pakje boter, waarop met chocoladelet ters was geschreven 'goede reis'". Hoe lang de treinreis naar Itahë duurde weten wij ook niet goed meer. Was het één Visio Loo Erf in Huizen en Sonneheerdt in Ermelo gaan intensief samenwerken. Doel hiervan is het bieden van een zo volledig mogelijk ondersteuningsaanbod aan slecht zienden en blinden. Daarbij wordt optimaal gebruik gemaakt van de expertise in beide organisaties; in eerste instantie op basis van vragen op het gebied van arbeid. Werkgroe pen gaan zich richten op thema's zoals het gezamenlijk realiseren van jobcoaching, het bemiddelen van schoolverlaters op de arbeidsmarkt, beroepsrevalidatie en reïnte gratie. Deze bundehng van kennis en erva ring van verschillende organisaties betekent een betere aansluiting op vragen van klan ten. Henk van der Eijk, algemeen directeur van Sonneheerdt, en Hans Welling, voorzit ter van de Raad van Bestuur van Visio Loo Erf, hebben op vrijdag 20 december jl. in Bussum de overeenkomst getekend. Visio Loo Erf ondersteunt mensen met een dag en nacht waren het er twee? Wel weten we dat we onderweg, wanneer de trein stop te vaak lekkere dingen kregen, zoals snoep en fruit. De reis ging in eerste instantie naar Floren ce, waar drie dagen bleven. We overnachtten daar in een schoolgebouw. Overdag maak ten we door middel van bustochten kennis met de stad. Als kind waren we erg onder de indruk van de grote gebouwen en de impo sante beeldhouwwerken. Daarna ging de reis verder naar Piancastag naio. Er was daar voor ons en ook voor Itali aanse kinderen, afkomstig uit de Povlakte waar ook een overstroming was geweest, een tentenkamp ingericht. De tenten waren zo ingericht dat er met acht kindren en een leider/ster kon worden geslapen. Op gewone bedden, dus niet op luchtbedden. Meisjes bij meisjes, jongens bij jongens. s Morgens maakten we een grote wandeling door de bossen. Wij waren helemaal geen bossen gewend, dus keken we onze ogen uit naar de grote bomen en de enorme varens, 's Middags moesten we een paar uur slapen, waarna we op het eind van de middag ook nog een wandeling maakten. Niet alleen de bossen waren ons vreemd, ook het dorpje met omliggende dorpjes zelf Hele nauwe straatjes met heel andere huizen dan wij gewend waren. De bewoners waren wel erg vriendelijk en goed voor ons. Het eten is een verhaal op zich. Italië was toen ook al het land van de pasta's. Wij kre gen macaroni en spaghetti met een wat zure tomatensaus. Dat kenden we helemaal niet en vonden het niet lekker. Ook sla met olijf olie was ons vreemd. De leiding zag wel dat er weinig gegeten werd. Om het toen voor ons lekkerder te maken kregen we er boten en suiker over! Bart: "Toen we op een gegeven moment ook soep aten, waar macaroni aan was toege voegd, ging ik het toch wel lekker vinden". Het Italiaanse ijs, dat we in het dorpje kregen was wel erg lekker. Ook vruchten, zoals pruimen en perziken smaakten best. Het tentenkamp was in twee delen ingericht. visuele beperking bij het verwezenlijken van hun wens tot zelfstandig leven, leren, wonen en werken. De dienstverlening bestaat uit onderzoek, voorlichting, revalidatie, arbeid, dagbesteding, huisvesting en onderwijs. Dit gebeurt vanuit locaties in Noord-, Noord west- en Zuidwest-Nederland. In 2001 fuseerde Visio met Het Loo Erf, het landelij ke revalidatiecentrum voor slechtziende en blinde volwassenen in Apeldoorn. Visio Loo Erf telt in totaal 1100 medewerkers en 500 vrijwilligers. Sonneheerdt is een landelijk centrum voor slechtzienden en blinden. Het accent ligt op reïntegratie, onderzoek naar arbeidsmoge lijkheden en arbeidsbemiddeling, een breed scala aan beroepsopleidingen en het bieden van woonzorg en (ambulante) woonbegelei ding. Daarmee is Sonneheerdt gespeciaU- seerd in vragen over wonen, werken en leren met een visuele beperking. Proson, het eigen productiecentrum, levert marktconformt; producten en diensten en verschaft daarmee in wsw*-verband (*Wet sociale werkvoor ziening) werk aan slechtzienden en bUnden. Bij Sormeheerdt werken 400 medewerkers en 150 vrijwilligers. In het ene deel waren de Nederlandse kinde ren. In het andere deel de Italiaanse, er waren daar alleen meisjes. Er liep een duidelijke scheidslijn, 's Morgens waren we bij elkaar om de Nederlandse en Italiaanse vlag te hij sen. Uit beiden landen werd dan het volks lied gezongen. 's Avonds waren we ook bij elkaar. De vlag werd dan neergehaald en zongen we als canon 'De uil zat in de olmen'. Daarna mochten we met de ItaUaanse kinderen spe len en leerden we van hen een aardig woord je Italiaans. Omgekeerd zij van ons Neder lands. Vier weken was erg lang. Willy: "Ik had enorme heimv/ee. Contact met thuis was er bijna niet. Een enkele keer kwam er een brief'. Behalve de boswandelingen maakten we zo nu en dan ook een tochtje. Bart: "We bezochten eens een soort jaarmarkt. Er wer den toen zelfs paardenraces gehouden", een ander hoogtepunt was een tocht naar de Mont Amiata, een uitgebluste vulkaan met een hoogte van ongeveer 1.750 meter. Op de top stond een groot kruis. Bart: "Overal was enorm veel marmer. Zo herinner ik me een wachtkamer op een klein station dat bekleed was met prachtig zwart marmer. Sommige kinderen verzamelden allerlei prachtige stenen in de natuur. Zelf heb ik nog steeds een stukje marmer en een brokje lava". Na vier weken waren wij weer terug in Nederland en waren we blij met de Holland se pot. Al met al is het een hele belevehis geweest, waar we moet genoegen op terug zien", aldus het verslag. De initiatiefnemers zouden graag zien dat deelnemers aan de reis zullen reageren. En misschiem bestaat er wel belangstelling voor een reünie, of nog eens terug te gaan als groe;p naar Piancastagnaio, het dorpje dat ligt in het populaire vakantiegebied Toscane. Ze hopi'n veel reacties binnen te krijgen op onderstaande adressen. Bart de Ruiter, Distelstraat 13, 43 41 JS Amemuiden, tel. 0118-601869, bderuiter@rdnet.nl Willy de Waal, Oudestraat 22, 4311 AW Bruinisse, tel. 0111-416691 dewaalwc Zeelandnet.nl Uit patiënten enquêtes, gehouden bij het ontslag van patiënten uit het Ikazia Zie kenhuis, is gebleken dat er behoefte is aan een langer middagbezoek. Vooral voor oudere bezoekers die van ver komen is een half uur erg kort. 'Daarom is besloten dat het middagbezoek in het Ikazia Ziekenhuis per 2 januari 2003 met een half uur wordt uitgebreid. Op de algemene verplee gaf delingen zijn de bezoektijden dan als volgt: 15.30 tot 16.30 uur en 18.00 tot 20.00 uur. Maandag 6 januari wordt gestart met een pré-operatieve polikliniek. Patiënten die geopereerd moeten worden hebben daar een gesprek met de anaesthesist en een verpleegkundige ter voorbereiding op de geplande operatie. U Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Het einde van het jaar is voor velen een aanleiding om de voorbije periode de revue te laten passeren. Wat maakte dit tot een fantastisch en onvergeteüjk jaar? Of wat was juist de aanleiding om 2002 het hefst zo snel mogelijk af te sluiten en vol goede moed aan een nieuwe periode te beginnen? Nieuwjaar is traditioneel ook de tijd van de goede voomemens. Sommigen declare ren ze luidkeels onder het genot van een borrel - hier komt zelden iets van terecht - maar voor anderen is het het moment om daadwerkelijk te proberen iets beter te doen dan het afgelopen jaar. Hoewel de te nemen voomemens zeer ver schillend van aard kunnen zijn, zijn er toch een aantal die bij grotere groepen mensen leven. Stoppen met roken, minder drinken, lijnen en eindeUjk eens gaan sporten wor den daarbij veelvuldig gehoord. Jaarlijks proberen velen - sommige statis tieken praten zelfs over 1 miljoen mensen - de gewoonte van het roken af te zwer ven. Velen houden het niet vol en verval len binnen enkele weken weer in de oude gewoonte. Toch slaagt zo'n 15% er daad- werkehjk in om het voornemen om te zet ten in een defmitieve breuk met de sigaret. Iedereen weet inmiddels dat roken slecht is voor de volksgezondheid. Jaarlijks ster ven er nog steeds duizenden rokers aan de gevolgen ervan. Maar stoppen met roken üjkt makkehjker gezegd dan gedaan. Dat komt omdat rokers niet alleen geestelijk. maar ook lichameüjk afhankelijk zijn door de nicotine. Stoppen met roken betekent dan ook dat men te maken laijgt onthou dingsverschijnselen. Voor wie daadwerkelijk wil stoppen en dus volledig achter zijn eigen beshssing staat, zijn er diverse hulpmiddelen op de markt. Nicotinepleisters en nicotine- kauwgom zijn daarbij veruit favoriet. Zij zorgen ervoor dat de onthoudingsver schijnselen beperkt worden, waardoor de weg een stuk eenvoudiger wordt. Wie er oog voor heeft zal merken dat de diverse (dames)tijdschjiften in de periode na nieuwjaar weer vol staan met allerlei diëten. Van sherrykuur tot bananendieet, allen staan ze zogenaamd garant voor ef;n slank en perfect figuur. Wie nadenkt, weet wel beter. Natuurlijk, de kans op het ver hes van een paar pondjes is altijd wel aan wezig. Maar groter nog is de kans op een voedingspatroon dat eenzijdig en onge zond is. Een gezonde voeding is de sleutel tot langdurig succes. Drie maaltijden per dag waarin gelet wordt op een beperkt gebruik van vet en alcohol doet meer won deren dan welk afslankdieet ook. Wie daarbij nog gevarieerd en gezond eet zal uiteindelijk merken dat het geboekte resultaat groter en - zeker niet onbelang rijk - langdurig is. Mensen die zich niet zo fit voelen nemen zich vaak voor om eens wat meer te gaan bewegen. Vol goede moed wordt er meteen een abonnement bij de sportschool aangeschaft. Op zich is daar natuurlijk niets mis mee. Wie onder professionele begeleiding daar wekelijks zijn oefenin gen doet, zal zeker merken dat de conditie erop vooruit gaat. Daarbij moet wel opge let worden dat een rustige opbouw van de spierbelasting noodzakelijk is. Niet ieder een, heeft echter de mogelijkheid om zich naar een sportschool te begeven. Dat behoeft zeker geen probleem te zijn. Bewegen kan altijd en overal. Een uurtje zv/emmen, de auto laten staan en met de fiets naar het werk, een flinke wandeling in de natuur, het zijn allemaal mogelijkhe den om de spieren en de conditie te trai nen. Om voldoende te bewegen is het - volgens de Nederlandse Norm Gezond Bewegen - nodig om vijf keer per week gedurende een half uurtje aan de conditie te werken. Wie er daadwerkelijk in wil slagen om zijn goede voornemen om meer te bewegen tot een succes te maken, moet zich realiseren dat bewegen vooral leuk moet zijn. Het is dan ook noodzakelijk om vooraf een ont- spanningsvorm te kiezen die bij je past. Wat niet leuk is wordt door niemand vol gehouden. in een besluit omzetten is het goed te weten dat men er niet altijd alleen voor staat. Diverse zorgverleners of instanties U kunnen u, indien nodig, met raad en daad H bijstaan. Op intemet zijn diverse sites te U bezoeken die u meer kunnen vertellen over stoppen met roken, beperking van het H alcoholgebruik, gezonde voeding of u gezond bewegen. Daarnaast is de huisarts f^ natuurlijk ook steeds bereid u op de goede li weg te helpen. En wellicht helpt uw besluit dan ook om het nieuwe jaar weer li een smkie eelukkieer te maken. een stukje gelukkiger te maken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 15