Overdenking Traditioneel Kerstconcert op orgei en panfiuit in Breepieinkerii uit de Heilige Schrift EIIAtflOei-IIIEUWS ,KIjkVENSTER Succes telersvereni gingen niet zonder meer overdraagbaar Geslaagd kersttoernooi bij Burning Rubber uit Ooitgensplaat vtaaa komt oe KtmmaN uaNoaaN? LOULOU uinuKTE msacNE Uw woning of bedrijfspand verkopen? WHGEMrOMH Vreest niet Duo Gavotte Noortje van Middelkoop PAGINA 5 VRUDAG 20 DECEMBER 2002 Blik op kerk en samenleving tj - Een donkere dag - Het kan niet anders - De Zon der gerechtigheid Vrijdag de dertiende - nee, we zijn niet bij gelovig! - moet voor de Gereformeerde be lijders in de Nederlandse Hervormde Kerk een droevige dag zijn geweest. Op die dag werd de naam, zoals die door de trio-synode was aanvaard, goedgekeurd. Op die dag ging ook de Generale Synode akkoord met de kerk orde van de nieuw te vormen kerk. Dat bete kent dus een breuk met het verieden, want alle andere opvattingen ten spijl zal de Her vormde Kerk, als alles doorgaat, ophouden te bestaan. Een breuk ook met het belijden van de kerk der eeuwen, want de belijdenissen van de Reformatie gaan wel mee in de nieu we kerk, maar als museumstukken die kun nen worden bewonderd als herinneringen aan het verleden, niet als documenten waar op men zich in de strijd der geesten nog kan beroepen... Maar er is niets aan de hand, zo tracht men het geweten te sussen. Want terwijl men zich altijd heeft beroepen op de belijdenis - zolang die belijdenis er was kon men in de kerk der vaderen blijven! - is die belijdenis nu ineens niet doorslaggevend meer. Immers, waar het Woord is, daar is de Kerk! En de reikwijdte van het Verbond is zó groot, de God des Verbonds gaat ook mee in de nieuwe kerk! In de nieuwe kerk, die een ker korde heeft waarin het huwelijk opzettelijk is weggelaten omdat ook verbintenissen van andere aard kunnen worden gezegend... Quis non fleret? - wie zou niet wenen? Dat SoW op verschillende plaatsen een fias co is geworden, dat het grondvlak op tal van manieren heeft geprotesteerd, het heeft alle maal niets geholpen. Het móet doorgaan, de vraag is nog hoe de bezwaarden over de streep kunnen worden getrokken. In Ecclesia van 7 december schrijft ds. L. J. Geluk - vroeger predikant in Dirksland - het volgende: "Inmiddels Ujkt bewezen dat een kleine coterie die de macht in de kerk in handen heeft, doof is voor noodkreten en blind voor de werkelijkheid. Zij denkt de plan nen uit en wordt als professioneel gezien. Zij houdt de synode vóór: het kan niet anders dan zó. Zij duwt via commissies en rapporten, door middel van uitgekende plannen, met behulp van dreigementen of zoetgevooisde woorden, de synode en de kerk een richting in, die een zeer groot deel van het trouwst meelevende kerkvolk niet wil. Zij weet dit, maar ideologisch verbhnd zet zij door. Men schroomt niet met een beroep op de leiding van de Hei lige Geest ongeestelijke plannen door te drukken". Ik had het niet anders en niet beter kunnen formuleren dan Ds. Geluk het hier doet. Het zijn geen opwekkende geluiden in deze don kere dagen voor Kerst. Maar dan herinneren we ons dat het, toen de volheid des tijds was aangebroken, ook erg donker was in de wereld en in de kerk. En in die duisternis is het Licht opgegaan. Dat geeft ook vandaag vrijmoedigheid om te bidden: "Zon der gerechtigheid, verlicht ons". Waarnemer "7 ;:-^;^^,°'^; '»i>i «1./ Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Kunt u mij iets vertellen over de oorsprong van de kerstman? Waar komt die figuur eigenlijk vandaan? Antwoord: Toen de emigranten uit Europa met boten vol naar het lokkende Amerika trokken, waar nog volop ruimte was, namen zij in hun weinige bagage wel hun oude tra dities mee. Zo bleven de kolonisten uit Nederland er door de jaren heen tegen 5 december hun Sint-Nicolaas inhalen en hun kinderen cadeautjes geven. Ook in hun nieu we woonplaatsen langs de Hudson als Nieuw-Arasterdam, Haarlem en Breukelen. Zelfs toen later de Engelsen kwamen en de plaatsnamen veranderden in New-York, Harlem en Brooklyn, trok de Goedheiligman er in december langs de huizen en bracht er zijn goede gaven. De Britten bekeken die Sinterklaas eerst met grote verbazing, doch weldra kwam er de nabootsing: het was december, en het sneeuwde tegen Kerstmis, dus ontstond er een goedgeefse figuur in een wijde rode mantel voortgetrokken op een slede, die de zakken met kerstgeschenken rondbracht aan verscheidene families. Zo werd Sinterklaas tot 'Santa Claus", zijn paard een rendier en zijn huisadres een klein dorpje in het koude Finland in plaats van in het warme Spanje. En de Amerikanen heb ben het New-Yorkse gebruik overgenomen en verder uitgedragen, tot zo omstreeks eind vorige eeuw die kerstman opdook in Duits land, ongeveer gelijktijdig met Père Noëi in Frankrijk. En nu probeert die veramerikani seerde namaak-Sint onze originele vijf eeu wen oude Spaanse bisschop nog te verdrin gen ook. Een vriendin van mij heet Loulou. Waar komt die naam vandaan? Antwoord: Dat is een Franse vleivorm, of zgn. koosnaampje, afkomstig uit de kinder taal voor vrouwen die Louise heten en dat is met onze Loes, Loekie, Looi, Lodewieka, Wiesje en bijv. de Italiaanse Luigino, Gina en Gigi afkomstig van het Frankische Chlo- dovech, waarvan wij Lodewijk maakten en dat oorspronkelijk 'roemvolle strijder' bete kende. Ik probeerde een gekregen recept uit met zo 'n pakje lasagne, maar dat pakte verkeerd uit. Wat heb ik fout gedaan? Antwoord: De verhoudingen waren niet goed. Wij kregen een heerSjke lasagne met 300 gram rundergehakt, een groene paprika, twee uien, slechts een half bakje champig nons, 1 zakje geraspte kaas, 4 dl melk en 32 dl water. Bak het gehakt rul in weinig boter, doe er de kleingesneden paprika en uien door en laat die een paar minuten fhiiten. Doe de lasagnesaus uit de verpakking in een schaal en roer er met een gard de melk en 't water door. Giet deze saus over het mengsel van gehakt met paprika en uien, breng dat aan de kook en Iaat het onder goed roeren 3 minuten zachtjes pruttelen. Vet een lang- Makelaarskantoor Tamboer beëdigd niakelaar/laxaleur. lid NVM ()187-4763.'i.ï Telersverenigingen in de voedingstuinbouw zijn in de jaren negentig vooral opgericht om de markt beter te kunnen bedienen en om de teler een sterkere onderhandelingspositie te geven bij de afzet van producten. De meeste verenigingen vinden dat ze in die opzet zijn geslaagd. Vooral verenigingen die naar bui ten gericht zijn, wisten hun doelstellingen te realiseren. Telersverenigingen die het accent sterk leg gen op interne efficiencyvoordelen, waren minder succesvol. Dat blijkt uit een onder zoek dat LEI en PPO gezamenlijk hebben uitgevoerd in opdracht van het Ministerie van LNV en met steun van de LLTB. De ervaringen in de tuinbouw zijn leerzaam voor ondernemers in andere sectoren zoals de varkenshouderij, maar doordat daar heel ander omstandigheden gelden is het succes van een producentenvereniging er niet zon dermeer gegarandeerd. Voor het succes van een producentenvereni ging is het belangrijk dat ze een product biedt dat zich onderscheidt van het overige aanbod op de markt, of dat ze door het samenvoegen van activiteiten financiële schaalvoordelen behaalt en sterker staat in onderhandelingen. Om dat te bereiken moe ten de leden wel een gezamenlijke en een duidige visie hebben op wat de markt vraagt. Door vaste relaties met afnemers kan een producentenvereniging snel en flexibel reageren op vraagveranderingen. Dit kan resulteren in financiële voordelen door hogere omzet en lagere kosten. Telers die hun strategie niet in de eerste plaats op de markt maar vooral op een lage kostprijs rich ten, zijn minder gebaat bij een producenten vereniging. Het succes van een aantal producentenver enigingen in de tuinbouw is leerzaam voor andere sectoren, maar de mogelijkheden zijn niet in alle sectoren gelijk. Ze hangen onder meer af van het type product en de moge lijkheden tot productdifferentiatie. Zo zit er bij varkensvlees een belangrijke verwer kingsfase tussen productie en consumptie, waardoor het voor een producentenvereni ging moeilijker, risicovoller en duurder wordt om het afzetproces te beheersen. Producentenverenigingen kunnen bijdragen aan een maatschappelijk verantwoorde land bouw door extra aandacht voor de kwaliteit van het voedsel en de productieomstandig heden. De overheid zou volgens de onder zoekers de samenwerking in producenten verenigingen kunnen stimuleren, bijvoor beeld door het instellen van steunpunten voor financiering en procesbegeleiding. Ook de wet-en regelgeving kan wellicht nog beter worden afgestemd op zulke gemeen schappelijke initiatieven. werpige vuurvaste ovenschaal in met wat boter en giet een dun laagje saus op de bodem. Leg drie lasagnebladen op de saus, doe daarop weer saus, dan weer 3 bladen enz. enz. en bestrooi elke laag saus goed met geraspte kaas. Verdeel de intussen aange- bakken champignons over de laatste laag saus en strooi daar het restant geraspte kaas over. Schuif de schotel in een voorverwarm de oven en laat uw lasagne daar bij 175 a 190° in ca. 35 a 40 minuten een heerlijk bruin korstje krijgen. Al die verschillende kruiden, ketchup, knoflook, zout en peper hebt u echt niet nodig, want die heeft de fabrikant juist in een goede verhouding in zijn product verwerkt. In politiefilms zie je mensen met een kwastje vingerafdrukken tevoorschijn toveren. Welk chemisch middel gebruiken zij daarbij? Antwoord: Op gladde oppervlakken kun nen vingerafdrukken goed zichtbaar ge maakt worden door het voorwerp met be hulp van een spuitje of kwastje te bestuiven met een poeder van grijswit aluminiumoxi- de. (Lukas 2:10) Het Kerstfeest is het feest voor de bevrees- den. De geboorte van de Zaligmaker is er op gericht de schrik van de bedroefden te ver drijven en daarvoor in de plaats de grote blijdschap te bewerken. Nu zijn er genoeg bevreesde mensen, en de vrees leeft in het hart van ons allen. De vorige eeuw is wel in het bijzonder de eeuw van de vrees ge noemd. En terecht, want wat was er al niet aan spaiming en dreiging. In die eeuw zijn er twee wereldoorlogen geweest, met alle ver schrikkingen die daarbij waren, en nog steeds is er de dreiging van een nog grotere verschrikking. Het is dan ook geen wonder dat velen in vrees leven. Toch merken we ook nu dat wij mensen echt niet vanzelf afkomen op de geboren Zalig maker, Die de inhoud is van de grote blijd schap. Op allerlei manieren proberen we de grote vrees te verdrijven, of althans te verge ten. We doen dat door onze eigen feesten te maken, of door de roes te zoeken, of ons op allerlei dingen te storten, om maar niet na te hoeven deiiken en niet de gelegenheid te heb ben om stil te staan bij de grote vrees die er is. Dit komt omdat er in ons hart, ondanks allerlei dingen waar we bevreesd voor zijn, niet zo maar plaats is voor Christus. We pro beren de vrees dan maar wat te verbergen. De herders in de velden van Efratha waren ook bevreesd. Maar zij waren bevreesd omdat de heerlijkheid van de Heere hen om- scheen. Zij waren bevreesd omdat zij midden in hun leven gesteld werden voor de heihge God. Dwars door onze vrees heen kan het Christusfeest worden. Juist als we in de ont moeting met de heilige God zien dat wij onrein en schuldig zijn, worde het ons ver kondigd: hier is voor u de grote blijdschap. In het Kind dat geboren is in Bethlehem geeft God aan ons de Zaligmaker, Die voor ons in de plaats de grote vrees inging van het lijden, de Godverlatenheid en de dood. Hij heeft de oorzaak van de grote vrees, namelijk de zonde, weggenomen. En dat geeft de grote blijdschap. Er kan grote blijd schap zijn, omdat in Christus de zonden ver geven worden. Achter de kribbe zien we het kruis, maar dan ook de verlossing die is bewerkt door Jezus Christus. Hij is God de Zoon, Die om ons te redden mens werd. Daarom kan er nu de grote blijdschap ver kondigd worden, want we hebben een Heere, Die iedere zondaar die tot Hem komt, redt van het oordeel. Dit is de grote blijdschap die het uithoudt in leven en in sterven, en die ons troost en houvast geeft bij alle vrees die er kan zijn in een mensenleven. Dirksland, J. WiUemsen Dinsdagavond 17 december heeft tafelten nisvereniging Burning Rubber een kersttoer nooi voor haar seniorleden gehouden in 't Centrum aan de Van Weelstraat. Uniek was het dat alle leden daaraan deelnamen. Er werden drie poules samengesteld waarin zoveel mogehjk rekening was gehouden inet de speelsterkte van de deelnemers. Daardoor ontstonden leuk opgaande partijen. Er werd gespeeld om twee gewonnen sets. In de wed- strijdspelerspoule speelden Wil Thoonen, Arjan van Dijk, Frans Braber en Ed van Laar voor de twee hoogste plaatsen in hun poule om dan nog een finalepartij te mogen spelen. Na een aantal pittige partijtjes werden dat Wil Thoonen en Frans Braber. Na een ener verende driesetter ging good old Wil met de beker naar huis. In de recreantenpoule kwa men Piet Korteweg, Sam van der Welle, René Soons, Wit Tiggelman en John Freen tegen elkaar uit. In deze poule was het goed te merken dat Sam nog wat wedstrijdritme ontbeerde. Uiteindelijk was hier de beker voor John die in de revanchefinale wist te winnen van Wit Tiggelman. In de starterspoule kwamen in het strijdperk, Bert de Bruin, Jan Neels, Arie den Braber, Peter Slager en André Roodzand. Ook in deze poule waren de verschillen minimaal waardoor iedereen toch leuke partijtjes kon spelen. De finalepartij in deze poule ging tussen Jan Neels en Bert de Bruin. In de der de set moest Jan het hoofd buigen voor Bert, die daarmee de beker in ontvangst mocht nemen. Na afloop bood de penningmeester namens de vereniging een drankje aan en werd er nog lang nagepraat over het geslaag de toernooi. In het nieuwe jaar begint Bur ning Rubber weer op dinsdag 7 januari. De vaste speelavond van de vereniging is dinsdags en als thuisbasis staat 't Centrum in de Van Weelstraat 10 te Ooitgensplaat geno teerd. Nieuwelingen worden van harte uitge nodigd om een kijkje te nemen of een partij tje mee te spelen. Sam van der Welle de verliezer van het toernooi. Hij kon geen partij naar zich toetrekken Op Tweede Kerstdag geven de organist Martin Mans en de panflui- tiste Noortje van Middelkoop (Duo Gavotte) een kerstconcert in de Breepleinkerk in Rotterdam. Het programma is voor het grootste gedeelte gevuld met kerstrepertoire zoals: 'De kniel aan Uw kribbe neer'. Stille nacht', 'Komt nu gij herders', 'Cantique de Noël' en de drie delen uit de 'Messiah van Handel. Er is teven samenzang en Martin Mans speelt enkele orgelimprovisaties over bekende kerst liederen. Tenslotte besteden zij aandacht aan hun meest recente kin- der CD 'Kinderconcert 3'. Van deze geluidsdrager brengen zij o.a. ten gehore: 'In het begin lag de aarde verloren', 'Het water steeg wel hoog', 'Hoor de vogels zingen weer', 'Het lied van Mozes en Mir jam'. Het programma is zeer afwisselend en afgestemd op alle leef tijden. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedragt 6,- voor volwassenen en 3,- voor kinderen onder de 12 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de deur vanaf 19.15 uiur. Panfluitiste Noortje van Middelkoop en organist Martin Mans spelen reeds jarenlang samen onder de naam 'Duo Gavotte'. De instrument combinatie orgel/panfluit is uitstekend gebleken. Vele genres lenen zich voor deze instrumenten. Zij brengen klassieke werken ten geho re van o.a. Bach, Mozart en Brahms. Daarnaast spelen zij bewerkin gen van geestelijk liederen en hebben zij virtuoze Roemeense muziek in hun repertoire. Als duo concerteren zij in het hele land maar ook buiten de landsgrenzen zijn ze bekend. In oktober van dit jaar zijn zij voor het eerst op tournee geweest in West-Australië op uitnodiging van 'The Music Society'. Ook daar is hun muziek met groot enthou siasme ontvangen. Hun muzikale aanpak kenmerkt zich door een sprankelende, frisse vertolking van de muziek. Ze maken vele eigen arrangementen of improviseren over de betreffende thema's. Na haar conservatoriumstudie ontwikkelde Noortje zich tot één van de meest toonaangevende panfluitisten van ons land. Ze maakte reeds vele CD-opnamen, onder andere de bekende Gavotte-serie in combi natie met Martin Mans. Ze trad al veelvuldig op voor radio en TV. Buitenlandse concertreizen voerden haar door geheel Europa, maar ook naar Canada en Amerika en West-Australië. Naast haar concert praktijk geeft ze panfluitles aan gevorderde panfluitstudenten. Martin Mans Mede dankzij zijn improvisatietalent, ontwikkelde deze organist zicht tot één van de meest gevraagde in binnen- en buitenland. Zijn eerste improvisatie-CD werd met 'goud' bekroond. Een unicum in dit genre muziek. Naast het geven van soloconcerten over de gehele wereld, is hij gewaardeerd begeleider van koren en solisten. Per jaar geeft hij ongeveer 150 concerten, hij is kerkorganist van de Bree pleinkerk te Rotterdam en dirigent van drie grote mannenkoren. Programma Het programma staat in het teken van kerst. Ze beginnen met een werk van Bach in een arrangement van Martin Mans met de titel 'Ik kniel aan Uwe kribbe neer'. Componist Handel komt aan bod in zijn wereldberoemde 'Messiah'. Ze spelen de delen: 'Every Valley, How beautiful are the feet en Unto us a Chil is bom'. Het niet weg te den ken 'Stille Nacht' spelen zij in de compositie van F. Gruber en het bekende Cantique de Noël van A. Adam. De improvisaties worden ter plaatse bekendgemaakt en tenslotte zijn de kinderliederen bewer kingen van eigen hand. Voor nadere infoimatie kunt u hun website bezoeken: www.martinmans.nl. Haar handen zijn compleet gevoelloos als ze klaar is met het karwei, maar juist als ze terug wil lopen, valt haar oog op een appel, die vlakbij het dijkje wild dobbert op het wateroppervlak. Marieke aarzelt geen moment en zet één been in het kol kende water. Voorzichtig buigt ze voorover, in een poging de appel te grijpen, maar tegelijkertijd slaat een golf ijskoud zeewater over haar heen. Ze geeft echter niet op want de appel drijft nog steeds binnen handbereik en hij zal goed zijn tegen de dorst. Haar stijve vingers graaien opnieuw naar de vrucht en deze keer weet ze hem te pakken. Dank baar kijkt ze naar de rode appel, alsof het een geschenk uit de hemel is. "Kijk Henkie en Elske, ik heb wat te eten voor juUie!" roept ze zielsgelukkig. De kinderen staren haar met paarse üppen aan, hun rillende lichaampjes stevig tegen elkaar gedrukt. Marieke pakt de deken en slaat die over hen heen. Hij is nog wel erg vochtig, maar het is beter dan niets. Met haar totaal verkleumde vingers lukt het haar niet om de appel te delen en daarom bijt ze net zolang in de vrucht, tot dat ze twee helften heeft. "Hier Henkie, pak maar Elske", zegt ze bibberend, terwijl ze de stukken uitdeelt. Henkie neemt een klein hapje, maar Elske aarzelt nog. "Moet jij niks Marieke?" vraagt ze zacht. "Nee, eet maar lekker op", antwoordt Marieke. 'Tk heb niet zo'n trek hoor." Elske valt hongerig aan op de appel en Marieke is bhj, dat haar zusje niet kan horen, hoe haar eigen maag knort. Tevreden kijkt ze toe hoe ze allebei gulzig aan het firuit kna gen. Ondertussen blijft de gemene wind door haar natte kleding heen, prikken op haar huid. Ze moet eigenlijk wat bewe gen, want de kou is bijna niet uit te houden. "Luister eens Elske", zegt ze kordaat, "jij moet even goed op Henkie letten. Ik probeer wat wrakhout te verzamelen om wat beschutting om ons heen te bouwen, begrijp je dat?" Elske knikt, zuigend op het vruchtvlees van de appel. Ze is pas negen, maar in de stormnacht lijkt ze jaren ouder ge worden. Marieke probeert weer rechtop te gaan staan, maar al haar botten doen zeer en ze voelt zich zo stijf. Haar tenen en vin gers zijn wit van de kou en haast gevoelloos. Met haar han den tegen haar mond, tracht ze met wat warme adem de levenloze vinger warm te maken. De snijdende wind teis tert haar lichaam echter keer op keer. Hoe gezeUig en warm was het uren geleden nog geweest in hun boerderijtje. Ze hoort moeder nog tegen vader zeggen: "Wat hebben we het toch goed zo, hè Teun?" Nee, nee ze wil niet aan vader, moeder en de rest denken, ze moet sterk zijn. Henkie en Elske hebben haar meer nodig dan ooit. Klappertandend recht ze haar mg en strompelend, soms bijna uitgUjdend in de modder, zoekt ze op het dijkje naar aangespoelde spullen. Marieke vindt kapotte planken en strobalen en alles wat maar enigszins bruikbaar is, draagt ze naar de plek waar de twee kinderen zitten. Ondertussen tuurt ze onophoudelijk naar de horizon, hopend op een boot die hen zal komen bevrijden. Hijgend verzamelt ze genoeg materiaal om wat beschutting om hen heen te bouwen. De vier strobalen zet ze achter de kinderen neer, waardoor ze uit de wind kunnen zitten en met het wrakhout bouwt ze een verhoging aan beide kan ten, zodat Henkie en Elske beter beschut zijn tegen de bij tende kou. Als Marieke eindeUjk klaar is met haar werkzaamheden, spreidt ze haar benen en neemt de kinderen tussen zich in. Dan grijpt ze verkleumd de klamme deken en gooit die over hen heen. Henkie rilt onophoudelijk en maakt zielige geluidjes. In een pogmg hem iets meer warmte te geven, begint Marie ke opnieuw over zijn armpjes te wrijven Elske kijkt haar grote zus even aan, maar zegt niets. Ze hoeft ook niets te zeggen, want Marieke leest een groot ver driet in haar ogen, een verdriet dat zo groot is, dat niemand het zal kunnen begrijpen. Hoeveel uren zitten ze nu alweer op het dijkje, Marieke heeft geen flauw benul. De nacht is overgegaan in de dag en het water is nog steeds wild. Het lijkt zelfs steeds hoger te komen. Nee, ze verbeeldt het zich niet. Het wordt langzaam vloed en het smalle, lage dijkje zal hen misschien niet lang meer kuimen beschermen tegen het water. In paniek gooit ze de deken van hen af en probeert te gaan staan. Wankelend kijkt ze om zich heen en haar angst lijkt waarheid te worden. Het water staat nu anderhalve meter lager dan het struikje en het dijkje lijkt een miezerig eiland in een woeste zee, vol dood en afval. Plotseling begint Elske te gillen en wijst naar de golven. "Wat is er Elske?" vraagt Marieke geschrokken. Dan ziet ze waarom haar zusje zo overstuur is, een kind drijft hun dijkje voorbij, een Ujkje, waarvan het gezichtje is gekeerd naar de diepte van de zee. Het slachtoffertje is te ver weg om aan de kant te trekken. Bevend van ontzetting hurkt Marieke weer en sluit haar zusje in de armen. Samen snikken ze zachtjes, allebei met hun eigen droevige gedachten. Dan maakt Elske zich los uit de armen van haar zus en staart bezorgd naar Henkie, die gelukkig m slaap is geval len. Een warme traan valt op Henkies gezicht, maar het uit geputte kind verroert zich niet. "Marieke.zijn ze bij ons ook verdronken?" vraagt ze aarzelend. Marieke veegt de tranen van haar wangen en aait haar zus je over het lange, vochtige haar. "Elske, laten we bidden dat ze het allemaal hebben gered. Wij hebben het toch ook gered!" "Maar Wim, Joke, Wiesje en moeder kunnen niet zwem men. Misschien zijn zij ook wel verdronken?" "Jij kunt toch ook niet zwemmen", antwoordt Marieke zacht. Elske schudt haar hoofd. "Ik had een strobaal Marieke, misschien hadden de anderen dat niet!" Marieke bijt op haar onderlip, ze wil liever niet denken aan de anderen, van wie ze zoveel houdt. "We moeten dapper zijn", zegt ze ineens vol zelfvertrouwen, "alles zal goed komen, dat weet ik zeker". Elske krukt en zacht begint Marieke een hed te zingen. Ondertussen houdt ze haar blik op het water gericht, dat hoger en hoger tegen hun dijkje aanbeukt. Haar keel begint pijn te doen en dorstig kijkt ze naar de zee. Ze haatte de nat te sneeuw,die afgelopen nacht in haar gezicht sneed, maar nu zou ze willen dat er wat water uit de hemel kwam. Ze Ukt over haar stijve, zoute Uppen en slaat opnieuw de deken zorgvuldig om hen heen. "Marieke, zouden ze ons nu aan het zoeken zijn?" "Natuurhjk", antwoordt haar zus zelfverzekerd, "het is vast allang bekend dat de polder is ondergelopen... Het kan niet lang meer duren, of we worden hier weggehaald met een boot!" Op Elske's gezicht verschijnt een vage glimlach. "Dan mag ik toch nog een keer varen op de boot, dat had ik niet dur ven dromen!" Ondanks alle ellende moet Marieke nu lachen. Elske, haar jongensachtige zusje, die altijd zo graag mee wilde varen met de mosselvissers. Wat had ze niet gezeurd bij oom Hendrik, maar vader wüde er niets van horen. "Jij bent toch geen jongen!" had hij half lachend geroepen. "Word jij maar boerin of schooljuffrouw." Marieke slaakt ineens een diepe zucht. Ze ziet vaders beeld duidelijk voor zich, vader met zijn verweerde gezicht, zijn vriendelijke ogen en zijn zwarte pijp bungelend in zijn mond. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5