Een avond in De Doelen Nieuws Predikant van Gereformeerd Ouddorp en Stellendam ziet terug op leerzame tijd Nieuwe leesboeken Kerstmarkt Speel- en belevingstuin KDC groot succes uit de kerken EIIAUDBMIIEyWS Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer 'One More Voice' zingt op Marktveid Steun donateurs voor wetenschappelijk Alzheimer-onderzoek De kerstmarkt Jaarlijkse Kersttraditie ook dit jaar weer in Sommelsdijk: Jeugdwerk heel belangrijk Samen Op Weg Rijnsburg VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ PAGINA 15 VRUDAG 20 DECEMBER 2002 Uit alle delen van het land waren ze gekomen, uit Bunschoten, uit Hooge- veen, zelfs uit de provincie Groningen. En toen ze 's avonds laat vanuit "De Doelen" de terugtocht aanvaardden, wisten ze dat het maken van zo'n ver re reis voor herhaling vatbaar is. Opnieuw genoten de 2000 aanwezigen van een veelkleurig, op hoog peil staand concert dat gegeven werd onder de titel: En men noemt HemMen wilde daarbij het lui sterend publiek zingend wijzen op de grootheid van Christus, Wiens Naam door heel het programma liep, zoals Koning der koningen. Licht der wereld, Goede Herder, Wonderbare Raadsman, Vredevorst, Morgenster, enz., enz. Anders dan gewoonlijk, werd nu niet begon nen met "Into my heart", maar klonken van af het balkon de trompetten als inleiding op het "Komt allen tezamen", dat door Deo Cantemus (320 leden), de Gereformeerde Kerkkoren uit Alblasserdam en Zwijndrecht (elk minstens 100 leden), plus alle aanwezi gen gezongen werd. Het "Into my heart" volgde op de opening door de voorzitter. André de Jager, die de koor- en samenzang op een voortreffelijke wijze op het majestu euze Doelenorgel begeleidde, had een groot aandeel in de orkestratie van de verschillen de composities. Het was ook verheugend de sopraan Marga ret Roest met haar warme, volle stem weer te horen zingen, soms boven de koren uit. Meerdere malen trad ze op, enkele keren alleen maar samen met het orkest, o.a. in "He shall feed His flock" uit de Messiah en in Laschia ch'i'o pianga, ook van Handel, met een tekst van Peter Krauwinkel. En als we het nu toch over Handel hebben, indrukwekkend mooi klonk het door de koren gezongen "For unto us a Child is bom", eveneens uit de Messiah. Alle koren en het orkest leverden een aan deel in het "The angel called Him Jesus" van Tom Fettke. Deze beroemde eigentijdse Amerikaanse componist heeft honderden werken voor koor en orkest op zijn naam staan. Het is te begrijpen dat Cor de Haan daar voor zijn koren nogal eens uit put. Dit stuk, waarin alle koren en heel het orkest, inclusief de tamboerijn, een aandeel hadden, eindigde na een grandioos slot, abrupt. Ook Jan Mulder mag niet onvermeld blijven Hij bespeelde op een knappe manier de vleu gel. Hij was ook de componist van het "Glo ria in Excelsis Deo" waarin de vleugel - heel apart! -, de panfluit, de piccolo en op de ach tergrond het orkest een rol speelden. Heel mooi! Ook het "Hoor, de eng'len zingen d'eer" voor dwarsfluit en orkest (violen) was een knappe compostie van Jan Mulder. De talentvolle, nog jonge Mihal Puscoiu, pan- fluitist - tevens violist - weet heel knap met zijn instrument om te gaan. We hadden hem al eerder in de Doelen gezien. Heel apart klonken het "Sing Gloria", dat iets had van een Russisch koor en het Gos pelachtige "Come to set us free", waarin de mannen en vrouwen nu eens apart en dan weer samen zongen. Opvallend mooi was de begeleiding van de violen en de panfluit bij het "Heerlijk klonk het lied der eng'len". Trouwens het orkest van Marco Bons, dat bestaat uit overwegend jonge musici, zorgde voor een uitstekende begeleiding van heel het programma. Bij het "Mary, sing alleluia" was het of je de kerstklokken hoorde luiden en de sneeuw kristallen zag twinkelen. Het had iets van het bekende "Jingle Bell". Er zou nog veel over deze avond te zeggen zijn, maar we moeten ons beperken. Alleen nog dit. Het hoogtepunt van de avond was het "For unto us finale". In deze medley deed alles mee in een harmonieus samenspel van koren, soliste, orgel, vleugel en orkest. Daarbij gingen alle registers nog eens open. De koren mogen blij zijn met Cor de Haan. Wat gaat er van deze bekwame dirigent een rust, souplesse en ontspanning uit naar de koren, het orkest en zelfs naar het puibliek. Hoe moeilijk de stukken ook zijn, telkens weer gaf hij aan alle partijen op het juiste moment de toon aan. Geen inzet ging er ver keerd. Het was een heerlijke avond! Wie het concert gemist heeft, kan het alsnog beluisteren. De E.O. zendt de hoogtepunten van het programma uit via Nederland 2 op Eerste Kerstdag, 25 december om 23.00 uur en op Tweede Kerstdag, 26 december, 's morgens om 9.50 uur. En wie niet achter het net wil vissen voor een plaats bij het concert: Rotterdam zingt van Hem op D.V. zaterdag 10 mei a.s. doet er goed aan, nu de kaarten alvast maar te bestellen bij dhr. A. van der Sluijs,. Slobbe gors 14, 3261 EN Oud-Beijerland. Er zijn er al meer dan 600 verkocht. Het is een concert, dat voor de Kerstconcerten niet onder doet. Het Urker Mannenkoor "Hallelujah" en meerdere solisten verlenen daaraan hun medewerking. En op 28 juni hoopt Deo Cantemus opnieuw een koor- en samenzangavond te geven bij de vuurtoren van Ouddorp. Aanvang: half acht. Op 7 december heeft de kerstmarkt plaats gevonden ten bate van de speel- en bele vingstuin van KDC de regenboog. Binnen de werkgroep speel- en belevingstuin de Regenboog kwam het aanbod binnen van één van de ouders om samen met andere ouders en personeel een kerstmarkt te orga niseren. Er werd een datum geprikt en de voorbereidingen konden gaan beginnen. Het plan was om onder andere een verioting te houden. Hiervoor gingen we op zoek naar mooie prijzen en werd het ontwerp van het lootje gemaakt. Door de firma Akershoek werd een fiets ter beschikking gesteld en de Bouwstee schonk een workmate en een accuschroefboormachine In november zijn we gestart met de verkoop van de lootjes. Deze vlogen de deur uit. Ver der moesten er mooie (kerst) spullen komen om te verkopen. Met hulp van diverse bedrijven, familie, betrokkenen, ouders en personeel kwamen er voldoende spullen bin nen. Op 4 december hebben we een knutselavond gehouden waarbij veel personeelsleden, ouders en vrijwilUgers betrokken waren. Op die avond zijn de kerststukken gemaakt die •we op de kerstmarkt verkocht zouden wor den. Er is met veel enthousiasme en inzet gewerkt. Het was dan ook een hele gezellige en geslaagde avond. Op 6 december is er begonnen met het opbouwen van de kerstmarkt. Het begon er al snel gezeUig uit te zien! Op 7 december was het dan zover. Al vroeg begonnen de oliebollenbakkers met het bak ken zodat er een goede voorraad voor de ver koop zou zijn. AI vlug liep het gebouw vol met belangstellende mensen en deze drukte bleef de hele dag. Hierdoor is de kerstmarkt dan ook zeer geslaagd en gezellig geworden. Buiten trotseerde de familie Boelaars de kou om de vis te bakken die zij ter beschikking hadden gesteld. Er was een kraam met oliebollen en kruuk- plaetjes, geschonken door bakkerij de Vries. Ook zijn diverse ouders aan het bakken geslagen, dit alles werd met veel succes te koop aangeboden. Ook kon men er genieten van een lekker kopje koffie of een bekertje frisdrank ter beschikking gesteld door de Albert Heijn in Middelhamis of warme cho colademelk geschonken door de Plusmarkt in Middelhamis. In de gymzaal stonden de diverse kramen opgesteld waar men kerststukken, kaarsen, houten spulletjes en dergelijke kon kopen. Hierbij ook veel dank aan de mensen die deze producten ter beschikking hebben gesteld. Ook was er de bekende trekkast en kon men raden hoeveel kerstballen er in de boom hin gen. Voor de nieuwsgierige mensen onder u, er hingen 138 ballen in de boom. Voor de kinderen was er een speciale ruimte waar geknutseld kon worden. Ook dit was een groot succes. De totale opbrengst van alle acties rondom de kerstmarkt, dus de kerstkaartenactie, de verloting en de kerstmarkt is netto: 4.922,49 euro! Het bedrag komt volledig ten goede aan de actie speel en belevingstuin de Regenboog. Namens de werkgroep willen we alle betrok ken bedrijven, ouders, betrokkenen, perso neelsleden en iedereen die wat voor ons gedaan heeft hartelijk bedanken voor hun geweldige inzet. Werkgroep Speel- en Belevings tuin De Regenboog NED. HERV. KERK Beroepen te Amemuiden P. van der Kraan te Bleskensgraaf; te Baam (b.w. Calvijn) en te Randwijk A. Bloed te Waverveen; te Zwolle (Stinskerk) G. de Goeijen te Made- Geertruidenberg. Benoemd: als predikant buitengewone werkzaamheden PKV Zuid-Holland H. E. Wevers te Doom. Aangenomen naar Heilouw M. Maas, kan didaat uit Putten, die bedankte voor Poede- roijen-Loevestein en voor Hagestein; naar HoUandscheveld (b.w. Rehoboth) H. Rose- boom te Bmchem-Kerkwijk; naar Wiisum M. Kreuk, kandidaat uit Polsbroek. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalten (geestelijk verzorger Zorgcombinatie Marga Klompé, part-time) H. B. Knol, kandidaat uit Kampen, die dit beroep heeft aangenomen; te Schipluiden M. P. Vis, kandidaat uit Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Onnen (part-time) H. Venema te Groningen-Noord, momenteel verbonden als docent aan de theologische hogeschool Setia te Jakarta (Indonesië), die dit beroep heeft aangenomen. Hij blijft daarnaast part time in dienst van de stichting Litindo (vert aling van theologische literatuur in het Indo nesisch). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Doetinchem en te Vlaardingen W. Visscher te Amersfoort; te Enmieloord en te Kruiningen M. Karens te Werkendam; te Moerkapelle P. Mulder te Dordrecht; te Sint Annaland C. Neele te Aagtekerke; te Vlissingen C. G. Vreugdenhil te Groningen. Bedankt voor Aalst en voor Lisse G. J. N. Moens te Goes; voor Meeuwen C. Vogelaar te Grand-Rapids (Beckwith-Ave, VS), voor Wolphaartsdijk M. Mondra te Waarden burg; voor Zwolle W. Visscher te Amers foort. BOND VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen: benoeming tot geestelijk verzorger in De Elf Ranken te Rotterdam, G. Sinke te Rotterdam. Donderdag 26 december (Tweede Kerstdag) om 17.00 uur zal Christelijk Vocaal Ensem ble 'One More Voice' op het Marktveid te Sommelsdijk bekende kerstliederen ten gehore brengen waarbij een ieder wordt uit genodigd om mee te zingen. Het geheel zal onder leiding staan van Willem Chr. Mey- boom. Dit jaarlijks terugkerend kerstconcert levert steeds meer belangstellenden op. Te midden van de vele kerstlichtjes en eventueel onder het genot van een kop warme chocolade melk kunt ook u getuige zijn van deze sfeer volle gebeurtenis. Als vanouds brengt 'One More Voice' weer een aantal bekende kerst liederen ten gehore waaronder 'Hoe leit dit Kindeke', 'Away in a Manger' en verschil lende carols. Daarnaast wordt u van harte uitgenodigd mee te zingen met nunmiers als 'Komt allen tezamen', 'Nu zijt weUekome', en het 'Ere zij God'. Het koor heet een ieder hartelijk welkom bij deze unieke gebeurtenis in Sommelsdijk. 'One More Voice' bestaat uit 12 enthousias te zangers en zangeressen die regelmatig concerten geven op Goeree-Overflakkee en daarbuiten. Het repertoire bestaat uit over wegend klassieke werken van componisten als Bach, Mendelssohn, Palestrina, Swee- linck, Rossini, Britten en nog vele anderen. Spreekt het bovenstaande u aan en houdt u van zingen; Kom dan gerust eens luisteren op vrijdagavond vanaf 20.00 uur in de Lukaskapel van de Samaritaan in Sommels dijk. De repetities van het ensemble duren tot 22.00 uur. Wilt u meer informatie, bel dan naar Letty van Herk (tel. 0187 - 603349) of Petra Kieviet (tel. 0187 - 486785). In de tijden waarin het lijkt dat van over heidswege minder financiële middelen beschikbaar komen voor wetenschappelijk onderzoek, brengt de Internationale Stich ting Alzheimer Onderzoek (ISAO) goed nieuws. Dankzij de bijdrage van zeer veel donateurs, stelt ISAO Nederlandse onder zoekers in staat om hun onderzoek te starten danwei voort te zetten. Ook is er al geduren de vele jaren steun voor het belangrijke werk van de Nederlandse Hersenbank. Bovendien wordt de uitwisseling van kennis met weten schappers uit het buitenland gestimuleerd. De Internationale Stichting Alzheimer Onderzoek werd in 1993 opgericht als een not-for-profit organisatie die fondsen werft om wetenschappelijk onderzoek naar oorza ken en behandeling van de ziekte van Alz heimer te sponsoren. ISAO is volledig afhankelijk van particuliere giften. Vanaf de oprichting in 1993 tot en met 2002 heeft ISAO 3.169.096 toegekend aan wetenschappelijk onderzoek naar de ziekte van Alzheimer. Daarnaast publiceerde ISAO een groot aantal nuttige voorlichtingsmate rialen. Alle publicaties zijn gratis verkrijg baar door te bellen met het gratis nummer 0800-0228880 of via de website, www.alzheimer.nl. Na bijna negen jaar verbonden te zijn geweest aan de Gereformeerde Ker ken van Ouddorp en Stellendam ver trekt ds. J. (Taco) Koster naar Rijns burg. Dit is de plaats waar hij aan het eind van zijn studie al enige tijd stage heeft gelopen. Met de gereformeerde predikant, die zondag 29 december voor de laatste maal in zijn gemeenten hoopt voor te gaan, kijken we terug op de afgelopen jaren. De predikant heeft zich in Ouddorp en Stel lendam goed thuis gevoeld; hij heeft de behoudende omgeving nooit als "een juk op de schouder gevoeld". Het gezin Koster is zichzelf gebleven en heeft altijd open naar de omgeving gestaan. Maar ze hebben zich nooit een bepaalde levenswijze laten opdrin gen. In de jaren waarin hij voorganger van de bei de gemeenten is geweest, heeft ds. Koster veel geleerd en veel ervaring verworven. Hij heeft volgens zijn zeggen "een stukje wijs heid opgedaan", waardoor hij in zijn ambt gegroeid is, "de praktijk is altijd anders dan de theorie", aldus de predikant. Koster bena drukt dat hij deze jaren als "zeer plezierig heeft ervaren". Naast het verdriet en de zor gen waardoor mensen getroffen werden, heeft hij ook veel mooie dingen meege maakt. In de afgelopen jaren heeft hij het ledental van de kerken langzaam zien stijgen, dit in tegenstelling tot veel andere kerken binnen zijn geloofsgemeenschap. Wat dit betreft heeft Koster een fijne manier van werken, "soms heb ik het druk gehad met het bezoe ken van de nieuw ingekomenen", volgens de Ouddorpse pastor. Ook de zangavonden aan de voet van de vuurtoren zijn in zijn geheu gen gegrift. Dominee Koster is de afgelopen jaren in dienst geweest van zowel de kerk in Oud dorp en Stellendam. Hij verzekert dat er maar minimale verschillen in 'ligging' zijn tussen beide kerken. In het afgelopen jaar hebben beide kerken een intentieverklaring getekend waarin uitgesproken is te streven naar nog meer samenwerking. "Misschien ligt er nog een streekgemeente in het ver schiet", volgens Koster. Met dankbaarheid constateert de predikant een gestage groei van het aantal kerkgan gers. Hij denkt aan enkele jaren terug toen in Stellendam de vraag voorzichtig gesteld werd of het nog wel mogelijk zou zijn om de avonddienst in stand te houden. Maar door de stijging van het kerkbezoek is deze gedachte niet meer aan de orde. De oorzaak van de problemen die sommige groepen jongeren in de samenleving te weeg brengen ligt volgens Koster ook bij de ouders, "er zijn ouders die soms geen flauw idee hebben waar hun kinderen mee bezig zijn en daarom moet de kerk alles uit de kast halen om de jongeren erbij te krijgen". Vol gens de predikant blijkt uit een gehouden onderzoek dat een groot deel van de gelovi gen hun keuze al voor hun twintigste heeft gemaakt. Daarom neemt het werk onder jon geren een belangrijke plaats in beiden gemeenten in. Veel twintigers en dertigers bezoeken de zogenaamde groeigroepen en zijn daarmee in gesprek over de waarde van het geloof gegaan. Ook worden er een aantal diensten georganiseerd met het oog op jon gere gemeenteleden. Andere vormen kunnen noodzakelijk zijn om nieuwe mensen te bereiken, maar dat mag niet tot vervlakking De scheidend predikant van Gereformeerd Ouddorp en Stellendam voorde kansel in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp. leiden: "Ondanks de andere vormgeving van bepaalde activiteiten voor jongeren heeft de inhoud van de boodschap er nooit onder geleden". Ook ziet ds. Koster er niet tegenop om bijvoorbeeld met een tienergroep van de gemeente naar een 'Wervelpraise-avond' van de Evangelische Omroep te gaan. In zijn intredepreek riep ds. Koster de gemeente op om "de vlam van de Heihge Geest niet uit te laten gaan". Hij erkent dat sommige mensen de kerk de rug hebben toe gekeerd. Soms heeft hij zich hieraan schul dig gevoeld. Tegelijkertijd heeft hij gemerkt dat het vuur van de Heilige Geest zéker niet is uitgedoofd: "Er zijn nieuwe mensen de kerk binnen gekomen en zij liebben enthou siast hun plaats ingenomen. Dat geeft moed om verder te gaan". In Stellendam heeft de Alpha-cursus daarbij een belangrijke rol In de afgelopen jaren is er met de plaatselij ke kerken in Ouddorp en Stellendam weinig samenwerking geweest. Dit bleef voomame- lijk beperkt tot het afstemmen van activitei ten en samen een folder verzorgen. "Geluk kig is er tot twee keer toe wel een gezamen lijke dienst geweest aan het begin van het jaar. Jammer dat kerken het snel laten afwe ten. Het is wel fijn om te merken dat mensen wel over kerkmuren heen durven te kijken!" Voor het samengaan binnen het Samen Op Weg gebeuren is ds. Koster niet echt warm te krijgen. Het streven naar eenheid is naar zijn zeggen een oprecht bijbels gegeven. Maar hij is niet enthousiast over de 'regen teske' structuur birmen de nieuw te vormen kerk. De predikant is huiverig voor het feit dat de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeente verloren zal gaan: "Er ontstaat een veelheid aan regelgeving en er komen aller lei bepalingen van bovenaf. Het is een sys teem dat niet van deze tijd is. Ook op finan cieel gebied moet er weUicht meer betaald gaan worden aan de landeUjke kerk. Onbe grijpelijk." Overigens kan hij de kritiek begrijpen die van orthodox hervormde zijde wordt geleverd op de gereformeerde hoogle raren Kuitert en Den Heijer. Hij wijst erop dat de beide kerken in Ouddorp en Stellen dam een andere koers varen en moeite heb ben met de uitspraken van deze hoogleraren. De predikant voelt zich meer thuis bij het Confessioneel Gereformeerd Beraad. Aan het Evangelisch Werkverband - een organi satie die mimte wil maken voor het evange lisch geluid binnen de SOW-kerken - levert ds. Koster ook een bijdrage. Zo is hij momenteel eindredacteur van de Startkrant. Iets wat momenteel in Ouddorp en Stellen dam onmogelijk lijkt, behoort in zijn toe komstige gemeente wel tot de mogelijkhe den, namelijk kanselruil tussen de Gerefor meerde en Hervormde predikanten. Zo zijn er nog meer verschillen aan te wijzen tussen Ouddorp/Stellendam en Rijnsburg: De Gereformeerde Kerk is daar veel groter als de huidige standplaats van dominee Koster. De gemeente wordt er door vijf predikanten gediend. Hij realiseert zich dat deze groot schaligheid van de plaats in de Bollenstreek ook zijn nadelen heeft. "Hier zie ik bijvoor beeld binnen korte tijd welke mensen er aan wezig zijn en ontbreken in een kerkdienst. In Rijnsburg is dit voorlopig onmogelijk". De kerk in Stellendam heeft net een grondi ge opknapbeurt achter de mg en het resultaat mag er zijnIn de kerk in Ouddorp zijn enke le weken geleden plannen gepresenteerd voor de renovatie van het kerkgebouw. Het was voor hem "een lastige overweging" om in deze drakke tijden de gemeenten te verla ten, aldus Koster. "Ik heb er vertrouwen in dat het zonder mij ook door zal gaan". Hij weet dat er in de gemeenten genoeg mensen met veel gaven zijn om zijn taken over te nemen: "Dat is nu al de praktijk en het is heerlijk om te zien dat er zo veel enthousias me is! Hij besluit: "Ik moet tiiet alles zelf willen doenEen dominee moet zich eigenlijk overbodig maken!" Op D.V. zondagmiddag 29 December wordt de afscheidsdienst gehouden in de Dorpstienden in Ouddorp. Medewerking wordt verleend door het gospelkoor Per Amore en uiteraard is ds. Taco Koster de voorganger. Iedereen is van harte welkom om dit samenzijn bij te wonen en het gezin Koster de hand te drukken. Aanvang 15.00 uur. Een trendy artikel kan de inspiratie bron vormen voor een nieuw kinder boekje. Zo dachten de auteurs Diny van Leeuwen en Liesbeth van Bins- bergen er tenminste over. Bij twee verschillende uitgevers verscheen een boekje over een kind met een step. 'Jep op de step', en 'Ep en zijn step' zijn de voor de hand liggend titels van de respectievelijke werkjes. En nu maar kiezen welke het leukst is! JEP OP DE STEP 'step, step, step daar komt jep ga maar snel aan de kant want jep gaat heel hard' Zo is de stijl van dit vrolijke en spaimende boekje 'Jep op de step', van G.W. van Leeu wen-van Haaften, uitgegeven door De Banier. Er gebeuren leuke, maar ook ver drietige dingen in dit boekje. De oplossing daarvan vormt de moraal van het verhaal, die niet helemaal natuurlijk overkomt. Toch een leuk boekje, van 56 pagina's, knap geschreven op AVI niveau 2, want zoiets is best moeilijk. Te lezen vanaf plm. 6 jaar en natuurüjk ook voor te lezen vanaf vier jaar. Illustraties: Jaap Kramer. ISBN 90 336 2757 4,NUR281,prys:€4,90. EP EN ZIJN STEP Ook het boekje 'Ep en zijn step' is voor beginnende lezertjes. Het is zelfs geschreven op AVI niveau 1dat is wel heel knap gedaan door Liesbeth van Binsbergen. Den Hertog verzorgde de uitgave. Het is geschikt voor de allerjongste lezertjes of voor te lezen van af vier jaar. In dertig hoofdstukjes volgen ze de belevenissen van Ep, die een leuk vriend je heeft: Pim. Maar waarom doet Pim opeens zo raar, als Ep een step heeft? Het boekje is gebonden en heeft 50 pagina's. De illustra- BOEKEN EN Ml'ZIEK Voorstraat 41-3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187)4826 14-Fax (0187)484520 ties zijn van Rita Hijma. ISBN 90 3311676 6, NUR 281, prijs: €4,50. GUS EN GEESKE Een 'dikke pil' met al de verhalen van Gijs en Geeske zag het levenslicht bij uitgeverij Den Hertog. Arja van Velzen-Wijnen bedacht al heel wat belevenissen met dit tweetal die eerder bij dezelfde uitgever ver schenen in vier deeltjes: Gijs en Geeske (1987), Gijs en Geeske op stap (1989), Gijs en Geeske maken plannen (1991), daar zijn Gijs en Geeske weer (1993). Gijs vangt een grote snoek, Geeske plukt aardbeien, en in de klas gaan ze pannenkoeken bakken. Ze leren schaatsen. Ze gaan naar de boerderij, in de vakantie gaan ze naar Duitsland en..., nou ja, je kunt het zelf lezen op AVI niveau 5 of laten voorlezen als je een jaar of vier bent. Geb. 229 pag AVI 5, ISBN 90 331 1655 3, NUR 281, prijs: tot 31-12-2002 10, daarna 13,90. DE MAN VAN STAAL Het levensverhaal van Gerrit Jan van der Veen, verzetsstrijder in de Tweede Wereld oorlog, is de bron van het boek 'De man van staal', dat zijn tweede dmk beleefde. Het is het tweede (ïeel in de serie 'Helden van het verzet'. M. Kanis, overleden in 2000, was bekend om zijn kwaliteiten wat betreft het uitdiepen van de lotgevallen van verzetsstrij ders. Zo beschreef hüj ook de waar gebeurde verhalen over Frits de Zwerver, Theo Dobbe en Hannie Schaft. Uitgeverij De Banier stond garant voor de keurige verzorging van dit gebonden boek, dat 152 pagina's telt. Er was veel te doen in bezet Nederland. Gerrit Jan van der Veen, een echte leidersfiguur, zag zich gesteld voor de taak de leiding van een verzetgroep op zich te nemen. Daarbij worden stoute staaltjes van moed aan de dag gelegd. Een overval op een gebouw waar honderden persoonsbewijzen worden bewaard, een overval op de Weteringschans, de zwaarst bewaakte gevangenis van Neder land, waar diverse verzetskameraden gevan gen zitten. Tot zes keer toe mislukt die over val, en de verzetsstrijders brengen het er ook niet altijd levend van af. Het tragische einde van deze mensen is altijd weer bijzonder aangrijpend om te lezen. Zoveel gedaan voor volk en vaderland en dan gepakt worden, dat was veelal de harde werkelijkheid. Het grote verschil was wel hóe zo'n mens had geleefd en of hij/zij had geleerd zijn Rechter om genade te bidden, wat echt niet altijd het geval was.Het boek is geschreven op AVI niveau 8 en te lezen vanaf plm. 10 jaar. Het illustreerwerk werd toevertrouwd aan Jaap Kramer, die een speciaal gevoel schijnt te hebben ontwikkeld voor de illustratie van dit soort boeken. Achterin het boek is een ver klarende woordenlijst opgenomen en een lijst van geraadpleegde bronnen. ISBN 90 336 2577 6, NUR 283, prijs: 10,20. SCHOTEN IN HET BOS Ook van M. Kanis en uitgeverij de Banier is het boek 'Schoten in het bos', deel drie in de serie 'Helden in het verzet'. Een boek, vergelijkbaar met het hiervoor genoemde, maar dan over het leven van zakenman en verzetsstrijder Theo Dobbe. Ook hij deinst nergens voor temg. Het verhaal lijkt even op gang te moeten komen, maar daarna komt er vaart in. Overal duikt Dobbe op, nergens is hij bang voor. Het zwaarste werk doet hij het liefst zelf Natuurlijk wordt hij wel eens opgepakt, maar zodra hij uit de gevangenis is, slaat hij weer toe. Het grote doel in zijn leven is het bestrijden van de bezetter. Maar hij heeft nog een hoger doel leren kennen. De SD maakt verbeten jacht op hem. En helaas moet hij sneuvelen.De feiten in dit boek werden door Kanis uit voerig nageplozen in betrouwbare bronnen, waarmee hij opnieuw een waardevol boek schreef voor de jeugd vanaf 10 jaar, op AVI niveau 8. Het eveneens prachtige en span nende boek is gebonden, heeft 184 pagi na's, inclusief een verklarende woordenlijst en een opsomming van gebraikte bronnen. ISBN 90 336 2637 3, NUR 283, De prijs is 10,20. BOEKEN ALLES VOOf^ SCHOOL EN KANTOOR WHtdlJk 4^^. 3241 QV MkMattiimli T«1. (01B7) 4«i048 4<2S44 - Fw (0187) UMBI Fnut:H(Mn(lM4l(19.32S3AK Ouddorp T*L (0187) mSTe - Fu (0187) 68351»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 15