Vereniging Eigen Huis: WATER varloven Laatste zwemactiviteiten 2002 Schotejil in het teken van Clubkampioenschappen en Jaargangwedstrijden Woord Daad weer stijging gemeentelijite woonlasten Meisjes Cl en Dames 1 Intermezzo blijven winnen! Kerstuitvoering van de muziekschool 'Goeree-Overflakkee' Uitslagen Dam- en schaakvereniging 'Ontspanning' Klontjes, snotjes en ander ongerief: allemaal even lekker EIIAMDBI-IIIEUWS Zeges op Spivo in Spijkenisse Bij denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes. Uitslagen van maandag 9 december, dertiende competitie ronde: Uw woning of bedrijfspand verkopen? ANBO boos over leeftijdstoeslag autoverzekering 'Bah, dat lust ik niet' is onzin HARDERWIJK - Over smaak valt niet te tvi'isten? Fout! Smaken verschillen helemaal niet. 'We beschikken allemaal over hetzelfde smaakorgaan', vertelt psycholoog Jan Kroeze in BETER. Alles kun je leren eten. Voer voor ouders. Leven op gehaktballen Voedselneofobie - Goeree Overf lakkee Goeree Overf lakkee PAGINA 7 DINSDAG 17 DECEMBER 2002 Uit een vandaag gepubliceerde landelijke, representatieve steekproef van de Vereni ging Eigen Huis blijkt dat de gemeentelijke tarieven volgend jaar opnieuw gemiddeld fors méér stijgen dan het inflatiecijfer. De gemiddelde stijging van de woonlasten bedraagt 7,3%, met een uitschieter naar 23,7% terwijl de verwachte inflatie voor 2003 slechts 2,5% bedraagt. Van de onder zochte gemeenten verhoogt 90,3% de woon lasten boven de verwachte inflatie, terwijl slechts 9,7% van de gemeenten daar volgend jaar onder blijft. De Vereniging Eigen Huis onderzocht lan delijk 100 gemeenten met meer dan 15.000 inwoners. Kleinere gemeenten bleken veelal nog geen besluit te hebben genomen over de woonlasten voor volgend jaar en zijn daar om buiten het onderzoek gelaten. Onder zocht zijn de onroerende zaakbelasting (OZB), de afvalstoffenheffing (reinigings heffing) en het rioolrecht. De Vereniging Eigen Huis is bezorgd over de voortdurende grote stijging van de gemeentelijke woonlasten omdat de betaal baarheid van het wonen voor sommige groe pen in gevaar komt. Met name voor eigen huisbezitters met een laag inkomen, een uit kering of klein pensioen is het betalen van de almaar stijgende gemeentelijke lasten een toenemend probleem. De onvoorspelbaar heid en de buitenproportionele tariefstijgin gen in sommige gemeenten wekken bij bur gers in toenemende mate ergernis op, aldus de Vereniging Eigen Huis. De meeste problemen doen zich voor bij de onroerende zaakbelasting, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met het inko men van de eigen huisbezitter, maar slechts met de WOZ-waarde van de woning. De Vereniging pleit voor een beheerste ontwik keling van de gemeentelijke woonlasten en een afschaffing van de onroerende zaakbe lasting. Deze laatste belasting, die gemid deld slechts 5% uitmaakt van de totale gemeente-inkomsten, kan worden gecom penseerd door een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds. Het volledige onderzoek en de lijst van onderzochte gemeenten staat vermeld op de website van de Vereniging Eigen Huis: www.eigenhuis.nl. Hieronder volgt een samenvatting van het onderzoek: Uit een landelijke, representatieve steek proef van de Vereniging Eigen Huis blijkt dat de gemeentelijke woonlasten in 2003 gemiddeld met 7,3% stijgen, terwijl de ver wachte inflatie voor 2003 is berekend op 2,5%. De stijging van woonlasten lopen per gemeente behoorlijk uiteen. Het onderzoek bevat cijfers van 100 gemeenten met meer dan 15.000 inwoners en gaat over: - de onroerende zaakbelasting (OZB) - de afvalstoffenheffing (of reinigings heffing) - het rioolrecht De totale gemeentelijke woonlast stijgt in het algemeen sterker naarmate de gemeente kleiner is. Dit geldt met name voor de OZB en het rioolrecht. Bij de grootste gemeenten stijgt de afvalstoffenheffing het sterkst. In de top tien loopt de stijging van de totale woon lasten van 12,4 tot 23,7%. Totale, gemiddelde gemeenteüjke woonlast: 15.000-25.000 inwoners: 7,7 25.000-75.000 inwoners:7,1% meer dan 75.000 inwoners:6,2% Gemiddeld: 7,3% Het zijn de OZB-tarieven die in veel geval len het sterkst stijgen, vooral bij de kleinere gemeenten (15.000-25.000 inwoners). In deze gemeenten liggen de OZB-tarieven gemiddeld lager in verband met de gemid deld hogere woningwaarde. De top tien van de hoogst genoteerde stijgingen loopt uiteen van+ 18,5% tot 36%. Gemiddelde OZB-tarieven: 15.000-25.000 inwoners:7,7% 25.000-75.000 inwoners:7,3% meer dan 75.000 inwoners:4,9% Gemiddeld: 7,2% Het rioolrecht en de afvalstoffenheffing kent meestal een vastrecht-bedrag voor één- en meerpersoonshuishoudens. In het onderzoek is uitgegaan van meerpersoonshuishoudens. Bij de categorie grote gemeenten (meer dan 75.000 inwoners) is er sprake van gemiddeld genomen lagere tarieven, maar is de stijging voor 2003 van gemiddeld 8,3% het grootst. Bij de afvalstoffenheffing loopt de top tien van hoogst genoteerde stijgingen in het onderzoek uiteen van +13,7% tot +27,5%. Opvallend is de minder hoge stijging in de middelgrote gemeenten (25.000-75.000 inwoners). Gemiddelde tarieven afvalstoffenheffing: 15.000-25.000 inwoners:7,1% 25.000-75.000 inwoners:5,4% meer dan 75000 inwoners: 8,3% Gemiddeld: 6,5% Bij het rioolrecht loopt de top tien van hoogst genoteerde stijgingen in het onder zoek uiteen van 13,2 tot maar liefst 40,3%. De stijging is het laagst in de categorie grote gemeenten (meer dan 75.000 inwoners). Gemiddelde tarieven rioolrecht: 15.000 - 25.000 inwoners:7,5% 25.000 - 75.000 inwoners:7,4% meer dan 75.000 inwoners:4,7% Gemiddeld:7,1% SPIJKENISSE - Meisjes Cl van volleybal vereniging Intermezzo kreeg aan het einde van de wedstrijd een kampioensoorkonde. Na de 4-0 overwinning op Spivo 1 kwam dit als een volslagen verrassing. Maar het maak te het feest bij de meisjes alleen maar meer compleet. In een spannende en leuke wed strijd, waar Intermezzo de overwinning beslist niet kado kreeg, maar door attent vol- leybalspel de betere was, speelden de vol gende meisjes: Maartje Verkerk, Wies Mou- rik, Annelie Koole, Marcella de Bruin, Lion- tien Arensman, Rianne Jansen en Nicole Kardux. Zij werden gecoacht door Anne- marie Kransse en Ilona Stroomberg. Beiden speelsters van het succesvolle dames 1-team van Intermezzo dat ook nu weer een belang rijke overwinning behaalde op een concur rent: Spivo 2. Nog vier punten is de voor sprong van de nununer 1, Futora, op Inter mezzo. Uitslagen: HOLY 1 -heren 13-2 SPIVO 4-heren 21-3 SPIVO 2-dames 11-3 SPIVO 3-dames 21-3 SPIVO 1-jongenscl2-2 SPrVO 1-meisjes al3-1 Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen@ gebr-dewaal.com SPIVO 1-meisjes cl0-4 FUTORA-heren recrea 11-3 Stand Dames 2e klasse A 1 FUTORA 110 38 2 INTERMEZZO 110 34 3 TIMMERSA'.Z310 33 4 SPIVO 210 32 5 FUSION 410 31 Stand Meisjes C klasse A 1 INTERMEZZO 19 30 2 VOLLEY QUICK 19 26 3 IBIS 110 25 4 VOLLEY VOORN 29 21 5 WEAIMEVO'8018 20 Stand Heren Recrea 2 Eilandenpoule 1 INTERMEZZO 24 15 2 SPARTA H.l4 9 3 APOLLO (N)l5 9 4 VSSl3 8 5 VOLLEY VOORN 13 7 Op vrijdag 20 december, 's avonds 19.30 uur, is er al weer de laatste uitvoering van de muziekschool 'Goeree-Overflakkee' in 2002. Als vanouds is de toegang gratis; alleen de locatie is deze keer niet het 'Diek- huus', maar de 'Notenkraker', Juliana van Stolberglaan 17a te Middelhamis. Dit is de prachtig gerenoveerde zaal van het fanfare orkest 'Sempre Crescendo'. Er wordt opge treden door de dwarsfluitleeriingen van docente Cecilia Mc.Coll, zangleerüngen van docente Marijke Nieuwenweg en gitaarleerlingen van docent Leo Verkerk. Eigenlijk is er deze keer spraken van een kerstuitvoering van de muziekschool. Het dwarsfluitensemble - dat zich tooit met de naam 'Flakkees Flute Choir' - speelt naast allerlei kerstliederen, o.a. een Weihnachts- concert van Corelli. Bijzonder in het dwarsfluitaandeel is een solo voor bas- dwarsfluit die gespeeld zal worden door Erica Verhage. De zangers verenigen zich voor dit gebeu ren in een vrouwenkoor en in een gemengd vocaal ensemble. Met pianbegeleiding zul len zij zich laten horen in Nederlandse-, Duitse- en Engelse kerstUederen. Voor wie zich het optreden van de zangafdeling tij dens de grote jaaruitvoering in juni nog herinnert, behoeft het een en ander geen aanbeveling. De gitaarleerlingen manifesteren zich deze avond in het Flakkees Gitaar Ensemble en in een - komt dat zien en beluisteren! - groot gitaarorkest van wel veertig spelers. Uiteraard houden ook zij zich bezig met muziek, die in het teken van het naderende kerstfeest staat. Muzikanten, docenten, bestuur en directie van de muziekschool verwachten veel enthousiast publiek. In totaal treden er ongeveer 70 leerlingen op en de 'Notenkra ker' zal deze avond een ruimte zijn die haar naam alle eer zal aandoen! Dammen J. Moerkerk-L. Moerkerk1 - 1 W. van Schie - J. van den Ouden3 - O J. van Koppen - C. Mierop3 - O A. de Mik - A.P.C, de MikO - 3 G. van Koppen - C. Akershoek3 - O Schaken A.C. Baas - W.J. TanisO - 1 P. Derrez - R. v/d WendeO - 1 M. Breen - W.H.M, van Geelenrem F. Troost - E.T.E. Derrezrem J. Grinwis - W.J. Tanis-Koolerem A. van Huizen - P. Speelman1 - O K. v/d Wende - W.T. Breenrem E. Santifort-A. Schaefer1-0 Bij de dammers werden er deze avond vijf wedstrijden voor de competitie gespeeld. Een verrassende uitslag hierbij was de winst die de heer J. van Koppen haalde in zijn par tij tegen C. Mierop. De heer Mierop liep achter een steen wat de heer Van Koppen een dam opleverde. Hiermee haalde de heer Van Koppen zijn eerste overwinning van het seizoen. De gebroeders Moerkerk hielden elkaar in evenwicht na een zeer spannende wedstrijd. De heer Van Schie haalde er een mooie slagzet uit tegen de heer Van den Ouden. Dit betekende voor de heer Van den Ouden zijn eerste nederlaag. De heer A. de Mik moest na een verkeerde afruil niets meer in te brengen tegen zijn zoon. Deze ging dan ook met de drie punten naar huis. In de laatste wedstrijd speelden de heren C. Akershoek en G. van Koppen een hele mooie wedstrijd die gewonnen werd door G. van Koppen. Voor meer informatie over speelavonden en uitslagen verwijs ik u naar ons internetadres: www.flakkee.net/~schaken/ontspanning. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 De extra premie van 5 procent die Centraal Beheer Achmea sinds kort vraagt aan 70- piussers voor een autoverzekering deugt niet. De leeftijdstoeslag is willekeurig, onrechtvaardig en achterhaald. Niet leeftijd maar schadeverloop en een bonus/malussys teem behoren de criteria te zijn voor de hoogte van de premie, aldus ANBO de ver eniging van 50-plussers die hierover tiental len klachten van leden heeft ontvangen. Centraal Beheer Achmea heeft tot de toeslag van 5 procent besloten omdat volgens de verzekeraar mensen van 70 jaar en ouder relatief veel schade veroorzaken op de auto verzekering. Om de hoge schade te compen seren is de invoering van de leeftijdstoeslag 'helaas noodzakelijk'. De ANBO bestrijdt dit: "De veiligste chauffeurs zijn 65-plussers en dat is onlangs nog bevestigd door onderzoek van een instituut voor Amerikaanse Verzeke raars'. Ook Nederlandse onderzoekinstitu ten bestrijden dat 70-plussers meer ongeluk ken veroorzaken. We worden allemaal geboren met een voor keur voor zoet. De eerste smaak die je als baby leert kennen is zoet, de smaak van moedermelk. Het nare gevoel van honger wordt bij de baby gestild met iets warms en zoets. Die voorkeur voor een zoete, zachte smaak raak je niet meer kwijt. Of zoals hoogleraar voedingsgedrag Hans Brug in BETER zegt: 'Bij elk feestje worden gebak jes gepresenteerd en als een kind lief is, krijgt hij een snoepje.' Ondanks dat alle baby's over de hele wereld met dezelfde smaakvoorkeur worden gebo ren, verandert er daarna nogal wat. Niet de smaak verschilt, maar de voorkeur. Volgens Hans Brug is 99 procent van de smaakvoor keur aangeleerd gedrag. Opvoeding, per soonlijkheid, geografie en psychologie zijn allemaal factoren die de smaakvoorkeur beïnvloeden. Mensen die heel veel niet lusten, stellen zich aan en zijn waarschijnlijk verwend door veel te lieve moeders. En veel niet lusten is een pure luxe. 'Hoe beter we het hebben, hoe makkelijker we kieskeurig kunnen zijn', stelt diëtiste Mariëtte Hoogers in BETER. Psycholoog Jan Kroeze is het daar niet mee eens. 'Eten wat de pot schaft is moralistisch en bedisselend. Waarom zou een moeder niet mogen maken wat zijzelf en haar kinde ren lekker vinden?' Mariëtte Hoogers ziet dagelijks in haar prak tijk waar die opvatting toe leidt. 'We worden collectief te zwaar en eten steeds minder groenten en fruit. Er kwam ooit een jongen van 18 bij me die alleen een gehaktbal met sla en appelmoes lustte. Te eenzijdig eten leidt tot tekorten. Als een ouder altijd toe geeft, leert een kind nooit iets eten.' Het proces van smaken leren kennen en waarderen gaat het hele leven door. 'Een volwassene kan alles leren eten als hij dat Op vrijdag 13 december tydens de jaarlijkse feestavond viel voor de zwemmers van z.c. de Schotejil de ontknoping van de Clubkampioen schappen. De winnaars van de diverse medailles en bekers werden hier bekend gemaakt. Eerder werden de Clubkampioenschappen 2002 gezwommen op de zaterdagen 30 november en 7 december in het zwembad van recreatiecomplex De Staver te Middel hamis. Evenals op de eerste zaterdag was er ook op de laatste zaterdag een clubrecord voor Esmee Koedoot 10) en wel op de 50m rugslag in 38.50. Uiteindelijk werd Esmee Koedoot ook over all clubkampioene, gerekend over alle vier wedstrijdslagen bij de meisjes in de leeftij den tot en met 12 jaar (50m nummers). Bij de jongens was Sebastiaan Rosendaal de nieuwe overall clubkampioen in deze cate gorie. In de oudere categorieën waarbij lOOm op iedere wedstrijdslag moest worden gezwom men, bleken Rhiana van Kempen en Leander Noordijk de nieuwe overall kampioenen te zijn geworden. Naast genoemde ereplaatsen werden er, in navolging van het vorig weekend, vele goe de prestaties neergezet. Op de 50m vlinder slag in de jongere jaargangen zwommen Melanie van Gemert (9) met 48.52, Lisa Uij- tewaal (11) met 50.44 en Joliza van Nimwe- gen (9) in 51.19, soms voor het eerst, direct al naar scherpe tijden. Bij de jongens was er een opmerkelijke rol voor Mark Nolet (12) die zijn tijd op de 50m vlinder met 6 secon den scherper stelde tot 38.84. Ook Johan van Nimwegen (11) verbeterde zijn vlinderslag aanzienlijk met zijn tijd van 47.55. Op de 50m rugslag was opnieuw Lisa Uijtewaal (11) goed op dreef met een p.r. tijd van 47.59 Bij de oudere categorieën waren er ook ver beteringen op de lOOm vlinderslag bij Iris Oostdijk (16) met een tijd van 1.15.59 en Rianne Noordijk (17) met 1.21.21. Anne- miek Veltman (15) zwom op de l(K)m vlin derslag 7 seconden sneller met haar p.r. van 1.34.94. Bij de jongens was Leander Jonge- jan (15) goed voor een 5 seconden tijdverbe tering op de lOOm vlinderslag met 1.24.78. Rene Moerkerke (13) spande echter de kroon met een verbetering van 17 seconden op de l(X)m vUnderslag met zijn tijd van 1.38.40 en verbetering van 10 seconden op de lOOm rugslag met zijn tijd van 1.36.05. Uiteindelijk leverde de totaal uitslag per leeftijdscategorie de volgende kampioens titels op: Jaargangen Categorieën Meisjes Jongens 1994 en later Natalja Vorstenbosch Annegies van 't Zand 1992/1993 Esmee Koedoot Mark Costeris 1990/1991 Anne Volwerk Sebastiaan Rosendaal 1988 1989 Rhiana van Kempen Niels Albrechts 1986/1987 Iris Oostdijk Piet-Jan van Zoest Senioren Danielle Hagoort Leander Noordijk Recreanten Guus van Rooy Overall Clubkampioenen Meisjes Dames Jongens Heren 50m nummers Esmee Koedoot Sebastiaan Rosendaal lOOm nummers Rhiana van Kempen Leander Noordijk Jaargangwedstrijden Rozenburg Op zaterdag 14 december werd door de Speedo- en de Juniorenploegen deelgeno men aan jaargangwedstrijden in resp. Rozenburg en Spijkenisse. Op de Speedo- wedstrijd zwom Esmee Koedoot wederom een clubrecord. Nu was het de lOOm school slag, waarop ze haar tijd met ca. 3 seconden verbeterde en 1.30.86 op de klokken zette. De 24 zwemmers tellende Schotejilploeg was trouwens toch goed op dreef, getuige de ca. 20 ereplaatsen. Naast het genoemde sterke optreden van Esmee Koedoot, was er ook weer een ver rassende prestatie van Melanie van Gemert (9) op het voorrondenummer van de lOOm schoolslag, waarop zij een Ie plaats wist te bereiken in een tijd van 1.44.98. Muranda Osseweijer (9) werd op dit mmmier overi gens 2e in 1.46.60. In deze meisjes voorrondecategorie werd trouwens toch goed gepresteerd door de Schotejil. Hier zwom Danica Koedoot (9) een p.r. op lOOm vrij in een tijd van 1.29.58. Op deze lOOm vrij werd wederom door Mel anie van Gemert in 1.32.35 een prima tijd neergezet. Nicole Nolet (9) in 1.33.97 en Joliza van Nimwegen (9) in 1.35.54 volgden in haar kielzog. In de jaargang 1992 zwom Mark Costeris een p.r. op de 50m vUnder (41.36) en een p.r. op de lOOm schoolslag (1.53.94). Tim Lub bers won in de instroomgroep de 50m vrij (39.55). Whiüey Vorstenbosch (10) zwom een p.r. op de lOOm schoolslag in 1.47.06. wil. Het is vaak het idee waarom je iets afkemt', verteh Mariëtte Hoogers. 'Smaak is sterk gerelateerd aan emoties'. Niet iedereen is even nieuwsgierig naar nieuwe smaken. Hans Brug: 'Mensen met een voedselneofobie mijden elk nieuw pro duct.' De conclusie van BETER: Bitter is bitter, zuur is zuur en zoet is zoet. Smaken ver schillen niet, voorkeuren wel. Maar dat hoe ven onze kinderen niet te vertellen. In de groep 11-jarigen zwom Sebastiaan Rosendaal naar drie Ie plaatsen op resp. lOOm vrij (1.11.99), de 200m wisselslag (2.59.79) en de lOOm rugslag 1.28.28). Ook Jelle Steenhuis (11) was goed voor twee maal een Ie plaats. Hij won de 50m vrij (38.33) en de lOOm wisselslag (1.42.57). Johan van Nimwegen zwom drie maal een p.r. op resp. lOOm vrij (1.23.36), 200m wis selslag (3.28.43) en lOOm rugslag (1.42.07). Lisa Uijtewaal (11) zwom op alledrie haar starts een p.r. Op de lOOm vrij (1.25.20), 200 wissel (3.49.92) en 100 rug (1.46.51) zwom zij in totaal opgeteld ca. 16 seconden van haar tijd. Juniorenwedstrijd Spijkenisse Op de Jmüorenwedstrijd in Spijkenisse werd door Annenüek Vehman (15) op de 400m vrij een snelle 5.32.22 gezwommen. In de jaargang 1989 was Martijn van Hoorn goed op dreef door een p.r. op de lOOm vrij te zwemmen in 1.12.12. Ook op de 200m rug slag zwom hij een p.r. van 3.06.94. In dezelf de leeftijdsgroep zwom ook Rene Moerker ke naar een fors p.r. op de 11 Om vrij in 1.21.61. Verdere vermeldenswaardige tijden werden gezwommen door Mark Nolet (12) op de 2(X)m vrij in 2.49.37 en Anne Volwerk (12), die een p.r. zwom op lOOra schoolslag in 1.38.00. Rhiana van Kempen (13) zwom tenslotte op de lOOm vrij wel een eerbiedwaardige 1.05.29, maar moest desondanks toch genoegen nemen met een 4e plaats. je c a OQ co o 3 I—. co t N G R I t> Elske is gelukkig niet zwaar en het lukt Marieke om haar snel op de dijk te tiekken. Ineens slaat een enorme golf over hen heen, maar haar zus je is gered en ligt op het droge. Rillend blijft ze stil liggen op de modderige grond, doodmoe van alle krachtsinspan ningen. "Kom Elske", zegt Marieke zacht, "je kunt hier niet blijven liggen." Ze tilt haar zusje omhoog en samen strompelen ze naar het struikje waar Henkie bibberend naar hen zit te kij ken. Elske ziet er slecht uit. Op haar voorhoofd zit een snee, waar bloed uitsijpelt en haar paarse lippen beven onophou delijk. "Ga hier maar gauw bij Henkie zitten, Elske, dan zal ik pro beren jullie een beetje warm te houden." (jehooizaam en hevig bibberend kruipt Elske tegen haar broertje aan. Ach ter hen gaat Marieke op haar hurken zitten en slaat bescher mend als een kloek haar armen om hen heen. De wind geselt haar rug en de sneeuw striemt langs haar gezicht. "O Heere God, help ons toch", mompelt ze met stijve lip pen en haar vermoeide armen wrijven over Elske's natte kleren, in een poging haar wat warmte te geven. Bevend als een rietje zit haar zusje in elkaar gedoken. Ze is niet in staat iets te zeggen, maar dankbaar legt ze haar vuile gezichtje tegen Marieke's doorweekte jas. Henkie heeft zijn aandacht voor het kettinkje verloren en draait plotseling zijn hoofdje naar zijn grote zus. Zijn stij ve, paarse lipjes vormen bibberend het woordje 'mam ma'. "Marieke blijft bij jou", zegt ze zacht en drukt een kus op zijn wangetje, waarna ze nog dichter tegen hen aanschuift om hen beter te beschermen tegen de bijtende kou. "Jij bent mijn steun en toeverlaat", hoort ze plotseling moe ders stem weer zeggen. "Wat zou ik toch zonder jou moe ten beginnen Marieke!" Hete tranen rollen over Marieke's wangen. Moeder was erg trots op haar geweest, toen ze zelf zo ziek was. Marie ke had de was gedaan, alle maaltijden gekookt en iedere avond een verhaaltje voor de kleintjes verteld. "O moeder, help me toch", snikt Marieke, "wat moet ik nu toch doen?" Ineens voeh ze Elske's hand langs haar gezicht glijden. In het schamele licht van de maan. lijkt haar zusje wel een spookverschijning met haar plakkerige haren en de grote, donkere ogen in het witte gelaat. "Marieke", snikt ze ril lend, "waar zijn de anderen, vader, moeder?" Marieke drukt het gezicht van haar zusje tegen haar borst. "De weet het niet Elske, misschien zijn ze wel veilig, net als jij nu.Kom, probeer nu niet aan hen te denken." Ze beseft hoe haard haar woorden klinken, maar toch moet ze sterk zijn. Zij moet ervoor zorgen, dat ze alle drie deze hel over leven. Op het smalle dijkje blijft ze echter wanhopig turen naar de woeste golven om haar heen. Zouden er nog anderen zijn, die haar hulp nodig hebben? Vechten ze ook ergens voor hun leven in dat afschuwelijke, koude water? Intussen drijft er van alles voorbij. Matrassen, dekens, kle ding, strobalen, wrakhout, dode beesten. Toch is er niets in de zwarte, kolkende massa rondom haar, dat nog een teken van leven geeft. Marieke buigt haar hoofd en perst haar gevoelloze lip pen op elkaar. Ze wil niet meer kijken naar het zwarte, onstuimige water, het water dat alles nam wat haar üef was. "Lieve God, laat ons alsjeblieft gered worden", prevelt Marieke zacht. Zo zit ze uren, ineengedoken achter het lage struikje op de dijk, terwijl de wind en het opspattende water haar ver kleumen. In de verte wordt het al licht en hopend op een snelle redding, mompelt ze met een schorre stem een wan hopig gebed. HOOFDSTUK 4 Hét wordt steeds lichter en nu ziet Marieke pas dui delijk wat er die nacht is gebeurd. Zo ver ze kan kij ken, ziet ze het wild golvende zeewater, gevuld met wrakhout, huisraad en de dood. Langs de dijk drijft een ver dronken paard. De biuk van het dier is gezwollen en een stuk touw bengelt nog aan zijn nek. Vol afschuw staart Marieke naar het beest. Hun oude trekpaard moet ook ver dronken zijn, samen met de varkens en de koeien. Klappertandend denkt ze weer terug aan de voorbije nacht en het afgrijselijke moment, toen het dak instortte. Ze klemt haar gevoelloze lippen op elkaar en probeert niet meer aan alle dierbaren te denken. Zij moet nu zorgen voor Elske en Henkie, hen warm houden en hopen, dat er spoedig hulp voor hen komt. In haar armen wordt Henkie wakker. Zijn lipjes bibberen geluidloos en hij begint zachtjes te vragen naar zijn moe der. Elske opent nu ook haar ogen en rillend schuift ze dichter tegen Marieke aan. "De heb het zo koud", jammert ze zie- lig- "De weet het Elske", zegt Marieke, "ik heb het ook heel koud, maar we moeten niet opgeven. Misschien komt er snel hulp." Optimistisch tuurt ze over het water, hopend dat haar woorden waarheid worden. "De heb zo'n dorst", zeurt Elske en kijkt smekend naar haar zus. "De kan je mks geven", antwoordt Marieke zacht en mach teloos staart ze naar de zee. Zoveel water om hen heen en niets om te drinken, hoe wreed is dit aUes! Het lijkt alsof Elske haar gedachten kan lezen. "Kan ik niet wat zeewater drinken, Marieke?" "Nee", roept Marieke snauwerig, "je snapt toch wel datje geen zout water kan drinken, trouwens.het kan wel eens vergiftigd zijn door al die dode beesten!" Elske begint te huilen en Marieke heeft meteen spijt van haar harde woorden. "Stil maar'', zegt ze met een bevende stem, "we worden vast zo gered en dan kan je drinken zoveel je maar wilt." Henkie doet een poging om te gaan staan en zich vast klampend aan Marieke begint hij opnieuw om zijn moeder te roepen. Marieke weet dat ze flink moet zijn, maar er branden tra nen in haar ogen en rillend drukt ze nog steviger haar broer tje tegen zich aan. Was er maar iemand om hen te helpen, hoe lang moeten ze nog wachten op redding? De twee kin deren snikken zachtjes in haar armen en door en door koud, probeert Marieke toch nog wat troostende woorden te mompelen. Een gebed schiet haar te binnen, een gebed dat moeder hen ooit heeft geleerd. Met een onvaste stem begint ze te zin gen: "Als ik, omringd door tegenspoed, bezwijken moet, schenkt Gij mij leven. Plotseling ziet marieke, hoe door een golf, een deken tegen de dijk wordt gesmeten. "Blijven zitten!" beveelt ze haar zusje en broertje en snel probeert ze op te staan. Haar ledematen zijn echter zo stijf, dat ze zich nauwelijks kan bewegen. Toch moet ze dde deken te pakken zien te krijgen, het is hun enige kans op wat warmte. Marieke wankelt de lage helling van het dijkje af en trekt de kletsnatte deken uit de modder. Met een enorme krachtsinspanning probeert ze hem uit te wringen, hoewel ze bijna geen gevoel meer in haar handen heeft. Bijtend op haar lippen, lukt het haar wat zeewater eruit te persen, terwijl Elske en Henkie klappertandend toekijken. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7