LITIE Zuidwester neemt 'De Akelei' feestelijk in gebruik \\J DE PITTIGE TOYOTA YARIS. autoschade 0900-8844 Goedereede zegt 'nee' tegen zendmast in beschermd duingebied ■(^innaard ^oaDdDuDüm kai€ls 32JjI n o Ds. H.N. van Hensbergen Traditionele Kerstzangavond te Dirksland www.knopsbv.nl Kerstfeestviering Oranje Nassauschool \^^ir Visser Visser \%sér Meubelen Arie de Blok in Flakkeecialiteïten 125 kilo illegaal vuurwerk op zolder In Memoriam Inbraak in woning en auto gestolen Prinses Margriet haalt gewonde van TH 10 e GARAGE KnÖpS Langeweg Middelharnis Tel. (0187)4767 67 BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 irtstattatiebedrijf Harteip: welkom in de slumroffinTan ioSomotelsdi^ Opening Allemaal blij Kerstconcert in Maria Magdalenakerk te Goes itMYV» 1^1809002 Kerstzangavond Stad aan 't Haringvliet Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Ontwildcelingen rondom Goeree-Overflakkee Vrijdag 13 december 2002 74e jaargang nr. 7163 Geboren 20-3-1913 Overleden 9-12-2002 Afgelopen maandag, 9 december 2002, is op de leeftijd van 89 jaar overleden Hendrik Nicolaas van Hensbergen, emeritus predi kant van de Nederlandse Hervormde Kerk. Geboren te Amersfoort, werd hij in 1940 kandidaat en diende hij van 1941 tot zijn emeritaat in 1977 vijf gemeenten. Geduren de de periode 1961-1977, meer dan 16 jaar dus, heeft hij de Hervormde Gemeente van Dirksland gediend. Tijdens die Dirkslandse periode is ds. Van Hensbergen eveneens voorzitter geweest van het 'van Weel-Bet- hesda Ziekenhuis', van de Vereniging Christelijk Speciaal Onderwijs Goeree- Overflakkee en van de Protestants Christe lijke Stichting Zorgverlening Goeree-Over- flakkee. Na 33 jaar huwelijk is de eerste vrouw van ds. Van Hensbergen in Dirksland plotseHng overleden. Nadat hij was hertrouwd, is hij na zijn emeritaat in Ermelo gaan wonen. Vorig jaar is ds. Van Hensbergen, na het overlijden van zijn tweede vrouw, uit Erme lo teruggekeerd naar Dirksland en in 'Vroonlande' gaan wonen. Vorige maand werd hij in het ziekenhuis in Dirksland opgenomen, waar hij afgelopen maandag rustig is ontslapen. Velen in Dirksland en op ons eiland, vooral zij die hem persoonlijk hebben gekend als predikant of anderszins, zullen goede herin neringen aan ds. Van Hensbergen hebben en zijn gedachtenis met dankbaarheid in ere houden. Morgen, zaterdag 14 december 2002, zal ds. Van Hensbergen vanuit de Hervormde Kerk in Dirksland worden begraven. De rouwdienst begint om 11.00 uur. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDE TONGE - Maandagmorgen om streeks zeven uur werd ontdekt, dat er was ingebroken in een woning aan de Stations weg. Men was de woning aan de achterzijde binnengedrongen. Uit de woning waren diverse goederen ontvreemd onder andere autosleutels, kleding en een mobiele tele foon. Met de autosleutels kon ook de naast de woning geparkeerd staande personen auto, een Mercedes-Benz 500 SL, worden weggenomen. De politie van het district De Eilanden stelt een nader onderzoek in. Op Tweede Kerstdag zal in de Geref. Gemeente te Dirksland weer een Kerst zangavond worden gehouden Medewer king zal worden verleend door het Dirks- lands Mannenkoor o.l.v. Frans Cornet, het Gemengd Koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Leo van Hill en het Jeugdkoor 'Juventa' o.l.v. John Blonk. Er is ook samenzang in het pro gramma opgenomen. De opening en medi tatie zullen worden verzorgd door ouderling C. Grootenboer. De zangavond begint om 19.00 uur. Allen hartelijk welkom. Maandagavond 9 december om 21.15 uur werd de Stellendamse reddingboot 'Prinses Margriet' gealarmeerd door de kustwacht- post Ouddorp. Aan boord van de kotter TH 10 'Dirkje' had een opvarende een snee in zijn pols opgelopen, die gehecht zou moeten worden. Na een goed half uur was de red dingboot ter plaatse en nam de patiënt over. Gezien de ijsafzetting moest dat wel met de nodige voorzichtigheid gebeuren. Intussen was door de kustwachtpost aan de huisart senpost gemeld dat er een patiënt aan zou komen; door de walschipper van de TH 10 was vervoer geregeld, zodat de man, bij aan komst van de 'Prinses Margriet' in de haven van Stellendam, dhect in kon stappen en naar de arts worden gebracht. De redding- boot was 22.30 uur weer stand-by. Burgemeester en wethouders van de gemeente Goedereede zijn het vol- Geenstrekt niet eens met het besluit van het Ministerie van Binnenlandse zaken om een C2000 zendmast te plaatsen in het beschermde duinge bied nabij de Vrijheidsweg in Oud dorp. In een brandbrief aan het minis terie spreekt de gemeente haar zorg uit over de keuze voor deze locatie. Bovendien doorkruist het ministerie met deze beslissing hét door de gemeente gevoerde beleid om juist in deze duingebieden horizonvervuilen- de elementen te weren. Naast de brief aan het ministerie heeft het college van B&W eveneens brieven verzon den aan Rijkswaterstaat en aan diver se natuurorganisaties, zoals de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten, waarin wordt verzocht om ondersteuning. Sinds juli van dit jaar is het niet meer nodig dat gemeentes een vergunning verlenen voor het plaatsen van C2000 zendmasten. Hier mee meent het ministerie een snellere voort gang te kunnen boeken in het realiseren van een nieuw landelijk communicatienetwerk onder de naam C2000. De werkzaamheden die hieraan zijn verbonden zijn onderge bracht bij het ITO in Driebergen. Gemeente secretaris Heintjes is van mening dat er met de invoering van deze wet wordt ingegrepen in de lokale bestuursbevoegdheid. "Alleen als er sprake zou zijn van een noodsituatie zouden wij hier begrip voor kunnen opbren gen. Hoe kunnen wij aan onze burgers uit leggen dat er voor het bouwen van een woning of voor een simpele uitbreiding hier van wel allerlei voorschriften gelden, maar dat het plaatsen van een 53 meter hoge sta len zendmast midden in een duingebied, zomaar mag plaatsvinden?" Het ITO stelt in feite, aldus Heintjes, dat zij als uitvoerende organisatie geen rekening hoeft te houden met de lokale belangen en dat het dan ook niet noodzakelijk is om overleg te plegen. Aangezien deze besluiten op de wet zijn gebaseerd, kan het college alleen maar offi cieel protesteren tegen deze gang van zaken. Heintjes: "Dat hebben we inmiddels luid en duidelijk gedaan." In de brief aan het ministerie stelt het colle ge van B&W "zeer teleurgesteld te zijn over de gevolgde werkwijze van het ITO. Wij hebben steeds getracht om in onderlinge samenwerking een geschikte locatie voor de zendmast te vinden, maar dan wel een loca tie die zowel recht doet aan het algemene landeüjke belang, als aan het algemene loka le belang." Het ITO heeft nu echter een plaats aangewezen die direct gelegen is in het beschermde duingebied van Ouddorp, op de hoek Vrijheidsweg/Oosterweg. Daarmee komt een horizonvervuilend element te staan in een gebied waar het gemeentebestuur in de loop van de jaren deze juist heeft weten te weren. In een brief aan de omwonenden geeft het ITO dit min of meer toe: "mogelijk ben u van mening dat de mast op deze plaats inbreuk doet op de natumlijke omgeving."zo schrijven zij. "Dat is waar, maar als we dat belang afwegen tegen het goed functioneren van de openbare orde en veiUgheidsdiensten moet dat laatste de prioriteit krijgen." Vol gens het gemeentebestuur kiest het ITO ech ter hiermee voor de gemakkelijkste weg en wordt er weinig ruimte meer overgelaten voor andere argumenten. Inmiddels heeft de Stichting Duinbehoud aan de gemeente een steunbetuiging gezon den voor de protestactie. "Volgens deze stichting staan we hierin niet alleen," licht Heintjes toe. "Het komt ketmeUjk vaker in Nederland voor dat het ITO nogal eenzijdig handeh. Het feit dat het ITO van het minis terie opdracht heeft gekregen om deze C2000 zendmasten te laten plaatsen is beslist geen vrijbrief. Zij vergeten dat ook zij zijn gebonden aan allerlei voorschriften op natuurbeschermingsgebied. Stichting Duin behoud heeft nu toegezegd alle landelijke signalen, die hierover gegeven worden, te verzamelen en hierover tenslotte contact op te nemen met het Ministerie van LNV." Van de officiële instanties of omwonenden zijn er bij de gemeente (nog) geen reacties binnengekomen. Toyota YARIS. Vanaf 10.890, Automobielbedrijf Flakkee B.V. Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 www.toyotatlakkee.nl Cfi5TOYOTA 'So. 't-fi Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 MAKELAARDL Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL Yoor autorijden mP plezier Donderdag 19 december houdt de Oranje Nassauschool te Nieuwe Tonge de jaarlijkse kerstfeestviering met ouders, kinderen, bestuur, familie en belangstellenden. Het team van de school nodigt u allen uit om hierbij aanwezig te zijn. Alle groepen laten tijdens deze bijeenkomst iets van zich horen. Daarnaast zijn er de Bij belvertelling en een vrije vertelling. De avond begint om 18.45 uur. Na afloop is er voor iedereen gelegenheid in de school een kopje koffie te drinken. Kinderen en leer krachten hopen veel belangstellenden te ont moeten. REGISTERACCOUNTANTS Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Sommelsdijlise Haven 19, 3245 MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Nieuw dagverblijf in Dirksland De woonwijk Dirksland-Zuid kan via meerdere straten worden binnengereden. Eén daarvan is de Akelei. En wie via die straat de woonwijk binnenkomt, moet aan de lin kerhand ongetwijfeld het met oranje-rode bakstenen opge trokken gebouw in het oog springen. Gedurende een flink aantal jaren was dat het RIAGG gebouw voor deze regio. Nadat het RIAGG deze vestiging heeft afgestoten heeft de Stichting Open Ankh het aangekocht, en daarvan huurt de Stichting Zuidwester regio Goeree-Overflakkee het, om er haar bewoners dagactiviteiten aan te bieden. Genoemd naar de straat waaraan het gebouw zich bevindt, werd op 21 oktober jl. deze vestiging in gebruik genomen als dag verblijf 'De Akelei'. De eerste weken na de ingebruikne ming zijn zowel bij de organisatie als de bewoners van Zuidwester uitstekend bevallen, maar een officiële opening moest nog steeds plaatsvinden. Daarvoor was de datum van 11 december gepland. Afgelopen woensdag dus. Bij die gelegenheid spraken één van de regiomanagers. Leen van Westen, en burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland enkele blije openingswoorden in de recreatiezaal van het nabij gelegen zorg centrum 'Geldershof. En natuurlijk waren daarbij ook veel bewo ners van Zuidwester aanwezig, allemaal een beetje in feeststemming. Trouwens, ook de route van 'Geldershof naar 'De Akelei' zag er deze middag feestelijk uit, met vlaggetjes en lintjes versierd. En bij de ingang van het dagverblijf speelden, vlak voordat de officiële ope ning plaatsvond, de muzikanten van 'de Roffels' allerlei vrolijke vers jes, tót het moment dat het deksel werd opgetild van de grote ver sierde bak die op de stoep was neergezet en waar vanonder een lading ballonnen opsteeg, de vrieskoude lucht in. "Er werken 15 medewerkers Van Zuidwester in 'De Akelei'", vertelt leidinggevende Claudia Fluijt. "Wij bieden dagbesteding aan 40 deelnemers, verspreid over 5 groepen. ledere groep heeft een eigen ruimte, maar er zijn ruimtes die gezamenlijk worden gebruikt, zoals de snoezelruimte en ontspanningsruimtes, waar muziek gemaakt kan worden of waar deelnemers televisie kunnen kijken. Het hoofddoel zijn activiteiten, zoals cadeauartikelen maken en leerspellen spelen, maar er moet gedurende de dag ook ruimte zijn voor ontspanning". In het pand zijn de nodig aanpassingen aangebracht. Zo was er wel een invalidentoilet, maar er moesten ook een verschoonruimte en een lift zijn. "Het pand ziet er nu prima uit en erg gezellig, wat vooral komt doordat de groepen allemaal hun eigen inrichting en kleuren gekozen hebben en omdat inmiddels ook de nodige aankleding is aangebracht. We zijn allemaal heel blij met deze nieuwe locatie", vervolgt een enthousiaste Claudia. "Zowel de deelnemers ais de medewerkers voelen zich hier al prima thuis. Van aanpassingspro blemen is tot nu toe nog helemaal geen sprake. Sterker nog, men wil niet eens meer terug! Voor de deelnemers is het een voordeel dat wonen en dagbesteding echt helemaal gescheiden zijn en dat ze weg zijn van het Hemesseroordterrein. Na vele jaren daar gewerkt te heb ben, willen ze wel eens wat anders, en dat is her hier ook echt!" Het dagelijks verblijf in Dirksland bevalt iedereen dus goed. Morgen, zaterdag 14 december wordt er door het Dirkslands Mannenkoor een zang avond georganiseerd in de Maria Magdale nakerk te Goes. Mannenkoor 'Ethan' uit Yerseke en het Dirkslands Mannenkoor zul len hun medewerking aan deze avond verle nen. De opbrengst van dit concert is bestemd voor de Jeugdbond der Gereformeerde Gemeenten. De heer J.H. Mauritz hoopt een appel woord te spreken. De avond begint om 19.30 uur en de kerk is open vanaf 19.00 uur. De toegang is vrij. Opnieuw is 62-jarige Arie de Blok te gast in het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee. Arie is een geboren en geto gen Dirkslander. Hij verdiende zijn brood bij een Dirkslands transportbedrijf, maar nu is hij in de VUT. Arie ïan veel vertellen over het Flakkeese dialect en over de oude uit drukkingen en gezegdes die op ons eiland nog de ronde doen. Het zou janmier zijn als die specifiek Flakkeese uitdrukkingen en gezegden zouden verdwijnen. Daarom is ■Ajie nogmaals uitgenodigd om hierover op zaterdag 14 december om 09.(X) uur te komen praten in Flakkeecialiteiten. De her haling van Flakkeecialiteiten is dinsdag om 18.00 uur. KEMA CERTIFICATE 3G570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 OUDDORP - Het vuurwerkteam van het District De Eilanden trof dinsdagmiddag tijdens een onderzoek in een woning aan de Oudelandseweg op de zolder een grote partij illegaal vuurwerk aan. In totaal lag er zo'n 125 kilo vuurwerk onder andere bestaande uit meer dan 6000 strijkers, meer dan 5000 nitraatklappers, mortieren en zwaar siervuurwerk. Het vuurwerk werd in beslag genomen. De politie was het vuurwerk op het spoor gekomen naar aanleiding van het verhoor van een minderjarige jongen uit Ouddorp, die eerder op de dag in Middelharnis een strijker had afgestoken en daarbij was betrapt. Tegen de eigenaar van de grote partij vuurwerk wordt proces-verbaal opgemaakt. Maandag 23 december is er de jaarlijks Kerstzangavond in Stad aan 't Haringvliet. Deze avond begint om 19.30 uur in de Gere formeerde Kerk. Er is een mooi, afwisselend programma, waaraan het streekkoor Som melsdijk 'Vox Humana' meewerkt en 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet. Bei de koren staan onder leiding van respectie velijk Peter Burger en Paul Kieviet. De bei de plaatselijke predikanten, ds. H.A. Sam- som en ds. N.J.A. v. Exel zullen eveneens aan de avond meewerken. Er is een declamatie door Adry v.d. Boogert- van Danmie en Ria Melaard-Dubbeld zingt prachtig sopraan-sola. Ook is er een orgel- en trompet-improvisatie, verzorgd door Kees Villerius en Jacques van Broekhoeven. De bekende kerstliederen worden door de beide koren ten gehore gebracht, zowel gezamenlijk, als apart. Er is ook veel samen zang. De dienst wordt ook via de kerktele foon uitgezonden. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-4765.').'i Op de dinsdag 3 december gehouden open bare vergadering van SGS 'Husaï', hield de heer Stoutjesdijk, werkzaam bij het Water schap Goeree-Overflakkee, een zeer boeien de, interactieve lezing. De kerntaken van het Waterschap zijn: Waterbeheersing, Water keringen beheer, Wegenbeheer. Door de klimaatveranderingen krijgen we in de toekomst te maken met externe bedrei gingen: Stijging van de zeespiegel, verhoog de kwantiteit van neerslag, stijging rivierwa terpeil. Als gevolg van deze verwachtingen zullen er nu keuzes gemaakt en een actief beleid gevoerd moeten worden voor de vei ligheid van het eiland. De stawhoogten en de stormvloedkeringen zullen in de toekomst verhoogd moeten wor den. Ook het waterbeleid zal gereguleerd moeten worden. Voor het waterbeleid gel den drie speerpunten: vasthouden, bergen, afvoeren. De ontwikkelingen rondom de Haringvliet- sluizen geven ook veel werkzaarnheden doordat er bij deze plannen zoutwater naar binnen wordt gela ten, terwijl de watervoorziening ten behoeve van de landbouw wel gegarandeerd moet bUjven. De diverse projecten die op de kop van Goe- ree lopen hebben als doel het bevorderen van duurzame ontwikkelingen van de landbouw, recreatie, waterbeheer en landschap. Het was mede door het visuele aspekt een zeer leerzame en boeiende vergadering waarbij het werk van het waterschap veel meer in beeld is gebracht. Voor wie deze leerzame en actuele avond gemist heeft, let op de advertenties in de krant van onze vol gende vergaderingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1