Verloren beeld van Stellendamse visserhaven leeft voort Commissaris van de Koningin bezoekt Oostflalcicee LITIE 0900-8844 'Hollandse Delta' nieuwe naam voor gefuseerde waterschappen Kerst Sing-in te IVüddelharnis AVENSIS NU MET NAVI EN AIRCO. Geschrokken van drugsgebruik door jongeren op het eiland Kerstzangavond www.knopsbv.nl ■(/Minn aard 2 B'I6 Inbraak bedrijfswagen "-^o,> Opbrengst Goeree-Overflakkee kalender 2003 Vuurwerk niet zonder gevaar... Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? actief in beeld en geluid Massale Kerstzang in Grote Kerk Tholen Garnalen pellen: een tijdrovend en eentonig werk Rappe handen Conversatie Gebroederlijk te Sommelsdijk Hartelijk welkom in de showroom van Visser Meubelen InSommelsdgk e GARAGE KhÖpS Lanseweg Miildelhamis Ttf. (018?) 47 67 67 i^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA-TEL. 0182-358 235 Vrijdag 6 december 2002 74e jaargang nr. 7161 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee OUDE TONGE - Woensdag deed een 36- jarige bewoner van de Molendijk aangifte van inbraak in zijn bij zijn woning gepar keerd staande bedrijfswagen. Na het force ren van één van de portieren werden uit de wagen diverse gereedschappen, onder meer een boor- en een sHjpmachine, alsmede enkele accu-opladers weggenomen. >Si 'S, ''Cf, Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 Binnenkort zal in de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt aan het Oostvoorgors in Mid- delhamis opnieuw een Kerst Sing-in worden georganiseerd. Wanneer u vorig jaar niet in de gelegenheid was dit evenement te bezoe ken, dan ligt hier uw kans! Kom en laat u verwarmen door de blijde boodschap van Jezus' komst op aarde, geniet van de aloude en nieuwe liederen. Er zal veel samen wor den gezongen, er zijn optredens van ver schillende muzikanten en een koor(tje). Kof fie met iets lekkers staat klaar vanaf 19.30 uur, de Sing-in begint om 20.00 uur. Het programma duurt ongeveer een uur. Neem familie en bekenden mee en kom donder dagavond 19 december naar het kerkgebouw aan het Oostvoorgors 52 in Middelhamis. Als gevolg van de grote belangstelling voor de Goeree- Overflakkee kalender was het mogelijk om een bedrag van 4.120,32 euro 9.080) te overhandigen aan Hospice 'Calando' te Dirksland. Het genoemde bedrag is inclusief giften van gulle gevers die het werk van 'Calando' een warm hart toedragen. Van het bedrag zijn inmiddels koelkastjes en gemakkelijke stoelen voor de patiënten gekocht. Mede namens het bestuur van 'Calando' spreken de samenstellers van de kalender hun hartelijke dankt uit voor deze bijdrage en ze hopen dat u in goede gezondheid een jaar lang van de Goeree- Overflakkee kalender zult genieten! Politie Rotterdam Rijnmond, district De Eilanden, vraagt graag uw aandacht voor vuurwerkgebruik. Dit vanwege de gevaren die daaraan verbonden zijn. Vuurwerk - Als u vuurwerk koopt, doe dat dan bij erkende adressen. Breng het direct naar huis en berg het op. Vuurwerk mag alleen worden afgestoken van Oudejaarsdag 10.00 uur tot Nieuwjaarsnacht 2.00 uur. Voor en na deze tijdstippen is het afsteken van vuurwerk strafbaar! Veiligheid - Lees vóór het afsteken de gebruiksaanwijzing. Als die niet in het Nederlands is, betreft het illegaal vuurwerk! Zet vuurpijlen in een fles. Zet of leg het andere vuurwerk neer. Gebruik altijd het aansteeklont. Omgeving - Denk bij het afsteken van vuur werk ook aan anderen, zoals oude mensen, kinderen of dieren. En gaat het fout: éérst water, de rest komt later! 'Weigeraars' nooit aansteken; en nooit experimenteren. Maketïiifrskantoor Tamboer beëdigd niakelaar/luxateur. lid NVM 0187-476555 Toyota Avensis. Vanaf 20.250,- Automobielbedrijf Flakkee B.V. Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 www.toyotafiakl<ee.nl v3r?TOYOTi COMBI I I OUDOOW-WHhhwri3SIel. 10117)611611 Fu&U734IMESS!-Frntihop Hogaoom in td.(D11 Ij46]40() U wordt herinnerd aan het WWZ-Kerstcon- cert op 14 december in de Herv. Kerk te Tholen, m.m.v: groot samengesteld jongerenkoor ('Con Amore' uit Dirksland en 'Jigdaljahu' uit Barendrecht) o.l.v, dirigent W.A. den Her tog en R. van Ommen, orgel, Lydia Struijk (sopraan), Hendne Westra (marimba), Henk-Jan Drost en Stephan Koppelaar (trompet) en Pieter Heykoop (orgelsolo en begeleiding samenzang). De avond wordt geopend en gesloten door ds. P.C.Hoek. Aanvang 20.00 uur, kerk open 19.15 uur. Toegangsprijs volwassenen 5, kinderen t/m 12 jr 2,50. Kaarten voor dit concert zijn nog te koop via de tel.nrs. 0187-603510 en 0166-672003, bij boekhandel Oostdijk in Tholen of via www.wwz-concerten.nl en - indien nog voorradig - bij de ingang van de kerk. Allen hartelijk welkom. Hoe laat je het verloren beeld van je jeugd voortleven? Door erover te ver tellen of door dat beeld te beschrijven. M.A. Lokker doet het allebei. In zijn zaterdag gepresenteerde boek 'De Stellendamse vissershaven' beschrijft hij de bedrijvige haven van vroeger, maar al lezende is het net of je zit te luisteren. Alsof je de 72-jarige Vlaar- dinger het nostalgische verhaal hóórt vertellen. Dat is tevens de kracht van zijn boek: het geeft een mooi en per soonlijk beeld van de oude pittoreske Stellendamse haven met al die schuit jes. Een verloren beeld. Wie anno 2002 langs het haventje rijdt of loopt, kan het haast niet begrijpen. Deze doodse plas water, zonder ook maar de geringste activiteit, was zestig jaar geleden een bedrijvig haventje. Verscheidene foto's en ansichtkaarten in 'De Stellendamse vis sershaven' getuigen daarvan. De lezer ziet afbeeldingen met talloze scheepjes, de mas ten met gestreken zeilen priemend in de grij ze lucht. Op andere foto's zijn mannen met petten en op klompen in de weer met man den garnalen. Want: Stellendam was in de eerste plaats gamalenhaven. Als de vissersscheepjes - voornamelijk hou ten blazers met daarop de lettercombinatie SL plus een cijfer - de haven binnen kwa men varen, ontstond in het dorp Stellendam een soort onrust, die zich ontlaadde in een gang naar het water én een nerveuze bedrij vigheid. Garnalen pellen! "Vele handen maken licht werk. De aangevoerde garnalen moesten voor een belangrijk deel met de hand worden gepeld", haalt Lokker D. Hoog- zand aan. "Bij de pellerijen was het 's avonds een komen en gaan van pellers en pelsters uit Stellendam. Die lieten bij thuis komst hun rappe handen gaan en ontdeden met een korte en handige beweging het klei ne garnaaltje van zijn kop en staart en van zijn omhulsel. Een goede peller kon een gewicht van 10 a 11 ons per uur halen." In de crisisjaren bedroeg het pelloon 2,5 cent per ons. "Met het pellen van garnalen kon men zeker niet rijk worden, maar als bijverdien ste betekende het een welkome aanvulling op het karige loon dat elders verdiend kon worden. Het pellen was een zeer tijdrovend karwei. Het was ook eentonig werk." Lokker weet overigens te vertellen, dat de Stellendammers het pellen hebben geleerd van de Engelsen, altijd de grootste afnemers van de Stellendamse garnalen. "Daarvóór gingen de garnalen ongepeld naar Engeland. Maar nu konden de Stellendammers het zelf. Om te beginnen eerst in de pellerij, door groepjes vrouwen. Later deed men het per gezin thuis. Ook de kinderen moesten er aan geloven. Als de school uit kwam, moesten ze direct naar huis om te pellen." Na de presentatie van zijn boek, afgelopen zaterdag, heeft de schrijver ze gesigneerd in de winkel van de uitgever. Thuis pellen had zo zijn negatieve kanten, aldus Lokker. "Want je huis stonk er behoor lijk naar." Bovendien was het min of meer verboden zelf af en toe eens een garnaaltje naar binnen te schuiven. Dat ging immers ten koste van de opbrengst. "Ook de huiskat aasde wel eens op een lekker hapje. 'Ze moest steeds worden weggejaagd. Maar ze nam ook wel genoegen met de koppen. Dat wilde moeder weer niet, want daar gingen ze van spoege". Spugen/overgeven, heeft de schrijver er voor de overkanters tussen haak jes achtergezet. Dat doet Lokker vaker. Soms schrijft hij een hele conversatie in het Stellendams op, maar vergeet hij de ver taling niet. Een prachtig voorbeeld van zo'n conversatie aan de haven; "Als je bij zo'n groepje mannen ging staan, gebeurde het wel eens dat iemand zei: 'weg weze jule snot- aepen, we hao hier gêên luustervinken nodig'. Ik antwoordde toen prompt: 'ik weet toch wel waer jule 't over hao, over meiden die verbie komme'. In dan wier d'r gelache in zei d'r un stem uut 't krootje: 'jao joh, die jóön vang je niet voor êên gat' Je zou kunnen denken dat vangstquota van onze tijd zijn, maar in 'De Stellendamse vis sershaven' lees je dat de Visserij Centrale in 1935 al quota voor de gamalenvangst instel de: 80 kilogram per dag. Maar vissers met een gemotoriseerde schuit mochten meer vangen, in geval van een 60 PK motor zelfs de dubbele portie: 160 kilo. Lokker vertelt over de Tweede Wereldoor log, de watersnood, de Deltawerken, de aan leg van de Deltahavens en de teloorgang van het afgedankte oude haventje. Hij schrijft dat de vissers nu vooral kabeljauw, wijting, tong en schol aan land brengen, net als hun colle ga's uit Ouddorp en Goedereede, die ook afmeren in de nieuwe haven. "Nu liggen de visserschepen uit Goedereede, Ouddorp en Stellendam gebroederlijk naast en door elkaar in de haven. Elk nog herkenbaar aan hun eigen nummer, zoals GO, OD en SL." Zijn er nog gamalenboten? Ja, zegt Lokker, er zijn nog een paar van die schuitjes, zoals de SL 2 en de SL 22, "maar dat weegt niet meer op tegen de zeevissers." 'De Stellendamse vissershaven' is een heerlijk kijk- en leesboek. Aardig voor iedereen die wel eens wil weten hoe het vroeger toeging in en rond het haventje. En aardig voor iedereen die de situatie en de namen kent. En die graag een persoonlijk relaas hoort/leest, inclusief fraaie anekdotes, diverse vormen van katten kwaad, hef en - 'de vis wordt duur betaald' - ook leed. Lokker weet het verloren beeld van zijn jeugd treffend onder woorden te brengen. Het boek is uitgegeven door boekhandel Akershoek in Ouddorp en kost 19,90 euro. De Commissaris van de Koningin, de heer J. Franssen, bracht deze week een bezoek aan de gemeente Oostflakkee. In het gemeentekantoor te Oude Tonge heeft hij met de gemeenteraad van gedachten gewisseld over een aantal zaken die aan de orde zijn. En om een en ander voor de Commissaris beter inzichtelijk te maken, werd per bus ook een rondrit in het gebied gemaakt. Passie Voor Franssen is een bezoek aan Goeree-Overflakkee altijd weer een genoegen. "Voor mij is het 't land van ome Han en tante Sletje" zo liet hij weten, het land waar hij geniet van het Flakkeese dialect. "Spreek alsjeblieft je dialect; het is zo waardevol en ik versta het alle maal" voegt hij eraan toe. Als kleine jongen heeft de Commissaris hier méér dan eens bij oom en tante gelogeerd. Vandaar die passie voor het Flakkeese. Geschokt Maar tijdens dit bezoek aan het eiland zei Franssen ook behoorlijk te zijn geschrokken. Waar het deze bijeenkomst ging over de leefbaar heid in de gemeente, kwam ook de jeugdproblematiek aan de orde en de grote mate van drugsgebruik - waaronder veel speed - door jon geren, waarvan onlangs aan het licht werd gebracht dat dit op Goe ree-Overflakkee ernstige vormen aanneemt. Franssen reageerde er geschokt op. "Ik had nooit verwacht dat dit op het eiland zó'n omvang zou hebben. Het geeft aan dat jongeren vluchten voor zaken die ze niet accepteren willen of kunnen; maar het is een vlucht naar een wereld zonder perspectief." Voor de Commissaris vormt het dan ook aanleiding, zo zei hij, om flink aan de gedeputeerde en de wet houders te schudden om hier adequaat mee aan de slag te gaan. "De cultuur op dit eiland vraagt wellicht om een 'speciale aanpak', maar daar zal men zich voor open moeten stellen". Franssen ging niet nader in op welke aanpak hij daarmee voor ogen heeft, maar wél maakte hij duidelijk dat hierin voor de eilandelijke gemeenten een belangrijk onderwerp ligt voor gezamenlijke aanpak. indringend gesproken Uiteraard was ook dat een belangrijk gespreksonderwerp: de niet- vrijblijvende samenwerking tussen de eilandelijke gemeenten, even als het instandhouden van de sociaal-maatschappelijke voorzienin gen in de woonkernen en de toeristisch-recreatieve functie van Goe- ree-Overtlakkee, die van Oostflakkee in het bijzonder. Over die toeristisch-recreatieve functie zal een eilandbreed debat moeten wor den gevoerd, zei Franssen. "Vanwege de eilandelijke identiteit kan ik me voorstellen dat men hier geen onbeperkte recreatieve ontwikke lingen wenst. Ook dat geeft aan hoe belangrijk eilandelijke samen werking is". En verder werd gesproken over de toekomstige ontwik keling van de plattelandsgemeenten in verhouding tot de grotere gemeenten én een mogelijke vervulling van een subregionale functie door Oude Tonge. Ook de blauwalgenproblematiek heeft de aandacht van de Commissaris. "Het is zaak", zo vindt hij, "dat in dezen eerst in kaart wordt gebracht wat er precies speelt, om in aansluiting daar op met elkaar na te gaan waar we staan en hoe we ermee verder gaan. Maar 't mag niet zo zijn dat, zolang er nog geen technische oplossing is voor dit probleem, er ook maar niet over gecommuniceerd moet worden". Over al dergelijke zaken zei Franssen "indringend met de Oostflakkeese raad te hebben gesproken". Commissaris van de Koningin de heer Franssen, samen met burgemeester Van Pek, in hel gemeentekantoor te Oude Tonge. Dankbaar Zowel de raadsleden als de Commissaris hebben het als waardevol ervaren om - in besloten kring - over een aantal actuele zaken te kunnen spreken. "Het was nuttig om vanmiddag hier te zijn geweest" vond Franssen, en voor burgemeester Van Pelt was deze bijeenkomst "een goed moment om in de breedte in te kunnen gaan op wat er speelt". Ondanks de schrik over het drugsgebruik op het eiland ging de heer Franssen aan het begin van de avond toch met een dankbaar gevoel naar huis. "Dankbaar ben ik omdat de natio nale herdenking van de watersnoodramp hier, in Oude Tonge, plaats zal vinden - het gebied waarin over de Ramp het meeste leed wordt gedragen". En dankbaar is de Commi.ssaris er ook om - "blij te zijn kun je niet zeggen bij zaken als deze" - dat Hare Majesteit Koningin Beatrix hierbij aanwezig zal zijn, "daags na haar verjaardag!" Op D.V. zaterdag 21 december a.s. hoopt het Christelijk gemengd streekkoor 'Vox Hu mana' te Sommelsdijk haar jaarlijkse Kerst zangavond te houden in de Ned. Hervormde kerlc van Sommelsdijk. De medewerkende koren zijn het christelijk jongerenkoor 'Waddinxveen', het christelijk gemengd streekkoor 'Vox Humana' uit Sommelsdijk, beide koren onder leiding van Peter Burger, en het Refugiumkoor 'Opent u mijn mond' onder leiding van Leo Duynker- ke, m.m.v. organist Leo Pronk en pianist Chris Stellaard. Ds. J. C. den Toom hoopt een appèlwoord te verzorgen, alsook de opening en sluiting. De avond begint om 19.30 uur; de toegang is vrij, er wordt wel een collecte gehouden. SommeUdijkse Haven 19, 3245 MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL voor autorl/deMmePplezier MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS MIDDELHARNIS - De nieuwe naam, waaronder de vier waterschappen na hun fusie zullen gaan opereren, wordt Hollandse Delta. Dat maakte dijk graaf D. C. Goekoop vorige week bekend tijdens de verenigde vergade ring van het Waterschap Goeree- Overflakkee in Middelharnis. "De vele reacties die zijn ingediend tegen het organisatievoorstel van Gedeputeerde Staten hebben effect gehad. Er is naar ons geluisterd," aldus een tevreden dijkgraaf. De vier waterschappen hebben hun zin gekre gen, geen fusie met zeven, maar met vier waterschappen, uitgebreid met het Zuive ringschap. De Provinciale Staten in Zuid- Holland hebben zich op vrijdag 15 novem ber in meerderheid uitgesproken vóór de vorming van een W4-waterschap in Zuid- Holland Zuid per I januari 2005. Het nieuw te vormen waterschap zal niet alleen tot taak hebben om de hoeveelheid water in de pol ders te beheren, maar zullen ook het zuive ren van het afvalwater als taak krijgen. "Er moet weliswaar nog hard gewerkt worden om oplossingen te vinden voor de overige waterschappen, zoals voor de hoogheem raadschappen van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, die moeten fuseren met het Gelderse Waterschap Rivierenland. Ook moet besloten worden of het hoogheemraad schap van de Krimpenerwaard naar Utrecht dan wel naar Schieland gaat. De eerste gesprekken hierover hebben inmiddels reeds plaatsgevonden. De bedoeling is dat Provin ciale Staten het definitieve voorstel hierover op 29 januari 2003 neemt," lichtte Goekoop verder toe. De leden van de verenigde vergadering kon den instemmen met de nieuwe naam, die ook goed is gevallen bij de andere betrokken waterschappen. Secretaris-directeur van het Waterschap Van Gerdingen bracht wel naar voren dat deze naam nog officieel moet wor den vastgesteld door Provinciale Staten, evenals de reglementen en de zetelverdeling van het nieuwe waterschap. Wat betreft de invulling van de taak van de waterzuivering, waar nog wat onzekerheden over bestaat, kon Van Gerdingen meedelen dat daar door het nieuwe waterschap zelf invulling aan gegeven kan worden. "Je kunt deze taak zelf uitvoeren of op afstand zetten. Voorlopig zal het nieuwe waterschap alle taken zelf volle dig uitvoeren. Het toegevoegde Zuiverings schap zou als een soort afdeling kunnen functioneren in afwachting van toekomstige ontwikkelingen." Het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden, die liever een fusie tussen zeven waterschappen had gezien, zal op 12 decem ber in een verenigde vergadering het besluit nemen zich bij het oordeel van Provinciale Staten neer te leggen en zich bij de 'Hol landse Delta' te voegen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1