LITIE Winkel 'Mekkerstee' opent volgende week voor 't eerst zijn deuren! \\J 0900-8844 Molen 'de Korenbloem' start tweede restauratiefase VAN DE FISCUS MAG 'T! piuioyM 525a f) ■(/Minnaard www.knopsbv.nl mm0pmm Luchtmobiele brigade te voet op Fiaiikee Visser Meubelen Verkoping Doop^ezinde Kerk VERZET Lucas Hartong in Flakkeecïaliteiten chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Met auto van de dijk Doorrijden na aanrijding met letsel Inbraak auto Bromfietscontrole ^..Sc^ Wie helpt...?! Automobielbedrijf Flakkee B.V. OoMoo-ene.. Bbttelgk weOcesB in de ^owroomvaa inScnnmelsdyk. e GARAGE KnÖpS Ungeweg Middelhamis Tel. {0187147 67 87 Gas -Water -Warmte Vele werkzaamheden Een advertentie m Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? I^SS' Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA* TEL. 0182-358 235 Vrijdag 29 november 2002 ..^^^^^sÉBiBU^^ 4e jaargang nr. 7159 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl<ee MELISSANT - Dinsdagmorgen even voor acht uur kreeg een 21-jarige vrouw uit Oud- dorp, toen zij in haar auto op de Noorddijk reed, vermoedelijk een aanval van epilep sie. De auto reed vervolgens van de dijk af. Personeel van de GGD haalde samen met politiemensen de bestuurster uit de auto. De vrouw werd vervolgens voor onderzoek naar een ziekenhuis in Dirksland vervoerd. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Dins dagmorgen rond kwart voor tien werd op de Tilsedijk een twaalfjarige jongen uit Den Bommel aangereden door een vrij hoog model blauwe personenauto, die na de aan rijding doorreed. De jeugdige fietser wilde op de T-Kruising van de Tilsedijk met de Zeedijk oversteken, toen de personenauto, die afsloeg richting Stad aan 't Haringvliet, de voorkant van de fiets raakte. De jongen kwam daarbij te vallen en liep een zwaar gekneusde elleboog op. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren reed de automo bilist in de auto, mogelijk van het type Dodge, door. De politie van het Bureau Middelhamis is op zoek naar getuigen van de aanrijding, die zich telefonisch kunnen melden via 0900- 8844. NIEUWE TONGE - Dinsdagmorgen om streeks half elf ontdekte een 26-jarige man uit Nieuwe Tonge dat in zijn auto was inge broken. Onbekenden hadden het rechter voorportier van de auto, die vanaf maan- dadgmiddag kwart over vijf stond gepar keerd in de Dominee Van Baerlestraat, opengebogen. De radio/cd-speler, een cd, een jas en een petje werden weggenomen. MIDDELHARNIS - Woensdagmorgen hield politiepersoneel van het district De Eilanden op de Langeweg een bromfiets controle. Tussen half acht en tien uur wer den in totaal 23 bromfietsbestuurders gecontroleerd. Er werden 6 processen-ver baal uitgeschreveri voor te veel vermogen. Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 De Sommelsdijkse molen 'de Koren bloem' is jl. woensdag haar tweede restauratiefase ingegaan. Nadat de eerste restauratiefase in 1997 voltooid werd - waarbij o.a. dakbeschot, wind- peluw, kruirad, penbalk, staartbalk, korte en lange spruit, vloerbalken en veel andere onderdelen, alsmede het schilderwerk onder handen werden genomen - staat nu de tweede fase voor de deur. Bij wijze van officiële handeling gaven loco-burgemeester G. Slootweg van de gemeente Middel- harnis en voorzitter L. Vroegindeweij van de Molenstichting Goeree-Over- flakkee daaraan woensdagmorgen het startsein. Verleden Met het vertrek van burgemeester Boonstra uit Dirksland raakte ook de voorzitterstoel van de Molenstichting onbemand, maar op voordracht van de oud-burgemeester is recentelijk de heer Vroegindeweij tot voor zitter benoemd. In die hoedanigheid vertelde hij afgelopen woensdag ook een en ander over de geschie denis van de Sommelsdijkse molen. 'De Korenbloem' dateert uil 1705. Vanaf 1881 is bekend dat de molen in eigendom is geweest van de families Vink, Landheer en Meijer. In 1973 werd de molen verkocht aan de gemeente Middelhamis. Deze liet van 1975- 1977 een gedeeltelijke restauratie uitvoeren, met name van de romp en het gevlucht. In 1988 werd 'de Korenbloem' eigendom van de Molenstichting. Onder haar toezicht werd de restauratie van 1997 uitgevoerd, die bijna 260.000 gulden kostte. Restaureren in drie delen Thans staat dus de tweede restauratiefase op stapel. Die wordt in drie delen uitgevoerd. Allereerst wordt 'de Korenbloem' weer meelvaardig gemaakt. Daarvoor moeten de drie koppels maalstenen worden hersteld, met inbegrip van régulateur, mengketel en meelbuil. Voor deze werkzaamheden heeft de Molenstichting molenmaker Herrewijnen te Spijkenisse inmiddels opdracht gegeven. Als tweede deel van de restauratie zullen de fundering van de molen en het voegwerk van de romp worden hersteld. Het derde deel van de restauratie is 'n beetje een bijzonderheid. In 1912 heeft de toenma lige eigenaar van 'de Korenbloem', mole naar Landheer, een 25 pk motor in de molen laten plaatsen als aandrijving van het maat werk. Dit was een bijzondere motor v^n het merk 'Brons'. In 1987 werd deze echter ver wijderd en verkocht aan het Motormuseum te Zwolle, en daarmee tevens voor sloop behoed. Graag zou de Molenstichting deze in 1908 vervaardigde machine weer in 'de Korenbloem' terugzien. Hierover staat de Molenstichting al wel in contact met het Motormuseum, maar of de 'Brons' ook daadwerkelijk weer op zijn oude plekje terug zal komen, dat is nog geheel de vraag. Als dit niet lukt, zal worden uitgezien naar een andere 25 pk motor. Dankzij toezeggingen van subsidie en spon soring tot een totaalbedrag van bijna 130.000 euro voor het eerste deel van de tweede restauratiefase, kon deze week hier voor het startschot worden gegeven. In dat bedrag wordt bijgedragen door de provincie Zuid-Holland, de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, het Prins Bemhard Cultuur fonds in Zuid-Holland, de Serviceclubs op Goeree-Overflakkee, de Gravin van Byland- stichting en Molenmakerij Herrewijnen. Voor het tweede en het derde deel van de geplande restauratie bestaat op dit moment nog een financieringstekort van 43.000 euro. De gemeente Middelhamis heeft een eigen monumentenbudget van de rijkssubsidie. De gelden die de gemeente hier jaarlijks voor ontvangst zijn dermate gering dat zij voor de komende jaren geen kans ziet om extra sub sidie vast te stellen. Daarom is de Molen stichting naarstig op zoek naar sponsors en donateurs, om óók het tweede en derde deel van de restauratie te kunnen realiseren. Daarom zijn, naast de grote giften, ook klei- ne(re) bedragen bijzonder welkom. Wilt u de restauratie steunen en een échte vriend van 'de Korenbloem' zijn, maak dan uw gift over op bankrekening 30.89.07.582 onder vermelding van 'restauratie molen Som- melsdijk', óf wordt donateur van de Molen stichting en bel: (0187) 487960. Toyota CELICA. Vanaf 28.490, Oorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 www.toyotaflakkee.nl CS^TOYOTA Het leger weet Flakkee beter te vinden. Was er eerst een oefening in elektronische oor logvoering op het Havenhoofd in Middel hamis, thans komt een deel van de lucht mobiele brigade naar Flakkee voor een militaire oefening. Anders dan de naam van de brigade doet vermoeden, zullen de soldaten zich te voet verplaatsen langs de openbare weg. Dat is dus pech voor degenen op Flakkee die zich zouden verheugen op spectaculaire lucht- acrobatiek van de Apache-helikopter en ander vüe^end materieel van de brigade. De militairen zullen op 10 december vanuit Hellevoetsluis per boot de oversteek maken over het Haringvliet en landen bij Dirks- landse Sas. Vandaar gaat het tot en met 12 december te voet verder. De marsen van de soldaten vinden zowel overdag als 's nachts plaats in de gemeente Dirksland en Middel hamis en misschien wel in Oostflakkee. Het eindpunt op 12 december is in de buurt van Middelhamis. De soldaten zullen dan wor den opgepikt door vrachtwagens van het leger en Flakkee weer verlaten. Dus als u de soldaten ziet sappelen langs de weg, moedig ze dan aan. Een opbeurend woord doet wonderen! B(?i,DCUiTUUR t. INSTALLATIETECHNIEK STATIONSWEG 4 UfSBLOUPETONCE TEL. {0187) 643416 FAX 101B7) 641210 MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooefinchemsestraot 32-34, 3241 M Middelhamis Tel. (0187)482606 SoRimetsdijltse Haven 19, 324S MA Sommeistljk, tel. (0187) 48 33 28 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL Yoor auPoriJden mtplezier Terwijl de heren Vroegindeweij en Slootweg bij wijze van ojficiële handeling een takeltje bedienden in de molen, gaf molenmaker Herrewijnen er nog enige uitleg bij. Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 OI De opbouw van de 'Mekkerstee' in Ouddorp is voltooid. En hoewel vol gens planning de officiële opening pas medio volgend jaar zal plaatsvinden, gaan aanstaande woensdag 4 decem ber de winkeldeuren er aföpen. Nu al zijn er steeds zóveel belangstellenden die een kijkje komen nemen, dat de winkel alvast open gaat. Aan de afwerking van de 'Mekkerstee' wordt momenteel de laatste hand gelegd, maar de geiten dartelen al lustig rond in de stal, de melkmachines staan al gereed en ook de kaasmakerij is al bedrijfsklaar. Bovendien hebben de eerste zes deelnemers er al hun plekje gevonden en om hén gaat 't in deze bijzondere boerderij. Duwtje in de rug De 'Mekkerstee' is een onderdeel van Stich ting Onderdak. Voor een speciale doelgroep heeft 'Onderdak' dit bijzondere project op poten gezet en aan de Hofdijksweg te Oud dorp doen verrijzen. Het gaat om een voor ziening waarin iedereen terecht kan die (al of niet tijdelijk) psychisch of emotioneel wat minder goed in hun vel zitten en daardoor voor zichzelf in een sociaal isolement drei gen te raken. Dit kan iedereen overkomen, door bijvoorbeeld een schokkende gebeurte nis te hebben meegemaakt of na ernstige problemen te hebben gehad. Hierdoor kun nen mensen zo'n emotionele of psychische belasting oplopen dat ze voor zichzelf in een wat zwakker positie in de samenleving komen te staan. Een duwtje in de rug kan hen helpen (weer) op de rails te komen. Zo'n duwtje in de rug is 'de Mekkerstee', een soort boerderij waarbinnen tal van activitei ten plaatsvinden waaraan deelnemers van 'de Mekkerstee' meedoen, om onder profes sionele begeleiding beter in balans te komen. En hieraan - zo is bewezen - draagt het omgaan met levende have positief bij. Wel ke levende have op de 'Mekkerstee' te vin den is, verraadt de naam van de boerderij eigenlijk al: geiten. Maar dat is niet het enige. Want waar geiten gehouden worden waar een bok tussen loopt, daar zijn in februari lammetjes te verwach ten. En dat betekent óók dat er geitenmelk geproduceerd wordt. En uit die melk kan kaas worden gemaakt. En die kaas kan wor den verkocht... Zo vloeien uit het houden van geiten vele werkzaamheden, die uitste kend gedaan kunnen worden door deelne mers van de 'Mekkerstee'Of het nu gaat om De aangekondigde verkoping in de Doops gezinde Kerk in Ouddorp wordt niet deze week, maar vrijdag 6 december van 14.00 tot 20.00 uur en zaterdag 7 december van 10.00 tot 16.00 uur. Er worden verschillende dingen verkocht, zoals roomboterstaven, cake, kerststukjes en nog veel meer. het verzorgen van de geiten of het melken, het onderhouden van de stallen en de terrei nen, het vervaardigen en het onderhouden van de kazen, het helpen in de winkel of het verrichten van (licht) administratief werk, aan al die bezigheden kan worden deelgeno men, afhankelijk van welk werk het best bij de afzonderlijke deelnemer past. Groepsge wijs worden ze daarbij begeleid, waaraan een individueel werkbegeleidingsplan ten grondslag ligt. Daarin wordt van tevoren vastgelegd met welke doelstelling een deel nemer bij de 'Mekkerstee' binnenkomt, aan de hand waarvan wekelijks een evaluatie wordt gehouden. Omdat pas in februari de eerste lammetjes te verwachten zijn, zal het echter nog tot die tijd duren voordat de gehele boerderij wer kelijk in bedrijf is. Ook zal er dan voor méér deelnemers werk te doen zijn dan nu nog het geval is. Dat neemt overigens niet weg dat - na plaatsing van slechts één advertentie - de 'Mekkerstee' nu al helemaal volgeboekt is door deelnemers uit héél Nederland; er bestaat zelfs al een wachtlijst. Gezelligheid en nostalgie Maar, zoals gezegd, met ingang van volgen de week gaat alvast de winkel open en kun nen belangstellenden ook een kijkje nemen in de geitenstal of lekker van een kopje kof fie of thee genieten met iets erbij. Daarvoor kunt u er dinsdags tot en met zaterdags van 9.00-17.00 uur terecht. In de winkel is aller lei etenswaar te koop. Niet alleen biologi sche geitenkaas, maar bijvoorbeeld ook diverse soorten biologische jam, sap, honing, koek, chocolaatjes, e.d., maar ook mosterd, Tokkelroom, verschillende streek- gebonden producten, enz., dikwijls in zeer originele of nostalgische verpakking gepre senteerd. Zo is üok een groot deel van de 'Mekker stee' ingericht: sfeervol en nostalgisch. De bekende Rijssense schilder Albert Wessels, heeft 'n aantal prachtige wandversieringen geschilderd, die alleen al een bezoek aan de 'Mekkerstee' waard zijn. Van zijn hand han gen er ook diverse schilderijen in zeer origi nele lijsten, die eveneens te koop zijn. H. van der Veer Afwerkingen te Herkingen heeft de overwegend houten aankleding van de win kel en ontvangstruimte gerealiseerd, waar mee het geheel een knusse en nostalgische uitstraling heeft gekregen. Slechts hier en daar moet nog wat worden afgewerkt. Toekomst Het is de bedoeling dat met de opbrengst van de winkel in ieder geval een groot deel van de kosten van de 'Mekkerstee' kunnen wor den betaald. Overigens is het onroerend goed (grond en opstallen) geen eigendom van Stichting Onderdak, maar de stichting huurt deze van derden. Verder wil men er in de toekomst creatieve activiteiten ontplooi en waarvoor groepen belangstellenden de 'Mekkerstee' kunnen reserveren. En tenslot te is men al een heel eind op weg om kwali teitscertificaten in de wacht te slepen op het gebied van zorg, hygiëne en voedselveilig heid. U zult er beslist nog méér van horen! Manager Piel lUii Hertog in de Hinkel van de 'Mekkerstee'. Zaterdag 30 november, om 09.00 uur ont vangt Jan Lodder de 39-jarige Lucas Har tong in het radioprogramma "Fiakkeecia- liteiten" op Radio Flakkee. Lucas werd geboren in Dordrecht, verhuisde voor een jaar naar Aruba en woont nu in Sommels dijk. Bij lokale omroepen en bij de Evan gelische Omroep heeft hij destijds pro gramma's gemaakt. Nu is hij free lance journalist. Als hij niet met zijn werk bezig is, is hij te vinden tussen oude auto's. De herhaling van Flakkeecïaliteiten is dins dag om 18.00 uur. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476.')55 REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1