itlaweetemM Burgemeester Stoop slaat Ie paal voor nieuw woonzorgcomplex Waterschap G-O neemt voor Nederland uniek systeem in gebruik 1 l^M H' y www.buijze.nl iiHi In memoriam de heer Antonie Mans Man valt in scheepsruim Konijnenshow Oude Tonge Dompelpompen moeten faalkans waterbeheer drastisch terugbrengen Mm£^ ■^/Minnaard Prinses Margriet ruict uit voor Elizabetli Pakjesavond bij ZAJW Heriiafing Dialectavond in Ouddorps museum Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Dinsdagse november 2002 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Geschiedenis actief in beeld en geluid KIEVIT WARMTE iVAVi'^HtAVlVilüilildjailIl Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? He/V. o© Door Woningbouvevereniging 'Dirksland' en Kroon Den Bommel Projectontwikkeling b.v. is een plan ontwikkeld voor de bouw van 48 wonin gen en 17 garages. Het plan wordt gerealiseerd in Dirksland-Zuid, nabij zorgcentrum 'Geldershof'. De voorbereiding heeft vele jaren geduurd, maar afgelopen vrijdag was het tóch zover dat de eerste paal van het nieuwe woonzorgcomplex (wozoco) kon worden geslagen. Een officiële handeling die verricht werd door burgemeester drs. S. Stoop van de gemeente Dirksland, voor wie het de eerste keer was dat hij zo'n paal de grond in hielp. '^'^^^^^^H Zondagavond 24 november 2002 overleed in het Verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk, de heer Antonie Mans, sinds 15 okto ber 2000 weduwnaar van mevrouw Jannetje Wolfert. De overledene be reikte de leeftijd van 81 jaar. De heer Mans heeft in zijn geboortedorp Oohgensplaat een aantal functies bekleed, voornamelijk op kerkelijk terrein. Van 1954 tot 1970 was hij diaken in de Ned. Hervormde Gemeente, van 1974 tot 1990 ouderling en van 1974 tot 1987 tevens scriba. Namens genoemde gemeente was hij ook enige tijd bestuurslid van het Van Weel- Bethesda ziekenhuis te Dirksland. Van het bestuur van de H.D.G., de Her vormde Diaconale Gezondheidszorg, maakte hij ongeveer 35 jaar deel uit. In het college van kerkvoogden in de Herv. Gemeente had de heer Mans van 1966 tot 1970 zitting, van 1972 tot 1974 was hij notabel en keerde op 1974 weer terug in de Kerkvoogdij en bekleedde deze functie tot 1993, waarvan een tijd als tweede voorzitter. Enige jaren had hij ook zitting in het bestuur van de Chr, Nat. Schoolvereniging ter plaatse. In zijn dagelijks beroep was de heer Mans klompenmaker, evenals zijn vader, de heer P. Mans en zoveel andere familiele den Mans op ons eiland Flakkee. In 1956 volgde hij ook zijn vader op als Bedienaar van begrafenissen en droeg dit in 1988 aan zijn zoon over. Naast klompen had de familie Mans ook enige tijd een schoe- nenhandel. De geschiedenis van streek en kerk was zijn hobby. Veel vrije tijd bracht hij door in de archieven en voornamelijk het archief van de Hervormde Gemeente. Dit archief had voor hem bijna geen gehei men meer. Hij diepte daaruit veel interes sante feiten op. Veel samenstellers van familie-stambomen heeft hij geholpen en van de nodige gegevens voorzien. Zijn werk werd beloond. Hij was drager van de Ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis van de heer Mans zal D.V. plaatsvinden donderdag 28 november a.s. des nam. 2 uur op de Algemene Begraaf plaats. Hieraan voorafgaande zal er een rouwdienst gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat, aanvang 1.15 uur. In deze dienst zal voorgaan ds. J. Willemsen, geestelijk verzorger van de H.D.G. COMBI t uur f»fo'i»rrlrm OUDOOV- Wtititraat U M. (0117) 611611 fn eU7H UHESH- rrintt»wp Hognoom 171M. (0111) 44H00 •Me«- en r^gpfeysiwnen ♦ServKe ondiyficwii C«f)trate wrw*Tnrng •Luct'itbetiindelinii lood-m^jripwtik. •WaterinstaHati» Gasttistaliatiiw Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 MAKELAARDIJ Middelbarnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Makelaarskantoor Tamboer hcëiligd makelaar/taxateur, lid NVM ()I87-476S53 STELLEND AM - De ambulancedienst heeft vrijdagmiddag de hulp in moeten roepen van de brandweer van Stellendam en de brand weerhulpverlening van Goedereede om een 59-jarige man uit een ruim van een schip te halen. De man was tijdens werkzaamheden aan de GO-38 van de ladder gevallen en op de bodem van het ruim terecht gekomen. Met diverse verwondingen werd hij, met behulp van een kraan, uit het ruim getakeld, waarna hij werd over gebracht naar het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen. Vrijdag 22 november was het visbootje 'Eli zabeth OD 25' aan het vissen tegen het strand bij boei SG 9, toen het vast voer en op eigen kracht niet meer los kon komen. Via de kustwachtpost Ouddorp werd hulp gevraagd en die piepte om 13.25 uur de bemanning van de Stellendamse redding- boot op. Ruim een kwartier later waren zij reeds ter plaatse en het lukte al snel het boot je vlot te krijgen. Er waren echter beschadi gingen ontstaan bij het vastvaren, waardoor het scheepje moeilijk kon manoeuvreren. Het werd daarom op sleeptouw genomen en naar de buitenhaven van Stellendam gebracht, waar het werd afgemeerd aan één van de steigers bij de visafslag. De redding- boot was 14.50 uur weer paraat op station. Bedankt voor jouw belangstelling voor het stukje geschiedenis en voor jouw inbreng bij de bijbelstudie! Zien wij je a.s. zaterdag weer...? Met een cadeautje van ca. 1,00 1 1,50 euro? 21 December stond in je agenda vast al als een ZAJW-avond (Kerstavond). A.s. zaterdag kun je jezelf opgeven voor j deze avond, die we om 19.00 uur beginnen met gourmetten. Tot ziens! Commissie Z.A.J.W. Omdat er voor de dialectavond van 21 november te veel aanmeldingen waren, zal Pau Heerschap het programma op 28 november a.s. herhalen. Er zijn nog wat plaatsen beschikbaar. Kaartverkoop uitslui tend bij VVV-Ouddorp, tel. 0187-681789. Konijnvereniging 'Van Ongenoegen Vrij', houdt op vrijdag 29 november en zaterdag 30 november een konijnenshow in 'De Grut terswei'. Op deze mooi verzorgde show zit ten meer dan 473 konijnen en cavia's, waar onder zeer bijzondere rassen en kleuren. Een ieder is welkom op vrijdag van 20.00 tot 23.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De leden geven graag advies over de aanschaf en verzorging van een konijn of cavia. Kom gerust kijken, want de toegang is gratis. Zaterdag draait ook het rad van avon tuur, waarbij mooie prijzen te winnen zijn. INKOMENS- EN VERMOG EN SPUNN IN G DIRKSLAND - Dinsdag 26 november, 19.30 uur ds. C. van Krimpen. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Dins dag 26 november, 19.30 uur ds. J. Karels. MELISSANT - Woensdag 27 november, 19.30 uur, ds. C. de Jongste. NIEUWE TONGE - Vrijdag 29 novem ber, 14.30 uur, ds. J. Karels, huwelijks bevestiging. Voorzitter A. Molenaar van Woningbouwvereniging 'Dirksland' sprak bij die gelegenheid de wens uit dat voor de toekomst een goede en langdurige samenwer king tussen 'zijn' vereniging en de gemeente tot stand zal komen, omdat er nog veel bouwplannen op stapel staan. "Wij zijn immers geen wóningvereniging, maar een woningbouwvereniging", zo benadtrukte hij. Het nieuwe plan, dat ontwikkeld werd door architecten- buro Bom, behelst 33 woonzorgwoningen, waarvan er 21 bestemd zijn voor senioren en 12 voor zorggebruikers. Deze woningen zijn door middel van een overdekte gang verbonden met 'Geldershof'De 12 woningen voorzorg- gebruikers zijn bestemd voor cliënten van Stichting Zorgvoorzieningen op Goeree-Overflakkee. De bewo ners van de overige woningen kunnen hun zorg betrek ken vanuit 'Geldershof'Daarnaast komen er in het nieu we plan 9 ruime koopwoningen en 6 huurwoningen, bestemd voor senioren. Deze zullen verrijzen nabij de nog te bouwen christelijke basisschool 'Prins Maurits'. Als alles volgens planning verloopt, worden eind 2003 de eerste woningen opgeleverd. In september 1998 werd Goeree- Overllakkee getroffen door extreme neerslag, met grote wateroverlast als gevolg. Naar aanleiding daarvan heeft het waterschap Goeree-Overflakkee zyn systeem van waterbeheersing geanalyseerd op eventuele knelpunten - mede met het oog op een verwachte toekomstige neerslagtoename van 20% - en is daarbij tot de conclusie gekomen dat het noodzakelijk was om twee noodpompen aan te brengen in de inlaatsluis van het Zuiderdiep. Onlangs is de opbouw van de nood pompen voltooid en daarmee moet ook de kans op waterlast op midden- Flakkee drastisch zijn verkleind, zo liet dijkgraaf Goekoop afgelopen don derdagmiddag weten tijdens de offi ciële ingebruikstelling van de nood- pompvoorziening. Zuiderdiepboezem Goekoop sprak zijn gehoor toe in de verga derzaal van het waterschapshuis te Middel harnis. En bij de vraag van het 'waarom en waartoe' van de noodpompen ging hij terug de geschiedenis in. In 1400 ontstonden ringpolders, waaronder als oudste de polder Dirksland. Door ver schillende aandijkingen kwam deze polder landinwaarts te liggen; vandaar de lange haven, die altijd als boezem gefungeerd heeft. Toen na de watersnoodramp van 1953 de zeearmen afgesloten werden, verloor het Zuiderdiep zijn functie en werd het aan de oost- en westzijde afgesloten en voorzien van een sterke dijk langs het Haringvliet, met zowel een inlaat- als uitlaatsluis voor voldoende doorspoeling. Nu fungeert, naast de haven van Dirksland, ook het Zuiderdiep als boezem. In het kader van de ruilverkaveling Flakkee werd een aantal nieuwe gemalen gebouwd die op het Zuiderdiep uitslaan. Zeven poldergemalen lozen nu hun overtollige water in de Zuider diepboezem, in totaal goed voor zo'n 900 kubieke meter per minuut (en bij continue lozing is het maximaal toegestane peil van 0.60 NAP snel bereikt). Bij laag water moet de Zuiderdiepboezem zijn water kwijt zien te raken op de Noordzee. Daartoe is bij de buitenhaven van Stellendam een grote spuisluis aanwezig. bo<:-:'y j m Hl Hl '^^^'^m^^Ê E JÊ Als officiële openingshandeling opende Dijkgraaf Goekoop het informatiebord aan de zijmuur van het gemaal, nabij het Dirkslandse Sas. BemaUngoplossing Dit systeem werkt prima, behalve als zich de combinatie voordoet van noordwester storm, zware regenval en openstaande Haringvlietsluizen. Dan treedt een verhoog de laagwaterstand op en komt er van spuien niet veel terecht, met als gevolg een hoge waterstand in het Zuiderdiep. Iets dergelijks deed zich voor in september 1998, met de wateroverlast als gevolg. Noodpompen op de uitlaatsluis brachten toen echter redding. Naar aanleiding daarvan heeft het water schap een onderzoek laten verrichten, waar uit bleek dat een grotere waterbergingcapa- citeit en/of een noodbemaling met een capa citeit van 500 kubieke meter per minuut noodzakelijk was. Een grotere waterberging bleek niet eenvoudig te realiseren, dus moest worden gebrainstormd op een bemalingop- lossing. Daarbij kwam men tot het eenvou dige principe van een scheepschroef; die stuwt niet alleen voort, maar verplaatst ook water. Echter, bij gebrek aan medefinancier- ders van een proefopstelling volgens dit principe, moest naar een meer traditionele oplossing worden gezocht. Het waterschap - daartoe zelf de nodige knowhow in huis heb bend - heeft een idee ontworpen, waaraan aannemer Bosman Watermanagement b.v. te Piershil de beste uitwerking bleek te zul len geven; deze werd dan ook geselecteerd. Zo ziet het spuien er van dichtbij uit. Dompelpompen Voor een meer gedetailleerde uitleg van het inmiddels gerealiseerde bemalingsysteem nam waterschapmedewerker ing. C. Stout- jesdijk het woord over van dijkgraaf Goe koop. Het gemaal op de buitendijk nabij het Dirks landse Sas bleek de meest geschikte locatie te zijn om de noodpompenvoorziening aan te brengen. Daarvoor werd een systeem ont worpen met twee dompelpompen, elk met een capaciteit van 250 kubieke meter per minuut, die werden aangebracht in twee ver ticaal hefbare schuiven. Door het schuifme- chanisme kan het systeem zowel waterspui- end als waterkerend werken. De schuiven werden geplaatst in een frame en zijn voor zien van wateruitlaatkleppen. Het geheel kon worden gemonteerd op de reeds bestaande betonnen sponningen aan de Haringvlietzijde van het gemaal, dus waren hier geen extra bouwkundige voorzieningen voor nodig. De schuiven met pompen wor den direct aangedreven door geïntegreerde elektromotoren, die gevoed worden door twee los geplaatste dieselaggregaten met schakelkasten in een geluiddempende omkasting; voor elke pomp één. Ze worden handmatig en afzonderlijk bediend, maar kunnen op afstand worden bewaakt. De tota le kosten van dit alles bedragen 800.000 euro. Uniek Met dit alles is een uniek project gereali seerd, liet aannemer Bosman weten. Niet alleen vanwege het nodige technische denk werk dat aan het project ten grondslag ligt en waarmee een type is ontworpen dat in Nederland maar weinig wordt toegepast, maar ook vanwege de manier waarop het waterschap en de aannemer hebben samen gewerkt. Ingebruikneming Toen was het tijd om eens te gaan kijken hoe het systeem in werkelijkheid functio neert. Met een touringcar trok het gezel schap daartoe vanaf het waterschapshuis naar de buitendijk, waar dijkgraaf Goekoop eerst een officiële openingshandeling ver richtte door aan één van de muren van het gemaal een informatiebordje te onthullen. Na een korte uitleg door enkele medewer kers van het waterschap werd vervolgens de noodpompenvoorziening in werking gezet en bruiste na enige tijd het water uit de Zui derdiepboezem het Haringvliet in.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1