Nationale verwendag viel goed in de smaak! Nieuwe leesboeken Panfluit- en Orgelconcert door Peter Wildeman en Gerlinda van den Berg mm m mm-mwAmmm m immi Advertentien. een Depot Twee mooie lepeoboomeo, EIIIUnDCII-IIIEUWS Concert Sempre Crescendo Goereese vissers nemen deel aan vuilvisproject 90 jaar geleden 8 tot 22 November 1912 Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Piaalseijjk INieuws. Yoor Huis en Hof. Getrouwd WILHELMIN4 J. M. NUCBTEREN, die namens wederzijdsche familie hun nen hHHelijkteii dtink betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ontiervonden. Den Bommel, Nieuwe Tonge, 31 October 1912. Aan H.H Landbouwers, leden der Cooper. Veevoederfabriek heb ik het genoegen te berichten dat vanaf heden bij mijn 6398 is gevestigd van bovenstaande fabriek. Somraelsdijk, A, STUnil. Firma F. DE LKHIW. ÜRAINËERBÜIZENFABRIEKEN 6393 P. VAN DOHQEl^, Dirksland RÜIM VOORZIEN VAN liO§TE:i', «mJe Toujro. Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Kerkstraat, Sommelsdijk. E.BI. 't Was vorige week donderdag een van alles en nog wat dag: ouderendag, nationale ouderenverwendag, natio nale verwendag voor chronisch zieken - diverse benamingen werden wel gehanteerd om in ieder geval aan te geven dat ouderen en zorgbehoeven- den die dag maar eens verwend moes ten worden. En in verzorgingshuis 'de Goede Ree' en verpleeghuis 'de Sama ritaan' te Sommelsdijk én in zorgcen trum 'Geldershof' te Dirksland heb ben ze daar flink aan gewerkt. Zo was het vorige week donderdag 'een ande re dag dan anders'. Geldershof Kinderen van vroeger VAN DER BOOM HDG CD 'Kleutervertellingen uit het Nieuwe Testament' VROEGINDEWEIJ PAGINA 8 VRIJDAG 22 NOVEMBER 2002 Zaterdagavond 7 december hoopt het jong taJentduo een uniek concert te geven op panfluit, orgel en synthesi zer. In de Nederlandse Hervormde De panflmliste Gerlinda van den Berg. Kerk (aan de Kerkring) van het Dui- velandse Nieuwerkerk, zal er een sfeervol programma worden vertolkt. Gerlinda en Peter maakten inmiddels als drie cd's, waarvan er twee getiteld 'Friends en met cynthesizer. Voor dit instrumentaal concert is een pro gramma samengesteld, dat is opgebouwd met geestelijke liederen,klassieke werken en Roemeense suite. Gerlinda van den Berg (1983) begon op 13-jarige leeftijd met pan fluit spelen bij Gerard Rijken van Olst. Ze vervolgde haar studie bij de bekende pan- fluitiste Noortje van Middelkoop en de Roemeense virtuoos Nicolae Pirvu. Gerlin da is een veelgevraagd koorbegeleidster en geeft regelmatig instrumentale concerten. Naast haar panfluitcarrière studeert ze piana aan het Brabants Conservatorium bij Joop Albracht. Peter Wildeman uit Tholen (1972) zal deze avond naast het kerkorgel ook enkele num mers op de synthesizer begeleiden. Bijzon der is de combinatie panfluit/synthesizer. Met name de baspantluit (groot in omvang) kleurt er erg mooi bij. Dit speelse concert begint om 19.45 uur en zal rond 21.00 uur afgelopen zijn. Het thema van de avond is Israël, en de entree is 5,- voor volwassenen en 2,50 voor kinderen onder de twaalf jaar. Op zaterdag 23 november aanstaande ver zorgt het fanfareorkest van de koninklijke muziekvereniging 'Sempre Crescendo' een concert in 'het Prieel' van recreatie centrum 'de Staver' in Middelharnis. Het concert vindt plaats ter voorbereiding op het aanstaande concoursbezoek. Op 30 november zal Sempre namelijk deelne men aan het concertconcours van de KNFM in het Zaantheater te Zaandam. Voor de toehoorders is een aantrekkelijk programma samengesteld waarin, naast de concourswerken, ook ruimte is voor lichte muziek. Op het programma staat het voor het concours verplichte werk 'Main Street' van Eric Ball en het keuzewerk 'Abysses' van Franco Cesarini. Daarnaast wordt onder andere ook 'The Nutcracker Swing' ten gehore gebracht en muziek van Deep purple en Quincy Jones. De zaal van 'het Prieel' is geopend vanaf 19.30 uur, het concert begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Dertien visserschepen uit de havens van Breskens, Stellendam en Vlissingen nemen belangeloos deel aan het vuilvis project van KIMO Nederland. Vanaf 1 december 2002 zullen deze dertien vissers schepen voor een tijdsbestek van minimaal drie jaar het afval dat zij tijdens het vissen in hun netten krijgen in grote 'big-bags' verzamelen en mee naar wal nemen. Aan de wal wordt het door een erkende inzame laar in ontvangst genomen en voor vernie tiging afgevoerd. De bemanning van de vissersschepen doen belangeloos mee aan dit project omdat zij het van groot belang achten om het zwerf afval uit zee te verwijderen. Op deze wijze dragen zij bij aan een schonere Noordzee en minder afval op de stranden. De vol gende schepen doen mee aan dit project: uit Breskens de BR 14, BR 43 en de BR 57; uit Stellendam de OD 6, OD 8, GO 37, GO 18 en de GO 55; uit Vlissingen de VL 6, VL 27, ARM 17, ARM 22 en de ARM 44. De Dienstkring Zeeuwsch-Vlaanderen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is voor de haven van Breskens bij dit project betrokken. Zij betalen de kosten voor de inname, afvoer en vernietiging van de afvalstoffen van de deelnemende schepen in de haven van Breskens. De project zal ook in Noorwegen, Zweden, Denemarken en Engeland in 2003 van start gaan. Het vuilvisproject wordt financieel onder steund door de Europese Unie via Interreg Illb gelden en begleid door de organisatie Keep Sweden Tidy. De Directie Noordzee van het ministerie van Verkeer en Waters taat, projectleider van het vuilvisproject in Den Helder/Texel, help bij de uitwerking van dit project in Nederland. KIMO Nederland is een veiligheids- en milieuorganisatie voor lokale overheden langs de Noordzeekust en neemt deel aan een internationale KIMO orgarüsatie in Europa waar meer dan 110 gemeenten in negen landen lid van zijn. De gemeente Goedereede is één van die gemeenten. Soinuelsdyk. Tegen H N is proces verbaal opgemaakt wegens het rijden mei een hondenkar zonder vooriien te zijn van een helder vooruitstralend licht. Door den spekslager P. de Vogel alhier wordt Argenlijnsch vleesch veikocht legen 36 ceni per pond. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur vond Bakker Overweel alhier aan de Langewe^ een poriefeuille met f 145 aanbankpspier daarin, E^en later zag hij Johs. K., vodden koopman, zoeken en na een paar vragen bleek dat hij de rechtmatige eigenaar was waarom he: hem werd overhandigd. De eerlijke vinder kreeg daarvoor een bedankje, Binnen enkele dagen zal ooïe dorps genoQl, de heer R. van der Bol, zich met- leiwooD naar hc. Lucia-geslichl lePiinsen hage begeven Maandagmiddag slaagde mej. KI. Pen Ie Rotterdam voor het examen vrije en ordeoefen ngen der gymnas iek. Middelharnis, D^or dijkgraaf en ge zworenen van de polders de Oost en Wesl- plater Flakkee zal op Donderdag 21 Nov. eene generale schouw worden gehouden over de afheiningen, weg en scheid'^looten er zal alsdan alles in orde afgple»erd moe ien zijn, overeenkomstig de keus van boven genoemde polders. De stokers v»n de R. T, M alhier vielen de vorige week een ware verrassing ten deel, zij kregen namelijk per week J 2.50 verhooging. Bij den landbouwer D, P. alhier slaal voor de tweede maal een appelboom mei bladeren Ie prijken. Goedereede. üe verkochte strandgoe- deren, beslaande uii een. parlij zware bal ken, heefl de som van f 76 opgebracht. Vallen de suikerbieien over hel al gemeen nu t mee, toch werd op een sttk land van Jb. Lodder ruim 30,000 K.G per gemet gedolven. DoDderdaga>ond der vorige week werd door èên der firma de erven de wed. J, van Nelle voor hei raam van deu win kelier A. V, A. een lichlbeeldenvocrsielling, waaronder ook beweegbare, ven ooud. Pi oef pakjes koffie, ihee en labak werden gratis uilgereik'. Een en ander bracht nogal aar dig w t drukte in den winkel en op de straat teweeg. De vorige week verloren de gebrs. van Splunleren, bij het uitoefenen van hun visschersbedrijf, hun net, met sprankels, koppen en tocht, te samen een waarde van ongeveer f 150. Ouddor|). H, B. had verleden week het ongeluk dat hij met een wagen aard appels in een sloot viel. Met zeer veel moeite kon dat zaakje op het droge gebracht worden. De schipper A S. kwam deze week op eene morgen tot de ontdekking, dat zijn vaartuig ten deele gezonken was in de haven alhier. Met het rooien van bieten en cichorei is men thans hier in vollen gang. Wat de cichorei aangaat, daarvan wordt meer aangevoerd als ten vorige jare. Dat gewas schijnt zeer mee te vallen, Komt een onzer naasten te vallen, Ons oordeel, het klinkt soms zoo hard. 't Waar beter de hand hem te reiken, En treedt hem nabij in zijn smart. Die 't harte draagt, zoo hoog, zoo koud, Alleen slechts van zichzelve houdt. Hoe eenzaam zal hij reizen gaan, Zijn lange, somb're levensbaan. IJvert niet tegen elkaar, maar met elkaar. Observator. HUIBERT VAN GENT EN Hotel da Commerce. IIALSTEIUJIV. Telef. Inter. iVo 4. j>l>K VLLir» en »1)K MKL.lNEN» Sterk concurreerend adres. Ingericht tevens voor winteriabricage waardoor bij tijdige bestelling steeds levering OP 'I IJ S> kan worden gegarandeerd TE KUOP GEVRAAGD een (2 poorten) hoog 1,60 Meter brpffHe om 't even. Ulferten worder ingewacht bij 6385 Te koop niinKctxideh 6390 welke direct gerooid kunnen worden Aanbiedingen aan A, VAN OOSTEN BRUGGE,. Mr. Timmerman, Dirks land. Als de vorige jarori wnor Witte wollen, groene woIIb, gestikte witte en bruine Molton Dekens. Mans-, Vrouw- en Kinderborstrokken. Gekleurde en zwarte Doeken, Sjaals, enz. Voor llouwkeuvels beslist een goed adres. TIE KOOP een gebruikla lah':,^^,^. AardepiH'lrooirr merk bOai.icdom.xnci in werking te zien en te bevragen bij J. SIBLING. Melissant. 03G2 Burgemeester Stoop en de ouderen van Dat leverde de burgemeester In de recreatiezaal van zorgcentrum 'Gel dershof' werd de Verwendag 's morgens geopend door de heer S. Stoop, de nieuwe burgemeester van Dirksland. Die maakte van deze gelegenheid graag gebruik om eens kennis te maken met de ouderen uit de héle gemeente. En voor hén was het een prima moment om hun nieuwe burgemeester eens te zien en te horen.En wat hij zei, zal bij de de gemeente Dirksland hebben met elkaar kennisgemaakt tijdens de Ouderendag in Geldershof. in ieder geval een fles wijn op, die hij door directeur L. J. Verwijs kreeg overhandigd. meesten wel goed zijn aangekomen: "onze ouderen hebben jarenlang hun bijdrage gele verd aan het opbouwen van de samenleving; daarom verdienen ze het dat zij nu, terwijl ze daar zélf niet meer toe in staat zijn, een goe de verzorging genieten en een goed leefkli maat ontvangen". Terwijl ze gezellig aan een kopje Dirksland- se koffie zaten met een lekkere plak cake, presenteerde de heer Van Middelkoop, coör dinator Ouderenbeleid Dienstencentrum Middelharnis, de cursus 'Geheugentraining voor ouderen'. Ouder worden gaat dikwijls gepaard met vergeetachtigheid, eenvoudig weg omdat het geheugen niet zo intensief meer wordt benut. En die vergeetachtigheid baart ouderen nogal eens reden tot zorg en onzekerheid: 'zou het toch nog wel goed met me gaan..., of heb ik misschien niet alles meer zo op 'n rijtje...?' Dikwijls blijkt dan echter d.m.v, een training - heel iets anders dan kruiswoordpuzzels oplossen(!) het geheugen weer geruststellend op orde te komen. Verder genoten deze dag de ouderen van het bingospel, van een heerlijke broodmaaltijd én van oud-Hollandse liedjes, die vol over gave werden gezongen door gemengd koor In de HDG vielen met name de verzorgingsactiviteiten in de smaak. In de serie 'Kinderen van vroeger' biedt uitgeverij Callenbach aan de jeugd van nu een vierdelige serie aan, waarin het gaat over kinderen die vroeger leefden. Vroeger, toen de hele maatschappij er zoveel anders uitzag. Zo anders, dat de jeugd van tegenwoordig zich daar eigen lijk geen voorstelling van kan maken. En dat is nu precies de bedoeling van de uit gever, en misschien ook wel (onbewust) van de auteur geweest: verhalen te publi ceren, waardoor de kennis over de leef wijze van zoveel jaren geleden niet verlo ren gaat voor het opkomende geslacht. Op een speelse manier wordt het jongvolk van nu door de verhalen en tekeningen van Willem. G. v.d. Hulst jr. in aanraking gebracht met de manier van denken en leven van kinderen van lang geleden. Met de cultuur en de leefgewoonten in het ver leden, maar ook met zaken als bijvoor beeld bijgeloof en de opkomst van diverse uitvindingen. Leuk om voor te lezen, op school of thuis. De boekjes zien er sfeervol en aantrekkelijk uit, Het formaat van de fraai gebonden boekjes is plm. 21x 21 cm. De wolvenjacht, een verhaal van duizend jaar geleden De hoofdpersoon in het eerste deel van deze serie is Wal ter. Hij gaat niet naar school. Het verschijnsel 'school' bestaat niet eens. Dui zendjaar geleden was het leven een kwestie van overleven. En dat komt in dit eerste deel, waar het gaat over 'De wolvenjacht', duide lijk naar voren. Maar ook de kinderen van BOEKEN EN MUZIEK Bi. Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 48 26 14-Fax (0187)4845 20 toen wilden wel eens iets speciaals, iets moois hebben. Wat dat betreft is er niet zoveel verschil tussen toen en nu. Alleen was de kinderhand destijds sneller gevuld. Het boekje telt 31 pagina's. ISBN 90 266 1146 3 NUR 282, prijs: 5,50. Rumoer op de jaarmarkt, een verhaal van zeshonderd jaar geleden Driehonderd jaar later is er al veel gemoder niseerd in de maatschappij. Dirk, Gijsbert en Willem wonen in de stad. Die was er toen dus al. Een hele vooruitgang.. Maar de mensheid is er niet beter op geworden: kwa jongens en slechte mensen zijn er altijd geweest; daar zijn we getuige van in het boekje 'Rumoer rond de jaarmarkt', waar heel veel gewoonten en gebruiken uit die tijd aan de orde komen. Erg leerzaam, opnieuw in een leuke vorm gevat. Dit deeltje heeft 39 pagina's. ISBN 90 266 1147 1 NUR 282, prijs: 5,50. De grote teen van vader, een verhaal van driehonderd jaar geleden Bij dit derde deeltje uit deze serie, lijkt de auteur even wat moeite te hebben gehad met het kiezen van een titel. Daarom heeft de grote teen van vader op de eerste en de laat ste bladzijde van het verhaal een rol gekre gen, en daarna de bovenstaande titel meege kregen, zo lijkt het wel. Overigens doet deze gedachte niets af van de inhoud van het boekje, die wederom leerzaam is voor de jongeren van nu. Wat moesten de kinderen hard meehelpen om de kost te verdienen. Maar gelukkig bleef er toch ook wel tijd over voor een grapje. Bij Harmen loopt dat 'Excelsior' en 'de Vutters'. En natuurlijk van de lekkere hapjes en drankjes tussen door. In de recreatiezaal van 'de Goede Ree' heeft het verzorgend personeel de bewoners 's morgens al toegezongen. Tijdens de koffie, hier natuurlijk óók met iets lekkers erbij, kwamen het Flakkees' volkslied en andere vaderlandse liederen voorbij en ook 's mid dags was de recreatiezaal weer met muziek gevuld; ditmaal van het duo 'Evergreens', dat liedjes zong uit de jaren vijftig en zestig. Dit optreden was georganiseerd als jubi leumactiviteit ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van 'de Goede Ree', en paste goed in het kader van de verwendag. Ook in 'de Samaritaan' was deze dag 'anders dan anders' en hebben de bewoners volop genoten. Vooral de verzorgingsactivi teiten vielen goed in de .smaak. De masker- tjes, crèmes en voetenbaden waren erg in trek en werden door het personeel met zorg en toewijding toegepast. En niet te vergeten: het verplegend personeel droeg deze dag nu eens géén uniform! Verder was op vele plaatsen in huis goed te ruiken dat ook het menu deze dag anders was dan anders. Over al werd gebakken, van flensjes en pannen koeken tot frites met frikadellen. En reken maar dat er gegeten werd, zeg maar gerust ge... smuld! Op alle afdelingen waren acti viteiten georganiseerd, waaronder verschil lende optredens. Onder andere door een delegatie van het mandolineorkest 'Estampi- da', maar ook verhalenvertellers hielden de bewoners in de ban met boeiende verhalen, er waren diavoorstellingen, overal hapjes en drankjes, enz. Ook buitenshuis was er veel georganiseerd. Wie niet binnen wilde blij ven, kon 'buiten de deur' gaan eten. Daar werd goed gebruik van gemaakt, zodat een volle rolstoelbus steeds heen en weer pen delde naar het restaurant. Voor velen was het dus een bijzondere dag; vooral de extra aandacht, een praatje, een hapje en een drankje deden de bewoners goed. "Dit moet maar om de twee weken gebeuren" werd heel wat keren door de bewoners voorgesteld... Toch zal het wel een jaarlijkse dag blijven, maar het was goed om te merken dat er momenten zijn dat een verpleeg- en verzorgingshuis net even een ander huis kan zijn dan anders. niet altijd goed af. Ook dit deeltje heeft 39 pagina's. ISBN 90 266 1149 8, NUR2 82, prijs; 5,50. Een gevaarlijk dier, een verhaal vanhon derd jaar geleden Ook in het laatste deeltje van de serie 'Kin deren van vroeger" staan weer diverse uit vindingen centraal, zoals de opkomst van de auto en van de elektriciteit. Onvoorstelbaar voor de kinderen van nu, datje honderd jaar geleden achter een boom wegkroop als je zo'n 'gevaarlijk dier' op komst wist. Het knettert en knalt en er komt rook uit. Dat is tegenwoordig gelukkig anders, en dus niet zo angstaanjagend. Al zijn de gevaren er niet minder om. Knusse tekeningen verduidelij ken veel van de oude gebruiksvoorwerpen. Alweer een boekje met 39 pagina's. ISBN 90 266 1145 5 NUR 282, Prijs: 5,50. Je ziet ze steeds meer: CD's met daarop ingesproken verhalen... van allerlei aard. Ook uitgeverij Callenbach bracht zo'n CD op de markt, met daarop een keuze uit de verhalen van het Nieuwe Testament, uit het 'Kleutervertelboek voor de bijbelse geschie denis' van Anne de Vries. De aloude verha len zijn nu gemakkelijk te beluisteren op een moment dat er even niemand voorhanden is om voor te lezen. Te horen zijn gelijkenis sen, wonderen, en diverse gebeurtenissen uit het leven van de Heere Jezus. Tussen de ver halen, die op een prettige manier worden voorgelezen door Rikken Zuiderveld, klinkt mooie pianomuziek van Jan Borger. De CD bevat in totaal twaalf verhalen en heeft een looptijd van ruim 70 minuten. Een mooie aanwinst voor het CD rek! ISBN 90 266 1144 7. Prijs: 9,95. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 8