j GEZOND WEL Werken (Z)onder stress Nieuws Herfst in de tuin: fantastisch! uit de kerken Groenvoorzieners, wat zijn dat? EimilDBI-IIIEUWS N H H N N H H H N N N N H H H H H H H N H H N N H H H N H H H H H H H H H N N H H H H H H H H H H H H H H N N H N H H H H Nogmaals de papieren roosjes met kaarsvet Planten die in de herfst mq bloeien Herfstwerk in de tuin fWWOVEMBER 2002 Volkswagen Lupo 3L TDI weer als eerste op lijst milieuÖriendelijke auto's Het is toptijd in de tuin. De planten raken beladen met vruchten: bessen, bottels, hazelnoten, zaden zonder tal. Mistige herfstochtenden en warme middagen wisselen elkaar af. vlinders zuigen zich vol zoet vocht uit overrijpe vruchten. Ook andere insecten, kleine zoogdieren en vogels duiken overal op Alles wat leeft is bezig extra kracht op te doen om straks de koude maanden goed door te komen. Dat gaat gepaard met de meest intense kleuren en geuren van het hele jaar Zelfs de grond geurt sterker... Nu pionten, straks een mooie wintertuin Een 'Tuin der bezinning' Hovenierscompetitie 'De Tuin van het Jaor 2002' Floriade 2002 Meer weten over tuinen, tuinieren en pionten? Kijk op: www.tuinweb.nl Meer kleur in de winter Groen op de vierkonte meter PAGINA 7 ki Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden Bij ruim een derde van de mensen die noodgedwongen gebruik moeten maken van de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO) liggen daar psychische oorzaken aan ten grondslag. Hoewel psychisch ver zuim vaak erg complex is, is het zeker wel hanteerbaar. Belangrijk is daarbij om tij dig de signalen te herkennen en daar zo spoedig mogelijk op in te spelen. Je hoort het de laatste tijd steeds meer om je heen: 'ziek zijn door psychische klach ten'. De term bum-out is al breed bekend. Iedereen heeft het druk. Elke volwassenen heeft wei eens te kampen met een hoge belasting, op het werk en/of thuis. Zolang deze last in evenwicht is met iemands pro bleemoplossend vermogen, hoeft dit niet tot verzuim te leiden. Is deze balans zoek en zijn er nog andere psychische of wel licht ook fysieke klachten, dan ligt uitval op de loer. In 2001 had 34% van de WAO- instroom psychische klachten als hoofd oorzaak. Combinatie van gezond lijf, gezonde geest en gezonde werkomstandigheden Hoe wordt voorkomen dat iemand onno dig lang met problemen doorloopt? En hoe wordt er voor gezorgd dat het verzuim niet langer duurt dan nodig is? De in 2001 opgestelde Commissie Psychische Ar beidsongeschiktheid van Donner, noemt hiervoor acht spelregels: 1. Even rust is goed, met rust laten werkt averechts 'Zorg maar eerst dat je weer de oude wordt!' Hoewel goedbedoeld is één ding zeker; van afwachten en niets doen is nog nooit iemand beter geworden! Hoe langer iemand het begin van zijn herstel voor zich uitschuift, hoe kleiner de kans dat hij weer terug kan naar zijn baan. 2. Arbeid is vaak het beste medicijn 'Hopen dat het vanzelf weer overgaat' is een illusie. Rust kan wel goed zijn, maar het besef dat je weer grip krijgt op je leven is essentieel. De regelmaat van (deels) weer werken en contact hebben met colle ga's draagt vaak bij aan herstel. 3. Werknemer en werkgever zijn samen verantwoordelijk Uit onbegrip voor of onwetendheid van 'ziektes tussen de oren' blijft het vaak te lang stil tussen werkgever en zieke werk nemer. Alleen als beiden hun verantwoor delijkheid nemen en in actie komen, is er zicht op herstel en oplossingen. Werkge ver en werknemer kunnen bovendien altijd hulp van deskundigen zoeken, zoals de huisarts, bedrijfsarts, therapeut en andere aanbieders op de markt die behan delingstrajecten aanbieden. Onderaan het anikel vindt u het telefoonnummer van aanbieder DIAO*). 4. Alléén behandelen of gedeeltei^k weer aan de slag is niet de oplossing Uitsluitend medische of psychologische behandeling is niet genoeg om iemand weer succesvol aan de slag te krijgen. Maar ook zonder meer weer overgaan tot de orde van de (werk)dag is evenmin een oplossing. Vaak is een combinatie van twee sporen nodig: én werken aan herstel én zoeken naar geschikte tijdelijke arbeid of aanpassing van de functie. Om dit te bereiken maken werknemer en leidingge vende samen afspraken en komen deze ook na. 5. Verschuilen achter de ander lost niets op Zet de werkgever zich gebrekkig in? Werkt de zieke werknemer onvoldoende mee? Dat is voor de 'andere partij' geen excuus om niets te doen. Bij sommige psy chische problemen kan iemand niet op eigen kracht beter worden. Soms weet 'de baas' niet zo snel welke ondersteuning hij kan bieden of hoe hij passend werk geor ganiseerd krijgt. Hij zal dan hulp moeten inroepen. Te laat in actie betekent hoe dan ook: herstel duurt nog langer, klachten worden ernstiger, kans 'op WAO' wordt groter en het loon moet langer doorbetaald worden. 6. Een succesvolle oplossing vereist openheid van zaken De werkgever mag vragen wat er aan de hand is en mag vragen welke taken de werknemer denkt wel te kunnen doen. Hij mag vragen of de werknemer al onder behandeling is en wanneer hij denkt weer aan de slag te kunnen. De werkgever heeft recht op deze antwoorden. De werknemer heeft daarentegen recht op alle bijstand en informatie van de werkgever die nodig is voor herstel en terugkeer naar het werk. Deze rechten gaan prima samen met het medisch beroepsgeheim en de privacywet geving. 7. Psychische arbeidsongeschiktheid heeft wortels doorgaans in de per soon en in het werk Klachten alléén zijn meestal niet de door slag bij 'uitval'. Ook de inhoud van het werk en hoezeer iemand zijn taakuitoefe ning kan beïnvloeden plus de relatie met leiding en collega's wegen sterk mee. Pre ventie van verzuim slaagt niet zonder het systematisch opsporen en aanpakken van gezondheidsrisico's in de organisatie. 8. Er is een laatste druppel, maar de emmer was al vol Ieder mens maakt grotekans minstens éénmaal tijdens zijn loopbaan door stress of overspannenheid uit te vallen. Daar kan van alles aan voorafgaan. Onopgeloste privé-problemen, een hoog opgelopen werkdruk of slechte verhoudingen op het werk. Ook psychiatrische stoornissen kun nen meespelen. Essentieel is dat de zieke en zijn omgeving signalen leren herken nen en daarop tijdig reageren. Bron tekst: brochure 'Verzuim door psy chische problemen', verkorte weergave van de Leidraad 'Aanpak en verzuim om psychische redenen' 2001. DIAO staat voor Delta Instituut Arbeid Organisatie en biedt behandelings- en begeleidingstrajecten aan bij bedrijven die dit product inkopen voor hun medewer kers. Het product is voor medewerkers die door psychisch klachten uit het arbeids proces zijn geraakt en die terugwillen naar de werkplek. Deze medewerkers moeten nog iets overwinnen en zijn gemotiveerd mee te werken aan hun behandeling en willen de vicieuze cirkel doorbreken. Medewerkers kunnen zich zelf aanmelden bij DIAO. Dit gaat veelal via een vast aan spreekpunt in de organisatie, bijvoorbeeld het bedrijfsmaatschappelijk werk van het bedrijf waar u werkt. Wel kan de mede werker zijn leidinggevende of hoofd per soneelszaken attent maken op een aanbie der als DIAO. Voor meer informatie: mevrouw S. Rij mers, secretariaat DIAO, telefoonnummer 010-2770661 ma-vr. (op vrijdag tot 12,30 uur) of via de mail: secretariaatdiao.nl NED. HERV. KERK Beroepen te Dirksland, C. van Duijn te Amsterdam; te Poederoijen-Loevestein, M. Maas, kandidaat uit Putten. Bedankt voor Sibculo-Kloosterhaar, R. J. Perk te Hellendoom. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Sibculo-Kloosterhaar, R. J. Perk te Hellendoom. Aangenomen naar Kudelstraat (SoW), R. Poesiat te Lutten. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Amersfoort-west (twee de predikantsplaats), A. Buursema te Utrecht-noord/west, die bedankte voor Voorthuizen-Bameveld; naar 's Gravenha- ge-Zuid/Rijswijk, D. de Jong te Grijpskerk en Niezijl, die bedankte voor Aduard; naar Zwartsluis, J. T H. Rozemuller te Baflo. Beroepen te Hasselt i.s.m. de Overijsselse Zendingsdeputaten, P. R. Baas te Hasselt, voor het zendingswerk op Papoea, die dit beroep heeft aangenomen. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Maaassluis en te Zeewolde, J. A. Roose te Venlo; te Emmeloord, J. A. Roose, voorheen vrijgemaakt-gereformeerd predikant te Venlo. Aangenomen naar Hoorn, J. Jonker, kandi daat te Utrecht. H: CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland, A. Wagenaar te Aalten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dirksland en te Genemuiden, W. J. Karels te Hardinxveld-Giessendam; te Tricht/Geldermalsen, C. Sonnevelt te Veen- endaal; te Aalst en te Lisse, G. J. N. Moens te Goes, die bedankte voor Rotterdam-Zuid; te Zwolle, W. Visscher te Amersfoort. Bedankt voor Kampen, P. Mulder te Dor drecht; voor Stolwijk, G. Mouw te Uddel. ïH OUD GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Krimpen a/d IJssel, A. Kort te Rijssen. (ffö .7^ o'ö olb J*^ J^ 5^ 5^ öf^ .31^ tfffe -7^ "j^ In onze rubriek 'Creatief thuis' van 15 november werd de lezer uitgelegd hoe een bloemstuk van zelfgemaakte roosjes met kaarsvet kon worden gemaakt. Een foto van i het uiteindelijke resultaat ontbrak nog in deze rubriek. Daarom plaatsen we alsnog de ontbrekende foto van het bloemstuk. Het resultaat mag er zijn! 5 QiÖ Qip OiC-Oip^1^ Oiö QiO ^lO GiO-iiO Oi^ QiO QiÖ ^ip OiO QiÖ Het milieu-instituut Öko-trend stelt als sinds 1997 elk jaar een lijst op met de millevrien- delijkste auto's. Daarbij staat vooral het advies bij de aankoop van milieuvriendelij ke auto's voorop. De 3-liter Lupo kon dit jaar met ruime voor sprong de toppositie in het algemeen klasse ment verdedigen. Ook in de afgelopen twee jaren wist de Lupo deze begeerde positie te veroveren. Hiermee wordt eens te meer bevestigd hoe groot de waarding is voor het feit dat Volkswagen een auto met een brand stofverbruik van slechts 3 liter per 100 kilo meter in productie heeft genomen. Uit in totaal 1160 auto's die dit jaar door de kritische onderzoekers van het milieu-insti tuut uit Wuppertal werden beoordeeld, wis ten drie Volkswagen-modellen een notering in de Top 10 te behalen. Daarbij gaat de Lupo 3L TDI aan kop, met op de plaatsen 4 en 5 respectievelijk de Polo 1.4 FSI en de Golf 1.6 FSI, die in het voorjaar 2003 in Nederland verwacht worden. Net als vorig jaar haalde de Sharan 2.0 in de categorie 'Vans' de eerste plaats. Met de FSI-technologie zet Volkswagen de ontwikkeling van zuinige auto's consequent voort. FSI (Fuel Stratified Injection) is direc te brandstofinspuiting voor benzinemotoren en staat voor meer rijplezier bij een lager branstofverbruik. Bij de notering stelt Öko-trend een totale milieubalans op, van productie tot sloop. Deze omvat diverse aspecten, zoals het zui nig omgaan met grondstoffen bij productie, inkoop en logistiek, maar ook criteria als het brandstofverbruik, de emissies van schade lijke uitlaatgassen en de geluidsproductie van de auto's. Andere aspecten zijn recy cling en milieumanagement. Het ruisen van blad in de wind en het spel van licht en schaduw door struiken en bomen. Een tuin kan u weer bij uzelf terug brengen, voor een adempauze zorgen. Hard nodig in ons jachtige leven en iedere keer weer ware therapie. Het geheim van tuinen die dat met u doen zit in rust en soberheid. De rust komt van een afgewogen samenstelling van groen in ver schillende tinten en talloze bladvormen, een fraaie verhouding tussen bladverliezers en groenblijvers en een bescheiden gebruik van kleine bloemen. In het liefst koele tinten zoals wit en blauw. Het zijn er niet zo veel, maar ze zijn wel erg mooi. Perovskia bijvoorbeeld, een halfhees- ter met fijn grijsgroen blad en hoge violette bloeiaren. Of Caryopteris, een prachtige struik die met zijn lange blauwe bloemplui- men maandenlang de herfsttuin siert. Ook Ceanothus, de Amerikaanse sering en de schitterende Hibiscus. Die bloeien door tot de vorst invalt, net als veel rozen. Bij de vaste planten stelen herfstaslers en herfstanemo- nen de show. De herfsttijloos (Colchicum) kleurt de tuin met zijn grote krokusachtige bloemen en herfstkrokussen als Crocus pul- in plaats van in het voorjaar. Hun tere kleu- cfiellus en Crocus banaticus bloeien nu ook ren passen prachtig in dit seizoen. De planten kunnen nu wintermooi worden gemaakt. Verzamel mooie bladeren, wortels, zaden en vruchten voor decoratie. Hark het blad regelmatig van het gras, anders verstikt dat. Het is nu ook de tijd om zaad te zaaien dat een koudeperiode moet ondergaan om te kunnen kiemen. Zware grond (klei, leem) kan nu worden gespit als spitten nodig is, maar wacht daar bij lichte grond (zand) mee tot het voorjaar. Plant voorjaarsbloeiende bollen, grote en kleine fruitsoorten, heesters en bomen met kale wortels. Tuinplanten die in pot zijn gekweekt kunt u altijd planten, behalve als het vriest of als het erg nat is. Snoei zonodig bomen en struiken in vorm. Planten die in het vroege voorjaar bloeien nu niet snoeien, anders neemt u de bloemknoppen ook weg. Haal het afstervende loof bij vaste planten weg als dat groenblijvers ernaast dreigt te verstikken. Laat het anders tot het voorjaar zitten. Ga door met grasmaaien zolang het gras nog groeit. Deze competitie wordt sinds 2000 georga niseerd door het Hoveniers Informatiecen trum (HIC) in Bunnik om meer bekendheid te geven aan het grote vakmanschap van Nederlandse hoveniers en groenvoorzie ners. Die kunnen zich jaarlijks met een door hun bedrijf aangelegde tuin opgeven voor de competitie. Er wordt m drie categorieën meegedongen naar de prijs voor de best aangelegde tuin van Nederland: tuinen tot 100 m', van 100-400 m' en als derde grote tuinen zonder limiet. Inmiddels zijn zes tui nen door een vakkundige jury in voorse lectie genomineerd. Vanaf 29 oktober 2002 is bekend welke tuin als beste uit de bus komt. Bij de selectie worden niet alleen za ken als ontwerp, de toepassing van dode materialen en de beplanting meegenomen Ook de wijze waarop de wensen/eisen van de opdrachtgevers werden gerealiseerd, is een belangrijk criterium. Bent u erg tevreden over de tuin die uw hovenier voor u maakte, laat hij uw tuin dan nu vast aanmelden voor de competitie 'DeTuin van het Jaar 2003' In de leukste tuin van ,'\lededand vindt u het allemaal. De speciale sfeer in de na- jaarstuin. Een Tuin die rust en stilte uit straalt. Een goed vooibeeld van zo'n tuin vindt u op de Floriade aan het meer'. Deze 'Tuin der bezinning' is een van de drie Emo- tietuinen. Met de natuu'Stenen 'droompa- den' die vanuit het centrale pad uitlopen in het omringende bo' en in schemering verdwijnen. Opvallen.: in deze tuin zijn prachtige treurboompjeb met groot gedeeld blad In een maat die ook in uw tuin past, Sophorajaponica'Pev'M^s' heten ze, in het Nederlands'honingboo"i'. Ze bloeien schitterend .Mt in juli-augustus Ga maar kijken, er val; "iet alleen voor de ziel, maar ook voor (ie echte plantenlief hebber nog vppl mpp' 'e genieten 'In de presentatie "Dp Groene Stad" beleeft u de invloed van gropn ^p viprkante meter Tijdens de wisselende "'nnententoonstel- Imgen tonen blopmsie'unstenaars en ar rangeurs hun hf".tp ki,-^ 'pn met gevarieer de produrtpn Adiieir 'formatie over de floriade 20n; wwwfloriade.nl Ook coniferen zijn in al hun vormen uiterst dankbare en rustgevende planten m de tuin. Veel groenblijvende planten hebben iets rustgevends. Ze vormen het blijvende'groe ne geraamte' van de tuin, waartegen al het andere des te beter uitkomt. Zeker bij de coniferen kunt u kiezen uit honderden soor ten en cultivars in tientallen kleuren. Van goudgeel en brons tot blauw en bont en ui teraard groen in alle toonaarden. Behalve bij de groene is er vooral bij blauwe conife ren veel keus. Sommige coniferen verkleu ren trouwens iets met de seizoenen. Aparte groei- en snoeivormen kunnen een gewel dige impact in uw tuin hebben. Boompjes met groene of goudgele'bollen', smalle zuil- vormen, stamboompjes, treurvormen, bo dembedekkers, mini's en reuzen. Coniferen zorgen voor structuur in de tuin. Er zijn erg veel planten die de tuin ook 's winters mooi laten ^ijn Gropnblijvers en bloeiers, U heeft uw tuin om er het hele jaar van te genieten. Kwekers en tuincentra heb ben de planten de u kunnen inspireren. Plant ze nul Laat ook de plantenbakken waar de zomerbloeiers in stonden niet leeg staan. Zet er bijvoorbeeld kleine conifeertjes in, samen met Skimmia, mooie winterbloeiende heide {Erica carnea) in allerlei roze en paarse tin ten, winterviolen, kleurrijke sierkool enz, U heeft er maanden plezier van. In 201 o zullen we anders wonen, werken en recreëren. Dat zeggen de ontwikkelaars, planners, ruimteverdelers en psychologen. Alle functies verdicht, m elkaar geschoven, gestapeld. Maar met groen op alle niveaus. Meer bebouwing betekent kleinere tuinen, maar op elke vierkante meter buitenruimte kan iets We willen cultuur en natuur dicht bij elkaar. Dat zal in de toekomst nog ster ker zo zijn. Tuinen kunnen overal en verbe teren de kwaliteit van de woonomgeving enorm. Die wordt in hoge mate bepaald door het groen. Een straat zonder bomen vinden we kaal. Maar zo'n straat is ook stoffiger, lawaaiiger, heter en winderiger. Planten hou den onze leefomgeving beter leefbaar Wo ningen worden ook nu al meer waard ge vonden als ze in het groen staan. Een kan torencomplex heeft minder allure zonder groene omlijsting. Dat gevoel en de kennis daarover zal snel toenemen. De projectont wikkelaars van de nabije tijd zullen het groen als broodnodige bouwsteen in het geheel opnemen. De natuur speelt een be langrijke partij in de symfonie van de stad. Hoveniers maken tuinen Groenvoorzieners maken parken en plantsoenen, sportvelden en recreatieterreinen, leggen het groen bij grote bedrijven aan, werken heel vaak voor gemeentelijke en provinciale overheden in het openbare groen. Soms gaat het om kilometersgrote projecten midden in een stadsomgeving, soms om de aanleg van nieuwe nattur Bedrijven die in deze grootschalige groenprojecten zijn ge specialiseerd, hebben ei - naast heel veel groene kennis - een geweldig arsenaal aan zware machines en gereedschappen voor in huis. Heel anders dan een hovenier die zich veel meer met klein groen werk bezig houdt en soms zelfs met al zijn spullen door een huis heen moet om daarachter een tuin te kunnen maken. Groenvoorzieners en hove niers zijn elk op hun gebied even veelzijdig en creatief Ze hebben verstand van land- schaps- en tuinarchitectuur, planten en be strating, constructiewerk en waterpartijen. Ze werken zonodig nauw samen met kunste naars, kwekers, boomverzorgers en andere specialisten en zorgen dat uw leef-, woon- of werkwereld mooier en beter wordt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7