Overdenking uit de Heilige Schrift Wïntermarkt in 'De Samaritaan' Ingrijpende renovatie Uitslagen manege Oostmoer Fibromyalgie Creamiddag Den Bommel f J'ft INKEL ElliJICNBnJIIEUWJ .^JKVENSTER Blik op kerk ^^y en samenleving Cj IISHHNOEN Uw woning of bedrijfspand verkopen? Gereformeerde Kerk in Ouddorp Schoon Truffels met Keurmerk van Max Havelaar in de Wereldwinkel t PAGINA 5 VRUDAG 22 NOVEMBER 2002 - Nog steeds geen naam - Niet te geloven - Een vreemde eend in de bijt De nieuwe kerk, die in de maak is, en die er moet en zal komen, heeft nog geen naam! Jawel, iedereen praat over de SoW-kerk, maar dat is natuurlijk voorlopig. Want ook al ben je al lang samen op weg, je hebt een gezamenlijk doel voor ogen. En wanneer dat doel bereikt is, moet dat een naam hebben. Ze hidden er een. Verenigde Protestantse Kerk in Nederland, afgekort tot VPKN. En in november 1998 zouden de gezamenlijke synoden deze naam aanvaarden. Maar toen had men toch een beetje buiten de waard gerekend... De waard was in dat geval de Hervormde Synode, die dwars lag en voor stelde dat de nieuwe kerk Verenigde Kerk der Hervorming moest heten. De Gerefor meerden en de Luthersen echter hielden vast aan de naam VPKN, en vandaar dat de kwes tie van de naam werd opgeschort. Maar nu moet die knoop dan toch doorgehakt worden. Want van donderdag 21 tot zaterdag 23 november wordt de triosynode gehouden en dan moeten ze er gezamenlijk uitkomen hoe de nieuwe kerk zal heten. En nu ligt er een voorstel waar alle groeperingen achter staan, en dat voorstel luidt; Protestantse Kerk in Nederland (afgekort tot PKN). Het is, als je erover nadenkt, bijna niet te geloven. Dat nu ook de Hervormden, die zo dwars lagen, kiezeti voor bijna dezelfde naam waar ze destijds onoverkomenlijke bezwaren tegen hadden. Ik citeer Drs. P. J. Vergunst in De Waar heidsvriend: "En nu? Alsof we allemaal vergeten zijn wat er in 1998 gebeurd is, komt een com missie die samengesteld is uit leden van het moderamen en de werkgroep kerkorde tot vrijwel dezelfde naam als eerste afge wezen is. VPKN wordt PKN, het is echt niet te geloven. Hoe kan dit voorstel una niem zijn, als het hervormde moderamen zich eerder achter de naam Verenigde Kerk der Hervorming schaarde, als de hui dige preses en vice-preses vier jaar terug pleitten voor deze naam?" Drs. Vergunst trekt terecht de conclusie 'dat gezwicht is voor de lutherse lobby'. Het is wel in- en intriest.Presidente van de Lutherse Kerk is op dit moment Mevrouw llona Fritz, die ooit sympathiseerde met de beruchte Rote Armee Fraktion in Duitsland. Met haar 14.000 Lutheranen heeft zij getals matig bijna geen inbreng in de SoW-bewe- ging, maar zij voert wel het hoogste woord. Zelfs heeft zij gedreigd dat de Lutherse Kerk niet verder Samen-op-Weg wilde wanneer het zgn. 'homo-huwelijk' niet doorging. Maar het is wel doorgegaan, want de geza menlijke synoden lieten zich door haar inti mideren. En het is te vrezen dat zij ook haar zin krijgt inzake de naam. Want de nieuwe naam mag beslist niets bevatten dat naar en Hervormd of Gereformeerd verleden zou rie ken. Ik wil hier graag publiekelijk mijn instem ming betuigen met wat ik las in Protestants Nederland (augusms-september 2002): "Je kunt je in gemoede afvragen of deze vreemde eend in de bijt, die later pas is komen aanzwemmen, en nogal wat voor rechten krijgt, niet beter de eer aan zichzelf kan houden, en nu al afscheid neemt van dat ongelukkige unieproces". Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Kunt u me vertellen wanneer de zomertijd voor het eerst eind oktober is geëindigd? Antwoord: Dat was voor het eerst in 1996. Eerst gold voor de lidstaten van de Europese Unie op het vasteland van Europa, de laatste zondag van september als het einde van de zomertijd. In de landen Groot-Brittannië en Ierland wilde men de zomertijd beslist hand haven tot einde oktober. Omdat er met die twee leden niet viel te praten over een veran dering, zijn de overige staten maar overstag gegaan en hebben alle ministers tenslotte voor één en dezelfde datum gekozen. Er is nog twee jaar overheen gegaan met het oog op de dienstregelingen van internationale treinen, bus- en bootverbindingen, die meer dan een jaar tevoren uitgekiend moeten wor den. Hoe kun je tamme kastanjes het beste bewa ren zonder dat er schimmel opkomt? Antwoord: Leg de ongeopende vruchten naast elkaar in een onverwarmde en goed geluchte kamert, dus stapel ze niet en haal de bruine zaden pas in de loop van november of december uit hun stekelige jasje. Kastanjes zonder bolster kunt u langer goed houden in bijvoorbeeld een schuur waarin licht en lucht vrije toegang hebben. Huizen met cen trale verwarming zijn daar veel te droog voor en in donkere, vochtige kelders be schimmelen ze. Bedenk evenwel, dat tamme kastanjes geen bewaarvruchten zijn. Wilt u ze zo lang mogelijk goed houden, steek de bruine zaden dan in een bak zand. Toch zal het, ondanks al deze voorzorgen, zelden gelukken de kastanjes tot eind januari goed te houden. Overigens kunt u hard geworden of gedroogde tamme kastanjes nog wel pof fen indien u ze eerst in lauw water weekt, dan kort kookt en daarna in een pan olie poft. Hoc is 't mogelijk, dat ik bij een warme kachel met ijskoude handen en voeten blijf zitten, terwijl anderen het er al gauw te warm hebben? Antwoord: Tja, de één tobt met ijskoude handen of voeten, terwijl anderen geen zier- tje last hebben van de kou. En sommigen vallen flauw van de hitte als hun familiele den zich juist behaaglijk voelen. De meeste mensen zijn verscfiillend; alleen eeneiige meerlingen zijn gelijk. Dat is heus geen kwestie van louter de lichaamstemperatuur, al toont die bij zeer nauwkeurige meting ook verschil. Het onderscheid schuilt vooral in hartfrequentie, bloeddruk, doorbloeding van de huid, kwaliteit van het bloed, lymfe en andere sappen, dikte van de huid en de aard van het individu. De erfelijkheid speelt een rol, maar ook leeftijd, geslacht, beroep, tem perament, leefwijze, dieet, kleding, ontspan ning enz. Gelukkig kan de mens met woor den aangeven wat hij precies doet, voelt en Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476.^:1.5 Woensdag 27 november wordt de jaarUjkse wintermarkt weer gehouden in de recreatie zaal van het Verpleeghuis 'De Samaritaan' in Sonraielsdijk. De grote recreatiezaal staat deze dag weer vol met diverse hobbyisten die laten zien wat men zoal maakt en ver koopt. Bij deze wintermarkt hgt de nadruk op de creativiteit van de deelnemers. De combinatie van verkoop en demonstratie zorgt voor een vroUjke en vooral afwisselen de ambiance. Laat u dus enthousiast maken om te kopen of een hobby te zoeken en ideet jes op te doen. Diverse originele cadeautjes zijn te koop voor kleine prijsjes. De markt begint 10.00 uur en zal duren tot 15.30 uur. De toegang is gratis. De organisatie hoopt velen te ont moeten op deze gezellige dag in het Ver pleeghuis. Binnenkort wordt de Gereformeerde Kerk in Ouddorp gerenoveerd: Het kerkgebouw zal een grondige opknapbeurt ondergaan en gemoderniseerd worden. Met het oog op de groei van deze gemeente en met het oog op de vele activiteiten is deze renovatie hard nodig. Op donderdagavond 28 november wordt als het ware het startschot gegeven. In de kerk zal een maquette onthuld worden die zichtbaar maakt welke plannen gerealiseerd moeten worden. Dit samenzijn wordt opge luisterd door de muzikale inbreng van het koor Canticum en de muzikanten van het jeugdorkest van Concordia. Na de onthul ling van de maquette is er een verkoping door de creatieve club. De opbrenst van deze verkoping is uiteraard bestemd voor de renovatie! Iedereen die nieuwsgierig is naar de renovatieplannen is van harte welkom! Aanvang: 19.30 uur. Uitslag van de dressuurwedstrijd voor pony's, proef 2, gehouden op zaterdag 16 november jl. in Manege Oostmoer, Oost- moersedijk 2a te Stad aan't HaringvUet. Voor deze proef dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 80. Linsey Hopman, Snoopy, 110 pnt; Marloes Broe ders, Brenda, 104 pnt; Andrea Daalmeijer, Daisy, 103 pnt; Gandola Pollemans, Snoopy, 102 pnt; Emma Adriaanse, Karine, 100 pnt; Michelle v. Meurs, Karine, 99 pnt; Valerie v. Schaick, Sterre, 97 pnt; Esmee de Keizer, Snoopy, 95 pnt; Hannah Spelt, Lady, 94 pnt; Gaby Simons, Sterre, 94 pnt; Rianne V. Meurs, Daisy, 92 pnt; Solvee Vermeulen, Lady, 90 pnt; Mima Korteweg, Sterre, 90 pnt; Colin v. Noort, Dynamite, 89 pnt; Bas de Waal, Diamond, 87 pnt; Jara v. Noort, Max, 84 pnt; Mariska Beijl, Lady, 83 pnt; Peter Witvliet, Tazz, 77 pnt. ondergaat. Vandaar dat de psychische in vloeden bij de mens vrij goed bekend zijn. Voor zuiver biologische neemt men meestal een kijkje bij de dieren. We weten echter wel, dat we niet te dicht bij de kachel moe ten gaan zitten, want dan probeert ons lichaam onze huid weer af te koelen. Een ijs koude douche zou beter zijn om ons inwen dige kacheltje op te stoken. Als praktische raad kunnen we u adviseren met koude lede maten nooit stil te gaan zitten, maar er zoveel mogelijk mee te bewegen en er gere geld wisselbaden mee te nemen, het laatst in koud water, en dan de handen flink droog te wrijven en de armen af en toe over elkaar te slaan, zodat de bloedsomloop wordt bevor derd. "Ontzondig mij met hysop, en ik zal rein zijn; was mij, dan ik zal witter zijn dan sneeuw. (Psalm 51:9) Vuil Hier is een mens die zich smerig voelt. Hij voeh zich vies, onrein, besmet. Het is koning David, Waarom voelt hij zich zo? Dat komt door zijn zonde. Hij heeft overspel gepleegd met een vrouw. Hij heeft haar man laten doden. Al een jaar heeft hij geleefd met deze vrouw zonder naar God te willen luisteren. Maar nu is de profeet Nathan gekomen en die heeft hem glashelder verteld wat de Heere ervan vindt. Nu voelt David zich onrein. Hij kan zich ner gens meer vertonen. Hij kan zeker niet meer met de andere mensen in het Huis van God komen. Hij hoort er niet meer bij. Hij zegt: 'Mijn zonde is steeds voor mij.' Hij ziet het steeds maar voor zich. Hij kan het maar niet loslaten. Dat geeft hem het gevoel onrein te zijn. Vuil door zijn eigen zonden. Herkent u dat gevoel? Je wilt gaan bidden, maar je hebt het gevoel dat je schijnheilig bent; dat God niet hoort. Je zit in de kerk en je zingt, maar je denkt; 'De mensen moesten eens weten hoe ik ben en wat ik heb gedaan.' En God weet het in ieder geval. Schuldig voor God In psalm 51 legt David op veel manieren uit hoe hij zich voelt voor God. Hij zegt ook dat hij 'een gebroken en verslagen hart' heeft. Zolang je hart nog heel is, kun je nog leven met je zonden. Dan voel je ze misschien vaag. Maar als de Heere je hart breekt, dan houd het op. Dan voel je er verdriet over. Dan schaam je je. Dan drukt het je neer. Je kunt er ook niet mee verder. Er moet dan iets gebeuren. Dat is het werk van Gods Geest. Door een paar simpele woorden wordt het voor mij heel duidelijk wat David bedoelt: 'Tegen U, U alleen heb ik gezondigd.' Zonde is niet zomaar een gevoel. En zeker geen vaag gevoel. Zonde is tegen de Heere. Er is Iemand die naar je kijkt. Iemand die je gemaakt heeft. Die alles aan je geeft. Het is de God. Hij kijkt naar mij. En Hij ziet watje doet. En je geeft Hem de eer niet. Je denkt te weinig aan Hem. Je bent ondankbaar. Je denkt dingen waar voor je je moet schamen. En Hij heeft het gezien. Je doet dingen die tegen Hem ingaan. Je hebt de Heere bedroefd. Je bent niet waard voor Hem te leven. Tegenover Hem ben je onrein. Berouw David bidt om vergeving. Telkens roept hij het weer. 'Wees mij genadig', 'Was mij wel', 'Reinig mij', 'Ontzondig mij', 'Verlos mij.' Het is voor ons ook nodig om te bidden om vergeving. Dat is nodig om met de Heere te kunnen leven. Dat is nodig om naar de kerk te kunnen gaan. Het is nodig om zelf uit de Bijbel te lezen. Een christen die niet smeekt om genade is geen christen. Maar ik wil hier twee dingen bij opmerken. Meestal staat er niet precies boven wanneer de psalm is gemaakt. Hier wel. Dat is niet voor niets. Er staat: 'Toen de profeet Nathan tot hem was gekomen, nadat hij tot Bathseba was ingegaan.' Dat is nogal wat. Je kunt zeggen: maar we zijn allemaal even zondig. Ja, dat is waar. Je kunt zeggen: maar al die zonden zitten ook in ons. Dat ben ik met u eens. Maar toch mag je niet alles op een hoop gooien. De ene zonde is de andere niet. Daarom is het ene berouw ook dieper dan het andere. Dat opschrift boven psalm 51 waar schuwt ons om psalm 51 niet als meetlat te gebruiken. De psalm toont aan hoe diep het kan gaan met een mens en dat de Heere zelf dan nog redt. Het tweede is dat we in 2 Samuel 12:14 lezen dat Nathan aan David de boodschap van de Heere brengt. David roept uit: 'Ik heb gezon digd tegen de Heere.' En dan lees ik tot mijn verbazing: 'En Nathan zeide tot David: De Heere heeft ook uw zonde weggenomen, gij zult niet sterven.' Psalm 51 is daarna door David gemaakt. Dat betekent, dat psalm 51 niet aan het begin van een bekeringsweg staat. We mogen uit deze psalm dus niet de conclusie trekken dat iedere mens die tot de Heere wordt geleid zo begint in de diepte van dit lied. Dat kan wel, maar met David gaat het zo niet. Hij kent de Heere al jaren. Hij is zelfs een mens die ver vuld is met de Heilige Geest. Hij heeft al vele psalmen gezongen. Hij heeft de Heere lief. En dan komt psalm 51Ik begrijp daaruit ook dat in psalm 51 geen echt wanhopig mens spreekt. Het is niet zo dat hij totaal geen weet heeft van verlossing. Hij denkt in psalm 51 niet dat hij verloren moet gaan. Want hij weet dat de Heere hem al vergeven heeft. De zeg deze dingen om een eerlijke voorstel ling te geven van wat er in de psalm staat. Maar geen mens kan leven met de Heere zon der oprecht berouw over zijn zonden. Gewassen De dichter zegt dat hij gewassen moet wor den. Letterlijk staat er niet zomaar wat af spoelen, maar wrijven, schrobben, heel gron dig wassen. Het zijn beelden van de dichter. Hij bedoelt: Ik ben zomaar niet schoon. Ik moet grondig schoongemaakt worden om niet meer onrein te zijn. In de tijd van het Oude Testament kon een priester hysop nemen. Daarom sprenkelde hij bloed van een offerdier over iemand die onrein was. Ik kan u schrijven, dat u schoon wordt door het bloed van de Heere Jezus Christus. Als u gewassen wordt door het bloed van Christus dan is het vuil weggenomen. Christus heeft Zichzelf gegeven als Offer voor uw zonden. Hij is gedood op Golgotha. En Zijn bloed heeft gevloeid. En God heeft de zonden van u op Hem gelegd. Heel bewust is Hij daarom gestorven. Hij heeft uw zonden meegenomen aan het kruis. En de Heere heeft de straf daar over uitgesproken en Hem het oordeel gege ven. De Heere Jezus Zelf heeft gezegd: 'Het is volbracht'. En toen Hij op de derde dag opstond was ook duidelijk dat de Heere God het genoeg vond. Hij gaf Zijn Zoon het leven terug. Dat vraagt wel om geloof. Het is nodig dat u gelooft dat de Heere uw zonden vergeven heeft, omdat Christus ervoor gestrafd is. Dat zegt de Heere in Zijn Woord. Een zon daar die zijn zonden belijdt en van Christus vergeving vraagt, mag horen uit de Bijbel dat de Heere niet meer aan zijn zonden denkt. De Heere rekent ze niet meer toe. En dat mag u ook geloven vanuit Zijn Woord. Witter dan sneeuw Dat is toch prachtig. Je voelt je zo bedorven en zo onrein en je hebt een vreselijk jaar ach ter de rug en dan is het nog mogelijk dat je daarna rein bent en witter dan sneeuw. Dat je zo weer voor de Heere kunt zijn. Dat je dag mag weten: Ik ben schoon voor de Heere. De ben rein. Er is geen vlek meer over. Het kleeft niet meer aan me. Ik voel dat het weg is. De Heilige Geest wil die zekerheid ook in ons geven. Hij wil ons volgieten met grote blijdschap. Omdat we voelen dat er vrede is met God. ds. J. het Lam Kunnen wij fibromyalgie begrijpen en ermee leven? Wat is fibromyalgie eigenlijk. Wat zijn de symptomen en kunnen wij hel pen? Luister maandag 25 november om 21.00 uur naar het programma "Ontwaakt Radio" op Radio Flakkee. Dan zal dit onder werp uitvoerig aan de orde komen. De her haling is dinsdag om 16.00 uur. De presenta tie is in handen van Yvonne Caka. De Plaatselijke Commissie Welzijnswerk te Den Bommel organiseert op donderdag 28 november a.s. een creamiddag in 't Wester- licht. Oranjestraat 35a te Den Bommel. We gaan kerstkaarten maken. De middag begint om 13.30 uur tot 15.30 uur. De kosten bedragen 1,50 p.p. exclusief materiaal. Aanmelden bij Lenie Lokker, tel. 611449. MEUSSANT PCH'MHHHMI SPIJKENISSE Binnenweg 7a B T^l r*l 1 1 f 1 1 B Theemsweg 13 Tel. 0187-602555 ^^^^L^SXi^Lv Tel. 0181-622122 Geopend: di. t/m vr. 09.00-17.00, zat 09.30-16.00. Mo. gesloten. Koopavond: Melissant vrijdag, Spijkenisse donderdag (van 18.30-21,00) INTERNET WWW TIELEMAN NL| Keukencentrum Tieïeman: a] 40 jaar uw beste 'hulp' m de keuken. GOEREE- OVERFLAKKEE ■'S^.SffiSsï?*^''*' Voor 22 truffels is de bereidingstijd 20 minuten (en tijd om te koelen). 300 gram fij ngehakte, pure Max Havelaar chocolade, 1 dl. slagroom, 1 vanille-extract, 25 ml. sinaasappellikeur (of rum), en cacao om te gameren. Smelt de chocolade langzaam in een steel pannetje. Breng in een ander pannetje de slagroom met de vanille tegen de kook aan, neem de pan van het vuur en roer de choco lade erdoor tot het geheel glad is. Zet de pan weer even op het vuur om eventuele klontjes te laten smelten, maar let erop dat het geheel niet gaat koken. Roer de sinaasappellikeur erdoor en laat de chocolade in de koelkast afkoelen tot er een stevige massa ontstaat. Neem de crème er dan weer uit en rol er bol letjes van. Leg ze weer enige tijd terug tot ze hard zijn. Daarna de bolletjes voorzichtig met een lepel door de cacao rollen. De chocolade en de cacao koopt u natuurlijk bij de Wereldwinkel, op het Spuiplein in Middelharnis, waar u terecht kunt op de Vrijdagavond van 18.00 uur tot 21.00 uur, en op de Zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. -36- Voor zover ik kan zien is dit de enige ingang van de bunker en is hij verder verlaten. Zoek zo snel mogelijk contact met Max en laat weten aan die lui hierbuiten dat we een gijzelaar hebben en een vrijgeleide eisen." De Sik knikt, pakt zijn GSM uit zijn biimenzak en drukt het nummer. Ergernis tekent zich af op zijn gezicht als na tien keer nog niet opgepakt wordt. Opnieuw toetst hij het nunraier en begint steeds zorgeüjker te kijken. Diegi laat de situatie even op zich inwerken, en rent dan terug naar de deur. Nog steeds is het donker om de bunker. Rechts ligt de dichtstbijzijnde wacht. Die haal ik naar binnen, dan hebben we zeker een gijzelaar. Zonder te aar zelen rent hij gebukt langs de bunker in de rich ting van de bewusteloze wacht. Plotseling zet een groot zoeklicht de voorkant van de bunker in hard, wit licht. Diegi kan de grassprieten onder zijn voeten tellen maar ziet nog iets wat hem de schrik op het lijf jaagt. Dertig meter voor hem, op de rand van de Uchtbundel, spurt Sjaak het donker in. Wel... Hoe kan die vent bij zijn gekomen? dan pak ik gewoon die andere... Diegi draait razend snel om en rent gebogen in de richting van de andere bewaker, die vijftig meter verderop moet Uggen. Zelfs nu heeft hij geen last van angst. Die vent moet hier ergens liggen. Het felle licht werkt verblindend zodat hij moeite heeft de plek terug te vinden waar de wachtpost is neergevallen. Als ik hem heb maken ze me niks, maar waar ligt die goser? "Daar loopt er één!" Luitenant-majoor Vreuls knikt en kijkt gespaimen door zijn nachtkijker. "Wat zoekt die vent daar? Zou daar soms.Plot seling ziet hij iets door zijn kijker. "Geef vuur voor zijn voeten! Maar schiet niet in de buurt van die üchtkoepel! Drijf hem terug naar de ingang! Nu!" Hard en onverbiddelijk klinkt het bevel. Soldaat eerste klas en scherpschutter Piet de Kor te volgt het bevel direct op. In korte stoten knalt de lichte mitrailleur die hij in positie heeft gebracht. Vijf meter voor hem. daar schrikt 'ie wel van... Diegi begrijpt dat ze hem doorhebben en rent terug naar de ingang, aangemoedigd door nog twee korte salvo's. Kluiten aarde en plukken hei de vUegen otnhoog en Luitenant-majoor Vreuls bromt goedkeurend. "Dat scheelde een haar. Piet. Vijftien meter verder, bij die luchtkoepel, ligt een lid van de bewaking. Waarschijnhjk bewusteloos of gewond. Ik denk dat ze daarbinnen een gijze laar nodig hebben." Bitmen is de spanning alleen maar gestegen. "Ik krijg geen contact met Max, er is vast iets misge gaan, ik denk dat..." De telefoon rinkelt. Diegi wijst naar de Sik met zijn revolver. "Pak op, en zeg dat we een gijzelaar hebben en dat die eraan gaat als we geen vrije aftocht krijgen. Vraag toe stemming om met eigen helicopter hier opgehaald te worden." De Sik knikt en pakt de hoorn op, zegt niets, en luistert. "U spreekt met Van den Oever, commandant van de basis waarop u zich bevindt. Ik beveel u onge wapend door de hoofdingang naar buiten te treden en u over te geven." "Geen denken aan. We zijn in het bezit van een gijzelaar. Als u ons geen vrije aftocht per helicop ter toestaat sterft een jongeman van zestien. Dat wilt u vast lüet op uw geweten hebben." "Is die jongeman soms John Verhoef?" De stem van de commandant klinkt kakn en beheerst. Iets te beheerst, vindt de Sik. De Sik reageert gespannen: "Welke John Ver hoef?" "John Verhoef, een jongen die je hebt ontvoerd vanaf het Goereese strand, en hebt ondergebracht in een oude, vieze kelder in Rotterdam. Die John bedoel ik. En die John is zojuist één of andere Max te slim af geweest en is ontsnapt. Ik kan je wel even doorverbinden met hem. Dan kun je vra gen hoe hij je handlanger om de tuin heeft kunnen leiden." Zelfs een staalharde kerel als de Sik is hierdoor even uit het lood geslagen. Er valt een stilte op de Ujn. De hersens van de harde crimineel werken op topsnelheid. Dan valt zijn oog op de loden kist. "Wat er met onze gijzelaar is gebeurd zal mij een zorg zijn, als u ons geen vrije aftocht geeft openen wij de kist met plutonium en kiepen we het spul hier voor de deur uit. Dan hebt u zeker twintig jaar niets meer aan deze basis. En het zou voor uw manschappen en funk wat omwonenden ook wel eens zeer ongezond kunnen zijn." Diegi begrijpt wat de Sik bedoelt en knikt goed keurend. HOOFDSTUK 23 Van den Oever denkt razendsnel na. Hij is ertoe in staat. Maar het kost hem zeker vijf minuten om die kist te openen. Als ik nu snel handel, ben ik hem voor Hij heeft naast die kist niets waar hij op terug kan vallen. Alleen de komende vijf minuten zit hij met lege handen. Aanvallen en tijd winnen. Hij schraapt zijn keel. "Wacht even, blijf aan de üjn. Ik wil het met u hebben over de verdere voorwaarden." Hij laat zijn stem extra zorgelijk klinken, pakt een notitie blok en schrijft daar intussen met grote, duidelij ke letters: Direct bunker binnenvallen naderen via achterzijde, langs gevel NAAR INGANG (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5