Eric Rodenhuis officieel schipper van Reddingboot Prinses Margriet \>J mcv^ WNTIRBANDEN RIJDEN WE OPEN OF DICHT? ■(/Minnaard Icarels, aufoschade "W(/ varen altijd uit!'' Schipper-zijneen lot uit de loterij WWZ-concerten oi^aniseert massale Kerstzang in Magdalena kerk Goes Gemeentebestuurders op de bres voor visserijsector www.knopsbv.nl Mini-Midwintermarkt te Dirksland Kerstmarkt Gereformeerde Kerk Waardering en bewondering i> 2 f\ -t3 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Camping Johanna Hoeve kreeg ook Milieubarometer Verkoop Zendingskrans Herkingen Extra steun voor verenigingen en stichtingen Medewerkers Rabobank West-Flakkee doneren veigoeding fietsdag Opel-nleuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE KnÖpS Langsweg Middelhamis Tel. (0187) 47 67 67 .OPEL. YoorauPorIJdeMmPplezier Toyota IV1R2. Vanaf 32.790 Automobielbedrijf Flakkee B.V. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning flarteip: welkom in de showroom van \1sser Meubelen in SommelsdPü ^^^„m'."= Toren van Goedereede wordt 'huis der gemeente' 1%. '11 ■i£ ISO9002 actief in beeld en geluid Ingezonden: Pieter Heykoop, orgel 4"^ Visser&Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS •TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 Vrijdag 22 november 2002 74e jaargang nr. 7157 4 Michelin winterbanden leasen vanaf Afgelopen week hebben een twaalftal gemeentebestuurders van tien visserijge- meenten in Nederland een gezamenlijk werkbezoek gebracht aan het Europese hoofdkwartier in Brussel. Doel van dit bezoek was het onder de aandacht brengen van de eventuele gevolgen van de voorge stane hervorming van het Gemeenschappe lijk Visserijbeleid als ook de eventuele ver dere vermindering van de quota's voor schol, tong en kabeljauw. De portefeuillehouders Visserij (waaronder zes burgemeesters) hebben diverse gesprek ken gevoerd met betrokkenen, waarbij voor al de mogelijke sociaal-economische gevol gen voor de visserijgemeenschappen in beeld gebracht zijn. Ook is gesproken over de impact van de huidige quotavoorstellen, de verschillen van inzicht tussen de biologen (inclusief de genuanceerde opvattingen van het RIVO op dit punt) enerzijds en de vissers anderzijds, en de mogelijke consequenties van dit alles voor de werkgelegenheid op de vloot en in de visserijgemeenschappen. Zo zijn er gesprekken gevoerd met vertegen- woordigeers van het Directoraat-Generaal Visserij, de Permanente Vertegenwoordi ging van Nederland in Brussel. Ook is inten-" sief gesproken met de Nederlandse Europar lementariërs Alber Jan Maat (CDA), Her man Vermeer (VVD), Rijk van Dam (ChristenUnie/SGP) en Michiel van Hulten (PvdA). Specifieke aandacht is gevraagd voor de meest recente maatregelen van de Belgische overheid, waar het gaat om de zogenaamde 'Belgische link' en de uitbreiding van de kuststrook waar binnen door de grotere vis sersschepen niet gevist mag worden. Beide maatregelen hebben behoorlijke consequen ties voor Nederlandse vissers. De Europarle mentariërs Maat en Vermeer hebben hier over vragen gesteld aan de voorzitter van de Visserijcommissie van het Europese Parle ment. Hem is gevraag hier bij de Europese Commissie de aandacht op te vestigen en te bezien waar eventueel strijdigheid is met Europees Recht. Conclusie van de visserijbestuurders is dat in de uiteindelijke besluitvorming veel zal afhangen van de opstelling van de staatsse cretaris voor Visserij, de heer Jan Odink. De eerste signalen op dat punt zijn positief Bezoek aan staatssecretaris Een kleine delegatie van het gezelschap, bestaande uit de burgemeesters Sinke van Goedereede, Schutte van Urk, Baas (Wierin- gen) en Verbree (Reimerswaal) heeft in aan sluiting op het bezoek aan Brussel met Staatssecretaris Odink en directeur Visserij Vari Lint gesproken. Zij hebben daarbij de indruk gekregen dat Den Haag zich in de komende belangrijke weken ten volle zal inzetten voor de Noordzeevisserij in 2003 en volgende jaren. Makelaarskantoor Tamboer boëUittd makolaar/taxaleiir, lid NVM 0187-476555 In ons bericht in de krant van dinsdag 19 november stond dat 213 bedrijven de Milieubarometer hebben ontvangen. Nu blijkt dat het aantal 214 had moeten zijn. Camping Johanna Hoeve in Herkingen heeft ook op 14 november een Milieubarometer - en wel een zilveren - ontvangen. De Zendingskrans van de Gereformeerde Gemeenten van Herkingen hoopt vrijdag 29 november een verkoping te houden, welke wordt gehouden in het zaaltje achter de kerk. De tijden van de verkoop zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Er is weer van alles te koop, te weten de boeken, berenondergoed, panty's, creaspullen, eigen gebakken koek, cake, advocaat, kortom te veel om op te noemen. Ook wordt het boek 'Naar Bethel' en gedichtenbundels van Arjoan van Herken te koop aangeboden. In september van dit jaar organiseer den de Rabobanken op Goeree-Over- flakkee de jaarlijkse Fietsdag. Bijna 2000 deelnemers stapten zaterdag 28 september op de fiets om geld in te zamelen voor een vereniging naar keuze. De medewerkers van de Rabo bank West-Flakkee die op deze dag de Fietsdag hielpen organiseren, deden een stapje extra in de financiële ondersteuning van de verenigingen. Zij stelden hun vergoeding voor het werken op de Fietsdag beschikbaar aan het verenigingsleven op Goeree- Overflakkee. Jong en oud kan op de Fietsdag geld bij elkaar fietsen voor een vereniging of stich ting waar men het hart aan verloren heeft. Er wordt door de Rabobank 0,12 per gere den kilometer uitbetaald. De medewerkers van Rabobank West-Flakkee staan vierkant achter dit initiatief en toonden dit al een aantal jaren door enthousiast te stempelen en limonade te schenken tijdens de Fiets dag. Dit jaar wilden zij echter een stapje verder gaan in hun betrokkenheid bij het verenigingsleven. Zij stelden daarom hun vergoeding voor het werken op de Fietsdag beschikbaar aan een vereniging of stichting naar keuze. Voor ieder gewerkt uur ontving elke medewerker een bedrag van 12. Een hele dag limonade schenken en stempel kaarten stempelen, levert dan al gauw zo'n 96 op voor een vereniging. Op deze manier werd ruim 1000 bij elkaar gewerkt voor verenigingen en stichtingen op Goe- ree-Overflafeee! Met dit gebaar laten de medewerkers van Rabobank West-Flakkee nogmaals duidelijk merken dat zij zich erg betrokken voelen bij de lokale samenle ving. Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Op zaterdag 23 november a.s. wordt in ver enigingsgebouw 'Onder de Wiek' aan de Ring in Dirksland een mini-midwintermarkt gehouden. De opbrengst hiervan is bestemd voor de verbouwing van 'Onder de Wiek', het verenigingsgebouw van de Hervormde Gemeente in Dirksland. Van 09.00 tot 16.00 uur kunt u terecht op deze markt, waar van alles te koop zal zijn, o.a. sokken, truien, kaarten, tafelkleden, baby-bom kleertjes, enz. De handwerkkring is een jaar lang cre atief actief geweest en verkopen hun gemaakte spullen. Heeft u iets te borduren? Neem het mee naar 'Onder de Wiek', want er zijn twee borduurmachines aanwezig met een keus uit meer dan 180.000 plaatjes! Een baby-bom of een chou-chou pop, wie heeft die niet? Er zijn kleertjes voor te koop en er is een prijsvraag aan verbonden. Ook kunt u er uw kerstkaarten kopen. Zoekt u iets lek kers voor bij de koffie, koop dan de eigenge maakte cake of een taart. Appels, peren, spruiten, kaas, worst en oliebollen, u vindt het allemaal in 'Onder de Wiek'Op het par keerterrein kunt u voor 2,50 euro uw auto laten wassen! En terwijl u daarop wacht, kunt u uiteraard een kopje koffie drmken. Of kiest u voor een kop erwtensoep of één van de vele andere lekkernijen? Zoals een portie patat om op te eten of om mee te nemen. En let op: u kunt ook gezinszakken met patat afhalen! Ook voor de kinderen zijn er een aantal leuke activiteiten. Iedereen is van har te welkom op zaterdag 23 november in "Onder de Wiek' aan de Ring in Dirksland. Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 -g, www.tovotaflakkee.nl CffiJTOYOTi Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 Doetinchemsestraat-32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 -»'i*-«V*»i*.-*«- joici^bc^leé I SonvttelsdiJIcse Haven 19, 3245 MA Sommelsdijk. tel. (0187) 48 33 28 Aanstaande donderdagavond buigt de gemeenteraad van Goedereede zich onder meer over het voorstel om de 'voormalige lichttoren' van Goedereede aan te wijzen tot 'huis der gemeente'. Een aanstaand bruids paar heeft te kennen gegeven dat zij graag hun huwelijksvoltrelddng plaats zouden laten vinden in de markante toren van Goe dereede. De gemeenteraad is wettelijk ver plicht een huwelijkssluiting plaats te laten vinden in een zogenaamd 'huis der gemeen te' en de toren had dit predikaat nog niet ont vangen. Als de gemeenteraad donderdag met het voorstel instemt is de weg ook voor andere aanstaande bruidsparen geëffend om hun huwelijk te laten sluiten in de stijlvolle omgeving van het Goerees' torenmuseum. Er kleven wel wat nadelen aan de huwelijks voltrekking in de toren. Als de bruidstoet met de auto komt dient er op enige afstand geparkeerd te worden en wel op het parkeer terrein achter de Brandweergarage en het torenmuseum kan niet verwarmd worden. Zwembad Naast een negental verzoeken voor plan- schade is er onder andere nog een voorstel om voor het zwembad 't Zuiderdiep in Stel- lendam abonnenmenten in te gaan voeren. De laatste jaren is er een toenemende daling van de bezoekersaantallen in het zwembad. Het gemeentebestuur stelt daarom voor om jaar-, halfjaars- en kwartaalabonnementen te gaan verstrekken voor de prijzen van respec tievelijk 160,-, 96,- en 56,-. Volgens het gemeentebestuur zouden op deze manier de bezoekers worden gestimuleerd om meer gebmik van het zwembad te maken voor dezelfde prijs. De raadsvergadering wordt donderdagavond 28 november in het gemeentehuis te Goede reede gehouden, 's avonds om 19.30 uur. Zaterdag 14 december wordt er in de Gere formeerde Kerk (naast de Ford Garage) een Kerstmarkt gehouden. Op deze kerstmarkt is van alles te koop: tuindecoraties, kerststuk jes, tweede hands kerstspullen, oliebollen, wijn, boeken, kerstkransen, vogelvoeder- kransen en nog veel meer. De opbrengst zal bestemd zijn voor de stich ting Hope. Iedereen is van harte welkom. KEMA CEBTiriCATE 365J0 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Woensdagavond was de officiële com mando-overdracht van de nieuwe schipper van de reddingboot van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij in Stellendam. Bij de 'schipperswisseling' was burgemees ter C. Sinke aanwezig en werd er afscheid genomen van tijdelijk schip per de heer J. Keijzer uit Stellendam. Direct naast de moderne reddingboot 'Prinses Margriet' hadden wij in het gebouw van de KNRM een gesprek met de nieuwe schipper Eric Roden- huis. Ondanks de officiële benoeming van woens dag is Rodenhuis al sinds eind september in functie als schipper op de 'ïVinses Margriet'. De 35-jarige Ouddorpse gezagvoerder is zijn nautische loopbaan begonnen op de Visserij- school in Stellendam, vervolgens verdiende hij zo'n 15 jaar zijn brood aan boord van een vissersschip. Na enkele jaren aan de wal heeft hij toch ervaren dat de zee aan hem blijft trekken. Halverwege dit jaar is hij daarom begonnen als opstapper op de red dingboot. Toen bleek dat er een vacature kwam als schipper bij de KNRM behoefde hij geen moment te aarzelen en de sollicita tiebrief werd geschreven, met als resultaat dat hij vanaf eind september als schipper de leiding heeft over de 'Prinses Margriet' Nadat de heer L. Koese in het begin van het jaar is gestopt als schipper van de redding boot fungeerde J. Keijzer als interim-schip per. Hij heeft Rodenhuis met raad en daad terzijde gestaan. Rodenhuis heeft voor wat de fijne kneepjes van het vak betreft veel aan Keijzer te danken gehad. Jongensdroom Schipper Rodenhuis noemt zijn baan "een lot uit de loterij". Hij realiseert zich dat er in Nederland maar elf beroepsredders zijn en het bevel voeren over zo'n snelle redding boot zal in menig jongensdroom voorko men. Als vaste kracht in dienst van de KNRM is Rodenhuis, buiten de reddings werkzaamheden om, 'manusje van alles' in de reddingspost, want zijn dagelijks werk bestaat, naast verschillende administratieve werkzaamheden en onderhoud van het gebouw, uit het paraat houden van de 'Prin ses Margriet'. Want de boot moet dag en nacht gereed zijn om direct uit te varen. In de vrij korte tijd dat Rodenhuis op de red dingboot opereert heeft hij al verschillende acties uitgevoerd. In de zomertijd zijn dit vooral uit de koers geraakte surfers welke toch te ver van het strand zijn afgedwaald. Ook wordt nogal eens assistentie verleend bij het binnenslepen van (sport)visboten die geteisterd worden door materiaalpech. "Door gewone sleepboten wordt het Goeree- se Gat veelal gemeden vanwege de vele ondieptes", volgens Rodenhuis. Bij sommige hulpverleningsacties vraagt de schipper zich af waarom de mensen zo slecht voorbereid de zee op gaan. Enige tijd terug moesten kite-surfers, die - met twee perso nen op één plankje - aan een vlieger, te ver uit de kust verzeild waren geraakt door de reddingboot weer op het droge worden gebracht. Hij vindt het onverstandig als er met dergelijk materiaal te ver de zee wordt opgegaan. Dit geldt ook voor onervaren schippers die met ondeugdelijk materiaal het zeegat kiezen. De bemanning moet dan - veelal in het weekend - met de boot weg voor een redding die eigenlijk niet nodig zou Schipper Rodenhuis voor 'zijnPrinses Margriet moeten zijn. Ook heeft hij met zijn beman ning al verschillende keren meegedaan aan - soms urenlange - zoekacties naar vermiste surfers, welke later al lang weer op een ande re plaats aan wal zijn gegaan. Dit soort mel dingen komen volgens de schipper vooral aan het eind van de middag in de zomer maanden binnen. "Surfers komen dan niet opdagen en de achterblijvers gaan zich zor gen maken. Toch gebeurt het wel dat er dan drie reddingboten in touw zijn geweest", aldus de heer Rodenhuis. De schipper voelt zich niet gefrustreerd als ze weer worden opgeroepen voor een derge lijk actie: "Het is toch een soort van goed werk wat wij doen". Het werk wat hij met zijn bemanning verricht geeft veel genoe gen. Hij verhaalt hoe er enige tijd geleden iemand van een schip moest worden gehaald met een maagbloeding. Nadat de patiënt in het ziekenhuis was opgenomen hoorde hij van de artsen dat het niet veel later had moe ten zijn anders was de man overleden. Dit geeft, volgens Rodenhuis, veel voldoening, want de 'Prinses Margriet' is toen toch levensreddend bezig geweest. Dankbaar werk Over het algemeen is het dankbaar werk wat er door het team van de Reddingboot wordt verricht; veelal krijgen ze waarderende reac ties als er mensen op het droge zijn gezet. Een enkele keer worden er ook wel eens negatieve reacties genoteerd zoals die keer dat, na een geslaagde bevrijding van een jacht op een zandplaat, de redders een scha declaim aan de broek kregen voor een kleine beschadiging. "Gelukkig komen dergelijke reacties maar zelden voor", aldus de Schip per. Naast de schipper behoren nog negen andere leden tot de bemanning van de 'Prinses Mar griet'. De meeste bemanningsleden vinden hun werk in de omgeving van de redding boot. "Het is ons streven om binnen tien ininuten na de melding te vertrekken van de steiger. En meestal lukt ons dit", aldus Rodenhuis. Daarom is het voor de beman ningsleden van belang om in de buurt van de boot te werken. Belangrijk is het ook, vol gens Rodenhuis, dat de werkgevers van de bemanningsleden bereid zijn ze direct aan het reddingswerk af te staan als de pieper gaat. In de praktijk blijkt dit weinig proble men te geven. "De bedrijven hebben in ieder geval mensen in dienst die niet zo vlug zul len vertrekken naar andere, verder weg gele gen ondernemingen", volgens de schipper. De bemanning van de "Prinses Margriet" moet dag en nacht beschikbaar zijn daarom legt het werk wel beslag op het privé-leven van de bemanningsleden. "Als je uit gaat moetje er altijd rekening mee houden dat elk moment de pieper kan gaan en dat je binnen die tien minuten moet gaan varen en als je wat verder weg gaat moet altijd de vervanger stand-by zijn", volgens Rodenhuis. Toch hebben deze beperkingen van het privé- leven hem nooit doen terugverlangen naar zijn vorige werkkring. Het 'eigen baas-zijn' en de afwisseling hebben hem aan de red dingboot verknocht. Altijd varen Dat eigen baas-zijn geldt ook voor de vraag: wanneer er gevaren wordt. Soms zijn de weersomstandigheden zodanig dat er nie mand zich meer buiten waagt. Toch gaat de reddingboot dan - in geval van een noodsig naal - buitengaats. "We varen altijd, al is het een heel zware storm en is de golfhoogte een meter of tien", stelt de schipper, "dit soort boten kan dit gemakkelijk aan". Hij blijft wel verantwoordelijk voor de bemanning en het schip en roekeloosheid zal zeker verme den worden want zijn devies is: "We keren niet met minder mensen terug dan we ver trekken. Het liefst met meer!" Want daar is het reddingswerk toch om begonnen. Eric Rodenhuis, zojuist terug van een oplei- dingsweek in Schotland, heeft het prima naar zijn zin op 'zijn Prinses Margriet'Voor hem en zijn bemanning gaat geen zee te hoog als ze hun zeevarende medemens ten dienste kunnen zijn. COMBI OUDDORP Vhittlraol U U (0117) 6IUU fax 6U7H ItEfKSSI-Pnnhhop Hogtuom 171M Vaak hoor je de sirenes en zie je de zwaai lichten van politie, brandweer en ambulan ce op onze Flakkeese wegen. Soms hoor je wel eens de opmerking, is dit alles wel zo nodig? Maar als je er van dichtbij met geconfronteerd wordt, weetje van wel. Zo ook voor ons op vrijdagmorgen 15 november, toen onze schoonzoon bij een verkeersongeval betrokken was. Waarde ring bij ons over de behandeling van zowel politie, brandweer en ambulancepersoneel, die onze schoonzoon, dochter en familie mochten ontvangen. Niets dan lof hierover. Ook bewondering over de professionele hulp van bovengenoemde instanties. Dank baar zijn we dat dit nog kan op ons eiland. Onze hartelijke dank. We mochten erva ring, hoe op alle manieren werd geprobeerd de medemens te helpen en ook in zuUce momenten te ondersteunen. FAMILIE LEUDENS, Groene Zoom 58 Sommelsdijk Op 7 december a.s. organiseert de stichting 'Wereld Wijde Zending'-concerten een groot Kerstconcert in de Maria Magdalena kerk te Goes. De kerstsamenzang deze avond zal op het Marcussen-orgel worden begeleid door de Zeeuwse organist Pieter Heykoop, die tevens nog een orgelsolo ten gehore zal brengen. Verder hopen de man nenkoren 'Elim' uit 's-Gravenpolder en 'De Lofzang' uit Goes als één groot Zeeuws mannenkoor hun medewerking te verlenen aan deze avond. De jongerenkoren 'Con Amore' uit Dirksland en 'Jigdaljahu' uit Barendrecht zijn in Zeeland nog niet zo bekend, maar bij de Stichting W.W.Z.-con- certen zijn ze inmiddels zeer bekend. Dit samengestelde jongerenkoor bestaat uit ruim 200 leden en staat onder de enthousiaste lei ding van Willem-Arie den Hertog en hun vaste organist Ron van Ommen. De fantasti sche klank van dit jongerenkoor en vooral het enthousiasme van de leden, dirigent en organist, zullen op deze avond velen weten te bekoren. De kaartverkoop voor dit concert is reeds in volle gang en kaarten kunnen gekocht worden bij: boekhandel Hoekman in Yerseke, boekhandel ToUe Lege in Goes, De Zeeuwse boekenkamer in 's-Gravenpol der, boekhandel Den Hertog in Middelburg en WWZ-concerten, tel.: 0187-603510 of e- mail: wwz-concerten@hetnet.nl. Het con cert vangt aan om 20.00 uur en de kerk is open om 19.00 uur. De toegang voor vol wassenen bedraagt 4,- en voor kinderen t/m 12 jaar 2,50. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan het werk wat Arjen en Jolanda de Pater mogen verrichten voor Stichting 'Este Speranta", een Christe lijk logeerhuis in Codlea (Roemenië), waar sterk verwaarloosde straatkinderen worden opgevangen en in contact worden gebracht met Het Evangelie. Vanwege de te verwach ten drukte en vanwege het feit dat nu reeds vele kaarten zijn verkocht, wordt u aangera den om nu al uw toegangskaan voor dit con cert te kopen, want vol is vol. REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1