piiiurfDErMniEtJiiia De noodoomDen voor de Zuiderdiepboezem Begroting en belasting integraal waterbeheer U bent van harte welkoni! \Aior rhèér Ifirormatie Wateroverlast; wanneer zijn wij weer aan de beurt? Fusie van waterschappen WB^ VRUDAG 22 NOVEMBER 2002 :?u Mj^f&b^r^ Wij nodigen u uit om als publiek aanwezig te zijn op de vergadering van de Verenigde Vergadering op 29 november 2002 om 15.00 uiir in i^et waterschapshuis aan de Owarsweg 40 in MidcSelharnis. ^^^-'^^^^^^ Om het eiland Goeree-Overflakkee droog te houden, zijn er dijken en poldergemalen nodig. De dijken houden het buitenwater tegen. De poldergemalen pompen het teveel aan regenwater weg. Het teveel aan water uit de polders wordt meestal naar het buitenwater weggepompt. Maar op Goeree-Overflakkee wordt voor bijna de helft van het eiland het weggepompte water eerst opgevangen in een groot bassin: het Zuiderdiep. In 'waterschapstaal' heet zo'n bassin een boezem. Op de boezem zijn de havenkana/en van Dirksland, Stellendam en Goedereede aangesloten. In totaal lozen zeven gema len hun overtollige water op de boezem. Samen pompen ze ruim 900 kubieke meter water per minuut op de boezem (dat zijn 90.000 emmers water per minuut). Geen wonder dat de boezem na een dag pompen dan ook hele maal vol zit. Het waterschap moet de boezem dan laten leeglopen. Hiervoor is een grote uitwateringssluis gebouwd bij de buitenhaven van Stellendam. Maar dat kan alleen met laag water (eb) op de Noordzee. Als het gestormd heeft, zijn de waterstanden op de Noordzee vaak veel hoger dan normaal. In die situatie kan niet altijd genoeg water uit de boezem wegstromen. En dan blijft er dus teveel water in de boezem. Als de gemaien dan toch blijven pompen, wordt de waterstand op de boezem te hoog. Dan kunnen de kaden langs de boezem overlo pen, waardoor het water weer terugstroomt in de polders. Dat moet uiteraard voorkomen worden. Ook voor volgend jaar is het weer gelukt het huishoudboekje rond te krijgen. Het waterschap zal in de regio weer een flink bedrag investeren, in totaal wordt er een bedrag van 6,1 miljoen geraamd voor de verschillende taken. Zo steekt het waterschap meer dan €1,6 miljoen in maatregelen ter voorkoming van wateroverlast. Dit in de vorm van aanpassen van stuwen, openwater en noodbe- maling. In 2003 worden ook diverse wegen opgeknapt. Hiervoor is 1 miljoen geraamd. Ook moet het nodige materieel vervangen worden. Door verschillende wettelijke maatregelen is een stijging van de belastingtarieven onontkoombaar. Inclusief het inflatiepercentage is de stijging gemiddeld beperkt gebleven tot zo'n 4%. Het tarief voor de ingezetenen komt voor volgend jaar op 76,12 per wooneen- heid (was 73,82). Voor (de eigenaren van) het gebouwd komt het tarief op 1,27 (per 2.268,-economische waarde). Ten opzichte van 2002 een verhoging van 0,07. Het tarief voor (de eigenaren van} het ongebouwd is verhoogd van 84,97 per hectare naar 89,02 (per hectare). Om dit probleem op te lossen, heeft het waterschap in 2002 een noodoplossing gemaakt door twee grote pompen in de inlaatsluis van het Zuiderdiep te plaatsen. Elke pomp kan 250 kubieke meter per minuut van de Zuiderdiepboezem wegpompen naar het Haring vliet. Dat gebeurt alleen maar als de waterstand op de boezem te hoog dreigt te worden. Hiermee is de kans op wateroverlast vol doende klein geworden. Normaal hangen de beide pompen hoog en droog in de portalen. Niet omdat ze niet onder water mogen blijven maar om een heel andere reden. De naam van het grote gebouw waarbij deze pom pen geplaatst zijn, is de Inlaatsluis van het Zuiderdiep. In de zomer maanden laat het waterschap hier zoet water uit het Haringvliet in de boezem lopen. Uit de boezem wordt dit water ingelaten in de polders waar dat gebruikt wordt voor de landbouw. Als de nood- pompen in de instroomopening zouden blijven hangen, kan dit zoete water niet meer naar binnen stromen. Vandaar dat de nood- pompen op en neer bewogen kunnen worden. De pompen worden door elektromotoren aangedreven. De stroom voor deze motoren wordt geleverd door de twee dieselaggregaten die bij de noodpompen zijn geplaatst. Eén van de agendapunten tijdens de vergadering is het meerjaren plan IWBP 2 Waterschap Goeree-Overflakkee 2003-2007. Het meer jarenplan maakt deel uit van het Integraal Waterbeheersplan Zuid- Holland Zuid 2. Dat bestaat uit een hoofdplan en zeven meerjaren plannen van de deelnemende waterschappen in Zuid-Holland Zuid. leder waterschap geeft een eigen invulling aan de plannen, die voor een periode van vijfjaar worden vastgesteld en ieder jaar worden herzien. In het plan staan onder meer de functies en doelstellingen waaraan water moet voldoen. In 2002 zijn diverse 'wapenfeiten' gerealiseerd. Te noemen valt het op verschillende plaatsen creëren van (extra) waterberging, het aanleggen van natuurvriendelijke oevers, de inrichting/aanleg van poelen op de kop van Goeree, het verdiepen van 'natte' sloten, vervanging van stuwen, enz. Het meerjarenplan bevat verder nieuw beleid ter uitvoering van de wateropgave. In die wateropgave zijn de maatregelen beschreven die nodig zijn om het watersysteem op orde te krijgen voor de situ atie anno 2050. Vergaderonderwerpen Hoe staat Goeree-Overflakkee er financieel voor? Hoe gaan het waterbeheer en de wegen er de komende jaren uitzien? Is de vorming van een W4-waterschap per 1 januari 2005 een vaststaand feit? Zomaar een aantal vragen die, als het goed is, beantwoord worden tijdens de komende Verenigde Vergadering van het waterschap Goeree- Overflakkee. Belangrijkste agendapunt is ongetwijfeld de begroting 2003. Op deze pagina leest u er meer over. De 93e Verenigde Vergade ring staat voor vrijdag 29 november 2002 op de agenda en begint om 15.00 uur in het waterschapshuis, Dwarsweg 40 te Middelharnis. Wilt u meer weten over deze onderwerpen of gewoon eens kennis komen maken, dan bent u meer dan welkom tijdens deze vergadering. De agenda kunt u afhalen of opvragen, tel. 0187-488888. De vergaderstukken kunt u inzien in het waterschapshuis, Dwarsweg 40. Indien u vragen heeft over onderwerpen als waterkering, waterbeheersing en wegenbeheer S> onderhoud, dan kunt u contact opnemen met het waterschap. Wy zijn op werkdagen bereikbaar op telefoonnummer 0187-488888, per post via: postbus 67, 3240 AB in Middelharnis en per e-mail op info@wsgo.nl Wanneer u persoonlijk langs wilt komen, zijn wij te vinden aan de Dwarsweg 40 in Middelharnis. Voor een algemene indruk van ons waterschap kunt u ons ook op internet vinden onder: www.wsgo.nl Zo op het oog een vreemde vraag. Doch voor wie de nieuwsbeel den van de laatste maanden op het netvlies heeft, lijkt het erop dat de wateroverlast door hevige regenbuien steeds vaker voorkomt en meer schade oplevert. Zo viel er in de laatste week van augustus in West-Brabant, dus net buiten onze regio, 130 mm in een dag. Dat bracht bij ons de beelden van de waterover/ast van september 1998 weer naar boven. Gezien de voorspellingen van meteorologen houdt het waterschap er in ieder geval rekening mee dat dit vaker optreedt. En daarom zijn er ook dit jaar weer extra maatregelen genomen om schade zo veel mogelijk te voorkomen. Een belangrijke constatering is dat we ons realiseren dat dergelijke grote hoeveelheden neerslag nooit op tijd weggewerkt kunnen wor den met de gemalen. Ook niet al zouden we er een groot aantal bij bouwen. We moeten de neerslag dus beter opvangen en tijdelijk vasthouden in delen van ons eiland waar dat minder schade geeft. Daarvoor is in 2002, vooral rond Middelharnis, veel extra ruimte voor water gemaakt. Zoals langs de Vliegers, de grote watergang die vanaf Prinsenkwartier de polder in loopt. Hier is de oeveraanpas sing bovendien gecombineerd met de aanleg van een fietspad langs deze kreek. En in de zomermaanden is er hard gewerkt aan de verhoging van stuwen in de watergangen. Dit zijn beweegbare kleppen die de waterstand regelen tussen een hoger en lager gelegen gebied. Pro bleem was in 1998 dat er zoveel regen viel dat deze stuwen letterlijk 'verdronken'. Daardoor stroomde er van de hogere gebieden veel te veel water naar de lagere gebieden. Gevolg: natte voeten en veel schade in de lage gebieden. Om dat in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen, worden voor een aantal polders de stuwen drastisch verhoogd. Dat is nu voor 27 stuwen nabij Middelharnis, Stad aan 't Haringvliet en Stellendam gebeurd. Voor de bestaande te lage stu wen is nieuwe stalen damwand geslagen. Om het geheel niet al te veel op te laten vallen is de damwand van een donkergroene beschermingcoating voorzien. Ook heeft er een technische verbete ring plaatsgevonden en wordt de bediening geautomatiseerd. Ook nieuw is dat de energievoorziening geheel op zonne-energie met accu's gaat. Dit project is mede moge/ijk gemaakt door een Europese subsidie. Dit punt is nauwelijks meer van de agenda weg te denken. Het houdt de bestuurlijke gemoederen behoorlijk bezig. Het ziet er naar uit dat er toch niet zo'n grote fusie plaatsvindt als de provincie zich had voorgenomen. Op 15 november 2002 hebben Provinciale Sta ten van Zuid-Holland zich namelijk in meerderheid uitgesproken voor een kleinschaliger fusie. Door middel van een motie is aan Gedeputeerde Staten opgedragen een fusie van de waterschappen De Brielse Dijkring, IJsselmonde, Goeree-Overflakkee, De Groote Waard en het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden te realiseren met ingang van 1 januari 2005. Dit nieuwe waterschap krijgt naast de traditionele taken ook de zorg voor de waterkwaliteit. Om tot een totaaloplossing in Zuid-Holland Zuid te komen, vindt de komende maanden overleg plaats over een fusie van het hoogheemraadschap van de Krimpenerwaard met het hoogheemraadschap van Schieland of met de Stichtse Rijnlanden per 1 januari 2005 en over een fusie van het hoogheemraadschap van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden met het Gelderse waterschap Rivierenland per 1 januari 2007. Tekst en foto's: Waterschap Goeree-Overflakkee Lay-out: Drukkerij Gebr. de Waal, Sommelsdijk

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 14