Twaalf en een half jaar thuiszorg NPV Jr Cees van der Sluijs' boek 'Sommeisdijk, een land bouwdorp' gepresenteerd I-CfW lil EiiiyrflDEn-iiiEuws Struikelt de grote Europese Unie over de landbouw? Opbrengst oliebollenverkoop Woord en Daad Veilig met de taxi Dam- en schaakver. 'Ontspanning' 'n Gezellig aev 'ndje op z 'n Sommerdieks: OJW Open avond Landbouwpraatje Derde Themadag voor mannen: ontdekkend en praktisch Uitslagen van maandag 11 november, tiende competitieronde NPV helpt zorgen Sommelsdijks Eerbetoon Dankbetoon Loco-burgemeester PAGINA Vi VRIJDAG 22 NOVEMBER 2002 door B. Schouwing Even leek het erop dat de expansie van de Europese Unie zou struikelen over het landbouwbeleid. Nederland leek roomser dan de paus. Ibissen de jegels door worden de Europese boe ren ervan beschuldigd zand in de Europese machine te strooien. De vijftien landen die samen de Europese Unie vormen, hebben al eerder de deur open gezet voor tien (Oost)Europese landen die lid willen worden. Uiteraard gaat een toela tingsexamen vooraf aan de entree. Niemand twijfelt eraan dat een grotere Europese Unie voordelen kent. De economische effecten zijn zeker op termijn voelbaar. Westerse lan den zullen meer investeren in Oost-Europa. Het grotere handelsblok biedt meer perspec tieven voor het bedrijfsleven. Op politiek gebied kan de Unie een vooraanstaande rol spelen tussen grootmachten als Amerika, Rusland en China. Het is al een feit dat de kandidaatlanden her vormingen hebben ingezet, zowel op maat schappelijk als op economisch gebied. Tus sen Oost-Europese landen en de Europese Unie is een vrijhandelszone ingesteld. De zone heeft tot nu toe vooral betrekking op induslrieprodukten. Toch zullen er nog vele obstakels genomen moeten worden. Beleidsmakers in zowel West- als Oost- Europa hebben grote zorgen over de finan ciële gevolgen van de EU-uitbreiding. Oost- Europeanen willen uit de rijkgevulde West- Europese ruif plukken. En vele landen in West-Europa vrezen een gepeperde reke ning zodra de Unie de tien landen in één klap binnenhaalt. Financiële zorgen zijn er inderdaad. Die spitsen zich toe op het dure landbouwbeleid van de Europese Unie. Het huishoudboekje van de Unie gaat voor ruim de helft op aan ondersteuning van de boeren. De West- Europese landbouw kost miljarden euro's aan directe en indirecte inkomenssteun voor boeren, aan subsidie's voor braakliggende landbouwgronden (de zgn. Mac Sharrypre- mies) en aan de markt- en prijssteun voor een aantal landbouwprodukten (o.m. granen, vlees en melk). Zodra de Unie de kandidaat- landen binnenhaalt zullen de Oost-Europese boeren ongetwijfeld de privileges van hun West-Europese collega's opeisen. Gelijk heid binnen de mega-Unie is immers gebo den. Het ligt voor de hand dat de 'groene' privileges zullen uitdraaien op een loodzwa re rekening die volgens de meeste West- Europese landen onbetaalbaar wordt. Van daar de kritiek en de zorgen over het huidige landbouwbeleid dat toe is aan een herzie ning. Met name Nederland heeft tot voor kort het vingertje opgestoken en zelfs gedreigd de expansie van de Europese Unie te torpede ren zolang de landbouwpolitiek niet op de schop is genomen. Daarmee heeft ons land zich toch boer onvriendelijk opgesteld. Is zo'n beschuldigend vingertje naar de boeren wel terecht? Allereerst valt op te merken dat de Europese Unie zelf plannen heeft gepresenteerd om haar landbouwpolitiek te hervormen en goedkoper te maken. De inkomenssteun aan de boeren wordt geleidelijk afgebouwd. De plannen van de Unie raken Nederiandse boe ren nauwelijks. Voorzover zij steun ontvan gen blijft die onder de afbouwgrens die de Unie wil hanteren. Vervolgens zullen de boeren in Oost-Europa niet in één klap voor het volle pond kunnen genieten van de inkomenssteun die in de hui dige Unie gangbaar is. Er zijn immers twee voorwaarden gesteld: de kandidaatlanden moeten hun landbouw opschonen en de landbouwsubsidies zullen gefaseerd - en dus geleidelijk - worden geïntroduceerd. De Nederlandse scepsis die getuigt van een roomsheid die die van de paus overtreft, is allesbehalve terecht. Juist ons land met een uitvoergerichte landbouwsector kan meer dan wie ook in West-Europa profiteren van een grotere Europese Unie. De vaderlandse agro-sector is bijzonder sterk in technologie en uitgangsmateriaal. En beiden zijn zeer gewilde producten op de wereldmarkt. Een sprekend voorbeeld is de export van Neder landse pootaardappelen die ons land meer dan windeieren legt. Gelukkig gaat Nederland uiteindelijk niet dwarsliggen en de uitbreiding van de Unie ophangen aan de landbouwpolitiek. Maar de lang volgehouden calvinistisch strenge hou ding laat wel enkele wonden na. Nederland hecht kennelijk meer aan een beginsel- dan aan een pragmatische politiek. Dat maakt ons land minder geliefd in Europa. Wat nog erger is: door de harde opstelling van Neder land is het boerenimago aangetast. De arge loze buitenstaander - en dat zijn er velen - denkt dat de boeren alleen maar subsidievre ters zijn en dat ten koste van de Europese belastingbetalers. Reële politiek is kennelijk niet weggelegd voor Nederlandse politici. Toegegeven: de (weliswaar demissionaire) landbouwminister Veerman gedroeg zich in de Europese arena wat pragmatischer. Hij moest die opstelling wel bekopen met een flinke oorvijg van het parlement en onze (demissionaire) premier. Zaterdag 9 november was het een drukte van belang op Goeree-Overflakkee: ruim 23.000 oliebollen werden er die dag verkocht! Bij deze wil de organisatie alle kinde ren bedanken voor hun enthousiaste hulp. Dankzij jullie was het weer een groot suc ces. Dat geldt natuurlijk ook voor de chauffeur en de jongelui die vrijdagmiddag en - avond geholpen hebben met het bakken en het inpakken van alle ohebollen. En het is niet voor niets geweest, want de netto opbrengst bedraagt maar liefst 4331,23 9544,77). En natuurlijk wordt ook iedereen bedankt die de oliebollen hebben gekocht en die nog een extraatje hebben gegeven, want zonder uw hulp was dit mooie bedrag nooit bereikt. Daarom nogmaals: bedankt! MIDDELHARNIS - Zaterdag 16 november jl. kwamen vele mannen, zo'n 175, van de eilanden en omstreken naar Midelhamis, waar de derde Themadag voor mannen gehouden werd in de aula van de Chr. Scho lengemeenschap 'Prins Maurits'.Endiedag heeft aan de doelstellingen voldaan: bezin ning, toerusting en gesprek. Dominee E.F. Vergunst uit Ridderkerk riep vanuit 2 Timotheus 3 de maimenbroeders op om te beseffen dat we in 'bezeten wereld' leven. Verder sprak hij over 2 recepten: het eerste is de gebedsgemeenschap en het tweede is een goed soldaat te zijn van het leger Militia Christi, om zodoende waakzaam en weer baar te zijn, ook voor heidense en occulte machten. "Weet u dat er satanisch gebeden wordt in ons land voor de ontwrichting van de christelijke gezinnen?" zo sprak hij. Het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Oud- dorp 0.1.V. de heer J. Bezuijen bracht in de gezongen verzen tot uitdrukking God's Zegen te verwachten voor Nederland en Israël, om God te prijzen, het behoud te zoe ken én te vinden in de Herder der schapen, Jezus Christus. Uit de stukken van de eschatologie naar aan leiding van Jesaja, Zacharia Lucas en Romeinen, kwamen uit de tweede lezing door ds. P. den Butter te Middelhamis veel vragen over de heilstijd voor de hele wereld aan de orde. De predikant benadrukte de oproep tot gebed, speciaal ook voor de Joden. Na de pauze beantwoordden de sprekers de vele gestelde vragen. In het forumgesprek kwam duidelijk naar voren dat het werk van de Heilige Geest doorgaat, zoals we dat kun nen constateren in Azië en andere wereldde len. Een bewijs dat de Heere werkt en Zijn beloften aan het vervullen is. De reacties van de bezoekers waren zeer positief; op enquêteformulieren werd aange ven dat weer wordt uitgezien naar een vol gende themadag. Het comité zal dat graag weer organiseren. Dammen: J. Moerkerk-J. van Koppen3-0 K. Tanis - W. van Schie0-3 C. Mierop - J. van den Ouden0-3 L. Moerkerk-C. Akershoek3-0 Schaken: F.L. Troost - K. v.d. Wenderem. W.T. Breen-A. van Huizen1-0 J. Grinwis-E. Santifort1-0 P. Speelman - W.J. Tanis-Koolerem. De andere schaakers speelde deze avond voor de Bond. De uitslagen hiervan: R. v.d. Wenderem. J. Santifortrem. A.C. Baas1-0 W.J. Tanis1-0 P.A. Derrezrem W.H.M, van Geelen0-1 E.T.E. Derrez0-1 M. Breenrem Uitslag wed.strijd4-4 Voor meer informatie over speelavonden kunt u kijken op: www.flakkee.net/~scha- ken/ontspanning. De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) mag al 12,5 jaar steunen op vrijwilligers. En met haar veel hulp behoevende mensen. Veel verenigin gen bestaan uit vrijwilligers, maar voor de thuiszorg van de afdeling Goeree-Overflakkee is dit echt noe menswaardig. AI vele jaren lang mogen hulpbehoevenden de prakti sche hulp ervaren van belangeloos werkende mensen. Deze vrijwilligers hebben oog voor hun naaste én bren gen dit in praktijk! Het is alweer 12,5 jaar geleden dat vanuit de NPV afdeling Goeree-Overflakkee een thuishulpproject is opgestart. Dit initiatief werd genomen door de NPV. Niet iedere afdeling van de NPV is bevoorrecht met een thuishulpvoorziening. Gelukkig zijn er op Goeree-Overflakkee vrijwilligers die zich belangeloos wensen in te zetten voor de medemens. De NPV benoemde coördinato ren als schakel tussen de zorgvraag (hulpbe hoevenden) en de zorgaanbieders (vrijwilli gers). Een periode van groei Het schuchtere begin van het thuishulppro ject heeft geresulteerd in een uitgebreide thuishulp. Deze hulpdienst heet voluit de Vrijwillige (Terminale) Thuishulp. De dienst past geheel binnen de doelstelling van de NPV: het staan voor de belangen van de patiënten in de gezondheidszorg. Deze zorg moet ongeacht de levensfase of de 'kwaliteit van het leven' worden aangeboden. Door de jaren heen is een groep van zo'n 30 40 vrij willigers ontstaan, bestaande uit mannen en vrouwen. Deze mensen verdienen een pluimpje. Zij zorgden ervoor dat er veel hulp kon worden verleend, en nog! Ondersteunende dienst De NPV coördineert de thuishulp ter onder steuning van mantelzorg. Mantelzorg is de niet-professionele zorg, geboden door men sen in de directe omgeving van de hulpvra ger. Hierdoor kunnen hulpvragers zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde omgeving blijven. De mantelzorg berust vaak bij één persoon of bij enkele personen. De onder steuning van de NPV is dan erg welkom. Het is natuurlijk een drempel om een 'vreemde' in huis te krijgen. De coördinator houdt ter dege rekening met de situatie van de hulp vrager. Nederlandse Patiënten Vereniging Thuishulp: voor wie? De thuishulp van de NPV is er voor ieder een. In de praktijk blijken vooral zieken, ouder wordende mensen, mensen met een handicap of met dementie of patiënten in hun laatste levensfase behoefte te hebben aan hulp aan huis. Ook mensen die wachten op een opname of die ontslagen zijn uit het ziekenhuis, kunnen voor opvang en verzor ging een beroep doen op de NPV. De gebo den hulp bestaat uit o.a. begeleiden bij wan delen, rolstoelbegeleiding, boodschappen doen, begeleiden bij bezoek aan huisarts of ziekenhuis, bezoeken van of oppassen bij (demente) ouderen, eenzame mensen of iemand met een handicap. Ook het voorle zen voor slechtzienden wordt gewaardeerd. Thuiszorg: door wie? De afdeling van de NPV 'draait" op vrijwilli gers. Zo ook de thuishulp. De vrijwilligers in de thuishulp beloven dat ze discreet omgaan met alles wat zij in de hulpsituatie horen, zien of meemaken. Dit is natuurlijk in belang van zowel de vrijwilligers als de hulpvragers. De NPV-thuishulp is niet ter vervanging van de professionele hulp,'zoals wijkverplegers of gezinsverzorgers. De vrijwilligers zijn er vooral voor het ontlasten van helpende fami lie, buren en vrienden (dus ter ondersteuning van de mantelzorgers). Een herdenking De vrijwilligers komen jaarlijks bijeen voor toerusting en voor het onderling contact. Mede ter gelegenheid van het 12,5 jarig bestaan, organiseerde de NPV op 19 septem ber 2002 voor de vrijwilligers een bijeen komst in het verenigingsgebouw van de Chr. Gereformeerde Kerk te Middelhamis. De regioconsulente van de NPV, mevrouw Mel- legers-Stoter uit Vlaardingen, heeft gespro ken over 'Grenzen aan vrijwilligerswerk'. Zij begon de morgen met het lezen van Lukas 10, waar de barmhartige Samaritaan wél deed wat hij moest doen. "Gij zuh lief hebben de Heere uw God en uw naaste als uzelven." Dit is een Bijbelse opdracht. In dit hoofdstuk zien we ook dat de barmhartige Samaritaan niet alleen zorgt, maar dat hij de zorg ook overdraagt ("Draag zorg voor hem"). Dit is dus een voorbeeld van het omgaan met menselijke grenzen. Grenzen stellen? Je zou denken dat er geen grenzen zijn aan vrijwilligerswerk. Toch zijn juist bij dit werk de grenzen van belang. Op landelijk niveau stelt de wet BIG haar grenzen. Deze wet eist dat alle vrijwilligers geregistreerd worden. Hiermee zijn zij geUjk wettelijk beschermd. Ook benoemt de wet BIG de handelingen die voorbehouden zijn aan opgeleide zorgaanbie ders. Bijvoorbeeld het plaatsen van infuus, het blaasspoelen of het spuiten van insuline. Op regionaal niveau speelt het evenwicht tussen de zwaarte van de hulpvragen ener zijds en de capaciteit van de vrijwilligers anderzijds. Deze moeten goed op elkaar afgestemd zijn. Dat is de taak van de coördi natoren. Er wordt regelmatig geëvalueerd met de vrijwilligers om dit evenwicht goed te bewaken. En tenslotte spelen de persoonlijke grenzen van een vrijwilliger of vrijwilligster een belangrijke rol. De ene persoon kan tenslot te meer aan dan de andere persoon. Maar er zijn nu eenmaal ook mensen die altijd 'ja' blijven zeggen, ook als het eigenlijk wat teveel wordt. Dit vraagt ook om goede coör dinatie door de NPV. Vrijwilligerswerk is 'eindeloos' De thuishulpafdeling van de NPV kan nog veel meer vrijwilligers (m/v) inzetten voor dit dankbare werk. Voor de meeste activitei ten is geen speciale ervaring vereist. U kunt aangegeven wanneer en hoe vaak u mede werking kunt geven. Heeft u belangstelling om als vrijwilliger uw medemens een hel pende hand toe te steken, schroom dan niet om vrijblijvend contact op te nemen met één van de coördinatoren (mevrouw J. Soete- man-Lokker of mevrouw G. Kamp-Rottier), te bereiken onder telefoonnummer 0187-492 631. De waardering en voldoening zijn niet in geld uit te drukken! Ondersteund door vele vrijwiUigers doet de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) haar werk. De thuishulp bestaat 12,5 jaar! De NPV kan niet zonder leden. Steunt u de NPV? Voor lidmaatschap kunt u terecht bij het secretariaat van de NPV afdeling Goe ree-Overflakkee, Specht 2, 3245 TN Som- melsdijk. Nodigend stonden afgelopen maan dagavond de deuren van het histori sche 'de Doele' in hartje Sommelsdijk open: het reeds veel besproken boek 'Sommelsdijk, een landbouwdorp' van Cees van der Sluijs, dat het dage lijks leven van weleer in oud-Som- melsdijk tekent, zou deze avond wor den gepresenteerd. In een stijl- en sfeervolle ambiance, gastvrij ontvan gen en goed verzorgd - geheel naar goed oud-Sommelsdijks gebruik natuurlijk - vonden de genodigden een plaats in de Rederijkerskamer op de bovenverdieping van 'de Doele'. 'n Dampende pupe in 'n doaze tebak stonden dan wel niet op tafel, maar wél 'n dampende komme koffie in 'n kruudplaetje d'rbie! En toen gebeur de het... Hossend en klossend kwam daar Arjaon - landarbeider uit het Sommelsdijk van toen - zó uit Van der Sluijs' boek gestapt, de trap van 'de Doele' opgestomnield; z'n klompen had 'ie maar aangehouden. En weldra werd 'ie gevolgd door tante Arjanna, 'n gezellige boerendeern. In werkelijkheid waren het Arjo en Huibertha van der Boom, van de Sommelsdijkse boekhandel Van der Boom - tevens uitgever van 'Sommelsdijk', een landbouwdorp'. Op z'n Flakkees gezeid heetten ze de geniKÜgdeii vati deze avond hartelijk welkom en maakten ze door middel van een gemoedelijk vooidrachtje duidelijk, een samenspraak lussen hen saampjes, waar het deze avond om begonnen was. "Nou, d'r mot 'n boek overhandigd worre van Sommerdiek. 'k Vind 't allean al buten- geweun da se dat in 'de Doele" laete doewe. 'k Ha hore zage dat 't 't moaiste huus van Sommerdiek is gewon e sinds ze het geresto- reerd ha, en alles in ouwe stijl zoas 't 'r vroe ger heit uutgezieje. Mar om trug te kommen op dat boek dat wordt uutgegeve, joe hei Arjüon (met op de achtergrond Arjanna) presenteert het eerste exemplaar van het boek 'Sommelsdijk. een landbouwdorpaan de auteur Cees van der Sluijs. En al Sommelsdijks bomend, ofwel Flak- toch oak wel zo'n moai foldurtje in de deure gehad. Prachtig jo, ik zag er m'n éige nog op stae in m'n waarktuugje! Jae, en in dat boek zalle vooral de beweuners zélf, die saeme de gemeanschap vurmdende, an "t oag voorbie trekke. En varders gaet "t over 't heale reile en zeile van Sommerdiek in de vorige eauw; da's al "n aande trug ee.Dan zei je: 'waer is t"n tied gebleve da se nog mit paerd en waegen deur de straeten gienge?' 'k Weet 't nog aste dag van gistere. Mar jae, dat hei je as je al mit je knietjes naer de tachtig gaet. In da boek motte ruum 340 foto's stae mit 'n hoap tekst, wel 168 blassijs. En dan voor die pries, je snap niet hoe ze t'r voor kenne mae- ke: 't is nog gean zeven cent voor 'n foto! Dat hei je tegenwoordig mit die euro's, 't be kend of alles voor de helft is. Mar noe over dat boek ee? Ken joe die Van d'r Sluus die dat gemaekt heit? C.G., sa wel 'n Cees weze"... Cees van der Sluijs signeert het eerste exemplaar van zijn zojuist verschenen boek. Aciiler Item de heer en mevrouw Van der Boom. kees pratend, geraakten Arjaon en Arjanna aan het moment waarop ze C.G. - 't zal wel een Cees zijn - het eerste exemplaar van zijn boek zouden overhandigen en hem felicite ren met het prachtige resultaat. Ook Cees van der Sluijs zelf zette de avond in dialect voort. Met stemverheffing - een microfoon had hij niet nodig - en in wellui dende bewoordingen vertelde hij waartoe hij het boek 'Sommelsdijk, een landbouwdorp" heeft samengesteld. "Het boek is een eerbe toon aan de 'gewone mensen", die nimmer geschiedenis hebben geschreven'", zo maak te hij duidelijk. "Over 'de gróten" is wel veel geschreven, maar niet over de 'kleine man". Hoe hadden de gróten echter gróót kunnen zijn zónder die kleine man? Hoe had een Michiel de Ruyter gróót kunnen zijn als daar niet de kleine man was die voor hem de scheepskanonnen afvuurde? Hugo de Groot zélf ontsnapte via een boekenlast, maar 't waren wel de eenvoudige lieden die hem wegdroegen"", filosofeerde Van der Sluijs luid en duidelijk, zich ervan bewust lijkend dat 'ie zich in de oude Rederijkerskamer bevond. "En die gewone man"" zo gaf hij aan, "daar gaat "t mij om!" Samen met wij len Willem de Wit heeft Van der Sluijs foto's verzameld van het oude Sommelsdijk. Zelfheeft De Wit talloze foto's genomen, en een belangrijk deel daarvan vermaakte hij vóór zijn overlijden aan Cees, in de weten schap dat di'e er ooit nog eens 'iets mee zou gaan doen'. Met het realiseren van het boek 'Sommelsdijk, een landbouwdorp", is dit thans verwezenlijkt. Vandaar ook dat Van der Sluijs van dit boek allereerst een exemplaar schonk aan Willem de Wit" s dochter Johanna. En met een woord van dank aan de schrijver van het voorwoord de heer D. Hoogzand, alsmede aan taaicor rector de heer T.M. Verhoef, overhandigde hij ook hen een exemplaar. Tenslotte mocht ook gemeentearchivaris van Middelhamis Jan Both, die Van der Sluijs heel wat keertjes toegang heeft ver schaft tot het Streekmuseum, een exemplaar in ontvangst nemen. "Jae" zei Van der Sluijs deze avond nog, "Sommerdiek is 'n apart durp dat aok deur 'n aparte gemeante wor geregeard. Mar bie 'n aev'nd as déze is "r in elk geval gean éan van anwezig!"' zo constateerde hij. "Mar gelókkig heit Sommerdiek 'n éige loco-burgemeester en 'k ha gezieje dat die d'r wél is: Gijs Visser!" Deze voormalige (mede-)eigenaar van de gelijknamige meubelwinkel te Sommelsdijk heeft zich in het verleden eens aan burgemeester De Vrie_s van de gemeente Middelhamis voor gesteld als loco-burgemeester van Som melsdijk - een kennismaking die mevrouw De Vries hartelijk lachend in ontvangst nam en waarom Van der Sluijs thans Vis ser als 'loco' naar voren riep om een slot woord te spreken aan 't eind van deze Sommelsdijkse avond, maar Visser vond 't wel goed zo. Kennelijk was hij er stil van..., sprakeloos. Daarom was het mevrouw Van der Boom die met een dankwoord de avond afsloot, waarna Van der Sluijs zich aan tafel zette om de eerste exemplaren van zijn boek van een handtekening te voorzien. Een groep kinderen van de Wegwijzer, een school voor speciaal onderwijs uit Middelhamis, heeft meegedaan aan een prijsvraag van 3VO (de Verenigde Verkeersveiligheidsorganisatie van Nederland). Hiermee zijn ze in de finale gekomen van de Nederlandse Jeugdprijs: 'Dat kan anders', die op 23 november a.s. wordt gehouden tij dens het Kinderrechtenfestival in Rot terdam. Voorafgaand aan de flnale moeten de kinderen hun plan zo goed mogelijk presenteren aan de jury. De Nederlandse Jeugdprijs: 'Dat kan anders' is ingesteld om kinderen van 8 tot 12 jaar méér te betrekken bij de eigen omgeving. Het bedenken van een plan sti muleert om oplettend de leefomgeving te bekijken en met ideeën te komen voor ver betering. De kinderen van de Wegwijzer hebben een plan gemaakt dat heet: 'Veilig met de taxi'. Veel van onze kinderen komen met een taxi naar school en worden aan het eind van de dag weer door de taxi opge haald en thuisgebracht. In de straat waar de school staat levert dat vaak problemen op. Er is in de straat een parkeerverbod; de ene helft van de maand staan de auto's aan de linkerkant van de weg geparkeerd, de ande re helft van de maand aan de rechterkant. Het probleem ontstaat wanneer de auto's aan andere kant geparkeerd staan dan waar de taxi's moeten stoppen. De vrije doorgang voor al het andere verkeer is dan geblok keerd. De taxi's proberen de doorgang zo vrij mogelijk te houden door op de stoep te parkeren, maar dat levert gevaarlijke situ aties op voor de kinderen die staan te wach ten. De kinderen van de Wegwijzer hebben hiervoor een oplossing bedacht. Als de auto's namelijk allemaal aan dezelfde kant geparkeerd staan als de taxi's, blijft er een vrije doorgang voor het andere verkeer. De presentatie van dit plan is tijdens het Kin derrechtenfestival in Rotterdam en is van 11.30 tot 12.30 uur. De prijsuitreiking is om 15.45 uur. II Hey, Morgenavond is het weer zover, de deuren van het OJW staan dan weer voor julUe open (we bedoelen natuurlijk de deuren van de Hoeksteen in Middelhamis). We houden morgenavond een open avond, dus... dat wordt weer gezellig. Allemaal komen dus!!! Zoals altijd zijn jullie alle maal vanaf half 8 welkom, we beginnen om acht uur. Je kunt je deze avond opge ven voor het schaatsen op 14 December. Tot zaterdag! Greetingz van het OfW. il-.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 13