Historisch hoekje Gratis winltelen bij ClOOO! Groei Bloei Damver. ENEO '52 te Melissant ElilUraDBI-tllEIJI/S Ambtsjubilea van ds. Le Roy CVB 'Goeree' Uitslagen maandag 11 november Koninklijke Maatschappij Ibinbouw Plantkunde Diapresentatie/ bloemscliiltdemonstratie door Berend KrotQe ^^.^i>:^2^^ri: NaaiOENVERUEi IHiPftMK UERPUCHT? ZELF ZUÜUKOOL UaKEN Dierenbescherming lanceert 'Beter voor Dieren Agenda 2003' iINT EN PIET EIEPIEGGEHOE MAM UEnnmiEaPEfi PAGINA VRUDAG 15 NOVEMBER 2002 In een eerder Historisch Hoelge is ver teld lioe dominee J J. le Roy van Oude- Tonge er niet voor schroomde zijn bezorgdheid over de gang van zaken in lierlt, dorp en familie te verwoorden in uitvoerige brieven of pamfletten. Maar feestelijke gebeurtenisssen lieten hem toch ook niet onberoerd. In het archief van de Nederlands Hervormde Kerk van Oude-Tonge (bewaard in het Nationaal Archief in Den Haag) is tus sen de verslagen van de kerkenraads- vergaderingen te lezen hoe Le Roy de huidebetuigingen onderging, toen hy vijfentwintig jaar predikant in deze plaats was, resp. zijn vijftigjarig ambtsjubileum vierde. Het verhaal is door hem zelf geschreven en geven we hieronder weer. 4 november 1838 "Vier November heden had alhier eene aangename herinnering plaats daar de lee raar dezer gemeente ds. J.J. le Roy plegtige gedachtenis voerde van zijn onder ons ver vulde 25-jarige evangeliedienst. Des voor- middags ontving hij de gelukwenschingen van de leden van de gemeente- en kerke- raad bij welke laatste ook nog eenige afge treden leden zich voegden, terwijl ook de rentmeester en kerkmeesters, benevens den schoolonderwijzer daarbij tegenwoordig waren. In aller naam deed de laatstgenoem de G.S. van Krieken hem een treffende toe spraak in dichtmaat en overhandigde hem een fraai geschenk bestaande in eene in zil ver gemonteerde bril in een zilveren doos gesloten, hetwelk slechts alleen nog maar een gedeelte uitmaakte van een aanzienlijk geschenk, hetwelk uit de bijdragen der gemeente tot een bewijs van achting en genegenheid zamen gebragt. Dat was in een ander vertrek der pastorie in stiUe geplaatst geworden, bestaande in 12 fraaye stoelen met gevulde zittingen, waaronder twee armstoelen, eene mahonyhoute tafel, daarop geplaatst een fraai Chinees verlakt theeblad met daaraan geevenredigd koffy en theeservies en een tafellamp. Alle welke geschenken met getroffen gevoel van dan kerkentenis werden aangenomen. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de twee enige nog in leven zijnde leden des kerkeraads door welke de beroeping was geschied. Aren Emaus, thans assessor [=wethouder] der burgerlijke gemeente, en Dingeman Mooijaard, administrateur van de Groote Armen [voorloper van het Burgerlijk Armbestuur, Bijstand], welke beide nog daarenboven die gene waren die de predikant met zijn huisgezin en goede ren van Sprang [de tweede gemeente van ds. Le Roy] hadden wezen afhalen, terwijl de eerstgenoemde nog daarenboven het beroep gebracht had. Des namiddags vierde de leeraar de pleg tige gedagtenis met eene leerrede over 2 Corinthiers 13: 9b: wij wenschen ook dit, namelijk uwe volmaking. Hierbij waren ook eenig naburige predikanten uit de ring tegenwoordig. Des avonds was het gezelschap, hetwelk des voormiddags aan de leeraar de geluk- wensch der gemeente hadden overgebragt, ten huize van de predikant verenigd; gelijk ook de vol gende avond nog eenige meiden en jongelieden waarvan sommigen den vorigen avond een met kaarsen verlichte (onleesbaar) waarop een een vierregelig versje door de ondermeester Cornells Baars ontworpen geschilderd was, geplaatst hadden, en eenige ook nog geschenken ten bewijze van hun achting en genegenheid gevoegd hadden". Het verslag was ondertekend door de pre dikant, de ouderlingen Esra van der Meij, Valentijn Duijm, J. Bogerman en de dia kenen D. van Waardenburg, ComeUs van Noord en Jan van der Meulen. Gedicht Het waren drukke en bewogen dagen voor het gezin Le Roy. De geschenken zullen zeker van pas gekomen zijn in een tijd dat predikantenhonoraria niet geweldig hoog waren. Van de stoffelijke geschenken zal niets meer over zijn, "de aanspraak in dichtmaat" van Gerardus Samuel van Krieken is in gedrukte vorm bewaard gebleven. Onder het motto 1 Thess. 5:12- 13 putte de onderwijzer zich uit in eerbe- le Roy. tuigingen, die ons nu mogelijk wat over dreven voorkomen, maar waarschijnlijk in die tijd als zeer toepasselijk gezien wer den. Het eerste couplet luidt: "Waardig leeraar! vroeger deelden we in uw feestvreugd, blij van zin, Thans vooral moet gij ervaren onze opregte herdermin: 't Is voor U niet slechts een feestdag, - ons ook geldt uw jubelstof. Ja, geheel uw kudde voegt het, zaam te stemmen in Gods lof. Reeds een kwart eeuw heeft de Algoede U ook om onzentwil gespaard. En de leer des Evangelies door uwen mond verklaard; Daartoe schonk Hij U gezondheid, lust en kracht en ijvervuur. Kalmte in voorspoed, troost in lijden, 's Geestes gaven op den duur. Van Krieken vergat ook de echtgenote van de jubilaris en de twee oude kerken- raadsleden niet: "Daarom ziet ge ook in ons midden 't tweetal, dat nog niet ontsliep van den broederkring, die voomiaals U als leeraar herwaarts riep; Daarom is dit blij verjaarsfeest Uwer gade ons dier en waard; Daarom bieden we U geschenken, uit erkentnis zaam vergaard. Mevrouw Le Roy-Barendregt vierde op deze vierde november haar 62ste verjaardag. Vijftig jaar predikant Zes jaar later mocht de inmiddels 72-jarige predikant nog een keer met dankbaarheid terugzien op zijn loopbaan: hij was vijftig jaar verkondiger van Gods woord. Op 28 juh werd dit feit herdacht, op een vergelijk bare manier als in 1838. Vertegenwoordi gers van de ring, van de burgerhjke gemeente en andere instanties maakten hun opwachting in de pastorie om toespraken te houden en geschenken aan te bieden. Ook nu waren er praktische geschenken. De achterkamer van de pastorie, waar de stoe len en tafel een plaats hadden gevonden, werd nu verder opgeknapt. Dominee en mevrouw Le Roy kregen nieuw behang, tapijt, eén karpet en een mahoniehouten chiffonnière aangeboden, zodat zij en hun nog inwonende ongetrouwde dochters in elk geval een gepaste en comfortabele woonomgeving zouden hebben. Toespraken werden gehouden door diaken Gijsbert de Neeff en het waarnemend hoofd der school Hoffmann. Van Krieken was een halfjaar daarvoor plotseling overleden; zijn oudste zoon trad in de voetsporen van zijn vader en had ook een gedicht gemaakt, maar liet dat vanwege de emoties die het opriep, voorlezen door meester Hoffmann. De dag werd besloten met een kerkdienst waarin de jubilaris preekte over 2 Corint. 1:12. Nog zes jaar zou deze predikant de gemeente van Oude-Tonge dienen; bij zijn overlijden in 1850 was hij 56 jaar predi kant geweest, waarvan 37 jaar in Oude- Tonge. Enkel Adaraus van Halen stond nog langer hier, namelijk 41 jaar: zijn naam leeft voort in de Ds. van Halenstraat. Eva Lassing-van Gameren Afdeling 1: J. Looij - A. Visbeen3 - O H. Visbeen - B. v. d. Spaan1 - 1 C. Visbeen-A. 't Jonk1 - 1 A. Doom - T. Goedegebuur3 - O Afdeling 2: J. Non - H. van Heukelen1 - 1 H. de Geus - B. van NimwegenO - 3 B. Grootenboer - T. de Geus3 - O J. Koppelman-P. Kom 1 - 1 In de eerste afdeling gaat de spanning er wat meer in komen. A. Visbeen gaf tegen de sterke speler J. Looij goed partij en had een stevige stelling opgebouwd. Toch kon hij niet verhinderen dat Looij met een mooie slagzet en daarna met een damzet (blunder- tje van Visbeen) de winst naar zich toehaal- de. In de partij tussen H. Visbeen en B. v. d. Spaan was weinig onraad te bespeuren. Voor dat het echter tot een confrontatie zou kunnen komen, hadden ze de punten al ver deeld. Datzelfde gold ook voor de partij tus sen C. Visbeen en A. 't Jonk. Ook zij gaven elkaar weinig ruimte om echt gevaarlijk te kunnen worden, zodat ook hier remise werd overeengekomen. A. Doom speelde tegen T. Goedegebuur een aanvallende partij. Goe degebuur bood weliswaar goed tegenstand, maar hij had te veel verplichte zetten. Hier door kwam hij bij de 41e zet in de problemen omdat hij geen goede voortzetting meer had. Doom kwam door een sciiijf te offeren op de damlijn, waarna Goedegebuur het opgaf. In de tweede afdeling wist J. Non al weer snel een dam te halen bij H. van Heukelen. Maar deze werd door Van Heukelen met dezelfde snelheid weer afgepakt. Hiema waren er voor beiden nog wel wat wisselen de kansen waar te nemen, maar zij vonden een gedeelde winst voldoende. De langste partij van deze avond voltrok zich tussen H. de Geus en B. van Nimwegen. In een erg opgesloten stelling, waarbij De Geus het voortouw trok, moest hij toch op het laatst het loodje leggen. Bemadette wist goed uit de stelling te komen en wist na een moeiza me partij de volle winst naar zich toe te halen. T. de Geus moest tegen de geroutineerde B. Grootenboer het onderspit delven, hoewel zij zich steeds goed verzette. Zij kon niet voorkomen dat Grootenboer de partij naar zich toehaalde en ook uiteindelijk de winst. J. Koppelman en P. Kom waren duidelijk wat bang van elkaar. Geen van beiden had den zin om te verliezen. Daarom werd al in een vroeg stadium de vrede gesloten en de punten gedeeld. Hier volgt nog de tussentijdse stand, bijge werkt tot en met 11 november 2002. Afdeling 1: B. Visbeen5 - 11 J. Looij6 - 11 H. Visbeen6-10- A. Doom6 - 9 T. Goedegebuur5 - 7 C. Visbeen5 - 7 A. 't Jonk6 - 5 A. Visbeen6 - 4 B. V. d. Spaan5 - 2 Afdeling 2: F. Kom7 -13 B. van Nimwegen6 - 12 J. Koppelman5 - 9 H. van Heukelen6 - 8 B. Grootenboer5 - 6 E. v. d. Slik6 - 6 J. Non6 - 6 H. de Geus5 - 3 T. de Geus6 - 3 X^ Afdeling Goeree-Overflakkee Dit jaar wilden we u eens iets heel bijzon ders aanbieden. Het is ons daarom een groot genoegen u te kunnen uitnodigen voor een avond verzorgd door Berend Krottje. Onder de Nederlandse bloemschikkers behoort hij tot de crème de la crème. In 1987 was hij o.a. kampioen van Nederland in de ereklasse. U heeft vast in Groei Bloei wel eens stukken van hem gezien. Sommige waanzinnig mooi en klassiek, anderen heel apart en kunstzinnig. De avond bestaat uit 2 blokken onderbroken door een pauze. Het eerste gedeelte zal bestaan uit een diapresentatie over bloem schikken. Hierin behandelt hij wat geschikt is uit de tuin, welk blad is stevig genoeg en welke bloemen zijn het meest geschikt. In het tweede gedeelte volgt de demonstratie. Daarin zal hij bloemwerk maken met daarbij tekst en uitleg over zaken als kleiu-stelhng, techniek, vormgeving en trends. De stukken die hij maakt, prepareert hij thuis al een beet je. Omdat 28 november dicht tegen de kerst loopt zal hij bij een aantal stukken hier ook aandacht aan besteden. Daarnaast bestaat de mogelijkheid tot het kopen van materialen die hij gebraikt. Aan het eind van de avond is er een verloting waar u o.a. de 10 gemaakte werkstukken kunt winnen. De avond wordt gehouden op 28 november, vanaf 20.00 uur, in Verenigingsgebouw Oostdam aan de Jonkoenstraat 1 te Goede- reede. Voor leden van KMTP/Groei Bloei is de entree gratis (vergeet uw pasje niet). Voor niet-leden is de entree 2,50. We hopen van harte u te mogen begroeten. 'Na Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Mijn dennenboom valt erg uit. Hij is onge veer 12 jaar en er hangen vier grote denap- pels aan. Al die bruine naalden die in bosjes afvallen, is dat normaal? Antwoord: Dennenbomen en met name sparren zijn over het algemeen erg gevoeUg voor gassen, dampen en rook zodat ze wel eens onder invloed van het milieu verkleu ren en hun naalden laten vallen. Andere oor zaken van het bmin worden kunnen o.a. zijn: pekel (van de gladheidsbestrijding), langdu rige droogte, variaties van de grondwater stand en een langdurige felle wind. Of er iets is gebeurd met het grondwater in uw omge ving weten we niet en een langdurige felle wind hebben we ook niet gehad. Blijft over de droogte. De afgelopen zomer hebben we echter geen langdurige droge periode gehad. Wordt er misschien in de buurt van de boom een auto gewassen met shampoo? Bekend is dat naaldbomen dood kunnen gaan als er te vaak restanten van het waswater bij de wor tels terechtkomt. Is het niet zo dat als twee stichtingen voor het bejaardenwerk willen gaan fuseren men belanghebbenden de gelegenheid moet ge ven tot inspraak en bezwaar? Antwoord: Formeel is een stichting niet verplicht om gelegenheid tot inspraak te geven. Een stichting kent geen leden, daar om hoeft het bestuur van een stichting geen verantwoording af te leggen en in dit geval geen gelegenheid tot inspraak te bieden. In de praktijk gebeurt dit echter vaak wel om een goede verstandhouding te onderhouden tussen de stichting en belanghebbenden. Verleden jaar hebben wij weer eens zuur kool gemaakt. Met weinig zout, jeneverbes sen en het vocht van uitgehangen yoghurt, om de verzuring te bespoedigen. Na verloop van tijd dreef echter op het waterstof schim mel. Is dat een normaal verschijnsel? En kun je ook zuurkool maken in een dicht kunststof vat met deksel? Antwoord: Wat het vat betreft zijn er diver- sé mogelijkheden. Er zijn speciale zuurkool- vaten te koop maar zelfs een plastic emmer tje met goed sluitende deksel is ook goed. Maak het vat of de enuner voor gebmik goed schoon en spoel na met zuiver water! Zuur kool op deze wijze gemaakt is naar de mening van keimers niet zo lekker als zuur kool uit een gesloten vat (of een vat met waterslot). In een afgesloten vat zal geen zuiu'stof meer bij de kool komen waardoor de melkzuurbacteriën zich goed kunnen ont wikkelen. In een open vat zal zich boven op de kool een schimmellaag vormen. Dit komt doordat er zuurstof bij kan komen. De me ningen zijn verdeeld of men deze wel of niet moet verwijderen. Ondanks het waterslot ontstond bij u ook schimmel, mogelijk was het waterslot niet goed? Het beste recept voor zuurkool stamt uit oma's tijd. Neem tweemaal zoveel witte als savooiekool, maar hebt u geen savooiekool, dan lukt 't met lou ter witte ook. Die schaaft u zo fijn mogelijk en daarna kneedt u het geschaafde met zout, tot er pekel gevormd wordt. Roer er enkele jeneverbessen of peperkorrels doorheen. Die aangemaakte kool legt u in het vat en drukt DEN HAAG - In december 2002 lanceert de Dierenbescherming de 'Beter voor Die ren Agenda 2003'. Deze gezinsagenda is be-doeld voor mensen die bewust in het leven staan en kiezen voor een diervrien delijke levensstijl. Zo bevat de agenda waardevolle informatie, zoals een handig overzicht van diervriendelijke adressen en producten. De Beter voor Dieren agenda is helder en overzichtelijk en biedt naast de informatie, ook volop ruimte voor het noteren van adressen en afspraken. Met de aankoop van de Beter voor Dieren Agenda 2003 steunt u het werk van de Dierenbe scherming. De verkoopadviesprijs is 6,95 euro (exclu sief 3,- verzendkosten). De Beter voor Dieren Agenda is te bestellen door 9,95 over te maJien op rekeningnummer 25685, t.n.v. Dierenbescherming, o.v.v. Beter voor Dieren Agenda 2003. De agenda is ook verkrijgbaar via de web site www.dierenbeschenning.nl en de Groene Weg Slagerijen. De opbrengst van de agenda komt geheel ten goede aan het werk van de Dierenbe scherming. Op D.V. donderdag 21 november a.s. hoopt C.V.B. 'Goeree' weer bijeen te komen in verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goederee- de. Deze avond hoopt de heer R. Kuijer een lezing te verzorgen met als thema: 'Wereld- zending op de stoep'. Deze avond begint om 20.00 uur. Nieuwe leden en introducé's zijn van harte welkom. haar stevig aan. Eventueel naar smaak tus senlagen van kmiden, schijven appel en zout maken. Het vat voor 4/5 vullen. De laatste laag bestaat uit groene hele koolbladeren. Daar legt u een schone kaasdoek op en die stopt u langs de kanten van de kool in. Dan een rond plakje op de inhoud en daarop deponeert u een zware steen. Tegen het stof dekt u alles af met een tweede schone doek. Twee a drie dagen laten staan bij een tempe ratuur van rond de 22°. Vervolgens een week of acht weken koel zetten. Een langere duur verbetert de smaak. Zet de pot op een 's winters vorstvrije plaats en verwijder zono dig de schimmel die zich evt. mocht vormen. Het gebruik van yoghurt of kamemelk kan inderdaad de verzuring bespoedigen. Wanner zijn Sint en Piet voor het eerst in Nederland gekomen? Waarom zijn zij Frank rijk en België voorbij gevaren. Antwoord: Er zijn talrijke legenden in omloop over het ontstaan van ons Sinter klaasfeest, maar nog niet eens zo lang gele den is ontdekt dat de goede Sint niet uit Spanje of uit ons eigen land stamt, maar uit Myra in het huidige Turkije. Nicolaas was daar bisschop en is later heilig verklaard. Hij is de heilige van de onverhoopte goede gaven geworden doordat hij, volgens de legende, aan drie arme meisjes in het geheim geld gaf zodat ze konden trouwen. Ook zou hij kinderen die tijdens een hongersnood om het leven waren gekomen weer tot leven hebben gewekt. In Myra en Constantinopel werd hij vanaf de 6e eeuw vereerd en van daar over het gehele gebied van de Griekse en Russische kerk. Sinds de 9'" eeuw werd Nicolaas in Rome en Italië vereerd en vanaf de 10' eeuw ook in Duitsland, Engeland, Frankrijk en in onze streken. In de legenden die in de Nederlanden over hem in omloop kwamen, kwam Spanje in de plaats van Myra, vandaar ook zijn zwarte (Moorse) knecht. Juist in Nederland is het Sinterklaas feest tot een algemeen gezinsfeest uitge groeid. Het werd aanvankelijk alleen in de steden gevierd. Nog in het begin van de 20ste eeuw was het op het platteland vrijwel niet of nauwelijks, of alleen in burgergezin nen bekend. Het gebruik van het zetten van de schoen was in de 15"^ eeuw aJ in Utrecht bekend. De gebruiken worden door sommi gen gedacht te zijn ontstaan uit de tradities van de middeleeuwse kloosterscholen. Het is echter ook mogelijk dat het feest geba seerd is op een voorchristelijk winterfeest. Is het waar, dat slakken in een terrarium van geslacht kunnen veranderen? Antwoord: Nee, slakkeen zijn hermafro- diet. Dat wil zeggen, dat elke slak zowel vrouwelijke als manlijke geslachtsorganen bezit. Elk exemplaar is daardoor in staat zichzelf te bevmchten en eitjes te leggen. Vandaar dat u er nu zoveel jonge slakjes bij kreeg. Graag zou ik willen dat u eens uit de doeken doet hoe die mooie herfstkleuren ontstaan die we nu weer hebben kunnen bewonderen. - Antwoord: De bladeren van bepaalde bomen en planten verkleuren in ons klimaat in de herfst afhankelijk van het weer. Som mige kleuren komen echter niet elk jaar voor, maar uitsluitend wanneer zich bepaal de weersomstandigheden hebben voorge daan. We zullen proberen u de gang van zaken enigszins begrijpelijk uit te leggen. Wanneer in het najaar de bladeren gaan ver kleuren, spelen daarbij in de boom aanwezi ge kleurstoffen een rol. De belangrijkste daarvan is het bladgroen, chlorofyl ge naamd. Die zorgt ervoor, dat groen de meest voorkomende kleur in onze plantenwereld is, deze chlorofyl is van zeer groot belang voor alle leven op aarde, omdat deze stof via het proces van de zgn. fotosynthese onder invloed van het licht o.a. koolhydraten pro duceert, die voor alle andere levende wezens die geen bladgroen bezitten, in een of ander vorm direct of indirect als voedsel dienen. Een volgende kleurstof wordt carotenoïde genoemd. Deze kleurstof kan zich manifes teren als rood, geel of bruin en wordt zowel bij planten als dieren aangetroffen. De laat ste soort kleurstoffen zijn de anthocyanen. Deze stoffen met hun blauwe, violette, rode en soms hard paarse tinten, hebben bij de planten die dgl. kleurstoffen bezitten, een voornamelijk beschermende functie, in 't bijzonder tegen te intensief zonlicht en tegen extreme koude. Wanneer dergelijke situaties zich voordoen, produceert de plant die er over beschikt, er extra veel van. Wanneer in de herfst het proces van de fotosynthese langzaam aan eindigt, verdwijnt het blad groen en worden daardoor de tinten van de eveneens in de meeste loofbomen voorko mende carotenoïden zichtbaar. In tegenstel ling daarmee functioneren de anthocyanen, vooral bij fel licht en flinke koude. Als er bij voorbeeld warme nazomerdagen gevolgd worden door plotselinge afkoeling of als andere weersveranderingen kort op elkaar volgen, dan ontstaan er dieprode, violette en paarse kleuren bij de boomsoorten die deze kleurstoffen bezitten. De vele tinten oranje, die men vaak in de herfst waarneemt, wor den veroorzaakt door een combinatie van carotenoïden en anthocyanen. Van links naar rechts: de heer J. van Beek (De Vliedberg), de heer H. van den Hurk (ClOOO), mevr. W. Bakelaar-Boshoven en mevr. M. Bakelaar. Op woensdag 16 oktober jl. had mevrouw W. Bakelaar-Boshoven uit Ouddorp op de bazar in De Vliedberg de hoofdprijs van 2 minuten gratis winkelen bij ClOOO gewonnen. Afgelopen woensdag, 6 november jl. mocht zij deze prijs gaan verzilveren. Doordat zij wat minder snel ter been is mocht haar doch ter Maja Bakelaar deze 2 minuten winkelen. In deze korte tijd kon zij de boodschappen- kar vullen voor een bedrag van 246,19. Haar moeder was hiermee uiteraard zeer tevreden. Het was al weer voor de vijfde keer dat de heer Van den Hurk van de Ouddorpse ClOOO deze prijs d.m.v. lotenverkoop be schikbaar stelde voor De Vliedberg, wat een bedrag opleverde van 183,-. De gehele bazar bracht 25.280,- op.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 9