1 afflia ftEMlllWSÜ Brieven van Luther Johannes van Brussel naar het zendingsveld mm il ^iw-iDiiLffliDiEiii m mmw Advertentien. iirts Twee kamerkoren met stijlvol programma in Hervormde Kerk te Dirksland Open dag Sportvereniging De Krieicel EIIAItDm4niEUW5 Foto-expositie Tragmenf van Huub Selie Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' 90 jaar geleden Antirevolutionair 25 Oktober tot 8 November 1912 INHOCSIGNO VINCES Orgaan Plualselijk Wieuws. jous. vrui<:gindeweij Publikatie van de Vereniging Streeianuseum, Kericstraat, Sommelsdil; "^y Maandag 11 november 2002 A capella composities PAGINA 6 DAG 15 NOVEMBER 2002 "Er gebeurt niets voor niets", zo be-gint de twintigjarige Johannes spontaan te vertellen in zijn tijdelijke onderkomen, waar hij zich in alle rust kan concentre ren op zijn toekomstige taak: medewer ker bij een kleine zendingsorganisatie in Nieuw Guinea. Hij glundert. En af en toe schudt hij zijn hoofd, over het vele goeds dat hem ten deel is gevallen. Het is alsof hij het zelf nog niet kan bevatten. "Ook de vele verdrietige dingen die in het leven van mensen - ooic van jongeren - kun nen gebeuren, blijken achteraf niet voor niets te zijn geweest", zo zegt Johannes overtuigd. "Als God met Zijn Geest Zijn helende werking begint in het hart van een mens, dan gaat hij dat zien." Johannes spreekt uit ervaring. Lang was hij op zoek naar echt, levend contact met God. Het was een zoektocht, waarbij het verlangen om een schaap van de Goede Herder te mogen zijn, zijn drijfveer bleef. Hij zocht werkelijk over al. Maar in de stilte van de eenzaamheid heeft hij gevonden wat hij zocht. De liefde van God voor een slecht mens dreef hem er vervolgens toe om met deze unieke ervaring iets te gaan doen. Hij stond op een 'kruis punt' en was zich ervan bewust keuzes te moeten maken. Het werd voor Johannes een kwestie van veel gebed en zoeken naar de weg die God voor hem had uitgestippeld. Dat ging niet vanzelf. Hij begon een nieuwe zoektocht, maar nu niet meer alleen. Hij begon na te denken over een studie aan de Bijbelschool De Wittenberg. Hij liep daar zelfs een dag mee. "Maar", zo zegt Johannes eerlijk, "mijn vooropleiding schoot tekort, ik ben tenslotte maar een simpel schildertje met een v.b.o. achtergrond." Bovendien was hij de inschrijfformulieren vergeten, die hij zou moeten insturen om er zich aan te mel den. Toch liet het verlangen om het Evange lie aan anderen te vertellen hem niet los. Toen bezocht hij een zendingsweekend in Zeist. Het verlangen werd daar alleen maar verder bevestigd. Het gevoel dat hij vroeger op school kreeg, wanneer hij dia's zag over het werk van Woord en daad, het gevoel van mee willen werken, werd heviger. Maar wat kon hij doen? Hij wist niet hoe het moest. Opnieuw werd het een kwestie van gebed. "Ik ben maar een simpel schildertje' Komt er iemand op mijn pad, zo besloot hij uiteindelijk, dan is dat voor mij de aanwij zing dat ik verder mag. En tot Johannes' ver wondering gebeurde dat. Iemand uit de 'Berea' gemeente gaf vier adressen van scholen, waar Johannes misschien terecht zou kunnen. Dankbaar stuurde Johannes de formulieren in. Maar hij besefte dat hij daar mee een volgende hindernis moest nemen: naar welke school wilde God hem sturen? Weer bad hij. "De school die het eerste reageert, die wordt het", zo werd hem duide lijk. Wonderlijk genoeg gebeurde iets, wat anders nooit gebeurt: hij kreeg slechts van één school een reactie terug. De keus werd gemakkelijk gemaakt voor Johannes, die duidelijk Gods leiding hierin zag. Zo kwam hij terecht op de School for harvest and ministry in Zwijndrecht, waar hij tijdens de eenjarige opleiding veel eye-openers kreeg toegereikt. Veel persoonlijk leed werd daar ook genezen, zodat Johannes steeds meer ballast kwijtraakte. Hij deed er unieke erva ringen op. Hij leerde God meer en meer ken nen en leerde anders denken over die God van Wie hij zoveel liefde ontving. De vol gende vraag was: bij welk organisatie ga ik werken? Daarover heeft Johannes nog wel even moeten nadenken. Dat de keus voor de I.J Zending werd gemaakt, verliep als volgt: op de school kwamen regelmatig zendings werkers op bezoek om iets te vertellen over hun organisatie en hun werk. Zo ook twee zusters van de Stichting I.J. Zending, die werken onder de Bauzies, een stam in Nieuw Guinea. Deze zusters deden daar al eerder vertaalwerk in samenwerking met de plaat selijke bevolking. "En" zo vertelt Johannes, en hij is er nog steeds ondersteboven van, "daar kreeg ik zo het gevoel dat God uit de hemel naar mij keek. Alsof Hij zeggen wil de: daar is de plaats waarnaar ik je al die tijd heb willen sturen. Een heel emotionele erva ring, want het was een regelrechte bevesti ging", zegt Johannes. Hij vroeg een poos bedenktijd, want er kwamen veel twijfels boven. Voor hetzelfde geld beeld rk mezelf maar wat in, dacht Johannes, en zit ik mis schien tóch op de verkeerde weg. En wat heb ik eigenlijk te besteden? Zo'n onderneming kost heel veel geld, en hij had geen middelen om zich te bedruipen. Dat ging zo ver, dat Johannes op een goed moment zei: "God, zie maar wat U met me doet, ik weet niet meer hoe ik er moet komen. En anders ga ik wel niet." Het leek of God daarop had gewacht. Want vanaf dat moment gebeurde er van alles. Er kwam zoveel los. De benodigdhe den stroomden binnen. En méér dan dat; tot een digitale camera en een laptop en geld voor de tickets toe. Daarna is het balletje steeds sneller gaan rollen. Johannes kreeg vrijmoedigheid om de knoop door te hakken en afgelopen dinsdag was het zover: toen vertrok hij vanaf Schiphol, waarna de reis ging via Singapore, Jjakarta en Jajapura naar Waena, waar een 'Hollands' huis, een accommodatie van de zendingsorganisatie zelf, het nieuwe groepje zendelingen wacht te. Het groepje waarmee Johannes gaat wer ken, is vanwege oorlogsdreiging wel gekrompen. Slechts vier van de aanvankelijk zeven per sonen tellende groep gaat er écht op pad. Johannes, het ga je goed! En voor wie hem eens een hart onder de riem wil steken, volgt hier zijn adres: Johannes van Brussel, Jal- naYoka, Waena 99358, Irian Jaya, Papua Indonesia. tm il Sominekdyh. Aan de lotelingen dezer gemeente H. T, A. J, Westrik ec J, P, Buijs is bij Kon. besluit roor goed vrij stelling van den dienst bij de militie ver leend, krachtens art, 21, juncto art, 31 en 115 der militiewet. Donderdagmorgen kwam C. van der Boom alhier tot de onaangename omdek- king dat een >big< dat hij Woensdag avond had gekocht was weggeloopen. Nadat zij eenige uren vruchteloos ge zocht hadden vonden zij het in een ander varkenshok liggen. Zaterdag 2^October a.s. zal de Chr. Bibliotheek »Elk wat Wil6< weder 'hare boeken ter lezing uitgeven. Door de heer E. de Winter Oude Tonge is lederen Woensdag een fladedienst in het leven geroepen van Oude Tonge op Sommelsdijk en Middelhatnis, Zie voor nader achterstaande advertentie. Aliddelliarnis. Het onderzoek van de verlofgangers der Landweer van de lichtingen 1906 tot en met 1912 zal plaats hebben op Donderdag 7 November a.s. desvoor- middags 11 uur in de bewaarschool, Het aantal kilo's suikerbieten welke bij eerste le\ering aan de Kaai zyn gebracht bedrjagt circa 800,000, Ia hel afgeloopen kwartaal zijn alhier de haven ingekomen 222 schepen meteen tonneninhoud van 1644$ en zijn vertrokken 234 schepen met een tonneninhoud van 15560, Met het voetbalspel had A. Bruggeman het ongeluk met den bal weg Ie trappen zijn been zoo ernstig te bezeeren dat hij genoodzaakt is eenigen tijd lust te houden. Nieuwe Tonge. Woensdagavond waren eenige kinderen op een wielslede geklom men om mee te rijden, Voor het gevaar bij het afrijden der achterweg, gelaste de knecht dat de kinderen er moesten atgaan, waardoor de eene den andere er afduwde. Een zoontje van L, K Irof daarbij het ongeluk met het afvallen dat hij zoo vast langs het wiel viel dat zijn neus en lip werd gekwetst en erg opzwol. Dirkgland, Tegen de vrouw van J, is proces-verbaal opgemaakt wegens het wer pen van papier op Gemeentegrftid, Woensdag i'SO*^'- °-^- 4 zal ten Gemeentehuize gelegenheid gegeven worden tot kostelooze In- en Herinenting, Oude Tonge. Bij den landbouwer G, H. alhier heeft een rund zoodanig de blaai gektegen dat hg onmiddellijk dood bleef, Melissa nt. De vorige week werd deze gemeente bezocht door Z.E. den Commis saris der Koningin dezer provincie. Donderdagmorgen brandde door on bekende oorzaak een klamp haver, staande aan den Molendijk, en toebehoor ende aan A. Bolh ai. Met behulp der brandspuit bleef een andere in de nabijheidstaande klamp gespaard. In deze gemeente heerschen de ma zelen in erge mate onder de kinderen. Slechts in enkele gezinnen komen geen ge vallen voor. De vorige week werden de eerste SU kerpeen aan de haven en het station ge bracht. Het gewicht valt over het geheel niet tegen. Stellendam, De loteling A. v. Rossum ingedeeld bij het je Reg. Inf, te Bergen op Zoom, is als afgekeurd ilit den dienst teruggekeerd. Waarschijnlijk zal nu de lo teling C. Jansen voor hem in de plaats moeten treden, Donderdag woei een wagen, geladen met stroo, van den heer A. H, op den dijk nabij de gemeente omver. Het onge val liep met eenige materieele schade af. Gofcdereede, Met icgang van r Nov. a.s. is benoemd lot kommies bij 's Rijks Belastingen, Ier standplaats alhier, de heer Joh. Meijer Pz. Op de najaarstentoonstelling van zaai- granen is de landbouwer Jb. Lodder be kroond geworden voor Wilhelminatarwe, Alhier is men druk aan het tulpen bollen polen. Ouddorp. Oe motor 4er sloomdotsch- machine is deze week gearriveerd. Voor belanghebbenden zal deze week nog proef gedorschen worden. Als 2e beurlschipper op RoUerdam zal A. de Graaf van hier zijn eerste reis als zoodanig aanvaarden. Den Bouiniel bat de regen-penode de landbouw werkzaamheden zeer uit verband heeft ge bracht kan ook hieruit worden afgeleid, dat den landbouwer K. Buth eerst Maandag zijn klaverhooi heeft binnen gebracht, Voor de stoomboot alhier is gedu rende den winletdienst, de dienst van Woens dag en Vrijdag vervallen. Ooitgensplaat. Door den heer Mr. A, J, C. van Weel is, ter gelegenheid van zijn 40 jarig jubileum als president-kerkvoogd der Ned. Hetv. Gemeente f 500,aan die gemeente geschonken, In deze gemeente is weder opgericht de muziekvereeniging lUitspanning door Inspanning*, aanvankelijk met 15 leden. Tot directeur is benoemd de heer J. Bol, terwijl het bestuur is samengesteld uit: P, Verkerk, voorzitter, J, Ras, Secreiaris, G. van Nimwegen penningmeester en B. Noor- dijk! Tegen 3 personen uit deze gemeente is door de rijkspolitie proces-verbaal opge maakt, wegens het rijden in het duister met de Sets zonder lantaarn. Door ondergeteekende is aangekocht eene Uurgciiinachine vaii de nieuw««B conntructiH om alle soorten zaden en granen er raedë te laten (lorschen. Aanbevelend UEtl. dw. dn. Dirkslatid. 636G HEEREN, LEDEN der Vereeuiging worden verzocht bij een der onder- getf-ekendeu, op eeu der hierna ge noemde datom te konen teekenen Rij dhr. Jb, BREEN Pz. op Woensdag 23 Oct 1912 te Som melsdijk; hotel Spee, 9—12u v,m, op Donderdag 24 Oct, 1912 te Ouddorp, hotel Akershoek 9-12 u. v.m. Bij dhr. Jb. KOERT Mz. op Donderdag 24 Oct. 1912 te Dirks- land, hotel Brooshooft, 9—12 u. v.m. op Vrijdag 25 Oct. 1912 te Oude Tonge, hotel Waare, 9—12 u. v.m. Namens het Bestuur Jb. KOERT Mz. 6373 Jb. BREEN Pz. KRl In de Gemeenschapsbibliotheek te Middelharnis is vanaf dinsdag 5 november tot en met zaterdag 7 december, een foto-expositie van Huub Selie. De bibliotheek kan bezocht worden op dinsdag (14.00 - 17.00 en 19.00 - 21.00 uur), woensdag en donderdag (10.00 - 17.00 uur), vrijdag (14.00 - 21.00 uur) en zater dag (10.00 -12.00 uur). De kunstenaar geeft de volgende toelichting bij de expositie: "Alles wat we waarnemen bestaat uit heel veel onderdelen. Die onder delen worden ook wel fragmenten genoemd. Ook het geluid is uit onderdelen of fragmenten opgebouwd. Ons oor hoort uitsluitend een veelheid van geluiden en soms zijn we erg benieuwd naar een onder deel bijvoorbeeld als onze naam geroepen wordt. Met het oog zie je soms zoveel, dat het moeilijk is om fragmenten te onder scheiden, behalve wanneer je nieuwsgierig bent en er speciaal op gaat letten. Daarbij mag men nooit vergeten, dat bijvoorbeeld kleur, geur, emotie en omstandigheden 'het naar iets kijken' moeilijker maken of juist fijner en plezieriger. Hoe vaker we dingen zien, des te vertrouwder we ermee worden en hoe meer we lijken te zien. Soms wordt het daardoor zelfs mooier. Wanneer men een plaatje van iets moois wil maken, dan doet men dat niet altijd wel overwogen. Vooral omdat men met veel ver schillende omstandigheden rekening moet houden. En als de momenten elkaar snel opvolgen en afwisselen, 'dringt de tijd' en is soms snelheid geboden. En wat is er eigen lijk op tegen impulsief te 'schieten'? Toch ziet men van dat ene 'ding' slechts een fragment met het mogelijke gevolg, dat men achteraf (bij het zien van de foto) een beetje teleurgesteld kan zijn. Het beste kan men genieten door op zijn eigen manier naar de schoonheid van de beelden te kijken. De foto's op de expositie zijn in zekere zin ook gecomponeerd, dat wil zeggen dat ze niet geheel op de traditionele wijze worden getoond. De lijsten zijn qua formaat zorg vuldig gekozen en lijken de afbeeldingen teveel ruimte te geven. Maar deze keuze heeft voornamelijk te maken met het gevoel, dat de foto's slechts een fragment zijn van een veel groter geheel. De afbeeldingen gaan al dan niet vergezeld van een gedicht om de emotie ervan een apart kader te geven en daar waar nodig en mogelijk te verster ken". Zaterdag 23 november is er in Sporthal De Dorpstienden te Ouddorp een Open Dag, die georganiseerd wordt door Sportverening De Kriekel. Op deze dag presenteren zich diver se sporten welke men bij De Kriekel kan beoefenen. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: 09.15 uur: Opening door een speciale gast; 09.30-10.00 uur: Gymnastiek door onze jongste leden; 10.00-12.00 uur: Gymnastiek, speciaal voor deze dag is een tumblingbaan gehuurd; 11.00-12.00 uur: Badminton, dit wordt een demonstratie van techniek en taktiek; 12.00-13.00 uur: Judo, onze leden gaan hun technisch kunnen demonstreren; 12.00-13.00 uur: Volleybal, u wordt een demonstratiewedstrijd op niveau aangeboden. De leden hebben hard getraind voor deze dag; daarom worden ouders, familie en belangstellenden van harte uitgenodigd de leden vanaf de tribune aan te moedigen. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK Afdeling 1 A. v.d. Veer- J.A. Dekker1-1 W. Vroegindeweij - H.H. VerolmeI-l M. Khnk - J. van Hoorn3-0 A. Verolme - J. v.d. Ouden3-0 Afdeling 2 I. Koese-J. A. Nipius3-0 J. Lodder-D. A. Doomhein3-0 J. Jordaan-M. Prins0-3 In afdehng 1 speelde de nummer 2 A. v.d. Veer tegen de nummer 1 J. A. Dekker. Ze gaven elkaar niets toe. Het was een spannen de partij, maar het evenwicht bleef bewaard, zodat de pariij in remise eindigde. W. Vroe gindeweij en H.H.Verolme maakten er een spannende partij van. In het middenspel wist Verolme een doorbraak te maken en naar dam te lopen, maar Vroegindeweij verdedig de knap en wist de dam af te pakken, waarna het toch remise werd. M. Klink is zich weer aan het herstellen van zijn mindere presta ties, hiervan werd J. v. Hoorn de dupe met een nederlaag. A. Verolme wist zijn afge broken partij van enkele weken geleden als nog in winst om te zetten. In afdeling 2 speelden I. Koese en J.A. Nipius een gezel lig partijtje dammen, wat I. Koese de winst bracht. Dit kan ook gezegd worden van J. Lodder en D.A. Doomhein, waarvan J. Lod der de winnaar werd. M. Prins zorgde voor een daverende verrassing door J. Jordaan te verslaan. (10) De breuk met de kerk was nu wel radicaal. Op 3 januari 1521 verscheen een nieuwe bul getiteld: 'decet romanum ponrificem'. In deze bul sprak de Paus de ban uit over Lu ther en zijn aanhangers en het interdict over alle plaatsen waar deze zich mochten bevin den. De Rijksdag te Worms Karel de Vijfde, de jonge keizer van Duits land, over wie Luther de verzuchting slaak te, dat hij vóór Christus en tegen de paus zou strijden, was een trouw zoon van de Kerk. Dat hield in, dat ook hij zich tegen Luther keerde. Hij liet in Worms de Rijksdag bijeen komen. Luther werd uitgenodigd per keizer lijke brief. Dat was op 6 maart 1521Binnen 21 dagen diende hij er te zijn. Een keizeriijk vrijgeleide beschermde hem. Toen hij de reis naar Worms aanving was hij ziek. Maar hij ging! Op 14 april schreef hij aan Spalatinus: "Christus leeft en wij zullen Worms binnen gaan al willen alle poorten van de hel en alle machten van de lucht het verhinderen". Reeds eerder, nl. op 29 december 1520, had hij aan Spalatinus over het al of niet gaan naar de Rijksdag geschreven: Voor zover het aan mij ligt, zal ik, als ik wordt opgeroepen, gaan. Als ik er niet gezond komen kan, zal ik mij er ziek laten heenbrengen. Want als de Keizer mij roept, mag ik niet twijfelen of ik word door God geroepen. Overigens, mochten zij geweld gebruiken, zoals waarschijn lijk is (want om onderwezen te worden zidlen ze mij wel niet ontbieden), dan zij de zaak Gode bevolen. Hij die de drie jongelingen in de vurige oven te Babel heeft bewaard, leeft nog en regeert. Bijal dien Hij mij niet bewaren wil, van gerin ge waarde is mijn hoofd in vergelijking van Jezus Christus, die gedood is onder de gorotste schande en verderf van velen. Hier moet niet gelet worden op iemands ondergang of behoud, maar gezorgd, dat wij het Evangelie, met welks prediking wij begonnen zijn, niet overlaten aan de bespotting. Dat is mijn mening, mijn bedoeling. Jullie kunnen alles van mij verwachten, behalve vlucht en herroe ping. Vluchten wil ik niet en herroepen mong minder. Daartoe sterke mij de Heere Jezus. Geen van beide kan ik doen zonder gevaar voor het Christendom en het zieleheil van velen. Op de reis, die overigens een triomftocht mag worden genoemd, moest Luther in Eise nach een aderlating ondergaan. 16april 1521 reed hij Worms binnen om twee dagen later de vergaderzaal te worden binnengeleid. Er zou niet met hem geredeneerd worden. Joharmes van Eek, de officiaal van de aarts bisschop van Trier (niet te verwarren met de professor uit Ingolstadt, met wie we vroeger kennis maakten), legde Luther diens boeken voor en eiste, als hij die als de zijne erkende, ze te herroepen. Op aanraden van zijn raads lieden vroeg Luther een dag uitstel. De volgende dag zei hij zijn boeken in drie soorten te kunnen verdelen: Ten eerste: boeken over het geloof en de zeden. Ten tweede: boeken tegen de paus en de papisten. Ten derde: boeken tegen bijzondere perso nen. Wanneer hij tegen bijzondere personen te heftig geweest zou zijn, was hij bereid dit terug te nemen. Maar wat de waarheid betreft, wilde hij alleen zwichten voor Gods Woord. Er ontstond een dispuut tussen van Eek en Luther. De keizer evenwel wilde de zaak nu spoedig afdoen. Luther kreeg een vrijgeleide, maar verboden werd om onder weg te spreken. Nadat Luther Worms had veriaten, wilde de pauselijke gezant Aleander, dat aanstonds de ban over de ketter zou worden uitgesproken. Maar de keizer wilde niet buiten de stenden om, een rijksban uitvaardigen. Hij verschoof de zaak naar 25 mei. Toen werd het Edict van Worms aangenomen. Het hield in, dat Luther onder de rijksban kwam te slaan. Onder de kerkelijke ban stond hij al. De kei zer eiste zijn uitlevering. Zijn aanhangers moesten worden gevangen genomen en alle geschriften van de hervormer en zijn aan hangers worden verbrand. Ook moest overal de boeken-censuur worden toegepast. Door allerlei politieke omstandigheden is dit Edict van Worms niet uitgevoerd. We willen tot een afsluiting komen. We doen dat met het afdrukken van een brief, die Luther na het gebeurde in Worms schreef aan Lucas Cranach in Wittenberg en die bedoeld was voor alle vrienden daar. Aan de schilder Lucas Cranach in Wittenberg. 28 april 1521 "Beste Lucas, Ik zegen u en beveel u aan God Ik laat mij verstoppen en wegbergen, waar weet ik zelf nog niet. Liever nog wil de ik den die tirannen, in het bijzonder die woedende hertog George van Sachsen, mij maar hadden gedood. Maar ik moet de raad van goede mensen niet verachten, zeker voor enige tijd. Men had mijn komst naar Worms blijkbaar niet verwacht. En wat dat vrijgeleide betekende, weten jul lie wel tut het verbod omtrent mijn hoe ken, dat mij tegemoet kwam. Ik meende dat Z.M. de keizer een doctor of vijftig verzameld zou hebben, om de monnik met redelijke argumenten te over winnen. Maar er is niets meer verhan deld, dan alleen de vraag: "Zijn die boe ken van u?" "Ja". "Wil je ze herroepen of niet?" "Neen". "Verdwijn dan!" O, wij blinde duitsers, hoe kinderlijk hande len wij en laten ons zo jammerlijk door die romeinen beetnemen.' Doe mijn vrienden en uw lieve vrouw mijn groeten! Groet meester Christian en zijn vrouw. Vaarwel en wees allen Gode bevolen, Hij behoede uw aller verstand en geloof in Christus voor de roomse wolven en dra ken met haar aanhang. Amen Luther verdween een tijd van het toneel om op de Wartburg belangrijk schrijf- en ver taalwerk te verrichten. Hier eindigt ook het lezen van brieven van Luther die verband hielde met zijn arbeid en strijd. De brieven die we verder nog willen lezen en bespreken, hebben betrekking op zijn huwelijks- en ge zinsleven. Bolnes H. Hartman Zaterdag 23 november hopen het Vocaal Ensemble "Chantez a Dieu" o.l.v. Paul Heijboer en het Vocaal Ensemble "Magnificat" o.l.v. Rinus Verhage, met medewerking van Wim Diepenhorst aan het orgel, een con cert te verzorgen in het prachtige kerkgebouw van de hervormde gemeente te Dirksland. De toegangs prijs is 5 Euro voor volwassenen en 3 Euro voor 65-plussers en scholieren," kinderen tot en met twaalf jaar mogen gratis naar binnen. De aanvang is 20.00 uur. Het programma bestaat uit een aantal vocale blokken die afgewisseld worden met twee orgelsoli. Omdat twee koren dit programma verzorgen is naast de inbreng van de koren afzonderlijk ook gekozen voor een aantal dubbelkorige werken. Overigens is alle muziek voor dit concert geput uit de rijke schat van de kerkmuziek. Kerkmuziek die overwegend staat in de Lutherse traditie en voor deze avond een periode bestrijkt van de 16e tot en met de 20e eeuw. Muziek geïnspi reerd door het bijbelwoord en volgens Luther bedoeld als voertuig van het evangehe. Het eerste vocale dubbelkorige gedeelte van het programma bestaat uit muziek van de familie Bach. Een van de twee motetten is de prachtige compositie van Johann Christoph Bach: "Ich lasse dich nicht, du segnest mich denn". Deze Bach was een oom van de grote J.S. Bach en J.S. had bijzonder veel waarde ring voor het werk van zijn oom. Van het voorgeslacht van J.S. wordt in de bijdrage van "Magnificat" overigens overgestoken naar zijn nageslacht. Van zijn vierde zoon, de oud ste uit zijn tweede huwelijk met Anna Mag- dalena, klinkt het bijzonder omvangrijke motet "Ich lieg und schlafe ganz mit Frie- den". J.C.F, staat in de geschiedenis te boek als de Bückeburger Bach, vanwege zijn betrekking als "Cammer-Musicus"aan het hof te Bückeburg. Volgens de geschiedschrij vers is Johann Christoph Friedrich onder zijn broers de beste klavierspeler geweest en moet het in 1750 voor de inmiddels blinde en zieke vader nog een vreugdevolle belevenis zijn geweest dat zijn 18-jarige zoon benoemd werd aan het Bückeburger hof. Naast het "Ich heg und Schlafe" zingt "Magnificat ook nog drie wonderschone motetten uit de Engelse koortraditie. Motetten die gecomponeerd zijn door de grootmeester H.Purcell. Bestaat de bijdrage van "Magnificat" uit werken uit de 17e en 18e eeuw; "Chantez a Dieu" sluit chronologisch aan en geeft een staalkaart van a capella composities uit de diverse stijlperioden van de 16e en de 19e en de 20e eeuw. Als componisten noemen wij u: O. di Lasso, T.L. da Vittoria, M. Haupt- man, A. Bruckner, F. Mendelssohn, J. Rheinberger en J. Rutter. Aparte vermel ding verdienen het "Wer bis an das Ende behart" uit de Elias van Mendelssohn, het "Locus iste" van Bruckner en "God be in my head" van Rutter. Ter afsluiting van het programma kan er weer naar muziek voor twee koren worden geluisterd. Het gaat dan om twee psalm composities van Mendelssohn. Het betreft de indrukwekkende motetten over Psalm 91 "Denn er hat seinen Engel befohlen über dir" en Psalm 2 "Warum toben die Heiden". In de 19e eeuw beschouwde men hem als de grootste componist aller tijden - een oordeel dat nu niet meer onderschreven wordt - maar zeker is dat Mendelssohn zeer begaafd was op allerlei gebied. Naast een voortreffelijk musicus was hij ook een begaafd schilder, literator en schaker en was hij zeer geïnteresseerd in wetenschap, techniek, wijsbegeerte, theologie en geschiedenis. De vocaal ensembles "Chantez a Dieu"uit Tholen en "Magnificat" uit Middelharnis bestaan beide uit zo'n 25 zangers en staat vanaf de oprichting in de tachtiger jaren onder leiding van hun huidige dirigenten. De koorleden zijn amateur-zangers die veelal behoorlijk geïnvesteerd hebben in hun hob by door middel van het volgen van allerlei instrumentale en/of vocale lessen en die in ieder geval de gemeenschappelijke beleving delen dat ze veel met muziek hebben. Paul Heijboer en Rinus Verhage studeerden koor directie en orgel aan respectievelijk de Con servatoria te Tilburg en Rotterdam. Wim Diepenhorst zong aanvankelijk zelf in "Magnificat", maar is nu alweer veel jaren de vaste begeleider. Hij studeerde orgel aan het Amsterdams Conservatorium en muziekwetenschappen aan de Universiteit van Utrecht. De organisatie van deze kerkmuziek- avond is in handen van het Vocaal Ensem ble "Magnificat" en de uitvoerenden hopen dat velen met hen willen genieten van een luisterrijk concert!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 6