Nooit meer 'Sommelsdijk, een landbouwdorp' DE PITTIGE TOYOTA YARIS. ^^-5^ e Do, re mi... start kinderkoor in Goedereede innaard Dick Bisschop in Fialciceecialiteiteii Ds. J. Joppe lioudt lezing over jong gestorven kinderen Prinses Margriet vaart uit voor zieke Verdaclite van Ouddorpse schietpartij na half jaar gearresteerd www.knopsbv.nl chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Na bemoeienis minister van Justitie: Automobielbedrijf Flakkee B.V. iCdpfNiïfi V -icwip Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Hartelijk welkom in de siiowroomvan Visser Meubelen inSooimelsdlpc 4"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS MEI. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 ^QöDdllLfD^ instdttatiebedrijf Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE KnÖpS Landweg MKldotiarrts Te), f0187) 47 67 S7 OPEL Yoor autorijdefi mPplezier Maandagavond verschijnt uniek streekgebonden boek van C.G. van der Sluijs Boeken over historie zijn er in talloze lioeveelheden. En allemaal vertegen woordigen ze hun eigen waarde. Met hun geschiedschrijving, nationaal of wereldwijd, (al of niet analyserende) beschrijvingen van de schier eindelo ze ontwikkelingen op allerlei terrein, zowel materieel als immaterieel, al die nagelaten werken dragen ertoe bij om ons inzicht te verschaffen in waarom thans de dingen zijn zoals ze zijn. Of zoals Bilderdijk het verwoordde: 'in het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal'. Maar niet alleen dat. Wordt historie niet óók vastgelegd om 'om te zien en niet te vergeten', of anders gezegd: 'om te getuigen van wat eens is geweest'? En bevat een boek dat daartoe historie vastlegt niet een heel eigen waarde, zéker als dit de specifieke historie betreft van een even specifieke gemeenschap? En levert voor die gemeenschap de auteur van zo'n werk niet een unieke bijdrage in het overleveren van het verleden? Wel, zó'n boek verschijnt begin volgende week: 'Sommelsdijk, een landbouwdorp' van de hand van de Sommelsdijkse Cornells G. (Cees) van der Sluijs. Hommage Allemaal Sommelsdijkers Igfg Grote belangstelling Vrijdag 15 november 2002 74e jaargang nr. 7155 „Het wordt nooit meer zoals het was.Het is vorig jaar, na de aanslagen op 11 september in alle toon aarden gezegd. Toch is het de vraag of we dat geloof den. Het ging ons goed en waarom zou zo 'n verbitter de daad in Amerika, ons lieve leventje op z'n kop zet ten? Natuurlijk, niemand heeft dat toen hardop gezegd. Maar we hebben er wel naar geleefd. Wereldwijde terreur, nou ja. Ons leven ging verder. Het is nog maar de vraag of we beseften dat het voorlopig meer dan ooit gedicteerd zou worden door de president van Amerika, zijn tegenpool in BagdadSaddam Hussein en een stem op een bandje, BIn Laden. De wereld is In sommige opzichten een dorp, maar we willen het niet weten De afweermechanismen in ons denken, persoonlijk en collectief kwamen in actie Afghanistan? Nou ja, daar was het allemaal begonnen. Een goede zaak dat de Amerikanen daar helpen schoon schip te maken. Dat hebben we ook gezegd, omdat die oorlog vlak na 11 september werd uitgevochten. Daarbij kwam dat al gauw bleek dat ze succesvol was. Hoeveel mean- sen zullen niet gedacht hebben dat daarmee het gevaar geweken was? Over en sluiten. Nee dus. Sindsdien zijn we alweer opgeschrokken door aanslagen. Bali en l\/loskou, om er maar twee te noemen. Sindsdien verscherpt het Israëlisch-Pale- stijnse conflict zich. Losse stukjes van één puzzel, of allemaal aparte puzzeltjes? In leder geval is er een meesterbrein - Bin Laden of een ander - dat via bandjes niet naiaat er op te wijzen dat deze gebeurte nissen niet los van elkaar gezien mogen worden. „Bush doodt onze kinderen In Irak en de Amerikaan se bondgenoot Israël bombardeert in Palestina huizen met oude vrouwen erin met Amerikaanse vliegtui gen Het verband is duidelijk. President Bush. Een man die emoties oproept, een man die balanceert op het scherp van de snede, een man die niet weet waar hij mee bezig is. Nog erger: een man die gewoon af wil maken wat zijn vader moest laten liggen: Saddam Hussein verslaan. Een omstreden president Een dapper man, een ziener. Wie heeft er geen mening over? Wellicht tot onze verbazing wonnen de Republikeinen vorige week de verkiezingen in Amerika. Nu hadden we nog zo gedacht dat het Amerikaanse volk zijn pre sident wel zou terugfluiten op de weg naar Bagdad. Nee dus Dat komt omdat wij niet echt kunnen invoe len wat 11 september voor Amerika betekent Dat komt misschien ook wel omdat wij Europeanen, anders denken. Wij houden meer slagen om de arm, we 'polderen' liever dan dat we een rechte lijn trek ken. Hoe dan ook, stiekem hebben we wellicht gedacht dat met die verkiezingen het gevaar van een oorlog in het Midden-Oosten gewend zou worden. Al dat gedreig en gedram, het brengt de wereld maar uit balans Wie probeert innerlijke onrust niet te verkla ren? We gaan voorbij aan het feit dat dat 'gedreig en gedramwel leidde tot een resolutie in de Veiligheids raad. Kennelijk wordt het gevaar van Bagdad wel onderkend. Of alle landen deze potentiële bom willen 'demonteren', is weer een andere vraag. "Het wordt nooit meer zoals het was.Het is vorig jaar, na de aanslagen op 11 september in alle toon aarden gezegd. Het is de vraag of we dat geloofden. We moeten wel. Een positief gebaar van Bagdad en de olieprijs daalt, een bandje van Bin Laden en het is voorpaginanieuws. Dreigen na terreur is ook een vorm van terreur. inmiddels hebtien we het - relatief - niet meer zo goed als voor september 2001De wereldeconomie is verstoord, hardnekkig verstoord. Het is de vraag of dat toch niet gebeurd zou zijn. Wei is duidelijk dat er nu remmende factoren zijn die het herstel vertragen. Terreur vla wapens valt -al is het moeilijk - te bestrij den, psychologische terreur werkt onderhuids en is duizendmaal gevaarlijker Daarom is het niet meer zoals het was. Wereldwijd niet Dat noopt tot heroriëntatie Nude welvaart onder druk staat, is er temeer reden om nog eens na te denken over welzijn, wat dat betekent Nu wereldwijd bepaal de zekerheden wegvallen, is het goed eens te vragen wat onze zekerheden zijn. Wij zijn burgers van deze wereld. Wie zou zich dan niet afvragen waar dit alles toe zal leiden? Wereldgeschiedenis, heilsgeschiedenis? Zaterdag 16 november om 9.00 uur zal een gynaecoloog te gast zijn in de studio van Radio Flakkee. Het is Dick Bisschop, werk zaam in het van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland. Hij werd 54 jaar geleden in Nijmegen geboren. Hij verhuisde naar Til burg en woont nu in Oosterhout. Naast zijn werk als gynaecoloog is hij geïnteresseerd in politiek en voornamelijk in het wel en wee van de Partij van de Arbeid. Als hobby's bestudeert hij handlijnen, gaat hij tennissen of lost hij puzzels op. Zaterdag praat de pre sentator Jan Lodder met hem in 'Flakkeecia- liteiten' op Radio Flakkee. De herhaling is dinsdag om 18.00 uur. SIRJANSLAND - In de grote zaal van de Ned. Herv. Kerk te Sirjansland zal op woensdag 20 november een vergadering gehouden worden van het Reformatorisch Contact. Op deze avond hoopt de plaatselij ke predikant ds. J. Joppe een lezing te hou den over hoofdstuk 1, artikel 17 van de Dordtse leerregels, dat handelt over 'de zaligheid van jong gestorven kinderen'. Na de lezing zal er gelegenheid zijn om over het onderwerp vragen te stellen. De avond begint om 19.45 uur; iedereen is van harte welkom. Woensdag 13 november kreeg een beman ningslid van de eurokotter 'OD 9 Geertrui- da' een oproep om direct naar zijn 2-jarig ernstig zieke kind te komen. De kotter bevond zich in de buurt van de uiterton van het slijkgat, en via de kustwachtpost Oud- dorp werd de Stellendamse reddingboot gevraagd het bemanningslid van de OD 9 van boord te halen. De bemanning werd even na zes uur opgepiept. Ongeveer 3 mijl bewesten de uiterton werd de visserman overgenomen en direct naar de buitenhaven van Stellendam gebracht. De hele actie duur de ruim een uur. Er zijn in 2002 al meer van dit soort acties geweest, waarmee het belang van een snelle reddingboot in Stellendam wel duidelijk is aangetoond. Op donderdagavond 21 maart jl. werd aan de Oude Nieuwlandseweg in Ouddorp de 58- jarige Bram Bom bij zijn woning van korte afstand in het hoofd geschoten. Hoewel Bom deze moordaanslag overleefde, raakte hij zeer ernstig gewond. Inmiddels heeft de recherche een onderzoek uitgevoerd naar de dader. Omdat de politie ernstige aanwijzin gen heeft dat dit Bom's 59-jarige ex-zwager Martin J. betreft - met de Nederlandse natio naliteit, maar in Hongarije woonachtig - heeft ze d.m.v. een Internationaal Rechts hulpverzoek de justitiële autoriteiten in Hongarije gevraagd J. te arresteren. Dat is in september jl. gebeurd, waarna rechercheurs van de politie te Rotterdam de verdachte in Hongarije hebben verhoord. In aansluiting daarop heeft Nederland de Hongaarse auto riteiten verzocht om uitlevering van J., wat op 28 oktober jl. plaatsvond; meteen na zijn aankomst op Schiphol heeft de politie de waarschijnlijke dader ingerekend. Vorige week woensdag 6 november heeft de Raad kamer van de rechtbank in Rotterdam inmid dels tot zijn gevangenhouding besloten, zo deelde deze week de Persofficier van Justitie mee. Bom vindt het een hele rust dat de verdachte is opgepakt. Aanvankelijk was hij er niet gerust op dat de dader terug zou komen, daar duidelijk werd dat hij de aanslag wonderwel overleefde. In verband daarmee heeft de politie hem dagenlang bewaakt. Wel heeft Bom er zich aan gestoord dat het oplossen van deze poging tot doodslag pas gerealiseerd werd nadat hij eerst zélf hier over de toenmalige minister van Justitie Korthals aansprak tijdens een informeel samenzijn in juli. Een rechtshulpverzoek van het Openbaar Ministerie om J. in Hong arije te mogen verhoren, zou een aantal weken onverrichter zake in een la hebben gelegen. Naar aanleiding van het gesprek tussen Bom en Korthals is laatstgenoemde zich met de zaak gaan bemoeien en heeft hij Justitie de opdracht gegeven de aanslag zo spoedig mogelijk op te lossen. Hallo jongens en meisjes, jonge heren en jonge dames! Vinden jullie zingen leuk? Ja? Komt dat even goed uit! Want moet je horen.Enkele enthousiaste gemeenteleden in Goedereede zouden het leuk vinden om een kinderkoor op te richten! Het lijkt hen fijn om als kinderen/jongeren liederen te zingen tot Gods eer en om deze liederen een paar keer per jaar ten gehore te brengen. En wat is nu allemaal nodig voor een kinder koor? Een dirigent, een begeleider en natuurlijk het allerbelangrijkste: zangers en zangeressen. En daarmee wordt jullie bedoeld! Dus lijkt het je leuk om mee te komen zingen? En ben je tussen de 5 en jaar? (Ook als je 13 of 14 bent, ben je harte lijk welkom.) Kom dan op zaterdag 16 november om 14.00 uur naar verenigingsge bouw 'de Ark' te Goedereede. Er zal dan een uurtje met elkaar worden gezongen en wor den bekkeken wie er allemaal mee willen zingen. Dan wordt ook afgesproken wanneer daadwerkelijk van start wordt gegaan en op welk tijdstip. Wil je meer informatie? Bel dan (0187) 493164. Tot zings! De Gereformeerde Gemeente van Dirks land heeft deze week een beroep uitge bracht op ds. W.J. Karels te Hardinxveld- Giessendam. ToyotaYARIS. Vanaf 10.890 Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 ,^5^ wwwj.toyotaflakkee.nl CSCTOYOTi Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 VMJliÊiMBÊÊik JE RIJBEWIJS SUPER SNEL HALEN EN ACHTERAF BETALEN? Nu: vanaf 5- per week! Lespakketten vanaf 605- incl. examen met garantie R.S.N. 0900 20 20 778 www.riibewijsservice.nl fiADCUtjT.UUR S, INSTALLATIETECHNIEK vja^ STATIONSWEC 4 3255 BLOUPETONCE TEL. (01B7) 642426 FAX (0187)642210 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makclaar/laxaleur, lid NVM 0187-476555 Sommelsdijkse Haven 19, 324S MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 REGISTERACCOUNTANTS Gas -Water -Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Al in het begin van dit fraaie, 168 pagina's en 340 foto's tellende boek wordt duidelijk wat de auteur met zijn boek beoogt, waar de geïnteresseerde lezer wordt 'ontvangen' met een gedicht waarin Clinge Doorenbos terug- droomt over Goeree en 't mooie Overflak- k^e, met die stadjes en die torentjes, dat rus tige en gezegende land, dat zo aan 't snel verkeer ontkomen leek, met haar eenvoudig en gastvrij volk. "Hoe zal dit in de toekomst gaan, als deze droom is uitgedroomd?" zo neep het reeds in Doorenbos' gemoed. "Waar blijft die onberoerde kust, waar blijft dan die serene rust?Ik ben blij (egoïst misschien), dat 'k alles nog 'zo' heb gezien". Ook de - eveneens Sommelsdijkse - D. Hoogzand, die Van der Sluijs' boek van een voorwoord voorzag, wijst aan wat de auteur met zijn boek bedoelt: "de achtergelaten beelden van het geliefde Sommelsdijk, in de vorm van foto's en kaarten die hij jarenlang heeft verzameld, doorgeven aan het tegen woordige en toekomstige nageslacht". En wie zou het nóg beter uit kunnen leggen dan de auteur zelf, die in zijn inleidend woord neerschrijft: "wij zijn blij, net als Clinge Doorenbos, dat wij alles nog 'zo' hebben gezien". In de tweede helft van de twintigste eeuw zijn vele dingen bijna onmerkbaar veranderd, zo licht de schrijver toe. "De mens was nog in evenwicht met de natuur, de altijd nijvere mens, die de vruch ten van het polderland met zijn handen ver gaarde en de akkers bewerkte." Van der Sluijs schrijft over de boerderijen die rond Sommelsdijk weids verstrooid lagen in de polders, waar wegen en dijken met fluiste rende bomen het polderland verdeelden. Waar je de stilte nog kon horen. Of waar je op afstand nog kon onderscheiden van wie de mannenstemmen waren die vanaf de akkers klonken. En waar het werktempo nog zó was datje 't ook de hele dag vol kon blij ven houden. Intussen is er zoveel veranderd dat van het oorspronkelijke beeld van Som melsdijk en haar polders soms niet veel meer te herkennen is, zo geeft de auteur aan. En hij vervolgt: "toen ook nog de oude bomen verdwenen van de vertrouwde dijken, ervoe ren veel ouderen dit als een miskenning van hun gevoelens voor het land, waar ze eens hun brood verdienden en waar ze waren opgegroeid" In zijn boek 'Sommelsdijk, een landbouwdorp' heeft Van der Sluijs herinne ringen vastgelegd aan wat Sommelsdijk was, vóórdat de stormachtige ontwikkeling van de laatste decennia dit uitgesproken landbouwdorp in haar greep nam, om haar meer en meer te ontdoen van het karakter dat het oorspronkelijk en eeuwenlang bezat. Een soort hommage dus. Verzamelen en uitgeven Het is allemaal al lang geleden begonnen, eigenlijk. Van huis uit heeft Cees van der Sluijs het verzamelen van oude foto's en kaarten al meegekregen. Zijn vader deed dat en zelf had Cees er ook gevoel voor. Maar een nog grotere verzamelaar van Sommels dijkse taferelen en prenten vond hij in wijlen Willem de Wit. Die fotografeerde heel wat af in 't dorp en met hém trok Cees heel veel op. Samen bouwden ze aan 'n eigen collec tie foto's en oud-Sommelsdijkse verhalen. En toen in 1972 Willem overleed, had hij z' n hele collectie aan Cees vermaakt, in de wetenschap dat die er serieus 'iets mee zou doen'. "Toen is het boek eigenlijk al gebo ren", vertelt Van der Sluijs nu. "Ik ben opgegroeid met de 'verhaelen uut 't laund'. In m'n jongensjaren heb ik er zelf óók op gewerkt. Want als je wat wilde verdienen, was er niets anders. Sommelsdijk was typisch 'n landbouwdorp, met veel mooiere polders dan nu. In dat opzicht is de ruilver kaveling een ramp geweest". In de loop der jaren heeft Van der Sluijs z'n verzameling steeds verder uitgebreid, met in 't achter hoofd zijn 'ereschuld' aan Willem de Wit. "Al was het wel eens moeilijk om overal de juiste namen van personen bij te krijgen", zo laat hij weten. Maar toen het tijdens een ter loops praatje bij boekhandel Van der Boom, zo'n anderhalfjaar geleden, erover ging dat het best mooi zou zijn als over oud-Som- melsdijk nog eens een boek zou verschijnen, was het moment daar om tot een werkelijke uitgave te gaan komen. "Geen 'Sommelsdijk in oude ansichten', maar een boek over het leven van de eenvoudige mensen van toen, over de gemoedelijkheid en de sfeer in het dorp. Want dat is allemaal verloren gegaan", licht Cees van der Sluijs toe. Niet dat hij een man is die aan deze tijd slechts terug weet te denken in éénzijdige sferen van 'rozengeur en manenschijn', want de bittere armoe van toen staat ook hém nog helder voor de geest. Maar de toenmalige sfeer en geest in de samenleving, daaraan kan hij met enige weemoed terugdenken. 'Sommelsdijk, een landbouwdorp' is een boek geworden dat het actieve landbouwle- ven aldaar in de 20^ eeuw beschrijft, van ca. 1930-1980. Maar ook het hele verdere dorpsleven en enkele bijzondere gebeurte nissen vind je erin terug, van landbouw tot brandweer, van scholen tot verenigingsle ven, van sport tot thuisbezorgers en van haven tot veemarkt en kinderspelen toe. Heel wat (oud-)Sommelsdijkers - en daar Een moment van stilte alvorens t:'^!;^ aan de schaft te beginnen. hoeven ze echt nog niet zo oud voor te zijn - zullen er veel in herkennen van wat ze uit eigen kinderjaren nog kunnen herinneren, met personen als schoenmaker Gerrit Breur, oliehandelaar Jan Kievit, schrijver Jan Kna- pe, musicus Gerrit Zoon, de gebr. Rozen- beek, en talloze lieden die de onmiskenbaar Sommelsdijkse achternamen dragen als Slui, Troost, Van Nimwegen, Vis, Van den Nieuwendijk, Groenendijk, Van der Slui())s, enz. En verder (soms heel) oude dorpsge zichten en taferelen die nog nooit eerder werden gepubliceerd, en gebouwen die kor tere of langere tijd plaats moesten maken voor iets nieuws. Dit alles is vervat in een prachtuitgave op een mooie papiersoort en met een duidelijke letter, hier en daar voorzien van prenten die door de auteur zelf zijn geschilderd. Ook de illustraties op de voor- en achterzijde van het boek zijn van Van der Sluijs' hand, terwijl de schutbladen op originele wijze zijn ver lucht met advertenties van ondernemers uit die vergleden tijd. Als bijzonderheid mag nog worden vermeld dat de medebetrokkenen bij de totstandko ming van dit boek allemaal Sommelsdijkers zijn. Dus niet alleen de auteur zelf, maar ook de schrijver van het voorwoord de heer Hoogzand, de uitgever Boekhandel Van der Boom, de drukker Gebr. De Waal en de cor rector de heer T.M. Verhoef. 'Omzien en niet vergeten' heeft Van der Sluijs onderaan de omslagpagina geschre ven. En enkele bladzijdes verder: 'Voor mijn kleinkinderen, om te getuigen van wat eens is geweest'. Die regels stonden ook in de inleiding boven dit artikel, en zijn dus feite lijk uit Van der Sluijs' pen gevloeid. In zijn opzet is deze in Sommelsdijk geboren en getogen auteur en tekenaar zéker geslaagd. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat dit op en top streekgebonden werk binnenkort op veel Sommelsdijkse boekenplanken te vinden zal zijn; én ver daarbuiten! Velen hebben er al op ingetekend en wie snel is, heeft daartoe nog tot en met 16 november a.s. de gelegenheid; vandaag en morgen dus nog. Daarvoor kunt u bellen naar Boekhan del Van der Boom, tel. (0187) 482614. De intekenprijs bedraagt 24,95 euro, vanaf aan staande dinsdag telt u er 29,95 euro voor neer. Aanstaande maandagavond wordt 'Som melsdijk, een landbouwdorp' gepresenteerd in 'de Doele' - een mooiere Sommelsdijkse locatie is welhaast niet denkbaar. En dins dag, als velen het boek in de winkel komen afhalen, is Cees van der Sluijs in Boekhan del Van der Boom aanwezig om zijn boek te signeren, 's morgens van 10.00-12.00 uuren 's middags van 13.00-17.00 uur. Iedereen is er welkom. Het "oude Krakje zoals alleen onze vaders en moeders dat gekend iiebben

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1