Schoner rioolwater in Nieuwe Tonge Een streekarchief maakt het verleden toegankelijk EmtiDEn-niEuws De financiële positie Herstructurering Samaritaan goed voor ouderen én de wijk Facelift voor D'n Diek Wijkcentrum voor jong en oud PAGINA 12 VRUDAG 15 NOVEMBER 2002 Wethouder G. Slootweg: '2003 wordt een buitengewoon dynamisch jaar' Invloed burger 2002 Onroerende zaakbelasting Eigenaar (per 2268 euro) 2,34 Gebruiker (per 2268 euro) 1,88 totaal 4,22 Hontienbelasting Èerstehond Tweede hond Oerdehond Kennel 43,00 86,00 €101,00 257,00 "fmnsteribelastirig Pér overnachting W$t0rtc>eristent)0itastirig Pèr«tmaal -^ 0,56 t^npersoonshuishöudèn 146,00 jlljeerpersoonshuishouden 203,00 i^eclamebetasting ÏR|r aankondiging 309,00 2003 2,40 1,93 4,33 44,00 88,00 104,00 263,00 0,39 0,57 105.00 €158,00 219,00 316,70 ;iö 2003 zal opnieuw een hertaxatie plaatsvinden van het onfoerehd goe /aSé gemeente. Dé waarde die daaruit voortvloeit (peilwaarde 1 januari ^Cö) is ;\fldr4e heffing van onder meer de onroerende zaakbelasting in dè période 2C Sporten is cool, smart en active De gemeente Middelharnis timmert de laatste jaren behoorlijk actief aan de weg. Volgend jaar zal die lijn met kracht worden doorgetrokken. Wethouder G. Slootweg: "2003 wordt een buitengewoon dynamisch jaar. Er zal veel veranderen aan de gemeen te Middelharnis, ook fysiek." "Een aantal lopende trajecten wordt volgend jaar afgerond, maar daarnaast zal nieuw beleid in gang worden gezet", vertelt Slootweg. "We gaan het verkeerscirculatieplan eva lueren en daar zullen zeker nieuwe maatregelen uit voortkomen. In het kader daarvan willen we ook komen tot een oplossing van de parkeerproblemen in het centrum van Middelharnis. Verder zal de gemeente het Gemeentelijk Rioleringsplan actualiseren en ook op dat gebied investeren we verder. Het Knooppunt staat op stapel en we gaan ook aan de slag met de ontwikkeling van het Spuikwartier, de Nieuwstraat en het Kerkepad. Geen geringe klus!" Maar dat is nog lang niet alles. Wethouder Slootweg noemt voorts de bouw van de woonwijk Hernesseroord, die volgend jaar echt gestalte zal krijgen, en de scholenbouw. "De nieuwe Bosseschool is al gebouwd en het oude gebouw is verbouwd voor Het Kompas. Momenteel zijn we aan het werk met de nieuwbouw van de Regionale Scholengemeenschap. En er ligt een aanvraag voor een aanbouw aan 'de Prins Maurits'. Al met al levert de gemeente Middelharnis zonder meer een majeure prestatie, vind ik. Maar dat heeft uiteraard ook te maken met de regionale functie die we hier ver vullen." De gemeente Middelharnis, vertelt de wethouder, gaat in 2003 met volle kracht door met het organiseren van burgeravonden In de verschillende kernen. Daarnaast zal de bur ger invloed kunnen uitoefenen op bijeenkomsten voor specifieke onderwerpen, renova ties of bouwplannen bijvoorbeeld. "We willen zoveel mogelijk in overleg met de burger treden; we hebben het immers over zijn of haar directe omgeving. Dat is een speerpunt van het collegebeleid, maar we doen het wel met de gemeenteraad. In het dualistisch stelsel zou de gemeenteraad ook zelf een bijeenkomst voor burgers kunnen beleggen." Wat de burger volgend jaar ook zal merken, is dat hij of zij klachten over de woonom geving kwijtkan bij één buitendienstloket. "Je meldt bijvoorbeeld losse stoeptegels en dan krijg je meteen te horen wanneer de klacht verholpen zal worden. Op dat tijdstip moet het probleem opgelost zijn, gegarandeerd!" Overigens zal de hele ambtelijke orga nisatie van de gemeente Middelharnis nog eens tegen het licht worden gehouden. Dit met als doel om nog meer klantgericht te gaan werken. Redelijk, maar niet om uitbundig over te doen. Zo kan de financiële positie van de gemeente Middelharnis het best in één zin omschreven worden. In ieder geval is die positie goed genoeg om volgend jaar een aantal forse investeringen te doen én om de belastingdruk slechts trendmatig te verhogen. De financiële positie is voor een groot deel afhankelijk van de uitkering uit het gemeentefonds. De venwachting is dat die uitkenng vanaf 2004 kleiner zal worden. Dit omdat de uitkering uit het gemeentefonds gelijke tred houdt met de uitgaven van de rijksoverheid. Geeft het rijk minder uit - en dat is op grond van de economische ontwikkelingen niet ondenkbeeldig -, dan ontvangen de gemeenten ook minder. De renteontwikkeling, het loon- en prijspeil en eventuele schadeclaims vormen eveneens risico's voor de gemeentelijke huishoudportemonnee. Als dit soort risico's, waarvan de uitkering uit het gemeentefonds de grootste is, de financiële positie van de gemeente negatief beïnvloeden, zal er noodgedwongen meer geld uit de algemene middelen moeten komen om bijvoorbeeld het groen, de bestrating en de dorpshuizen op hetzelfde peil te houden of te verbeteren. Zijn die algemene middelen niet toereikend, dan is de gemeente gedwongen de onroerende zaakbelasting te verhogen. Zover is het absoluut nog niet: de belastingdruk stijgt in 2003 overeenkomstig het inflatiepercentage met 2,5 procent. Qua belastingdruk zit de gemeente Middelharnis, landelijk gezien, iets boven het gemiddelde. Afgezet tegen het hoge voorzieningenniveau kan de hoogte van de belastingen worden gekenschetst als redelijk. Het totaal van lasten en baten In 2003 is begroot op 34.127.583 euro. Het saldo sluit positief op 796.457 euro voor nieuv/ beleid en 55.968 voor de post 'onvoorzien'. De gemeente Middelharnis investeert volgend jaar in totaal 5.404.565 euro. Grote bedragen zullen worden besteed aan: De bouv/ van de nieuw Regionale Scholengemeenschap De aanleg en renovatie van rioleringen De renovatie van D'n DIek Het aanpassen van schoolgebouwen Het toegankeiijl<er maken van de openbare bibliotheek 0,30 Rioolrechten Per aansluiting 129,30 ^0efiilgingsrechten j%t^^cörtainer (exclusief BTW) 97.00 j0yalstoffenheffing 131,60 Vernieuwing van wonen en zorg. Dat is het uitgangspunt van de ingrijpende herstructu- renng die verpleeghuis De Samaritaan en verzorgingshuis De Goede Ree te wachten staat. Alle woon paviljoens op het terrein van De Samaritaan worden gesloopt. Ze zijn sterk verouderd en voldoen niet meer aan de eisen en wensen van deze tijd. Op de sloopplek komen 60 zorgwoningen plus een meer eigentijds verpleeghuis met 120 plaatsen. Ook de belendende 'Koekoek' zal wellicht worden geherstructureerd. Op de locatie komen 100 levensloopbestendige woningen, waarin eventueel benodigde zorg kan worden geleverd vanuit De Samaritaan. In het complex, dat wordt gebouwd door de bouwvereniging Sommelsdijk, zijn tevens een nieuwe School met de Bijbel, een nieuw wijkgebouw De Zwaluw en andere wijkgerichte voorzieningen gepland. Daarmee is de herstructurering van dit gebied niet alleen goed voor de ouderen, maar ook uitermate nuttig voor de rest van de wijk. Besluitvorming dient overigens nog plaats te vinden. Verzorgingshuis De Goede Ree - evenals De Samaritaan een huis van de Stichting Hervormd Diakonale Gezondheidszorg - gaat ook op de schop. Alleen de oostelijke vleugel blijft staan, de rest wordt afgebroken om plaats te maken voor 70 tot 75 oude renwoningen in verschillende typen. De oostelijke vleugel van De Goede Ree wordt gerenoveerd, zodat er sprake zal zijn van een eigentijds verzorgingshuis. De herstructurering van De Samaritaan zal eerst plaatsvinden. Daarna komt De Goede Ree aan de beurt. In 2003 worden de plannen verder uitgewerkt en staat ook de plano logische procedure op het programma. Op 28 september was het Diekhuusplein het decor van een grote 'sportmegafestatie'. Aangetrokken door het thema 'be cool, be smart, be active!' was flink wat eilandelijke jeugd naar het plein in Middelharnis gekomen om sportief actief te zijn. Deze megafestatie, een soort zeskamp, was de start van het project jeugdsportstimulering. Een moeilijk woord, dat erop neerkomt dat jongeren van 8 tot en met 18 jaar enthousiast worden gemaakt om meer aan sport te doen en lid te worden van een sportvereniging. Want sporten is nu eenmaal cool, smart en active! Het project jeugdsportstimulering is een initiatief van de vier gemeenten op Goeree- Overflakkee. De Sportraad Zuid-Holland en de Rabobank ondersteunen het. Inmiddels zijn tientallen sportverenigin- gen op het eiland geïnteresseerd geraakt in het pro- ject. Ze kunnen bijvoorbeeld een 'quick scan' laten ------- uitvoeren om te bepalen hoe aantrekkelijk de club is voor de jeugd. Daarnaast zijn er thema bijeenkomsten - over bijvoorbeeld jeugdbeleid en jeugdcoördinatie - en andere activiteiten gepland om de jeugdsport te stimuleren. Het project loopt tot eind 2003. pro- Ak Winkelcentrum D'n Diek kreeg begin jaren tachtig de verschij ningsvorm die het nu nog heeft. Toen werden de herkenbare blauwe kapjes aangebracht. En toen werden bovendien de win kels van Middelharnis en Sommelsdijk zoveel mogelijk geconcentreerd op D'n Diek. De renovatie van toen heeft er toe bijgedragen dat D'n Diek is uitgegroeid tot een winkelcen trum met regionale aantrek kingskracht. Om die functie ver der te ontwikkelen, wordt het tijd voor een nieuwe renovatie. De huidige Diek krijgt dus, twin tig jaar na de laatste opknap beurt, een facelift. Dat zal gebeuren in combinatie met de bouw van het Knooppunt en de aanleg van een bevoorradings weg achter D'n Diek, activiteiten die het winkelcentrum eveneens ten goede komen. Hoe de nieuwe Diek eruit komt te zien is nog niet bekend. De gemeente Middelharnis en andere betrokkenen - zoals de middenstand, gehandicapten en de Stichting Beschermd Dorpsgezicht - buigen zich in 2003 over de nieuwe verschijningsvorm. Daarna neemt het gemeentebestuur een besluit. Tegelijkertijd wordt onderzocht hoe de vernieuwing van het Spuikwartier gestalte zal krij gen. Plus het gebied ten zuiden van D'n Diek (Nieuwstraat, Kerkepad en parkeerplaats). Net als bij de voorbereiding van de renovatie van het winkelcentrum, spelen bij de plan vorming voor dit gebied alle mogelijke betrokkenen een rol. Daarbij zijn uiteraard ook de bewoners vertegenwoordigd. In Nieuwe Tonge worden volgend jaar twee bergbezinkleidingen aangelegd. Het rioolwater zal daardoor 50 procent minder vervuild zijn. De realisering van twee bergbezinkleidingen komt voort uit het Gemeentelijk Rioleringsplan. Daarin is exact omschreven hoe de gemeente omgaat met het riool stelsel. Onderhoud, ven/anging en verbetering - het staat er allemaal in. Een goed riool is namelijk belangrijk, niet alleen voor het tegengaan van waterover last, maar ook voor de volkgezondheid en de bescherming van het milieu. De zorg voor het riool en de kwaliteit van het water is in handen van de gemeente en het Zuiveringschap Hollandse Eilanden en Waarden. De twee bergbezinkleidingen in Nieuwe Tonge moeten worden gezien als een riool verbetering. Die nieuwe voorzieningen zorgen en/oor dat er, met name in geval van heftige regen, minder afval vanuit het riool in het oppen/laktewater terechtkomt ('overstort'). Circa 50 procent van het afval bezinkt en blijft achter, waardoor het oppen/laktewater dus de helft minder vervuild wordt. Prettig voor het milieu! De bergbezinkleidingen in Nieuwe Tonge worden ondergronds aangelegd aan de Molendijk (bij de molen) en de Westdijk (tegenover de supermarkt). Ze komen in de plaats van vier oude 'overstorten', die het afval niet kunnen tegenhouden en boven dien uitwateren op slecht doorstromend oppervlaktewater. De twee nieuwe voorzieningen wateren af op de Schunng, een watergang met een perfecte doorstroming. Middelharnis en Sommelsdijk beschikken reeds over bergbezinkleidingen. Na Nieuwe Tonge komt Stad aan 't Haringvliet aan de beurt, waarna het rioolwater dus in de hele gemeente minder ven/uiid zal zijn. Onder dit grasveld aan de Westdijk wordt een van de twee bergbezinkleidingen aangelegd. De eerste paal is geslagen, de bouw is gestart. Als het werk volgens planning verloopt, kan in de tweede helft van 2003 het nieuwe multifunctionele wijkcentrum Middelharnis- Zuid worden opgeleverd en geopend. Het wijkcentrum wordt gebouwd aan de Doetinchemsestraat, op de plek waar voorheen het Dienstencentrum stond. De gebruiker van dit verouderde en gesloopte pand was het Bejaardenwerk Middelharnis. En het Bejaardenwerk zal haar activiteiten ook weer in het nieuwe gebouw gaan ontplooien. Maar - de aanduiding multifunctioneel wijkcen trum zegt het al - ook andere organisaties zullen gebruik gaan maken van het pand. Dat zijn de wijkgroep Middelharnis-Zuid en peuterspeelzaal Pippeloentje. Het nieuw wijk centrum, dat wordt gebouwd door Woongoed Flakkee, zal dus een rol gaan vervullen yoor jong en oud. De bouw van de nieuwe accommodatie heeft ook tot gevolg dat de huisvesting van ver schillende instellingen binnen de gemeente zal veranderen. Getracht wordt het ROC Albeda College meer ruimte te bieden en, in combinatie daarmee, de stichting Vluchtelingenwerk Goeree-Overflakkee van goede huisvesting te voorzien. Dat laatste geldt ook voor de historische vereniging De Motte. Voorts streeft de gemeente naar een centralisatie van het muziekondenwijs en naar een optimaal gebruik van het Diekhuus. Een artist impression van het nieuwe multifunctionele wijkcentrum Middelharnis-Zuid. Het gemeentearchief van Middelharnis bevat een schat aan informatie. Eeuwen gemeentelijke historie zijn er keurig opgeborgen en... zwijgen! Zwijgende archieven, dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn. Daarom is gemeentearctiivaris Jan Both druk bezig om de uitgebreide collectie - enke le honderden meters lang - te inventariseren en beschrijven. Daarmee wordt het archief beter toegankelijk voor het geïnteresseerde publiek. Een probleem is dat dat inventari seren een tijdrovend karwei is. Een ander probleem is dat in het gemeentehuis faciliteiten ontbreken om al dat mooie archiefmateriaal in te zien. De vier gemeenten op Goeree-Overflakkee hebben, samen met het waterschap, een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden om een streekarchief op te richten. Het idee achter een streekarchief is dat oudere archiefstukken (van 20 jaar en ouder) van de deelnemers worden ondergebracht in een centraal depot. Het voordeel van een dergelijke samenwerking is dat er voldoende deskundig perso neel kan worden ingezet voor het beheer van de archieven. De publieke toegankelijkheid zal, mede door nu nog ontbrekende faciliteiten, veel beter zijn. Voorts laat de praktijk in andere streekarchieven zien, dat het werk wordt onder steund door enthousiaste en betrokken vrijwilligers. De dienstverlening van een professioneel streekarchief is niet alleen passief - het toe gankelijk maken van archieven, het op aanvraag beschikbaar stellen van collecties of het begeleiden van onderzoek - maar ook actief. Actief in het uitbreiden van de collectie met interessant materiaal én door het organise ren van lezingen, cursussen en tentoonstellingen, het verzorgen van publicaties, samenwerking met het ondenwijs en het beschikbaar stellen van archiefmatenaal op internet. Binnenkort zullen de besturen van de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee en het waterschap een voorstel ontvangen om een streekarchief op te richten. Realisering en/an heeft natuurlijk ook te maken met de financiële haalbaarheid. Een voorziening, die de archieven zal laten spreken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 12