Oude Tonge EiiArasen-niEuws Dam- en schaakver. 'Ontspanning' Conditiecup en Akershoek cup wedstrijden bij zwemclub de Stelle Uitslagen van maandag 11 november, negende competitieronde: Het verlenen van eerste hulp bij ongelukken kan veel ellende voorkomen. Hoe eer der de hulp kan worden geboden hoe beter. Maar als een gebeurtenis het karakter krijgt van een ramp dan is er zoveel hulp nodig dat die niet direct aan alle hulpbehoeven den kan worden gegeven. Zeker niet als een groot deel van de bevolking van een compleet dorp schreeuwt om hulp zoals op 1 februari 1953 te Oude Tonge het geval was. Het is verheugend dat in zo'n situatie er altijd weer man nen tevoorschijn komen die zich ontpoppen als: 'redders van het eerste uur'. PAGINA 11 VRUDAG 15 NOVEMBER 2002 Dammen: A. de Mik - J. van Koppen3 - O A. P. C. de Mik - W. van Schie1 - 1 C. Mierop - K. TanisQ - 3 G. van Koppen - H. M. Floresteijn3 - O Schaken: J. Santifort - W. J. Tanisrem. M. Breen - P. A. Derrezrem. E. T. E. Derrez - R. M. v/d wendeO - 1 A. C. Baas - E. Santifort1 - O J. Grinwis - F. L. Troost O - 1 P. Speelman - K. v/d WendeO - 1 A. van Huizen - A. Schaefer1 - O W.T. Breen - W.J. Tanis-koole1-0 De voorzitter van de verenging had deze avond gedacht om zijn eerste wedstrijd van het seizoen te winnen, maar 't was De Mik die er met de punten vandoor ging. In de tweede wedstrijd waar de nummer twee en drie van vorig jaar een hevig gevecht lever den om maar een betere positie te krijgen, werd het toch een gelijk spel. Door deze uit slag kon K. Tanis uitlopen op zijn concur renten en dat deed hij ook. Hij haalde er een prachtige zet uit die nog met een mooie naslag van C. Mierop beantwoord werd. Dit kostte wel een steen die Tanis nooit meer inleverde. De laatste wedstrijd bij de dam mers ging tussen de heren Van Koppen en Floresteijn. Na drie uur spelen kwam er een stand van 5 dammen tegen 2 op het bord. Dit werd knap uitgespeeld door Van Koppen, die daardoor met de drie punten naar huis kon. Dit was voor de nieuwkomer een heel mooie en knappe prestatie. Bij de schakers werden er acht wedstrijden gespeeld. In de eerste twee wedstrijden kon geen van alle een opening voor waardoor deze in remise eindigde. In de derde wed strijd zag het er lange tijd naar uit dat deze ook in remise zou eindigen, maar door een goede aanval van R, v.d. Wende kon hij zich door deze overwinning weer aan kop van het veld zetten. De partij tussen A. Baas en de heer E. Santifort ging Baas met de punten naar huis. J. Grinwis kon tegen F. Troost niet tot een positief resultaat komen en ging na een spannende wedstrijd met lege handen naar huis. K. v.d. Wende won zijn wedstrijd tegen P. Speelman; nadat deze hevig weer stand had geboden, moest hij toch de over winning aan de V.d. Wende laten. De enige vrouw van de vereniging kon na een mooie partij, deze avond tegen W.T. Breen, geen punten pakken. A. van Huizen was deze avond in goeden doen: alles wat de heer Schaefer probeerde, werd goed beantwoord, waardoor Van Huizen de volledige punten mee naar huis kon nemen. Aanstaande maandag zal er door de schaak voor de Bond gespeeld worden. Iedereen die dit graag van dichtbij mee wil maken, wordt daarom uitgenodigd om te komen kijken in de "Bonte Koe" of om gewoon een partij te spelen. U bent altijd van harte welkom. Voor meer informatie over speelavonden en uitslagen kunt u kijken op website: www.flakkee.net/~schaken/ontspanning. Een aantal zaterdagen achter elkaar werd in zwembad 't Zuiderdiep in Stellendam gestreden om de Akershoekcup en de condi tiecup. De Akershoekcup is een beker die de jongere zwemmers van de zwemclub kun nen winnen. Ze moeten hiervoor verschil lende afstanden zwemmen. Het gaat hierbij om lange en kortere afstanden. Zwemmers die alle dagen hebben meegezwommen, en dus alle afstanden hebben meegedaan, komen in aanmerking om de felbegeerde beker te winnen. Het gaat bij deze wedstrij den vooral om techniek en uithoudingsver mogen. Alle deelnemers hebben een uitstekende prestatie geleverd. Voor de allerjongsten van de zwemclub was het soms wel erg zwaar. Nielle Teunissen, Anne Brinkman, Joelle Plas, Anita van Soest, Cynthia Nagtegaal en Suzanne Hessel hebben bij de meisjes onderling erg goed hun best gedaan. Zij heb ben alle afstanden gezwommen. Het strijden om de bovenste plaatsen in het klassement ging tussen Marrieleen Klaasse, Marianne Plas, Ellen van Soest, Wendy Kriek en Danielle Roodnat. Soms waren de verschil len tussen de zwemmers maar heel klein. Uiteindelijk mocht Danielle Roodnat de Akershoekcup mee naar huis nemen. Bij de jongens werd er een goede prestatie geleverd door Jamo Heerschap, Willem Jan Hoekman, Kevin Rodenhuis, Pieter Hoek- man en Anton Klink. Ook zij hebben alle afstanden gezwommen. Het is natuurlijk ook mede te danken aan alle trainingen die deze kinderen iedere zaterdagmorgen volgen. Hierdoor wordt hun techniek steeds beter en hun uithoudingsvermogen vergroot. Dat was wel te zien bij deze prestatie wedstrijden. Tussen Marco Akershoek, Bart Teunissen, Coen Bolle, Don Schavemaker en Wijnand de Ronde werd de strijd gestreden om de beker. Wijnand de Ronde Werd uiteindeüjk eerste en kreeg de Akershoekcup mee naar huis. Tegelijkertijd met de Akershoekcup streden de oudere leden om de conditiecup. Het woord zegt het al: de conditie werd danig op de proef gesteld. Bij de dames eindigde Ali- scha Hoidce op de 4e plaats. Corine Tanis werd 3e, Lilian Hessel 2e en Janet 't Man netje werd Ie. Bij de heren eindigde WilUan Hansen op de 5e plaats. Dennis Hansen werd 4e, Leander van Splunder 3e, Bjom de Leeuw 2e en winnaar van de conditiecup bij de heren werd Kees Akershoek. Op zaterdag 16 november zwemt zwemclub 'de Stelle' mee in de verenigingscompetitie die wordt gehouden in het zwembad in Rozenburg. De Ramp van 1953 (deel 25) Oude Tonge telde verscheidene van hen. De redders zelf drongen zichzelf niet naar voren als helden maar als nuchtere kerels die redden op zich als een pUcht beschouwden. Eén zo'n kerel van de gemeenschap van Oude Tonge was de toen bijna achttienjari ge Piet vm den Ouden uit de Juliana- straat. Zijn ouders waren Gerrit van den Ouden en Jaimetje (Jans) Kardux. Zij had den acht kinderen: Ko, Nel, Dies, Riek, Arie, Piet, Wim en Janny. De eerste drie waren reeds gehuwd, die waren met de Ramp niet thuis in de Julianastraat. Ook Arie was niet thuis want hij stond in mili taire dienst. Wel was zijn vriendin Ab Wolfert uit Dirksland bij de familie Van den Ouden Riek was wel thuis met haar dochtertje Adrie. Riek was gehuwd met Jaap de Vos uit Den Bommel die ook onder de wapenen stond en derhalve niet op Flakkee aanwezig was. Piet was 's zaterdagsavonds wezen stap pen met Jan Les en Jan Markensteijn die een Taunusje had. Het drietal reed naar Sommelsdijk alwaar ze in café De Kok een pilsje namen. De meeste jongelui gin gen vroeg naar huis vanwege de storm. Een Stadtenaar was die avond toch met de fiets gekomen maar zag geen kans om daarmee terug te gaan naar huis. De Oude Tongenaren waren de beroerdste niet en brachten de knaap naar Stad waarna ze over de polderdijken huiswaarts keerden. Jan Les werd aan de Langeweg afgezet, Piet in de Julianastraat en Markensteijn tufte met zijn Taunusje terug naar huis in Oude Tonge. Piet ging thuis eerst wat zitten lezen en zou pas rond de klok van twee in de nacht naar bed gaan. Lang heeft hij niet gesla pen. Hij werd wakker van lawaai in de straat, ging naar beneden en stapte geheel onverwachts in het water. Het water stond toen al een meter hoog in de straat en het borrelde zelfs door de brievenbus naar bin nen. Niemand van de aanwezigen in huize Van den Ouden had ook maar iets gemerkt! Vlug wekte hij zijn ouders die beneden in de bedstee sliepen. "Derr uut!" klonk het als commando. Men raakte niet in paniek, integendeel er werd gedacht: het zal zo'n vaart niet lopen. Toch werden wat kleren op het bed- steeboord gelegd en het dressoir werd met de rug op tafel gelegd. In dat dressoir lag het geldldstje (dat later is gevonden). Gerrit van den Ouden had een vrachtje uien verkocht en had het daarvoor ontvan gen geld in dat toentertijd populaire kistje veilig opgeborgen. Het binnendringende water kwam steeds hoger te staan. De bui tendeur kon niet meer worden geopend vanwege de druk van het water. Er was maar een mogelijkheid om niet te verdrin ken: de trap op haar boven! Daar was geen verlichting behalve het zwakke schijnsel van de lucht dat door het dakraam en door het raampje in de zijgevel naar binnen scheen. Piet werd er op uitgestuurd om de gebits protheses van zijn ouders beneden te gaan ophalen. Tot borsthoogte waadde ï*iet door de kamer en vond de nepgebitten, zoals men tegenwoordig zegt, in twee ronddrij vende kommen. Boven gekomen kon Piet zich verschonen. Het water kwam niet op de zolder te staan. Maar toen het water als een metershoge lawine door de polder kwam aanrollen en feitelijk de climax vormde van de ontketende natuurkrachten, lette men niet op de waterhoogte. Het lawaai van de storm, het lawaai van instor tende huizen, het geroep en geschreeuw van tientallen mensen die een gevecht moesten leveren op leven en dood veran derde de JuUanastraat in een oord van ver schrikking. Piet klom door het dakraam naar buiten en kroop over het dak tot aan de nok van het huis. Zo ver hij kijken kon zag hij de woningen aan de polderzijde van de JuUa nastraat nergens meer staan. Een snelle blik wendde hij hiaar het huis van zijn broer Dies aan de Stationsweg. Aan die weg stonden de woningen toen nog over eind. Maar angstig hulpgeroep kwam ineens uit de buurt van de dakgoot aan de straatzijde beneden hem. Aan die goot hadden de gebroeders Wim en Bas Koert zich vastge klemd. Deze jongens konden met uiterste krachtsinspanning op het dak bij Van den Ouden komen. Piet hielp hen door het dakraam naar bin nen te klimmen. Binnen op zolder werden de jongens eerst warm gewreven, want ze stonden te bibberen van de kou. Zij waren overburen. Voor de tweede maal kroop Piet naar buiten en nam wederom plaats op de nok. Eén blik was voldoende om te zien dat het huis van zijn broer, evenals zoveel andere woningen aan de Stations weg nu wel waren verdwenen. Totaal uit beeld! Diep teleiu"gesteld kroop hij weer naar bin nen en vertelde zijn vader wat hij had gezien. "Dies en Corrie zullen wel ver dronken zijn", fluisterde hij in het oor van zijn vader. Er kwamen tranen uit zijn ogen. In gedachten zag hij het als het ware gebeuren, iets wat de jongens van Koert in werkelijkheid hadden gezien met hun negenjarig zusje Neeltje die in de eigen straat was verdronken. Dat droevige nieuws hadden zij op die donkere zolder al bekend gemaakt. Buiten was het licht geworden. Links de woning van Marien Osseweijer waar lienlallen mensen werden opgevangen op een wijze die heel veel waardering verdient! Emmastraat Oude Tonge ijim: e.<y. OuJcm Een nieuwe dag brak aan. Het water was al flink gezakt maar het gevaar was gebleven. In huis werd de vraag gesteld: "Wat zullen we gaan doen?" De achtererven van de Julianastraat grens den aan die van de Emmastraat. Tussen beide straten lag een immense hoop mate riaal als een drijvende massa op het water dat nog altijd een bedreiging vormde voor de bewoners van vrijwel alle straten in Oude Tonge. Piet en Bas zouden de woning verlaten en een pad gaan zoeken dwars over de deinende vloer. Ze, sprongen van een balk op een pak stro; van planken op vloerdelen of meubelstukken. Men zou dit het beste kuimen vergelijken met schotsje lopen op het uiteengebroken ijs tijdens de dooi. Vluchtte Eliza ook niet met haar kind over de schotsen naar een veiUge streek in het boek 'De negerhut van oom Tom' va» H. B. Stowe? De beide jongens uit de JuUanastraat slaagden er in om heen en terug over de onder water gelopen erven te gaan. Na terugkeer werd er met Gerrit van den Ouden overlegd. Hun plan om de mensen vanuit de JuUanastraat over te brengen naar de Emmastraat leek uitvoerbaar. Het zou echter wel een gewaagde onderne ming zijn. Maar door de angst dat de laat ste woningen van de JuUanastraat het op de duur ook zouden begeven, werd het sein op groen gezet. Het wankele pad liep naar de achterkant van de woning van Marien Osseweijer aan de Emmastraat. Zijn woning was wat groter dan de andere. Piet ging eerst met de gebroeders Koert naar de overzijde. Alleen Bas met Piet gin gen terug, Wim bleef bij Osseweijer. Het overgebleven tweetal bracht eerst Riek en de kleine Adrie de Vos naar Osseweijer. Daarna werden Janny en Wim en vervol gens vader en moeder Van den Ouden overgebracht. Telkens Uep men hand in hand. Na enige tijd hield Bas er mee op. De gebroeders Koert hadden het te kwaad gekregen en bleven bij Osseweijer. Toen ging Piet aUeen. Kaufman en zijn vrouw durfden de overtocht niet aan en bleven in hun woning achter. Later werden zij als nog gered. Een tante van Piet, Marie Hart man, sUep beneden in de bedstee. Zij was door het water overvallen en ter plaatse verdronken. Daarna werd Leen Koole, zijn vrouw en vier kinderen afgehaald. TeUcens één per soon per loop, de kinderen het eerst. Loop? Over een dikke brij met vele wak ken er tussen, om in ijstermen te spreken. Piet van den Ouden kon gewoon niet meer stoppen en begreep achteraf niet waar hij al zijn energie vandaan haalde. Er zaten nog zoveel mensen op de zolders van hun huizen opgesloten terwijl het water tegen muren, deiuren en vensters bleef klotsen. Piet klom de daken op, hakte gaten daarin en maakte contact met zijn buurtgenoten. Al spoedig begon hij zijn reddingspogin gen in de richting van de Schoolstraat te verleggen. Jan Kievit met zijn vrouw en zoon konden eveneens veilig worden overgebracht naar Osseweijen Kievit en Van den Ouden woonden naast elkaar, twee onder een kap. Had Piet nog beschermende kleding aan? ongelukkige dier uren aaneen gelegen. Levend! De eerste keer dat Piet dit dier zag liggen keek hij of zij met grote bol staande ogen hem aan. Het was alsof het dier hem smeekte: "Help me toch asjebUeft! Zo'n beeld van machteloosheid en verlo renheid was ook Piet te machtig, ledere dierenvriend komt nu nog onder de indruk van een dergeUjk relaas, maar er was wer kelijk niets aan te doen. Later op de dag staarde het dier zonder enige glans meer in de ogen en was aan het afschuwelijk lijden een eind gekomen. Op de duur werden de reddingswerkzaam heden ook voor Piet te gevaarlijk. Hij raakte vermoeid en de invallende duister nis maakte de omstandigheden nog gevaarUjker. Hij durfde ook niet meer. Een slokje water moest Piet weer wat opster- ken. Gelukkig had Osseweijer voldoende drinkwater beschikbaar. Gedurende de nacht die aanbrak probeerde men elkaar warm te houden. Doch halverwege de nacht stond Piet op het platte dak van zijn gastheer. Hij gunde zich geen rust en staar de over de chaos naar de lege woningen van de JuUanastraat. Bij het Ucht van de maan die zo nu en dan van achter de buien tevoorschijn kwam, onderscheidde hij een manspersoon die een weg trachtte te vin den over het wankele pad dat de hele zon dag als vluchtweg in gebruik was geweest. De donkere gestalte kwam uit de richting van de woning van Jaap van den Berg. Het was volgens Piet onmogelijk dat daar nog iemand vandaan kom komen omdat dit gedeelte van de Julianastraat onbewoond was achter gelaten. Toch strompelde de man meer dood dan levend naar het huis van Osseweijer. Toen hij naderbij was gekomen zag Piet dat het Marien Fluit was. Zijn vrouw en dochtertje waren die zondag verdronken (zie deel 15). Fluit zelf heeft de woning van Van den Berg weten Evacué's gaan aan boord op het Stoombootplein te Middelhamis. Febr. 1953. ijotoM i Oudemm-Knjser. Muiddimmi\} Evacué's op de Kaai van Dirksland. Febr. 1953. ii„i,> \i .i ,,i/i ihukmim, Kmv m:Mcii„i: Niet bepaald, een broek en een trui meer droeg Piet niet. Wel moest hij een keer een kleine pauze inlassen. Hij is toen tussen wat mensen gaan Uggen waarover een deken werd gelegd. Dat deed hij om 'wat' op te warmen. Van tijd of uur had hij geen benul. Hoe lang zal hij zich rust hebben gegund? Opnieuw begon de pezige knaap, steeds alleen, om de ene buur na de andere te gaan halen. Dit keer was Toon van den Doel met zijn vrouw aan de beurt. Zij moesten eerst door het dakraam naar bui ten klimmen (wat ook al niet makkelijk was) om zich vervolgens naar een lager deel van het dak te laten zakken. Daarna begon de overtocht. Het heeft niet veel gescheeld of er zouden bij deze reddings operatie toch nog slachtoffers zijn geval len. Piet met aan zijn hand vrouw Van den Doel raakte uit balans. De vrouw viel op wat balken maar Piet ging kopje onder. Gelukkig ontwaarde hij een lichte plek in de drijvende massa boven zich en wurmde zich daar doorheen om snel op wat materi aal te klimmen dat voldoende draagvermo gen had. Zodoende kon het echtpaar Van den Doel toch bij de familie Osseweijer in veiUgheid worden gebracht. Bij deze zeer hulpvaardige mensen waren al tientallen buurtgenoten aan de achterkant van hun woning gestrand. Piet zag eruit als een verzopen kat. Binnen trok hij zijn kleren uit. Die werden uitge- WTongen om ze een poos later weer aan te trekken. Maar voordat Piet opnieuw zijn actie zou voortzetten heeft hij zich eerst in een deken gewikkeld om een beetje op temperatuur te komen. En weer ging hij Dichtbij de woning van Osseweijer lag een paard in het water. Het dier lag geheel ingeklemd tassen wrakhout misschien afkomstig van de eigen stal. Het hoofd rustte op een drijvend pak stro. Zo heeft het te bereiken en moet daar een hele tijd heb ben gelegen voordat hij als een verloren man naar zijn dorpsgenoten kon vertrek ken. Men begon hem bij Osseweijer onmiddellijk droog te wrijven en probeer de hem ook weer warm te krijgen. Vooral zijn voeten waren ijskoud want hij had kousen noch schoenen aan. In de loop van maandag de tweede werden al de gevluchte mensen die in de Emma straat waren beland met boten naar het doip overgebracht. Piet vertrok pas met de laatste groep. Wat zijn evacuatie betreft is terug te vinden in deel 21. Het heeft jarenlang geduurd voor dat deze energieke en hulpvaardige kerel over het rampgebeuren kon spreken, maar hij heeft zich tenslotte bereid verklaard zijn beleve nissen aan ons toe te vertrouwen. Piet van den Ouden is in 1959 gehuwd met EUsabeth van Zuidam uit Haaften. Piet heeft haar leren kennen in Oude Ton ge toen zij bij Janny Knöps logeerde. Eli sabeth was doktersassistente bij dokter Roesingh in Eindhoven waar Janny was geëvacueerd. Het echtpaar Van den Ouden-Zuidam had een zoon, Gertjan. De vrouw is in 1982 overleden. Piet van den Ouden woont in HeUevoetsluis. (wordt vervolgd) D. Hoogzand Van de redactie In verband met de grote vraag naar levering van extra Eilanden Nieuwsexemplaren met afleveringen 'De Ramp van 1953', van de hand van de heer Hoogzand, delen wij u mee dat deze niet meer voon'adig zijn. Volgend Jaar echter hoopt de auteur een boek uit te geven waarin al deze bijdragen zijn verzameld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 11