Overdenking -^^Mjkvenster ''^-^'^'f uit de Heilige Schrift Eiinraoi-iiiEiiws Cora de Boed in Flakkeecialiteiten Najaarscompetitie Tennisvereniging Ooitgensplaat Vier jaar'Ontwaakt Radio' Blik op kerk ^^Z en samenleving cj BHSEIHIEM lOGHHOlMfl Uw woning of bedrijfspand verliopen? lasrió Biao OUn fTOFWKSHINÖ Wentel uw weg op de Heere O. Nieuws van de Wereldwinkel PAGINA 5 VRIJDAG 8 NOVEMBER 2003 - Een politieke overstap - Mensen of beginselen - Ook in kerken Dat deed in het politieke wereldje weer heel wat stof opwaaien! De overstap die Hirsch Ali maakte van de Partij van de Arbeid naar de VVD. Nog niet zo lang geleden was zij toegetreden tot de PvdA, en voorzitter Koole was daar nauw bij betrokken. De laatste maanden was zij herhaaldelijk bedreigd en genoot zij bescherming vanuit de PvdA. Achteraf bleek dat zij was uitgeweken naar de Verenigde Staten. En als een donderslag bij heldere hemel kwam het bericht dat zij is overgegaan naar de VVD, die haar met veel tam-tam heeft binnengehaald. En Gerrit Zalm, de vroegere minister van financiën en thans fractieleider van die partij, maakte er geen geheim van dat zij mede op zijn ver zoek was overgekomen naar de liberalen, die haar meteen op een verkiesbare plaats heb- ben gezet, zodat zij wellicht bij de volgende verkiezingen kamerlid voor de VVD zal worden. Op zichzelf is er natuurlijk niets mis mee wanneer iemand verandert van politieke par tij. We leven in een vrij land, waarin ieder een kan gaan en staan waar hij of zij wil, waar ook iedereen zijn of haar eigen politie ke keuzes kan maken. Maar in dit geval kun nen we wel iets van de socialistische veront waardiging begrijpen. Temeer omdat de motieven van Hirsch Ali niet zo sterk over kwamen. Zij leek teleurgesteld in de Partij van de Arbeid, omdat zij daar voorlopig geen kans maakte in de Tweede Kamer te komen. En bij de liberalen lag een zetel in het verschiet. Een zuiver opportunistische beslissing dusZo doorzichtig als het maar kan. De laatste tijd is wel duidelijk dat pohtici hun eigen belangen laten prevaleren boven partijbelang. Na de vorige verkiezingen namen nogal wat bekende vertegenwoordi gers van politieke partijen afscheid van Den Haag omdat zij vreesden niet opnieuw minister of staatssecretaris te zullen worden. Dat gaf nogal eens aanleiding tot de beschul diging van 'kiezersbedrog'. Nu reeds heeft Nawijn te kennen gegeven dat hij wel lijst trekker wil worden voor de LPF, maar dat hij nog niet weet of hij na de verkiezingen ook zal plaats nemen in de Tweede Kamer. Dat het meer om 'poppetjes' gaat dan om beginselen, was trouwens ook merkbaar in de Christenunie. Daar moest Kars Veling het veld ruimen omdat de partij niet hoog genoeg had gescoord bij de verkiezingen. Dit werd hem persoonlijk aangerekend. Nu echter is Rouvoet aangewezen als lijsttrek ker en als het verlies van de CU nu eens niet ongedaan wordt gemaaktZal dan ook Rouvoet het veld moeten ruimen? Ik heb de indruk dat het vroeger allemaal wat overzichtelijker was. Je hoorde bij die partij en daar blééf je. Ongeacht of die partij won of verloor. En mensen stonden voor de beginselen die deze partij uitdroeg. Een overstap was uiterst zeldzaam. Maar van daag de dag lopen mensen met het grootste gemak over van de ene partij naar de andere. Om vervolgens beginselen uit te dragen die ze in het verleden hebben bestreden! Trouwens, laten de kerken niet hetzelfde beeld zien? Als het je toch in de ene kerk niet bevalt, dan ga je over naar een andere, waar je je wèl thuisvoelt. Lidmaten die een tucht- procedure vrezen, laten het niet zo ver komen en onttrekken zich aan de kerkelijke gemeen te om ergens anders met een schone lei te beginnen. Zelfs predikanten die soms jaren lang een bepaalde kerk gediend hebben, leg gen van het ene moment op het andere hun ambt neer en worden in een andere kerk met open armen ontvangen. Of zo'n beslissing altijd verantwoord is? De weet het niet, ik kan niet in het hart van de ander kijken Waarnemer '•^:«m. Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uvf vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. KIWIIRUPIN6 Hoe worden de niet geplukte kiwi's rijp? Zijn er speciale methodes om ze voorzichtig te laten rijpen Antwoord: In ons klimaat rijpen kiwi's vaak moeilijk. In een warme zonnige zomer kunnen kiwi's in augustus rijp worden, maar in slechte zomers wordt het wel september en in extreem natte en koele zomers kan het ook oktober worden. U kunt de onrijpe vruchten laten hangen tot op z'n minst eind september. Zijn ze dan nog hard dan kunt u rustig tot ver in oktober wachten. Zolang er geen zware nachtvorsten komen zullen de vruchten echt geen gevaar lopen. Op een warme, beschutte plek zullen de vruchten uiteraitfd het beste rijpen. Laat de vruchten in ieder geval zo lang mogelijk aan dé boom hangen, want te vroeg geplukte vruchten komen niet meer op smaak. Enige tips om ze te laten narijpen: als onrijpe kiwi's samen met een enkele banaan of met een rijpe appel in een plastic zak worden gedaan, zijn ze snel (over)rijp. Deze vruchten staan name lijk veel ethyleen af. Dit gas versnelt de rij ping van een kiwi. Blijken de kiwi's nog zurig te zijn dan kunt u het beste de geoogste vruchten in een wollen doek inpakken en op kamertemperatuur laten afrijpen. Op de basisschool heb ik de uitdrukking 'de zwarte gordel in Nederland' eens geleerd. Maar wat houdt dit nu precies in? Wie heeft dit bedacht? Antwoord: De door u gebezigde benaming is minder bekend dan de 'Bible Belt'. Deze Engelse benaining is uit de VS afkomstig. In zuidelijkse staten als Alabama, Missisipi en Oklahoma vormen behoudende christenen de meerderheid van de bevolking. Dit gebied werd dan ook de 'Bible Belt' genoemd. In ons land loopt de Bible Belt ruwweg van de Zeeuwse eilanden via de Betuwe en Veluwe naar het noorden van Overijssel. Deze struc tuur is opmerkelijk stabiel. In deze gebieden komen veel orthodoxe protestanten voor. Gedurende het laatste kwart van de negen tiende eeuw en het grootste deel van de twin tigste eeuw vormden deze gebieden de kern van de politieke en sociale activiteiten van de orthodox protestante beweging in ons land. Wat voor beestjes zijn dit? Vorig jaar had ik ze ook op de logeerkamer, mijn echtgenoot had toen bakken met voorgekiemde plantjes staan. Maar nu zie ik ze weer in onze slaap kamer. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd niakelaar/laxateur. lid NVM 0187-4765.5.^ Het schrijven zit bij sommige mensen in het bloed. Dat is vast ook het geval bij Cora de Boed uit Sommelsdijk. Zij werd 44 jaar geleden geboren in Stad aan 't Haringvüet en kwam via Den Bommel in Sommelsdijk terecht. Na de vormingsschool en de huis houdschool begon ze als administratrice bij Rumptstad. Maar nu zullen velen haar ken nen als redacteur van Ons Eiland. Naast het schrijven houdt ze ook van haken en bordu ren. Zaterdagmorgen om 9.00 uur vertelt zij in het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee haar levensverhaal. De her haling is a.s. dinsdag om 18.00 uur. Antwoord: De insecten die u ons toegezon den heeft zijn zgn. diefjes (Ptinus fur Ptini- dae). Diefjes zijn licht bruine, soms gevlek te kevertjes waarbij mannetjes en wijfjes uiterlijk sterk verschillen. De mannetjes zijn langgerekt, de wijfjes hebben een meer ron de vorm. De'kleur en de tekening zijn tame lijk variabel. De diefjes worden 2 tot 5 mm lang. Larven zo wel als volwassen insecten van deze soort zijn schadelijk doordat ze droge levensmiddelen, stijfsel of lijm van behang, boeken, schilderijen, enz. als voed sel beschouwen. U kunt ze bestrijden door de plaatsen waar de dieren veel voorkomen goed met water en zeep te reinigen. Behan del vooral naden en kieren grondig zodat geen losse eitjes achterblijven. Ter aanvul ling kan eventueel gebruik worden gemaakt van een insecticide. Uw drogist heeft voor deze mini-kriebelbeestjes minder gevaarlij ke middelen die voor de mens niet schadelijk zijn. Onze acaciabomen geven in de herfst enorm veel rommel. Daarom vragen wij ons af of we ze in de herfst, voor de bladval, kunnen snoeien. Antwoord: Een acacia mag in het algemeen gesnoeid worden als hij beschadigd is. U zou zich eigenlijk moeten beperken tot het weg nemen van dood hout en het binnen de per ken houden van de omvang. De acacia zal het minste last van de snoei ondervinden als u dit doet in het late voorjaar. Wij raden u dan ook aan om het bladafval voor lief te nemen en de hark te hanteren in plaats van de snoeischaar. KJIIEMDE ffOMEN Nu de blaadjes weer van de bomen vallen zou ik wel eens willen weten hoe dit proces in zijn werk gaat. Antwoord: Loofbomen groeien door het zgn. fotosyntheseproces. Dit is het proces waarbij zonne-energie door het blad wordt omgezet in chemische energie en aldus dient als drijvende kracht voor de groei van de boom. Voor dit proces is een voldoende hoe veelheid daglicht nodig. Door het korten van de dagen in de herfst is er steeds minder dag licht en eindigt het proces van de fotosyn these langzaam aan. De zuigcapaciteit van de wortels gaat in de herfst ook steeds moei zamer verlopen en stopt in de winter geheel. Het blad is dan overbodig geworden. Het bladgroen verkleurt en er gaat zich een kur- klaagje vormen tussen het blad en de blad voet waardoor het blad uiteindelijk loslaat bij het intreden van de winterrust. Hoe komt het eigenlijk dat nooit een deel van het vloeibaar voedsel het lichaam verlaat via de darmen? Welk orgaan is voor die per fecte scheiding verantwoordelijk? Antwoord: De wereld bestaat evenals ons lichaam voor tweederde uit water. Dit geldt ook voor ons voedsel, met voorts als meest voorkomende voedingsstoffen: eiwitten, vetten en koolhydraten. Water zit niet alleen in onze dranken maar ook in vaste spijzen. Als wij een hap eten in de mond nemen "Wentel uw weg op de HEERE en vertrouw op Hem: Hij zal het maken.(Psalm 37 vers 5) Te midden van al het gewoel en geweld in deze wereld en te inidden van alle moeiten en zorgen in ons persoonlijk leven willen we elkaar een goede raad meegeven vanuit het Woord van God, namelijk om onze weg te wentelen op de HEERE en op Hem alleen te vertrouwen. Wij leggen allemaal een bepaalde weg af in ons leven. Voor de één is die weg wel wat langer en moeilijker dan de ander, maar eens is er een eind aan die weg. We moeten immers allemaal sterven, omdat we ook allen gezondigd hebben. Het is een weg, waarvan het uitnemendste is moeite en verdriet, zoals we lezen in Psalm 90. En wat is het dan een voorrecht als we een "adres" mogen hebben, waar we met al onze moeiten, zorgen en verdriet terecht kunnen! Daar mocht David, de dichter van deze Psalm, door genade ook van weten. Ook hij ondervond veel moeite en verdriet op zijn levensweg waarop hij o.a. ten dode toe ach tervolgd werd door koning Saul. Zo zelfs dat hij moest uitroepen; "Ik zal één dezer dagen nog omkomen door de handen van Saul." Maar ook mocht hij op die weg ervaren de nabijheid van de Heere. Als hij op een gegeven moment voor de ver woeste stad Ziklag staat, waaruit vrouwen en kinderen en alle goederen zijn wegge haald, dan mag hij zich sterken in de Heere Zijn God. Toen mocht hij heel zijn weg wen telen op de Heere en op Hem alleen vertrou wen! Hij mocht dat "adres" hebben in zijn leven. En zie, dat mag hij nu ook doorgeven in deze Psalm ter bemoediging van allen, die een zware weg lïioeten gaan van moeite en ver driet. Hij geeft een heerUjke raad aan hen, voor wie de weg wel eens té zwaar is gewor den om te gaan en zegt: "Wentel uw weg op de HEERE." En we wentelen iets, wanneer het té zwaar is om te dragen bijv. een rots blok o.i.d. We proberen iets te dragen, wat te dragen is, maar als we iets wentelen, dan moeten we het uit handen geven. En dat is nu juist zo moei lijk, want we willen graag zelf aUes dragen en dat maakt de last eigenlijk al maar zwaar der en tenslotte zullen we er nog onder bezwijken! Gelukkig als we dan werkelijk alles eens uit handen mogen geven en onze weg mogen wentelen op de HEERE. Hij heeft, als de Almachtige, ook de sterkste schouders om zelfs de zwaarste last te dra gen. Wentel dan uw en jouw weg op de HEERE!! Vertil u niet en wentel uw weg ook dagelijks op de HEERE, want juist daarin wordt Hij ook geëerd, als we Hem dagelijks nodig heb ben! En wat is het dan een grote troost, als we weten mogen dat de HEERE zelfs ook raad weet met de grootste last. Welke last is dat dan? Wel de last van onze zonden en schuld! Zeg eens, weet u van die last in uw leven? Van die oneindige last van Gods toom over uw zonden? O als de Heere daarmee bekend maakt door Zijn Woord en Geest, dan moe ten we eronder bezwijken! "Zulk een last van zond' en plagen, niet te dragen." Maar waar moet u er dan mee naar toe? Wel, naar de HEERE, want Hij heeft in het bloed van Zijn üeve Zoon verzoening gevonden, omdat Hij het allerzwaarste pak gedragen heeft namelijk de last van de toom van God over de zonden. Zo zwaar was die last, dat Hij heeft uitgeroepen aan het kruis van Gol gotha: "Mijn God, Mijn God! Waarom hebt Gij Mij verlaten?" En tenslotte heeft het daar ook uit Zijn mond geklonken: "Het is volbracht!" Dat wil zeggen: "Ik heb voldaan aan het recht van God, de schuld betaald! En nu zegt Hij tot zwaar beladenen: "Kom herwaarts tot Mij en Ik zal u mst geven." Hij zegt; Geef Mij uw zonden, uw moeiten, uw verdriet en Ik geef u Mijn genade, verge ving, gerechtigheid en vrede en daarbij ook het recht op het eeuwige leven! Wonderlijke mil, wonderlijk vrijspraak in dat Lam Gods de Heere Jezus Christus. Hij is een verzoening voor al onze zonden, de HEERE onze gerechtigheid! O, zo eens alles op de HEERE te mogen wen telen en Hem alleen te vertrouwen. Die geheel en al te vertrouwen is. Dan kunnen we ook sterven en God ontmoeten. Hij voor mij, daar ik anders de eeuwige dood moest ster ven. Geloofsvertrouwen te mogen oefenen op de HEERE, de God van het genadever bond. En dan volgt er tenslotte:"en Hij zal het maken. Hij zal het goed maken! Hij alleen. Nee niet wij. Wij kunnen alleen maar stuk maken, maar de HEERE maakt het goed. Hij geneest. Hij heelt alle wonden en dan is het goed voor tijd en eeuwigheid. Zo kunnen we ook weer verder met al onze moeiten en verdriet door onze weg te wente len op de HEERE en Hem alleen leren ver trouwen. Wentel uw weg, wie u ook bent, jong of oud, godsdienstig of goddeloos, op de HEERE, vertrouw op Hem en Hij zal het goed maken, allereerst met Zichzelf, maar dan ook met u en jou! Geen ijd'le zorg doe u van 't heilspoor dwa len; Houd in uw weg het oog op God gericht. Vertrouw op Hem en d'uitkomst zal niet falen. (Ps. 37:3a) Ds. R.V. wordt dit door het gebit vermalen en tegelij kertijd overspoeld met speeksel. Hierin bevinden zich enzymen die reeds in de mond met de vertering van koolhydraten (suikers) beginnen. Na het doorslikken komt de spijs- brok in de maag. Hier wordt maagsap aan toegevoegd, dat zuur is en door de maagbe wegingen wordt dit intensief gemengd. Bovendien bevat maagsap enzymen die vet en eiwit afbreken. Daarna verlaten kleine stukjes van deze brij de maag en komen in de twaalfvingerige darm, waar gal voor de ver tering aan wordt toegevoegd en het sap van de alvleesklier, dat enzymen voor alle voe dingsbestanddelen bevat. Door de peristalti sche (langzaam voortschrijdende) bewegin- geii wordt de spijsbrok in de maag intensief geüiengd terwijl de spijsvertering steeds door gaat. De bestanddelen die inmiddels zover zijn omgezet dat ze door het lichaam kunnen worden opgenomen, verlaten in vloeibare vorm de duime darm via het daar aanwezige bloedvatstelsel. Het spijsverte ringsproces gaat gepaard met energieont wikkeling, nodig voor al onze lichaamsfunc ties. Voedingstoffen worden opgeslagen in verschillende organen, zoals vet dat onder de huid achterblijft. Het bloed wordt in de nie ren gefilterd en het vocht wordt in de blaad als urine bewaard totdat we naar het toilet gaan. Inmiddels zijn de resten van ons voed sel in de dikke darm aangekomen en verlaten ons lichaam geiniddeld eenmaal per dag. Deze ontlasting bevat nog steeds vocht dat geleidelijk door de dikke darmwand wordt opgenomen. Blijft de ontlasting te lang in de darmen achter, dan dikt het in en ontstaat obstipatie met harde ontlasting. De lever heeft takijke functies, maar in dit verband geldt dat hier suiker wordt opgeslagen en geleidelijk weer in het bloed komt. De lym fe brengt het weefselvocht weer temg in de bloedbaan. In mijn stacaravan heb ik onlangs een koel kast gezet. Kan die 's winters op minimum blijven staan, of moet ik hem uitschakelen? Antwoord: Zolang u de caravan niet gebmikt kunt u beter de koelkast leeg maken, de stekker uit de contactdoos halen en de deur open zetten, zodat de kast kan luchten. Zaterdag 2 november werd de laatste (uit)wedstrijd gespeeld in de najaarscompe titie 2002. Tegenstander was TVO 5 en Marion Mijs, Els Hendriks, (invaller) Merijn Kant en Leen Huijer vertrokken met mooi weer en een goed humeur naar Oud Beijer- land. De reeks wedstrijden welke hiervoor waren gespeeld stemden namelijk tot grote tevre denheid; alleen van Zuid Beijerland werd twee keer verloren met 4-1De overige wed strijden werden allemaal gewonnen en dat was na de vorige seizoenen een prestatie om trots op te zijn! Vooral de dames in ons team bleken nagenoeg onverslaanbaar: Marion en Els lieten dit ook tijdens de clubkampioen schappen 2002 al duidelijk zien! Het 'vaste' team werd dit seizoen regelmatig aangevuld met invallers: Bemd Juliette Michel en Merijn, deze completeerden het team door o.a. een langdurige blessure van Cor Lem mers en een dmldte periode van werkzaam heden van Theo Spierenburg. De wedstrijd in Oud Beijerland verliep geweldiger werd op twee banen gestart met de twee dubbels zodat iedereen direct al aan de bak kon; de uitslagen waren ook geweldig want beide wedstrijden werden betrekkelijk eenvoudig in twee sets gewoimen door TV Ooitgensplaat. Merijn wilde de single spelen bij de heren (wellicht onder lichte drak van Leen) en bij de dames werd met een opgegooide munt bepaald dat Els dit keer mocht uitkomen in de single. Ook deze twee wedstrijden werden in twee sets gewonnen waarbij de partij van Els de meest indrakwekkende was; de tegenstand ster namelijk was de meest ervarene van het team maar werd door Els volledig uit haar ritme geslagen stand 2-6 2-6. Marion en Leen speelden als laatste de mix partij, deze kon betrekkelijk ontspannen worden afgewerkt omdat de stand van 0-4 op dat moment voor TV Ooitgensplaat in ieder geval ook al betekende dat TVO onbedreigd als 2e zou eindigen in de competitie GOEREE- OVERFLAKKEE De inkoopsters zijn weer op pad geweest, en dat is te zien in de winkel. Nieuwe kerstarti- kelen, kandelaars, en nog veel meer anders dan andere artikelen uit alle delen van de wereld. Ook voor hele leuke prijsjes. Als men zóveel ziet dat men geen keus kan maken, dan is hier een leuk nieuwtje: er zijn nu ook cadeaubonnen! Ze zijn tevens te besteden in andere Wereldwinkels. De deur staat iedere vrijdagavond open, van 18.00 uur tot 21.00 uur, en op zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. De koffie en thee staan klaar, op het Spuiplein (naast het voor malige Formido pand) in Middelhamis. Al meer dan vier jaar wordt het radio pro- granmia 'Ontwaakt Radio' wekelijks uitge zonden. Daarom blikken de programmama kers eens temg, laten een paar oude inter views horen en bespreken de achtergronden van dit programma. Stem af op 'Radio Flak kee' en luister maandag om 21.00 uur naar deze bijzondere aflevering van 'Ontwaakt Radio'". De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. De mix werd ook in twee sets gewonnen en de 0-5 overwinning (de 3e met dit cijfer, in deze competitieronde kon worden bijge schreven met 20 punten uit 6 wedstrijden sloot TVOl een geweldig seizoen af en denkt men al een beetje aan het volgende sei zoen waarin gehoopt wordt de stijgende prestaties door te kunnen trekken -32- Die vent met die Sik is slim genoeg om dat soort din gen niet te vertellen. Emieh, nog iets belangrijks...", de ogen van de commissaris glimmen van genoegen als hij het vertelt: "Het spoor waar jij ons op gezet hebt blijkt inderdaad een goede te zijn. Eén van hen gaf toe dat de baas in bezit is van een schiterende Mercedes sportcoupé. Een zwarte." "Echt waar? Dat is mooi!" "Ja, we hebben direct de zoekactie naar Mercedessen en Lamborghini's aangepast, en ons beperkt tot zwar te Mercedes sportcoupé's. Daar zijn er maar een paar van geleverd via de importeur in Nederland. Eén daar van bleek geregistreerd op een postbusadres dat iimiid- dels niet meer bestaat, en op naam van een zekere Johannes Cornells van den Broek uit Schin op Geul, geboren 28 maart 1958. In de gehele Nederlandse bevolkingsregistratie bestaat geen J. C. van den Broek uit Schin op Geul met die geboortedatum. Dat lijkt dus bingo te zijn. Het was een postadres in Maastricht, maar ook dat zegt niets. We hebben dus eindelijk een concreet spoor. De melding naar alle korpsen is aange scherpt: Alle zwarte Mercedes sportcoupé's per direct aanhouden, en rekening houden met vuurwapenge vaarlijke criminelen." Laroy slurpt van zijn hete koffie en geeft Leonard de gelegenheid de informatie tot zich door te laten drin gen. Een spoor! Eindelijk een concreet spoor! Fantastisch! Iets in hem zegt dat dit niet vergeefs is, dat het niet bij een spoor alleen zal blijven. "En gaat u nu in Rotter dam zoeken?" "Heel goed gezien, jongen. We maken op dit moment een analyse van onze gegevens van het Rotterdamse criminele wereldje. Hiermee proberen we een ruwe schatting te maken van de mogelijke wijken waar hun Rotterdamse basis zich kan bevinden. Helaas hebben we daarover geen verdere informatie kunnen achterha len. Dat is dus echt zoeken naar een speld in een hooi berg. Maar zeker de Rotterdamse patrouilles letten extra goed op zwarte sportieve karretjes." Aan de zwart marmeren tafel onder een weelderige kroonluchter heerst een gespannen sfeer. Aan het hoofd van de tafel in de met zware tapijten beklede kamer zit de Grote Leider. Aan de rechterkant van de tafel zit de Overste, tegenover hem, naast een wit mar meren pilaar, de professor die het wapenproject in de woestijn leidt. Aan het eind van de tafel luitenant Chasbar, de persoonlijke secretaris van de Grote Lei der. De Grote Leider heeft hen bijeen geroepen om de stand van zaken te bespreken rondom zijn troetelpro ject, dat onder de codenaam Mammoet bezig is met de ontwikkeling van een nucleair wapen voor de totale vemietiging van de staat Israël. "Dus als u het materiaal niet binnen drie weken hebt, kunt u niet garanderen dat het project dit jaar nog afge rond kan worden, professor?" De stem van de Grote Leider is beheerst maar scherp en gevaarlijk mstig. De Professor kijkt zorgelijk en knikt. "Zeker Excellen tie, als ik binnen drie weken niet kan beschikken over het basismateriaal is het voor mij onmogelijk de Mam moet gereed te krijgen voor het eind van het jaar. Hij kan dan op zijn vroegst volgend jaar mei worden inge zet. Het afregelen van het geleidesysteem vergt veel tijd." "Waimeer verwacht je het materiaal, generaal?" De koude ogen van de Grote Leider staren de Overste uit drukkingsloos aan. "Eh, op zijn vroegst over tweeën halve week. Excellentie. Op zijn vroegst." "Wat is de huidige status?" "De Tijger verwacht deze week het spul uit de handen van het Nederlandse leger te krijgen, en het op trans port te zetten. De totale reis duurt ruim twee weken." "Dat klinkt minder zeker dan ik zou wensen, gene raal." "Dat weet ik, Excellentie, ik doe mijn uiterste best, dat weet u." "Het enige wat ik weet, is een vrijwel zekere, onac ceptabele vertraging van de Mammoet, generaal." De Overste zwijgt en koppelt zijn blik los van het span ningsveld in de koude ogen. Hij kijkt de Professor aan, die zich zo te zien erg ongemakkelijk voelt. "Je weet wat ik bedoel met onacceptabel, generaal?" "Ja, Excellentie, dat weet ik." De Overste houdt zijn blik gericht op de Professor. "Ik geef je nog drie weken de tijd." De Grote Leider staat op en loopt zonder groeten de deur uit, die open gedaan wordt door een van zijn twee lijfwachten. Zijn secretaris snelt achter hem aan en in de grote, koele mimte wordt het stil. De Professor schraapt zijn keel en veegt zijn papieren bij elkaar. Over de mg van de Overste loopt een dun straaltje zweet. Hij voelt hoe het onder zijn perfect in de plooi zittend uniform kriebelend een weg zoekt naar beneden. Het daglicht wordt snel minder onder het dichte bla derdak boven de mile, zanderige bosweg. De zware dieselmotor van de vierwielaangedreven legertmck verstoort mw de doodse stilte die tussen de stammen hangt. Sjors zit aan het stuur en loodst het vehikel behendig langs en door de grote gaten die hier en daar in de weg zitten. Johan, de bijrijder, hangt ondemit in zijn stoel, één voet op het dashboard, zich af en toe vastgrijpend aan het portier. Als Sjors het licht aan doet, hjkt het plotseling veel donderder om hen heen. Nog een kwartier tot de basis, Sjors moet daarna nog vier uur wachtlopen. "Lekker weertje voor de wacht!" Johan knikt. "Morgen laatste daggie, lekker een week je vrij. De ga met Theresa naar Zandvoort, lekker zon nen." "Dan tref je 't. Ik moet nog vier weken. Wie weet regent het tegen die tijd pijpenstelen." Johan kijkt gemaakt zorgelijk en grijpt zich weer vast. "Hee, je rijdt als een idioot vanavond, heb je haast of zo?" Sjors schakelt met bmllende motor temg en kijkt Johan lachend aan. "Nee hoor, maar ik beleef altijd wel ple zier aan dat scheuren door het bos." Ze naderen een scherpe bocht en Sjors laat hem nog een versnelling zakken, maar toch duikt de tmck met een behoorlijke snelheid zakken, maar toch duikt de tmck met een behoorUjke snelheid de haakse bocht in. Slippend, bmllend, rokend en grote stofwolken veroorzakend schuiven ze perfect de bocht door. Automatisch gaat Sjors hand naar de versnellingspook om weer op te schakelen als hij plotseling scheldend vol op de rem gaat staan. De wielen happen in het mile zand en de tmck komt slingerend en schuivend tot stilstand. Johan vliegt voorover tegen het dashboard en ziet in een glimp hoe het felle licht een oude Renault 4 beschijnt die pontificaal middenop de zandweg staat. Voordat hij echter goed en wel beseft wat er gebeurt worden de portieren aan beide kanten opengemkt en spuiten twee gemaskerde mannen met een spuitbus Sjors en Johan in het gezicht. Nog voordat ze een bran- derig gevoel in hun ogen krijgen hebben ze alle bewustzijn verloren. Sjors slappe voet schiet van de koppeling en de tmck schokt voomit. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5