Christengemeente 'Vrienden van de Bijbel' sluit zich aan bij CAMA Zelf aangebrachte voorzieningen in huurwoningen Week voor chronisch zieken en gehandicapten Midwintermarkt op Diekhuusplein VAN T-FORD NAAR TURBO EiiiynEH9i-raEuii/s Uitslag 'de VIscromte' Damvereniging ENEO '52 te Melissant viert 50-jarig bestaan Boodschap voor Goeree-Overflakkee blijft dezelfde „Eilanden-nJeuws" Een nieuwe regeling van de woningbouwverenigingen op Goeree-Overflakkee Stille veiling Kindvriendelijk dorp in Malawi Oudstenraad Gemeente-zijn/kerk-zijn telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Kerkgebouw CAMA PAGINA 7 IBSSDAG 5 NOVEMBER 2002 In de laatst gehouden Bestuursverga dering van de Federatie van Woning bouwverenigingen op Goeree-Over- flaklcee hebben alle woningcorpora ties een gemeenschappelijke regeling ondertekend waarin afspraken zijn vastgelegd voor vergoedingen van voorzieningen die huurders aan hun woning hebben gedaan. Het is niets nieuws als gesteld wordt dat huurders het, net als eigenaar-bewoners van belang vinden om hun woning naar eigen inzicht en smaak in te richten of te veran deren. Velen hebben op verschillende manieren veranderingen in, aan of om de gehuurde woning aangebracht. We spreken in die gevallen van Zelf Aange brachte Voorzieningen (kortweg CAV). Aedes en de Nederiandse Woonbond hebben een eigentijds model ZAV-beleid geformu leerd, waarin de huurder centraal staat. De gezamenlijke woningbouwverenigingen op Goeree-Overflakkee, verenigd in de Federatie van Woningbouwverenigingen op Goeree-Overflakkee, willen er graag aan meewerken dat ook de huurders de gele genheid krijgen om hun woning naar eigen smaak en inzicht te veranderen. De corporaties gaan er daarbij van uit dat als een huurder een woning huurt van de wo ningbouwvereniging, hij die als zijn eigen woning beschouwt, hetgeen een tevreden huurder oplevert. Met dit voor ogen hebben de Woningbouw verenigingen op Goeree-Overflakkee geza menlijk besloten tot het vaststellen van de 'Regeling voor zelfaangebrachte voorzie ningen in, aan en om de huurwoningen van de Woningbouwverenigingen op Goeree-Overflakkee'. Kortweg ZAV ge noemd. Uitgangspunt van deze regeling is dat de huurder en de verhuurder eikaars belangen bij een aanvaardbare staat van de woning respecteren. Ook als zij van mening ver schillen over wat nu precies een aanvaardba re staat inhoudt. Het belang van de huurder is dat hij gedurende de tijd dat hij de woning gebruikt deze naar eigen smaak en behoefte kan aanpassen. Het belang van de ver huurder is dat de woning bij vertrek van de huurder opnieuw goed te verhuren is aan de doelgroep die daarvoor gesteld is. Voor beide partijen hangen er vaak ook fi nanciële belangen aan. Huurders willen graag een vergoeding voor de meerwaarde die hun investering oplevert, en verhuur ders willen geen kosten hebben voor het ongedaan maken als de verandering juist de waarde of verhuurbaarheid in het geding brengt. Die verschillende belangen zijn gelukkig heel vaak goed met elkaar te verenigen. Gezamenlijk belang is in ieder geval dat de huurder zich thuis voelt in zijn woning en dat de veranderingen geen schade aan de constructie van de woning of onveiligheid van installaties veroorzaken. Huurders en verhuuders zullen dus altijd aansturen op goede afspraken over de voor genomen veranderingen. Voor de huurder betekent dit dat hij veran deringen van ingrijpende aard vooraf met de verhuurder bespreekt, en in geval van twijfel ook diezelfde weg kiest. Voor de verhuurder betekent het dat hij open staat voor overleg en bereid is de be woner te adviseren hoe werkzaamheden het best kurmen worden uitgevoerd. De regeling, zoals die is opgesteld, gaat grofweg uit van drie situaties: 1aan het begin van de huur; 2. tijdens de huur; 3. bij het einde van de huur. Ad. 1) Aan het begin van de huurperiode De huurder en verhuurder inspecteren samen de woning en leggen hun bevindingen vast in een rapport. Doel is om gezamenl^k vast te stellen hoe de woning er uit ziet en welke voorzieningen in de woning aanwezig zijn op het moment dat de huur ingaat. De verhuurder verplicht zich de aangebrach te veranderingen e.d. te onderhouden en zo nodig te vervangen. Zijn er bepaalde zaken in een woning die de verhuurder niet wenst te onderhouden of te vervangen, dan worden daarover bij het be gin van de huur duidelijke afspraken ge maakt. Denk bijvoorbeeld aan luxe voorzie ningen die soms meer dan het dubbele van een standaardvoorziening kosten. Ad.2) Tijdens de huur De huurder is volledig vrij in het aanbren gen van veranderingen, toevoegingen, e.d., die zonder noemenswaardige kosten weer ongedaan kunnen worden gemaakt. Betreft het wijzigingen of veranderingen aan of om de buitenzijde van de woning, dan is daarvoor toestenuning nodig van de ver huurder. Wil een huurder veranderingen aanbrengen en wordt daardoor de verhuurbaarheid van de woning niet geschaad, of leidt het niet tot waardevermindering van de woning, dan zal de verhuurder toestemming verlenen. Schaadt het de verhuurbaarheid wel of bete kent de verandering waardevermindering, dan moeten huurder en verhuurder overeen komen dat de veranderingen bij vertrek uit de woning door de verhuurder ongedaan worden gemaakt. Het mag duidelijk zijn dat de verhuurder voorwaarden kan verbinden aan de toestem ming. Hierbij gaat het om zaken als deugde- hjke materialen, deskundige uitvoering, voor zieningen om overlast te voorkomen, verze keringen, belastingen en aansprakelijkheid. De aangebrachte voorzieningen moeten deugdelijk door vakmensen zijn uitge voerd. Nota's van aankoop materiaal en aan nemers moeten kunnen worden overgelegd. Wat betreft de overname is door de verhuur der een vergoedingsregeling vastgesteld. Deze gaat uit van de reële waarde van de investering en houdt rekening met de te ver wachten levensduur van de aangebrachte veranderingen. In die gevallen kan de verhuurder zich het recht voorbehouden om wel toestemming te geven, maar daar slechts een beperkte of geen enkele vergoeding tegenover te stellen. Denk bijvoorbeeld aan bovenmatige luxe voorzieningen (bijv. luxe badkamer of keu ken). Voorafgaand aan de werkzaamheden wordt schriftelijk vastgelegd of een vergoeding zal worden verstrekt en hoe die op grond van de vergoedingsregeling wordt berekend. Ad. 3) Bij het einde van de huur De woning wordt in een aanvaardbare staat opgeleverd. Zonder toestemming aangebrachte voor zieningen worden beoordeeld op hun goede staat en op de vraag of de verhuurbaarheid wordt geschaad, dan wel of er sprake is van waardevermindering van de woning. De vooraf vastgestelde vergoeding wordt bij het einde van de huurperiode uitbetaald. De regeling voorziet in een procedure voor het inspecteren van de woning en het vast leggen van deze inspectie in een rapport. Geschillen over de toepassing van deze regeling kunnen worden voorgelegd aan een klachtencoitimissie. Deze klachtencormnis- sie zal de klachten voor alle corporaties op het eiland behandelen en een advies uitbren gen aan de betreffende corporatie. Het is zeker voor een huurder van belang, wanneer hij van plan is veranderingen in zijn woning aan te brengen, vooraf contact op te nemen met het kantoor van de betreffende woningbouwvereniging. Van 9 tot 16 november is er weer de jaar lijkse week van en voor chronisch zieken en gehandicapten. Het Platform Gehandicap tenbeleid Goeree-Overflakkee wil daar extra aandacht aan schenken, door een mid dag te organiseren voor de doelgroep. Landelijk gezien behoort ongeveer 10 pro cent van die inwoners tot de groep chro nisch zieken en gehandicapten. Veel van deze mensen zijn niet mobiel en zitten vaak thuis, daardoor nemen ze minder dan ande ren deel aan het maatschappelijk verkeer. Ze zijn daardoor minder zichtbaar toch zijn ze er wel. Al er iemand gehandicapt is of door ziekte allerlei beperkingen krijgt, wordt hij gecon- fironteerd met hulpverlenende instanties en met de WVG voor aanpassingen in huis, hulpmiddelen, vervoersvoorzigningen, enz. Men weet vaak niet de weg in voorzienin- genland. Waar moet je zijn voor een ver hoogd toilet? Waar kunnen ze iets regelen voor het vervoer? Hoe zit het met de thuis hulp? Dit zijn maar enkele veel voorko mende vragen waar men mee te maken krijgt. Het Platform Goeree-Overflakkee wil door middel van het organiseren van een middag, informatie verstrekken over verschillende mogelijkheden en mensen helpen bij de juiste instantie aan te kunnen kloppen. Deze middag wordt gehouden op zaterdag 9 november in het 'Diekhuus' te Middelhar- nis van 14.30 tot 16.00 uur. Drie thema's worden er deze middag aan de orde gesteld: 1. Waar krijgt iemand mee te maken als hij plotseling geconfronteerd wordt met een chronische ziekte of handicap? Dit willen we belichten door een videoband van een CVA-patiënt (hersenbloeding of-infarct) te vertonen. Op deze video wordt deze per soon gevolgd in het ziekenhuis en komen zaken aan bod zoals: Hoe moet het als ik nuur huis? Waar kan ik terecht voor hulp? Hoe kan ik een scooter aanvragen, enz. 2. Het vervoer. Door middel van een aantal vragen willen we een discussie op gang brengen over de verschillende vervoersmo- geUjkheden. Vervoer op maat voor het hele eiland? Hoe duur wordt dat dan? Het Traxx- vervoer van Connexxion, wanneer kan dat aangevraagd worden en brengen ze me dan overal? Vervoersvoorzieningen bij de gemeente (WVG) kom ik daarvoor in aan merking? 3. Informatie. Door middel van folders, de 'bij-de-hand-planner' van de SPD en ver dere informatiebronnen wordt informatie verstrekt. Een ieder die met bovenstaand te maken heeft, zelf chronisch ziek is of gehandicapt, hun partners en mantelzorgers zijn deze middag van harte welkom. Vervoer kan geregeld worden, dan graag telefonisch doorgeven: Middelhamis, mevr. Note boom, tel. 485256; Dirksland, mevr. van Rhijn, tel. 486476 (tijdens kantooruren); Goedereede, mevr. Tanis, tel. 681927; Oostflakkee, dhr. Eppenga, tel. 611804. Uitslag van de op 2 november jl. gehouden zoutwedstrijd van Hengelsportveregeniging 'de Viscromte' aan de Nieuwe Waterweg; aantal deelnemers 27. No. 1, P. van Eek165cm No. 2, H. Vermeulen ISOcm No. 3, J. Landman 96cm No. 4, P. van der Groef80cm No. 5, R. Beijer 79cm No. 6, T. Pijl73cm No. 7, L. Doomhein63cm No. 8, A. Nobel 61cm No. 9, L. Breederveld54cm No. 10, A. Schaaf43cm De volgende wedstrijd is een zoutwedstrijd en wordt gehouden op 16 november a.s. aan de Nieuwe Waterweg. Inschrijven van 9.00- 9.30 uur; vissen van 10.30-14.30 uur. In verband met het 50-jarig bestaan van de damclub 'Ernst Nut En Ontspanning '52' te 'Melissant is het bestuur voornemens om een damtoemooi te organiseren. Dit zal worden gehouden op zaterdag 14 december 2002 in het verenigingsgebouw 'Melishof, Binnenweg 61 te Melissant, tel. (0187) 601654, aanvang 10.00 uur. Naast de verschillende damverenigingen die zijn aangeschreven, kunnen uiteraard meer dere damliefhebbers zich aanmelden om aan dit toernooi deel te nemen. Ongetwijfeld zul len er nog (huis)dammers zijn die verborgen talenten in zich omdragen. Misschien wel omdat zij in vroegere tijden nog op een dam club hebben gezeten. Ook zij worden harte lijk uitgenodigd om op 14 december a.s. aanwezig te zijn. Door diverse sponsors en ook door de ver eniging zelf worden voor deze dag verschil lende prijzen beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling dat aan het eind van het toernooi iedere deelnemer met een prijs(je) naar huis gaat. De maximum deelname aan het toernooi is gesteld op 60 personen. Er wordt door iedereen drie partijen ge speeld met een bedenktijd van 45 minuten per persoon per partij. Om aan het toernooi deel te nemen, kunt u zich opgeven bij de secretaris van de jubile rende damvereniging, de heer B. Visbeen, Beukelaar 16, 3248 BP Melissant, tel. (0187) 602238. Op dit adres zijn eventueel ook inschrijfformulieren verkrijgbaar. In verband met de indeUng is de uiterste datum van inschrijving vastgesteld op 7 december 2002. Naar gelang de sterkte van de spelers zullen er drie groepen worden samengesteld. Het inschrijfgeld bedraagt 5,- per persoon. Voor dit bedrag krijgt u tevens 1 kop koffie, 2 broodjes en 1 kop soep. Het verschuldigde bedrag kan worden voldaan vóór de aanvang van het toernooi tussen 9.15 en 9.45 uur. Ook voor verdere informatie kunt u terecht bij secretaris Visbeen. Het Diekhuusplein staat op zaterdag 14 december in het teken van een mid wintermarkt. In vijftien kramen is van alles te koop en te informeren dat verband houdt met de komende feest dagen en de jaarwisseling. De organi satie is in handen van de Soroptimist- club Goeree Overflakkee. De opbrengst is voor een weeskinderen- project in Malawi. Hiermee wordt het volgende bedoeld. In een ruimte van het Diekhuus worden op die dag de te veilen spullen getoond van 10.00 tot 15.00 uur. Dit zijn; nieuwe of gebruikte spullen, antiek of eigentijds. Iedereen kan gratis komen kijken. Als je wilt bieden, dan kun je tegen betaling van 2 euro een bied- nummer kopen. Met dit nummer kan op ieder stuk geboden worden, zo vaak als wenselijk is. De biedingen zijn openbaar en hangen bij het te veilen stuk. Als om 15.00 uiu- de veiling stopt, komt het stuk toe aan de hoogste bieder. Uiteraard is zo'n veiling afhankelijk van de in gebrachte stukken. Tot nu toe is ingebracht: antieke kinder stoel, antieke eiken kapstok, een nieuwe, geheel gevulde beautycase geschonken door de fa. HisschemoUer, bureaustoel, geschonken door de fa. Vroegindeweij, hogedrukreiniger van de Formido, twee kolossale chocolade kabouters van Van Helden. Als u zelf iets heeft wat voor deze veiling geschikt is, kunt u dat aanbieden. Liefst als schenking voor het goede doel, maar voor een bodemprijs is ook mogelijk. De meeropbrengst is dan voor het genoem de doel. Er worden geen veilingkosten in rekening gebracht. ledere week wordt u nader geinformeerd over de ingebrachte goederen. Nadere info over de veiling: 645070 Bert Nanninga werkte 6 jaar als arts in een ziekenhuis in Malawi. Van de vrouwen die in zijn ziekenhuis bevielen, was 30 besmet met aids. Dat betekent voor moeder en kind een slecht toekomstperspectief. Weeskinderen worden meestal opgevangen door familie. Maar omdat er maar weinig gezonde familieleden zijn, is het voor hen die bleven een zware taak om de kinderen te verzorgen. Samen met zijn vrouw Mathilde heeft hij een manier bedacht om deze weeskinderen op te vangen. Een eigen kindvriendelijk dorp, waar de kinderen opgevoed worden en allerlei schohng ont vangen om een eigen bestaan Uefst zonder aids) op te bouwen. In een recente uitzen ding van EO metterdaad heeft u dit mis schien gezien. De bouw van dit dorp is onder de paraplu gekomen van Future Vision Malawi (FVM) dat is een interker kelijke organisatie die hulp wil bieden aan mensen met name kinderen en wezen, die wonen in voor andere organisaties slecht bereikbare gebieden. Het dorp heeft de naam Matunkha gekregen. De Christengemeente 'Vrienden van de Bijbel' in Middelharnis, maakt zich op om haar tienjarig bestaan te vieren. Ook gaat zij zich aan sluiten bij het landelijk verband van CAMA gemeenten. Haar naam is dan in het vervolg 'CAMA Christengemeente Middelhamis'. In het begin van de jaren negentig kwamen er verschillende mensen op Goeree-Over flakkee bijeen in een bijbelstudiegroep. De bijbelstudies stonden onder leiding van broeder R. Pieper uit Tholen. Deze evange list, die voorheen evangelisatiewerk ver richtte in België, is verbonden aan de Chris tengemeente in Tholen. Het aantal deelne mers aan die bijbelstudiegroep werd steeds groter en een groeiend aantal deelnemers ging op zondag de diensten van de Christen gemeente op Tholen bezoeken. Deze ont wikkeling bracht de leiding van de bijbelstu diegroep er toe eens na te gaan denken of het mogelijk was een Christengemeente op Goe ree-Overflakkee op te richten. Zo begon men één keer in de maand een dienst te beleggen in de grote zaal van het 'Diekhuus' in Middelhamis. Spoedig bleek de belangstelling zo groot dat er besloten werd om elke zondag een dienst te houden. De Christengemeente 'Vrienden van de Bijbel' werd zo een feit. De voorgangers werden deels binnen de gemeente en deels buiten de gemeente gevraagd en ze waren afkomstig uit Baptisten gemeenten, de Ver gadering der Gelovigen en uit andere evan gelische gemeenten. De groei van het aantal leden zette gestaag door en de gemeente groeide uit haar 'Diek- huus-jasje'. Er werd gezocht naar een grote re ruimte; deze werd gevonden in 'het Prieel' van Recreatiecomplex 'De Staver' in Sommelsdijk. Sinds 1999 komt de gemeente daar iedere zondagochtend samen. Maar binnen afzienbare tijd werd ook deze ruimte te klein lijkt, daar momenteel mssen de tweehonderd en tweehonderd vijftig mensen de diensten bezoeken. Tijdens een vergadering van de Oudstenraad geven de leden uitleg over het functioneren van de CAMA Christengemeente. Terug ziend op de afgelopen tien jaar verzuchten de broeders dat de komst van de gemeente veel strijd heeft gegeven op Goeree-Over flakkee. Ze doelen daarmee voornamelijk op de geestelijke strijd. Een overgroot deel van hun leden komt uit de gevestigde kerken op Goeree-Overflakkee. "Als ze dan met een gevoel van onvrede bij ons binnenstappen. Blijkt dat wij 'zwaarder' zijn dan veel ande re kerken. Wij spreken de mensen aan op hun eigen verantwoordelijkheid en laten hen zelf nadenken over hun geloofsleven in ver houding tot het evangelie van Jezus Chris tus. Dit geeft heel veel spanning!" Ze bena drukken dat het niet hun doel is om zo veel mogelijk mensen uit de gevestigde kerken over te halen de diensten in 'De Staver' te gaan bezoeken. "We zijn primair gericht op ongelovigen, of ze nu lid zijn van een kerk of niet." Wel willen ze zoveel mogelijk het zelfstandig denken van mensen bevorderen. "Niemand wordt gedwongen bij ons binnen te komen. Ieder lid zit hier uit vrije keuze". Wel beamen ze dat de Christengemeente bezocht wordt door nogal wat mensen die in de gevestigde kerken teleurgesteld zijn: "ze missen de aandacht die ze zoeken, evenals een stuk blijdschap in het geloof'. De oudsten stellen met nadruk dat er een groot verschil is tussen gemeente-zijn en kerk-zijn. In hun visie wordt aan het kerk- zijn vormgegeven in de zondagse samen komst. Gemeente-zijn echter, beslaat de zeven dagen van de week. De organisatie is zodanig opgezet dat er zo weinig mogelijk mensen 'buiten de boot' vallen, daarom zijn vrijwel alle leden ingedeeld in zogenaamde huiskringen van maximaal twintig leden. Onder leiding van de huiskringdienaar hou den de leden het oog op elkaar en bouwt de een de ander op tijdens de tweewekelijkse samenkomsten in de huiskamers aan de hand van Bijbelstudies. Dit 'pastoraat in het klein' verzekert een grote aandacht voor individu ele gemeenteleden. De huiskringen zijn vol gens de Oudstenraad het hart van de gemeente: "een mini-gemeente biruien de gemeente". Vormen waarin het gemeente-zijn handen en voeten krijgt, zijn de andere activiteiten wel ke binnen de gemeente georganiseerd wor den. Door de komst van vele jonge gezinnen neem het kinder- en jeugdwerk een grote plaats in binnen de CAMA-gemeente: er zijn drie zondagsschoolgroepen tijdens de zon dagmorgensamenkomst, naast een tiener groep zijn er twee andere jeugdgroepen. Ook neemt de gemeente actief deel aan de Jeugd- kerk op Goeree-Overflakkee. Verder is er Toen de Soroptimisten op een avond de hroer van Bert Nanninga uimodigden om te vertellen over dit project, kwamen ze al snel tot de conclusie dat ze daar iets voor wilden doen. Besloten is om geld bijeen te brengen voor een gebouw waar de kinde ren na schooltijd opgevangen worden. En als het kan de inrichting hiervan ook te bekostigen. Voor verdere info: email info@matunkha.nl De Ouihtenraad van de Cama Christengemeente Middelhamis. Van links naar rechts op de achterste rij: J. de Gans, E. de Water, K. Tanis, op de voorste rij: R. Visser en K. van Holten. nog een groep van zo'n twintig jongeren die optreden onder de naam 'Living Lights'. Zij proberen door middel van uitbeelding ande re jongeren te bereiken met het evangelie. Deze groep is afgelopen zomer door de Benelux getrokken en heeft meegewerkt aan evangeUsatieoptredens op straat en op cam pings. Voor de jongere kinderen van zes tot twaalf jaar is er een identieke groep gestart; zij draagt de toepasselijke naam 'Waxine lights'. Ook neemt de gemeente deel aan het lokale jongerenwerk 'De Ekt' en er is een gospeltheek opgezet. Voor de ouderen zijn er weer specifieke kringen, zoals zusterochtenden, thuisfront- comités, gebedskringen en doopstudies. Verder zijn er verschillende onderwijsactivi teiten voor het toerusten van de gemeentele den, zoals bijvoorbeeld de Alpha-cursus, evangelisatiestudies. Fundamentenstudies en een Gemeente Bijbelschool. Op de vraag of ze langzamerhand niet toe zijn aan een eigen kerkgebouw, geven de heren aan dat dit op korte termijn nog niet op hun verlanglijstje staat. Ze vinden het onver antwoord om hoge kosten te maken nu ze toch al een mooi onderkomen hebben voor de samenkomst op zondag. Hierbij moet worden opgemerkt dat de gemeente drie full-time zendelingen mede onderhoudt en dat er diverse zendelingen ondersteund wor den. Ze besteden daardoor een heel groot bedrag aan zending en evangelisatie; ze zou den hierop niet graag gaan beknibbelen om vervolgens wél aan de bouw van een eigen bedehuis te beginnen. "Bovendien maakt een eigen kerkgebouw de drempel voor bezoekers hoger. En dat is wel het laatste wat we willen", aldus de oudsten. Wel zou den ze graag in het bezit komen van een ruimte waarin het kringwerk kan plaatsvin den en waar de administratie gevestigd kan worden. Zo'n eventueel te realiseren 'gemeentekantoor' zou dan tevens als inloophuis kunnen gaarufungeren. De verandering van 'Vrienden van de Bijbel' naar CAMA-gemeente is ingegeven door het gemis van een vaste structuur in de gemeente. "In de 'pionierstijd' is er als vrije gemeente begoimen met enthousiaste men sen die - ondanks hun basis op Gods Woord - verschillende inzichten hadden. Dit heeft veel spanning gegeven en er zijn verdrietige dingen gebeurd", aldus de Oudstenraad. Daarom heeft de gemeente besloten om aan sluiting te zoeken bij een landelijke organi satie. Ze hebben dan, naast de Bijbel, een fundament van waaruit de gemeente georga niseerd kan worden. Ze vonden de organisa tie van CAMA-gemeenten op hun weg. De afkorting CAMA staat voor Christian Missionary Alliance. Dit is een internationa le, sterk zendingsgerichte, organisatie van Christengemeenten. Zo gaat dan de gemeen te wel structuur in haar functioneren aan brengen, maar "de boodschap voor Goeree- Overflakkee blijft hetzelfde: Jezus Christus is Verlosser, Heelmaker, Heiligmaker en Komende Koning", aldus de broeders. Zondag 24 november om half drie is er een dankdienst in het prieel van 'De Sta ver'. De oudstenraad hoopt dan naast belangstellenden uit de bevolking van Goeree-Overflakkee ook veel vertegen woordigers van andere kerken te begroe ten. De drempel is laag. De geschiedenis van het transportgebeuren op Goeree-Overflakkee in woord en beeld, bij gewerkt tot het jaar 2002. Medio november a.s. komt de tweede druk uit van dit boek, omdat er na de eerste druk, die snel uitverkocht was, nog veel aanvragen binnenkwamen. Daarom hebben de uitgever C. Kool en tekstschrijver A. de Blok, besloten nog een aantal boeken bij te maken. Het bijzondere van dit boek is, dat het bijgwewerkt is tot het afgelo pen jaar, omdat er de laatste 5 jaar veel veranderd is bij de grote transportbedrijven. Ook zijn er nieuwe bedrijven en eigen rijders bijgekomen. Het boek begint met de jaren 1920 - 1930. Toen werd het transport met paard en wagen langzaam overgenomen door de eerste types vrachtwagens, o.a. Ford en Chevrolet. Maar het kwam in de cri sisjaren echter moeilijk op gang. Er kwamen nog wel wat andere merken auto's bij, maar in de oorlogsjaren stortte alles weer in elkaar. De vrachtwagens werden i zelfs door de Duitse bezet ters in beslag genomen. Daarom moesten de bedrij ven na de oorlog weer hele maal opnieuw beginnnen. Maar vanaf die tijd ging het met sprongen vooruit, hoewel de watersnoodramp in 1953 weer tegenslag bracht. Echter, hierna kwam er enorm veel werk door de Deltawerken. De vrachtwagens en kip pers werden groter en kregen steeds meer PK's. Ook kwamen er steeds meer bedrijven op Goeree-Overflakkee om alle landbouwproducten van het eiland naar Rotterdam en om streken te brengen. Dit gebeurde tot 1964 met de veerpont. Ook het transport naar het bui tenland deed zijn intrede. Zeker toen de brugverbinding klaar was en men binnen het uur vanaf Flakkee in Rotterdam was, nam het transport toe, met name het containervervoer. Onze bedrijven kregen vanwege hun goede naam van baas en chauffeurs volop werk. Men kwam de vrachtwagens van ons voormahge eiland op alle Europese wegen tegen, zelfs nog verder, met name Saoedi Arable, Tunesië en Marokko. De transportbedrijven van Goeree-Overflakkee hebben dus wel hun visitekaartje afgege ven. Zeker als men bedenkt dat er vanaf 1920 tot heden ruim 170 bedrijven zijn geweest, waarvan veel kleinere nu zijn overgenomen door de grotere bedrijven, of men rijdt hier voor. Het aantal vrachtwagens op Goeree-Overflakkeee bedraagt momenteel bijna 1000 stuks. Ook vindt u in het boek een interessant verslag over de RTM, o.a. over de tram en de veer ponten van Middelhamis naar Hellevoetsluis. Ook de veerponten van Den Bommel en Ooltgensplaat zijn in beeld gebracht en de problemen die men 's winters had met de zwa re ijsgang. Verder is er aandacht besteed aan het ontstaan van de Chauffeurs vereniging Flakkee, de eerste en grootste chauffeursvereniging van Nederland. Deze vereniging telt 350 leden. In zijn totaliteit een prachtig boek, 160 bladzijden met meer dan 600 foto's, voorzien van tekst en veel bijbehorende verhalen. Het mag niet ontbreken in uw boekenkast en het is tevens een mooi cadeau voor Sinterklaas of Kerst. De prijs bedraagt 30 euro. Voor bestel lingen of inlichtingen kunt u zich wenden tot C. Kool (0187-482321) of A. de Blok (0187- 601944). Het boek is ook verkrijgbaar bij Boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk en bij Boekhandel Vroegindeweij in Middelhamis en Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7