Raad Dirksland stemt in met gemeentebegroting 2003 Officiële presentatie Kinderpostzegels 2002 Drie nieuwe wandelroutes nabij Goedereede Personenautoverkoop stabiliseert zich PREDIKBEURTEN EiiAriDEn-niELWs Kalligraferen in Den Bommel Kinderen uit Zuid-Holland dragen bijna 1,5 miljoen euro bij aan opbrengst Verras een kind wat niets heeft! HELPEND HANDEN Bijeenkomst met mensen met een handicap EIIAnDBn-tllEUWS Crea-ochtend in Oude Tonge Uw woning of bedrijfspand verkopen? Postzegel- en muntenbeurs te Middelharnis Bejaardenmiddag CVB Woensdag 6 november (dankdag) Operatie Schoenendoos: Extra kerkdienst Ger. Gemeente Ludieke openingshandeling Ruimte voor recreatie m-!S^-i;simi:^^i!^.'S/m.^isimmm PAGINA 2 ïSIkg/SS^: ■SA-^dSVi^SiSïS^!eil^)ëS'isisiaaa<^i^--. DINSDAG 5 NOVEMBER 2002 De periode oktober/november is stee vast de tijd dat gemeenteraden zich buigen over de begroting voor het komende dienstjaar. Afgelopen don derdag was dat niet alleen in Middel- harnis, maar ook in Dirksland het geval. Daar was het voor raadsvoorzit ter burgemeester drs. S. Stoop de eer ste keer in z'n Dirkslandse ambtsperio de dat 'hij zich aan de begroting zette. To the point In Dirksland hadden de raadsfracties vooraf afgesproken om in hun algemene beschou wingen op de begroting niet met allerlei omstandige uiteenzettingen te komen, met standaard uitlatingen als dat er meer blauw op straat moet komen of dat het jammer is dat er tot- op heden nog niet méér aan dit of dat gedaan is - uitspraken die je jaarlijks terug kunt laten komen en waar vervolgens niemand iets mee kan. Nee, zakelijk en to the point moest het blijven. En hoewel er verschil was in hoe de partijen daar in de praktijk invulling aan gaven, werd er best op doelmatige wijze vergaderd. Evenals vorige jaren hadden de raadsfracties hun algemene beschouwingen vóór de begrotingsvergadering ingeleverd bij het college, zodat deze tijdens de vergadering niet meer voorgelezen hoefden te worden. Ook het college had haar beantwoording in eerste termijn van tevoren op schrift te stel len en met heer voorlezen daarvan begon de raad van Dirksland jl. donderdagmorgen de begrotingsbehandeling. De tweede termijn volgde 's middags. Een discussie waarin de commentaren van de eerste termijn veelal nogmaals werden onderstreept en waarin zowel het college en de raad als de raadsle den onderling met elkaar van gedachten wis selden over tal van beleidsterreinen, veelal chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tiollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algenieen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstennijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius. tel. (0187)47 10 22. privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.VilIerius@gebr-dewaaI.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8.90. Per jaar €33.60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 De Christenunie vindt de haven in Dirksland er wat levenloos bijliggen en pleit voor een haalbaar heidsstudie om van de haven een aantrekkelijker geheel te maken in het Dirkslandse dorpsbeeld. op bestuurstechnisch niveau. Daarbij kwa men uiteraard (de telkens terugkerende) zaken aan de orde zoals dualisering, interge meentelijke samenwerking, openbare orde en veiligheid, politiezorg, brandweer, finan ciën, onderwijs, cultuur en recreatie, ruimte lijke ordening en milieu. Verruimde openstelling Maar óók werd vanuit de raad aandacht gevraagd voor meer specifieke - en wellicht de burger meer aansprekende - zaken, zoals openstelling van het gemeentehuis buiten kantooruren, opening van een gemeentelo ket in de afzonderlijke woonkernen en een loket waar burgers bij hun wijkagent terecht kunnen, waarvoor de meeste partijen wel een pleidooi voerden bij het college. De raadsvoorzitter kon uiteraard geen concrete toezeggingen doen, maar wel zei hij de mogelijkheden nader te zullen onderzoeken en in een later stadium op een en ander nader terug te komen, bijvoorbeeld om bij wijze van proef het gemeentehuis voor de periode van 1 jaar verruimd open te stellen. Asielzoekerscentrum Verder werd de voorgenomen vestiging van het asielzoekerscentrum ter sprake gebracht. SGP-er Baan mopperde dat de raad in dezen nauwelijks meer iets verneemt van het COA en vond dat er nu eindelijk eens wat meer duidelijkheid moest komen. Hij stelde voor om het COA een brief te sturen waarin het gemeentebestuur vraagt om vóór het einde van dit jaar meer duidelijkheid te verschaf fen in de verdere voortgang. Zoniet, stelde Baan, dan moet de hele zaak maar worden afgeblazen. Ook de andere partijen stonden erop dat binnen de genoemde termijn het COA nu maar eens meer duidelijkheid moest verschaffen, zodat de raadsvoorzitter aangaf een brief naar het COA te zullen stu ren. Bedrijfsoverlast en woningcontingent Ook werd de overlast die burgers ervaren van Le Duo Finefood naar voren gebracht. Voor VVD-er Driesprong zou het een lief ding zijn als dit bedrijf "uit het hart van Dirksland" zou worden verplaatst en als daarover overleg met Le Due zou worden gezocht. Wellicht - zo werd later tijdens de discussie geopperd - dat er bij verplaatsing naar het regionaal bedrijventerrein te Oude Tonge zelfs woningcontingent voor terug zou kunnen komen. Over dezelfde omgeving sprekend werd ook de wens neergelegd om van de Spuikolk een woonwijk te maken. Daar zal dan alleen wel de grond gesaneerd moeten worden en het is nog maar de vraag welk kostenplaatje dat met zich mee zal brengen. In dat kader ziet De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 13 november a.s. een CREA-OCHTEND in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. Op deze ochtend kunt u (Kerst)kaarten maken. De kosten bedragen 1,00 per deel nemer en per gemaakte kaart 0,50. U kunt zich opgeven bij de SWO, tel. 641344. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert een cursus 'Kalligraferen' in 't Westerlicht, Oranjestraat 35a te Den Bom mel. Kalligraferen is 'schoonschrijven'. De cursus bestaat uit 6 lessen van 2 uur. De kos ten bedragen 25,00 per persoon voor de cursus, inclusief koffie. Voor materiaalkosten moet u rekenen op 16,00 voor een kalligrafeersetje, inclusief papier, te bestellen via de SWO. Bij voldoende aanmelding zal de cursus star ten op woensdag 20 november a.s., van 9.15 tot 11.15 uur, en zal ze verder gehouden worden op de woensdagochtenden 20 en 27 november, 4 en 11 december 2002 en 8 en 15 januari 2003. Indien u belangstelling heeft kunt u zich aan melden tot vrijdag 15 november a.s. bij de SWO, tel. 641344. de Christenunie er tevens heil in om van het gebied rond de haven een fraaier geheel te maken en daar een haalbaarheidsstudie te laten uitvoeren. Venijn in de staart Waar aanvankelijk de besluitvorming rond de goedkeuring van de begroting probleem loos veriiep, leek het venijn echter in de staart te zitten: de PvdA-fractie wilde een amendement indienen wegens enkele in de begroting gevraagde kredieten inzake de investeringsplanning. De PvdA wil namelijk eerst inhoudelijk nader geïnformeerd wor den over de betreffende investeringen vóór dat ze instemt met de daarvoor gevraagde kredieten. Toen raadsvoorzitter burgemees ter Stoop echter toezegde om vóór uitvoe ring van de betreffende investeringen met een nadere (technische) toeüchting te komen in commissieverband, zag de PvdA hierin af van een amendement. Wél diende ze een amendement in omdat ze een andere verde ling van de locale lastenverlichting voorstaat dan het college voorstelde. In plaats van een verdeling van 30.000, 60.000 en 90.000 euro in resp. 2003, 2004 en 2005 stelde ze voor deze jaren een evenredige verdeling voor van ieder 60.000 euro. Tevens stelde de frac tie in amendement voor een dotatie van 100.000 euro aan de Belasting Egalisatiere serve te doen ten laste van de reserve Inci dentele Bestedingen. Het amendement werd - met slechts één stemverschil - wegge stemd. Maar tóen was het SGP-er Kalle die aangaf om - zoals de PvdA daarvóór deed - tóch niet in te stemmen met de gevraagde kredie ten voor de investeringsplanning. Ook hij zei eerst nader geïnformeerd te willen worden over investeringen vóórdat 'ie ter zake instemt met gevraagd krediet. En zo dreig den zich aan het eind van het debat nog don kere wolken samen te pakken rond het aan nemen van de begroting. Maar 't was CU- raadslid Toes die met een relativerende benadering de zaak redde, zodat tegen zes uur de raadsvergadering - met daarin slechts enkele schorsingen voor nader beraad - kon worden beëindigd. Kanttekeningen De gemeentebegroting 2003 en de meerja- renbegroting 2003-2006 werden conform vastgesteld, de risicoparagraaf werd beves tigd en de kredieten voor de investerings planning 2003 werden beschikbaar gesteld. De SGP-fractie plaatste hierbij wel de kant tekening dat ze niet instemt met subsidiever lening aan verenigingen die op zondag sport beoefenen, terwijl de PvdA-fractie stelde zich niet te kunnen vinden in de door het col lege voorgestelde locale lastenverhchting. De Nederlandse Dealer Associatie (NDA), een afdeling van BOVAG, en de RAI Ver eniging afdeling auto's verwachten dat er volgend jaar ongeveer net zoveel nieuwe personenauto's zullen worden verkocht als dit jaar. Dit jaar zullen er, naar verwachting, iets minder dan 500.000 worden afgezet. Een voorzichtige prognose voor 2003 komt uit op ca. 480.000. Daarmee stabiliseert de verkoop zich weer ongeveer op het niveau van 1997, het jaar voor de economische hausse, toen er 478.318 nieuwe personen auto's de weg óp kwamen. De organisaties baseren hun voorspelling op o.a. op de verwachting dat de economie volgend jaar nauwelijks zal groeien en het feit dat veel bedrijven op dit moment de broekriem wat aanhalen en niet meer zo snel een auto van de zaak in het vooruitzicht stellen om nieuwe medewerkers te lokken. Bovendien speelt mee dat, als gevolg van de Europese prijsharmonisatie van auto's door de autofabrikanten, de prijzen van nieuwe auto's stijgen. Daardoor zijn de ongebruikelijk hoge verkoopcijfers van 1999 en 2000, toen er ca. 600.000 nieuwe personenauto's werden verkocht, niet meer te realiseren. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 De Filatelistenvereniging Goeree-Over- flakkee organiseert in samenwerking met lan Nijssen uit Nieuwe Tonge een postze gel- en muntenbeurs. Op 9 november a.s. bent u van harte wel kom in Recreatiecentrum De Staver. van 13.00 tot 16.30 uur. De toegang tot deze beurs is gratis, er zal een behoorlijk aantal verzamelaars van zowel postzegels als munten aanwezig zijn. Zéker het moment om uw verzameling aan te vullen of uw eventuele vragen le laten beantwoorden. De Chr. Vrouwenbond afdeling Middel- hamis-Sommelsdijk nodigt u uit op D.V dinsdag 12 november om 14.30 uur in 'De Hoeksteen'De heer Schild zal een lezing geven met dia's over Maarten Luther. Voor vervoer kunt u Taxi op Maat bellen. OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 19.30 uur ds. G. Meuleman - Ger. Kerk 19.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 19.30 uur ds. J. Smink. STELLENDAM - Herv. Gem. 14.00 en 19.00uurds.W.L. Smelt. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. G. Blom, Poortvliet en 19.00 uur kand. C. M. Klok, Katwijk aan Zee. DIRKSLAND - Herv. Gem. 14.30 uur ds. I. C. Klein, Sint Philipsland en 19.00 uur ds. A. P. Voets, Middelharnis. HERKINGEN-Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. van Wijk. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 uur ds. J. C. den Toom en 19.00 uur ds. G. C. Kunz - Lukaskapel HDG 10.15 uur Dankdagbijeenkomst en 19.00 uur ds. J. Willemsen. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 14.30 uur ds. A. P. Voets en 19.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 14.30 en 19.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Kerk 19.30 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 19.30 uur Dankstond. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Belder. OUDE TONGE - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. van Lingen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. H. A. Samsom - Ger. Kerk 19.00 uur ds. A. S. Rienstra. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.30 uur dankdagdienst i.s.m. C.N.S. 't Kompas en 19.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 19.00 uur ds. P. C. Koster. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 14.30 uur ds. C. Gielen, Middelharnis en 19.00 uur dr. T. E. van Spanje. Leerlingen van groep 7 en 8 van 899 basisscholen in Zuid-Holland hebben dit jaar het bedrag van 1.440.173 euro aan bestellingen voor Kinderpostzegels en wenskaarten verzameld. De totale opbrengst van de Kinderpostzegelactie bedraagt dit jaar 8,6 miljoen euro. Dit bedrag is exclusief de frankeerwaarde van de zegels en komt ten goede aan kwetsbare kinderen in binnen- en bui tenland. Het bedrag is nagenoeg gelijk aan de opbrengst van vorig jaar. Job Cohen als burgemeester van de kleur rijke stad Amsterdam, en Peter Bakker, voorzitter Raad van Bestuur TPG, ont hulden afgelopen vrijdagmiddag in het Stedelijk Museum Amsterdam de nieu we Kinderpostzegels samen met kinde ren van basisschool Acaciahof uit Mid delburg. Een optreden van Circus Elle boog omlijstte het geheel. Het thema van dit jaar is 'Kind en Kleur'. De officiële presentatie van de zegels geeft voor de 250.000 kinderen van bijna 6.000 basisscholen in Nederland het startsein om vanaf aanstaande woensdag 6 november opnieuw uit te zwermen, deze keer om de bestelde Kinderpostzegels en kaarten bij de mensen te bezorgen. Kinderpostzegel 75 jaar TPG Post en de Stichting Kinderpostzegels Nederland ontwikkelen ieder jaar in geza menlijk overleg een velletje (met zes) Kin derpostzegels. Dit jaar kwam voor de 75ste keer het ontwerp tot stand. Deze keer was de eer aan grafisch ontwerper lan Bons uit Amsterdam, die de zegels ontwierp. Hij liet zich inspireren door een gedichtje uit een poëziewedstrijd van de Stichting Kinderen en Poëzie. Het gedicht is gemaakt door de leeriingen van de Acaciahof en staat op het Kinderpostzegelvelletje beschreven. Tot en met 24 november 2002 is er in het Stedelijk Museum een tentoonstelling over het werk van Jan Bons en een keuze uit 75 jaar ont werpen Kinderpostzegels. Nieuw: de Postzegeltest Voor iedereen die niet weet hoeveel postze gels hij of zij per jaar eigenlijk nodig heeft, heeft de Stichting Kinderpostzegels Neder land een Postzegeltest ontwikkeld. Via een paar simpele vragen berekent deze test voor de bezoekers van www.kinderpostzegels.nl hun postzegelbehoefte voor het komende jaar. Ook wordt aangegeven met welk bedrag men, bij aankoop van de aanbevolen voorraad Kinderpostzegels, jaariijks het goede doel steunt (0,19 eurocent per zegel). BP steunt Kinderpostzegelactie De Kinderpostzegels kunnen het hele jaar via internet worden besteld. De zegels zijn tevens vanaf dinsdag a.s. te koop via Post kantoren en vanaf donderdag a.s. via het merendeel van de BP service stations. In het kader van haar maatschappelijk verantwoor delijkheidsgevoel, staat energiemaatschap pij BP met name bekend om haar betrokken heid bij (de ontwikkeling en educatie van) kinderen. Tevens maakte BP bekend dat zij dit jaar geen kerst/nieuwjaarskaarten zal laten drukken. Het overbrengen van de goe de wensen aan klanten en relaties gebeurt dit jaar per brief en het hiermee bespaarde bedrag is bestemd voor de Stichting Kinder postzegels. De gevulde schoenendozen kunt u deze week inleveren bij Bouwbedrijf v.d. Linde, Marijkeweg 1 in Ouddorp. Vul een schoe nendoos met schoolspullen, toiletartikelen en speelgoed, dit mogen nieuwe spullen zijn, maar ook gebruikte. Het is ook mogelijk dat in plaats van een schoenendoos geld gegeven kan worden. Dan wordt er door de organisatie zelf een schoenendoos gevuld. Gevulde schoenen dozen kunnen eventueel ook bij u opge haald worden. Voor meer informatie Bouwbedrijf v/d Linde, Marijkeweg 1, 3252 BN Ouddoip, telefoon:0187-682882. ledere schoenendoos zijn weer twee gevul de kinderhandjes. HERKINGEN - vrijdag 8 november 14.30 uur: ds. A.A. Brugge, huwelijksbeves tiging. D.V. zaterdag 9 november hoopt de afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van 'Helpende Handen' een contactbijeen komst te houden in de zaal bij de kerk van de Geref. Gemeente aan de School straat te Scherpenisse. Aanvang kwart over twee; sluiting kwart over vier. Vóór de pauze wordt eerst een bijbels verhaal verteld. Dan worden degenen uit de doelgroep die pas jarig zijn geweest, gefeliciteerd. Zij krijgen dan ook een cadeau(tje) aangeboden. Daarna volgt de pauze met gratis koffie, thee of frisdrank. Aansluitend worden (al) de aanwezigen crea-tief bezig gehouden. Iedereen is hartelijk welkom! Onlangs heeft Vereniging Natuurmonumenten in samen werking met het Waterschap Goeree-Overflakkee het idee opgevat om een wandelroute aan te leggen nabij het natuurgebied de Kwade Hoek. Afgelopen donderdag werd de route officieel geopend. Daarbij waren mensen aanwezig van Vereniging Natuurmonumen ten, gemeente Goedereede, Waterschap Goeree-Overflakkee, Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree, VVV Ouddorp en Stichting Duinbehoud. Na een stuk wandelen vond de openingshandeling plaats. Die werd verricht door de heer Grinwis, wethouder van de gemeente Goedereede, de heer Goekoop, dijkgraaf van het Waterschap Goeree-Overflakkee en Gert de Groot, beheerder bij Vereniging Natuurmonumenten. Het gezamenlijke doel was om voor mensen een nieuwe mogelijk heid te creëren om van de natuur te genieten. In de openingshande ling kwam dit ook tot uitdrukking. Halverwege de wandeling stond plotseling een hek met een bord 'verboden toegang', als symbool voor een afgesloten natuurgebied. Na wat ludiek gemopper van de wethouder maakten de dijkgraaf en de beheerder hem duidelijk dat het Waterschap en de Vereniging Natuurmonumenten samen hebben gezocht naar een mogelijkheid om het gebied open te stellen voor het publiek, zónder schade aan de natuur te veroorzaken. De oplossing ligt er nu, in de vorm van een gevarieerde wandelroute. De wethouder, de dijkgraaf en de beheer der verwijderden vervolgens het draad en het bord, en daarmee was de wandelroute officieel geopend. Maar niet alleen de wandelroute Goedereede-Havenhoofd werd geo pend, ook in het Scheelhoekbos, grenzend aan het natuurgebied Scheelhoek, zijn twee nieuwe wandehoutes aangelegd. Deze gaan onder andere langs een uitkijkpunt dat een prachtig uitzicht biedt over het natuurgebied Scheelhoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2