Kraan van de weg Nog één handtekening nodig... DE BUNKER D Prinses IVIargriet begeleidt Pro Merce Arjan Huizer op Wegwijs 2002 Sportavond Psallite Deo zingt voor Ontmoeting ^EHMUnaMIIEUV^ Uitslag H.S.V. 'De Viscromte' De Schutse Verkoping 'De Schutse' in IVIelissant Grote Psalmzangavond in Dordrecht voor Adullam Successen voor leden Fotoclub De Rarekiek VW's Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten op de Wegwijs Beurs in Utrecht Zwarte pion 1- Hendrik Ido ambacht 1 Aan: Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee, Antwoordnummer 207, 4300 WB Zierikzee PAGINA 5 DINSDAG 22 OKTOBER 2002 Vrijdagmiddag ongeveer half vijf raakte op de parallelweg van de Staverseweg bij de Watertoren een kraan met oplegger in de sloot. Met vereende krachten van ander materieel van de aannemer werd alles weer op het droge gezet. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. stichting tot verzorging van veritandclijk gehiindIC4pien Zaterdag 26 oktober is weer de jaarlijkse 'Schutse-verkoping'. Vers fruit, heerlijke oliebollen, bolussen en andere bakkerspro ducten, slaatjes, kaas, groente, snoep, advo caat, pannenkoeken, een uitgebreide boe- kentafel, speelgoed, handwerkartikelen, ondergoed en ander textiel, planten, kaarten en cadeauartikelen zorgen er voor dat ieder iets van zijn of haar gading zal vinden. Voor de liefhebbers is er een rommelmarkt en tus sendoor kunt u even uitblazen bij een kopje koffie met cake. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor 'De Schutse'. Dit is een landelijke stichting, uitgaande van de Ger. Gem. in Ned. Deze stichting heeft in Kesteren een instelling voor verstandelijk gehandicapten. Ook op het eiland Tholen is 'De Schutse' onlangs met een dagactiviteitencentrum voor gehandicapte kinderen en volwassen gestart. Een deel van genoemde voorzienin gen wordt uit opbrengsten van verkopingen, acties, giften en dergelijke gefinancierd. Om hieraan een steentje bij te dragen is een ieder welkom tu.s.sen 10.00 en 15.30 uur in Her vormd Verenigingsgebouw 'De Poort', Voorstraat 14 te Melissant. Zaterdag 26 oktober zal er in de Grote Kerk te Dordrecht een samenzangavond gehou den worden waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor St. Adullam Gehandicapten zorg. De avond begint om 19.30 uur. De leiding van deze avond heeft de beken de predikant ds D.J. Budding, Herv. predi kant te Waarder. Het orgel zal deze avond bespeeld worden door de Flakkeese orga nist Lennert Knops. De organist zal naast begeleiding samenzang ook nog enkele solo's laten horen op het geweldige Kam en van der Meulen orgel. Er zal o.a. gezongen worden Ps 42, 25, 108, 119, 150. Tevens is er gelegenheid voor het zingen met boven stem. De toegang is gratis al zal er wel een collecte gehouden worden voor de Stich ting Adullam voor gehandicaptenzorg. Ook vanuit Molenheim uit Alblasserdam zullen er door de bewoners enkele psalmen gezon gen worden. Na afloop is er gelegenheid om CD's te kopen van de organist Lennert Knops en is er ook de verkoop van zijn nieuwe CD die op de Wegwijsbeurs in Utrecht deze week gepresenteerd wordt: Met snarenspel en orgel deel 2. Deze twee de instrumentale CD van orgel en harp is opgenomen in de Havenkerk te Alblasser dam. Zaterdag 19 oktober bevond het zeiljacht 'Pro Merce' zich op de Maasvlakte. Het kwam van IJmuiden en was onderweg naar Stellendam. Aan boord een vader, moeder en een zoon. Vader en zoon waren behoor lijk zeeziek en moeder had geen nautische kennis. Zonder hulp durfden ze het Goeree- se Gat niet in te varen. Aan de Kustwacht- post Ouddorp werd assistentie gevraagd en die piepte 17.10 uur de bemanning van de Stellendamse reddingboot op. Die voer het zeiljacht tegemoet en begeleidde het vanaf de Hinderboei verder het Slijkgat in tot in de haven van Stellendam, waar het afmeerde en waar de 'Prinses Margriet' weer ligplaats aan de eigen steiger kon nemen. De Rarekiek treedt met haar fotowerk op diverse manieren naar buiten. Onlangs waren er de tentoonstellingen in het Diek- huus. Bibliotheek en Samaritaan ter gele genheid van het 45-jarig bestaan van de club. Daarnaast wordt aan diverse salons en wedstrijden deelgenomen. Op het interna tionale salon in Hamme (België) dit najaar eindigde de club als beste Nederlandse club en werd een foto van Fons Kern als beste kleurenfoto uitgekozen. Enkele foto's van leden werden gepubli ceerd. Een foto van Gertjan de Zoete is te vinden in een recente uitgave van National Geographic en een foto van Ton van der Laan verschijnt volgende maand in "Best of Friends 9" het jaarboek van de Engelse organisatie Creative Monochrome, waarbij zo'n 5000 fotografen over de hele wereld zijn aangesloten. De Fotobond, de Nederlandse organisatie, waar De Rarekiek bij aangesloten is, organi seert ook diverse wedstrijden. In de bonds fotowedstrijd, eerder dit jaar, eindigde De Rarekiek in de top-10. Afgelopen zaterdag was de jurering van de bondsdiawedstrijd, waar de club met een serie van 10 dia's aan heeft deelgenomen. Ook organiseert de bond Foto Nationaal, waar landelijk zo'n 200 fotografen worden uitgenodigd om een serie van 5 foto's in te zenden. Theo Mas tenbroek was een van de 20 gelukkigen die zijn serie geaccepteerd zag en van wie het werk opgenomen wordt in een tentoonstel ling die komend jaar door Nederland zal trekken. Een achttal leden heeft ingezonden voor de jaarlijkse fotowedstrijd van de afde ling Rotterdam van de Fotobond. Naast al deze activiteiten zijn er twee a drie maal per maand clubavonden. In november zijn deze op 1, 15 en 22 november. Informatie is te vinden op de website (www.rarekiek.nl) of telefonisch: 611298 en 485625. Van dinsdag 22 tot zaterdag 26 oktober wordt de Wegwijs Beurs gehouden in de Koninklijke Jaarbeurs in Utrecht. Onze regio is daar aanwezig met een gezamenlijke stand van de VVV Ouddorp aan Zee en VVV/ANWB OverflakkeeA'oome. In het beursboek worden zij als volgt ver meld: 'Ontdekking tussen twee werelden. Goeree Overflakkee: Eiland van Kust, Rust en Ruimte; Voome-Putten; Bruisend Gast vrij. Beide zijn gebieden met in alle seizoe nen een eigen gezicht en daardoor zeer aan trekkelijk. Ze liggen tussen de werelden van de zomerse kust van Zeeland en de bedrij vigheid van de wereldhaven Rotterdam. Het is een gebied met vele recreatiemogelijkhe den. Zoals brede zandstranden, volop water- sportmogelijkheden veel rust en ruimte en de charme van historische stadjes en dorps kernen. Middelhamis moet in feite in één adem genoemd worden met Sommelsdijk, want hier hebt u een uniek gegeven in Nederland: een tweeling dorp. Het één een vissersdorp en het ander een agrarisch dorp. Het schil derachtige stadje Goedereede ademt de sfeer van een ver verleden. Beeldbepalend ele ment is de grote Domtoren, die vanuit de verre omtrek te zien is. Ook oude vestingsteden als Hellevoetsluis en Brielle hebben nog de sfeer van vervlo gen tijden: de ene het boeiende VOC-verle- den en de ander o.a. een mooi bewaarde omwalling. Goeree-Overflakkee en Voome- Putten bestaan voor een belangrijk deel uit uitgestrekte polders. Vele tientallen kilome ters weg en aparte-en vrij liggende fietspaden kruisen en slingeren zich een weg door het rustieke landschap en brengen de fietsers in liefelijke dorpen. Liefhebbers van zee, strand en duinen moeten beshst de Noord zeekust van Ouddorp en Westvoome bezoe ken. Ouddorp heeft zo'n 25 kilometer Noordzeestrand. Deze streek krijgt de mees te zonuren van Nederland. Watersporters kunnen hun hart ophalen met surfen, zeilen en vissen in het Grevelingenmeer en het Haringvliet. Voor de ruitersportbeoefenaars zijn er maneges zowel voor binnen-als bui tengebruik, ruimte houdt'. De beurs is geopend op dinsdag 22 t/m vrij dag 25 oktober van 10 tot 18 uur; zaterdag 26 oktober van 10 tot 17 uur. De jonge Flakkeese pianist en organist Arjan Huizer speelt live op de Wegwijsbeurs op piano en orgel. Hij speelt niet alleen solo improvisaties maar speelt ook samen met andere organisten. Ook muziekstukken samen met panfluit en dwarsfluit kunt u live beluisteren. Huizer zal tijdens de beurs ook laten zien hoe je met behulp van de compu ter een muziekstuk kan componeren met verschillende instrumenten. Natuurlijk is ook Arjan's improvisatie-CD te koop. De Wegwijsbeurs duurt van dinsdag 22 oktober t/m zaterdag 26 oktober en vindt plaats in de Jaarbeurs te Utrecht. Uitslag van de op 19 oktober gehouden wit- viswedstrijd van H.S.V. "de Viscromte" aan de HaringvUetblokken. Aantal deelnemers 35: VakA: 1. P. Looij8.620 gram 2. J. Visser6.160 gram 3. R. Rijke3.500 gram 4. J. van Broekhoven3.020 gram 5. C. de Jager2.640 gram 6. T. v.d. Poel2.360 gram 7. H. V. Heukelen 1.520 gram 8. A.Schaaf680 gram 9. L. Breederveld240 gram. VakB: 1. A. Koole4.460 gram 2. W. Netten2.580 gram 3. G. vanZielst2.060 gram 4. J. Bruggeman1.140 gram Volgende wedstrijd op 26 Oktober a.s. is een Koppelwedstrijd aan de HaringvUet Blok ken Inschrijven van 7.15 uur - 7.45 uur. Vissen van 9.00 uur -15.00 uur. De 26e is het pas weer ZAJW. Jullie zijn dan hartelijk welkom in de gymzaal achter De Pannebakker. Denk om je sportkleding! Wij zien jullie graag volgende week zaterdag vanaf 19:30 uur. Groeten! Commissie Z.A.J.W. Op 14 okt jl. speelde de Zwarte Pion 1 gelijk tegen Hl Ambacht 14-4. Hoewel het lange tijd aan de meeste borden gelijk op ging kan de Zwarte pion toch niet tevreden zijn met het behaalde resultaat. Een kleine overwinning lag meer in de lijn maar helaas vergooiden Martin Verolme en Flakkees kampioen Jacques Hennekes hun zekere remise in hun streven naar volle winst. Aan bord 1 zette Jan Moedt een riskante opening neer waar hij met een pion verlies weg kwam. Jan wist in het middenspel deze pion nog terug te winnen, maar vergooide zijn remise met een 'waanzinnig' paardoffer op g2. Bram op bord 2 stond de gehele partij beter en dwong zijn tegenstander tot een drie rijen verdediging, toch bleek de zwarte stelling niet eenvoudig te kraken. Na de 35e zet, kon Bram doorbreken met e5 won hij de kwaliteit met 2 pionnen en de partij met een onafwendbare mataanval. Aan bord 3 speelde Ruud met zwart zeer sterk tegen een tegenstander die een g-pion offerde voor aanval op de zwarte koning van Ruud. Zeer gedecideerd weerlegde Ruud de witte opzet, hield de witte koning in het centrum onder druk en won als een van de eersten zijn partij. Aan bord 4 speel de Martin Verolme met wit tegen zijn eigen 'lijfopening', het Scandinavisch. Hij deed dit aanvankelijk lang niet slecht maar ver galoppeerde zich in het derde speeluur en kwam die fout niet meer te boven. Aan bord 5 verblunderde Jacques Hennekes een vol le toren in een dubbel toren-paard eindspel en kon dus gelijk opgeven. Leendert van den Ouden won met wit vrij overtuigend. Cesar vanProoijen en Maart van der Waal tenslotte, kwamen niet verder dan remise. Ondanks dat er meer had ingezeten blijft de Zwarte Pion hier toch mee in de race voor het kampioenschap. Zaterdag 26 oktober zingt het Christelijk Jongerenkoor Psallite Deo in de Nederlands Hervormde Kerk van Dirksland voor Ont moeting. Ook samenzang is in het program ma ruimschoots aanwezig. De opbrengst van de avond is bestemd voor Stichting Ontmoeting. Ontmoeting is een reformatorische stichting die als doelstelling heeft hulp te bieden aan dak- en thuislozen. In Rotterdam is een dienstencentrum voor dak- en thuislozen. Dit is een laagdrempeli ge dagopvangvoorziening waar tal van dien sten worden aangeboden die gericht zijn op opvang, begeleiding en activering. In Epe is een woon-werkcentrum waar thuislozen met een detentieverleden een resocialisatiepro- gramma kunnen volgen. Zij worden hier zodanig begeleid dat zij zelfstandig in de maatschappij kunnen functioneren. De zangavond begint om 20.00 uur en staat onder leiding van de heer A.E. Schouten die ook iets over Ontmoeting zal vertellen. De toegang is vrij. U begrijpt: er zal worden gecollecteerd voor Ontmoeting. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken. Ook is er een verkooptafel met kaarten, CD's, spel letjes en nog veel meer. Iedereen is van har te welkom! Dit voorjaar werden duizenden handtekeningen overhandigd aan het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. Elke handtekening hield een krachtig protest in tegen de plannen om van de historische Nieuwe Kerk te Zierikzee een theater te maken. 'Laat de kerk de kerk' schreven velen van binnen en buiten Schouwen-Duiveland. En het heeft geholpen: de plannen zijn niet doorgegaan. Het karakteristieke kerkgebouw en het historische interieur blijven bewaard voor de toekomst. Maar dat bewaren gaat niet vanzelf. Juist nu heeft deze kerk de zorg van mensen hard nodig. En omdat de Nieuwe Kerk geen 'leden' heeft, is het behouden van dit gebouw de verant woordelijkheid van allen die met woord én daad deze kerk willen steunen. De Nieuwe Kerk heeft dus vrienden nodig die hun vriendschap bewijzen door (kleine) vrijwillige jaarlijkse financiële bijdrage. Met üw steun kan de kerk worden bewaard en worden voorkomen dat een geldelijk tekort ooit wéér de reden zal kunnen zijn om de kerk niet meer de kerk te laten. In samenwerking met de Stichting Oude Zeeuwse Kerken is inmiddels de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee opgericht, die een steun in de rug wil zijn om de Nieuwe Kerk te behouden voor de toekomst. En om nóg meer vrienden te werven heeft zij een folder uitge geven met ongeveer dezelfde boodschap als u hierboven gelezen hebt. Steunt ook de doel stelling om de Nieuwe Kerk van Zierikzee te bewaren, vul dan onderstaande antwoordstrook in en doe die op de post, voorzien van uw handtekening! Dat is namelijk die éne handteke ning die nog nodig is. De voordelen daarvan? Hier volgen ze op een rijtje: - U bent daadwerkelijk 'Vriend van de Nieuwe Kerk'; - Dankzij uw vriendenhulp kan de Nieuwe Kerk worden behouden; - U wordt uitgenodigd voor bijzondere activiteiten van de vriendenkring; - U krijgt regelmatig een nieuwsbrief; - U kunt uw gift aftrekken op uw belastingaangifte; - U krijgt, waar mogelijk, korting op activiteiten die de Stichting Oude Zeeuwse Kerken organiseert (o.a. orgelconcerten). Het historische Icerkinterieur verwordt niet tot theater. Ondergetekende meldt zich hierbij aan als Vriend van de Nieuwe Kerk te Zierikzee, tegen een jaarlijkse donatie van minimaal 10 euro. Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Datum:.-, Handtekening: -27- "Ik zal proberen de situatie kort uit te leggen", zegt de Sik terwijl hij overschakelt naar de vijfde versnelling en een snelle blik op zijn passagier werpt. "Om te beginnen bij het begin: Eind vorig jaar ben ik erin geslaagd om een aardige hoeveelheid afgewerkt pluto nium in Rusland op de kop te tikken. Hoe en wat doet er niet toe, belangrijkste is dat ik dat spul twee maan den geleden in Nederland heb kunnen krijgen. Ik heb nog overwogen om het vanuit Rusland rechtstreeks naar jullie te sturen, maar ik kreeg daar geen tijd om dat goed voor te bereiden, aangezien de Russische maffia lucht kreeg van het hele verhaal. En je begrijpt dat zij daar ook wel brood in zagen. Daarnaast zijn de rechtstreekse routes vanuit Rusland nogal gevaarlijk." Diegi knikt. Hij kent de grenssituaties van zijn land als geen ander. "Het voordeel om het spul vanuit Nederland te ver schepen is dat onze grens en kustcontroles nogal goed te omzeilen zijn en dat ik hier beschikte over een per fecte opslagplek." "Beschikte?" "Ja, die is inmiddels ontdekt, met het plutonium, zoals je wel begrepen zult hebben." "Waar lag die opslagplek?" "In de duinen, vlakbij de kust, in een zeer ontoeganke lijk gebied. Ik heb hem al jaren geleden ontdekt aan de hand van oude kaarten. Het is een vrijwel onvindbare oude bunker." "Wie heeft die bunker ontdekt?" "Twee jongens die het duingebied goed bleken te kennen en die bij toeval gestuit zijn op de bunker. Om kort te gaan: Zij hebben ervoor gezorgd dat de politie mij op het spoor kwam. De ben ontsnapt, maar het heeft me wel een paar man gekost. Eén van de jon gens heb ik mee kunnen nemen. Die zit vast in Rot terdam." "Aha! Je hebt dus een gijzelaar!" "Ja, maar tot nu toe denken ze dat hij is omgekomen bij een bootongeluk. En in die waan wil ik ze nog laten, dat geeft ons een beter uitgangspunt. Inmiddels ben ik te weten gekomen waar het plutonium nu ligt opgesla gen. Het ligt in een zwaarbewaakte militaire opslag plaats op de Veluwe, een uitgestrekte, beboste streek van Nederland. Een mannetje van mij is daar gelukkig nogal thuis. De weet precies waar het spul ligt, hoeveel bewakers er zijn, wanneer die gewisseld worden en wat de zwakke plekken zijn. Maar het zal moeilijk worden. De bewaking is goed, heel goed." De Mercedes rijdt langs Den Haag, richting Delft/ Rot terdam, waar hij al snel strandt in een langzaamrijden de file. "Heb je de gevraagde wapens?" De Sik kijkt Diegi even glimlachend aan. "Het was geen gemakkelijke bestelling, maar ik heb alles te pak ken kunnen krijgen. Zelfs die speciale Kalasnikov met de korte loop." Diegi bromt goedkeurend. Dat maakt veel goed, ondanks zijn misser is het wel een vakman. En ondanks die tegenslag is'ie rustig de volgende stap aan het voorbereiden. Dankzij de file duurt het nog drie kwartier voor de Mercedes door de oude deuren de garage van het Rot terdamse herenhuis inrijdt. De Tijger heeft zijn prooi geroken en gaat zich klaarmaken voor de sprong. HOOFDSTUK 18 okter Van Noord geniet ervan om samen met zijn dertienjarige zoon en hun golden retriever een fikse strandwandeling te maken. "Zullen we door het bos teruggaan, pa?" "Oké, boy, maar dan ben ik wel benieuwd wie er het eerst bij de duinovergang is!" Even lekker de spieren losgooien. Dat hoeft zoon Sjoerd geen twee keer gezegd te wor den. De dokter kan hem met de grootst mogelijke moeite bijhouden. Djekko, de hond, rent blaffend voor hen uit. Het zoute zeewater vliegt om hun oren en hun broekspijpen worden kletsnat als ze een geul passeren. "Daar zal mamma blij mee zijn!" gilt Sjoerd boven het gespetter uit. De dokter lacht als hij denkt aan de voor spelbare reactie van zijn vrouw. Ze zal straks weer flink mopperen, maar ondertussen genieten van de gedachte dat 'haar mannen' samen plezier hebben gehad. Sjoerd's energie overtreft het voordeel van de lange benen van zijn vader. Maar toch moet hij uiteindelijk een reuzenduik nemen om twee meter voor de dokter de duinovergang te bereiken. Met een doffe smak valt hij in het zachte rulle zand, dat alle kanten opstuift. "Je wordt oud pa! Da's al de tweede keer dat ik je te snel af ben!" Hijgend en lachend ploft de dokter naast zijn zoon neer in het zand. Als ze uitgerust zijn krabbelen ze overeind en kloppen hun kleren af "Laten we op de terugweg nog even langs het ven lopen, dan kunnen we kijken of die fuut er.Hé, kijk hier eens!" Sjoerd bukt en raapt iets bruins op, dat door zijn sprong onder het zand vandaan is gekomen. "Een portemonnee!" Hij laat het bruin leren ding aan zijn vader zien en doet hem open. "Alles zit er nog in! Kijk hier, zelfs het bankpasje en een pasfoto!" Ze bekijken de inhoud zorgvuldig en besluiten om na hun wandeling de portemonnee even af te geven op het politiebureau. Vermoeid en tevreden stappen ze weer in de auto en rijden naar Oostvoome. Daar neemt een vriendelijke agent de bruine portemonnee in ontvangst en noteert dokter's adres. Als de agent later de inhoud bekijkt fronst hij zijn wenkbrauwen. John Verhoef, waar heb ik die naam eerder gehoord? Hij start zijn PC op en zoekt in de dossiers maar vindt geen aansluiting. Ook op de lijst vermiste personen niet, maar als hij koffie gaat halen valt zijn oog op een krant van vorige week die op de kantinetafel ligt. 'Jongen ontvoerd en vermist bij ach tervolging criminelen' kopt het ochtendblad. Een schok gaat door hem heen. Haastig zet hij zijn mok neer en pakt de krant. "Yes! Beet!" Niet slecht jongen, je brein laatje gelukkig niet in de steek! Terug achter zijn bureau zoekt hij het juiste nummer op en belt. Het is dinsdag. Verhoef en zijn vrouw hebben het avondeten net op als de telefoon gaat. "Met Verhoef" "Dag Verhoef met Laroy. Jullie zijn thuis?" "Ja hoor, mijn vrouw is er ook, hoezo, heb je nieuws?" "Ja en nee, maar dat hoor je dan zo wel. Ik spring nu in de auto. Tot zo." Voordat Verhoef heeft kunnen antwoorden is de ver binding al verbroken. "Wie was dat?" Mevrouw Verhoef komt de kamer in. "De commissaris. Hij komt direct even langs. Het klinkt alsof hij iets te vertellen heeft." "Zouden ze... John... hebben gevonden?" fluistert mevrouw Verhoef terwijl ze ongemerkt steun zoekt tegen de tafel. "Ik weet het niet vrouw, ik weet het niet." Verhoef s stem trilt. Hij kijkt naar zijn anders zo jeugdige vrouw, die in een paar dagen tijd wel tien jaar ouder is gaan lij ken. "Ik weet het niet", fluistert hij nog eens, en slaat zijn armen om haar heen. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5