O, die waterschappen...! Deltanatuur start realisering eerste natte natuurgebied langs noordrand Goeree-Overflakkee LITI E 0900-8844 EUROPAIUIN Modeltreinenbeurs Worden 't er nu vier, of zeven? Natuurwerkdag 2002 in Zuid-Holland OJW Gourmetavond ■(•Mjnnaard Radio Goeree Lokaal zoekt talent Kleding voor Oekraine 32-1 /-i .K Extra Kei1(diensten Ger. Gem. Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Inbraak auto Inbraak in woning Vecht/steekpartij Help de vogels de winter door. Decoratieve zonnebloem met vogelvoer. Makkelijk in de grond te prikken. MOOI WEER^- Over Deltanatuur is de laatste tijd al meerdere malen geschreven. Delta natuur is zowel een project als een verzamelnaam voor al de bij dat pro ject betrokken partijen. Het beoogt een grotere veiligheid tegen hogere waterstanden, in combinatie met uitbreiding/herstel van natuurgebieden en extra mogelijkheden tot recreatie. Het Deltanatuurproject beslaat het gebied vanaf de Haringvlietsluizen tot en met de Biesbosch, wat na vol tooiing - gepland in 2010 - een aaneengesloten waterrijk natuurgebied moet worden van in totaal 3000 hectare. Een paar weken geleden is Del tanatuur begonnen met de uitvoering van het eerste natuurontwikke lingsproject op Goeree-Overflakkee: de Westplaatbuitengronden. Deze Uggen aan de zuidoever van het Haringvliet, tussen het gemaal op de bui tendijk bij het Dirkslandse Sas, en het havenhoofd te Middelharnis. Het gebied is eigendom van Staatsbosbeheer en is ongeveer 70 hectare groot. Tot voor kort bestonden de Westplaatbuitengronden uit grasland. Delta natuur is thans begonnen met delen daarvan om te vormen in een aan trekkelijk waterrijk natuurgebied. Tijdens een persexcursie in het werk gebied, vorige week vrijdagmorgen, gaf projectleider van Deltanatuur Carel Harmsen een nadere toelichting. Voortraject Westplaatbuitengronden Ventjagersplaten Fases Dinsdag 22 oktober 2002 aargang In waterschapland Zuid-Holland hou den de gemoederen zich al geruime tijd danig bezig met een op handen zijnde fusie. De provincie - in deze vertegenwoordigd door gedeputeerde Van der Sar - wil zes bestaande water schappen en één bestaand zuivering schap samenvoegen tot één groot schap, een W7. Anderzijds wil een meerderheid van de betrokken water schappen die fusie beperken tot samenvoeging van slechts vier bestaande waterschappen, een W4. Via de media hebben ze daarvoor al verschillende keren aan de weg getim merd; gedeputeerde Van der Sar hecht eraan om ook zijn visie aan een breder publiek te ventileren. Bij deze dus. Samen sterk Een fusie van waterschappen is nodig om ook in de toekomst berekend te zijn op de taak om zorg te dragen voor 'droge voeten', zo legt de gedeputeerde uit. Met de ver wachting dat in de toekomst het waterpeil stijgt - o.a. door toenemende regenval en door stijging van zowel de zeespiegel als het rivierwaterpeil - zal gewerkt moeten worden aan een waterschap dat daartoe voldoende capaciteiten in huis heeft. Momenteel kun nen de bestaande waterschappen het water beheer nog wel aan, maar voor de toekomst ligt dat anders. Daarom is het noodzakelijk om de krachten te bundelen en gebruik te maken van eikaars specifieke kwaliteiten. Thans bestaan er afzonderlijke veen-, en kleiwaterschappen. Nu en straks hebben die elkaar nodig, onder andere om de toenemen de hoeveelheid rivierwater zó te begeleiden dat de veiligheid gewaarborgd is maar óók om in staat te zijn om zoet water in juiste hoeveelheden op de juiste plaats te bergen. Ook de stijgende zeespiegel en verzilting zijn een belangrijke opgave. Waterbeheer ziet echter niet alleen toe op de hoeveelheid water maar ook op de kwaliteit ervan; en daarvoor zorgt ook het zuivering schap. Wat Van der Sar in de toekomst voor staat is een integraal waterbeheer, dus zowel kwantitatief als kwalitatief, hetgeen vraagt om een krachtig all-in waterschap. Ook de rijksoverheid wil dat. Hoge kwaliteit Gebleken is, zegt Van der Sar, dat de huidi ge afzonderlijke waterschappen een grote kwaliteit in huis hebben. Hij noemt de waterschappen Goeree-Overflakkee, Brielse Dijkkring, Grote Waard, IJsselmonde, en de hoogheemraadschappen Alblasserwaard/De Vijf Heerenlanden en Krimpenerwaard. Voor het beheer van de waterkwaliteit is het zuiveringschap Hollandse Eilanden en Waarden verantwoordelijk. En omdat ook daarvan gebleken is dat het over uitstekende kwaliteiten beschikt, ziet de gedeputeerde geen mooiere oplossing voor het waterbe heer van de toekomst dan bovengenoemde 7 schappen samen te voegen tot één groot (all- in) waterschap: een W7. "Een W7 is het mooiste waterschap van Nederland, robuust, gezaghebbend en slagvaardig; dat is gewoon fantastisch!" zegt Van der Sar enthousiast. "Het is een logische vervolgstap op de goe de samenwerking die er al bestaat tussen deze zeven waterschappen". Discussie Daarom is het niet reëel, vindt de gedepu teerde, dat er aan de zijde van de water schappen wordt gepleit voor de "gekunstel de kleinschaligheid" van een minder slag vaardig en kwetsbaarder W4. Naar Van der Sar's mening zijn de discussies rond W7 of W4 te somber en teveel gericht op de gren zen van de huidige waterschapgebieden. "Maar om antwoord te kunnen geven op de toekomstige problematiek van het waterbe heer, zijn een bredere aanpak en een breder draagvlaak vereist. We moeten niet vergeten dat de invloed van de zee verder reikt dan het Eiland van Dordt; dat geldt ook voor de invloed van de rivieren". De voorstanders van een W4 pleiten voor samenvoeging van alléén de waterschappen Goeree-Overflak kee, Brielse Dijkkring, Grote Waard en IJs selmonde. Voor Van der Sar zijn hier te wei nig inhoudelijke argumenten voor. "Als ver antwoordelijke voor het waterbeheer wil ik vanuit de uitdaging redeneren. De waterop- gave ligt er! Als waterschappen zullen we in staat moeten blijven om onze sterke kanten te behouden en neer te zetten zoals de toe komst dat van ons vraagt." Dat is volgens Van der Sar het meest kansrijk met een W7. Besluitvorming Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten (GS) definitief besloten over de reorganisatie van de waterschappen in Zuid-Holland en stellen voor Zuid-Holland Zuid voor om de zeven in het gebied werkzame waterschappen samen te voegen tot één all-in waterschap. Op 30 oktober a.s. wordt het voorstel van GS besproken in de statencommissie Groen, Water en Milieu; op 13 november nemen Provinciale Staten het besluit over de reor ganisatie van de waterschappen. Per 1 janu ari 2005' moet tot fusie worden overgegaan. Op zaterdag 2 november wordt in heel Nederland de Natuurwerkdag 2002 gehou den. Op die dag krijgt iedereen de kans een kijkje te nemen achter de schermen van natuur- en landschapsbeheer in Nederland. In Zuid-Holland kan op 17 locaties meege werkt worden. De bedoeling van de dag is dat belangstel lenden door een paar uur actief mee te wer ken een goed beeld krijgen van het belang van natuur en landschap en de rol die vrij willigers hierbij spelen. Een dag bomen snoeien, prunussen trekken, wilgen knot ten, woekerplanten verwijderen, wild- schermen maken of wandelpaden aanleg gen is zinvol en dankbaar werk. Daarnaast is het een leuke ervaring om samen met familie, vrienden of collega's een dag lichamelijk werk te verrichten op een mooie plek in Zuid-Holland. De begeleiders van de Natuurwerkdag, ervaren vrijwilligers en professionals, geven informatie over het werk dat gedaan moet worden. Er wordt instructie gegeven hoe gereedschappen als snoeischaren en handzaagjes moeten worden gebruikt. Het is leerzaam, nuttig, gezellig en je gaat 's middags heel voldaan weer naar huis. Op www.natuurwerkdag.nl kan iedereen een locatie uitzoeken en zich inschrijven, telefonisch opgeven kan ook via telefoon nummer 0182-683666. De locaties in Zuid- Holland zijn: Alblasserdam, Bodegraven, Boskoop, Den Hoorn, Goedereede, Gouda, Groot-Ammers, Hazerswoude, Krimpen a.d. Lek, Lekkerkerk, Lisse, Nieuwe Wete ring, Oostvoome, Rockanje, Rotterdam, Schipluiden, Woerdense Verlaat. De Natuurwerkdag 2002 wordt georgani seerd door Landschapsbeheer Nederland, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstu die (NJN), Vereniging Natuurmonumen ten, Staatsbosbeheer, de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV), De Landschappen, de Jeugdbond voor Natuur- en Milieustudie (JNM) en het IVN (Vereniging voor natuur- en miheu- educatie). NIEUWE TONGE - Woensdag 23 okto ber, 19.30 uur: ds. W. Silfhout. II Hoi, Aanstaande zaterdagavond willen we met elkaar gaan gourmetten en we zouden het heel erg leuk vinden als jij ook kwam. De kosten voor deze culinaire avond zijn 3 euro. Het eerste stukje vlees zullen we om zeven uur op het gourmetstel leggen, oftewel we beginnen om zeven uur en de Hoeksteen is vanaf half zeven voor jullie open. Natuurlijk wil jij deze avond niet missen, dus geef je snel op bij Jan (489574). Volgende week willen we op zaterdag avond, 2 november, gaan zwenmien in Port Zélande, om 18.45 vertrekken we van de Hoeksteen en de kosten voor deze avond zijn 3,50 Euro. Wil je jezelf alvast opgeven voor deze avond dan kan dat bij Heleen, haar tele foonnummer is 470155. Nog een hele fijne week toegewenst en tot zaterdagavond. Een hartelijke gourmetgroet van het OJW! MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - Donderdagmiddag ontdekte een 56-jarige Duitse automobilist dat er ingebroken was in zijn auto, die geparkeerd stond aan de Brouwersdam. Onbekenden hadden tussen 13.00 en 14.15 uur een ruit ingeslagen en onder meer een fotocamera, portemonnee, een paspoort en een rijbewijs uit de auto weggenomen. Auto-inbraak OUDDORP - Een 40-jarige Duitse automo bilist constateerde donderdagmiddag dat hij ongewenst bezoek in zijn auto had gekregen. Onbekenden hadden tussen 14.00 en 15.30 uur een ruit ingeslagen en een tas met daarin diverse surfbenodigdheden uit de auto weg genomen. Inbraak woning SOMMELSDIJK - Vermoedelijk met een valse sleutel werd in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een woning aan de Herman de Manstraat. Uit de woning werd een tas van de 33-jarige bewoonster weggenomen, waarin onder meer diverse persoonlijke bescheiden en enkele bankpas- jes. DIRKSLAND - Vrijdagavond werd er tij dens de afwezigheid van de bewoners inge broken in een woning aan de Vroonweg. Een slaapkamerraam werd geforceerd, waarna de slaapkamer en een aangrenzend kantoortje werden doorzocht. Vooralsnog wordt er geld vermist. OOLTGENSPLAAT - Tijdens een vecht partij in een paviljoen aan de Mariadijk, in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart voor een, zijn drie personen gewond geraakt door messteken. Twee slachtoffers, 17 en 21 jaar oud en afkomst uit Achthuizen gingen op eigen gelegenheid naar het zie kenhuis in Dirksland, terwijl een 22-jarige slachtoffer uit Ooltgensplaat door de GGD naar hetzelfde ziekenhuis werd vervoerd. In het paviljoen was een feestje gaande, toen er jongeren binnenkwamen die niet in het bezit waren van een toegangskaartje. Zij gooiden glazen kapot, waarna er een vecht partij ontstond. Tijdens de vechtpartij heeft vermoedelijk een 22-jarige Rotterdammer met een mes gestoken. De verdachte werd aangehouden en overgebracht naar het bureau. Hij was in het bezit van een mes, dat in beslag werd genomen. In de zaak werden nog twee messen aangetroffen en in beslag genomen. De politie van het district De Eilanden stelt een nader onderzoek in. Inbraak auto OUDDORP - Zaterdagmiddag ontdekte een 39-jarige automobiliste uit Schwerte dat in haar auto was ingebroken. Onbekenden had den van de auto, die tussen twaalf uur en half één geparkeerd stond op het Flaauwe Werk, het raam van het rechterachterportier inge slagen. Onder meer een mobiele telefoon, walkman en persoonlijke bescheiden wer den weggenomen. nPAKKER DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVOND De afgravingen op 't gors. In gedachten zette hij een lijn uit vanaf de Watersnoodramp van 1953 en de Deltawer ken, via de optredende klimaatverandering, zeespiegelstijging en bodemdaling naar de veiligheid tegen wateroverlast in de toe komst. Meer en meer wordt duidelijk dat menselijk ingrijpen in de natuur - de aanleg van de Deltawerken - zich niet 'ongestraft' laat. De natuurlijke harmonie werd erdoor verstoord en de natuur geeft daar haar ant woord op. Niet alleen is er veel flora en fau na door verloren gegaan, maar ook de zorge lijke blauwalgengroei in het Volkerak is er een gevolg van. Tevens blijkt er in toene mende mate behoefte te ontstaan aan extra waterbergingscapaciteit in verband met hogere rivierwaterstanden. En om op dit alles een antwoord te geven is de Deltanatuurgedachte ontwikkeld. Twee jaar geleden werd begonnen met de plannen makerij, ook werden enkele kleine projectjes al uitgevoerd, en thans kon op Goeree-Over- tl;ikkee een begin worden gemaakt met de uitvoering van het Deltanatuurproject. Daar naast ligt het besluit om over enkele jaren de Haringvlietsluizen op een kier te zetten, waardoor in het Haringvliet getij en zout water weer een beetje terugkomen. Niet zo hevig als vóór de afsluiting van het Haring vliet in 1970, maar nét genoeg om er weer een brakwatergetijdenlandschap te laten ont staan, waardoor slikken, biezen en riet met bijbehorende dieren keren - na dertig jaar - weer terug zullen keren. Het is de bedoeling dat - als voor Goeree- Overflakkee het héle project voltooid is - een bijna 20 km. lang ruig natuurgebied is gerealiseerd, een groene rand van de Kwade Hoek tot aan gemaal Koert, tussen Middel harnis en Stad aan 't Haringvliet. Ook Wouter den Hengst van de Dienst Lan delijk Gebied gaf tekst en uitleg, temidden van de gravende machines van de Oude Tongse aannemer AVK. In de Westplaatbui tengronden komen geulen en kreken en hier en daar wordt het gebied - waaronder de hui dige kade langs het Haringvliet - verlaagd om de natuur een handje te helpen. De kre ken krijgen een open verbinding met het Haringvliet. Verder worden er kaides aange legd tussen de omgezette graslanden van Deltanatuur en de aangrenzende gebieden van boeren die er hun weilanden behouden én wordt de bestaande buitendijk verstevigd. In totaal wordt er 300.000 kubieke meter grond verzet. Door de wisselende waterstanden en de hoogteverschillen in het gebied, ontstaat een grote verscheidenheid in planten. De natte delen raken vooral begroeid met riet en zul len door vele vissoorten gebruikt worden als paai- en opgroeigebied. De hoger gelegen delen zullen zelden overstromen en vormen een aantrekkelijk gebied voor weidevogels, zoals steltlopers, reigers, lepelaars en visdie- ven. Een vogelkijkhut geeft mensen de mogelijkheid deze ongerepte natuur te proe ven en begeleide excursies liggen er ook in het verschiet. Overigens zullen niet alle graslanden wor den omgezet. Op de plekken waar vroeger akkerbouw werd uitgeoefend, is bekend dat er nog resten landbouwbestrijdingsmiddelen in de bodem zitten. Uit milieuoogpunt wor den die percelen dan ook niet omgewoeld. Wel zullen er in het landschap thuishorende koeien op worden uitgezet, die het gebied zullen beweiden en er mede het landschap zullen bepalen. Tegelijkertijd werkt Deltanatuur aan natuur ontwikkeling op de Ventjagersplaten; die liggen tien kilometer oostwaarts, net ten zui den van het eiland Tiengemeten. Grond die bij de Westplaat vrijkomt, wordt naar de Ventjagersplaten gebracht om daar nieuwe laaggelegen eilandjes en ondieptes te maken die regelmatig droogvallen, waardoor voed sel- en rustgebieden voor (trekkende en overwinterende) vogels ontstaan. Zo wordt in één klap de natuur in twee gebieden er beter van; de Westplaat wordt omgevormd tot een aantrekkelijk natuurgebied, terwijl de erosieschade aan de Ventjagersplaten wordt hersteld. De Dienst Landelijk Gebied en Rijkswaters taat voeren in opdracht van Deltanatuur de projecten in twee fases uit. In de eerste fase (oktober t/m december 2002) worden voor bereidende werkzaamheden bij de Westplaat uitgevoerd. Vervolgens liggen de werk zaamheden in de periode januari t/m april 2003 stil. De reden hiervoor is tweeledig. Enerzijds moet er grond getransporteerd worden van de Westplaatbuitengronden naar de Ventjagersplaten. Daarvoor is een aantal drijvende voorzieningen nodig en die zijn bij slecht weer in de winter moeilijk in stand te houden. Bovendien zijn er in de winterperio de minder 'werkbare' dagen. Anderzijds houdt Deltanatuur bij de werkzaamheden rekening met het broedseizoen. Pas na afloop daarvan worden de werkzaamheden hervat, om in september volgend jaar het karwei af te hebben. De lokale omroep van Goedereede, Radio Goeree Lokaal, is op zoek naar nieuw radi- oialent. Voor de huidige en nieuwe pro gramma's zoekt de omroep mensen die opgeleid willen worden en de kneepjes van het vak willen leren. Na de begeleiding door ervaren medewerkers krijgt men na gebleken geschiktheid een eigen program ma. Een ieder tussen de 8 en 80 jaar, die een nieuwe hobby zoekt, wordt verzocht zich aan te melden bij Radio Goeree Lokaal, Postbus 157, 3253 ZJ Ouddorp of e-mail: redactie@rgl.nl. Radio Goeree Lokaal zendt 24 uur per dag uit via Fm 105.6 en op de kabel 105.9 Mhz. Zaterdag 26 oktober is er een grote Model treinenbeurs in de remise van het RTM- museum aan de Brouwersdam in Ouddorp, afslag Punt West, Grevelingenzijde. In dit museum vindt u al de oude RTM treinstellen in perfect gerestaureerde staat, die vroeger van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden reden tot aan de Ros- estraat in Rotterdam. De Meeuw. De Rei ger, de Stoomloc met de bietenwagens en de oude houten rijtuigen, ze zijn er alle maal. Er kan ook met de treinen meegere den worden. In de remise tonen diverse hobbyisten hun gebruikte modeltreinen en andere spoorse zaken te koop of te ruil aan. U kunt hier ook terecht voor reparaties, deskundig advies en taxaties. Tevens is er een gezellige vlooien- curiosamarkt, waar diverse standhouders hun gebruikte spulletjes aan de man of vrouw proberen te brengen. Voor alle bezoekers is er een gratis surprise. Open van 10.00 tot 17.00 uur. Info: De Hollandse Modelspoor Club, tel. 0616-392892. Donderdagavond 24 oktober kunt u weer goed gedragen (kinder)kleding, knuffels en speelgoed afgeven bij fam.Saarloos aan de Weesmolenstraat 4 te Ooltgensplaat. Eind van de maand zal er weer een transport verzorgd worden door Oost Europa Zen ding richting Oekraine. U kunt kleding afgeven in dichte dozen of zakken van 19.00 tot 19.30 uur. De organisatie wil tevens weer uw aandacht vragen voor de transportkosten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1