Nieuwe directeur Technisciie scliooi Middelliarnis gaat voor opwaarderen van liet valimanscliap GEZOND WEL Eenzaamheid Bijbelcursus Historisch hoekje Gratis schriftelijke C-virus De Fransen komen lEIIAffDBi-ftlEUlia H N H N H M H H H Sinds 1 september heeft de Techni sche school in Middelharnis een nieu we directeur: de heer A. de Gans geeft leiding aan het vierkoppige managementteam. De Gans is geen vreemde eend in de bijt van de Tech nische School. Zijn eerste schreden op het middelbare schoolpad zette hij zo'n 35 jaar geleden bij diezelfde school waar hij nu de scepter zwaait. De heer De Gans is geboren en geto gen in Sommelsdijk. Op een korte onderbreking na is hij zijn geboorte grond trouw gebleven. Na zijn vroege schooljaren koos De Gans de richting mechanische tech nieken en hij heeft diverse functies vervuld bij verschillende bedrijfs- scholen. Zo'n dertien jaar geleden viel zijn keus toch weer op het bedrijfsleven. Wel bleef hij zich bege ven op het snijvlak van werk en onderwijs; bij de firma Holec was hij hoofdbedrijfsopleidingen en bij Hun- ter Doughlas hoofd opleidingen. Toch, dit had hij vroeger niet ver wacht, het 'gewone' onderwijs bleef aan hem trekken. En bij het vrijko men van de functie van directeur van de Technische School hoefde hij niet lang te aarzelen om te solliciteren. Vernieuwing Opwaarderen vakmanschap Topsport Strenge school Technische School Honderdjarig bestaan Gezondheid en Welzijn op de Zuidhollandse eilanden U Iedereen bevindt zich wel eens in omstandigheden die een gevoel van een- zaamheid oproepen. Meestal is dit een gevoel als gevolg van een gebeur- n tenis in het dagelijks leven. Vaak is het ook een gevoel dat zo nu en dan U om onverklaarbare reden terugkomt. Eenzaamheid bestaat in vele vormen en wordt door iedereen anders H ervaren. De een is intens verdrietig of voelt zich verlaten, een ander voelt U zich buitengesloten, niet gewaardeerd of alleen gelaten. f] Eenzaamheid ontstaat vooral wanneer men op zichzelf wordt terugge- n worpen en geen steun meer ondervindt van mensen om zich heen. Het is U een sterk overheersend gevoel van verdriet om wat niet, of niet meer, met L anderen gedeeld kan worden. Eenzaamheid is van iedereen Eenzaam... Maar niet voor altijd Als het alleen niet lukt Na de bestorming van de Bastille in 1789 was geheel Frankrijk op drift geraakt. Niet alleen in eigen land werd alles op de kop gezet, de nieu we machthebbers wilden hun idealen ook naar andere landen uit dragen, waarbij geweld niet werd geschuwd. In 1792 werden de Zui delijke Nederlanden bezet en de opmars leek ongehinderd door te gaan tot aan de Hollandse gebieden. Het zuidwesten van Holland leek als eerste voor een bezetting in aanmer king te komen. Ooltgensplaat zou dan in de vuurlinie komen te liggen en het was niet ten onrechte dat paniek en angst de bewoners van het dorp heeft overvallen in het begin van het jaar 1793. Immers, het dorp was toen nog niet beschermd door het Fort! De secretaris neemt voorzorgen De dreiging afgewend VRIJDAG 18 OKTOBER 2002 Bij zijn terugkeer op de Technisciie Scliool treft hij, zoals overal in het onderwijs, een stelsel aan wat volop in beweging is door de steeds weer van bovenop gelegde vernieu wingen. De Gans vraagt zich af of al die ver nieuwingen ook verbeteringen zijn. "Het overgrote deel van de leerlingen komt naar onze school om te leren en te werken met de handen. Het aantal algemeen vormende vak ken, die de leerlingen ook verplicht zijn te volgen, verdringt de beroepsgerichte vak ken". Dit laatste zou De Gans graag anders zien. In het onderwijs zou hij liever de leer lingen het denken met meer doe-activiteiten willen laten combineren. Wel is hij van mening dat de theorievakken en andere vor mende vakken een duidelijke plaats moeten blijven innemen in het onderwijs. Het belang van het technisch onderwijs ligt volgens hem in het feit dat er op de techni sche school een basis wordt gelegd. Hij vindt het daarom aan te bevelen, al zijn er ambities voor een hogere technische oplei ding, toch aan de basis te beginnen. Later, tijdens en na de hogere technische opleidin gen, kan men nog de vruchten plukken van het feit dat aan de basis geleerd is met de handen te werken! De Gans pleit voor een opwaarderen van het vakmanschap. Volgens hem kun je niet bui ten het echte handwerk wat aan de basis ligt van vrijwel alles waar iedereen elke dag mee te maken heeft. Ook aan de basis van de snelle informatietechnologie staat het eerlij ke handwerk van de elektrotechnici. Hij voorziet een nog belangrijker plaats in de toekomst voor goed opgeleid technisch per soneel. Hij vindt het positief dat er in de regio een goede samenwerking is met aan nemers, die verenigd zijn in NVOB. Er wor den gegarandeerde leerlingplaatsen gebo den. De leerlingen kunnen op deze wijze ervaring op doen en zijn verzekerd van een baan na hun opleiding. Ook met de garage houders, verenigd in de BOVAG zijn derge lijke contacten. Graag zou de directeur der gelijke contacten tot stand brengen met de metaalbedrijven, de elektrotechnische Het voltallige managementteam van de Technische School in Middelharnis: v.l.n.r.: de heren M. Abbas, A. de Gans, F. v.d. Waart en W. Jongejan. bedrijven en de horecaondernemers op het "eiland". Met veel geestdrift beschrijft de nieuwe directeur wat het is om een vak te beheersen. "Echte vakmensen hebben hun beroepstrots. Het zijn heel fanatieke mensen en ze doen er alles voor om hun vak nog beter te beheer sen. Het is topsport!" Om ook gelegenheid binnen de schoolmuren te creëren voor het volgen van aanvullende opleidingen voor mensen die de kwaliteit van hun vak nog meer willen verbeteren, zijn er kontakten met het Albeda College. De Gans ziet juist in die richting nog groeimogelijkheden voor de school. De technische school in Middelharnis is vrij uniek: allereerst door zijn kleinschaligheid. De 375 leerlingen en 32 leraren kennen elkaar. "Als er op een of andere wijze iets misgaat, kan hier direct op in gespeeld wor den; dit bevordert zeker de leerprestaties", aldus De Gans. Verder is de school bestuur lijk nog zelfstandig; alleen om administratie ve redenen maakt de school deel uit van een samenwerkingsverband van vijf scholen: De Edudelta onderwijsgroep in Goes. Zoals in vrijwel elke tak van het onderwijs geldt ook voor de Technische School in Middelharnis een personeelstekort. Dit leidt er toe dat er momenteel verschillende lessen niet gegeven kunnen worden. Dit blijft voor lopig nog een probleem dat niet zo gemak kelijk op te lossen is volgens De Gans. Onlangs kreeg de heer De Gans van de schoolinspecteur te horen dat hij bij een strenge school werkte. Dit was niet bedoeld als pluim, maar eerder als bedekte kritiek. Toch vat de directeur dit op als een compli ment. Hij vindt dat er orde op een school moet zijn. "Zowel de docent als de leerling moet zich geborgen weten op onze school. We moeten een gevoel van veiligheid uits tralen". De Gans vindt dat de school de taak heeft om de leerling voor te bereiden op de toekomst in de maatschappij. Er moeten dan afspraken gemaakt en nageleefd worden. "Als wij bijvoorbeeld niet optreden bij onge oorloofd verzuim; verwacht de leerling dat later als hij of zij bij een baas werkt ook niet, en dat geeft problemen", aldus De Gans. Hij vindt dat de leerling goed voorbereid moet worden voor de maatschappij naast de ouders heeft ook de school hierin een taak. Er wordt straks na de komende verbouwing nog meer aandacht geschonken aan een leer- ling-vriendelijke omgeving. Er zijn op de Technische School duidelijke regels en die worden gehandhaafd. De nieu we directeur heeft wel eens het idee dat als er iets fout gaat in bus of dorp 'de tech' meest al de schuld krijgt. Hij wil van dat stempel af. "Er zijn nog drie grotere scholen in Mid delharnis; waarom zouden de leerlingen van onze school dan alleen de oorzaak zijn van die problemen?" zo vraagt hij zich af. Middelharnis Het nieuwe logo beeldt uit hoe de school in de wereld wil staan. De half open ellips ver beeldt een soort geborgenheid waarbij zowel de leraar als de leerling zich veilig voelen, aan de ene kant, maar aan de andere kant staat hij ook open naar de maatschappij in zijn volle breedte; die openheid geldt voor bedrijven, leerlingen die hun weg zoeken en volwassenen die straks onderwijs willen vol gen. De Technische School midden in de maatschappij. Als het aan de Gans ligt zal dit in de toekomst steeds duidelijker gaan blij ken. De heer De Gans wil benadrukken dat de docent de spil is in het onderwijs. "Het enthousiasme van de leraar is heel belang rijk, want de kinderen kiezen voor leuke leraren die met geestdrift hun kennis probe ren over te dragen". Hij vindt dat door het enthousiasme ook het vak van leraar opge waardeerd wordt. De school moet, volgens hem, een zodanige sfeer scheppen dat leer ling en docent het enthousiasme gaan delen. Aan de heer De Gans en de Technische School in Middelharnis zal het niet liggen. Volgend jaar september hoopt de Techni sche School haar honderdjarig bestaan te vieren. Dit zal grootscheeps gebeuren. Natuurlijk is er een grote reünie. Het is de bedoeling, naast zoveel mogelijk oud-leer- lingen ook oud-leraren samen te brengen. Juist deze laatsten verdienen veel respect omdat er in het verleden veel energie door de toenmalige docenten in de school is gesto ken. "Zonder hen had deze school nooit kun nen worden wat zij nu is, hen zijn we veel dankbaarheid verschuldigd!", aldus De Gans. Bij eenzaamheid wordt vooral gedacht aan oudere mensen. Het verlies van een part ner en het steeds kleiner worden van de vriendenkring zorgt er inderdaad voor dat ouderen de grootste groep eenzame men sen vormen. Maar eenzaamheid is iets wat in elke levensfase kan voorkomen. Maat schappelijke ontwikkelingen, zoals het alleen wonen, het verlies van inkomen, het meedragen van een groot geheim, een scheiding, enz., zijn zaken waardoor men sen zich sterk kunnen isoleren. Mensen met een psychiatrisch ziektebeeld weten ook vaak maar al te goed wat een zaamheid is. Mensen die bijvoorbeeld een psychose voelen aankomen of er midden in zitten voelen zich niet zelden alleen gelaten. Hun familieleden weten niet wat de weg is naar hun op dat moment onbe reikbaar familielid. En ook hulpverleners staan er soms machteloos bij en kunnen niet altijd de juiste houding bepalen. Hoe wel er steeds meer en steeds vaker bijeen komsten georganiseerd worden is een uit spraak van een patiënt die haar weg in de samenleving probeert te vinden heel type rend. "Het is in de eerste plaats niet zo belangrijk om over een uitgebreid sociaal netwerk te beschikken. Het is wel belang rijk om van de weinig mensen die je kent, echt en altijd op aan te kunnen". Eenzaamheid is een pijnlijk, maar herken baar gevoel. Het hoort dan ook een beetje bij het leven en is niet altijd te voorkomen. Dat is ook niet nodig. De meeste mensen zijn in staat om zelf of met een beetje hulp U van anderen deze gevoelens te overwin- m nen. Na zo'n periode staat er dan niet zei- U den zelfs een sterkere persoonlijkheid op. Het dwingt namelijk om afwegingen en H keuzes te maken, om over zichzelf na te denken en stil te staan bij de eigen gevoe- lens. u Maar niet iedereen is hetzelfde. Sommi- gen zien in elke uitdaging juist een beproe- ki ving en isoleren zich daardoor nog verder. Eenzaamheid is niet snel op te lossen. Het ki kan een langdurig proces zijn waarbij men er eerst achter dient te komen waarom men H eenzaam is. Het zoeken naar en het wer- i j ken aan een mogelijke oplossing vraagt f| veel moed en energie. Praten met anderen li en het delen van het verdriet is meestal een M goede manier om alles te verwerken. U Vrienden kunnen heel goed helpen in moeilijke, eenzame periodes. Zij kunnen U luisteren, steunen en troosten en helpen [1 om de eenzaamheid te dragen, om er goed n mee om te gaan. i j Voor wie niet zo makkelijk met anderen n praat is het goed de gevoelens en ervarin- U gen aan het papier toe te vertrouwen. Dit H lucht op en geeft de mogelijkheid om alles ki eens op een rijtje te zetten. Wellicht is het mogelijk om het geschrevene aan een vriend, vriendin of naaste te laten lezen. Verdriet moet worden geuit en gedeeld. M Dat blijft de beste manier om ervan te u genezen. Soms is het niet mogelijk om de oorzaken van de eenzaamheid zelf te vinden of om alleen tot goede oplossingen te komen. Deskundige hulp is dan de aangewezen weg om de eenzaamheid aan te pakken. Professionele hulpverleners kunnen dan helpen bij het herkennen en erkennen van het probleem en bij het vinden van oplos singen. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Bent u nieuwsgierig naar de gratis schrifte lijke Bijbelcursus? Niet? Neem dan toch even de moeite om dit stukje te lezen. Er kan zoveel van afhangen. Zoekt u het geluk? Het is te vinden in de Bijbel, waarover deze cur sus gaat. De cursus bevat een eerste kennismaking met de Bijbel. De eerste lessen behandelen het Oude Testament (het eerste deel van de Bijbel). Zes lessen gaan over de Bijbel als het Woord van God. Over de schepping van alle dingen, maar vooral over de mens. Daar na kwam de zonde in de wereld, met als gevolg de dood en alle ellende, die we nu om ons heen zien. Over de ondergang van de eerste wereld door de zondvloed. Over de belofte van God aan de voorvaders van Israël, Abraham, Izak en Jacob. Over de Messias, de Heere Jezus, de Zaligmaker, Die uit het volk Israël geboren zou worden. Eveneens over de voorgeschiedenis van het ontstaan van het volk Israël, waaruit Hij (Jezus) geboren zou worden. In de volgende lessen, gaat het over het Nieuwe Testament (tweede deel van de Bijbel). Daar zien we Jezus, Die op aarde gekomen was, grote wonderen doen, maar Die aan het eind van Zijn leven, onschuldig veroordeeld, aan het kruis werd gehangen en is gedood. Tenslotte horen we van zijn opstanding en Zijn Hemelvaart. Maar ook vragen, waaróm dit gebeuren moest en wat het nut daarvan is en voor wie. Nu, dit is voor hen die Hem nodig hebben, voor hen is Hij de Weg, de Waarheid en het Leven. En wie zonder Hem niet kan leven, is Hij hét leven en gééft Hij het leven. Dat is het ware geluk, dat is de boodschap van het evangelie. Voor gevorderden die de eerste lessen vol tooid hebben en verder willen is er nog een gratis vervolgcursus. Deze behandelt de tijd na Jezus en de verspreiding van Zijn evan gelie over de wereld. Deze twaalf lessen behandelen het leven en de daden van Jezus en Zijn discipelen. Daarin kunnen we zien hoe God de mens verlost en redt van het kwaad door Zijn Zoon Jezus Christus. Dit woord is een kracht van God tot zaligheid, voor iedere die gelooft. Deze Jezus zal een maal terugkomen naar deze wereld om iedereen te oordelen naar wat wij gedaan hebben, goed of kwaad. Verlossing van het kwade is nodig en mogelijk door Jezus de Zaligmaker. Dat is de boodschap aan u. De Bijbel wijst u de weg en daarom wijst de schriftelijke cursus u op de Bijbel. Zonodig kunt u via deze gratis cursus ook een Bijbel verkrijgen en begeleid worden in het lezen van de Bijbel. Het adres van de cur sus is: Schriftelijke Bijbel Cursus (SBC), Postbus 35, 4413 ZG Krabbendijke. Een virus wordt doorgaans bestempeld als een gevaarlijke ziekteverwekker. Het is een besmetting die het menselijk lichaam kan aantasten. Een virus is moeilijk te bestrijden: ook niet met medicijnen of vitaminen. Uit- zieken is het devies. Maar een c-virus is iets anders. Het is geen clubziekte. geen manke ment aan het alfabet of een circa aandoe ning. Een c-virus is een niet te onderschatten computerziekte. Veel c-virussen zijn betrek kelijk onschuldig en gemakkelijk te bestrij den maar sommige zijn hardnekkig en weer andere geniepig. Een klein aantal wordt als gevaarlijk beschouwd. Ze tasten uw com puterbestanden aan. tn het ergste geval de harde waren van uw computer, de zgn. bios. Deze benaming suggereert leven, maar in werkelijkheid is dat natuurlijk niet zo. De bios is het meest vitale deel van uw compu ter. Ms dit niet meer werkt is het gedaan met alle andere bestanddelen. Ook het geheugen van uw computer kan worden geïnfecteerd. Kortom, uw geliefde pc-tje Weigert dienst. 'Hij doet het niet meer, pap. V/ie zijn hiervoor verantwoordelijk? Virusmakers. Hackers en andere computer- fanatici die er kennelijk plezier in hebben om in uw e-mail adressenbestand door te dringen en ermee aan de haal te gaan. Dit onder het motto: ik ben er voor u. maak mij open en zelfs 'ik houd van u'. Qeloof het niet. eerder het tegendeel is waar. Slopers zijn het. Kapotmakers. Wie kan er nu plezier hebben in het inbre ken en kapotmaken van andermans spul len? De virusverspreiders zijn zelf ziek, ze moeten behandeld worden. Maar je doet er weinig tot niets tegen. Kwaad met kwaad vergelden druist regelrecht in tegen het Qod- delijk gebod en is alleen daarom al uitgeslo ten, maar menigeen zou best eens zo'n virus afzender retour willen sturen. Een virusje van eigen deeg. Daarna is het vrijwel zeker voor een tijdje afgelopen met de activiteiten van de 'ziekteverspreider'. En na meer dan één confrontatie met de eigen desastreuze arbeid is het c-virus verspreiden ongetwij feld voorbij. Dorpsecretaris Hubert Willem Ferieman heeft bij het naderen van de Franse legers in Brabant besloten alle belangrijke dorps documenten in te pakken en tijdelijk in Rotterdam onder te brengen. Vandaar dat er in het dorpsresolutieboek een aantal maanden niets is opgetekend. Ferieman begint in juni 1793 weer met zijn aanteke ningen: maar het eerste wat hij noteert is een uitgebreid verslag over hetgeen in de voorgaande maanden gebeurd is. Zodoen de kunnen we toch navertellen wat er in Ooltgensplaat en omgeving gebeurd was, waarmee de bevolking geconfronteerd werd en hoe de rust (voorlopig) weerkeer de. Februari 1793 De opwinding begon op zondag 17 febru ari. De rentmeester van Prinsenland kwam Ooltgensplaat binnen, met een vracht papieren en een som gelds behorend tot de heer van Prinsenland, prins Willem V. Deze zaken bleven enkele dagen op het dorpshuis bewaard. In het kielzog van de rentmeester zochten ook een aantal inwo ners van Prinsenland (Dinteloord en omge ving) veiligheid voor zichzelf en hun bezit tingen in Ooltgensplaat. Op maandag schreven schout en schepenen een brief aan de prins, als opperbevelhebber van het Hollandse leger, met uitleg over de bedrei ging van Flakkee en een verzoek om gewa pende vaartuigen in het Volkerak te leg gen. Een week werd angstig afgewacht. Toen kwam het bericht dat Prinsenland door de Fransen was ingenomen; vlak ervoor was uit Den Haag bevel gekomen dat met uit zondering van een veerschuit, alle schepen van Flakkee naar Hellevoetsluis moesten varen. Op de 26ste vertrokken schepen uit De Plaat: een aantal met vluchtelingen, naar Hellevoetsluis, en een naar Rotter dam, mét de door Ferieman geselecteerde documenten. De laatste dag van februari stonden de Fransen voor Willemstad én begonnen de werkzaamheden voor de verdediging van Ooltgensplaat. Waar mannen en materiaal vandaan kwamen, vermeldt het verslag niet, wel dat het ging om een groot aantal wagens met planken en kruiwagens en eni ge artillerie. Onder leiding van de 'fabricq' (ingenieur) Teunis Blanken moesten batte rijen (aarden verdedigingswallen) gemaakt worden aan de bedreigde kant van het dorp. Maart De eerste week van maart zal het een druk te van belang zijn geweest in Ooltgens plaat. Er werd gewerkt aan de batterijen, aan de buitendijken werden wachthuisjes gezet en er moesten acht compagnieën mariniers ingekwartierd worden: zes bin nen het dorp en twee zo dicht mogelijk bij de Galathese haven. De bevolking kreeg naast de last van de inkwartiering te maken met een reisverbod en een avondklok. Anderzijds kon een ieder die in het bezit was van schop of spa een daggeld verdie nen met het werk aan de batterijen. Ook dragonders reden rond: zij escorteer den de compagniescommandant, Teunis Blanken, schout Van Gennip en secretaris Ferieman naar vergaderingen met andere gezagsdragers op het eiland. Zo ontkwam ook Oude-Tonge niet aan inkwartiering: twee van de in Ooltgensplaat gelegerde compagnieën vertrokken naar dat dorp. Ondertussen moet iedereen de beschietin gen van Willemstad gehoord hebben en daardoor aangespoord zijn de eigen werk zaamheden in snel tempo uit te voeren. Ferieman heeft opgetekend: "op woens- dagh den 13e wiert des namiddags om 2 uuren van de batterijen alhier voor het eer sten op den vijant leggende aan den Hel- sendijk met 36 en 18 ponders gevuurt Op donderdagh den 14 heeft de vijant van den Helsendijk ook op deese wal gevuurt zonder egter eenige schade toe te breng hen." Onbekend is of de beschietingen vanuit De Plaat veel ertoe hebben bijgedragen, maar feit is dat de Fransen op 16 maart de aftocht bliezen bij Willemstad. In Ooltgensplaat kon een dag later, op zondag, voorzichtig feest gevierd worden: de vlag van den dorpshuijse alhier uijtgestooken, ook deet de predikant de heer Johannis Tuning in de kerk des namiddags alhier eene dankzeg ging". De Franse terugtocht uit het naburi ge Gastel, dat ook onder vuur had gelegen, werd vastgelegd op een prent met daarbij een toepasselijk gedicht. Toch trokken de militairen zich nog niet gelijk terug van Flakkee. Het garnizoen bleef waken en ook de burgers werden ver plicht inspanningen te leveren in de vorm van wachtlopen. In Den Bommel werd een burgerwacht samengesteld onder leiding van Anthony van Weel (kapitein). Jan van Weel (luitenant), Abraham de TEspine (vaandrig), Cornells Romeijn, Daniel Gor don en Leendert van Bokhem (sergeants). Het gebied tussen Ooltgensplaat en Oude- Tonge werd niet overgeslagen. Claes van Schouwen, boer in de Nieuwe Blok, werd opgedragen de wacht in de Krammerpolder te verzorgen: hij moest zorgen dat elke nacht een man te paard en twee te voet in het gezicht van de Krammerstee speurden over water en land. Mogelijk hebben uw voorouders hieraan meegedaan: voor de eerste nachtwachten worden in het verslag genoemd de namen Maurits van Es, Corne lls Spoor, Cornells van de Klundert, Cor nells Kattestaart, Jan Withagel, Cornells Berkhoff, Willem Wagemans, Cornells Buijs, Willem Braber, Aart van den Bos, Dirk Brenders en Willem den Ouden. Dorpsbewoners die geen wacht liepen of inkwartiering hadden, moesten toch ook nog een bijdrage leveren, in de vorm van een geldelijke bijdrage. Mogelijk hebben de Platenaars nog meegedeeld in het extraatje dat het garnizoen op 21 maart toe gestuurd kreeg uit Rotterdam: "twee fles- schen arak, zes pakjes zuijker, een quanti- teijt citroenen en appelsinaes, een mant met wijn, een mant met tabacq, een quanti- teijt korte en lange pijpen, zes hammen, twee vaetjes jeneever, zes houte bierkraan- en, twintig vaeten bier". Op 29 maart werden alle compagnieën sol daten ingescheept en waren de inwoners van Ooltgensplaat weer onder ons. De afwikkeling, vooral de financiële gevolgen van de inkwartiering, duurde nog enige tijd, maar voorlopig was de rust weerge keerd op het oostelijke puntje van Flakkee. Nog geen twee jaar later deden de Fransen weer een inval in de Nederlanden, dit keer via het midden van Brabant, en met meer succes: in januari 1795 begon de zoge naamde Franse tijd in onze nationale geschiedenis. Aan deze Franse overheer sing heeft Ooltgensplaat het fort te danken. Keizer Napoleon zag ook in hoe strate gisch het dorp gelegen was en bepaalde dat de oude batterijen volstrekt onvoldoende voor de verdediging. In 1811 werd een begin gemaakt met de aanleg van de verde digingswerken waarvan nu nog steeds, zij het op een andere manier dan de Franse keizer voor ogen stond, gebruik wordt gemaakt. De blijdschap in Ooltgensplaat is niet in beeld vastgelegd: in de Atlas van Stolk te Rotterdam bevindt zich een prent waarop is afgebeeld hoe verheugd de inwoners van (Oud-)Gastel waren toen de aftocht van de Fransen een feit was. Zij hadden wel aan den lijve de aanwezigheid van Franse troe pen gevoeld. Eva Lassing-van Gameren

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 6