Oude Tongse toren heeft spits weer terug WD Statenfractie bezoekt Kop van Goeree LITIE Rebel in de problemen 0900-8844 XZöZ e ■(^innaard 1 PIUS0IIM www.knopsbv.nl autoschade -""""-": Prinses Margriet haalt gewonde van boord Visser Meubelen kOfilS. |£lSOi002 e'icwiis Klokslag tien uur woensdagmorgen had wethouder De Vries van de gemeente Oostllakkee een bijzonder klusje te klaren: het officieel 'her plaatsen' van de spits op de kerktoren van Oude Tonge. Niet dat de wethou der zélf naar boven is geklommen met de spits op z'n rug - zo hoog zou die trouwens vast niet gedurfd hebben - maar op symbolische wijze gaf hij de start aan het omhoog hijsen van het 1800 kilo wegende gevaarte. Visser &^Visser BARENDRECHT «TEL 0)80-642 111 MIDDELHARNIS* TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Middelhamis B.V. Automobielbedrijf Flakkee B.V. GARAGE Khöps Haiteipc welkom in de sfaowtoomvan Géén W7, maar W4 Boeren mogen géén kind van de rekening worden Kritisch tegenover Scharrezeeplan De VVD Statenfractie van de provincie Zuid-Holland bracht vorige week vrijdag een werkbezoek aan de Kop van Goeree. In maritiem duinres- taurant 'De Punt' heeft ze zich nader laten informeren over enkele groot se plannen die voor dit gebied zijn klaargemaakt en die reeds eerder wer den gepresenteerd: aanleg van de Scharrezee, omzetting van het Zuider- diep van een zoetwater- in een brakke watervoorziening én getijenwerking in het Grevelingenmeer. Als sprekers over deze onder werpen waren uitgenodigd burgemeester C. Sinke van de gemeente Goe- dereede, dijkgraaf D.C. Goekoop van het waterschap Goeree-Overflak- kee en J. van Nieuwenhuyze, voorzitter van WLTO afd. Goeree-Over- flakkee. Alle drie prezen ze de VVD-fractie voor hun voortdurende belangstelling en medeleven op het terrein van hun vakgebied. Ontwikkelingen Waterbeheer Landbouwzorgen Wildschade WD-Statenfractie ^[iaö(i[M]®ro instaltatiebedrijf Gas - Water - Warmte Inbraak kantoor Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Inbraak auto Vrijdag 18 oktober 2002 74e jaargang nr. 7147 De toren bij de Nederlands Hervormde Kerk té Oude Tonge is een Rijksmonument. Zowel de kerk als de toren dateren uit het begin van de 16e eeuw. De vierkante kerkto ren had tot het jaar 1812 een koepelvormige top. De Franse bezetter liet echter dit boven- s-te gedeelte in 1812 afbreken waardoor een platform werd gerealiseerd om daardoor de mogelijkheid van seinen van het ene dorp naar het andere dorp te krijgen. Pas in het jaar 1966 is op de toren opnieuw een spits gebouwd. Naar aanleiding van een technisch onder zoek door de in restauraties gespecialiseerde architect, de heer heer Ir. A. van der Zwan te Middelhamis, heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en ook de gemeenteraad in 1998 gelden beschikbaar gesteld voor de restauratie van de toren. Voor deze restaura tie was een bedrag gemoeid van ongeveer €62.000,00. Tijdens de restauratie in 1998 bleek bij het verwijderen van de loodbekle- ding van het bovenste deel van de spits, dat het houtwerk van de constructie ernstig was aangetast door de zogenaamde huiszwam. Uit nader onderzoek kwam ook naar voren, dat de onder de spits aanwezige kolommen eveneens ernstig door de huiszwam waren aangetast. Daar het gemeentebestuur geen enkel risico wilde nemen, de herfst en winter periode er aan kwamen met het daarbij behorende slechte, stormachtige weer, is in november 1998 met het oog op de veiligheid van het •publiek de spits van de toren verwijderd. ;I)eze tegenvallers konden niet binnen de ■beschikbare financiële middelen worden opgevangen. Dus moesten daarvoor extra gelden worden gezocht. Daarover heeft 'overleg plaatsgevonden met de Rijksdienst ^voor de Monumentenzorg. Dat heeft ertoe geleid dat het rijk in 2001 130.258 extra beschikbaar heeft gesteld voor de restauratie en de gemeenteraad 150,000. Met de tota le restauratie zal, na afronding, een bedrag gemoeid zijn geweest van ongeveer 342.000. Omdat de restauratie dusdanig ingrijpend was geworden en het carillon toch voor een korte periode uit de toren moest worden verwijderd, is ervoor gekozen ora tegelijkertijd het carillon te laten revise ren. Anders had dit over een aantal jaren - en tegen hogere kosten - gedaan moeten wor den. Eind vorig jaar is aan het in dit restauratie werk gespecialiseerde aannemersbedrijf Gebr. Den Hoed uit Bergambacht de opdracht verstrekt de totale restauratie voor haar rekening te nemen. De spits is gebouwd in de werkplaats van dit bedrijf en vervol gens op transport gezet naar Middelburg, waar de leibedekking op de spits is aange bracht. Met de officiële handeling tot het plaatsen van de nieuwe spits door wethouder P. de Vries is een belangrijke stap gezet in de voortgang van de restauratie. De planning is dat het laatste deel van de restauratie medio november a.s. zal zijn afgerond. Burgemeester en wethouders van Oostflakkee, samen met architect Van der Zwan en aannemer Den Hoed. EGISTERACCOUNTANTS MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Ooeti'nchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 geeft rijplezier de ruimte! Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187)48 44 66 Internet: www.toyotaflakkee.nl Woensdag 16 oktober raakte een opvarende van de gamalenkotter OD 3 'Adrianne' gewond, terwijl het vaartuig vissende was in de nabijheid van de Hinderboei. Het topje van de man zijn vinger werd geheel afge klemd. Om zo snel mogelijk medische hulp ter plaatse te krijgen werd via de Kustwacht- post in de vuurtoren van Ouddorp de hulp van de Stellendamse reddingboot 'Prinses Margriet' ingeroepen. De bemanning werd ongeveer 21.00 uur gealarmeerd. Er werd gewacht op een huisarts uit Ouddorp, die aan boord de gewonde verbond. Bij het boothuis in de buitenhaven van Stellendam stond inmiddels familie gereed om de patiënt naar het ziekenhuis in Dirksland te brengen voor verdere medische behandeling. JÖAPCUKJPÜUR INSTALLATIETECHNIEK ~ffff^ vjai STATION SWIG 4 1155 BL OUPE TONOE TEL. (01B7> 643416 FAX (0187) 641110 Woensdag 16 oktober voer het zeiljacht 'Rebel', met als thuishaven Heenvliet, onderweg naar huis vanaf het Haringvliet met twee opvarenden aan boord, aan lager wal bij de Bieningen 17. Via de kustwacht- post Ouddorp werd hulp ingeroepen en de bemanning van de Stellendamse redding- boot 'John Stegers' werd om 12.00 uur opgepiept, terwijl ook de sleepboot 'Ocean 5' daarheen op weg ging. De reddingboot arriveerde als eerste. Er werd een opstapper overgezet en de sleeptros werd vast gemaakt, maar het gelukte de reddingboot niet het scheepje vlot te krijgen. Inmiddels arriveerde ook de 'Ocean 5', maar die kon vanwege de diepgang niet dicht genoeg bij het jacht komen. Met behulp van de 'John Stegers' werd een sleepverbinding tot stand gebracht tussen de 'Rebel' en de sleepboot. Gezamenlijk werd door de 'Ocean 5' en de reddingboot het jacht in dieper water gemanoeuvreerd, door het op een kant te trekken en zo langzaam van lager wal af te trekken. Daar werden de motor en het roer gecontroleerd op schade en kon de redding boot weer terug naar haar station. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL yffof autorjjdeM met plezier SoffiimUdijlise Haven 19, 3245 MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Als eerste gaf burgemeester Sinke een alge mene toelichting over een aantal ontwikke lingen in het gebied. Hij gaf onder andere aan dat het natuurschoon op de Kop van Goeree veel toeristen en vakantiegangers trekt. Op dat punt heeft de Kop zich sterker ontwikkeld dan de rest van Goeree-Over- flakkee. Een Toeristisch Recreatief Actie plan is echter opgesteld om ook voor de rest van het eiland een passende manier te vinden om gezamenlijk tot een acceptabele en even wichtige spreiding van recreatie/toerisme te komen, Sinke vindt dat naar het hele Scharrezeever- haal - het door watersportorganisaties ont wikkelde plan om een soort zeearm (Schar rezee te noemen) aan te leggen tussen de Kop van Goeree en de rest van het eiland - nog maar eens kritisch gekeken moet wor den. Ook bracht hij het belang van de paling en platte oestervangst onder de aandacht van de provinciale bestuiurders. Dijkgraaf Goekoop gaf duidelijk aan het Scharrezee-idee af te wijzen. Zeven meter hoge dijken zouden moeten worden aange legd om voor een afdoende zeewering te zor gen, zo legde hij uit. Ook zou de aanleg van een Scharrezee van invloed zijn op de zoute kwel, die tóch al zal ontstaan door de toe komstige openstelling van de Haringvliet- sluizen op een kier. Verder is het niet ondenkbaar dat een op stapel staand plan voor de aanleg van natte natuur - het Delta natuurproject - door de Scharrezee door kruist wordt, als die werkelijk wordt aange legd. Bovendien zou dan ook de thans nog te realiseren alternatieve zoetwatervoorziening worden doorsneden, die aangelegd moet worden omdat door openstelling van de Haringvlietsluizen de huidige zoetwaterin- laatpunten niet meer als zodanig gebruikt kunnen worden. En die alternatieve zoetwa tervoorziening was dé voorwaarde waarop het waterschap destijds akkoord ging met het (gedeeltelijk) openstellen van de sluizen. Een probleem van geheel andere aard is de blauwalgengroei, onder andere in het Volke rak, dat - zo bleek - moeilijk te bestrijden is. Doorspoeling zou wellicht een goede metho de kunnen zijn, maar hiervan is het risico te groot dat ook in de polders blauwalgengroei ontstaat. WLTO-er Van Nieuwenhuyze vroeg vooral de aandacht van de VVD Statenfractie voor de druk waaronder de landbouw de laatste jaren in toenemende mate is komen te staan. Waar de Kop van Goeree tot 10 jaar geleden een vooraanstaand gebied was met bijzonde re (bloemen)teelten, is door schaalvergro ting de landlsouw er verschraald. Er wordt gewerkt aan méér natuur en er worden eco logische verbindingen aangelegd, waardoor de uitoefening van landbouw steeds verder wordt bemoeilijkt. Grootschalige landbouw - zoals vroeger - gaat niet meer, zegt Van Nieuwenhuyze, waardoor boeren naar alter natieven moeten zoeken. En het is nog maar de vraag of landbouwers, die weg moeten uit gebieden waar natuurgebieden ontwikkeld worden, wel voldoende worden uitgekocht; uiteraard kunnen ze er ook geen bouwplan nen uitoefenen. Verder baren ook de ontwik kelingen op het terrein van de zoetwater voorziening voortdurend zorgen en wordt het steeds problematischer om de aloude producten te blijven telen. Al met al weten de landbouwers steeds niet waar ze aan toe zijn en hebben ze het gevoel dat ze aan het lijntje worden gehouden; dat geeft grote spanningen. "Je moet 't óf góéd kunnen doen, of 't gaat helemaal niet", kenschetste de WLTO-man. Hij pleitte ervoor om op 't eiland te volstaan met kleine natuuraanpass- Dagvoorzitter van het werkbezoek H. van der Meer, VVD-fractieleider te Goedereede, bracht tenslotte de toenemende wildschade aan de orde. Niet alleen ganzen, maar ook reeën blijken veel schade te veroorzaken. De ganzenproblematiek voor de landbouw is reeds bekend. De vogels - die tegenwoordig het hele jaar hier verblijven - laten op de akkers een grote hoeveelheid poep achter, vreten het gewas af en trappen de grond dicht, terwijl de populatie ervan jaarlijks dreigt te verdubbelen. Dat laatste geldt ook voor reeën, waarvan er alleen al op de Kop zo'n 350 leven, zónder natuurlijke vijand. Door een onbelemmerde uitbreiding zullen de dieren zich verder gaan verspreiden, het geen - wat nu al regelmatig voorkomt - tot aanrijdingen leidt met autoverkeer. Van der Meer pleitte daarom bij de provinciebestuur ders voor een soepeler beleid rond afschot vergunningen, zowel voor ganzen als voor reeën. Natuurlijk konden de VVD-ers geen toezeg gingen doen dat 't na het werkbezoek voor taan beter zal gaan op het gebied van de besproken knelpunten. Wél staken ze hun gastheren een hart onder de riem door in ieder geval aan te geven dat de VVD vindt dat boeren niet het kind van de rekening moeten worden als ze door de plannen van anderen moeten verkassen of naar alternatie ven moeten zoeken. "Daar moeten voldoen de financiën tegenover worden gesteld" zo verwoordde Statenlid H. Velthoen, "boven dien is landbouw óók natuur!". Ook gaf hij namens de VVD-fractie aan kritisch tegen over het Scharrezeeverhaal te staan. En zéér stellig spreekt de fractie zich uit tégen de vorming van een W7 waterschap. Wat dat betreft kon dijkgraaf Goekoop - na eerst nog met het hele gezelschap een RTM-tramritje op De Punt te hebben gemaakt - een klein beetje gerustgesteld naar huis terugkeren. Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 OI Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Rotterdam-Rijntnond SOMMELSDIJK - Dinsdagmorgen, omstreeks kwart over drie, werd door twee onbekende mannen ingebroken in een kan toor op de Oostdijk. Door een ruit aan de achterzijde van het pand met een koevoet en schroevendraaier open te breken, was men het kantoor binnengekomen. De inbre kers werden tijdens de inbraak gestoord door de 37-jarige eigenaar. De man was wakker geworden van geluiden, waarop hij in het kantoor ging kijken. Daar zag hij de twee maimen die er met de gemaakte buit, twee laptops en twee flatscreen-monitoren, ijlings vandoor gingen. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 "^o^^ Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 Ouddorp - Dinsdagavond ontdekte een 18- jarige man uit het Duitse Mönchengladbach dat hij ongewenst bezoek in zijn auto had gekregen. Onbekenden hadden het linker- portierslot van de auto, die vanaf dinsdag middag kwart voor zes geparkeerd stond op de Oosterweg, geforceerd. Uit de auto wer den een radiofrontje, radioboxen en de hoe- denplank weggenomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1