Doek valt voor het regionale Jongerenopbouwwerk 'Brand' op De Wegwijzer in Middelhamis! Brandweer Stad eerste bij Eilandelijke brandweerwedstrijden Samenwerken noodzaak voor invulling bedrijfsterreinen op Goeree-Overflakkee Good-Luck wint streekderby De kaartverkoop is weer begonnen! EIIAIIDBrMIIEUWS U zoekt iets speciaals voor uw drukwerk? G«br. de Waal Drukkerij De ruimte voor de opzet van bedrijfsterreinen wordt in ons landje steeds kleiner. De vraag naar bedrijfsvestiging blijf nog licht groeien, maar de beschikbare ruimte blijft beperkt. Door allerlei planologische oorzaken zit ook Goeree-Overflakkee vol met bedrijfsterreinen. Om toch aan de vraag naar bedrijfsruimte te voldoen zouden ondermeer de bestaande bedrijfsterreinen zodanig moeten worden opgezet dat er meer bedrijven kunnen worden geplaatst op dezelfde ruimte. Ook zouden de huidige, oudere, terreinen dusdanig moeten worden ingericht dat er een aantrek kelijk vestigingsklimaat, een prettige werkomgeving en een zuinig gebruik van de schaarse grondstoffen wordt geschapen. De provincie Zuid-Holland wil een Impuls geven aan duurzame (her-) ontwikkeling van bedrijfsterreinen. Zij heeft daarom het project DECOR (Duurzame Economisch Ruimtegebruik) gestart. Samenwerking PAGINA 7 DINSDAG 15 OKTOBER 2002 November 2000 is het regionale Jongeren- opbouwwerk van start gegaan. De twee jeugdwerkers, Roel Bazuin en Ben van Stijn, hebben de afgelopen twee jaar ver schillende activiteiten ontplooid binnen het regionale opbouwwerk. Het jongeren- opbouwwerk is als tweejarig proefproject opgestart in opdracht van de eilandelijke gemeentebesturen. Het tijdstip van het einde van het project nadert met rasse schreden. De eilandelijke portefeuillehou ders - dat zijn de wethouders die welzijn behartigen - hebben besloten om niet over te gaan tot voorzetting van het regio nale jeugd- en jongerenwerk in de huidige vorm. De jeugdwerkers waren verrast door dit besluit; ze zien het voor de verde re ontwikkeling van lokaal en regionaal jeugdbeleid somber in. De gemeenteraden, want die hebben uit eindelijk het laatste woord, hebben zich nog niet uitgesproken over de beëindiging van het lopende project. Mede daarom hebben de jeugdwerkers een tussenver- slag over hun werkzaamheden opgesteld. Ze organiseerden donderdagavond een presentatie van het 'regionaal Jeugd- en Jongerenwerk' naar aanleiding van het verslag, voor de leden van de raadscom missies welzijn en de gemeenteraden van Goeree-Overflakkee. Punten van zorg De jeugdwerkers stellen dat het algemeen jeugdwerk op Goeree-Overflakkee een schaars goed is in vergelijking tot andere gebieden in Nederland. Uit contacten met zorginstellingen en politie blijkt dat er nog veel punten van zorg op Goeree-Overflak kee zijn, waar behoorlijk wat tijd in moet worden geïnvesteerd. Zoals daar zijn de ont wikkelingen rond gebruik van alcohol en drugs en de daarmee samenhangende crimi naliteit. Tijdens de presentatie schetsten de jeugd werkers de problemen waar ze de afgelopen twee jaar mee te kampen hebben gehad. Er lag geen duidelijke opdracht voor de opbouwwerkers: "Al zoekende, moesten we werkende weg onze weg zien te vinden", aldus Bazuin. In eerste instantie wilden de gemeenten weten wat er zich op straat afspeelt onder de jeugd. De jongerenwerkers zijn begonnen met het opzoeken van de jongeren. Vaak bij nacht en ontij trok Ben van Stijn op zijn scooter de straat op om contact met de jeugd te zoeken. Zo werd er langzamerhand een ingang gevonden bij de jongeren die - soms tot ergernis van de burgerij - de straten bevolk ten. Er zijn disco- en filmavonden georgani seerd. Ze hebben zich ingezet om de overlast in de nacht voor Koninginnedag te helpen voorkomen, dit in samenwerking met de politie. Verder zouden ze ook rondom de viering van oud en nieuw graag iets organi seren om de jongeren van de straat te hou den. Ook werd er informatie ingewonnen over het drugs- en drankgebruik. Zelfs 's nachts trof de heer Van Stijn kinderen vim 13 a 14 jaar aan "met een flinke slok op". Deze contacten in de avond en nacht hadden als doel om in eerste instantie te luisteren en te laten zien dat het Jongerenwerk aanwezig was. Er is met wisselend succes geprobeerd ongewenst gedrag door gesprekken met de jeugd, om te zetten in gewenst gedrag. Ook is verschillende keren de video-beam uitge leend aan groepen die een filmvoorstelling organiseerden. Meer kon er niet gebeuren want de jeugdwerkers waren aangesteld voor respectievelijk 20 en 28 uur per week. En hun financiële budget was beperkt. Zaalaccommodaties Op een vraag van een van de aanwezige raadsleden waarom Goedereede en Dirks- land nogal onderbedeeld zijn in de activitei ten van Jeugd- en Jongerenwerk, was het antwoord dat het in die gemeente moeilijk is om aan geschikte accommodaties te komen. Afspraken waren niet zo gemakkelijk te maken met de beheerders van de gemeente lijke verenigingsgebouwen. Men zag op tegen het schoonmaakwerk en de eventuele geluidsoverlast. De jeugdwerkers hadden graag ook in die gemeenten ingang gevon den bij de jongeren door het organiseren van disco- of filmavonden. Verder was het een groot voordeel dat er in de twee andere gemeenten op het eiland, Middelhamis en Oostflakkee, een traditie van vrijwilligers werk is, wat door de gemeente gesubsidieerd wordt. De jongerenwerkers benadrukken dat dit niet wil zeggen dat er in de twee westelij ke gemeenten van het eiland niets met de jongeren is gedaan. De kontakten rondom de hangplekken zijn er wel degelijk geweest; maar door het ontbreken van geschikte accommodaties is het werk in die gemeenten minder zichtbaar geweest, aldus de jeugd werkers. De heer J. Trompper, van het Servicebureau Middelhamis, dat de administratie verzorgd voor de jongerenwerkers, vond dat "jonge ren opbouwwerk gezien moet worden bin nen de totale keten van voorzieningen. In de afgelopen jaren is een netwerk opgebouwd met andere instellingen in het welzijnsge- bied en ook met de buurtagenten. De jeugd werkers hebben daarbinnen ook als partner gewerkt". Van Stijn: "Er zijn kinderen op straat gesignaleerd waarvan het voor ons duidelijk was dat ze flink in de problemen zaten. We seinen dan andere hulpverleners in om die kinderen op te vangen." Geen brandjes blussen Aan overlast door jongeren op de straten kunnen de jeugdwerkers ook geen eind maken. "Bij de aanvang van het werk is al gesteld dat wij er niet zijn om brandjes te blussen", volgens Bazuin. "Onze contacten zijn nog maar het topje van de ijsberg. Er ligt nog veel werk te doen, want er is heel veel aan de hand in de dorpen". In het die avond gepresenteerde 'tussenver- slag van het Jeugd- en Jongerenwerk Goe ree-Overflakkee', uitten de jeugdwerkers punten van zorg waar in nog het nodige moet worden geïnvesteerd, zoals de ontwikkelin gen rond gebruik van alcohol en drugs en de daarmee samenhangende criminaliteit. Diverse andere rapporten van welzijnsinstel- lingen en politie wijzen ook in die richting. Het doek valt Aan de in het tussenrapport genoemde pro blematiek zal door de twee jongerenwerkers niet veel meer kunnen worden gedaan, want 15 november loopt het project af. Het doek voor het Regionaal Jeugd en Jongerenwerk valt. De afgelopen twee jaar hebben werden ze via een ambtelijke stuurgroep van de vier gemeenten aangestuurd. Nooit hebben de jongerenwerkers gehoord dat hun functione ren niet naar behoren zou zijn. Het bevreemdt hen daarom des te meer dat de wethouders er nu een punt achter hebben gezet. "Al het in het project geïnvesteerde geld is voor een groot deel verloren. Nu de zo zorgvuldig opgebouwde contacten met de jongeren verloren gaan. Want in deze twee jaar is een basis gelegd voor verder opbouw werk", aldus Bazuin. De heer Trompper denkt dat de verwachtin gen van de gemeentebestuurders twee jaar terug anders waren dan de opdracht luidde. "Ze hebben appels besteld; ze kregen appels geleverd, maar geen peren!" Zaterdag 12 oktober vond op het korfbal- veld van Good-Luck de streekderby tegen D.S.O. uit Klundert plaats. Al jaren komen beide ploegen elkaar tegen in de competitie en deze wedstrijden staat meestal garant voor veel spanning en actie. Behalve een streekderby was het voor de korfbalforma tie uit Middelhamis ook de wedstrijd tegen de koploper in de competitie. Bij verlies was Good-Luck eigenlijk kansloos voor de bovenste plek, maar bij winst zou men volop bovenin meedraaien. De spanning was voor de wedstrijd af te lezen van beide ploegen. Good-Luck kwam sterker uit de startblokken en nam vroeg in de wedstrijd een 3-0 voorsprong. Langzaam kwam D.S.O. terug en werd het in de eerste helft een gelijk opgaande wedstrijd. Vlak voor rust nam Good-Luck een kleine voor sprong, zodat de ruststand 7-6 was. Ook na rust bleef de wedstrijd lang in balans, tot de stand van 8-8 werd bereikt. Good-Luck kreeg toen het betere van het spel en bouw de langzaam een voorsprong op. Door goed verdedigend werk kon D.S.O. de bal niet meer door de korf krijgen en ging de ploeg uit Klundert doen waar Good-Luck op hoopte. Namelijk tegen zichzelf korfballen en elkaar voor alles en nog wat uitmaken. Gezegd kan worden dat het team Good- Luck mede daardoor met 12-9 won van de grotendeels individuele spelers van D.S.O. Een belangrijke zege in de zeer sportief verlopen wedstrijd, die geleidt werd door de opvliegerige scheidsrechter Van Wijn gaarden. Coach Van Hooydonk was zeer tevreden over het resultaat en gaat samen met zijn ploeg vol zelfvertrouwen richting het zaalseizoen. Doelpuntenmakers: Jan-Willem de Vos (4), Liesbeth Los (2), Samantha Krijgsman (2), Heidi Kameriing (1), Nico Overduin (1), Arjan Zondervan (1) en Marcel Kievit (1) Jawel, de kaartverkoop voor het kerstconcert van The Credo Singers is weer begonnen. Ook dit jaar zal het Christelijk Gemengd Koor The Credo Singers uit Rotterdam haar jaarlijkse kerstconcert geven in De Doelen te Rotterdam. Datum voor dit concert is woensdag 18 december 2002. Medewerkenden: Chr. Gemengd koor The Credo singers o.l.v. Jan Stolk, Urker Mannen Ensemble, o.l.v. Pieter Jan Leusink, Jan Mulder (orgel), Nederlands Promenadeorkest (begelei ding) en Jan Stolk (algehele leiding). Het concert vangt aan om 20.00 uur, maar de zaal is reeds open om 19.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 20,- Ie rang en 15,- 2e rang, inclusief plaats bespreken, gardero be en programmaboekje. Kaarten bestellen bij: Dhr. C. van Loo, Acaciastraat 4, 2982 CA Ridderkerk Tel. (0180) 417278 (niet op zondag) e-mail: c.m.vanloo@zonnet.nl Mis dit fantastische eenmalige concert niet en bestel daarom reeds nu uw kaar ten! Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algcmeen@gebr-dew Op woensdagmorgen 9 oktober werden leerlingen en leerkrachten van 'de Wegwijzer', school voor speciaal onderwijs in Middelhamis, opgeschrikt door het loeien van het brandalarm. Gelukkig wisten de kinderen wat ze moesten doen. Er werd in iedere klas rustig een rij gemaakt en onder leiding van de groepsleerkracht verliet iedereen het gebouw. Personeel, die op het moment van het brandalarm geen groep hadden, checkten alle wc's en andere ruimten. Eenmaal buiten gekomen was er, naast het brandalarm, nóg een sirene te horen. Met loeiende sirene en zwaailichten kwam daar de brandweer van Mid delhamis al aanrijden. Ze stopten op de stoep voor de school, rolden een brandslang uit en renden het gebouw binnen. Daar kwamen ze er gelukkig achter dat er nergens in het gebouw brand was. Deze woensdag morgen werd op de Wegwijzer het ontraimen van de school geoefend. De oefening is goed verlopen en de kinderen weten precies wat ze moeten doen als er een keer echt brand is. MELISSANT - Het was nog niet zo lang geleden dat in Melissant de eilandelijke brandweerwedstrijden werden georganiseerd. Maar in verband met het aanstaande ver trek van de huidige bevelvoerder werd, in overleg met de andere ploegen van het eiland, besloten ook déze keer de eilandelijke wedstrijd in Melissant te houden. Goedereede stond hier welwillend zijn beurt voor af. In de NoUestee was brand uitgebroken, waarbij een werknemer gewond was geraakt. De eigenaar van het pand wilde, bij het uitbre ken van de brand, nog even zijn heftruck met pallets naar buiten rij den. Dat lukte, maar bij het verlaten van de heftmck werd hij aange reden door een personenwagen. Daardoor kwam de man met zijn been bekneld te zitten tussen de heftmck en de auto. De gealarmeer de brandweer moest zich eerst bezig houden met het redden van de werknemer die zich in de brandende schuur bevond, waarna de brand kon worden geblust en het andere slachtoffer kon worden gered. Dit alles uiteraard in scène gezet. Tijdens de wedstrijd bleek de moeilijk heid steeds te zitten in de volgorde van hulpverlening aan de slacht offers. De heftruckchauffeur wordt uit zijn 'benarde positiebevrijd. Het korps Stad aan 't Haringvliet bleek zich het beste van zijn taak te kwijten, gevolgd door Ouddorp, Goedereede eindigde op de derde plaats. Burgemeester S. Stoop van de gemeente Dirksland reikte voor de eerste keer de prijzen uit. De volledige uitslag luidt alsvolgt: 1Stad aan 't Haringvliet 1254 pnt. (tevens technisch beste ploeg) 2. Ouddorp 1222 pnt. (beste aanvalsploeg) 3. Goedereede 1218 pnt. (beste bevelvoerder, beste waterploeg) 4. Sommelsdijk 1154 pnt. (gedeelde beste pompbediender) 5. Dirksland 1148 pnt. 6. Herkingen 1140 pnt. 7. Ooltgensplaat 1136 pnt. 8. Nieuwe-Tonge 1130 pnt. (gedeelde beste pompbediender) 9. Middelhamis 1112 pnt. 10. Oude-Tonge 1082 pnt. ll.Stellendam 1076 pnt. 12. Den Bommel 1042 pnt. De conferentiegangers aan boord van 'De Veerman Vrijdag vormde de rondvaartboot 'De Veer man' in de haven van Herkingen de achter grond voor een conferentie over het duur zaam exploiteren van bedrijfsterreinen. De bijeenkomst werd georganiseerd door het ISGO (het Intergemeentelijk Samenwer kingsverband Goeree-Overflakkee) in nau we samenwerking met de provincie Zuid- Holland en het REO ZHZ (Regionaal Eco nomisch Overleg Zuid-Holland Zuid). De heer L.G. de Klerk is mim een jaar hoofd van het projectteam DECOR en eindverant woordelijke voor het project. Hij legde uit wat er met duurzaam wordt bedoeld. Duur zame bedrijfsterreinen moeten aan de vol gende drie punten worden getoetst: ze moe ten economisch van opzet zijn, bijvoorbeeld geen onnodige verkeersbewegingen dus één bedrijf op één locatie. Ook zijn de milieuas pecten heel belangrijk. De bedrijven moeten voldoen aan wat van hen geëist wordt in de milieuwetgeving. De sociale aspecten zijn ook heel belangrijk van een nieuw op te zet ten bedrijfsterrein, volgens De Klerk moet er veel aandacht worden besteed aan het leef- en werkklimaat binnen de bedrijven. De voorzitter van het REO, de heer P. IJs- sels, (burgmeester van Gorinchem) bena- dmkte in zijn bijdrage dat er een heel goede samenwerking behoort te zijn tussen de inrichters van bedrijventerteinen. gemeen ten en natuurlijk de ondernemers. De drie regionale bedrijfsterreinen op Goeree-Over flakkee - in Middelhamis, Oude Tonge en Stellendam - moeten elkaar niet beconcurre ren, volgens IJssels, want hij bespeurde tij dens de bijeenkomst dat er wel degelijk spra ke is van "enige concurrentie" tussen de regionale bedrijfsterreinen. Het is volgens hem beter om iedere bedrijfsterrein sterk te laten zijn in zijn eigen karakter. Er wordt dan bedoeld dat in Stellendam veel bedrijven gericht zijn op de visserij en in Middelhamis grote detailhandelszaken. Transportondememer J. Taaie, tevens voor zitter van de Ondernemersvereniging 'Oost plaat' in Middelhamis, heeft wat moeite met het beleid rondom het vestigen van bedrij ven. Hij heeft een voor hem wat onbegrijpe lijke ervaring met zijn bedrijfsverplaatsing. Zijn bedrijf moest vanuit het dorp met subsi die naar het bedrijventerrein 'Oostplaat'. Wie schetst zijn verbazing toen in het door hem verlaten pand zich weer een transport bedrijf vestigde. Ook was het een doom in zijn oog dat op een steenworp afstand van 'Óostplaat' een vakantiepark werd geves tigd. Klachten van omwonenden tegen bedrijven op het industrieterrein blijven dan ook niet uit. De heer Taaie bracht het grote aantal trans- portondememingen op Goeree-Overflakkee naar voren. "Er zijn in totaal zo'n duizend vrachtwagens, die door heel Europa trekken. Dus hggen een groot deel van het jaar flinke delen van de bedrijfsterreinen leeg". De aan wezigen erkennen dat dit geen goed econo misch gebraik is van de bedrijfsmimte maar een oplossing is hiervoor niet zo vlug te vin den. De heer IJssels liet aan de hand van voor beelden zien hoe een berstracturering van een oud industrieterrein in Gorinchem heeft plaatsgevonden. Het terrein werd opnieuw ingedeeld en aangepast aan de eisen van het modeme zakendoen. Er werd meer parkeerruimte gecreëerd, de riolering aangepast en de wegen werden veiliger gemaakt. Tijdens de conferentie, die voomamelijk door ambtenaren en bestuurders werd bezocht, verklaarden de wethouders G.J. van der Valk (Oostflakkee), en W.M. van der Kamp (Middelhamis) een vorm van samen werking bij het eventuele herstmctureren van bedrijfsterreinen niet af te wijzen. De heer De Klerk verklaarde dat als het nodig is DECOR bereid is stimulerend aan wezig te zijn bij herstmcmreringsprojecten. Ook riep hij ondememers op zelf rond de tafel te gaan zitten als er in hun ogen iets moet gebeuren op de bedrijfsterteinen. "Blijf niet wachten op de gemeenten!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7