PlfLITIE Gemeenteraad Dirksland keurt extra krediet scholenbouw unaniem goed Mevrouw Den Eerzamen-Roos 101 jaar Bingo SVIK Welkomstdienst Samen zingen te Ouddorp 0900-8844 Open avond OJW www.buijze.nl Bijeenkomst SGP studievereniging EUROPAIUIN Normandië op de 55+kring ■(/Minnaard Van 'Vrouw tot vrouw' in Ouddorp Najaarsbingo 'De Zwaluw' In memoriam Gerard Sonius Bloemschikavonden in 'De Zwaluw' Herverdeling portefeuilles in Dirksland Ophalen oud papier Nieuwe Tonge Inbraak kantoor Inbraak winkel Inbraak kantoor Brandstichting in carport Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? KIEVIT WARMTE 'Nu snel de eerste palen de grond in Een aanbeveling van de raad om de t\»fee nieuwe Dirkslandse scholen nu snel te bouwen. Dat vormde donderdagavond de afronding van een lang bestuurlijk proces. De kogel is definitief door de kerk, het extra krediet van ruim 1 miljoen euro kreeg een unaniem akkoord van de gemeenteraadsle den. Een vet applaus van de volgepakte publieke tribune was hun deel. Terugverdieneffect Op een sigarettenvloeitje Nog geen kuip cement Delen Oud vrouwtje Suiker Erica gracilis Kamerheide voor binnen en buiten (niet winterhard). In rood en wit. MOOI WEER----1 actief in beeld en geluid Dinsdag 15 oktober 2002 g Tijdens de gemeenteraad van Oostflak- kee, afgelopen donderdagavond, was de stemming droevig. Niet alleen vanwege het overlijden van Prins Claus, maar óók omdat raadslid Gerard Sonius, fractielei der van de PvdA Oostflakkee, zo plotse ling was overleden. In de nacht van vori ge week dinsdag op woensdag is hij op 60-jarige leeftijd in zijn slaap overleden. Raadsvoorzitter burgemeester Van Pek was merkbaar aangedaan toen hij de heer Sonius in herinnering bracht. "Ger ard heeft de avond vóór zijn overlijden nog een vergadering van de PvdA afde ling geleid. Aan niets was te merken dat hij er de volgende dag niet meer zou zijn. Hij stond erop dat alles goed gere geld moest zijn. Hij nam altijd zijn ver antwoordelijkheid. Oók enkele maanden geleden, toen hij het fractieleiderschap van de PvdA op zich nam. Gerard was een man met gevoel en toonde zijn betrokkenheid, hoewel hij nooit harde confrontaties zocht. Hij trad liever niet op de voorgrond. Gerard zei alleen iets, als hij het zinnig vond. Dan sprak hij klare taal en waren ook alle ogen ópüétii gericht. We zullen hem missen!" Tij dens een minuut stilte herdacht de raad zowel Prins Claus als raadslid Sonius. Zondag 20 oktober is er een welkomst- dienst om 18.30 uur, met medewerking van een koperensemble en zanggroep 'Gideon'. Het orgel wordt bespeeld door Jan Teeuw. Voorganger ds. J. Smink. Zaterdagavond 19 oktober van 19.30 tot 20.30 uur, in de Doopsgezinde Kerk, Dorp- stienden 3. De collecte is voor de Oekraïne. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseentieid Goeree-Overflal<kee Vrouw onderkoeld na val in water GOEDEREEDE - Zondagavond kort voor middernacht belandde een 46-jarige vrouw uit Goedereede tijdens het uitlaten van haar honden in het water van de Zuidzijde Haven. Een aantal omstanders zag kans om de vrouw, die in het water met haar voet klem kwam te zitten, maar net het hoofd boven water kon houden, uit het water te halen. GGD-personeel bracht het slachtoffer, dat door de val in het water ernstig onderkoeld was, naar een ziekenhuis in Rotterdam-Zuid. STELLENDAM - Onbekenden braken tus sen donderdagavond negen uur en vrijdag morgen zeven uur in bij een kantoor in de Voorstraat na het verbreken van het slot van de achterdeur. Uit een kast werd een doosje met postzegels weggenomen. OUDDORP - Tussen donderdagmiddag half zes en vrijdagmorgen negen uur werd ingebroken in een brillenzaak op de Hof dijksweg na het openbreken van het slot van de voordeur. Diverse zonnebrillen en een nog onbekend geldbedrag werden weggeno men. OUDDORP - Tussen zaterdagavond acht uur en zondagmorgen kwart voor negen werd in een kantoor aan de Hoenderdijk ingebroken. Onbekenden hadden de garage deur, die toegang tot het bedrijfspand gaf, opengebroken en het pand doorzocht. Een nog onbekend geldbedrag werd weggeno men. DEN BOMMEL - Zondagmorgen rond half twee werd een bewoonster in de Prinsessent- raat wakker van een brandlucht en zag dat er bij haar overburen een brandje in de carport woedde. Nadat de 39.jarige bewoner was gealarmeerd werd het brandje met een tuin slang geblust. De carport en een daaronder geparkeerd staande auto liepen daarbij flinke schade op. Uit onderzoek bleek dat het brandje door een onbekende was aangesto ken. In wijkgebouw 'De Zwaluw', zijn er weer bloemschikavonden. U kunt zich opgeven bij A. Knape, tel.: 485945 of bij E. Breure, tel.: 483781. Dit kan tot 1 november. De kosten liggen rond de vijftien Euro per avond, inclusief een kopje koffie. Alle avon den begiimen om 20.00 uur. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 •Meet- en rè^^steraan *l,asd- -ftn srÈwerk ♦Sanftar Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 www.kievitwarmte.nl MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)4826 06 Beste allemaal, Aanstaande zaterdagavond 19 oktober heb ben we onze Ie open avond van dit seizoen. Zoals altijd is er weer van alles te doen: tafeltennissen, tafelvoetballen, biljarten en...we hebben voor deze avond een toer- nooitje darten op het programma staan. Wil je meedoen, dan kun je jezelf op zaterdag avond vanaf half 8 opgeven bij de bar. Natuurlijk is er voor de beste van deze avond een leuke prijs! Om half 8 staan de deuren van de Hoeksteen weer wagenwijd voor jul lie open, we starten om acht uur. Nog even een vraagje.hebben jullie jezelf al opgege ven voor de gourmetavond, -zaterdagavond 26 oktober? Nee? Bel dan snel naar Jan (489574). Deze gourmetavond begint om zeven uur en de kosten voor deze avond zijn 3 euro. Kom gewoon een keertje kijken op het OJW, want het is echt de moeite waard. Tot zaterdagavond, zullen we dan maar zeg gen! Een hartelijke groet van ons, het OJW. Woensdag 16 oktober wordt in een zaal van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp een vrouwenochtend georganiseerd. Als gast- spreekster is Conny Karsten uitgenodigd. Het thema van de ochtend is 'Leven in het nu!'. De zaal is 9.00 uur open en het pro gramma is van 9.30 tot 11.15 uur. Info: 0187-681780. De beide basisscholen van Dirksland - de openbare Inktvis en de protestants-christelij- ke Prins Maurits - huizen al enige tijd in ver ouderde gebouwen, die ook nog eens te klein zijn. Eind 2000 al besloot de gemeenteraad, die toen nog van een andere samenstelling was, financiën beschikbaar te stellen voor twee nieuwe schoolgebouwen. Eenjaar later volgde een bijstelling - zowel de Iiïktvis als de Prins Maurits kregen een extra lokaal - en trok de raad twee nieuwe bedragen uit: bijna 2,5 miljoen euro voor de christelijke school en ruim 1,5 miljoen euro voor de kleinere openbare school. Dat bleek bij nadere beschouwing niet vol doende om bepaalde onderwijskundige voorzieningen en vooral maatregelen op het gebied van duurzaam bouwen te kunnen betalen. Vandaar het verzoek om extra financiën. Rekening houdend met een infla tiecorrectie en een verhoging van de normen voor het schoolvloeroppervlak, bleek voor de Prins Maurits bijna 7 ton euro extra nodig en voor de Inktvis ruim 4 ton euro extra. Het college van Burgemeester en Wethou ders verdedigde het extra krediet onder meer met het ingecalculeerde terugverdieneffect van duurzaam bouwen en energiebesparen de maatregelen. In de nieuwe Inktvis zal zelfs - in samenwerking met Deltawind - een warmtepompinstallatie als alternatieve energiebron worden gebruikt. "De gewenste onderwijskundige voorzieningen en de daar mee verband houdende bouwkundige voor zieningen, een goede klimaatbeheersing en het welbevinden van onze jonge inwoners dienen bij de onderhavige besluitvorming nadrukkelijk een plaats te krijgen in de over wegingen. Ook blijkt dat er reeds behoorlij ke bezuinigingen zijn doorgevoerd", aldus het college. "Kortom, het duurzaam karakter van de bouw is van wezenlijke betekenis voor het toekomstig gebruik van de school gebouwen." De gemeenteraad liet zich donderdagavond zonder veel omhaal van woorden overtui gen, nadat er in een eerdere commissiever gadering reeds uitvoerig was gediscussieerd over met name de financiële dekking. PvdA- er Robijn had het college bij die gelegenheid gevraagd om "een berekening op een siga rettenvloeitje". Hij en de overige raadsleden kregen een berekening, zij het op een dood gewoon A4-tje, waarvan de uitkomst is dat er voldoende middelen en reserves zullen zijn om de beide nieuwe schoolgebouwen te kunnen betalen. "Als de berekeningen klop pen en we hadden deze cijfers eerder gehad. dan hadden de scholen er misschien al gestaan", aldus Robijn, die het college ver volgens opriep morgen te beginnen met hei en. SGP-er Baan meldde de extra voorzieningen noodzakelijk te vinden en dus ook, met zijn fractie, voor het extra krediet te stemmen. De VVD deed dat ook, al was het schoor voetend. Het liberale raadslid Driesprong vroeg zich af hoe verantwoord het kosten plaatje is en of de eisen voor de scholen bouw, gezien de onder druk staande finan ciële positie van de gemeente, niet te hoog zijn. Maar hij liet de weegschaal dus toch richting goedkeuring doorslaan. En wel omdat "er nog geen kuip cement is gebruikt en de kosten steeds hoger worden". Het raadslid Kievit (CDA) benadrukte dat de gemeente een eilandelijk convenant heeft ondertekend om een impuls te geven aan duurzaam bouwen. De christen-democraat kwam na een uitgebreid exposé over de financiën tot de slotsom dat zijn fractie akkoord kon gaan met het extra krediet. Hij riep het college nu snel tot gunning van het werk over te gaan. Ook Toes van de Christen-Unie drong aan op snelheid, terwijl Leenders (Gemeentebe langen) meldde dat een verdere verhoging van de bouwkosten eigenUjk niet acceptabel is. Wethouder Sandee (CDA) was uiteraard zeer content met de unanieme steun. "Nu kunnen we twee kwalitatief goede scholen bouwen." Leenders kon hij geruststellen: "Voor dit geld zal het werk moeten gebeu ren. Dit krediet mag besUst niet overschre den worden. Dat is een strenge boodschap voor beide bouwteams." Mevrouw Den Eerzamen-Roos stond vorig jaar ook alin de krant. Ze werd toen 100 jaar. Nu, een jaar later, mag ze opnieuw haar geboortedag herdenken. Honderd en een jaar geleden werd ze geboren in het toenmaUg logement van Goedereede, waar nu café Goedereede is. We ontmoeten de jarige in een zon overgoten kamer in 'de Vüedberg' te Ouddorp, waar ze vanaf 1995 woont, voor honderd procent naar genoegen. Lopen lukt niet meer, zitten gaat 't bes te. Maar ze heeft een mooie uitzicht over de weg. EigenUjk is ze goed gezond. Pijn heeft ze niet en alléén is ze ook nooit. "Er is altijd volk", zegt ze, "dus heb ik het te druk om nog ergens heen te gaan. Naar goede gewoonte krijgt zo'n hoogbejaarde jarige bezoek van burgemeester en mevrouw Sinke. Wanneer mevrouw Den Eerzamen him feücitatie en een compliment over haar feestelijke uiterUjk in ontvangst neemt, knikt ze beminnelijk. "Dank u wel" zegt ze olijk, "maar ik ben wel een oud vrouwtje, hoor" Op de tafel staan twee fruitschalen, boorde vol lekkers. "Kun je weer delen, tante Keet je" zegt een neef van de jarige. "Wat zeg je, kind?" vraagt mevrouw Den Eerzamen, die zelf géén kinderen heeft. "Ik ben toch zo doof, wat is dat toch lastig" moppert ze goe dig op zichzelf. Neeflief, die intussen ook al in 'de Vliedberg' woont, herhaalt zijn woor den. "Kan je delen! Je deelt toch zo graag wat lekkers uit?!" "O ja, delen", antwoordt ze, "dat doe ik graag. Ik doe maar een eind. Kom allemaal maar een avondje eten". Over delen gesproken. "Moeten we geen koffie schenken voor die mensen?" vraagt ze opeens zorgzaam aan een ander familielid. "Maakt u zich geen zorgen, wij hebben thuis al koffie op", zegt het gezelschap eenparig. Mevrouw Den Eerzamen kijkt de kring eens rond. "Ja, dat zéggen jullie nou wel, maar ik geloof er niks van" schudt ze. Er worden herinneringen opgehaald aan vroeger. Mevrouw Den Eerzamen vertelt over de tijd dat ze 18 jaar was en op zang zat en daar een lied leerde over een oud vrouw tje dat heel eenzaam in haar kleine kamertje zat. Ze vond dat zo'n droevig liedje, dat ze tranen in de ogen kreeg. De dirigent zag dat en riep haar naar voren. 'Waaróm die traan tjes?', wilde hij weten. 'Ik vind het zo zie lig', zei Keetje Roos toen. 'De zie mezelf al helemaal zitten, zo oud en alleen'Ze kreeg toen een draai om d'r oren dat het haar alle kanten opstond, herinnert ze zich nog. Maar ze kan er gelukkig smakelijk om lachen. "En nu ben ik zelf zo'n oud vrouwtje, een oud Burgemeester en mevrouw Sinke op bezoek bij mevrouw Den Eerzamen-Roos. beestje", en weer citeert ze het prachtige liedje dat kennehjk voorin haar hoofd zit. Opeens gaat het over de oude dokter Kras. Op de vraag hoe een mens het voor elkaar krijgt om zo oud te worden, memoreert mevrouw Den Eerzamen de raad van dokter Kras, waar ze vroeger dienstbode was. "Elke week een kilo suiker, Keetje, dan word je over de honderd", zei haar werkgever altijd. "En je ziet 't, hij heeft gelijk gehad. De heb nooit iets laten staan omdat het niet goed voor je zou zijn. Nee, ook spek niet. Heer lijk, een korstje spek!" Een deel van het gesprek gaat langs de jarige heen. Dat gaat zo als je doof bent. Maar ze houdt de boel wél in de gaten. Dat merk je als ze opeens naar haar neef wijst. "Hij heeft 't toch niet over mij?" vraagt ze, met vrolijk twinkelen de ogen. "Je moet hem in de gaten houden hoor!; 't Is toch zo'n deugdniet..." INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING BRUINISSE - Op vrijdagavond 18 oktober 2002 hoopt de SGP-studievereniging Schou- wen-Duiveland weer bijeen te komen, voor de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De bijeenkomst zal plaatsvinden in de zaal van de Gereformeerde Gemeente in Neder land aan de Schoolstraat 13 te Bruinisse. Sprekers zullen zijn Christian van Bemmel uit Gouda en Arjan Klein uit Doomspijk, beiden actief binnen de SGP-jongerenorga- nisatie. Er is voldoende ruimte voor discus sie over dit actuele onderwerp. Het onder werp van de avond zal zijn: 'De Multicultu rele Samenleving'. De aanvang is 19.45 uur en iedereen is van harte welkom. Wethouder Koningswoud gaat zich, naast onder meer ruimtelijke ordening, verkeer en toerisme, ook bezighouden met finan ciën en economische zaken. Hij neemt deze portefeuilles over van de vertrokken burge meester Boonstra. In verband met de intro ductie van het dualistische stelsel vond de gemeenteraad van Dirksland het beter deze (mogelijk politiek gevoelige) portefeuilles niet aan de nieuwe burgemeester toe te bedelen. Omdat wethouder Sandee te maken krijgt met een fors aantal ontwikke lingen op het gebied van onder meer wel zijn en onderwijs, is zijn taakgebied niet vergroot. Voor burgemeester Stoop resten, na de herverdeling, de portefeuilles perso neel en organisatie, informatiebeleid, bestuurlijke zaken (waaronder regiozaken), openbare orde en veiligheid, voorlichting en algemene bestuurlijke coördinatie. EURO g DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRI|DAG KOOPAVOND COMBI OinmR^ VVeifrfrairiSS Td. (OrST) d8ldI2 fax d33734 KNES5^ Pnntiliap %«oam 172 tol. (OM li4d2W Donderdag 17 oktober organiseert SVIK weer een bingo in de Victoriahal aan de Phi- lipshoofjesweg in Dirksland. Dezaal is geo pend vanaf 19.30 uur en de bingo begint om 20.00 uur. In wijkgebouw 'De Zwaluw' aan de Sper wer 5 te Sommelsdijk. We draaien zes bin- gorondes, twee verlotingen en de superver loting. De bingokaartjes/lootjes kosten slechts 50 eurocent per stuk en de entree is gratis. De zaal gaat open om 19.15 uur en we beginnen om 20.00 uur. Info: E. Breure, tel.: 483781. OOLTGENSPLAAT - De eerstvolgende 55+kring wordt donderdag 17 oktober gehouden in 'Elthato', aanvang 14.30 uur. Voor de pauze is er een meditatie, daarna zal de heer Stuy uit Halsteren een lezing houden over Normandië met dia's. Alle bekenden en ook onbekenden zijn hartelijk welkom. Voor vervoer: familie P. Mans, tel.: 631336. Woensdag 16 okt. zal het oud papier weer bij u worden opgehaald. Graag goed gebun deld aan de straat zetten voor 18.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1