EEN P0L8TIEKE MISGREEP e tl) t efe Open viswedstrijd Nieuwe helmen voor Oostflakkeese biuspioegen Opbrengst rommel markt PREDIKBEyi Flakkeegas Gourmetten fier. fiem. eiiahdeh-iiieuws Bloembollenmarkt Woord Daad De Ekt start weer Een Bijbelvertaling met kanttekeningen Hieawe Toi^e Aangepaste kerkdienst Gevonden voorwerpen Workshop herfstfruit maken De blik van Schroder De moraal van het verhaal W. H. Velema Zondag 13 oktober 2002 J. M. J. Kieviet De leden van de Blusploeg Ooltgensplaat zijn maandagavond de dankbare bezitters geworden van nieuwe brandweerhelmen. Burgemeester Van Pelt kwam daarvoor persoonlijk naar de kazerne, om de eerste helm te overhandigen aan de brandweer commandant van Oostflakkee, de heer Van Drongelen. De vorige helmen waren ongeveer 15 jaar oud en moesteii iiodig vervangen wor den. Daarom besloot de gemeente om al haar biuspioegen nieuwe helmen te geven. Ze zijn van het merk Drager, type Gallet, en zijn voorzien van de nieuwste snufjes op het gebied van veiligheid. Zo kan het gelaatstuk van de ademluchtbescherming in één beweging op de helm worden geklikt, terwijl dit met elastische banden voor heen heel wat meer moeite kostte. Een goudkleurig vizier houd lang hitte tegen, terwijl een ingebouwde veiligheids- bril de brandweerman beschermt tegen oogletsel. Deze week zouden ook de ande re Oostflakkeese ploegen hun nieuwe helmen krijgen overhandigd. In Duitslands Neen, ik zal het niet hebben over wat zich verleden week in de Tweede Kamer heeft afgespeeld. Voor sommige uitspraken en gedragingen zou het woord misgreep niet misstaan. Het gaat mij om de blunder die de Duitse presidentskandidaat van de CDU- CSU Stoiber heeft begaan. Een flink aantal uren voor de voorlopige bekendmaking van de verkiezingsuitslag vierde Stoiber in enkele korte zinnen met de daarbij behorende gebaren de overwinning. Liever gezegd: hij claimde de overwinning. Ik heb niet op de klok gekeken hoe laat hij dat gevaar van overwinnaar-zijn maakte. Wel hoorde ik dat pas in de nacht voorlopi ge duidelijkheid kwam over de uitslag. Niet Stoiber, maar Schroder had gewonnen. Dit laatste dank zij de winst van de Groenen. De twee grote partijen behaalden hetzelfde per centage stemmen. Ik meen te mogen zeggen dat in de blik van Schroder, hoezeer hij zich met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Fischer, opgetogen gedroeg, toch iets van teleurstelling uit kwam. Hij was niet alleen blij. Dat is geen wonder. Zijn partij had een percentage stem men verloren en kwam niet boven de rivali serende partij CDU uit. En dan toch tot over winnaar uitgeroepen te worden is enigszins zuurzoet. De bijwagen heeft de besUssende stoot voor de overwinning gegeven. De par tij van de Groenen zal haar rol van overwin ningsbezorger straks in de praktische poH- tiek niet vergeten. Integendeel, die wil ze gehonoreerd zien. Dat beperkt de speelruim te van Schröders eigen partij. Hij is als over winnaar een gebondene aan de bijwagen. Dat alles was op het gezicht van Schroder te zien. Ik typeerde zijn blik als zuur-zoet. Mis schien weet een lezer een nog treffender for mulering. Onverdeeld blij was Schroder m ieder geval niet. Onwillekeurig moest ik denken aan de blik van Ad Melkert. Daarover heb ik ook wel eens geschreven. Het opmerkelijke van de vergelijking bestaat hierin, dat Melkert op verlies afkoerste, teerwijl Schroder wel de zetel van bondskanselier gewonnen heeft. Maar, alleen dankzij de duw in de rug van de Groenen. Je kunt dus als winnaar ook iets van verlies of, wilt u, van zorg en vrees uitstralen. Ik vond het boeiend om dit alles van Schröders blik en van zijn hele houding af te lezen. Hoe kom je over, is een netelige vraag rondom ingrijpende gebeurtenissen. Men ziet: iemands gezicht spreekt niet alleen in Nederland een taal, ook daarbuiten is dit ver schijnsel waar te nemen. Stoibers claim Nu terug naar Stoiber. Als ik zijn naam noem, gaat het mij niet zozeer om zijn blik. Dit is minder expressief dan bij Schroder. Het gaat mij erom hoe iemand in zijn positie en met zijn politieke ervaring vroegtijdig de overwinning kan opeisen. Er waren, zo bleek, nog een aantal uren te gaan - tot zelfs diep in de nacht - voordat de uitslag (voor lopig) bekend was. En toch, zonder aarze ling en met een opgelucht gemoed verklaar de Stoiber zich en zijn partij tot overwin naar. Wat bewoog Stoiber? Ik heb me afgevraagd, weUce psychische kracht heeft hem tot die claim gebracht? Een ervaren politicus als Stoiber had nooit moe ten (mogen of kunnen) zeggen dat hij met zijn partij de verkiezingen gewonnen had, voordat de uitslag officieel was vastgesteld. De hele avond was er een sfeer van onzeker heid in de berichten. Niemand kon met zekerheid zeggen waarop het zou uitlopen. Een man met de ervaring van Stoiber had rekening moeten houden met de winst van de Groenen. Hun winst zou, zo moet hij toch gedacht hebben, de schaal beslissend kun nen doen doorslaan in het voordeel van de dan regerende coalitie. Waarom heeft hij naar de triomf gegrepen voordat hij daarop recht had? Emotieloos - door emoties uit de koers geraakt Ik heb Stoiber in de afgelopen weken wat gevolgd. Hij maakt op mij de indruk van een tamelijk emotieloze man. Dit in volstrekte tegenstelling tot Schroder. De explosie in de te vroege claim op de overwinning zie ik als het zich ontladen van de enorme ingehouden spanning. Toen hij de handen in de hoogte stak om zijn overwinning - overigens vols trekt te vroeg en achteraf ten onrechte - te vieren, liet hij zien dat hij ook emoties kent. In de voorafgaande weken, ook tijdens de overstromingsramp, heb ik wel eens gedacht: Man, laat je gevoel eens zien. En wil je spreken door je gevoelens een bepaal de intonatie geven. Dat gebeurde, althans naar mijn waarneming, niet. En dan - op het allerlaatste moment - komt de ontlading. En dat allerlaatste moment is het verkeerde moment. Dan grijpt Stroiber er naast. Een politieke misgreep van de eerste (en niet van de laatste) orde. Weggeduwde gevoelens zoeken ook bij Stoiber een uitweg. Hij is ze - hoe onverwacht ook - niet meer de baas. Hij vergist zich. Een blunder die een aan staand bondskanselier niet zou mogen maken. Wat is de moraal van het verhaal, zult u vra gen. Ik trek er deze les uit: onderdruk je gevoelens niet. Werp je in het debat of wilt u, in de strijd ook met je gevoelens. De men sen mogen weten dat het je ernst is. Wie zijn gevoelens wegdrukt, wordt vroeg of laat slachtoffer van zijn gevoelens. Ze worden hem de baas. Ze brengen hem tot een mis greep. Ik pleit niet voor een optreden waar bij gevoelens buiten proportie meespelen. Ik dring aan op een optreden waarbij gevoelens op een beheerste manier meedoen. Mis schien is meespelen hier niet het goede woord. Meedoen mogen ze in elk geval. En dan de kansel Wellicht heeft deze of gene lezer de over gang gemaakt naar wat er zondags op de preekstoel gebeurt. Ik heb daar - mede van uit eigen ervaring op de kansel - ook aan zit ten denken. Ik behoud me het recht voor, wat het resultaat van die overdenking is voor mezelf te houden. Laat ik alleen mogen zeg ge dat in heel dit artikel een stukje kanseler varing is verwerkt. De organisatie van de rommelmarkt voor de Gereformeerde Gemeente uit Nieuwe Tonge ziet terug op een geslaagde markt. De netto opbrengst is 5.800,-. Het comité is heel dankbaar voor dit mooie bedrag; graag wil ze de sponsors, de hulp van binnen en buiten de gemeente hartelijk dank zeggen. De Interkerkelijke Commissie Aangepaste Kerkdiensten organiseert zondag 20 oktober weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden' in de Nederlandse Hervormde Kerk te Middelhamis. In deze dienst hoopt ds. W.L. Smelt voor te gaan. De aanvang van deze dienst is om kwart voor drie. chr. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)48 5736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag slutttngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertent;les kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 OUDDORP - Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, bediening Heilige Doop en 18.30 uur ds. G. Meuleman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur ds. R. Veldman - Ger. Geni. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger, Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezin de Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster, kinderdienst en 18.30 uur ds. J. G. Arensman. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz en 18.00 uur ds, K. M. van Dijk, Opheusden - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student E. Bak ker, Opheusden - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. P. van der Aa, Renkum en 18.00 uur ds. J. het Lam, Wezep - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student E. Bakker, Opheus den. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. A. van Lingen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur prof. dr. Th. M. van Leeuwen - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. G. E. Huizing, Avondmaal - Cliristengemeente CAMA, Het Prieel, Sommelsdijk 10.00 uur C. Terpstra. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 uur ds. J. Karels, H. Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Karels - Ger. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. T. T. van Leeuwen - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. C. van Dijk en 16.45 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Blom, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. J. Lohuis, Scherpenisse - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom, be diening Heilige Doop en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. P. Rozeboom. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, Wijk en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. Th. de Kok. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur Dr. T. E. van Spanje - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur Ph. de Goede en 18.00 uur drs. A. S. Rienstra. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen. In september zijn de volgende gevonden voorwerpen gevonden: Middelhamis: mes 2002276067; jas 2002277004; horioge 2002293000; horioge 2002303994. Sommelsdijk: broche 2002280432; zonnebril/tas, enz. 2002279277; ketting 2002288955; Stellendam: ring 2002300717. Ouddorp: armband 2002288955. Verder zijn er diverse fietsen, bankbiljetten en sleutels gevonden. Deze kunnen bekeken worden in het poUtiebureau te SonuBelsdijk tussen 10.00 en 16.00 uur. 'Er is aardgas gesignaleerd onder het voor malig eiland Qoeree-Overflakkee en het Haringvliet. Mis de metingen juist zijn, vallen de gasvondsten van Slochteren In het niet en verbleken de meest recente prognoses omtrent het Waddengas. In de directe omge ving van Stad aan 't Haringvliet zou zich veel gas bevinden. 'Sommigen hechten geen geloof aan de sels- mologlsche gegevens van de SJRM. de Stadse Aardgasmaatschapplj, maar onder de plaat selijke bevolking Is grote onrust ontstaan. Zij zien de bul al hangen. Het bedr'ijf heeft de rechten van het gas en de euentueel aanwe zige olie opgekocht en wordt de exploitant van de gasvelden en oliebronnen. 'Op gaswinning zitten de Inwoners van Stad met te wachten. Het hele dorp verdw'ijnt als de plannen van de SAM doorgaan. De direc te nab'ijheld van het Rotterdamse havenge bied maakt exploitatie zeer aantrekkelijk. Het hele dorp moet plaats maken voor gas- wlnnlnglnstallatles en boortorens.' 'Enkele monumenten moeten de her'inner'mg aan het oude dorp In stand houden, de Her vormde Kerk. het gemeentehuls aan de Voor straat en de villa van de hulsarts zullen wor den verplaatst. 7\lle andere bebouwing moet wijken voor economische groei en vooruit gang: ook de oude huizen, de boerderijen 'en niet te vergeten de molen. Deze zal worden verplaatst. De toegangsweg wordt verbreed: breed genoeg om het bedrljfsverkeer een goe de doorgang te verlenen. 'Het kle'me aantal mensen dat hier woont zal elders wel een plekje vinden. Ze krijgen een riant bedrag uitgekeerd en kunnen ergens anders een nieuw bestaan opbouwen. Op het eiland 'is ruimte genoeg. Voor de planten en de dieren ziet het er slechter uit, hun b'iotoop wordt Ingrijpend aangetast. Vogels en dieren moeten op zoek naar een nieuwe woon plaats elders. Naast het dorp gaat een uniek stukje natuur verloren. Qelukk'ig 'is het bovenstaande geen alledaag se werkelljkhe'id. Flakkeegas bestaat niet. Laten we hopen dat het nooit gevonden wordt. Elke maand wordt er in restaurant 't Vosje te Oude Tonge een workshop gehouden. Woensdag 23 oktober wordt er gewerkt met herfstfruit; een pot omkleed met fietsbanden en gevuld met herfstfruit. De prijs is inclu sief het materiaal en koffie 25,-. De tijd is 9.30-11.30 uur. Adres: Voorstraat 1-3 in Oude Tonge. Een voorbeeld van de te maken herfstfruitpot staat al in het restaurant. Hengelsport vereniging 'De Krammer houdt zaterdag 12 oktober een open vis wedstrijd in het Havenkanaal te Middel- harnis. Er wordt gevist van 9.00 tot 12.00 uur. Inschrijving ter plaatse 2,50. Leef- net en vergunning zijn verplicht. Jeugdle den worden alleen onder begeleiding ver wacht. Er zijn mooie prijzen te winnen. Zaterdag 19 oktober wordt weer de jaarlijk se Bloembollenmarkt ten bate van Woord Daad gehouden. De opbrengst is dit jaar voor de speciale actie van Woord Daad: 'Vakonderwijs op de Filippijnen'. Met deze actie bouwt de hulporganisatie als het ware mee aan een trainingscentrum op de Filippijnen. Op de Filippijnen zijn de ver schillen tussen rijk en arm erg groot. De helft van alle inwoners leeft onder de nationale armoedegrens. De meeste kinderen leven op straat. Woord Daad probeert, via de Filip pijnse organisatie, de jongeren een bestaan te geven door ze op te leiden in een vak, zodat ze op eigen benen kunnen staan. Nu heeft Woord Daad er een opleiding tot automonteur. De jongens en meisjes krijgen les op het gebied van lassen, koel- en elec- trotechniek en computerreparatie. Ze willen dit uitbreiden met timmeren, naaien en elek tronica. In ongeveer 2005 wil de organisatie aan ongeveer 200 studenten per jaar een trai ning geven. In het kader van deze plannen wordt er een nieuw trainingscentrum gebouwd waar alle cursussen gegeven wor den. De opbrengst van onze rommelmarkt is ook voor dit trainingscentrum gebouwd waar alle cursussen worden gegeven. De opbrengst van onze rommelmarkt is ook voor dit trainingscentrum. De Nationale Commissie voor internationa le samenwerking en Duurzame Ontwikke ling (NCDO) gaat het bedrag dat de Com missie Goeree-Overflakkee bij elkaar krijgt voor het trainingscentrum verdubbelen. Het NCDO wil op deze manier plaatselijke ini tiatieven in Nederland voor projecten in de derde wereld steunen. Door een bezoek aan de markt te brengen kan men dit project ondersteunen. Er worden verse oliebollen gebakken. Er is vers gebak ken cake. Ook ontbreekt de koffie met cake niet. Verder is er een groot assortiment Kerst- en wenskaarten. Natuurlijk is er ook een grote sortering bloembollen met o.a. tul pen in 25 soorten, narcissen, krokussen, blauwe druifjes, hyacinten en prachtige ammaryllisbollen met bloeigarantie. Deze grootste bloemenmarkt in de regio wordt gehouden van 9.00 tot 17.00 uur bij de bloemenkassen van de familie Grinwis, Dijkstelweg 28 in Ouddorp. Nadat eind juli het seizoen is afgesloten begint zaterdag 12 oktober 'de Ekt' weer. Iedereen in de leeftijd van 15 tot 25 jaar is weer welkom in het Diekhuus van Middel hamis. De avond zal naast goede muziek ook gezelligheid, een leuk gesprek en een luisterend oor bieden. Ook zal er weer een special Ekt zijn. De avond begint om 20.30 uur. Naast de gezellige bar is er tafeltennis, darts en een competitie kopspijkerslaan. Hoi allemaal, Hier alvast een korte, maar heel belangrijke mededehng van het OJW: Zaterdagavond 26 oktober gaan we gourmetten, deze lekker culinaire avond mogen jullie niet missen. We beginnen om 19.00 in de Hoeksteen, de kosten zijn maar 3 Euro. Dus nodig al je vrienden uit en geef je snel op bij Jan, zijn telefoonnummer is 489547. Snel doen, hé! OJW GREETINGS Het is 17 september 1637. Door de straten van 's-Gravenhage gaat een groepje van drie predikanten. Ze worden vergezeld door een dienaar die een zwaar pak torst. De kleine stoet krijgt waarschijnlijk weinig bekijks. De mensen in Den Haag zijn het al wel gewend dat in de nabijheid van de Staten- Generaal af en toe alleriei deftige persona ges te signaleren zijn. Het gezelschap begeeft zich naar het gebouw waar de Staten in vergadering bijeen zijn. Ongetwijfeld hebben ze al eerder belet gevraagd. Die drie - het zijn de afgevaardigden van het college van vertalers en overzieners van de nieuwe Bijbelvertaling. Nog maar juist een week geleden is hun toegewijde voorzitter, ds. Johannes Bogerman, hun door de dood ont vallen. Zijn overlijden wordt diep betreurd. Maar nu zijn zij gedrieën gekomen om het onlangs gereed gekomen werk plechtig aan hun lastgevers aan te bieden. Ze hebben een gedrukt exemplaar laten binden in een prachtband, met paars fluweel overtrokken, voorzien van sloten van gedreven zilver, verguld op snee. De oudste van het drietal, ds. Antonius Walaeus, biedt met een korte, maar treffende toespraak de Heren Staten de lijvige foliant aan. Hij betuigt oprechte dank voor de ondervonden steun. De andere twee zijn Festus Hommius, regent van het Staten- College te Leiden, en André Rivet, predikant te 's-Gravenhage. Het is dan al bijna twintig jaar geleden dat tot de uitgaaf van een nieuwe Bijbelvertaling is besloten. Het is in de winter van 1618/1619 als in Dordrecht, tijdens de daar gehouden vergadering van de grote Synode, de noodzaak van zo'n Bijbelvertaling wordt erkend. Let -vvel; een vertaling uit de oor spronkelijke grondtalen. En niet, zoals tot dan, vanuit een andere vertaling, bijvoor beeld de Latijnse of de Duitse. Als na uit voerige overwegingen tot het vervaardigen van zo'n vertaling wordt besloten, wordt daar een belangrijke bepaling aan toege voegd: "Dat zij enige korte verklaringen er bij voegen, waarmede reden gegeven wordt van de overzetting in de duistere plaatsen... In de marge van elke bladzijde moeten dus aantekeningen - letteriijk: 'kanttekeningen' - worden geplaatst die achtergrondinforma tie bieden betreffende de gekozen vertaling. Ook mogen alternatieve vertalingen worden weergegeven. Na een kleine twintig jaar is deze vertaling dus klaargekomen. In de gebruikelijke aan duiding genoemd naar de opdrachtgevers: de Statenvertaling. De titel in de eerste druk, verschenen bij Paulus Aertsz. van Raven- steyn te Leiden, en ook in alle latere uitga ven, luidt als volgt: BiBUA Dat is De gantsche H.Schrifture, vervattende alle de Canonijcke Boecken des Ouden ende des Nieuwen Testaments. Nu Eerst, Door last der Hoogh.-Mog.-Heeren Staten Generaal vande Vereenighde Nederlanden, en volgens het Besluyt van de Synode Nationaal eehouden tot Dordrecht, inde Jaeren 1618 en 1619 Uyt de Oorspronckelijcke talen in onze Nederlandtsche tale getrouwelijck over-geset. Over het grote belang en de niet te over schatten verdienste van deze Staten-overzet- ting van de Bijbel is al veel geschreven. Het was de Synode er om begonnen, met de woorden van voorzitter Bogerman, dat men God in de Nederlandse taal kon horen spre ken. Het is een vertaling waarin de grote eer bied voor de oorspronkelijke tekst als het ware te proeven is. Het Schriftbeginse! van de Dordtse vaderen was immers dat in die oude tekst het Woord van de vrijmachtige God is vastgelegd; het is de taal van de Hei lige Geest Zelf. Vandaar dan ook de precie ze en eerbiedige Schriftgetrouwheid die in deze vertaling is betracht. Toch is de Statenvertaling niet alleen een monument uit het verleden. Nog steeds geldt ze als de beste overzetting van Gods Woord in onze taal. Dat hebben nieuwere vertalin gen nog steeds niet teniet gedaan. In dat ver band wil ik nog graag wijzen op de kantte keningen die ik al noemde. Ze waren bedoeld om, waar dat nodig was, varianten in de vertaling aan te dragen. Daarnaast ook om geschiedkundige, aardrijkskundige en uitlegkundige toelichting te geven. Het was niet zozeer de bedoeling om allerlei leerstel lige uitspraken in die kanttekeningen te doen. Toch klinkt de leer van de Dordtse vaderen onvervalst in de kanttekeningen door. In een gedenkboek dat in 1937 is ver schenen, schrijft prof. F.W. Grosheide dat men van de kanttekeningen van de Staten vertaling de hele gereformeerde theologie kan aflezen. Dat geldt met name de aanteke ningen op de Brieven van de apostel Paulus. De kanttekeningen vormen met de vertaling zelf één geheel. Het is dan ook nooit de bedoeüng van de vertalers geweest dat er bij bels zonder die aantekeningen zouden ver schijnen. Altijd zouden de kanttekeningen als eerste verklaring geraadpleegd moeten wor den. Niet het minst in gezinsverband en in persoonlijke bijbellezing. De praktijk heeft zich helaas anders ontwikkeld. Mijn stelling is: naarmate de kanttekeningen op de Staten- vertaUng geraadpleegd worden, is er des te minder behoefte aan een nieuwere vertaling. Nog steeds zijn ze te krijgen: de Bijbels met de kanttekeningen. In zeer dure en minder dure uitgaven. Vandaag van mijn kant een pleidooi om deze schat aan Bijbelse wijsheid niet ongebruikt te laten. Ik geef ten.sJofte een enkel voorbeeld van zo'n kanttekeniv\g. In zijn tweede brief aan Timotheüs schreef de apostel Paulus dat de Heihge Schrift "van God is ingegeven"Daarbij is de volgende kanttekening te lezen: "Gr.'van God inge blazen dat is: door ingeven van de Heilige Geest, die een Geest der waarheid is, en de schrijvers van deze Schriften in alle waar heid hebben geleid, dat zij niet hebben kun nen dwalen; zie Joh. 16:13; 2 Petr. 1:20,21. N.a.v.: Statenbijbel met kanttekening in drie delen. Naar de uitgave van de wedu we van Paidus Aertsz. van Ravesteyn (1657). Uitgeverij Den Hertog, Hou ten. Prijs 145,21. De Kanttekeningen van het Oude en Nieuwe Testament. Toegelicht door ds. CA. Tukker. In vier delen. Uitge verij De Banier, Utrecht Prijs €198,10.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2