Veertien organisten concerteren in Sommelsdijk Kathedrale kerkmuziek teZierikzee Brieven van Luther Ultieme wendbaarheid.,. ...ga voor een Honda! Viswedstrijd H.S.V. 'de Viscromte' Groei Bloei Voorlichtingsbijeenkomst organiseert dialezing V In deze rubriek besteden we aandacht aan computerspelle tjes voor de jeugd. We nemen samen met de jeugdige lezers een kijkje in het wereldje van de persoontjes van het spel, maar ook willen we op deze wijze ouders inzicht geven in de ach tergronden vdn het spel. Zo zal worden beoordeeld of het spel geschikt is voor de leeftijdsgroep waar het voor is bedoeld, maar ook of het doel van de educatie ve spelen kan worden behaald. We proberen een zo helder mogelijk beeld te geven van de vormgeving van het spel, waar bij ook wordt gelet op de aanwe zigheid van geweld en grof taal gebruik. In eerste instantie zul len spelen van de firma Transposia uit België worden behandeld. Ga je mee...? Waar zijn ze mee bezig? Beoordeling Conclusie HOIVIXA. www.ianvandijk.nl Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie Uitslag van de op 28 september jl. gehouden koppelvfedstrijd van hen gelsportvereniging 'de Viscromte' aan de Haringvliet blokken, aantal koppels 24. (5) De aflaatstrijd Koninklijke Maatscliappij Ibinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee SPEUNDERWIJ ...met Flipper (de dolfijn) en zijn vriendje Lopaka op zoek naar de ste nen tafels in Quetzo, de onder-waters- tad. Archeologen willen de stad opzoeken en deze schat buitmaken. Flipper en Lopaka moeten verhinde ren dat iemand de schat in handen krijgt en zo de mysterieuze stad onder water helemaal kan vernietigen! Je moet echter heel wat opdrachten ver vullen voordat je zover bent. Tijdens de arcade-spelletjes leer je spelender wijs ook vele vaardigheden. Zo leer je bijvoorbeeld de geluiden van de jung le kennen: hoor je het brullen van een leeuw? Weetje hoe een olifant klinkt? Jij moet samen met FUpper en Lopaka alle plaatsen doorzoeken en voorwer pen verzamelen. Die komen dan ver der in het avontuur goed van pas! Spits ook je oren, en luister aandach tig naar de hints en tips... Die helpen je vast en zeker op het goede pad! In dit avontuur maak je kennis met de vriendjes van Flipper en Lopaka, stuk voor stuk grappige karakters! Zo heb je Goose, de handlanger van professor Troy. Die stuurt alles in de war! En Spike, daar beleef je de leukste dingen Een nieuw spel van Transposia, waar in de bekende dolfijn Flipper de hoof drol speelt. Tijdens de arcade-spelle tjes leren ze spelenderwijs vele vaar digheden. Daamaast komen ze samen met Lopaka nog van alles te weten over vormen, muis-behendigheid, concentratie, logisch denken, enz. Als ze het hele verhaal met Flipper heb ben uitgespeeld, kunnen ze via de 'Spelletjes-schatkist' alle uitdagingen nog eens opnieuw spelen! Dit kan in willekeurige volgorde en zo vaak ze maar willen. Zo hebben ze urenlang speelplezier met Flipper en Lopaka! Een erg gevarieerd spel dat er erg mooi uitziet door de handgetekende achtergronden. Het is niet alleen leer zaam, maar vraagt ook veel behendig heid en snelheid in de verschillende spelen. Het is geschikt voor kinderen in de leeftijd van 7-12 jaar, maar de jongsten zuUen er zeker een zware kluif aan hebben. Geweld of grof taal gebruik zijn we in dit spel niet tegen gekomen Vooral door de grote variatie in het spel, interactief en arcadespelen, is het een aanrader voor de wat grotere kinderen. Het spel is ondermeer verkrijgbaar bij Boekhandel Vroegindeweij op D'n Diek in Middelharnis. In de Hervormde Kerk van Sommelsdijk concerteren veertien organisten op het prachtige Meere-orgel. Met elkaar vullen ze een programma van indrukwekkend mooie orgelmuziek. Arjan de Vos uit Oude Tonge opent het con cert met het Preludium in e van Nicolaus Bruhns (1665-1697), een bijzonder kleurrij ke compositie. Dit Preludium is een uitge sproken voorbeeld van de Noordduitse barokmuziek, die gebruik maakte van de 'stylus phantasticus', een vrije, improvisa- tie-achtige aanpak. Een wel geheel ander stuk is 'LeVerbe' (het Woord) uit 'La Nativité du Seigneur' van OH- vier Messiaen (1908-1992). Het is 'extreem langzaam en plechtig'. De persoonlijke visie van de componist wordt met enthousiasme vertolkt door Arjan Tanis uit Ouddorp. Van Heinrich Scheidemann (1595-1663), leerUng van Sweelinck en evenals Bruhns één van de meesters van de Noordduitse barok, hoort u variaties over het kerstlied van Maarten Luther 'Vom Himmel hoch da komm ich her' en over 'In dich hab ich gehoffet Herr'. Uitgevoerd door Sander van den Houten (Sommelsdijk) en Maps Hamee- teman uit Middelharnis. Barokke koraalmuziek werd ook geschreven door de Zuidduitser Johann Pachelbel (1653-1706). Heel bekend zijn bijvoorbeeld zijn zeven koraal partita's. De twee compo sities over 'Warum betrübst du dich, mein Herz' munten uit in fraai-vloeiende Ujnen. Kees Bakker uit Sint Philipsland voert ze uit. Een mooie afwisseling temidden van al die Duitse muziek vormen enkele delen uit de 'Suite du premier ton" van Louis-Nicholas Clérambault (1676-1749). Reinhard Hamee- teman uit Delft heeft ze ingestudeerd. Deze muziek is rijk aan versieringen en van grote verfijning. Paul Kieviet uit Sommelsdijk voert de Fuga in G (BWV 576) Johann Sebastian Bach (1685-1750) uit. Best een wat onbekend Bach werk, een flitsende fuga in Italiaanse stijl. Eén van Bachs meest rijpe composities is 'Die Kunst der Fuge' (BWV 1080). Het omvat een hele reeks fuga's, die allemaal zijn gebouw rondom één thema. Twee van die fiiga's (de vierde en de vijfde) worden uitgevoerd door Jan-Simon Huijser uit Barendrecht. De uit Oude Tonge afkomstige organist Hans van Heemst voert Mozart uit: 'Ein Stuck für ein Orgelwerk in eine Uhr', een groots driedelig werk. Mozart klinkt trou wens fantastisch op dit orgel. Twee zeer gevoelvolle boekdelen en een briljant mid dendeel vormen een pracht eenheid. Johaimes Brahms (1833-1897) was één van de belangrijkste componisten uit de Roman tiek. Zijn Elf Choralvorspiele (Opus 122) vormen een monument van romantische koraalkunst, herinnerend aan Bach, maar toch in een ander gewaad. Er zullen een drie tal koralen ten gehore worden gebracht: 'Schmücke dich, o üebe Seele' (door Lia Schoe uit Goedereede), 'O Gott, du frommer Gott' (door Erik Grootenboer uit Ouddorp) en 'Herzlich tut mich verlangen' (door Clau dia Struijk uit Sommelsdijk). Eén van de organisten van deze avond voert eigen werk uit: Jan-Willem Arkeraats (Hard- inxveld-Giessendam) speelt een eigen Parti ta over Psahn 130. Een partita (een aantal bewerkingen) over een bijzonder fraaie psalm, in achttiende eeuwse stijl geschreven. Tot slot speelt Kees Villerius uit Sommels dijk de indrukwekkende Preludium en Fuga in G (BWV 541) van Johann Sebastian Bach. Een feestelijke afsluiting van een avond vol muzikale kleuren rond een fraai historisch orgel. Deze beknopte weergave van het programma bedoelt vooral uit te nodigen om naar al dat moois te komen luisteren. Uw komst is stimu lerend voor de spelers - die studeren bij docent Paul Kieviet - èn verrijkend voor uzelf. Het concert mag ook model staan voor het hoge niveau dat door intensieve muziekstudie kan worden bereikt. Tenslotte gaat er niets boven zelf met die schitterende orgelmuziek bezig zijn: daar kan geen CD tegenop! Het concert wordt zaterdag 12 oktober gehouden, aanvang 20.00 uur.De toegang is gratis. Slagveld 19,3231 AN Brieiie Telefoon: 0181 - 41 37 77 Telefax: 0181 - 41 34 45 E-mail: info@janvandijk.nl Uitslag Vak A: No. 1,Z. Schikhof/ Van der Kooi20.920 gram. No. 2, H. Korver/H. Jordaan5.740 gram. No. 3, K. Koert/J. van Splunter.5.440 gram. No. 4, H. van Heukelen/ J. Velthuis3.960 gram. No. 5, P. Looy/T. van den Poel .3.280 gram. No. 6, J. Wolfert/B. Jordaan......2.940 gram. No. 7, R. Monster/J. de Visser..1.720 gram. No. 8, A. van Heukelen/T. Knol 1.500 gram. No. 9, P. Jochems/ J. van Weenen1.120 gram. No. 10, W. Netten/ A. Netten.... 700 gram. Uitslag Vak B: No. 1,M. Knops/ R. Meys6.440 gram. No. 2, J. Witte/ P. van Nimwegen5.420 gram. No. 3, A. Schaaf/ B. Berkenbosch3.860 gram. No. 4, H. Maan/L. Breederveld.3.660 gram. No. 5, W. Melissant/A. Koole...2.480 gram. No. 6, G. van Zielst/J. Jorddan..2.020 gram. No. 7, C. de Jager/ J. van Broekhoven1.620 gram. No. 8, P. Schaaf/M. Aartsen1.200 gram. De volgende wedstrijd is een witviswed- strijd op 19 oktober a.s. in het Voorns kanaal. Inschrijven van 7.15-7.45 uur, vissen van 9.00-14.00 uur. Op zaterdag 12 oktober a.s. verzorgt de Christelijke Oratorium Vereniging 'Middelharnis', op uitnodiging van de Orgelcommissie te Zierikzee, het slot- concert van haar serie 2002 in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Het koor zal, onder leiding van Rinus Verhage en met Wim Diepenhorst aan het orgel, prachtige muziek uitvoeren van componisten zoals Bach, Krebs en Mendelssohn, en na de pauze ook schitterende Engelse kerkmuziek van o.a. Stanford en Parry. Uiteraard zal het monumentale orgel in een aantal soli ook apart te horen zijn. De toe gangsprijs bedraagt (inclusief een consumptie in de pauze) 6 euro voor volwassenen en 4 euro voor scholieren en 65-plussers; kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar binnen. De aan vang van het concert is 20.00 uur. Het volledige programma luidt als volgt: 1. 'Aus tiefer Not schrei ich zu Dir' (koor en orgel), F. Mendelssohn (1809-1847) 2. Fuga in e (orgel), F. Mendelssohn 3. T waited for the Lord' (koor en orgel), F. Mendelssohn 4. Trio in d (orgel), J.L. Krebs (1713- 1780) 5. 'Wachet auf, ruft uns die Stimme' (koor en orgel), J.C.F. Bach (1732- 1795) PAUZE 6. Magnificat and Nunc Dimittis in Bes (koor en orgel), CV. Stanford (1852- 1924) 7.Prelude I en IV, opus 101 (orgel), CV. Stanford 8. 'O for a closer walk' en 'O praise God in his holiness' (koor en orgel), CV. Stanford 9. Toccatain G (orgel), CH. Parry (1848- 1918) 10. Te Deum (koor en orgel), CV. Stan ford De C.O.V. 'Middelharnis' is een bruisend en energiek koor, dat vorig jaar haar 40-jarig jubileum vierde. In deze jaren werd een indrukwekkende hoeveelheid koormuziek, waaronder de grote oratoria, ingestudeerd en uitgevoerd. Het koor bestaat uit ongeveer zestig leden en valt op door de jonge samen stelling; iets wat in belangrijke mate de kwa liteit van de koorklank in positieve zin beïn vloedt. Naast een stevige artistieke slag kracht beschikt het koor ook over de nodige organisatorische vaardigheden. Zo werd in dit jaar de Johannes-Passion van Bach uit gevoerd in Middelharnis, terwijl een paar maanden daarvoor het jubileum gevierd werd in Brieiie met de 'Messiah' van Handel in een scratch-uitvoering met naast het koor ook 250 gastzangers. De C.O.V. repeteert wekelijks in Middelharnis en kan in principe nog een aantal leden plaatsen. Wim Diepenhorst en Rinus Verhage zijn beiden geboren en getogen op Goeree-Over- flakkee. Wim is organist van de Lutherse Kerk te Amsterdam, orgeldocent aan het SweeUnck-Conservatorium eveneens te Amsterdam, redacteur van de Orgel-ency clopedie en adviseur inzake nieuwbouw en restauratie van orgels. Rinus is al ruim 20 jaar dirigent van C.O.V. 'Middelhamis' en is ook dirigent van het Vocaal Ensemble 'Magnificat' en van R.O.V. 'Canto di Lode'. Verder is hij organist te Oude-Tonge, Stel- lendam en Zieriizee. Als orgeldocent heeft hij een privé-praktijk en op part-time basis is hij werkzaam als directeur van Muziek school 'Goeree-Overflakkee'. De orgelcommissie van Zierikzee hoopt op uw belangstelling voor dit mooie concert en wil graag samen met u in deze prachtige ruimte genieten van veel indrukwekkende muziek, gereaUseerd door de onovertroffen schoonheid van de menselijke stem in koor verband en door het grootse Kam en Van der Meulen orgel. Harteüjk welkom! Luther had dus in verband met het optreden van Tetzel, een brief geschreven aan aarts bisschop Albrecht. Een brief, nederig van toonzetting, maar scherp van inhoud. De vraag was, hoe zou Albrecht op de brief van Luther reageren? Zoals te vrezen viel, was de reactie negatief. De aartsbisschop van Maagdenburg en Mainz zat zó diep in de schuld, dat hij het schrijven voor keimisge- ving aaimam. Die schuld was ontstaan bij het verwerven van de bisdommen Maagden burg, Mainz en Halberstadt. Albrecht moest 10.000 ducaten betalen. Men had hem be loofd, dat de helft van de opbrengst van de aflaten voor hem zou zijn, als hij aan die handel wilde meewerken. Zo geschiedde. Schijnbaar werd de op brengst van de jubelaflaat geheel gebruikt voor de bouw van de St. Pieter. In werke lijkheid streek Albrecht er de helft van op. Op 18 februari 1518 schreef Luther een brief aan de bisschop van Brandenburg. Ook in die brief ging het over de verfoeilijke aflaat handel. Luther wees er op, hoe vals en bot die aflaatprediking was. "Zij dreven mij", schreef hij, "in een hoek". Hij wilde over deze belangrijke zaak disputeren en schreef zijn stellingen. Hij nodigde geleerden uit, om eventueel schriftelijk te reageren. Dan gaat Luther verder: "...op mijn oproep in de arena te komen, kwam niemand. Het werd mij duidelijk, dat mijn stellingen, tegen mijn wens in, wijd onder de mensen verspreid werden. In brede kringen werden ze bovendien opgevat als uitspraken terwijl het toch disputatie-stukken waren. Dit dwong mij onverhoopt, in al mijn onervarenheid, de stellingen nader toe te lichten, en bewijs voeringen het licht te doen zien. (bedoeld worden de 'Resolutiones' die Luther aan zijn stellingen heeft toegevoegd). Liever geef ik mijn onkunde bloot, dan dat door mijn toedoen mensen op een dwaalweg zouden komen. Dat zou gebeuren, als zij deze stellingen voor waarheid hielden. Bij die stellingen toch zijn er, waarover ik twijfel heb. Van enkele weet ik het niet, van andere neem ik afstand. Ik onder schrijf ze dus geenszins als vaststaande waarheden. De kerk moet er over oorde len. "Ik verzoek U genadige heer, mijn poging welwillend te aanvaarden. Het moet over al bekend worden, dat ik geen 'drieste' waarheden wilde verkondigen. Ik bezweer U, grijp uw pen en schrap er in waar U dat nodig voorkomt, of gooi alles in het vuur. Dat betekent niets voor mij. Christus heeft mij niet nodig. Ook zonder mij zal het blijken wat voor zijn werk van nut is. "Disputeren, dat wilde ik! Disputeren, niet verkondigen. En ook slechts met schroom disputeren! Ik zeg dit niet uit vrees voor de bullen en de dreigingen van hen, die zonder enige schroom voor evangelie uitgeven wat ze zelf hebben klaargestoomd. Zowel hun brutaliteit als hun domheid dwongen mij, mijn schroom af te leggen. Alleen mijn Engel zou mij dan hebben gehoord. De vrees voor iemand oorzaak van dwaling te zijn, dwong mij er toe het te doen. Alleen Hem komt de eer toe. Die gezegend zij in alle eeuwen. Hij beware U en ons geruime tijd en tot zegen. Wenst U mij het beste, zoals ik het U doe. Uit ons klooster te Wittenberg 18 februari 1518 Enkele dagen eerder, op 15 februari, schreef hij aan zijn vriend Spalatinus: "Op het ogenblik zie ik het zó, dat aflaten een illusie zijn en slechts nut hebben voor hen, die de weg van Christus lui liggen te verslapen. Ook al is Karlstadt het met deze mening niet eens, toch geloof ik, dat ook hij er geen hoge dunk van heeft. Verder schrijft hij, dat barmhartigheid doen en de naaste helpen, veel beter is dan aflaten. "Maar hierover kun je meer lezen, als ik de 'Resolutionen' heb uitgegeven." Op 5 maart 1518 schreef Luther een brief aan Christoph Scheurl, een jurist die vroeger rector was aan de Universiteit van Witten berg en later magistraat in Neurenberg. Uit die brief is op te maken, dat Luther een ge schenk had gekregen van de bekende Al brecht Dürer. Waarschijnhjk ging het om door Dürer gemaakte houtsneden. Dürer was een vriend van Melanchton. Toen Luther gestorven was schreef deze Dürer: "O, God, erbarm U onzer. Roep de schapen uwer wei de, die zich nog voor een deel in de Roomse Kerk bevinden, opdat zij verlost worden van de valse leer, welke slechts door mensen uit gedacht is." Uit de brief aan genoemde Scheurl de vol gende fragmenten: "Lieve heer doctor. Ik kreeg van u twee brieven, een in het latijn en een in het duits. Tegelijk kwam het geschenk van de voortreffelijke Dürer in mijn bezit en ook nog een latijnse en duitse druk van mijn stellingen. Op de vraag waarom ik deze niet zelf gezonden heb, is het antwoord, dat ik niet de bedoe ling had deze in de openbaarheid te bren gen. Alleen wilde ik ze met enige mensen bespreken. Als men ze afwees, dan zou ik ze laten vervallen, nam men ze aan, dan zou ik ze uitgeven. En nu zijn ze tegen mijn verwachting vertaald en gedrukt. Ik heb er spijt van, de stellingen naar buiten te hebben gebracht. Ook al, omdat ik over sommige punten uit de stellingen twijfel heb. Als ik had kunnen voorzien, dat het zó zou gaan, had ik sommige dingen anders en krachtiger gezegd, en ook wel dingen weggelaten. Ik was nu wel genoodzaakt nadere overwegingen op te stellen, (bedoeld zijn de 'Resolutiones Ik kan deze nog niet uitgeven zolang de eerwaarde bisschop van Brandenburg, wiens raad ik heb ingewonnen, mij ophoudt. Hij heeft het blijkbaar druk. Als de Heere mij daartoe de rust geeft, wil ik in het duits een boekje uitgeven over de werkingskracht van de veel te vage 95 stellingen. Zonder enige twijfel wordt het volk be drogen. Niet zozeer door de aflaten op zich, maar door het gebruik ervan. Als het boekje klaar is, zend ik het u toe. Groet de emi nente Albrecht Dürer van mij. Zeg hem, dat ik in dank aan hem denk. Ik moet u ook verzoeken: laat uw over dreven mening over mij varen en niet meer van mij verwachten, dan ik vermag. Ik ben niets en vermag niets en wordt dagelijks geringer. Wittenberg, 5 maart 1518 Br. Martinus Luther Uit een brief aan Johaimes Lang blijkt, dat studenten de stellingen van Tetzel in het openbaar hebben verbrand. 21 maart 1518. "De aflaatkramers bulderen met groot geweld tegen mij van de kansels en vin den nauwelijks toereikende scheldnamen. Sommigen bedreigen mij en beweren dat ik binnen 14 dagen of zoals anderen zeg gen, binnen een maand, zal verbrand worden. Tegen mijn thesen geven zij zegenthesen uit ...de vrees is gewettigd, dat zij nog eens zullen barsten van woede. Voor dat je er geruchten over bereiken, en het verhaal zoals gewoonlijk aange dikt wordt, deel ik u mede, dat de stellin gen van Tetzel zijn verbrand, Tetzel, die als auteur van de tegen-stellingen wordt genoemd, had een man uit Halb gezon den, met de stellingen bij zich. Mij toege negen studenten, wars van scholastiek en begerig naar de Bijbel zelf, zijn naar die man toegegaan en hebben hem bang gemaakt. Hoe haalde hij het in zijn hoofd, om met zulke dingen hier te komen. Ze kochten een paar exemplaren, maar pak ten hem ook een heel stel af. Daarna maakten zij bekend, dat de stellingen van Tetzel op de markt zouden worden ver brand. Wie er getuige van wilde zijn, moest om twee uur op de markt aanwezig zijn. Zonder dat de keurvorst, de senaat of een van ons er iets van wisten, hebben ze wel 800 exemplaren verbrand. Ik en wij allen betreuren het onrecht dat onze jon geren de man hebben aangedaan. Ik heb er geen schuld aan maar vrees, dat men van dit alles mij de schuld zal geven. Overal maakt men veel drukte over deze zaak, in het bijzonder zijn onze tegenstan ders, en niet ten onrechte, verontrust. Wat er van worden zal weet ik niet, ik weet alleen dat het gevaar voor mij er steeds groter door wordt. Br. Martinus Luther Bolnes H. Hartman Het steunpunt Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden van de Landelijke Ver eniging voor Vitiligo-Patiënten organi seert een bijeenkomst voor leden en belangstellenden in het Van Weel-Bet- hesda ziekenhuis in Dirksland. Virtiligo is een goedaardige, verworden huidaandoening, waarbij de huid en het haar pigment verliezen. De pigmentcellen wor den vernietigd en de stof die de huidskleur bepaalt (melanine), wordt niet meer aange maakt waardoor witte plekken op de huid ontstaan. De plaatsen waar het pigment meestal het eerst verdwijnt zijn oksels, he zen, handen, gezicht, bovenste gedeelte van de borst, rondom ogen en mond en de geslachtsorganen. Vitiligo komt voor bij 1 a 2 procent van de wereldbevolking en is niet besmettelijk. Het thema van deze bijeenkomst zal zijn: 'De kwaliteit van het leven'. De heer F. van Sandwijk, psycholoog aan het Utrechts Medisch Centrum, zal deze middag de emo tionele impact van een huidaandoening op een creatieve wijze uiteenzetten. De bijeenkomst in het ziekenhuis is zaterdag 12 oktober van 14.00 tot 16.00 uur. Informa tie: Helena Rodenrijs, 0187-493843. Al geruime tijd leeft bij onze leden de vraag of Ton Vreeken van 'Vreeken's Zaden eens een lezing zou kunnen verzorgen. Woens dagavond 16 oktober, 20.00 uur is het zover! Ton Vreeken van winkel en postorderbe drijf, houdt dagelijks spreekuur over zaden zaaien en de de problemen daarmee. Als de heer Vreeken over zijn vak vertelt krijgt ieder vanzelf zin in kweekbakje. Het bestuur verwacht dat de heer Vreeken zijn zaaigid- sen en zaden mee zal brengen! Het belooft een heel bijzondere en vooral leerzame dia- en lezingavond te worden. Hopelijk heeft bovenstaande informatie u enthousiast gemaakt. De lezing wordt gehouden m de grote zaal van het verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7