Historisch hoekje *1J.1=1,IM:MJ71 d EiiAtffiiei-iiiEyws Een torenspits die snel werd vervangen Niels v.d. Wekken (Dirksland) hoopt a.s. zondag 13 jaar te worden. Vanaf deze plaats alvast onze geluk wensen! Goede dagen gewenst met gouden zonneschijn en verkleurend herfstblad! PAXmiAÏ VRWBAG 4 OKTOBER 2002 Puzzelregkmeut ^nn Difm 7^. Adriaan Heystek (Middelharnis) Begin 1762 voorzag het dorpsbe- stuur van Ooltgensplaat zware tij den, en dan vooral in financieel opzicht. Er vaaren namelijk ver schillende openbare gebouwen en voorzieningen die hoognodig verbe terd of vernieuwd moesten worden. Schout en schepenen restte niets anders dan zich (niet voor de eerste keer!) tot de Staten van Holland te wenden om een aanvulling voor de dorpskas. Zo'n tweeduizend gulden was nodig voor herstel van de havenhoofden. In Ooltgensplaat was wel een brandspuit, maar eigenlijk was ook een zuigpomp nodig: er waren niet altijd genoeg mannen beschikbaar om water aan te voe ren, een spuit zou dit probleem deels oplossen. In Den Bommel was buiten de emmers die elk huis moest hebben, helemaal geen brandweer materieel voorhanden. En ook was geconstateerd dat een beeldbepa lend gebouw in Ooltgensplaat gevaar liep. De kerktoren was in de loop der jaren ongeveer twee voet verzakt, zodat gevaar van instorten reëel begon te worden. Voor dit werk zou minimaal vijfentwintig honderd gulden bij elkaar gebracht moeten worden. Toestemming van de Staten l. Stuur ]e oplossingen aan het eind vaa (te maand naar Oom Ko, p/a EilandeB'NieBws, Postbus 8, 3240AA MiddeBiamis. 2. Per HKKBdzijner 100&l2öpBnteQte verdienêB. Zelfgemaakte «aj- sels voctzieB vatj oplossing levels 15 extra ponten op. 3. Stuiaafeiitoeeea brjefle, dat woïift beatitwoord. 4. Bi| 500 puntea ont vang je eeaboeken- boavaa 10,-. Vandaag de dag van je poes, hond of kana rie. Vanzelfsprekend moetje altijd voor hen zorgen. En niet alleen op 4 oktober. Jeugd- hoek doet er ook aan mee. Twee speciale raadsels staan in het teken ervan. Succes ermee. In het blad van de dierentuin Artis kwam ik jaren geleden een geinig verhaal tegen over een papegaai. Het beest at pinda's en andere lekkernijen uit de hand van de bezoekers. Bij de ingang zat hij met enkele andere lotgeno ten vast aan een ketting die aan een zitstok vast zat. Doordat het beest dagelijks mensen hoorde praten, had het werkelijk enkele zinnen geleerd. Op een dag braken de scha kels om de een of andere reden. Blij krijsend wiekte de tropische oerwoud bewoner de vrijheid. Onder zijn kleurige verenpak schoot het zwarte asfalt weg. Amsterdam met z'n knarsende trams, zebrapaden en plantsoentjes. Aan de overkant landde hij tot grote hilariteit van de passanten midden op een terrastafel waar een paar toeristen van een pilsje zaten te genieten. Een van die vakantiegangers dacht sUm te zijn en zette met een klap zijn inmiddels leeggedronken bierpul over de uitbreker heen. Het was natuurlijk een benauwd plekje voor onze gevederde vriend. Toen de verzorgers even later het dier bevrijdden riep hij: "Ik stikte bekant!" Over toepasselijk gesproken Je houdt het niet voor mogelijk. Als eerste raadsel zien we een papegaai bovenop de kooi zitten. Vul steeds horizontaal en verti caal dezelfde namen in. Tot welke soort behoort onze puzzelgaai? Zet daarvoor de letters van de vakjes met 1 veertje, 2 veer tjes en 3 achter elkaar. Hoe heet hij? Ontbijt: boterham met veel boter en Albert Hein-jam en ontbijtkoek. Drankje: vitanüentje. Hobby: ridderspuUen sparen, computeren, schaken en postzegels verzamelen. Muziek: trompetspelen. Bloem: trompetnarcissen. Kleur (en): wit, zwart en bruin bij elkaar. Uame Broere (Sommelsdijk) Je schreef me nog dat je broer Arjan Jarig was. Jij zelf zit bij ene meester Van Veen in de Idas. De beste man houdt er goed de wind onder Als je normen en waarden moet leren is dit natuurlijk geen wonder Onze raad en devies: Oppassen dus! Nablijven of strafwerk Is niet zo begerenswaardige klus. Gelukkig is de sfeer gezellig en leuk Als hij over zijn knuffels vertelt lig je allicht In een deuk Arjan Broere (Sommelsdijk) Zestien september was je Jarig. Het cadeau verliep bepaald niet karig: Een heus aquarium met als bewonersdrie vissen. Helaas ging één van hen dood, die moetje nu missen. Hoe ging het spijkerslaan op Je feest? Er is toch niemand gewond geweest? Rien Noteboom (Sommelsdijk) Je stopt met puzzelen, je hebt er geen tijd meer voor Tja logisch, eigenlijk hadden we dat wei door Met de studie heb je heel wat te doen In het examen jaar Hopelijk mag het lukken en is het niet te zwaar De boekenbonnen zijn in de loop van de jaren best bevallen. Nu ga je misschien wel wedden en verdienen vooralle gevallen. Sterkte in de toekomst: Houd God in het oog! 'k Hoop datje nooit voor wereld en duivel boog. Coen v.d. Wekken (Dirksland) Je meldt Je als een echte rijmelaar en voor jeugdboek word Je ook puzzelaar. Hier jouw eerste couplet Aan het eind ben ik aan zet Hallo oom Ko, ik ben Coen. En voortaan wil ik ook meedoen. Samen met mijn broer Niels los ik de puzzels op. Maar soms weten we het niet, dat is dan een strop. Ik ben tien Jaar en zit in groep zeven. En ik hoop nog lang te leven. Hallo die beste Coen, leuk om zo te beginnen, 'k Hoop datje massa 's bonnen mag winnen. Fijn dat we gelijk je foto kunnen plaatsen. Schrijf je nog je geboortedatum als laatste? Marjolein Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Van je vakantie maakte je een heel relaas. 't Is weer voorbij: Helaas. Samen met Jacob haalde je de krant Afgebeeld tijdens koetjestocht in het land. Jullie liepen toch niet te loeien of baldadig te stoeien? Groeten aan pa en ma. Nog een paar weken, de vakantie komt weldra! De smeekbede van schout en schepenen vond gehoor in Den Haag. In januari 1763 kwam het officiële stuk, een octrooi, van de Staten van Holland aan in Ooltgens plaat. Hierin werd bepaald dat Adolphs- land een lening kreeg van bijna zesduizend gulden, dat er extra havengeld geheven mocht worden en dat er tijdelijk een verho ging van de verponding werd toegestaan. De opbrengsten van dit laatste zouden moeten worden gebruikt voor het herstel van de dorpstoren. De verponding was een jaarlijkse heffing voor de eigenaren van huizen en landerijen. Naar gelang de groot te en waarden betaalden zij een bedrag (te vergelijken met de moderne onroerend- goed belasting). Tijdelijk mocht hierop nu een extra heffing van anderhalve stuiver per gulden gelegd worden; dat was dus wel een verhoging van lYi procent! In de eerste versie van het octrooi gold de heffing enkel voor landbezitters, maar in september werd het octrooi gewijzigd en kregen ook huis eigenaren met de verhoging te maken. Het dorpsbestuur had kennelijk al gelijk ver trouwen in het doorgaan van de werken, want begin 1763 waren al voorbereidingen getroffen. Besluit tot sloop van de torenspits Op vrijdag 18 februari 1763 besloten schout en schepenen in hun vergadering: "den toom off spits staande op de kerk bin nen Ooltgensplaat soodanig bouvalUg sijn- de dat den selve niet langer kan blijven staan, sonder vrees van onheijlen te ver- oirsaken; geresolveert dat de tinmierUeden Adrianus Groenendijk en Cornells van Ywaarden denselven tot op de nok off rug- ge der kerke te sullen affbreeken en wijders dat dezelve sullen maken eenige teekenin- gen van tooms off spitsen om in desselfs plaats op de kerke voornoemt te brengen." De bouw De plaatselijke timmerlieden (waarvan Groenendijk overigens ook als schepen aan het dorpsbestuur deelnam) konden aan de slag: of ze al geUjk zijn gaan slopen weten we niet, wel dat de uiteindelijke aanbeste dingen van de verschillende onderdelen van het werk pas in de loop van 1764 plaatsvonden. Het meeste werk is gedaan tussen augustas en november van dat jaar. WaarschijnUjk waren Adrianus Groenen dijk en ComeUs van Ywaarden de opzich ters: zij hadden de sloop geregeld, hadden tekeningen en bestekken gemaakt en waren bij de aanbesteding van het timmerwerk als laagste inschrijver uit de bus gekomen. Daarnaast werd er toch ook iemand van buitenaf aangezocht om toezicht te houden op de uitvoering van de werken. In latere jaren stelden de Staten wel als voorwaarde bij leningen ten behoeve van openbare werken dat er een goede controle op de bouw werd uitgeoefend. Of dit hierbij ook al het geval was, heb ik niet kunnen achter halen. In elk geval werd de "fabriek" Cor- neUs van Asperen uit Dordrecht aangesteld om de bouw in Ooltgensplaat te komen inspecteren en controleren. (Een fabriek kuimen we misschien het best omschrijven als een bouwkundig opzichter of hoofd van openbare werken; de steden in Holland kenden vaak een "stadsfabriék"). De rekening Pas in mei 1767 waren alle formaliteiten afgehandeld en kon de uiteindeüjke reke ning van de torenbouw opgemaakt worden. Er vond nog enige briefwisseling plaats tussen schout en Van Asperen, voorname lijk over de declaratie van de timmerbazen, die het aanbestedingsbedrag nogal over schreden had. De eindafrekening is goed bewaard gebleven en zo kunnen we zien welke kosten precies gemaakt werden. De uitgaven waren (in guldens, stuivers en peimingen): Comehs van Asperen, voor zijn werk als fabriek108-18-0 Dirk Bruijsters (uit Delft) voor het leggen van 4M roe leien230-6-0 de bode (voor het rondbrengen van bestedingsbiljetten etc.)12-13-0 Barend Voskamp (koperslager uit Dordrecht) voor een koperen bol, een koperen weerhaan, spijkers en ander ijzerwerk118-19-0 Hendrik van Hombroek uit Dordrecht voor de leverantie van hout440-14-0 Comelis Wielaard, scheepsvracht om Van Asperen te halen4-2-0 Laurens van Dijke, ijzerwerk117-3-0 Adrianus Groenendijk, afbreken oude spits101-5-0 Fabriek C. van Asperen voor de controle achteraf, plus reiskosten en verteringen12-5-0 Adrianus Groenendijk en Comelis van Ywaarden voor het timmerwerk593-16-0 Antony van Schastelet, repareren uurwerk135-0-0 Jacob Hobbel en Maghiel van Stadt, vrachtloon voor het halen van hout, uurwerk, wijzerbord, haan en touwen30-5-0 Barend Voskamp, koper voor het wijzerbord68-0-0 Comelis van Ywaarden, voor de tekening en het bestek, plus keuren van hout21-0-0 Dirk Bmijsters, voor het afnemen en opzetten van het kruis op de toren, helpen verven en het verwerken van lood90-17-0 Adrianus van der Burgh, leverantie van lood (met aftrek verkoop oud lood)333-6-0 Nicolaas Bouman, coUecteur belastingen voor de impost op het lood7-2-0 Jacob van der Werke, controle op de bouw volgens bestek12-5-0 Dorpssecretaris Dusart, schrijfloon .43-6-0 Comelis Outzegel, logementkosten van de heer Van Asperen48-3-0 Met nog wat ambteUjke kosten kwam het totaalbedrag uit op fl. 2588-2-0. De buiten gewone opslag op de verponding over 1763 en 1764 had fl. 2295 opgebracht. Het tekort werd overgebracht naar de dorpsre kening en zou op een of andere manier wel weer verrekend worden. Ooltgensplaat was weer van verre zicht baar, "de toren met een fraaie open coupel in de gedaante van een peer" (volgens de Nederlandsche stads- en doipbeschrijver van 1795) een sieraad voor het dorp. Een lang leven was de toren niet beschoren: op last van Napoleon werd de koepel verwij derd en in 1818 werd de hele toren weer vernieuwd. Eva Lassing-van Gameren Illustratie uit: De Nederlandsche stads- en dorpbeschrijver (Amsterdam, 1793-1805} -^'im

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 13