Vrienden windmolen eisen wind in de zeilen De wereld van Rien Poortvliet ontroert, verwondert en inspireert Opening verpleegunit Zorgcentrum De Vliedbei^ ItiondümoH EUROPAIUIN innaard www.buijze.nl Geschiedenis Jans Boslandstichting S.G.R eist gefilterd internet voor bibliotlieek Concert Deo Cantemus lannetie Boslandg.,,^^,.,^. ouddorp, !899 - f iWiWS ^2^2.A-^ S£BIBüOr//7^'"-'^l*2 Sierfrult Decoratieve kallabas, pompoen of Turkse muts. Leuke sfeermakers voor binnen of buiten. Per stuk MOOI WEER. KIEVIT WARMTE Middelhamis B.V. Artistieke waarde De nachtwacht van Dirksland Intensieve, maar mooie klus actief in beeld en geluid Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Van twee kamers een Op de goede weg F^él^^^^ierealiseerd ■iS8P*Ü#'S8lèn k ng 'van de lans Boslandstichting in 2001, voortgekomen uit de nalatenschap vai Dinsdag 1 oktober 2002 74e jaargang BEW. EX. DEN HAAG/SOMMELSDIJK - De uit 1705 daterende molen 'De Korenbloem' op de Westdijk in Sommelsdijk moet weer echt graan gaan malen. Dat verze kerde voorzitter van de Vereniging 'Vrienden van de Korenbloem' M.B. Wessling, donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Voorwaarde is vol gens de voorzitter wel dat de aanvoer van wind gegarandeerd blijft voor de molen. Wessling was samen met een aantal geest verwanten in Den Haag om te protesteren tegen de oprukkende bebouwing rond de molen. Daardoor krijgt De Korenbloem steeds minder wind. Wat er allemaal gebouwd kan worden op enige afstand van de molen, staat ondermeer in het bestem mingsplan 'Westplaat, eerste herziening', dat het plaatselijk bestuur van Middelhamis enige tijd terug vaststelde. Dat plan heeft betrekking op een deel van het poldergebied ten noorden van de dijk, die Sommelsdijk en Middelhamis aan de noordzijde begrenst. Volgens het plan kunnen er in het gebied 360 nieuwe woningen gebouwd worden. Het heeft even geduurd voordat de Raad van Sta te de discussie over het bestemmingsplan kon behandelen. Zo kon het gebeuren dat inmiddels al een groot gedeelte van de nieuwbouwwoningen is gereaUseerd. Toch zet de vereniging Vrienden van de Koren bloem de procedure tegen het gewraakte bestemmingsplan door. Volgens Wessling dreigt het namelijk goed mis te gaan met de molen als de gemeente de in het plan genoemde maximale hoogtematen maxi maal uitbuit bij de realisatie van het reste rende woningareaal. Dan zal er zo veel wind afgevangen worden, dat De Korenbloem nooit meer graan kan malen, vreest de voor zitter. Het is nu al regelmatig zo dat alle zei len bijgezet moeten worden om de wieken rond te laten draaien. Wanneer er straks maalstenen zijn en er dus nog meer wrijving ontstaat, is er nog meer windkracht nodig om een draaiende beweging te veroorzaken. Wessling vroeg de Raad van State daarom de in het bestemmingsplan 'Westplaat, eer ste herziening' genoemde hoogtematen naar beneden bij te stellen. Biimen enkele weken blijkt of dat gebeurt. DIRKSLAND, 0187-601354, DONDERDAG EN VRI)DAG KOOPAVOND .H,*.««gat.^«» Oostdijk 49 Service otu^o+Krud «ceffEratevew3mii{ig Sommelsdjjk no=^,.,«^ 0187-48 26 09 ♦Sanitair www.kievitwarmte.nl De Stichting gemeenschappelijke biblio theek 'Goeree", verzocht de gemeenteraad van Goedereede zich garant te stellen voor een lening van 105.000,-. De heer B.L. Noorthoek van de S.G.P. was niet tegen de gevraagde garantstelling, maar hij zou er graag een clausule aan toevoegen waarbij de Stichting werd verplicht straks gefilterd internet aan te bieden. De ChristenUnie sloot zich hierbij aan. Wethouder J. van Oosterom lijkt dit niet mogeUjk, maar hij sprak zijn vertrouwen uit dat het bestuur hierin zijn verantwoording zal nemen. Toch waar schuwde Noorthoek dat zijn fractie dit nauwlettend zal volgen en bij eventuele late re subsidieverzoeken het intemetgebmik van de bibliotheek zwaar mee zal laten wegen. MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw wording Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 De koor- en samenzangavond met Deo Can temus van zaterdag 12 oktober a.s., zoals aangekondigd in onze editie van vorige week dinsdag, wordt niet gehouden in de Hervormde Kerk te Dirksland, maar in de Ned. Herv. te Middelhamis. MroDELHARNIS - "Het pakt je, het grijpt je aan. Je blijft bladeren en lezen." De directeur van uitgeverij Kok Kampen wil natuurlijk zoveel mogelijk boeken verkopen. Maar uit zijn praatje ter gelegenheid van de presentatie van 'De wereld van Rien Poortvliet', afgelopen vrijdagmiddag in het Rien Poortvliet Museum te Middelhamis, bleek dat de uitgever méér dan alleen commerciële belang stelling heeft. "Dit is het verhaal van Rien, dit is ook het verhaal van Cor- rie. Het ontroert, het verwondert, het inspireert; dit boek - een schitterend veldboeket - geeft een doorkijkje naar de mens Rien PoortvUet en naar dege nen die dicht bij hem stonden." Het boek 'De wereld van Rien Poortvliet' verschijnt zeventig jaar nadat de bekende schilder, tekenaar, verteller en schrijver het levenslicht zag en zeven jaar nadat hij zich bij zijn voorvaderen voegde (zoals de ach terzijde van het omslag vermeldt). "Tijd om de balans op te maken." En dat is in het lees- en bladerboek zeer lezenswaardig en fraai geïllustreerd gedaan. Er lag een Duits raam werk van Horst Reetz, dat door familielid Rias Olivier zeer kundig is uitgebouwd tot een Nederlands standaardwerk over de wereld van de tot veler verbeelding spreken de kunstenaar met de Flakkeese wortels. Alles komt aan de orde in afgeronde hoofd stukken: Poortvliets passie voor het verle den, zijn humor, zijn jagerschap en - niet in de laatste plaats - zijn kunst. Er staat een interview in met de veelzeggende titel 'De voel me geen kunstenaar maar ambachts man' Zijn vrouw Corrie komt aan het woord en zijn zoons Tok en Harm Poortvliet sluiten het 160 pagina's tellende boek af met per soonlijke herinneringen aan hun vader. Het complete beeld krijgt nog meer glans door bijdragen van onder meer prins Bemhard, een persoonlijke vriend van Rien, en de schrijver Godfried Bomans. De prins schrijft bijvoorbeeld: "Zijn liefde voor de natuur, voor alles wat groeit en leeft, zijn buitengewone opmerkingsgave én fan tasie, en zijn grote talent, hebben samenge werkt om ons een oeuvre na te laten waarvan wij en al degenen die na ons komen, zullen blijven genieten." Burgemeester De Vries- Hommes sloot daar, in haar hoedanigheid van voorzitter van de Stichting Rien Poort vliet Museum, bij aan in haar korte toe- Uitgever Kok overhandigt mevrouw Poortvliet het eerste exemplaar. spraak. In een volledig afgeladen (voormali ge) raadzaal, de pronkkamer van het muse um, prees ze de artistieke waarde van Poort vliets werk en met name de beelden die hij naliet van de natuur en het verleden. Maar, betoogde mevrouw De Vries, zijn werk heeft ons ook wat te zeggen: "Dat we blijvend aandacht en zorg moeten hebben voor de natuur en het miüeu. Van ons wordt een goed rentmeesterschap verwacht. En aan dacht voor ons cultureel erfgoed. En dat we zorg moeten hebben voor elkaar." De muse umvoorzitter stond, evenals andere sprekers, even stil bij het gemis van de overleden kun stenaar en de gemengde gevoelens die dat op zo'n middag met zich meebrengt. Tevens memoreerde ze de manier waarop Corrie in de voetsporen is getreden van haar man, "niet als kunstenaar, maar als ambassadri ce". Rias Olivier, samensteller van het boek én familielid, ging in zijn toespraak in op de Flakkeese wortels van Rien én op de rivaliteit tussen Middelhamis en Dirksland. "Een Dirkslander is geen Middelhamisser", zei hij. "Moeten wij Dirkslanders het op cultureel gebied afleggen tegen Middelhamis? Op het eerste gezicht wel. Middelhamis heeft het Laantje van de schilder Hobbema. Maar Dirksland heeft het tuinpad, een creatie van Rien Poortvliet. Een tuinpad is minder dan een laantje. Echter: op het tuinpad komen we de nachtwacht van Dirksland tegen. En die hebben ze niet in Middelhamis." Olivier, die zijn toespraak overigens begon in onvervalst Dirkslands, maar later helaas overschakelde op ABN, vergeleek het oeu vre van Rien voorts met dat van Rembrandt. Ze hebben allebei een achtemaam die een stroom aanduiden, ze ondertekenden hun werken allebei met hun voornaam en ze overleden beiden op 63-jarige leeftijd. Maar: "Het oeuvre van Rien is veel groter als dat van Rembrandt. Zowel in aantal als in veel zijdigheid. Alleen: Rien is een schilder die nog beroemd moet worden." Olivier keek terug op een intensieve, maar mooie klus, die een boek over Rien en Cor rie ("zonder wie hij het niet had gered") heeft opgeleverd, waarvan het, naar eigen zeggen, met de afbeeldingen in ieder geval wel goed zit. "Die zijn van Rien Poortvliet zelf." Dat het met de rest van het boek ook wel goed zit, kreeg de samensteller na afloop van de presentatie van vele kanten te horen. Corrie Poortvliet ontving "op de plaats waar Rien bijna z'n wortels Kad" (Rias Olivier), het eerste exemplaar van 'De wereld van Rien Poortvliet' uit handen van de directeur van Kok Kampen. Daarna reikte ze de vol gende acht exemplaren uit aan haar kinderen en kleinkinderen. Daar weer na zullen onge twijfeld vele exemplaren van het fraaie gedenkboek over de diverse toonbanken gaan. Naar mensen die houden van het werk van een bijzondere ambachtsman. Een ambachtsman die kunst maakte die door velen gekoesterd wordt. Na de officiële bijeenkomst werd door de genodigden een bezoek gebracht aan de nieuwe gezellige huiskamer bij de verpleegunit. In Zorgcentrum 'De Vliedberg' te Ouddorp is vrijdagmiddag de ver pleegunit geopend. Na de verzorgings tehuizen 'Ebbe en Vloed' en 'Gelders hof' was het nu de beurt aan 'De Vliedberg' om officieel een verpleeg- afdeling in gebruik te nemen. De voorzitter van het bestuur van 'De Vlied berg', de heer M. van Splunder opende de bijeenkomst aan de hand van het Bijbelge deelte uit Markus 2 waar vrienden een erg zieke man tot Jezus brachten. Hij sprak de hoop uit dat de nieuw te openen afdeling, evenals de vrienden, een middel zal zijn om zegen te verspreiden voor het tijdelijke en geestelijke leven. In zijn toespraak tot de aanwezigen, ver klaarde de heer J. van Beek, directeur van 'De Vliedberg', dat een al jaren levende wens vervuld is. Na de toestemming om de verpleegafdeUng te realiseren, is men voort varend te werk gegaan. In samenwerking met 'De Samaritaan' is een plan opgesteld voor de inzet van het personeel en andere zaken die nodig waren om tot een verpleeg afdeUng te komen. Men kon mim gebmtk maken van de ervaring die al is opgedaan in 'Ebbe en Vloed' Er was een probleem dat opgelost diende te worden: daar er voor een verpleegafdeling in een verzorgingstehuis geen nieuwbouw mag worden gepleegd, moest een eventueel te bouwen huiskamer meegenomen worden in de bestaande bouw. Volgens de heer Van Beek zou dit een te grote inkrimping geven in het aantal plaatsen. Het bestuur besloot daarom uit eigen middelen een huiskamer en een buitenterras aan te leggen. Uit de baza- ropbrengsten van enkele jaren kon 90.000,- worden ingebracht. Dit bedrag was lang niet voldoende voor de nieuwe aan bouw; er ontbrak nog 120.000,-. Vervol gens bracht de 'Jans Boslandstichting' uit komst, het resterende bedrag werd door haar gefinancierd! 'De Vliedberg' is deze stich ting zeer dankbaar voor de royale gift, aldus de heer Van Beek, de nieuwe huiskamer zal dan ook de 'Jans Boslandkamer' gaan heten. Voor de toekomst verwacht de heer Van Beek nogal wat veranderingen in 'De Vlied berg'. De negen bewoners van de verpleeg afdeling wonen zeer luxe, vergeleken bij de andere bewoners van het centmm. Hij ver wacht binnenkort toestemming te krijgen om INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING COMBI I uur foto- 0«»OW.WKIiMol3SI.I.|01l7)HI6IJfis(61»34liaiBii-Pr»«i»fHii90s™17!ltl|011I|«i4l» Makelaarskantoor Tamboer bcëdiïïd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 over te gaan tot realisering van de renovatie- plannen. Als de renovatie door gaat zullen er van twee kamers één worden gemaakt. Daardoor zal de capaciteit teruggaan naar veertig zorg- plaatsen, daarnaast is er een aanvraag gedaan voor twintig plaatsen in een nieuw gedeelte dat in de tuin gerealiseerd zal wor den. In totaal zullen er in 'De Vliedberg' dan nog negenenzestig plaatsen zijn. De overige plaatsen die verloren gaan, zullen worden omgezet in zogenaamde woonzorgcom plexen in Stellendam op de plaats van de af te breken school 'Het Kompas', in Goede reede op het Hongaarseplein en in Ouddorp op heet voormalige terrein van de Shell tegenover 'De Vliedberg'. Op deze locaties kuimen in totaal negenennegentig zorgplaat- sen gecreëerd worden. Door spreiding van de zorglocaties kunnen de mensen dichter bij hun leefomgeving worden opgevangen. "Door de officiële opening van de verpleeg afdeUng is tevens een eerste stap gezet naar de modernisering van zorg in de gemeente Goedereede", aldus de heer Van Beek. Directeur van 'De Samaritaan', de heer I. van den Boogert, schetste in zijn toespraak de veranderingen die er in de zorg zijn In het verleden is er veelal sprake geweest van heel grote wachtlijsten voor het verpleeg huis, dit staat in schrille tegenstelling met de huidige tendens van tegenwoordig: "weg met de wachtlijsten". Volgens Van den Boogert zou het het goedkoopst zijn om een extra vleugel aan de 'De Samaritaan te bou wen. Maar nu is er een tendens om ver pleeghuisbedden over een wat groter gebied te verspreiden. Wij zijn dus op de goede weg: uitbreiding vindt nu plaats bij de bestaande verzorgingstehuizen. 'De Sama ritaan' gaat steeds meer fungeren als een kenniscentrum, waarop de verspreide ver- pleegafdelingen kunnen temgvallen, aldus Van den Boogert. De verpleeghuisarts dr. Van de Wulp refe reerde aan de verandering in de zorg. Hij vroeg zich af of nu, met andere methoden, de verpleegzorg zoveel beter af is als vroeger. Het antwoord op die vraag liet hij in het mid den. Wel stelde hij dat pleegzorgvragers uit Ouddorp nu dichtbij huis hun zorg kunnen ontvangen, mits het niet gaat om grote han dicaps en zeer speciale zorg. Voordat de nieuwe afdeling bezichtigd kon worden onthulde de voorzitter van de Jans Boslandstichting, de heer A.A. Reus, een plaquette ter herinnering aan de schenking. RV^^'artfAiW^S?*?''" Op 20Januari 1920 ondertekende notaris P.T. v.d. Berg te Goedereede een merkwaardig testament. Pieter Bosland en echtgenote vermaakten hun gehele bezit aan de ongehuwde en nimmer gehuwd zijnde kinderen. Als tegenprestatie moesten de erfgenamen Jobje Bosland levenslang zorg en levensonderhoud verschaffen overeenkomstig haar stand. Jobje was gees telijk en lichamelyk gehandicapt. Na het overlijden van vader en moeder Bosland waren nog steeds ongehuwd: Jobje, Klaas en Jannetje (Jans) Bosland. De last van de persoonlijke verzorging van Jobje werd uiteraard toebe deeld aan Jans. In de uitvoering van de zware taak - de huidige verzor- gingsmiddelen moesten nog uitgevonden worden - werd ze veelvuldig bij gestaan door de zuster van het Groene Kruis. Het was daarom dat ze wil de dat haar bezit - Jobje en Klaas overleden in de Jaren '70 - ten goede zouden komen aan het 'kruiswerk' in de ruimste zin van het woord. Haar wil werd na haar overlijden in 1981 omgezet in een stichting. Haar wens werd vastgelegd in de statuten. Met de opbrengst van haar per sal do beperkt bezit werd onder andere de bouw van de huiskamer ten behoe ve van de extra zorg-behoevende bewoners mede mogelijk gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1