Brieven van Luther Historisch hoekje Urker Visserskoor 'Crescendo' en Thools mannenkoor 'Rehoboth' in concert t.b.v. Wereld Wijde Zending Rommelmarkt op Diekhuusplein Naaimachineshow in 'De Staver' Flakkeese tafeltenniskam- pioenschappen De bekommernissen van DOMINEE LeROY Fancy fair te Stad aan 't Haringvliet Heren Recrea 2 boeict eenvoudige overwinning tegen Volley Voorne Damclub 'Denk en Zet' Op D.V. 5 oktober organiseert de Stichting 'Wereld Wijde Zending'-concerten een Koor- en samenzang- concert in de Herv. Kerlc te Tholen. Districts vicarius Het tafeltennisseizoen is weer begonnen. Dat betekent ook dat de toonaangevende tafeltennisclubs (Oude Tonge, D.E.S. '85 en De Treffers) al weer bezig zijn met de organisatie van de Flakkeese tafel- tenniskampioenschappen. Op zater dag 12 oktober 2002 worden deze alweer voor de 9e maal in successie gehouden; als locatie is deze maal gekozen voor het sportcomplex 'De Sta ver' te Sommelsdijk. Deelname is uitsluitend voor bewoners van Goeree-Overflakkee en leden van de plaatselijke tafeltennisverenigingen (leeftijd vanaf 8 jaar). De kampioen schappen worden mede mogelijk gemaakt door sponsoring van de gezamenlijke Rabobanken op Goe ree-Overflakkee en Aannemingsbe drijf Winkels B.V. te Ouddorp. Na een prachtig concert 1,5 jaar geleden, met ruim 1000 aanwezigen, heeft Stichting WWZ-concerten met beide koren overeenstemming bereikt om dit concert iedere twee jaar te doen plaatsvinden. Vele kleinere Urker mannenkoren zijn de laatste jaren opgericht, maar toch is er maar één Urker visserskoor en dat is 'Crescendo' o.l.v. Louwe Kramer en hun zeer gedreven pianist/organist Harm Hoeve. Het Urker Visserskoor zal net als andere keren weer optreden in Urker klederdracht. Het Thools mannenkoor, dat al weer enige jaren onder leiding staat van K V. d. Steenhoven, is de afgelopen jaren weer uitgegroeid tot een enthousiast koor van ongeveer 85 leden. Samen met hun vaste begeleider, organist Bram Bout, weten zij jaar lijks vele mensen te laten genieten van prachtige mannenkoorzang en zeker het eigen publiek in Tholen komt altijd massaal opdagen als het Thools mannenkoor zingt. De opening en sluiting worden verzorgd door ds. C. de Jongste, plaatselijke predikant van de Ger. Gemeente. De opbrengst van de collecte die tijdens deze avond wordt gehouden komt ten goede aan het zendingswerk van de MAF zendingsvliegers. De Herv. kerk in Tholen is een prachtige kerk met een geweldige klank, zeker nadat ze de laatste jaren geheel gerestaureerd is. Bij de uitgang is er een uitgebreide CD-verkoop, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Wereld Wijde Zendingswerk. Tevens zal er een informatietafel zin van de MAF zendingsvliegers. Voor meer informatie over het werk van de stichting WWZ-concer ten kunt u kijken op: www.wwz-concerten.nl. De aanvang van dit concert is 19.00 uur, de kerk is open om 18.15 uur. De toegang is voor volwassenen 5,- en voor kinderen t/m 12 jaar €2,50. Kaarten voor dit prachtige concert zijn vanaf heden te koop bij: Boekhandel Oostdijk te Tholen, Boekhandel Kleppe te Scherpenisse, Boekhandel Hoekman te Yerseke, Boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk, Boekhandel Akershoek te Ouddorp, WWZ-concerten, tel. (0187) 603510 en (0166) 672003, of e-mail via: www.wwz-con- certen.nl, en indien nog voorradig bij de ingang van de kerk voor het concert. Kaarten zijn bij boekhandels uitsluitend te verkrijgen bij contante afrekening. Vanwege de overweldigende belangstelling tijdens het vorige con cert en vanwege het feit dat nu reeds de helft van de kaarten zijn ver kocht, wordt u aangeraden om snel uw kaarten te kopen, want vol is vol! (3) Nog steeds was Luther van mening, dat hij niet met de Kerk in strijd kwam. Zuivering van de Kerk zou, dacht hij, worden bereikt, als de Bisschoppen de prediking van geloof en gerechtigheid als hun eerste taak zouden zien en daarnaast maatregelen werden geno men tegen de demoralisering van de geeste lijkheid. Zelf kreeg hij de kans, de door hem nodig geachte maatregelen te treffen, toen hij in 1515 werd gekozen tot districtsvica- rius. Hij kreeg daarmee de supervisie over de elf kloosters in Saksen en Thüringen. In deze hoedanigheid ruimde hij vele misstan den op. Hij schroomde niet als dit nodig bleek, een prior te vervangen. Het werd hem niet altijd in dank afgenomen. Districtsvicarius zijn betekende ook, visita- tiereizen maken. Vandaar, dat sommige brieven uit verschillende plaatsen verzonden werden. Zo werd de volgende brief vanuit Dresden verstuurd. Geadresseerde was: Johan Brecken, prior van het Augustijnerklooster te Mainz. "Eerwaarde pater prior, Mij kwam het kwaad gerucht ter oren, waardoor vermoed moet worden, dat zich onder uw zorg ene George Baumgarten bevindt, een frater die thuishoort in het dresdener klooster. Met leedwezen, eer waarde pater, deel ik u mede, dat hij bij u terecht is gekomen onder nogal pijnlijke omstandigheden. Temeer moet ik u daar om danken, dat ge in grote hulpvaardig heid en trouw, hem hebt opgenomen in uw gemeenschap, zodat hij niet van kwaad tot erger kwam. Maar: hij is een verloren schaap. De verantwoordelijk heid voor hem berust bij mij. Het is mijn taak, zo de Heere wil, hem op te zoeken. Op grond van ons gemeenschappelijk geloof en onze gelofte an St. Augustinus, verzoek ik u zo dit mogelijk is, hem terug te zenden naar Dresden of Wittenberg. Nog beter zou zijn, als u hem zover zou kunnen krijgen, dat hij uit eigener bewe ging zou gaan. Als hij komt, zal hij door mij met open armen worden ontvangen. Voor de vrees, dat ik mij gekwetst voel, is geen grond. Zeker, zeker... er moeten ergernissen komen en als een mens valt, is dat niet te verwonderen. Het is een wonder, wanneer een mens na zijn val weer mag opstaan en staande mag blij ven. Denk aan Petrus. Hij viel opdat hij zou weten, dat hij een mens was. En in deze tijd vallen zelfs cederen van de Libanon, bomen waarvan de kruin tot de hemel reikt. En wat alles te boven gaat: een Engel in de hemel viel en in het para dijs viel Adam. Zou dan een riet niet door de storm bewogen worden en een rokende vlaswiek niet worden gedoofd? Onze Heere Jezus Christus schenke u wijsheid. Hij moge uw handelen bepalen en uw goede werk voltooien. Amen". Uit Dresden, ons klooster, op de dag van St. Philippus en Jacobes, 1516. Br. Martinus Luther, hoogle raar in de heilige theologie en vicarius van de Augustijner Ere mieten voor Meissen en Thüringen. Uit een brief aan Michael Dressel, prior van het Augustijner-klooster te Neustadt aan de Orla, gedateerd 23 juni 1516, licht ik het vol gende: "Eerwaarde pater. Aangaande frater Henning schreef u, hem reisverlof te hebben gegeven voor de tweede dag na St. Vitus. Maar ik zag hem nog niet, hij is niet verschenen. Andrea Urnen heb ik vervangen door broeder Pet rus Hilperhausen in Sangershausen. Ziekte dwong mij hem in Erfurt te ontvan gen. Maar aangenomen mag worden, dat de paters in Sangershausen, wat ik over hem schreef, al ontvangen hebben. Ik verwachtte namelijk, dat hij naar Mans- feld zou afreizen, zoals hij aan mij vroeg. Uw zoeken en streven naar de vrede, geschiedt averechts verkeerd. U zoekt die vrede, zoals de wereld die geeft en niet zoals Christus die geeft. U moet toch weten, beste pater. God is wonderbaar in zijn volk. Hij geeft vrede temidden van alle onvrede en in alle aanvechtingen. Er staat immers: "Hij heerst temidden van zijn vijanden?" Niet hij heeft vrede, die door niemand bang wordt gemaakt. Dat is een wereldse vrede. Maar als iemand van alle kanten belaagd wordt en noch- thans vreugdevol en kalm staande blijft, die heeft kennis aan de ware vrede. Met Israël zegt u: "Vrede, vrede maar het is geen vrede. (Ezechiël 13:10). Beter is het te zeggen met Christus: "Kruis, kruis", maar het is geen kruis. Want als je zegt: "gezegend kruis", dan is het kruis geen kruis meer. Geen ander hout is daarmee te vergelijken. Zie het toch: de Heere lokt u tot de ware vrede, nu Hij u zo met kruis en lijden omringt. Deze vrede gaat onze gedachten ver te boven. Ze is onvergelij kelijk. Veel beter dan alles wat wij aan vrede kunnen bedenken en wensen. Gegroet en bidt voor mij, beste pater en de Heere geleide u". Uit Wittenberg, anno 1516 op de dag van de tienduizend martelaren. Br. Martinus Luther districtsvicarius Hoe druk bezet het leven van Luther was, blijkt uit een brief aan Johannes Lang, van 29 oktober 1516: "Beste Johannes, Eigenlijk heb ik twee secretaressen of schrijvers nodig. Ik doe de hele dag bijna neits dan brieven schrijven. Daarom weet ik ook niet, of ik niet vaak hetzelfde schrijf, dat zul je wel gemerkt hebben. Ik ben kloosterprediker, ik moet lezen aan tafel, men vraagt mij ook dagelijks voor de preken in de stadskerk, ik ben studie leider, ik ben vicaris - dat is elfmaal pri or! -, ik moet zorgen voor het innen van de vispacht in Litzkau, ik moet me bezig houden met die kwestie van die monniken in Herzberg, ik geef college over Paulus, ik bereid college's over de Psalmen voor. Bij dat alles komt dan nog mijn corre spondentie, een tijdrovende zaak. Zelden heb ik echt genoeg tijd om de getijden te houden en te vieren, en dan komen daar nog aanvechtingen van het vlees, de wereld en de duivel bij. Neen, je ziet het, een man in ruste ben ik niet". Bolnes H. Hartman Voor zowel jong als oud is dit kampioen schap bij uitstek geschikt om kennis te maken met de tafeltennissport, een sport waarbij alle facetten van beweging, snel heid, inzicht en een gezonde dosis span ning en rivaliteit aan de orde komen. Daar naast is tafeltennis een sport waar sociale contacten een belangrijke plaats innemen, iets waaraan het in de huidige maatschap pij nogal eens schort. In de sporthal zal een stand ingericht wor den, waar informatie over de lokale ver enigingen verkrijgbaar is. Als extra voor de jeugd zal er op een aparte tafel een bal- lenkanon bevestigd worden, waar onder toezicht gebruik van gemaakt kan worden. De wedstrijden vangen aan om 9.30 uur en zullen naar verwachting om en nabij 18.00 uur eindigen. Net als alle voorgaande edities is het de bedoeling dat er gespeeld zal worden in afzonderlijke poules voor jeugd tot 16 jaar, recreanten vanaf 16 jaar en NTTB- competitiegerechtigde spelers. Afhanke lijk van het aantal inschrijvingen is het mogelijk dat de organisatie genoodzaakt zal zijn wat verschuivingen aan te bren gen, waarbij natuurlijk zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de wensen en de sterkte van de deelnemers. De nummers 1 tot en met 3 in de verschil lende categorieën ontvangen een beker (de winnaars ook een wisselbeker); daarnaast ontvangt iedere deelnemer ter herinnering een kleine attentie. De inschrijving sluit bij het bereiken van het maximum aantal deelnemers (100), doch uiterlijk op 5 oktober 2002. Het inschrijfgeld bedraagt tot 16 jaar 2 en vanaf 16 jaar 5 per persoon. Inschrijving kan via de eigen vereniging of bij Leo Brands (telef. 641102), Leen Poot (telef 492121) en Arjan van de Tol (teleL 481250). Supporters zijn deze dag natuur lijk van harte welkom. De rommelmarkt van de koninklijke muziekvereniging 'Sempre Crescendo' te Middelhamis/Sommelsdijk wordt dit jaar gehouden op zaterdag 21 september. Vanaf 8 uur 's morgens is de rommelmarkt op het Diekhuusplein aan het Beneden Zandpad te Middelhamis geopend, tot ca. 16.00 uur. Er is een grote verscheidenheid aan spullen verzameld. Het assortiment omvat onder andere boeken en platen, speelgoed, servies werk, elektrische apparatuur, huishoudelijke apparaten en meubelen. Dus voor elk wat wils. U wordt van harte uitgenodigd om een bezoek te brengen aan de rommelmarkt. De ouderraad en veel vrijwilligers van c.b.s. 'Albert Schweitzer' te Stad aan 't Haring vliet organiseren op woensdag 25 september 2002 van 16.00-20.00 uur een fancy fair in en om de school aan de Aleijd van Putten- straat 1. Enkele onderdelen zijn: spelletjes voor de kinderen, rommelmarkt en catering; kortom, voor elk wat wils. De opbrengst van deze fancy fair zal besteed worden aan het aanschaffen van een draagbare radio/cd-spe- ler en aan het actualiseren van de school- bieb. De Albert Schweitzerschool hoopt op uw komst! Op donderdag 26 september geeft Naaimachinehandel 'VLIETO' uit Ooltgensplaat een naai-, borduur- en Lock-machineshow. Zij presenteren en demonstreren van 14.00 tot 17.30 uur, met medewerking van een demonstratrice daar de nieuwste modellen van Husqvarna en Pfaff. Husqvama brengt 2 nieuwe modellen, de Victoria een computer gestuurde naaima chines met 16 mogelijkheden waaronder een automatisch knoopsgat en is voor het 130-jarig jubileum feestelijk geprijsd. Voor de meer eisende naaister is er de nieu we Pla-tium met 35 nuttige steken en 105 siersteken. Hij bezit ook de unieke Naai- gids. Pfaff brengt de nieuwe expression line. Deze computergestuurde machines maken het .....i-ftltfiH;»*»,, naaien nog leuker. ,-:'******8ïitiSi^,,, Kom kijken en vergelijken maar ^5 het beste kunt u ze testen. Voor de machina le borduursters brengen zij tegen een speciale prijs een nieuw 3 laden kastje van Madeira. Sinds naaimachinehandel 'VLIETO' weer vanuit Ooltgensplaat werkt is de service uitgebreid, zo halen en brengen wij de machines voor onderhoud en reparatie zonder extra kosten bij u thuis op en wor den er in de showroom extra instructieles sen gegeven. 'VLIETO' ontmoet u graag op 26 septem ber in 'De Staver' te Middelhamis. U kunt ook een afspraak maken en naar de showroom komen. Tevens is een bezoek bij u thuis mogelijk. SOMMELSDIJK - Het tweede herenrecre- antenteam van volleybalvereniging Inter mezzo had de eer om de spits af te bijten van het nieuwe volleybalseizoen. Heren 1 en Dames 1 volgen later deze week in de eerste ronde van het bekertoumooi. Met oud-speler Hans van Hoorn als scheidsrechter speelden twee ervaren teams tegen elkaar. Al meer dan tien jaar is men eikaars tegenstander, dus de teams kennen elkaar: Intermezzo uit Middelhamis en Volley Voorne uit Vierpol- ders. Toch is elke wedstrijd weer een (ont)spannende pot volleybal, die alle kan ten op kan gaan. Deze avond trok het team van aanvoerder Ruud de Beer aan het lang ste eind. Via 1-0,1-1,2-1 won Intermezzo in de Staver met 3-1. Geen enkel moment werd getwijfeld aan de overwinning. Er werd soh- de spel geleverd door de thuisploeg. Wim Versaevel en Ruud de Beer waren de spel- verdelers en zorgden ervoor dat de midden aanvallers Leonard v.d. Welle en Reinier v.d. Heuvel goed in stelling werden gebracht en uitstekende aanvallen konden maken. Buitenaanvallers Chris v.d. Weele en Nicky Tuinenburg leverden ook hun aandeel. Ge rard Rommens ontbrak in deze wedstrijd. Middelharnis/Sommelsdijk, uitslagen 16 September 2002; Afdeling 1: A. v.d. Veer-C. Spee 0-3 J.A. Dekker - C. Polder3-0 M. Klink - H.H. Verolme3-0 J. V. Hoom - W. Vroegindeweij .3 - O A. Verolme - J. v.d. Oudenafgebr. De afgebroken wedstrijd van vorige week: M. Klink - J. v.d. Ouden3-0 Afdeling 2: I. Koese - J. Lodder1 - 1 J. Groenendijk - G. Zaaijer3-0 D.A. Doomhein - H. Bijdevaate .0 - 3 J.A. Nipius - J. Jordaan0-3 B. du Pree - R. Jacobs0-3 Wisselen de predikanten van de Hervormde Gemeente van Oude- Tonge elkaar de laatste decennia met enige regelmaat af, in vorige eeuwen bleef een en dezelfde predi kant soms tientallen jaren herder en leraar van deze gemeente. Een voor beeld hiervan is ds. Jacobus Johan- nis Ie Roy, die van 1813 tot 1850 in Oude-Tonge woonde en werkte. Over zijn theologische opvattingen en pastorale arbeid is al eerder geschreven. Een andere oud-predi- kant, ds. W. van Gorsel, heeft Le Roys rol, met name ten tijde van de Afscheiding, beschreven in het boek "Zij die bleven: schetsen over leven en werk van acht predikanten die niet met de Afscheiding meegin gen". In het gemeentearchief van Oostllakkee is echter nog wel meer te vinden over deze predikant. Zodoende krijgen we ook zicht op de meer profane dingen waarmee hij te maken kreeg: de zorgen die hij zich maakte over zijn kinderen en de ontwikkelingen in het dorp waarmee hij het niet altijd eens kon zijn. Studerende kinderen Le Roy en zijn vrouw Teuntje Barendregt kregen zeven kinderen. De vier oudste werden in vaders eerste standplaats Sprang geboren, de jongste drie in Oude-Tonge. De oudste zoon Christiaan volgde de voet sporen van zijn vader: hij werd predikant, voorzover ik weet stond hij zijn hele predi- kantsleven te Gameren. Ook de tweede zoon. Jan, leek voorbestemd voor het domineesambt. In 1830 blijkt hij namelijk nog in Utrecht theologie te studeren. In dat jaar vond er een briefwisseling plaats tus sen vader Le Roy en de burgemeester van Oude-Tonge. De familie was onaange naam verrast toen zij een brief kregen waarin gevraagd werd om een bewijs dat zoon Jan inmiddels predikant was gewor den. Kon dit niet geleverd worden, dan zou hij alsnog zijn dienstplicht moeten vervul len. Studenten in de godgeleerdheid waren vijfjaar van dienstplicht vrijgesteld, maar moesten wel hun vak gaan uitoefenen wil den zij blijvend van militaire verplichtin gen ontheven worden. Vader Le Roy schreef een brief, in de wijdlopige stijl die we in andere archiefstukken van zijn hand ook steeds tegenkomen. Aan een enkel vel papier had Le Roy nooit genoeg! Zoon Jan was nog niet afgestudeerd, maar met omstandige voorbeelden en berekeningen wil Le Roy aantonen dat een oproep voor de militaire dienst dit jaar nog helemaal niet terecht was: zijn zoon is nog in zijn vijfde studiejaar en kan daarom helemaal nog niet opgeroepen worden. Terzijde merkte hij nog op dat het afstuderen van zijn zoon ook niet op stel en sprong kan omdat er nog achterstallige collegegelden betaald moeten worden. Een plattelands- predikant zal het ook niet zo breed gehad hebben; studerende kinderen konden tijde lijk een grote belasting zijn voor het gezinsbudget. Alle zuinigheid ten spijt: in 1838 werden Le Roij en zijn vrouw gepor tretteerd door de reizende portretschilder Berend Kunst. De kunstenaar maakte bij zijn bezoek aan Oude-Tonge schilderijen van verschillende notabelen en ook van de plaatselijke predikant. Waarschijnlijk is de hierbij geplaatste afbeelding het bewuste werk uit 1838. (Het kan natuurlijk ook zo zijn dat het portret een geschenk was van famiUe- of gemeenteleden). Uiteindelijk is Jan le Roy nooit in een eigen pastorie terecht gekomen. Bij de volkstelling van 1839 woont hij nog bij zijn ouders, als 'kandidaat godgeleerd heid', maar in het patentregister (vergun ningen voor winkeliers etc.) van datzelfde jaar komt hij voor als 'koopman'. In 1846, inmiddels 39 jaar oud, trouwde hij met de negen jaar oudere Maria den Hartigh uit Westmaas (een volle nicht van hem). Tot zijn overlijden in 1876 woonde hij als win kelier/koopman met echtgenote en jongste zus in de Voorstraat. Jacob le Roy Het is goed voor te stellen dat vader Le Roy teleurgesteld was dat zoon Jan uitein delijk winkelier werd. Maar groter nog zal het verdriet geweest zijn om de derde zoon, Jacob. Ook deze had de gelegenheid gekre gen om verder te studeren, wel niet aan een universiteit maar toch aan een respectabel instituut. Na zijn opleiding aan een zoge naamde klinische school (in Dordrecht of Middelburg) werd Jacob in 1838, op 27- jarige leeftijd, heel- en vroedmeester te Oude-Tonge. Maar al na driejaar kwam er een op tragische wijze een einde aan zijn loopbaan en zelfs aan zijn leven. Begin 1841 heerste in Oude-Tonge een ziekte, waarvan we de aard niet hebben kunnen achterhalen. Een van de plaatseüjke geneeskundigen, Frans Arends, noemde het "een koortsende, nerveuze, typhusach- tige aandoening". Alle drie de heelmees ters van het dorp werden zelf aangetast, zodat dokters uit Nieuwe-Tonge en Mid delhamis assistentie moesten komen bie den. Frans Arends overleefde het, maar op 21 februari 1841 stierven de collega's Arij Braber en Jacob le Roy, respectievelijk nog maar 31 en 30 jaar oud. De noodzaak van een nieuwe school De Oude-Tongse predikant, die eerder al veel boeken en brochures had geschreven, had na de dood van zijn zoon toch ook nog de inspiratie om te schrijven. In 1841 ver schenen een boek en twee kleine geschrif ten van zijn hand. Hieruit bleek al dat hij zijn strijdlust niet verloren had; het jaar daama weerde hij zich volop in het dorp zelf. Aanleiding was de bouw van een nieuwe lagere school en onderwijzerswo ning. De school was tot dan gevestigd aan de Voorstraat (naast de Rooms-Katholieke pastorie) maar voldeed niet meer aan de eisen des tijds en het groeiende aantal leer lingen. De gemeenteraad had besloten tot het bouwen van een nieuwe school aan de Nieuwstraat: op 1 april 1842 werd de eer ste steen gelegd voor een school met drie lokalen. De hoofdonderwijzer kon kort daama verhuizen. Voor hem was het huis aangekocht van geneesheer Arij Braber, wat na diens overlijden in 1841 leeg was blijven staan (Nieuwstraat 17). Dominee Le Roy had natuurlijk geen stem gehad in deze besluiten en had op zich waarschijn lijk geen bezwaren tegen een betere behui zing van de school. Toch protesteerde hij, waarbij de aanleiding een voorgenomen verhoging van de gemeentelijke belasting was. Op 26 augustas 1842 (de school was al bijna klaar!) werd een request gezonden aan de Commissaris der Koning, onderte kend door Le Roy en tien anderen. Hierin wordt geklaagd dat het gemeentebestuur van Oude-Tonge boven zijn stand wil leven: een dergelijke school is voor een dorp niet nodig. Een school met drie loka len (en dus drieonderwijzers) jaagt de kos ten op, terwijl de aankoop van grond en bouw al zoveel kost. Men vervalt van het ene uiterste in het andere. De gemeente kan beter eerst andere zaken regelen dan "zoodanige dingen als dit, welke ter verf- raaying, tot het maken van een groten naam, maar niet tot wezenlijk nut dienen". Terloops wordt ook nog aangestipt dat gelijkertijd de tuin van de burgemeester (achter het schoolterrein, tussen Voorstraat en Nieuwstraat gelegen) is vergroot en ver fraaid, waarbij de West-Achterweg niet langer een doorgaande weg is, en dat ook nog waarschijnlijk op kosten van de dorps- kas. Gemeenteraad en schoolinspecteur Boers reageerden fel op het stuk. De gemeente raad legde alle verantwoordelijkheid voor het schrijven bij Le Roy; de andere onder tekenaars worden ja-knikkers of misleide lieden genoemd. Waarschijnlijk hadden burgemeester en raadsleden (behorend tot de meer liberale, rijke kant van het dorpal eerder niet veel op met de predikant. Zij durven in hun antwoord te stellen dat "deze man bij alle ingezetenen bekend is als een eenhoofdig en zeldzaam in welke zaken ook te overtuigen mensch". Volgens de raad vallen de kosten uiteindelijk wel mee en moet een en ander voor het dorp op te brengen zijn; de predikant hoeft maar f 3 extra belasting te betalen. Van de schoolopzichter Boers (de schrijver van hét boek over Goeree-Overflakkee) kreeg Le Roy ook niet veel steun. Boers vond de school echt niet te stads voor zo'n dorp; Middelhamis en Sommelsdijk had den ook al dergelijke schoolgebouwen. De kosten vielen wel mee, kortom "reden omwelk de ondergetekende dringend zou verzoeken de ijverige burgemeester en de gemeenteraad van Oude Tonge in hunne pogingen ter bevordering van het onder wijs te willen ondersteunen" Over de theologische en pastorale kwalitei ten van Jacobus Johannes le Roy durf en wil ik hier geen uitspraken doen, maar het dunkt me dat hij het als inwoner van Oude- Tonge niet altijd gemakkelijk heeft gehad. In zijn gezin waren er moeilijkheden en tegenslagen en zijn karakter kon hem soms in aanvaring brengen met andere gezags dragers in het dorp (bij het lezen van zijn ellenlange brieven is het voor te stellen dat deze epistels irritatie konden opwekken bij de ontvangers). Toch is zijn naam in posi tieve zin bij velen in herinnering gebleven. In 1863 verscheen een boek van ene H.J. Koenen: Ter nagedachtenis aan Jacobus Johannes le Roy. En enkele jaren geleden IS zijn grafsteen op het oude kerkhof van Oude-Tonge nog op kosten van de Her vormde Gemeente vernieuwd. Eva Lassing-van Gameren

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 6