Overdenking uit de Heilige Schrift EIIAIHMBMIIEUl/S •*'fSS' Schaakvereniging De Zwarte Pion Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker HET ^KIJKVENSTER t.b.v. Gen Gem. Hieuwe Tonge En toen hij reisde, is het geschied... Chr. Vrouwenbond 'Goeree' ^J^aNAS VRWDAO 20 SEPTEMBER 2002 Blik op kerk ^-,y en samenleving Cj - Door rood stoplicht - Geen gedoogbeleid INIATENDIGE KLOK ff/fiV DE GÜPtft \1\ Wat kunt u er allemaal kopen? Bevestiging en intrede predilcant Gereformeer de Kerk Melissant MEEUERZEKEIIO IN ZIEKENFONDS Uw woning of bedrijfspand verkopen? Onlangs lag er weer één op de deurmat, zo'n gele enveloppe van het Centraal Justitieel Incasso Bureau. Mijn eerste reactie was: "Dat kan niet". Ik heb me namelijk in het verleden weleens bezondigd aan overtreding van de maximumsnelheid, overigens slechts met enkele kilometers, want ik houd me zoveel mogelijk aan de limiet. Maar ja, in een onbewaakt ogenblik ga je weleens tot 85, daar waar je niet boven de 80 mag komenEn je zult het altijd zien, dan word je geflitst, en je denkt: dat zal me niet meer overkomen. Met het gevolg dat ik lie ver 75 en 85 rijd, en dat ik medeweggebrui kers achter me aan krijg, die door middel van lichtsignalen duideUjk maken dat ze zich aan mijn slakkengangetje ergeren. Ik ben dus erg geconcentreerd op de teller en vandaar dat ik van mening was dat de politie zich vergist had of dat er een fout in de admi nistratie was geslopen. Maar het openen van de genoemde enveloppe hielp me ahas uit de droom. Ditmaal was ik niet bekeurd voor overtreding van de snelheidslimiet, maar voor het negeren van een rood stopUcht. Het was keurig geformuleerd met: "Niet stoppen voor rood licht bij driekleurig verkeers licht". Ik ben me absoluut niet bewust deze overtre ding te hebben gepleegd, maar de datum en het uur stonden er precies bij en ik ben inder daad op die tijd op die plaats geweest. Het zal dus best waar zijn, ook al weet ik van de prins geen kwaad. Te zijner tijd zal ik de ver schuldigde 86 Euro voldoen, teneinde grote re problemen te voorkómen In diezelfde week gooide minister Den Boer een balletje op over deze simpele manier van geld inzamelen, die tot de nodige irritatie bij de burgers leidt. Het is ongetwijfeld in hoge mate frustrerend dat je gefUtst wordt omdat je een paar kilometer boven de maximum snelheid zit of datje een prent thuis bezorgd krijgt omdat je je wagen enkele minuten hebt geparkeerd op een stoeprand, omdat je ner gens een plek kon vinden. Zonde en jammer van het geld. En dan te bedenken dat slechts een klein percentage van de criminaUteit wordt opgelost; En dat je van de politie te horen kunt krijgen, wanneer je aangifte doet van een auto-inbraak, dat je zelf de diefstal hebt uitgelokt door je spullen op een zicht bare plaats in je auto achter te laten. Ik vind het echt geen wonder dat automobi- hsten die zo'n gele enveloppe in de brieven bus vinden reageren met: "Ze konden beter boeven vangen". Minister Den Boer heeft de suggestie gedaan, niet al te krap te kijken naar overtre ding van de snelheidsnorm. Over tien kilo meter zou de politie niet te moeilijk moeten doen, zeker niet op wegen waarop een hoge re snelheid ongevaarlijk zou zijn. Daar is op het eerste gezicht best wat voor te zeggen. Maar die medaille heeft ook een keerzijde. Juist deze nieuwe regering heeft terecht weer aandacht gevraagd voor waar den en normen en probeert duidelijk te maken dat het gedoogbeleid in Nederland de pan is uitgerezen. Wanneer diezelfde rege ring er nu voor pleit dat overtreding van de maximumsnelheid maar gedoogd moet wor den, dan maakt zij zichzelf toch wel onge loofwaardig. Te hard rijden, fout parkeren, door een rood StopUcht rijden - hoe je het ook wendt of keert - is eén overtreding van de wet, die bestraft moet worden. Hoewel ik in mijn eigen vlees snijd; het is niet anders. WAARNEMER Deze vraag- en antvcoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Hoe verklaart u het, dat in onze kindertijd de dagen zo lang duurden en dat de maanden en jaren, nu we ouder zijn, voorbij vliegen? Antwoord: Dat gevoel kennen alle ouderen. Het heeft te maken met ons inwendige klok je, dat ons (ook zonder op ons horloge te kij ken) herinnert aan vaste tijden van opstaan en slapen gaan, onze dagelijkse verplichtin gen en aan het uur van een belangrijke afspraak. Dat tijdmechanisme werkt dank zij één van de vele DNA-partikeltjes die wij'ge- nen' noemen en deel uitmaken van bepaalde lichaamscellen. Dat 'tijd-gen' wordt volgens prof. Dr. W.J. Rietveld geboren in een soort eiwit dat o.m. voorkomt in het steunweefsel dat onze lichaamscellen aan elkaar doet plakken. Een Schildklierextract kan de genen sneller doen werken, maar kinine kan ons inwendige klokje vertragen. Dat ver klaart het verschil tussen jonge en oude men sen: in onze jeugd werken de scheikundige omzettingen in ons lichaam sneller en naar mate wij ouder worden verloopt dat proces langzamer. Daarom duurden onze kinderja ren voor ons gevoel zo lang en lijkt het er nu wel eens op, dat de uren, dagen, maanden en jaren 'voorbij vliegen'. In het keuringsrapport van mijn hond lees ik over een 'hawWat is dat nu weer voor rare uitdrukking? Antwoord: Een meer of minder uitgezakt onderooglid. In ons dorp heeft de apotheker nog een ouderwets moriaanshoofd met wijd open mond boven zijn winkeldeur. Weet u, wat zo 'n 'gaperte beduiden heeft en waarom dit het symbool van deze neringdoenden werd? Antwoord: Reeds in de 15de en 16de eeuw prijkte er, tussen vele andere uithangtekens, vaak een gaper aan de gevel van de apothe ker of diens voorlopers: de toenmalige alchemist en de crudeman of crudener. Zijn winkel was nameüjk eerst, zoals het Latijn se woord 'apotheca' zegt, een voorraadka mer vol uitheemse producten. Hij bereidde daar poeders en zalfjes, maar verkocht ook suiker en 'koloniale waren' als koffie, thee en de pas uit Amerika geïmporteerde tabak en hij brouwde heilzame drankjes uit allerlei kruiden. Gezien de vele uitheemse produc ten kozen de apothekers veelal exotische uit hangtekens, -borden of -beelden. Men zag in of bij hun winkels wel eens vreemde plan ten of dieren uitgebeeld. Het hoofd van een Arabier, Turk of Moriaan paste precies in deze sfeer, maar er zijn ook Europese gapers in klederdracht of in uniform. Opvallend is de wijd open mond, soms met ver uitgesto ken tong. Over de betekenis van deze gapers zijn de historici nog altijd niet uitgepraat. Werd er werkelijk gegaapt en sloeg dat op de De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op vrijdag 27 en zaterdag 28 september is er een kledingverkoop in de kerkzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Oranje straat 17 te Nieuwe Tonge; vrijdag van 19.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 11.00 uur. Nieuwe kleding van Simons, 2e hands kinderkleding, nieuwe sokken, maillotten, ondergoed, pyama's, enz. Uw gebruikte schone kleding kunt u inleve ren op dinsdag 24 september van 13.00 tot 14.30 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. Van deze opbrengst is 50% bestemd voor u en 50% voor de kerk. In de hal staat een bus waarin u uw Neder landse munten kwijt kunt, voor de kerk. Voor meer informatie kunt u bellen naar 652384 of 651270. De Gereformeerde Kerk van Melissant- Dirksland-Herkingen krijgt een predi kant: da. mevrouw drs. A.B. Worst-de Groot uit Abbenbroek. Het is de eerste keer dat Goeree-Overflakkee een vrou welijke predikant krijgt. Op D. V. zondag 22 september a.s. zal om 15.00 uur de bevestigiiigs- én iütrededienst plaatsvin den. U wordt van harte uitgenodigd deze speciale dienst bij te wonen; de deuren van de Gereformeerde Kerk aan Nieu weweg 11 te Melissant staan vanaf 14.15 uur voor u open. verkrijgbaarheid van een slaapdrankje? Stak een Zwarte Piet spottend zijn tong uit, of moest het een patiënt voorstellen die de dok ter of chimrgijn z'n tong laat zien? Zegt hij Aaaa, of zou het een roepende figuur voor stellend? Bij enkele gapers lagen pillen op de tong, dan kon het een patiënt zijn. Ande ren hielden een zwavelstokje tussen de kaken, mogeUjk als middel tegen de pest. Zeker weten doen wij het niet, maar de rela tie apotheker en patiënt ligt het meest voor de hand. Binnenkort word ik 65. Ik zit in het zieken fonds, mijn vrouw is meeverzekerd. Blijft dit ook zo als ik 65 ben geworden? Antwoord: Wij gaan ervan uit dat uw vrouw geen inkomen heeft en dat u daardoor voor uw vrouw een toeslag ontvangt. Dat uw vrouw bij u meeverzekerd is komt doordat u als de kostwinner meer dan 50 procent van het gezinsinkomen verdient. Uw vrouw blijft meeverzekerd totdat zij zelf 65 wordt, daarna krijgt zij een eigen poüs. Handelingen 9: 3a Voor veel mensen waren de afgelopen vakantieweken, weken van reizen en trek ken. Velen maken grote reizen. Reizen naar Rome, naar Athene, naar Madrid. En als je dan gezond en wel thuis mag komen, heb je heel wat te vertellen over wat je zoal hebt meegemaakt, beleefd, gezien en gehoord. Er zijn ook mensen die nooit op reis gaan. Maar of u nu reislustig bent of vrijwilUg of nood gedwongen honkvast, wij maken allemaal één reis besUst wel. Namelijk de reis naar de eeuwigheid. Nu lezen we in HandeUngen 9: "En toen hij reisde is het geschied". Ja, dat wordt gezegd van Saulus van Tarsen. Een jonge man, een vrome jood die meent dat hij een Gode welgevallig werk doet, als hij de christenen vervolgt. Deze Saulus is nu op weg naar Damaskus om ook daar de christe nen gevangen te nemen. En op deze reis naar Damaskus is het gebeiu-d. Wat? Wel, Saulus ontmoet onderweg Jezus Christas, Wiens volgelingen hij vervolgt. En die ontmoeting is zo ingrijpend dat het leven van Saulus radicaal van richting ver andert. Van een vijand en vervolger wordt hij nu een vriend en metgezel van degenen die Jezus Christus dienen. En dat is het wat ook in het leven van ieder van ons moet gebeuren. Op onze aardse reis, op onze reis door dit leven zal het moeten gebeuren. Er zal ook in ons leven zo'n beslissende ont moeting met Jezus Christus moeten plaats vinden wil het goed met ons zijn. Alleen ddn zal ons levensscMp de veilige haven eenmaal inlopen als wij het roer niet meer in eigen hand hebben, maar het over gegeven hebben in de handen van Jezus Christus die de grote Stuurman is. Veel belangrijker dan dat we veel van onze aardse reizen kuimen vertellen, is het dat we er van kunnen spreken dat er in ons leven iets gebeurd is, nameUjk dat ons leven totaal is veranderd door de ontmoeting met en de overgave aan Jezus Christus. En gaat het dan in ieders leven net als in het leven van Saulus? Zo plotseling, zo krachtdadig? De bijbel leert ons dat wel anders. Veelal is het een proces, een groeiproces. Maar dan moet daar toch een keer een door braak zijn, dat moment van overgave, van gehoor geven aan de stem die ons roept. Vanuit de hemel klinkt de stem van Jezus Christus tot ons allen. Hij roept ons om het niet langer in eigen hand te houden, maar het over te geven aan Hem en Hem de koers van ons leven te laten bepa len. En wat hebben we daar toch een moeite mee. Wij, die het zelf zo goed weten, wij die het zelf toch zo best kunnen. Maar Jezus Christus ziet het einde van die weg en dat einde is dat het op een totale mis- luiïing uitioopt. Dat wU Hij voorkomen en daarom grijpt Hij in. Dat heet bekering. En dan gaat God de mens, ieder met zijn eigen gaven en talenten, inschakelen in Zijn dienst. O nee, bekering betekent niet dat de mens volledig uitgeschakeld, aan de kant gezet wordt, maar bekering betekent dat die mens een ander doel gekregen heeft om zich daar op te richten. O bij Saulus zien we een gebalde vuist in de richting van Jezus voor zijn ontmoeting met Hem. En daama? Daarna zien we samengevouwen handen in de richting van Jezus. Dat is er gebeurd op die reis in het leven van Saulus: gebalde vuisten van haat zijn gevou wen handen van aanbidding. Saulus was in zijn leven een mens van de daad. Hij wilde graag bezig zijn. Voor zijn bekering vraagt hij zichzelf af wat kan ik doen? Na zijn bekering, na die besüssende ontmoeting met Jezus Christus horen we de vraag: Heere, wat wUt U dat ik doen zal? Zegt U het maar. Dat is de grote verandering van het ik naar het Gij. O het leven waarin het "ik" de boventoon heeft en houdt - en van nature is dat bij ons allemaal - dat leven is een leven in zelfzucht en egoïsme en dat is een dood leven, een leven zonder waarde van God en de mensen, een leven zonder vmchten. En nu grijpt God roepend in, in ons leven om aan ons leven als met Zijn hand een wending te geven. Hij wil niet dat we al verder van Hem afgaan. Hij wil ons hart, ons leven ombuigen naar Hem toe, ons zo veranderen dat we ons gaan inzetten voor Hem en Zijn dienst in een leven naar Zijn geboden. En toen hij reisde, is het geschied... Dat kon van Saulus gezegd worden, maar hoe is dat nu in uw en mijn leven? Voor wie leeft u, op wie is uw leven gericht? O nee, het hoeft helemaal niet te betekenen dat u uit de band springt. Saulus was voor zijn bekering een keurig, net, godsdienstig mens en toch was hij op de verkeerde weg. U denkt aan het doel dat u zich gesteld hebt te bereiken, maar u zult het grote doel een maal missen en eemnaal de mislukking van uw leven ontdekken. Wat zou het erg zijn als het dan te laat is! Daarom klinkt telkens weer onderweg op onze reis door dit leven die stem van de hemel. Wil het toch overgeven. Ja wil u zelf overgeven aan Mij, Die het doel reeds bereikt heb. Jezus Chrisms is in het Vaderhuis. Hij is in de veilige haven biimengegaan, maar Hij brengt ook ieder die vaart op de koers van Zijn Woord, die gehoorzaamt aan Zijn bevelen veilig die haven binnen. En dan kan het wel eens zijn dat u denkt: nu gaat het toch helemaal verkeerd, maar laat het dan maar zijn zoals een bekend lied zegt: "Wandel maar stillekens achter Hem aan Achter de Heiland: Hij wijst u de wegen. Zijn die niet altoos zo lieflijk gelegen als gij zoudt wensen, wil ze toch gaan. Amen. Stad a/h Haringvliet ds. H. A. Samsom De eerste van het nieuwe seizoen is donder dag 26 september. Deze bijeenkomst wordt verzorgd door drie dames uit Zeeland. Zij voeren sketches op en er kuimen Zeeuwse lekkemijen geproefd worden. Het bestuiu- hoopt deze avond naast de vaste bezoekers ook nieuwe leden te kuimen begroeten. De aanvang is 20.00 uur in Verenigingsgebouw 'Oostdam'; te Goedereede. Uitslagen van de op 16 september jl. in ron de 3 gespeelde partijen voor de huishoude lijke competitie: Moedt - V.d. Ouden 1-0 Van Hooff - Van Prooijen1-0 Neleman - Hennekes0-1 Boeter - Verolme.0-1 Uitslagen bekervoorronde: V.d. Waal -Noordijk1-0 De Jager - M. Lagendijk.1-0 Peeman - Meiaard1-0 Struik - De Haan1-0 Hameeteman - Loosjes1-0 Neleman - Markwat (regl.)1-0 C.J. Smit - Ant. Visser 0-1 Minnaar - Bomrem. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 In de maanden september en oktober van dit jaar worden vrouwen die zijn geboren in het jaar 1967 in de regio's Voome-Putten- Rozenburg, de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee opgeroepen voor het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskan ker. Zij worden opgeroepen door de GGD Zuidhollandse Eilanden of door hun eigen huisarts. Deelname aan dit onderzoek is gratis. Vrouwen in de leeftijd van 30 tot en met 60 jaar ontvangen eens in de vijf jaar een uitnodiging voor het onderzoek. Ver volgens kunnen zij bij de huisarts een afspraak maken om een uitstrijkje te laten maken. De huisarts is ervan op de hoogte dat de vrouw is uitgenodigd voor dit onder zoek. Als een vrouw niet door haar eigen huisarts onderzocht wil worden, kan zij een afspraak maken bij de Stichting Trombose- dienst en Artsenlaboratorium (STAR) te Rotterdam. Het onderzoek wordt daar door een speciaal opgeleide doktersassistente uitgevoerd. Het telefoonnummer van deze stichting is 010-2890250. Is een vrouw reeds onder behandeling bij een gynaeco loog, dan kan het onderzoek ook worden uitgevoerd door de gynaecoloog. Als een vrouw niet wil of kan deelnemen aan dit onderzoek, dan kan zij het ant woordformulier terugsturen naar de GGD. Dit formuUer is bijgevoegd bij de uitnodi gingsbrief. Hierop kan de reden van 'niet- deelname' worden ingevuld. Waarom dit onderzoek? Door middel van een eenvoudig onderzoek kan een voorstadium van baarmoederhals kanker worden ontdekt, zelfs voordat een vrouw klachten heeft. Bij ontdekking in een vroeg stadium is genezing bijna in alle gevallen mogelijk. In de baarmoederhals kunnen in de jaren veranderingen optreden, die kunnen leiden tot baarmoederhalskan ker. Door eens in de vijfjaar een onderzoek te laten doen is het mogelijk deze verande ring op tijd te ontdekken en kan baarmoe derhalskanker worden voorkomen. Daarom is sinds 1985 het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker in Nederland inge voerd. Na invoering van dit bevolkingson derzoek is het aantal vrouwen dat baarmoe derhalskanker krijgt, verminderd naar ongeveer 750 vrouwen per jaar. Hoe verloopt dit onderzoek? Bij de uitnodiging zit een laboratoriumkaart en een folder met nadere informatie. Nadat de vrouw de uitnodiging heeft ontvangen maakt zij een afspraak met haar huisarts, haar gynaecoloog of met STAR. Op de afgesproken datum neemt zij de laboratori umkaart mee. Voorafgaand aan het onder zoek stelt de arts een aantal vragen die van belang kunnen zijn voor het onderzoek. Als de vrouw op de onderzoeksbank ligt, kijkt de arts naar de baarmoedermond en neemt met een spateltje wat slijm weg. Het uit strijken duurt enkele minuten en is meestal pijnloos. Het slijm wordt op een glaasje gedaan en wordt vervolgens samen met de laboratoriumkaart van de vrouw naar het laboratorium opgesmurd. Daar wordt het verder onderzocht. De uitslag wordt na drie weken naar de huisarts gestuurd. De huis arts spreekt met de vrouw af hoe zij de uit slag te weten komt. Soms moet het uit strijkje opnieuw worden gedaan omdat het technisch niet goed is gedaan. Ook kan ver der onderzoek nodig zijn omdat bijvoor beeld een onschuldige ontsteking is ont dekt. Een afwijkende uitslag hoeft niet automatisch baarmoederhalskanker te bete kenen! De GGD Zuidhollandse Eilanden coördi neert het bevolkingsonderzoek. Als vrou wen meer willen weten kunnen zij de GGD bellen. Op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur is een medewerker van de GGD bereik baar op het telefoonnummer 0181-652440. -18- De boerderij van Witte, daar kom je het eerst langs. Hij kent Witte vrij goed. Gelukkig dat de maan schijnt. Nu kan ik tenminste doorlopen. Het bospad is vrij goed zichtbaar in het zilveren schijnsel. Trillend van inspan ning en vermoeidheid bereikt hij zijn fiets. Hij rukt hem uit de bosjes en scheurt weg, maar even verderop remt hij verrast af. Een politiebusje! Ze zijn ons al aan het zoeken! Dus dat waren die schoten! Blijdschap en hoop golven door hem heen. En misschien zit in het busje wel... Ja!Bingo! Hei maanlicht schijnt op de aan het dashboard bevestigde mobilofoon. Leonard aarzelt niet, springt van de fiets, pakt deze bij smur en zadel en zwaait met fiets en al rond zijn as. De baga gedrager knalt tegen het zijmitje van de auto. Een ster. Nog eens. de ster wordt groter. Dan beukt hij met alle kracht de bagagedrager door de mit. Snel ontgrendelt hij door de ontstane opening het portier en rukt met trillende vingers de mobilofoon uit de houder. Het knopje klikt en het zachte gemst uit de speaker klinkt hem als muziek in de oren. hij drukt de zendknop in. "Hallo, hallo, Leonard hier. Ik ben bij het politiebusje bij het bos. John is gepakt bij de bosrand. Kom zo snel mogelijk naar het bos!" Met een van spanning beven de stem herhaalt hij de boodschap nog eens. Martelend lange seconden volgden. Dan komt de reac tie. "Blijf bij het busje en verberg je in de bosjes. We zijn zo bij je." Hij herkende de stem van John's vader. Duizelig leunt hij tegen de auto. Er komt hulp! Direct denkt hij aan Johui. Hij drukt opnieuw de zendtoets in. "Probeer eerst John te redden. Hij is op het bospad gepakt door een man met een Sik. Ik bedoel het duin pad dat het bos in loopt vanaf de duinovergang. Waar zijn jullie nu?" "Wij zitten hier bij een bunker. BUjf rustig. We gaan John redden. Ga weg bij dat busje en verstop jezelf. Meld je alleen als er gevaar is. We komen eraan. Met een half uur zijn we bij je." Hijgend bUjft John staan. John, hou alsjeblieft vol. Ze komen eraan. De strijd is oneerlijk. De beresterke en getrainde vecht machine maakt korte metten met de jongen. De erger nis over het succes van de actie van John maakt het er niet beter op. Leonard rent nog door het bos als de Sik een bont en blauwe John voor zich uit duwt. "Lopen, kop dicht en geen grappen, begrepen?" De gedachte aan een half uur wachten, terwijl John in groot gevaar is kan Leonard niet verdragen. Nu hij de rustige stem van John's vader gehoord heeft, is hij behoorUjk gekalmeerd. En de angst over wat er met John gebeurd kan zijn begint al snel groter te worden dan wat er met hem zou kunnen gebeuren. Nu hij stil staat, begint hij kou en vermoeidheid te voelen. Hij drakt op de zendknop van de mobilofoon. "Ik kom jul- Ue kant alvast op. De verberg me bij het pompgebouw- tje aan de bosrand. Komen julüe daar naartoe?" Het bUjft even stil. "Doe dat alsjeblieft niet, Leonard. Straks pakken ze je weer." Er klinkt bezorgdheid in de krakerige stem. "Maar als ik hier blijf is het net zo gevaarlijk. Ik zal erg goed oppassen." Weer blijft het even stil. "Oké, maar wees voorzichtig en doe geen domme din gen." Als hij de mobilofoon uitklikt en weer in de rich- tmg van het bos loopt, heeft hij haast alweer spijt van zijn besüssing. De donkere stammen en de zacht ritse lende blaadjes werken op zijn getergde zenuwen. Heel voorzichtig en zonder lawaai te maken gaat hij temg het bos in. Hij blijft steeds in de inktzwarte schaduw van de bomen. Het pompgebouwtje ligt aan de bos rand, vlak bij de plek waar ze de Sik tegen het lijf zijn gelopen. Hij beseft welk risico hij neemt om daarnaar terug te gaan, maar de martelende gedachte aan John in de handen van de Sik lijkt hem vooruit te duwen. Het bos wordt hier wat meer open. Even verderop, vlakbij de bosrand, wordt het weer dichter. Behoed zaam sluipt hij verder. Plotseling hoort hij een zacht gekraak. Snel verbergt hij zich achter een dikke stam. Weer kraakt het, en een gedempte stem klinkt. Hij kan niet verstaan wat er gezegd wordt. Voorzichtig kijkt hij langs de stam. Dan uit hij haast een kreet van schrik. Daar, in het zachte maanlicht, loopt de Sik met John. Zijn handen vastgebonden op de rug. Ze verdwijnen Mnks in het geboomte. Even staat Leonard in tweestrijd. Zal hij teruggaan naar de auto en de mannen oproepen? Maar dan raakt hij de Sik en John kwijt. Hij besluit hen te volgen en dan de mannen te gaan halen. Gelukkig maken ze genoeg rumoer om veilig op afstand te kunnen blijven. Leonard krijgt zelfs de indrak dat John af en toe expres op een tak trapt of door de bladeren ritselt. Leonard houdt zo'n veertig meter afstand. De Sik kijkt geen enkele keer om. Doelbewust duwt hij John voor zich uit. Ze komen in de buurt van de zwarte eik, en gaan verder naar de bosrand aan de andere kant. Leonard volgt nu op kortere afstand om hen niet Uit het oog te verhezen. Ze zijn nu vlakbij de bosrand. De maan be schijnt de verlaten parkeerplaats. De Sik loopt met John langs de bosrand naar het schuurtje, even verder op. Leonard blijft staan bij de laatste rij bomen. Zijn hart bonkt van spanning, terwijl de Sik en John achter het schuurtje verdwijnen. De alarmcentrale heeft inmiddels twee politiewagens in de richting van de duinen gedirigeerd. Met hoge snelheid rijdt inspecteur De Wilde met twee agenten over de verlaten polderwegen. Van de andere kant nadert uit Hellevoet versterking. Koos Aalbers, agent, scheurt met zijn collega de kaars rechte weg over de Haringvliet-sluizen op. Ze passeren het ronde bord met100'De teller van de politievolvo loopt op tot 185. Koos moet flink remmen om de afslag 'Havens Stellendam' nog veilig te kunnen nemen. Onderaan de afslag gaat het keihard richting Goede- reede-Havenhoofd. Het duingebied is nu vlakbij. HOOFDSTUK 13 Met ingehouden adem sluipt Leonard naderbij. Hij verbergt zich in wat bosjes vlakbij de schuur. Duidelijk hoort hij plotseling ge dempte mannenstemmen. Zo te horen is de spreker nogal boos. Leonard luistert met open mond. "...jullie ook nergens geschikt voor. Hoe kun je twee van die jongens laten ontsnappen? Als ik niet als een haas via de achteruitgang en het westelijke pad naar het bos was gerend was deze ons ook nog ontgaan. Die andere knaap is nu natuurlijk de smeris aan het halen. Die is er al trouwens. Ze hebben Joeri overhoop ge schoten bij de bunker. Dat spul kunnen we vergeten. Er zit een peloton politie in de bunker!" Er volgen een aantal zware krachttermen. "We moeten hier zo snel mogelijk weg. Max kan elk moment bij paal negentien zijn. De voorraad die hier ligt nemen we mee." "Hoe is het met Willem?" "Goed, die is al met de seinspuUen naar het strand. Hij kon nog net ongezien wegkomen." "En wat doen we met hem?" Leonard spitst zijn oren. "Meenemen. Wie weet levert 'ie nog losgeld op, alhoe wel hij eigenlijk teveel weet om los te komen. We zul len wel zien. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5