Oókzo'n zin in de wintersport? Collecte Brandwonden Stichting Israels man in Syrië Rabobank öïai&ili^^K We hebben de wintergidsen weer binnen! U zoekt juist dat ene gezellige pensionnetje langs die prachtige langlaufloipe? Ofzo'n luxe hotelkamer aan de skipiste? Onze Cliëntadviseurs helpen u graag om uw favoriete wintersportbestemming te boeken. Natuurlijk kunt u bij ons ook terecht voor uw winter- zónvakantiel Of voor al uw andere bankzaken! Telefoon (0187) 64 75 75 www.rabobank.nl e-mail rabobank. flakkee. oost@tref. nl Flakkee Oost Gebr deWaaill Drukkerij 5 Vijfentwintig jaar geleden overleden er veel meer kinderen aan brandwonden dan nu. Dankzij de nieuwe ontwikkelin gen in onderzoek en zorg, hebben de kinderen met ernstige verbrandingen nu een veel grotere overlevingskans. Dit brengt ook een probleem met zich mee. Want leven met lit tekens op je hele lichaam is niet eenvoudig. Deze kinderen worden vaak gepest, nagekeken of niet voor vol aangezien. Goede nazorg is noodzaak, zodat ze niet in een sociaal iso lement geraken. De Brandwonden Stichting biedt deze zorg. Om ook in de toekomst deze hulp te garanderen houdt de Stichting in de week van 6 t/m 12 oktober haar jaarlijkse collecte. (1) Eli bekwaamt zich Eli wordt topspion Eli naar Argentinië Septemberconcert zangvereniging 'Apollo' te Nieuwe Tonge Lange weg 13 '*j:: 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 li,; 3240 AA Middelhamis .Tel: (0187)47 10 20II Fax: (0187) 48 57 36$:! 'De beelden van de ramp in Volendam hebben Nederland doordron gen van de ernst van brandwonden. 14 doden en meer dan 200 jon geren met ernstige brandwonden. Weinig mensen beseffen echter dat er elk jaar opnieuw een veelvoud van dit aantal brandwonden slacht offers zijn', aldus Hein Zoete, hoofd voorlichting van de Brandwon den Stichting. Jaarlijks worden er 1500 mensen met brandwonden in de Nederlandse ziekenhuizen opgenomen. Uit onderzoek blijkt dat de meeste ongevallen zich voordoen bij kinderen. De Brandwonden Stichting helpt deze kinderen en hun naasten door middel van projecten waaronder gespreksgroepen, begeleiding van docenten en ouders, begeleiding van het kind (en de klasgenootjes) bij de terugkeer naar school, vakanties, assertiviteitstraining en bemiddeling bij therapie. Daarnaast organiseert de Brandwonden Stichting voorlichtings campagnes om brandwonden te voorkomen. Ook doet de Stichting uitgebreid onderzoek naar de verbetering van behandelingsmetho den die tot doel hebben litteken vorming bij verbrandingen te beper ken. Voor al dit werk is veel geld nodig. De Brandwonden Stichting is volledig afhankelijk van particuliere giften en donaties. Gelukkig kan de Brandwonden Stichting rekenen op de hulp van duizenden collectanten. Onder het motto: 'Steun de strijd tegen de littekens' gaan zij in de week van 6 t/m 12 oktober van deur tot deur. Geef aan de collectant, dan kan de Brandwonden Stichting ook in de toe komst de nazorg voor kinderen garanderen. Mochten zij u thuis niet treffen, dan is uw gift ook welkom op giro 20.21.22 of banknummer 70.70.70.643 t.n..v de Nederlandse Brandwonden Stichting te Beverwijk. Wilt u zelf helpen met collecteren? Dat kan. Het kost slechts een uurtje in uw eigen buurtje. U kunt zich aanmelden door contact op te nemen met de Nederlandse Brandwonden Stichting, tel. 0251- 275555 of via de website Eli Cohen, In 1939 bepaalde Engeland in een witboek dat gedurende de komende 5 jaar niet meer dan 75.000 Joden in Israël zouden worden toegelaten. Na die 5 jaar zouden de Arabie ren zelf mogen uitmaken hoeveel Joden ze er nog bij wilden hebben. De Joden weigerden zich daarbij neer te leggen. Op het 21e Zio nistische Congres in Bazel (augustus 1939) besloten ze de Engelsen te gaan bestrijden. Nog geen maand later viel Hitler Polen bin nen. Dat was voor de Joodse gemeenschap aanleiding om zich dan toch maar achter Engeland te scharen, mede vanwege het gevaar dat dreigde. "Wij moeten de Britten bijstaan in de oorlog alsof er geen witboek bestaat en we moeten weerstand bieden aan het witboek alsof er geen oorlog is", sprak Ben Goerion. De Duitse generaal Rommel rukte vanuit Noord-Afrika gevaarlijk snel in de richting van Palestina op. Een inderhaast gestichte Joodse gevechtsgroep 'de Pal- mach' was bereid bijzondere operaties uit te voeren. Eind 1942 wist de Engelse generaal Montgomery de Duitse aanval tot staan te brengen. Verzetsgroepen Toen de bedreiging, die er van de Duitse aanval uitging, voorbij was en de Engelsen de Joden niet meer zo nodig hadden, werd de Britse houding tegenover de Joden harder. En omdat de Engelsen geen aandacht schon ken aan de gruwehjkheden die in de Europe se concentratiekampen plaatsvonden, nam de anti-Britse stemming onder de Joden toe. Er ontstonden Joodse verzetsgroepen, zoals de Stemgroep en de Irgoen. Leden van de Stemgroep pleegden in Cairo een moordaan slag op de Britse minister van Buitenlandse Zaken voor het Midden-Oosten. Twee leden van de groep werden gearresteerd. Hun hou ding tijdens het proces maakte op vriend en vijand diepe indruk. Ze verweten de Britse regering schuldig te zijn aan de dood van duizenden Joden in de Duitse concentratie kampen door hen de immigratie in Palestina te beletten. Ondanks protesten van alle kan ten werden de twee mannen opgehangen. Op het schavot zongen ze het Hatikvah (het lied van de hoop), dat later het Israëlische volks lied werd. EU's jeugd In Alexandrië woonde toen de Jood Eli Cohen, geboren in 1924. Hij was streng orthodox opgevoed. Op school blonk hij uit in talen en wiskunde. Hij had een ijzersterk geheugen. Hij kon met niet-Joden evengoed omgaan als met Joden. Van zijn ouders kreeg hij een camera. Hij las boeken over fotografie en werd een expert in het ontwik kelen en afdrukken van foto's. Ook wist hij alles van wapens en vliegtuigen. Hoewel Eli een Jood was, voelde hij zich een rasechte Egyptenaar. Wat er in Palestina gebeurde interesseerde hem eigenlijk niet zo veel. Totdat die twee Stemgroepleden, die even oud waren als hij, werden terechtgesteld. Eli bij de Mossad Toen meldde hij zich als koerier bij de Mos sad, een Joodse organisatie die zich tijdens de oorlog bezighield met het naar binnen smokkelen van Joodse immigranten. Toen de oorlog (bijna) voorbij was, richtte die organisatie zich op de strijd voor een zelf standig Israël. Een topspion zou proberen in het Britse hoofdkwartier te Caïro achter de Britse plannen te komen. Eli sloot zich bij hem aan. Daar in Caïro lagen ook enorme wapenvoorraden, die het Joodse leger maar al te goed gebruiken kon. Met zijn feilloze talenkennis kocht Eli ambassadepersoneel om. Voor wat geld wist hij aan visa voor Joden te komen en zo zag hij kans duizenden Joden naar Palestina te smokkelen. Omdat Engeland niet in staat was het con flict tussen Joden en Palestijnen op te lossen, besloten de Verenigde Naties (1947) het land in tweeën te verdelen, in een Palestijns en een Joods deel. Dat besluit deed de anti semitische gevoelens in Egypte sterk oplaai en. De Moslimse Broederschap, een fanatiek religieuze groepering, wakkerde de anti- Joodse stemming nog eens flink aan. Op 14 mei 1948 kondigde David Ben Goerion de onafhankelijkheid van Israël af. Onmiddel lijk verklaarden 5 Arabische landen, waar onder Egypte, aan de nieuwe staat de oorlog. De toestand voor de Egyptische Joden werd nu onhoudbaar. Honderden Joden werden zonder eiüg motief gearresteerd, hun bezit tingen werden verbeurdverklaard. Eli ging naar Israël voor een spoedcursus inlichtingenwerk en sabotagetechnieken. Daarna keerde hij naar Egypte terug. Hij kwam met nog anderen onder een ervaren spion te staan, die zich uitgaf als handelaar in kunstledematen. Zo kwam Eli in nauw contact met hoge Egyptische officieren, die zich over gewonde oorlogsslachtoffers ont fermden. Dat leverde hem belangrijke infor matie op die hij aan de Mossad doorseinde. Eli gearresteerd Kort daarna werden o.a. Amerikaanse en Britse installaties in Caïro en Alexandrië opgeblazen. Eén van de spionnen viel in handen van de politie. Na dagenlange marte lingen stelde hij de totale lijst van mede plichtigen aan de Egyptische autoriteiten ter hand. Ook Eli werd gearresteerd.. Hij bleek echter een expert te zijn in het doorstaan van ondervragingen. Hij slaagde erin de onder vragers van zijn onschuld te overtuigen en ze lieten hem vrij. Twee van de groep werden opgehangen en de haat tegen de Joden werd nog meedogenlozer. Nasser, de Egyptische president, eiste - net als Hitler - dat het wereld-Jodendom zou worden uitgeroeid. Eli zette zijn werk als spion voort en zond alle mogelijke belangrijke informatie naar Tel Aviv. In 1954 werd hij opnieuw gearres teerd. Hij vreesde geëxecuteerd te worden. Zijn activiteiten voor de Joodse zaak zouden stellig aan het licht komen, maar opnieuw slaagde hij erin zijn ondervragers om de tuin te leiden. Ook al kon men niets bewijzen, hij werd voorgoed uit Egypte verbannen. Zijn voornaamste werk zou nu pas echt beginnen. Eli in Israël De Suezcrisis (1956), de oorlog waarbij Israël - samen met Engeland en Frankrijk - Egypte aanviel en het Egyptische leger ver pletterde, maakte de situatie voor de in Egypte wonende Joden schier ondraaglijk. Op cafe's hingen borden met het opschrift: Verboden voor honden en voor Joden. Eli was 32 toen hij in Israël kwam. Hij voel de er zich een vreemdeling. Hij maakte een lange en moeilijke aanpassingsperiode door. Verward en depressief wierp hij zich op de studie. Na bijna een jaar kreeg hij een baan op het minsiterie van Defensie. Hij had moeite met de eentonigheid van het kantoor- leven. Hij wilde in de praktijk. Toen hij dat kenbaar maakte kreeg hij te verstaan dat men geen prijs stelde op avonturiers. Dat krenkte hem diep. Had hij in Egypte niet zijn leven voor Israël gewaagd? Hij voelde zich verne derd en nam ontslag. Hij werd accountant bij een levensmiddelenbedrijf. In 1959 trouwde hij met Nadia, een Iraakse van geboorte. Ze was verpleegster in het Hadassah-zieken- huis. Dat gaf aan zijn leven een wending. Niet lang daarna ontmoette hij een oud-col- lega, die een hoge functie bij de Mossad had. Die vertelde hem dat ze hem vanaf zijn aan komst in Israël geschaduwd hadden, dat ze ook wisten van zijn prestaties in Egypte. De man vroeg hem of hij bereid was opnieuw voor Israël te werken. Beduusd ging hij op dat aanbod in. Op het hoofdkwartier van de Mossad voerde hij daarna lange gesprekken en werd hij aan een kruisverhoor onderwor pen. Nadat hij zijn eerste onderzoek glans rijk had doorstaan, moest hij nog een serie medische en psychologische tests onder gaan. Hij werd aangenomen met de medede ling dat hij de dienst mocht verlaten als hij dat wilde en wanneer hij dat wilde. Eli kreeg een intensieve opleiding van een halfjaar in een trainingscentrum. Hij leerde explosie ven maken, installaties opblazen, kluizen forceren, berichten (de)coderen, microfilms maken, enz. Hij beheerste al deze vaardighe den tot in de perfectie. Ook legde hij de scherpschuttersproef met succes af. Zijn instructeurs waren verbaasd over zijn feno menale geheugen. Bovendien wist hij zich in zijn omgang met mensen aan elke omstan digheid aan te passen. Na zijn opleiding mocht hij naar huis. In die tijd werd zijn dochtertje geboren. Al gauw vertrok hij naar Nazareth, met een vals paspoort. Daar leerde hij de mohammedaanse godsdienst kennen. Regelmatig bezocht hij de moskee. Al spoe dig kon hij voor een echte moslim doorgaan. Eli's instructeurs hadden geconstateerd dat hij de kwaliteiten van een topspion bezat en geschikt was om de meest veeleisende opdrachten uit te voeren. Hij zou naar Syrië gaan, het land dat vanaf de Golan regelmatig Joodse nederzettingen bestookte. Eli, die veel op een Arabier leek en perfect Arabisch sprak, zou in Damascus geheel op eigen houtje gaan opereren. Maar voor hij vertrok moest hij eerst nog een spoedcursus Syrische geschiedenis, economische ont wikkelingen, bestuursorganisatie, geografie en topografie volgen. Ook moest hij dag en nacht naar de Syrische radiostations luiste ren. Vanaf 1958 vormden Egypte en Syrië samen de Verenigde Arabische Republiek. Daar door waren er in Syrië nogal wat Egyptische militaire instructeurs. Zij zouden Eli wel licht herkennen. Eerst moesten ze verdwe nen zijn voordat Eli met zijn eigenlijke werk beginnen kon. Alsof alles wat hij van Syrië geleerd had nog niet genoeg was, moest hij ook nog alles wat hij over Argentinië te weten kon komen in zich opnemen. Hij bestudeerde de Argentijnse geschiedenis, politiek en geografie. Ook schaafde hij z'n Spaans nog wat bij. Daarna vertrok hij naar Argentinië (1961). Leuk vond hij dat niet. Onder de naam Kamel Amin Tabet, van beroep exporteur, kwam hij als 'Syriër' in zijn hotel te Buenos Aires. Hij zocht contact met landgenoten. Die waren in Argentinië in overvloed aan wezig. Tijdens ontmoetingen stelden ze hem allerlei vragen. Hij vertelde 'zijn levensver haal' en wie er meer van wilde weten kon ook nog naar zijn appartement komen om een album met foto's te bekijken. Het duur de niet lang of Eli was een populair man in de kring van de Syrische emigranten. Hij nodigde zijn vrienden in zijn appartement uit, serveerde overvloedig drank en sprak hartstochtelijk over zijn geboorteland Syrië. Iedereen die kwam, moest zijn (door de Mossad vervaardigde foto's) bekijken. Op een dag kwam hij in contact met een redac teur van de grootste Arabische krant in Argentinië. Deze man had zelden iemand ontmoet met zoveel liefde voor zijn vader land. Hij introduceerde hem bij vooraan staande diplomaten. Al spoedig was hij een welkome gast op cocktailparty's en diners. Op een keer ontmoette hij daar majoor al- Hafez, de militaire attaché van de Syrische ambassade. Deze man kwam onder de indruk van Eli's nationale gevoelens en nam hem al gauw in vertrouwen. Hij adviseerde hem lid van de Baath-partij te worden en met hem mee naar Damascus te gaan. Na drie maanden nam hij afscheid van de vele zakenlieden, regeringsfunctionarissen en persoonlijke vrienden en ging op weg naar Zurich, waar zijn verbindingsman hem opwachtte met papieren waarop zijn eigen lijke naam - Eli Cohen - stond en met zijn oude Israëlische kleren. Vandaar ging hij naar Tel Aviv, naar zijn vrouw en dochter. (wordt vei-volgd) vH: Op zaterdag 21 september 2002 zal er een concert worden gegeven, dat georganiseerd wordt door de Nieuwe Tongse zangvereni ging 'ApoUo'. Aan dit concert wordt mede werking verleend door: gemengde zang vereniging 'ApoUo' o.l.v. Marlotis Smit, mannenkoor 'Ons Koor' te Middelhamis o.l.v. Willem Chr. Meyboom, gemengde zangvereniging 'Animate' te Vries o.l.v. Aletta Kwant en het 'Shanty Koor', even eens te Vries. Dit concert is tot stand geko- men door een vraag van Aletta, die ook enkele jaren dirigente bij 'Apollo' is geweest. Daar zij nu het koor uit Vries onder haar leiding heeft, leek het haar - en ook 'Apollo' - een leuk idee om tot een soort uitwisselingsconcert te komen. Ook het mannenkoor was direct bereid haar medewerking te verlenen. Het wordt zater dag 21 september dus een afwisselend con cert, met diverse soorten muziek. Het con cert wordt gegeven in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe Tonge. De aanvang is 19.30 uur, de zaal gaat om 19.00 uur open. De toegang is gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4