Overdenking Plan van aanpak ruimtelijke ordening Middelharnis nog niet compleet uit de Heilige Schrift eiiurfiMiif4iieui«s jpjKVENSTER Muzikale Hartewensen Opbrengst collecte Kankerbestrijding De wandel in de hemel jOFI/ECL PEMyfOFN? OPHETRaNOIE Uw woning of bedrijfspand verkopen? naGROomauFfcis De wandel in de hemel Nog geen handhavingsbeleid Ongerustheid en onbegrip PAGINA 5 ""ast VÏOJDAG 13 SEPTEMBER 20023 |lik op kerk samenleving ij - Bouwfraude - Hellend vlak - Onbegrijpelijk pren geleden circuleerde er een mopje om de jeskundigheid van bepaalde mensen te ver- uidelijken. Iemand die gepromoveerd is, en e doctorstitel heeft behaald, is gespeciali- perd in één détail van een vak. Een leraar op e middelbare school heeft zijn eigen vak nder de knie. Maar een onderwijzer op de asisschool geeft alle vakken, die weet dus ■les. laar moest ik aan denken nu ik gereed zit om Tver een zaak te schrijven die momenteel bel Nederland bezig houdt, maar waar ik tgenlijk niets van weet en ook niets van legrijp. Ik heb het oog op de parlementaire Inquête over de bouwfraude. DageKjks kun- len we via de media kennis nemen van de lerhoren,. en dagelijks worden we door de ^anten daarover voorgelicht, maar hoe meer erover lees en hoor, hoe minder ik ervan nap... Vat me wel duidelijk is geworden is, dat er norm gesjoemeld is om bouwopdrachten linnen te halen. Dat dat doel vrijwel alle liiddelen heiligde. De grote jongens maakten Inder elkaar afspraken, de laagste inschrijver Ireeg van de regering de opdracht, en zij die liet in de prijzen vielen stelden elkaar Ichadeloos. Dat laatste echter bleef niet leperkt tot een flink cadeau of een etentje, Tiaar daarmee waren vaak tonnen, zo niet miljoenen, gemoeid. Zelfs dure vakanties en bordeelbezoek waren inmiddels gewoon ge worden... Zoveel is inmiddels wel helder geworden dat de weg van de zonde een hellend vlak is, waarop je moeilijk meer terug kunt. Het begint altijd in het klein en het eindigt in het groot. Net als wanneer een medewerker van een groot bedrijf of van een bank fraudeert. Wanneer het verduisteren van honderd of van duizend gulden niet uitkomt, wordt het bedrag steeds groter. En op een gegeven moment komt de zaak aan het licht en dan blijkt de betreffende medewerker al toimen te hebben achterovergedrukt. Er zijn van die dingen waar je als gewoon mens niet bij kunt. Hoe is het mogelijk dat fraude op zo grote schaal nooit is ontdekt? Dat bedrijven er jarenlang een dubbele boek houding op na konden houden, zonder dat iemand daar erg in had? En dat nooit iemand die erbij betrokken was, en die het bedrog wèl door had, zijn medewerking niet heeft geweigerd? Ik sta ook versteld van de vergeetachtigheid van de hoofdspelers in dit spel, die nu voor de enquête-commissie verslag moeten uitbren gen. Ze staan onder ede, en van hen wordt dus verwacht dat ze de waarheid en niets dan de waarheid zullen zeggen. Maar op een cru ciaal moment laat hun geheugen hen ineens in de steek, en weten ze het niet zo goed meer.Ja, wij mensen vergeten gauw, maar zouden zulke grote zaken nu weggezakt zijn in hun herinnering? Ik heb trouwens nog een probleem. Dat be zoek aan sexclubs en bordelen werd openlijk toegegeven. De echtgenotes van de be treffende ambtenaren hebben dat natuurlijk ook gezien. Hoe zal het thuisfront daarop reageren? Je zal als vrouw toch maar een man hebben die voor heel Nederland erkent sexclubs te hebben bezocht... Als dat ook allemaal 'moet kunnen' in dit land, dan zijn we wel erg vèr van huis. Maar dat wisten we toch al? Waarnemer )eze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er bostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu- Jen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door leskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending lompleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. to 'n 30 jaar geleden heb ik bij een vorige yerkgever gedurende enige jaren pensioen hpgebouwd. Nu wil ik graag weten hoeveel Wc t.z.t. kan verwachten. Hoe kan ik daar Ifchter komen? Antwoord: In de eerste plaats kunt u het [lavragen bij uw toenmalige werkgever. De Kans is echter groot dat deze niet meer bestaat. In dat geval kunt u telefonisch navraag doen bij de Pensioen en Verzeke- |ringskamer, tel. (0900) 5300530 0,35 per gesprek), of met de Helpdesk Vergeten Pen- Eioenen, tel. (070) 3117373 (alleen 's och- (tends). \0p een rommelmarkt nam ik een soort bon- \bonschaaltje mee. Ik dacht dat het van koper Iwös, maar het was aan de buitenkant zilver- ukleurig en aan de binnenkant koperkleurig. uEr staan twee sterretjes met de letters EP in. \Zie het bijgevoegde schetsje. Van wat voor tmateriaal zou het schaaltje gemaakt zijn, \hoe oud zou het zijn en is de maker bekend? I Antwoord: Helaas hebt u een tijdje op ons [antwoord moeten wachten, dit kwam door- Idat onze antiquair met vakantie was. Hij I deelde ons, en dus ook u, mede dat: "Het is altijd moeilijk zonder zelf 't object ter hand te hebben genomen een definitieve uitspraak te doen. Dit bonbon- of soezenschaaltje is zeer waarschijnlijk verzilverd. Meestal is zoiets gemaakt van koper, dat in een zilver bad langs elektrolytische weg voorzien werd van een dun laagje zilver. In Engeland is dit veel gemaakt, het werd ook wel Engels zil ver genoemd. Een veel voorkomend merk is 'EPNS'. De E staat voor Engeland en de P voor Plate, hier ook wel Pleet genoemd. Mogelijk stond op uw schaaltje ook EPNS. Aan te nemen is dus dat het merkje EP staat voor English Plate. Het kan makkelijk uit de periode rond 1900 zijn. Door het vele poet sen en het gebruik is in de loop der tijd deels het laagje zilver verdwenen." Op de grootste munten in mijn verzameling staan teksten waarvan er een aantal in de muntencatalogi verklaard worden. Over het randschrift vind ik daar niets in. Waar komt die spreuk 'God zij met onseigenlijk van daan? Antwoord: Van oudsher zijn er randschrif ten aangebracht op de zijkant van zilveren en gouden munten van voldoende dikte, tenein de het zgn. snoeien (afsnijden en afslijpen) tegen te gaan. Te veel slimmerds haalden nameüjk telkens iets van de ontvangen schijfjes edel metaal af om px op dié manier 'iets bij te verdienen'. Handelaren en geld wisselaars moesten daarom met weegschaal tjes het ontvangen geld wegen, teneinde het juiste gewicht aan ongesnoeide munten te kunnen incasseren. Tijdens de Republiek ter Zeven Verenigde Nederlanden stond op Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/laxaleur, lid NVM 0187-476555 Het bekende verzoekplatenprogranmia 'Muzikale Hartewensen' van Radio Flakkee zal dinsdagavond niet rechtstreeks vanuit de studio in Dirksland worden gepresenteerd. In plaats daarvan zullen de opnamen worden uitgezonden die 's middags om 14.00 uur zijn gemaakt in het zorgcentrum 'Ebbe en Vloed' in Oude-Tonge. Het team van 'Muzi kale Hartewensen' zal dan de verzoeken van de bewoners van 'Ebbe en Vloed' behande len. De bewoners, maar ook andere belang stellenden, mogen tijdens de opnamen aan wezig zijn. Andere luisteraars kunnen voor deze avond geen verzoekplaat aanvragen. De overdenking zal na het eerste uur worden gehouden door ds, P. van Duivenbode, pre dikant van de Hervormde Gemeente van Den Bommel. OUDDORP - De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrijding, het Konin gin Wilhelmina Fonds (KWF), heeft in Oud- dorp 4.532,85 opgebracht. Dit geld wordt besteed aan projecten op het terrein van wetenschappelijk kankeronderzoek, voor lichting en patiëntenbegeleiding. De KWF afdeling Ouddorp bedaiikt iedereen hartelijk voor zijn of haar bijdrage. Speciaal dank aan de collectanten voor hun geheel belangeloze inzet voor dit goede doel! sommige munten: 'Si Deus Nobiscum Quis Contra Nos' (ofwel: Als God met ons is, wie kan dan tegen ons zijn?). Dit in verband met de langdurige strijd tegen Spanje en andere erfvijanden. Latijn was de internationale taal in die eeuwen en er bestond in alle Christe lijke landen een traditie om op munten gods dienstige spreuken te vermelden. Toen na de aftocht van de Franse legers uit ons land en Napoleons nederlaag bij Waterloo voor het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden een decimaal geldstelsel werd ontworpen, bepaalde koning Willem I op grond van deze traditie, dat 'God zij met ons' het randschrift zou worden van de munten met 'hogere waarden' (dan de pasmunt) welke vanaf 1818 te Utrecht en te Brussel geslagen zou den worden. De kleinere muntjes kregen een kartelrand en bankpapier kreeg een water merk teneinde evt. vervalsing te kunnen con stateren. Op een verjaardag hoorde ik dat transvetzu ren slecht voor de gezondheid zouden zijn. Is dit borrelpraat? Wat voor zuren zijn dit? Antwoord: Het is geen borrelpraat! Trans vetzuren ontstaan door het harden van plant aardige oliën, waardoor een betere smeer baarheid wordt bereikt. Om de vloeibare oUën die gebruikt worden voor de bereiding van margarine en halvarine vast en smeer baar te maken, worden ze 'gehard'. Bij dit proces verandert een deel van de onverza digde vetzuren in verzadigde varianten. Bovendien ontstaan er transvetzuren, die mede verantwoordelijk worden gehouden voor het ontstaan van hart- en vaatziekten. Kent u een praktisch recept voor slagroom- truffels? Antwoord: Haal 250 gram couverture bij een banketbakker. Dat is voordelige choco lade met wat extra suiker en cacaoboter in blokken, die u bij ca. 32 °C in een pannetje kunt smelten. Kunt u geen couverture krij gen, smelt dan pure repen tot dat gewicht. Meng er een kwart üter stijfgeklopte slag room doorheen. Spuit van het mengsel klei ne bolletjes en laat die even opstijven. Haal ze daarna nog eens door juist gesmolten slappe chocola en bestrooi deze truffels met chocoladevlokken of hagelslag van echte cacao (dus zonder geur-, kleur- of smaak stoffen. "Weest mede mijn navolgers, broeders, en merkt op degenen, die alzo wandelen, gelijk gij ons tot een voorbeeld hebt. Want velen wandelen anders; van dewel- ken ik u dikmaals gezegd heb, en nu ook wenende zeg, dat zij vijanden des kruises van Christus zijn; welker einde is het verderf, welker God is de buik, en welker heerlijkheid is in hun schande, dewelken aardse dingen bedenken. Maar onze wandel is in de hemelen, waaruit wij ook den Zaligmaker verwachten, namelijk den Heere Jezus Christus; die ons verne derd lichaam veranderen zal, opdat het zelve gelijkvormig worde aan Zijn heer lijk lichaam, naar de werking, waardoor Hij ook alle dingen Zichzelven kan onderwerpen.(Filip 3 vers 17-21) Vorige week hebben we nagedacht over de wandel van de wereld vandaag het vervolg. De wandel in de hemelen. Wandel. Dat betekent dus dat woord burger schap. Wij zijn reeds burgers van de hemel. Zo schrijft Paulus aan de Filippensen. Als het inderdaad zo is kun je het merken. Aan onze woorden en daden. Uiteraard ook aan onze gedachten al weet God die alleen. Daarom misschien nog wel het meest aan onze blijdschap over het kruis van de Heere Jezus Christus. Aan onze verworteUng in het EvangeUe. Ons werkelijk leven met de Heere. Hem niet in de eerste plaats hebben als hulp bij het leven. Maar dat we Heere kennen in wat Hij is in Zichzelf. Ontdekken, dat Hij ons om niet verkoren heeft tot het eeuwige leven. Na die ontdekking er ook veel met Hem over spreken. U liefde voor God Hem vertellen. Dan kent u uw schuld. Maar dan kent u boven die schuld uit de verzoening. Het wonder dat Jezus aan het kruis uw zonden droeg. Het aangrijpende van Gods liefde dat het bloed van Christus gevloeid heeft voor uw persoonlijke zonden. Dat Jezus aan het kruis van Golgotha ook speciaal voor jou heeft geleden. En dat kun u niet begrijpen. Maar daar moet u over denken en spreken. Het straalt zo te zeggen door alles wat u zegt en doet heen. Jezus is alles voor u. Niet als Vriend. Maar als Zaligmaker. Heel uw leven is aan Hem verbonden. Misschien is het belangrijkste kenmerk nog wel, dat u dan niet meer alles zelf regeh. U hoeft niet meer van alles. U hoeft niet op te vallen. Het gaat u niet meer om een monu ment voor uzelf. Het gaat u ook niet meer in de eerste plaats om beveiliging tegen alle kwaad. Zelfs niet in de eerste plaats om red ding tegen de hel. Het gaat u om de Koning des hemels. Hoe kan ik leven voor Hem? Zo bent u nu reeds een burger van de heme len. U zou een vergeUjking kunnen trekken met de Joden. Religieuze Joden kun u overal ter wereld herkennen. Ze wonen overal, maar eigenlijk horen ze als burgers in Israël. Wel zo, maar dan nog dieper is het met de chris tenen als burgers des hemels. Het gaat bij hemelburgers niet zozeer over de uiterlijke kenmerken. Bij de Joden herkent u het patroon van de sabbat, Paschaviering, de Jom Kippur, bepaalde kleding. Dat is bij christenen ook wel enigszins het geval. Maar daar gaat het uiteindelijk niet om. Het gaat om het hart. Het gaat om de ver bondenheid aan de Opgestane Heiland. Het gaat om levende gemeenschap met de Heere. Dat u als een rechteloze zondaar door genade dagelijks het gesprek met uw God voert. Dat u verwonderd bent van iedere gave die u krijgt. Dat u niet eist, maar bUj ontvangt. Ja, dat u ook steeds weer teleurgesteld bent. Niet in God, maar in uzelf. Dat u niet dat hei lige zondeloze leven hebt dat u moest heb ben. Dat uw boze hart nog in u zit. Dat u nog zo met die boezemzonde hebt te worstelen. Dat u helaas nog zo vaak wereldgeUjkvormig denkt. Dat u zich zo aangesproken wist toen het verleden week ging over het wereldse leven in godsdienst, uitgaan, eten, seks en economie. Heere, het gaat steeds weer ver keerd. Ik kan u niet dienen. Ik ben een verlo ren mens. Maar voor dat probleem geeft de Heere nu een heerlijk perspectief Onze wandel, ons burgerschap, is in de hemelen. Wij horen bij de hemel. Want onze Koning is in de hemel. Hij is opgevaren en regeert over ons op de aarde. Hij volgt ons leven op de voet. Hij weet ook van die fouten en dat falen. Hij kent ons door en door. Maar Hij is onze Zaligma ker. Hij komt nog eens uit de hemel om ons als Zaligmaker thuis te halen. Ons burger schap dragen we nu nog temidden van de wereld. Maar eens zullen de burgers van het Koninkrijk naar huis gaan. Jezus neemt hen mee naar de hemel. Hij brengt het thuis. Ver langt u daar ook zo naar? "Dat ik eens thuis mag komen." Maar daar is nog iets heel wonderhjks en heer- üjks aan verbonden. Dat boze hart, dat we heb ben. Die zondige neiging, die we niet kwijt kunnen raken. Daar doet Hij iets aan. Als Hij komt zal Hij aan deze ellendige toestand een eind maken. Hij zal ons vernederd lichaam ver anderen. Hij zal ons zo veranderen, dat alle ver nedering en aardse gerichtheid uit ons lichaam verdwijnen. Hij zal ons maken zoals Hij zelf is. Zijn heerhjk üchaam is het voorbeeld waarnaar Hij ons hchaam zal vernieuwen. En dan valt al het aardse van ons af Dan valt al het zondige van ons af Dan is er geen wereldgelijkvormigheid meer. Dan stoppen we met dat streven naar eigen eer. Dan wor den we honderd procent Hem toegewijd. Dan zullen we helemaal burgers van de hemel zijn. Dan woont de Geest van de Heere vol ledig in ons lichaam. En dan komt daar geen eind meer aan. Want dat lichaam is alle ver derfelijkheid en alle sterfelijkheid te boven. God zal het eeuwig voor zich in bezit nemen. Vrede en harmonie zal het zijn. Eeuwige aan bidding van God en het Lam. Alle vijand schap tegen het Evangelie zal uitgebaimen worden. De tranen van Paulus zijn opge droogd. Wij zullen ons gezamenlijk in de Heere verblijden. Verlangt u er naar? Mag het komen? "Zou het wel kunnen?", vraagt u zich af. Ik ben er zo ver bij vandaan. Het moet wel een nieuwe schepping zijn wil het zo ver komen. U hebt gelijk. De Schepper zelf moet er aan te pas komen. Maar Hij komt eraan te pas. Want Hij zal het doen. Met die kracht, waardoor Hij alle dingen aan Zich zal onderwerpen. Nee, we zien het nog niet. Ons hart is nog niet zo. Maar we geloven het. We verlangen ernaar. En we richten ons leven er vast naar in. We wandelen als navolgers van Christus. Ons burgerschap is in de hemelen. A. van Lingen Bijna een jaar geleden kreeg de gemeente Middelharnis de nodige kri tiek te verduren. De Inspectie Ruimte lijke Ordening van het ministerie van Volksgezondheid Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer had het ruimte- Ujke ordeningsbeleid van de gemeente eens goed tegen het licht gehouden. En wat bleek? Hier en daar schortte er nogal wat aan. De Inspectie kwam met een hele rij aanbevelingen om de uit voering van de Wet op de Ruimtelijke Ordening te verbeteren en verlangde van de gemeente een plan van aanpak. Dinsdag sprak de raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling over een plan van aanpak dat nog niet com pleet was. Wat voor kritiek had de Inspectie Ruimtelij ke Ordening ook al weer? Dat ruim tweeder de van de gemeentelijke bestemmingsplan nen ouder was dan de wettelijk toegestane tien jaar. De gemeente werkt wel aan actu alisering, meldde de inspectie, maar een degeUjke planning ontbreekt. Een ander zwaarwichtig punt van kritiek was dat de gemeente geen handhavingsbeleid had en onvoldoende aandacht besteedt aan handha ving. Een goed voorbeeld daarvan was in de ogen van de inspectie het niet actief bestrij den van permanente bewoning in het recre atiepark Nieuw Zeeland. "De gemeente bUjft hier ernstig in gebreke", schreef de Inspectie Ruimtelijke Ordening in de con clusies van het onderzoeksrapport, om daar meteen de aanbeveling op te laten volgen dat er per direct tot handhaving in Nieuw Zee land moet worden overgegaan. Andere aan bevelingen waren: een gedegen planning maken voor het actualiseren van de bestem mingsplannen én - een dringend verzoek - op zeer korte termijn handhavingsbeleid for muleren en tot uitvoering brengen. Het plan van aanpak dat het college nu gemaakt heeft, bevat nog geen handhavings beleid en daardoor ook nog geen passage over handhaving van de regels in het recre atiepark. Met andere woorden: of en hoe de gemeente denkt op te treden tegen perma nente bewoning van recreatiewoningen is nog niet bekend. De gemeente heeft de for mulering van het handhavingsbeleid uitbe steed aan een extern bureau en wacht nog op antwoord. Volgens wethouder Van der Kamp kan de definitieve rapportage van dit bureau komend najaar tegemoet worden gezien. Wel zouden er reeds enige 'handrei kingen' zijn waarmee de situatie in Nieuw Zeeland, in het plan van aanpak een weer barstige materie genoemd, "evenmeel zou kunnen worden opgepakt". In de commissie ruimtelijke ontwikkeling bleek dinsdagavond de overtaiging te leven, dat dit plan van aanpak onvoldoende is. "Of dit voor de Inspectie RuimteHjke Ordening uitgebreid genoeg is, waag ik te betwij felen", zei VVD-er Van Es bijvoorbeeld. "De situatie in Nieuw Zeeland moest direct worden aangepakt van de inspectie, en dat is niet het geval. We voldoen dus niet aan de eis van de inspecteur." CDA-er Papeveld sloot zich daarbij aan: "Wat betreft Nieuw Zeeland is er in feite niets gebeurd. Straks zijn we een jaar verder." SGP-er Vreeswijk vond dat het plan van aanpak wel beter is dan een eerdere versie, die in juni op tafel kwam. Maar, vervolgde hij, "als de inspectie hiermee genoegen neemt, dan moeten we daar als gemeente heel blij mee zijn." De commissieleden Groenendijk (VDB'78) en Jordaan (PvdA) vroegen vooral aandacht voor de onzekerheid waarin de bewoners van Nieuw Zeeland nog altijd verkeren. Groenendijk: "De mensen die daar wonen, hebben recht op een goede uitleg. Ze moeten weten wat hun status is." En Jordaan: "Op het park Nieuw Zeeland heerst ongerustheid en onbegrip. Er zijn huizen bij die al twee of drie keer verkocht zijn. Er moet snel duide lijkheid komen over de rechten en plichten daar." Mevrouw Kersten (ABB) zei dat er snel een oplossing moet komen en dat er opgetreden zal moeten worden als mensen onrechtmatig in recreatiewoningen wonen. "Ook omdat we anders over een paar jaar weer hetzelfde krijgen, als er in Battenoord van zulke woningen worden gebouwd." De wethouder zei dat de Inspectie Ruimte lijke Ordening genoegen neemt met het plan van aanpak, omdat de inhoud niet afwijkt van het antwoord dat de gemeente had gedicht op het kritische rapport, een antwoord waar nooit een reactie op is ont vangen. "Alleen het handhavingsbeleid moet er nog komen. Het bureau is er nog mee bezig. Het is niet eenvoudig om iets in het vat te gieten waar je ook nog wat mee kunt. Er mogen geen haakjes en oogjes in zitten." De commissie adviseerde vervolgens het plan van aanpak pas in de gemeenteraad te bespreken als het compleet is. Dus: als er ook een handhavingsbeleid is. -16- "Hé, kijk hier eens, voetsporen. Ik weet zeker dat dit Leonards wandelschoenen zijn!" Inderdaad staan er duidelijke voetafdrukken van de jongens in het vochti ge zand. "Ze zijn hier dus wel geweest!" "Ja, maar zo te zien zijn de sporen niet vers. Wat nu?" "We gaan naar paal negentien, daar zullen we de..." De agent maakt zijn zin niet af. Een doffe, zware dreun galmt door de bunker en klinkt na in de stille avond. Door het openstaande luik horen ze dat het redelijk dichtbij moet zijn. "Van Zanten, een explosie!" Ze ren nen naar het luik en klauteren naar buiten. Het is moei lijk te bepalen van welke richting de klap is gekomen. In de stilte van de avond horen de mannen echter plot seling een zacht, maar duidelijk gerucht. Het Ujkt op het losdraaien van een roestige moer. Een knarsend, metaalachtig geluid. Ze kijken elkaar veelbetekenend aan en lopen voorzichtig in de richting van het gerucht. Ze lopen even verderop vast in de takkenzee. In het donker is het pad van Leonard en John naar de loop graaf onvindbaar. De mannen worstelen zich moei zaam vooruit en proberen tevens zo weinig mogelijk geluid te maken. Na een minuut of tien stopt Van Zan ten. "Volgens mij zijn we uit koers geraakt, ik hoor niets meer." De agent knikt. "Het is haast onmogelijk hier in het donker iets te vinden. Laten we nog even verder pro beren te gaan, want er moet hier iets zitten. We moeten iets meer rechts aanhouden, voor m'n gevoel. Als we de maan recht voor ons houden raken we niet zo snel uit de koers." Ze gaan voorzichtig verder, maar kunnen niet voorko men dat de weerbarstige takken af en toe flink kraken. Dan dreunt weer een zware slag door de avond. De grond trilt onder hun voeten. De tweede explosie. waarmee de deur onderaan de trap wordt opgeblazen, knalt met donderend geweld door de stilte. "Dat is vlakbij! Kom op, we hebben geen tijd te verliezen!" Zonder zich verder aan het gekraak te storen, storten ze zich in het struweel. Ze voelen dat ze vlak bij de jon gens zijn en letten niet op de schrammen die ze oplo pen. Als dol geworden olifanten in een oerwoud stor men ze recht op him doel af. Ook Verhoef en zijn collega's horen de tweede klap. Ze zijn net op het strand als de dreunende slag uit de duinen klinkt. Nu kuimen ze goed bepalen waar de klap vandaan komt. Schuin rechts uit de duinen. Ook zij twijfelen geen moment en spurten het duin op, in de richting van de klap. Ook zij stranden echter binnen de kortste keren in het dichte struikgewas. De Sik heeft een fatale misrekening gemaakt. Hij dacht dat de explosies niet zover hoorbaar zouden zijn. En als ze gehoord zouden worden, wie zou er dan wat achter zoeken? Zeker een vliegtuig door de geluidsbarrière of zoiets, zouden de mensen zeggen. En trouwens, ik heb geen tijd om een andere oplossing te verzinnen, want het schip is al onderweg en kan nu elk moment het strand bereiken. Het pakt anders uit. Want nu zijn zes gewapende mannen op weg naar de bunker. De ontploffing van de verlossende handgranaat ver oorzaakt in het trappenhuis van de bunker grote ver warring. De Sik is met twee handlangers bezig met de inspectie van de laatste deur die hen nog van de jon gens scheidt. Plotsehng worden ze bijna omver gegooid door de explosie. De deur staat in één keer bol van de klap en alles siddert. Verwilderd kijken de mannen elkaar aan. "Zijn de jongens gewapend?" vraagt een tengere, donkere man die naar de naam Jack luistert. Met een verbeten gezicht kijkt de Sik naar de deur, die zo ontzet is dat hij met en koevoet waarschijnUjk wel open te krijgen is. "Haal het breekijzer", bitst hij. Op de trap klinken voetstappen van één van de twee mannen die de wacht houden. "Wat is er gebeurd? Was die klap van jullie?" "Nee, die jongens hebben zo te horen ook explosieven, sta daar niet te zeuren en geef een breekijzer!" De deur valt toch nog tegen. Pas als de derde man, lui sterend naar de naam Rinus, zich er ook mee bemoeit springt hij krakend open. De Sik knipt een lantaarn aan en springt naar binnen met getrokken pistool. Een ver wrongen deur ligt vlak voor hem. Rechts een zwaar beschadigde sponning met daarachter een volledig ver woeste ruimte, en een groot gat in het plafond. Door dat gat valt het zachte licht van de maanschemer vrien delijk naar binnen, op wat resten van het stalen bureau. In enkele seconden dringt de waarheid tot hem door. Hij braakt een verwensing uit en rent de gehavende ruimte in. Even later staat hij in het heldere maanlicht op de duintop, van de jongens geen spoor. "Jack! Rinus! Kom hier!" Het is een overbodig bevel, want de mannen zijn hem gevolgd. "JulUe gaan samen op zoek naar die jongens. Ze kunnen niet ver zijn. Ik denk dat ze de kant van het bos op zijn gegaan, dus zoek in die richting. De ga de andere kant op en haal Joeri en Willem er ook bij. Als je ze vindt, ga je direct naar de schuur, daar zien we elkaar weer. Ik regel nog wat zaken voor het transport, want Max kan elk moment bij paal negentien arriveren." Zelf laat hij zich terug in het gat zakken en loopt snel naar de trap. Daar komt een opgewonden Willem hem al tegemoet. "We kunnen niet bij het spul komen! De deur beneden zit op slot en de sleutel is weg!" Dit wordt de Sik even teveel. Zoveel tegenslag heeft hij nog nooit in één avond gehad. Hij braakt zinnen uit, waarvan zelfs Willem met de ogen knippert. "Blaas die deur eruit, schiet het slot los of zoiets. Het interesseert me niet met wat! Max is onderweg en zonder dat spul hebben we echt een probleem." "Ja, maar het is een enorm groot risico met die explo sieve spullen in die kamer, je kunt moeilijk die. Willem maakt zijn zin niet af. Beneden klinkt een gesmoorde uitroep van Joeri. Direct daarna verschil lende schoten. Het automatische pistool van Joeri ratelt twee keer, gevolgd door zeker tien losse pistoolscho ten. De Sik staat twee seconden als vastgenageld aan de grond. Dan stormt hij de trap af HOOFDSTUK 12 In de loopgraaf is de situatie gespannen. Van Zanten en de agent hebben min of meer per ongeluk de loopgraaf ontdekt, evenals Leonard enkele weken gleden. Plotseling ziet de agent de duinwachter in de grond verdwijnen. Als hij geschrokken kijkt waar de duinwachter gebleven is, ziet hij de zware betonnen rand met daarachter de twee meter diepe loopgraaf. Van Zanten krabbelt net overeind. "We hebben beet, geloof ik", fluistert hij. De agent laat zich voorzichtig naast Van Zanten zakken. "Het lijkt wel een bunker, dit kan wel eens.Ze horen plotsehng gerucht, links van hen. Beiden trekken hun pistool en laten zich door de knieën zakken, wat hun redding is. Twintig meter verderop vlamt de loop van een auto matisch pistool. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5