De lessen van 11 september \>J Patricia Leijdens vertrekt voor negen maanden naar Curagao Akkerbouwer vecht met succes korting op vergoeding regenscliade aan Morgen boedelveiling in Middelharnis 0900-8844 Kïnderkledïngbeurs Expositie Kraplak www.knopsbv.nl innaard cfm streekblad op gereformeerde grondmag voor de zuid'hoUandse en zeeuwse eilanden Vhset Meubelen Gedrongen tot hulpverlening aan straatkinderen Radio Flakkee weer terug op de kabel van heel Goeree-Overflakkee Jaarmarkt Middelharnis e-G:^ f^^^fc^P Inbraak juwelierswinkel Controle op vervoer van kinderen naar school met auto Automobielbedrijf Flakkee B.V. Jubilerende molenmakerij doet gift aan Molenstichting G-O Bartj^k welkom In de Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Getijdencentrale in Brouwersdam moet haalbaar zijn i^ GARAGE Mflöps i^^ Visser SxYisser BARENDRECHT «TEL0180-642 111 MIDDELHARNIS •TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 Steun...? Wij zijn vreemdelingen actief in beeld en geluid Vrijdag 13 september 2002 74e jaargang nr. 7137 De wereld heeft deze week in het bijzonder her dacht dat alweer een jaar geleden de terreur in Amerika toesloeg. Elf september 2001Er hoeft vrijwel niets meer bij gezegd te worden. De beelden verschijnen weer op het netvlies. Wer kelijkheid die de fantasie te boven ging. De wereld veranderde. Ineens was er geen sprake meer van machtsblokken, die zich 'keurig' aan de regels hielden die staten onderling afspra ken. Ineens was er geen sprake meer van vijan den waarvan het onderlinge gedrag kon worden voorspeld. Ineens was er wereldwijd de dreiging van terreur Ineens hadden veel staten een gemeenschappelijke vijand, maar ze kennen hem ten diepste niet. Het is een vijand die met relatief weinig mensen, die overal gerekruteerd kunnen zijn, tot daden kan overgaan. Daarbij is niet eens bekend of het steeds dezelfde vijand is. Terreur is een verzamelnaam waarachter veel gezichten zich kunnen verschuilen. Terreur maakt onzeker Misschien is dat wel één van de hoofddoelen van terreur De doden en de schade van het moment van een aanslag zijn verschrikkelijk. De voortdurende dreiging en aanhoudende onzekerheid fungeren als lang zaam werkend gif. De vijand wordt uitgeput Terreur is gericht op angst onder de massa. Met bewondering hebben we de veerkracht gezien waarmee Amerika de aanslagen van 11 september 2001 verwerkte. Momenteel is er veel kritiek op de - volgens criticasters - arro gante manier waarop deze grootmacht zaken naar de hand probeert te zetten. Men vergeet daarbij dat president Bush ook wel móet Naar buiten toe moet duidelijk worden: wij zijn onge broken. De aanslag van een jaar terug is nog lang niet verwerkt. Voor de directe betrekkingen van hen die omkwamen zal dat wel nooit gebeuren, maar ook als natie Is de val van de Twins en de aan slag op het Ministerie van Defensie nog lang niet verwerkt. Iets daarvan blijkt uit de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. De zorgelijke gang daarvan wordt niet alleen door standaard procedures veroorzaakt. Na 11 september is er veel gebeurd. De wereld noteerde met verbazing hoe snel het schrikbe wind van de Taliban werd geëlimineerd. Tegelij kertijd werden in Afghanistan oude vijanden tot elkaar veroordeeld. Er is nu betrekkelijke rust in het land. Naar westerse maatstaven gaat het goed. Maar de vermeende aanjager van het kwaad is niet gevonden. En één factor krijgt men nooit onder de knie: de factor 'tijd van wachten'. Als het moet heeft terreur de tijd. De één wacht, de ander - of is het toch de zelf de - slaat toe. Ook dat hebben we het afgelopen jaar gezien. De zelfmoordaanslagen tegen Israël zijn met recht moorddadig te noemen. Actie roept reactie op. Na verloop van tijd weet nie mand meer wie begon. Of men wil het niet meer weten. De wereld zag toe en een deel kenschet ste deze terreur weer even soepel als voorheen als 'vrijheidsstrijd'. Elf september heeft de pro blemen in Israël niet dichter bij een oplossing gebracht Terreur heeft te maken met wérkelijkheid en bluf Er zullen ongetwijfeld verhandelingen zijn over de psychologie van de terreur Saddam Hoessein zal die handboeken veel voorbeeldma teriaal hebben geleverd. Heeft zijn regime nu wel of niet massavernietigingswapens? We weten het niet, we weten het wei, we geloven van niet, we hopen van niet, maar misschien. En dan komt er een moment dat opgetreden moet worden. President Bush heeft dat aange voeld. Maar of hij zeker weet dat. Terreur kan vrienden tegen elkaar uitspelen. We zien dat de laatste tijd steeds meer gebeuren. Bush wil in Irak orde op zaken stellen. Nu hij 'a' gezegd heeft, moet hij het hele alfabet afwer ken. Tegelijkertijd gaan de belangen van andere landen een steeds grotere rol spelen. Die varië- Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee MIDDELHARNIS - Dinsdagmorgen vroeg omstreeks half vier werd er ingebroken in een juwelierszaak aan het Zandpad. De dader(s) had(den) een ruit ingeslagen en enkele horloges uit de etalage meegenomen. Een poging om met een auto de pui van de juwelierszaak te rammen, mislukte omdat de auto vast kwam te staan op de stenen trap voor de zaak. De auto, een Audi, bleek eer der in Den Haag te zijn gestolen en werd in beslag genomen. DeTecnische Recherche stelt een onderzoek in. OUDE TONGE/DIRKSLAND - Politieper soneel van het Wijkteam Goeree-Overflak- kee hield woensdagmorgen op de Bosdreef en in de Irenelaan in Dirksland en op de Melkweg in Oude Tonge controles in het kader van de acties 'Wij gaan weer naar school', waarbij met name werd gekeken hoe de kinderen per auto naar school werden gebracht. Diverse ouders werden aangesproken op de volgende overtredingen: zitplaats van de kinderen, gebruik van de autogordel zowel voor kind als de ouder en de plaats waar de auto werd neergezet in verband met het weg brengen van het kind naar het schoolplein. Het bleef tijdens deze controles bij waar schuwingen. Op vrijdag 11 oktober a.s. is er van 19.00 tot 21.00 uur weer een kinderkle- dingbeurs in Pippeloentje, Kastanjelaan 3 te Middelhamis. Goede en gebruikte kinderkleding vanaf maat 86 kan ook hier worden ingeleverd op woensdag 9 oktober van 9.00 tot 11.00 en van 19.00 tot 20.00 uur (geen speelgoed!). Meer informatie: Simone Kiewiet. Morgen, zaterdag 14 september, worden tijdens Monumentendag de kunstwerken uit de meekrap-expositie 'Kraplak' in het Diekhuus tentoongesteld. Ruim 80 per sonen werkten mee aan de totstandko ming van deze expositie, die eerder in de lokale Rabobanken op Goeree-Overflak- kee te zien was. Tijdens de afsluiting zal gedeputeerde ir. M. Houtman van de pro vincie Zuid-Holland tussen 15.00 en 16.00 uur ook de prijzen overhandigen aan de wiimende deelnemers. ren van betrokkenheid op het Midden-Oosten tot en met aversie tegen Amerika's 'arrogantie'. Terreur is machtig. Dat bleek dit jaar wel. Mach tig, omdat zij veelkoppig is, omdat zij onder gronds werkt, omdat zij blinde sympathie en haat op wekt. Die versterken elkaar Er viel veel te leren dit jaar Nu herdachten we. We herdenken gedurig. We gedenken de slachtoffers. We zien terug. We bestuderen de achterkant van het borduursel van Gods wereldheerschappij Zo worstelen we met de lessen van 11 september Totdat Chris tus komt. Den Haag Dirksland Rotterdam - Akkerbouwer en uienhandelaar De W. uit Dirksland krijgt mogelijk een hogere scliadevergoeding wegens de extreme regenval op 13 en 14 septem ber 1998 dan het ministerie van Bin nenlandse zaken hem aanvankelijk wilde uitbetalen. Dat blijkt uit een recente uitspraak van de Raad van State in Den Haag. De hevige regenval in september 1998 lever de De W. een forse schadepost op: ongeveer 450.000 (ouderwetse) guldens. Omdat het ministerie van Binnenlandse zaken(BIZA) daarvan maar 150.000 gulden wenste te ver goeden, deed De W. zijn beklag bij de Rot terdamse rechtbank. Toen dat niet het door hem gewenste resultaat had, tekende' hij hoger beroep aan bij de Raad van State in Den Haag. Ook het ministerie kwam uit onvrede over delen van de Rotterdamse uit spraak in hoger beroep. De Dirkslandse landbouwer verloor in 1998 ondermeer een partij Picklers (kleine uitjes, die op zuur worden gezet). BIZA weigerde daarvoor een vergoeding uit te keren omdat de uitjes voor een groot gedeelte goed geble ven zouden zijn. Ook weigerde BIZA de kosten van het wassen van de partij uitjes te betalen. Dit wassen gebeurde in een poging de handel alsnog te redden. Ten slotte wei gerde BIZA zogenoemde stortkosten te beta len. Toen De W. eenmaal had vastgesteld dat de Picklers waardeloos waren geworden, heeft hij ze ergens gestort, hetgeen kosten met zich meebracht. Allereerst concludeert de Raad van State dat de hele partij Picklers als verloren beschouwd moet worden. Bij Picklers is het zo dat de partij waardeloos is, als 2 procent ervan niet goed meer is. In het geval van De W. was ruim 20 procent gaan rotten. Het wassen van de uitjes komt niet voor ver goeding in aamnerking vindt de Raad van State, maar het storten wel. Over de vraag hoeveel de akkerbouwer hiervoor krijgt, zal men zich bij BIZA nog nader moeten bera den. Ook op andere onderdelen van de claim van De W. zal het ministerie opnieuw een oordeel moeten vellen. Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Internet: www.toyotaflakkee.nl Dit jaar bestaat Molenmakerij Herrewijnen uit Spijkenisse 20 jaar. In het kader van dit jubileum zal dit bedrijf aan de Molenstich ting Goeree-Overflakkee een schenking doen. Het is de bedoeling dat a.s. zaterdag tijdens de Open Monumentendag om 11.00 uur d- directeur van dit bedrijf de heer W. Herrewijnen een cheque zal overhandigen aan de penningmeester van de stichting de heer L. Vroegindeweij. Deze overhandiging zal plaatsvinden in molen 'de Korenbloem', Westdijk 1 te Sommelsdijk. Stoofweg 18, Ouddorp, (0187) 68 99 17 ittSoBuoelsdglc Sotnmetsdiikse Haven 19, 324SMA SoRuneMijk, tel. (0187) 48 33 28 Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Nadat vorig jaar het idee werd gelanceerd om in de Brouwersdam, tussen Ouddorp en Scharendijke, een energiecentrale te bou wen, waarbij met behulp van de getijden- werking van de Noordzee electriciteit zou kunnen worden opgewekt, is een studie los gelaten op dit projectplan. Daarvan zullen later dit jaar de resultaten worden gepresen teerd, maar gebleken is in ieder geval dat het idee haalbaar moet zijn. De getijdencentrale zou gerealiseerd kunnen worden in het noordelijke deel van de Brou wersdam, daar waar de dam het minst recre atief in gebruik is. En door er een sluizen- complex in te. begrijpen, zou de mogelijk heid worden geopend voor een geringe getij den werking in de Grevelingen, met een getij den verschil van ca. 1 meter. Een en ander werd naar voren gebracht tijdens een kustexcursie van "Vlaamse, Zeeuwse en Zuidhollandse (provincie)bestuurders. De samenwerking van overheden, instanties en bedrijfsleven moet leiden tot een gemeen schappelijke visie op het deltagebied. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Ungeweg Middelhart»s Tel. (0187) 47 67 67 pPEL voor autorj/den mtplezier REGISTERACCOUNTANTS Voor wie op Goeree-Overflakkee de achternaam Leijdens draagt, geldt dikwijls dat 'ie óf uit Ooltgensplaat óf uit Melissant komt. Voor de 21-jarige Patricia Leijdens geldt het laatste, hoewel ze alweer een paar jaartjes in Sommelsdijk woont. Volgende week breekt voor haar het moment aan waar ze eigenlijk al lang naar uit heeft gezien, maar wat nog niet eerder luk ken wilde: hulp gaan verlenen aan straatkinderen. Innerlijk gedrongen Toen ze nog op de Havo ging, was ze er al mee bezet en maakte ze er een werkstuk over. En meer en meer is ze een innerlijke drang gaan voelen om daar zélf een bijdrage aan te kunnen leveren. Na de Havo is Patri cia de opleiding maatschappelijk werk en dienstverlening gaan volgen, maar merkte daarna dat het niet meeviel om een plekje te vinden waar ze dat werk kon gaan wat ze toch koesterde. Totdat bij hulpverleningsor ganisatie voor drugs- en alcoholverslaafden 'De Hoop' de weg geopend werd. In een nieuwsbrief van 'De Hoop' werden vrijwil ligers gevraagd om in een kindertehuis in Cura9ao te gaan werken. Patricia solhciteer- de en werd aangenomen. Naar Curasao Met een team van in totaal zes vrijwilligers gaat ze nu voor negen maanden haar vader land verlaten. Eén van hen is al vertrokken. Aanstaande dinsdag, 17 september, volgt Patricia als tweede. Zo'n 10 uren zal ze moe ten vliegen voordat ze in het verre warme land weer grond onder haar voeten krijgt. Curasao, een land waar alles anders is, van leefwijze tot voeding en van cultuur tot kli maat. Wat dat laatste betreft ziet Patricia het wel zitten: ze houdt van zonnewarmte. Maar voor het overige weet ze het nog niet zo. 't Is er allemaal zó geheel anders dat ze echt niet de eerste zou zijn die er last van heimwee krijgt, maar dat kan natuurlijk meevallen ook. Ze is in ieder geval blij dat ze ginds een eigen verblijfje krijgt, waarin ze zich eens terug kan trekken... Een paar dagen accli matiseren is ook het eerste wat op Patricia's programma staat. Daarna gaat ze er de draad van de werkzaamheden oppikken. 'Hebron' Het kindertehuis 'Hebron'waar ze gaat wer ken, bestaat zo'n 25 jaar en verschillende Kindertehuis 'Hebronwaar Patricia in ieder geval negen maanden hoopt te werken. Nederlanders hebben er al gewerkt. Straat kinderen - verwaarloosd, dikwijls verkracht of die onmogelijk thuis kunnen wonen - wor den er opgevangen, normen en waarden bij gebracht en maatschappelijk weer 'op de rails' geholpen. Thans draait 'Hebron' echter nog maar op één vrijwilliger en is het tehuis min of meer in het slop geraakt, zozeer dat het zelfs een periode van elektriciteit en water verstoken is geweest. Daarom wordt nu geprobeerd het tehuis weer nieuw leven in te blazen. Daartoe hebben 'De Hoop' en de plaatselijke Volle Evangelische gemeente in Cura9ao een samenwerkingsovereenkomst gesloten eri van het kindertehuis een diaco naal project gemaakt, en daarvoor gaan Patri cia en haar teamgenoten zich de komende tijd zeer inzetten. Hiervoor krijgen ze trouwens geen enkele vergoeding; er wordt alléén in hun leeftocht voorzien. Ook de reizen en alle bijkomende kosten moeten deze vrijwilHge hulpverle ners zelf betalen. Natuurlijk hebben ze dat er graag voor over, maar als er in het vaderland zijn die hen financieel willen ondersteunen, dan zijn die bijdragen zeer welkom.Daar toe kan een bedrag worden gestort op girore keningnummer 3504700 t.b.v. Stichting Vrienden van De Hoop, onder vermelding van kinderhulp Mountpleasant; en wie die financiële steun dan speciaal bedoelt voor Patricia, moet haar naam er ook even bij zet ten. En natuurlijk doet een kaartje, of welke vorm van 'een hart onder de riem' ook, altijd goed. Patricia's adres op Cura9ao is: Kinder tehuis 'Hebron', Mountpleasant, t.a.v. Patri cia Leijdens, Weg naar BuUenbaaij Z.N., Cura9ao, Nederlandse Antillen. Haar e-mail adres: patricialeijdens@hotmail.com. Van harte aanbevolen MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Na een halfjaar afwezig te zijn geweest in de gemeente Goedereede en Middelhamis, is Radio Flakkee weer gedeeltelijk te horen via de kabel in deze gemeentes. De Kabelkrant Goeree-Overflakkee neemt delen van de programmering over. Dit houdt in dat in de gemeente Goedereede en Middelhamis via de Kabelkrant geluisterd kan worden naar o.a. Flakkeecialiteiten, Hartenwensen, de kerkdiensten van de Exoduskerk te Som melsdijk en de Ned. Herv. kerk van Dirks land en de Flakkee Sport Centraal uitzendin gen. Voor de exacte lijst kunt u terecht op InterNet www.slof.nl of TeleTekst 511 kabelkrant Goeree-Overflakkee. Het is ove rigens wel de bedoeling dat, als de Mediawet dit toestaat, in bovenstaande gemeenten weer uitgezonden gaat worden op de kabel. Waar kunt u Radio Flakkee vinden op de kabel? In de gemeenten Dirksland en Oost- flakkee via de radio op FM 107.1 Mhz en in de gemeenten Middelhamis en Goedereede via TV het Kabelkrant signaal van Kabel krant Goeree-Overflakkee. Natuurlijk is Radio Flakkee buiten de kabel te ontvangen op de transistor of autoradio op FM 104,9 Mhz in stereo voor Westflakkee en FM 105,9 Mhz voor Oostflakkee. Radio Flakkee Daar Hoor Je Meer Van! Tijdens de jaarmarkt op 14 september in de Ring van Middelhamis zal om 13.00 uur weer de inmiddels bekende boedelveiling worden gehouden. Er is weer een 100-tal leuke en waardevolle stukken ontvangen, dat onder grote belang stelling bij opbod aan de man zal worden gebracht. Natuurlijk wordt u in de gelegenheid gesteld om de te veilen artikelen vooraf goed te bekijken, daarom staan deze van half 10 tot 12 uur uitgestald in verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelhamis. Een kleine greep uit deze stukken: Maas trichts aardewerk (waaronder twee zg. kast- kommen), dessertschaaltjes van Copier (ge signeerd), wat kleinmeubelen, een schattig klein schilderijtje van de Waterweg van Middelhamis (1903), een kristallen koekjes- pot en een compleet servies uit grootmoe derstijd. U moet echt even komen kijken, het is beslist de moeite waard. En kunt u er tijdens de veiling niet bij zijn, dan is er de gelegenheid om tot 12 uur schrif telijk een bod te doen! Nagenoeg elk land heeft zijn grote aantallen vreemdelingen. Ontwortelde mensen, die op zoek zijn naar een beter leven. Helaas wor den zij vaak als een bedreiging beschouwd. Waarom komen zij? Vormen zij echt een bedreiging? Hoe kunnen zij geholpen wor den? Maandagavond om 21.00 uur zal dit onderwerp behandeld worden in het pro gramma 'Ontwaakt Radio' op Radio Rak- kee. Presentatie: Yvonne Caka. De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. De Restauratie- en activiteitencommissie van de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis organiseert op 14 september weer de tradi tionele jaarmarkt. In de Ring, de Raadhuis straat en naast de kerk is het dan weer gezel lig druk en er is van alles te doen. Voor hen die niet bekend zijn met de jaarmarkt van Middelhamis volgt hier een greep uit de acti viteiten. Op de jaarmarkt kan men sjoelen, darten, schieten, dammen, schaken en nog veel meer. Ook aan de inwendige mens wordt gedacht met frites, poffertjes, pannen koeken en een snoepkraam, maar ook kaas, groenten en fruit. Dit jaar worden er ook heerlijke Luikse wafels vers voor u gebak ken! Voor de kinderen is er o.a enveloppe trekken, een springkussen, een ballonnen wedstrijd, een huifkartocht en een verkeers plein. Te midden van al deze activiteiten is er een gezellige rommelmarkt waar u de meest uiteenlopende zaken kunt kopen. Daarvoor zijn weer ontzettend veel spullen ontvangen, dus het is zeker de moeite waard om te komen kijken. Ook is er een aparte boekenmarkt. Om 13.00 uur worden de meest bijzondere spulletjes geveild tijdens de boedelveiling bij verenigingsgebouw de Hoeksteen. Bij slecht weer gaat deze veiling gewoon door, maar dan binnen, in de Hoek steen. Tot woensdag 11 september is het nog mogelijk om verse of gerookte zalm en paling te bestellen. Ook bolchrysanten kun nen van tevoren worden besteld. U kunt hiervoor bellen naar: 0187 487124. De jaarmarkt wordt dit jaar voor de tiende keer gehouden en is geopend van 9.30-16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het grote re onderhoud aan de kerkeUjke gebouwen. COMBI 1 uur foto-sBrvke I OUDIURP- WtilttTCKtt 35 Tel. (OIST) 681612 hu 683734 U 'E- Printthop Hogtioofii 172 ttl. (0111462400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1